Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Rosja: Naprawdę spaleni słońcem

9 sierpnia 2010, | Kategorie: Fotofelietony i filmy | 81 komentarzy

Na mapie NASA kolorem niebieskim oznaczone są tereny, na których temperatura jest niższa, niż zazwyczaj. Czerwonym natomiast te, gdzie jest cieplej. Im mocniejszy kolor, tym goręcej. Szef rosyjskich meteorologów mówi, że goręcej w Rosji nie było od 1000 lat. Tak: tysiąca.

AFP za NASA

Mieszkańcy okolic miasta Kulebaki obserwują zbliżający się żywioł:

Jak wygląda płonąca Rosja?

„Foreign Policy” zauważa, że rządzi nią nie „dobry glina” Miedwiediew, przydający się głównie do ocieplania wizerunku Rosji na zachodzie, a twardy chłop Władimir Putin, który jeździ po spalonych wsiach w samej koszuli: w języku piarowców jest to podkreśleniem bliskości z problemami ludu. Nieoficjalny strój, a jeszcze lepiej podwinięte rękawy to symbol, że teren zagrożony odwiedza gospodarz, a nie dygnitarz (Tusk w słynnej brązowej kurtce na wałach, Kaczyński w trekingowych butach w podmytej wsi, Juszczenko w koszuli i z łopatą w rękach na pogorzelisku).

Zdjęcia płonącej Rosji na stronach bloga 990px

To Putin jest obecnie twarzą państwa dla pogorzelców, to z jego ust dowiadują się oni, kiedy i w jaki sposób odbudowany zostanie ich dobytek. Miedwiediew natomiast zwrócił do do narodu z wyciągniętą ręką: apelem o składki na rzecz pogorzelców. Niby nikt nie zakwestionuje zasadności takiego apelu, ale nikt też nie przepada za pozbywaniem się nadmiaru pieniędzy.

AFP

Żniwa w tym roku będą katastrofalnie małe: od 60 do 65 milionów ton zboża. Dla porównania, w zeszłym roku zebrano prawie 100 milionów. Putin zakazał eksportu zboża i, jak twierdzi, „zakaz nie zostanie szybko zniesiony”. Płoną uprawy, płoną wsie. Gdzieniegdzie ulicami spalonych wiosek ciągną procesje: to zdesperowani ludzie modlą się do boga o powstrzymanie żywiołu.

AFP

Smutną karierę w Rosji zrobił ten amatorski film, pokazujący grupę młodych ludzi, którzy wjeżdżają samochodem praktycznie w centrum pożaru. Chłopaki klną na potęgę, ale trzeba przyznać, że okoliczności to usprawiedliwiają.

Francuski „L’Express” uważa, że pożary mogą zaszkodzić popularności Putina. Gazeta przypomina, że wizytując spaloną wieś pod Niżnym Nowgorodem spotkał się z agresją i płaczem pogorzelców. Krzyki „nic nie zrobiliście, by nie zapobiec tragedii” wytrąciły go z równowagi. „L’Express” cytuje politologa Aleksandra Konowałowa, który zauważa, że Putin nie przywykł do przerywania jego oracji krzykiem i zarzutami: zwykle bowiem słucha się go z podziwem i atencją.

Rzadki widok: Rosjanie wrzeszczą na Władimira Putina:

Co parę dni dowiadujemy się, że ogień zagraża kolejnemu zakładowi atomowemu. Obecnie stan wyjątkowy ogłoszono w zakładzie utylizacji odpadów nuklearnych Majak. Zagrożony był również ośrodek w Snieżyńsku, gdzie testuje się ładunki i pociski nuklearne. W zeszłym tygodniu wywieziono z ośrodka nuklearnego w Sarowie – jednego z najważniejszych tego typu w Rosji – wszystkie materiały radioaktywne.

Ale krajobraz spalonych, najczęściej drewnianych wsi już teraz przypomina krajobraz po kataklizmie atomowym.

Spalona wieś w rejonie Riazania

AFP

Spalona wieś Kriusza, obwód riazański/AFP

W gaszeniu pożarów pomogą Rosjanom polscy strażacy, za co Putin już podziękował premierowi Tuskowi. Rosjanie z kolei wysyłają do Polski pomoc w celu usuwania skutków powodzi. W pożarach zginęło już ponad 50 osób,  kilkaset zostało rannych. Ponad 3,5 tys. ludzi straciło dach nad głową. W tym filmie ze wsi Siewiernyj widzimy narastający pożar z perspektywy zagrożonej wsi.

Płonie Rosja europejska: ogień trawi obwody moskiewski, niżnonowogrodzki, riazański, woroneski, iwanowski, lipiecki. W sobotę płonęło 193 tysiące hektarów, a ogień się rozszerza. Udało się ugasić pożary w Tatarstanie i obwodach uljanowskim, biełgorodzkim, tulskim i tambowskim.

Pożar w mieście Wyksa

Okolice Wyksy po pożarze

Płonie także wchodząca w skład Federacji republika Mordwińska, a szczególnie rejon zubowo-poljański, gdzie znajduje się siedemnaście łagrów. Przebywa w nich 13 tysięcy więźniów. Podjęto decyzję o ewakuacji dwóch łagrów, które są najbardziej zagrożone przez żywioł. Jednym z nich jest „kolonia nr 22”: przetrzymywani są w niej skazani na terytorium Federacji Rosyjskiej cudzoziemcy.

AFP

Dymy w Moskwie

Moskwa zasnuta jest dymem z płonących torfowisk. Mieszkańcy noszą maski, jak podczas epidemii. Władze zalecają mieszkańcom, by nie wychodzili z domów bez wyraźnej potrzeby. Samochody jeżdżą z włączonymi światłami: widoczność w mieście sięga 50-100 metrów. W mieście 29 lipca padł historyczny rekord temperatury : 38,2 stopni C. Rekord ciepła padł też w Petersburgu i wyniósł 37,1 stopni C. Władze uruchomiły 123 specjalne klimatyzowane punkty, gdzie Moskwianie mogą schronić się przed upałem i wszechobecnym dymem.

AFP

AFP

AFP

Moskiewskie lotniska także toną w smogu. Lotniska Domodiedowo i Wnukowo nie przyjęły kilkudziesięciu rejsów: widoczność wynosi 300-500 metrów.  Samoloty kieruje się na Szeremietiewo, na północny zachód od stolicy, albo nawet do Niżnego Nowogrodu.

AFP

Niektórzy Rosjanie przebywający na urlopach nie spieszą się z powrotem do płonącej ojczyzny. Tym naprzeciw wyszedł rząd należącej do UE Bułgarii, przedłużając im wizy o 30 dni. Bułgaria jest jednym z ulubionych miejsc spędzania przez Rosjan urlopów, szacuje się, że każdego roku przyjeżdża ich tam kilkaset tysięcy.

Bułgarzy natomiast z Rosji uciekają, przynajmniej bułgarscy dyplomaci. W niedzielę podjęto decyzję ewakuacji personelu ambasady Sofii w Moskwie. Ze stolicy Rosji wyjeżdżają także dyplomaci Czech, a ambasada Niemiec minimalizuje działalność: pozostaną w niej tylko ci pracownicy, których obecność jest absolutnie konieczna.

Moskwa w dymie/ AFP

Rosja tymczasem obawia się plagi cholery, która miałaby dotrzeć do jej granic z dotkniętego katastroficzną powodzą Pakistanu…

Dymy nad centralną Rosją/AFP

Galeria zdjęć "Reutersa" na stronach "L'Express". Niesamowite zdjęcia


KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ GALERIĘ „L’EXPRESS”

Blog „Vitosha” na Livejournal. Zdjęcia z płonącej Rosji


Ziemowit Szczerek


81 komentarzy do “Rosja: Naprawdę spaleni słońcem”

 1. 1 Mr. wrst, 9 sierpnia:

  „to zdesperowani ludzie modlą się do boga”
  „Bóg” pisze się z dużej litery.

 2. 2 Podpis (wymagany)piter, 9 sierpnia:

  to jest kara za kaczyniskiego!!! niech rosja płonie!!!! wkonicu BÓG wzioł sprawe w swoje ręce…

 3. 3 mariusz, 9 sierpnia:

  Cieszcie sie ze całej Polski nie wymyło, jak na to zasługuje!
  Mówicie, ze Bóg nie jest sprawiedliwy, obrazacie Boga, chcecie budowac puste koscioly, bierzecie Boga za zlota rybke, który bedzie was chronil i spelnial wasze zachcianki, jakbyscie byli w 100% wporzadku i na to zaslugiwali. Nic za darmo.
  Zbliza sie powoli dzien zaplaty za grzechy swiata i zdrade Polski. W katolickim kraju (poza paroma krzykaczami bez wyobrazni i wiary), gdzie kazdy przysiegal Bogu uczciwosc, gloszenie dobra i prawdy,dawanie przykladu dobrego chrzescijanina, gdzie kazdy przyjal chrzest, komunie, bierzmowanie, obecnie ignoruje, wrecz zwalcza sie, Boga, Jego swiete prawo i ofiare ,która Jezus Chrystus zaplacil za nas wszystkich, aby dac nam szanse ponownie byc swietymi. Gdzie zamiast kochac Boga, innych, prawde i sprawiedliwosc, kocha sie pieniadze, wladze, uznanie, samego siebie, egoizm, chciwość, żądze seksualne i zazdrosc. Gdzie nie szanuje sie Kosciola Chrystusowego, swietych, objawien, milosierdzia Bozego. A zamiast podziekowac Bogu w Niedziele i uszanowac Jego wole wybiera sie libacje i orgie. Nie po drodze nam z Bogiem i jego zasadami, wiec kazdy otrzyma swoja zaplatę- sprawiedliwość! Gdy chowa sie Kaczynskiego w miejscu królów, a ignoruje prosbe o oficjalne uznanie Jezusa Chrystusa Królem Polski, zgodnie z proroctwami, to dostajemy te male ostrzezenia narazie. Nie ma juz odwrotu, zmusilismy Boga, aby nam przypomnial, ze jestesmy nikim i zadne waly, ustawy czy inwestycje nam nie pomoga!
  Boze nie badz zbyt surowy w karaniu nas, gdyz wybralismy zlo i zdradzili Cie.
  apokalipsa.info.pl

 4. 4 SoCalxxx, 9 sierpnia:

  Ten w tle na zdjeciu, za Putinem, to jego brat blizniak?

 5. 5 Podpis (wymagany)bozna, 9 sierpnia:

  Na stronie www. echochrystusakrola.net we współczesnych objawieniach Pana Jezusa jest dokładnie omówione co będzie się działo w Polsce i na świecie i dlaczego, tam tez cała prawda o katastrofie =zamach, o wyborach =sfałszowane, o rządzie i zamachu na Polskę obcej agentury i masonerii.

 6. 6 zawisc, 9 sierpnia:

  Zawisc ludzka nie zna granic jak mozna tak napisac ze to za Kaczynskiego przeciez to zwykli ludzie traca wszystko a nie rzad rosyjski.To tak jakby Rosjanie sie cieszyli ze nas zalewa woda.

 7. 7 Robert, 9 sierpnia:

  W Biblii jest napisane że znakiem czasów ostatecznych będą anomalia. Pada zdanie, o palącym słońcu.

 8. 8 Podpis (wymagany)Piotr, 9 sierpnia:

  Czytając niektóre komentarze zastanawiam się czy Bóg w którego ja wierze to ten sam w którego wierzą ci zaślepieni nienawiścią „chrześcijanie”

 9. 9 alex, 9 sierpnia:

  TO SIE NAZYWA KARA ZA ROSYJSKIE POSUNIĘCIA !!!!!

 10. 10 Tomek, 9 sierpnia:

  To są znaki.Niedługo stanie się coś o wiele straszniejszego wyginiemy jak dinozaury.Cieszcie się życiem jest krótkie.

 11. 11 Barthetzk, 9 sierpnia:

  Zdjecie nr 1 piekny fotomontaz wklejony na pierwszym planie putin i strazacy jako putin 1 strzak i putin 2 strazak :>

  a od tych bredni o Bogu, karach za cos to juz sie zygac chce…

 12. 12 Podpis (wymagany)ed, 9 sierpnia:

  tak bedzie w Polsce o ile ludzie nie zrozumia , ze moze nadejsc dzien, kiedy wszyscy beda walczyc o przetrwanie. Mysle , ze pogoda na tyle sie juz zmienila i musi byc czas kiedy wszyscy sie zjednocza, nie ma innego wyjscia.

 13. 13 CZECHU, 9 sierpnia:

  Miesiąc temu widziano niedaleko Moskwy J.Kaczyńskiego jak zapałki kupował…

 14. 14 Pawel, 9 sierpnia:

  Proszę poczytać orędzia Ks. Gobbiego, Akita, Vassuli Tam jest wszystko nasze pokolenie doczeka przyjścia Chrystusa.

 15. 15 Podpis (wymagany)E, 9 sierpnia:

  zdjecie nasa nr 1 wyglada jak jedna wielka rana ktora wola o pomste do nieba.
  Od pierwszych dni po katastrofie dzieje sie rzeczy ktore maja wymiar symboliczny……. dopiero jak bede juz staruszeczka za jakies 60 lat moze czegos dowiem sie o 10 kwietnia…..

 16. 16 loś, 9 sierpnia:

  Bóg sie pisze z dużej litery – do sieci w szkole ławki by nie mieć głupawki

 17. 17 Łukasz, 9 sierpnia:

  Jak was czytam heretycy to mi się niedobrze robi. Piszecie o Bogu a omawiacie proroctwa to chyba czczenie innego boga tylko ten prawdziwy wie co bedzie. Sami sobie zaprzeczacie tutaj w radiu na Krakowskim Przedmieściu kiedy odpychacie duchownych wyświeconych na wzór Chrystusa dla nas. Żal niech wam będzie wybaczine.

 18. 18 Pawel, 9 sierpnia:

  Drogi Łukaszu(17 wpis) po pierwsze z szacunku Bóg pisze się z dużych liter po drugie Czyż Bóg nie uchronił swojego ludu wyprowadzając go z Egiptu, a działał poprzez proroka Mojżesza czy tym razem też nie uprzedza swojego ludu poprzez proroków żeby ich uchronić ? Czyż nie jest Bogiem miłości i miłosierdzia i chce uchronić swój lud na śmierć ? Zauważ że zawsze drwiono z proroków Boga a nawet z niego samego jak żył na ziemi. Obudź się i nie głoś herezji http://www.zeitun-eg.org/warraq.htm

 19. 19 Hmmm..., 9 sierpnia:

  Jak była powódź, to mówiło wielu
  w Krakowie że niebo gniewa się za pochówek na Wawelu, A jak płonie Rosja to czy w Moskwie mówią że to za to ten dymek pod Smoleńskiem ? lub za brak skruchy za Katyń ?.

 20. 20 magda, 9 sierpnia:

  Ciekawe, do ilu osób zaczynają powoli docierać znaki jakie na naszych oczach się dzieją i czy wyciągniemy z tego jakieś wnioski??? Myślę,że już dużo osób zaczyna rozumieć,co tak naprawdę jest ważne !

 21. 21 Rafał, 9 sierpnia:

  Czeka nas terror chaos i dramat ludzkosci !!to kara będzie dla ludzkosci za ich postepowanie i zło ktore szezą ale to człowiek zgotował taki los człowiekowi,Tusku lechu i cała reszta banda złodzieji i tak umrzecie jak kazdy i tak przed smiercia nie uciekniecie to poco sobie brudzic sumienie i niszczyc nasz kraj przydał by sie piusudzki wycioł by wam łby w pien bo szarancza przy was to bajka bo juz nasz kraj przez was zgnił plunąc wam w twarz to wy mowice ze deszcz pada i wasza ku*** mac partia co wciaz swoj kraj okrada przyjdzie ten czas ze za wszystko zapłaicie koniec jest juz bliski wasz tez!!

 22. 22 kolo, 9 sierpnia:

  teraz PiSuary już wiedzą skąd bierze się mgła …

 23. 23 )maxnik, 9 sierpnia:

  nie mieszajmy tu sprawiedliwego Boga chyba ze nas tez za kaczynskiego i im podobnych dotknely tegoroczne katastrofy

 24. 24 Podpis (wymagany)baba, 9 sierpnia:

  Pożary w Rosji to kara Boża za Smoleńsk!

 25. 25 Podpis (wymagany)Tadek, 9 sierpnia:

  Opamiętajcie się i nie chrzańcie głupot. To nie Bóg wywołuje pożary tylko niska wilgotność ściółki i miliony butelek wyrzucanych do lasu.Wielkość i rozległość pożarów to nie dopust boży, a efekt, że właśnie w Rosji zaoszczędzono i zwolniono tysiące strażników leśnych. A do pożaru lepiej dotrzeć 10 minut wcześniej niż mieć 10 ludzi więcej. Putin tyle zaniedbał spraw, że mi i Bóg nie jest w stanie pomóc, bo Bóg jakby już coś to raczej by ludziom pomagał.

 26. 26 Ghost, 9 sierpnia:

  Wyście ludzie poszaleli z tym!! Jaka kara za Smoleńsk, Katyń itp? Najpierw mówicie o miłosiernym Bogu a po chwili mówicie że Bóg się mści. No chwile zastanówcie się. Dla Boga wszyscy jesteśmy równi, więc za śmierć każdego człowieka powinien ssyłać na nas kataklizmy? Pomyślcie trochę zanim napiszecie coś!!

 27. 27 Guli, 9 sierpnia:

  ludzie którzy piszą,że pożary w Rosji to kara za kaczora,są dla mnie zwykłymi debilami bez szkoły.Nawet nie chce mi się pisać o tym.Ja pierdole co za chory kraj!!! Dopóki te mohery będą stąpać po ziemi – nie będzie poprawy.Idę w cholere,bo się zaraz zrzygam na monitor.

 28. 28 Rys47, 9 sierpnia:

  Jakim trzeba być bydlakiem i ile trzeba mieć złej woli żeby się cieszyć z cudzego nieszczęścia. To wszystko wypisują Prawdziwi Polacy i Katolicy. Wstyd mi, że należę do tego narodu. Jeżeli Wasz Bóg jest taki jak Wy to nie dziwię się że spotyka Nas tyle nieszczęść i kataklizmów. Cieszę się że odszedłem z tej siejącej nienawiść religii.

 29. 29 Bartosz, 9 sierpnia:

  wszedlem na tę strone echo cos tam, jestem wierzący, ale takich bzdur to jeszcze nie widziałem, jak mozna pisać o patriotyzmie i kochanym radiu Maryja? czy ich naprawdę powaliło od nadmiaru slońca w Chicago, dla mnie osobiście Rydzyk to kawal ch…ja a te biedne mohery idą za nim zaślepione niewiadomo czym, jakos nie wierzę żeby Jezus kazal bronić tego pseudoradia, to zakrawa na kpinę i bałwochwalstwo, dajcie sobie idioci siana co ?
  Żal mi Rosji, zal mi Polski, żal mi kazdego cierpiącego, ale nie będę się tym afiszować, mam takie zycie na jakie zasluzyłem, a … konca swiata nie będzie, przynajmniej nie w najbliższym stuleciu, do widzenia 22 grudnia za rok :p

 30. 30 Guli, 9 sierpnia:

  Jak czytam te komentarze to myśle o apostazji….

 31. 31 Podpis (wymagany)bronek, 9 sierpnia:

  KARA BOZA ZA TYLU LUDZI NIEWINNYCH, KTORZY TAM ZGINELI!

 32. 32 OLGA ALESHKOVA, 9 sierpnia:

  ДА ЗДРАВСТВУЕТ РОССИЯ!!!

  МЫ СПРАВИМСЯ!!!
  ГОСПОДЬ ПОМОЖЕТ!

  ЧТОБ Я БОЛЬШЕ НЕ ВИДЕЛА ГЛУПЫХ КОММЕНТАРИЕВ О РОССИИ!

 33. 33 Ghost, 9 sierpnia:

  Za ilu ludzi którzy tam zginęli co??!! Ile dziesiąt tysięcy ludzi dziennie umiera a nikt na to nie zwraca uwagi??!! A człowiek jest równy człowiekowi!!?? Jeb****** sie w głowę mocno o ścianę zanim coś takiego napiszecie.. Kretyni i tyle.. Nic dodać nic ując

 34. 34 Marlena.L, 9 sierpnia:

  Jestem Polka i naprawde jest mi wstyd za rodakow jak czlowiek czlowiekowi moze zyczyc zaglady pozarow straty dorobku calego zycia nakrecacie spirale nienawisci rzucacie kamieniami i blotem bez chwili zastanowienia to tacy jak wy daza do wojen i destrukcji falszywi chrzescijanie skoro tak wierzycie w boga to ciekawe jak on to oceni ? dacie na tace i wam odpusci ? nie zyczcie nikomu co wam niemile

 35. 35 wiem, 9 sierpnia:

  20)Re
  analizujac polityke wiemy juz co jest wazne co sie liczy
  nie wychylac sie i nie bronic wartosci ze swinstwo zawsze poplaca bo zawsze ma wiecej zwolennikow z ktorymi oplaca sie przystawac dbajac o swoj interes

 36. 36 Podpis (wymagany)pablo, 9 sierpnia:

  Kochani Polacy! Bracia Rosjanie! Właśnie Bracia Rosjanie, nasi najbliżsi duszą pobratymcy! Modlę się za Was całym swoim sercem wraz z moją Rodziną do Boga w Trójcy Jedynego, aby Was ochronił i okrył łaską! Tak wielkie nieszczęście Was spotkało na początku tego wieku! Nie dam rady pomóc Wam osobiście, lecz postaram się w inny sposób! Jesteśmy z Wami w miłości do Ukrzyżowanego!

 37. 37 dżina lorobridżida, 9 sierpnia:

  marlen
  ((wszystkie pomsty zyczenia wracaja do tego kto feruje nimi niesprawiedliwie)) istnieje tylko sprawiedliwosc ktora jest odzwierciedleniem funkcjonowania wszechswiata na mocy ktorej wraz z uplywem czasu splywaja na kogos nieszczescia pod rozna postacia za krzywdy jakie ktos komus wyrzadzil..
  wszystkiego dobrego :))

 38. 38 Podpis (wymagany)sebastian, 9 sierpnia:

  panie superszpiegu i supergangsterze PUTIN…to co sie dzieje w Rosji to kara za mord na Polakach pod Smolenskiem

 39. 39 pablo, 9 sierpnia:

  Dżina! To jakaś Twoja osobista mantra!!!!! Wszystkiego dobrego…..?????!!!!! Co piszesz! Rozumiesz, co w ogóle napisałaś! Ile Ty masz lat dziewczyno? Czy Twoją Rodzinę dotknęło coś naprawdę okrutnego aby w ten sposób pisać o narodzie Rosyjskim? Przeszedł ktoś od Was przez prawdziwą Rosję, Rosję nędzy, współczucia, braterstwa i prawdziwej ludzkiej miłości???? Jesteś jeszcze dzieckiem „Dżina”, dzieckiem…. Bóg z Tobą!

 40. 40 bratoktorymnawetniewiesz.., 9 sierpnia:

  wierz mi zeby tobie ktos nie pomogl czego ci zycze zacny bracie w sztuce milowania
  bo zaiste kto intryga wojuje od intrygi zginie.

 41. 41 pablo, 9 sierpnia:

  Nazywasz moje słowa „intrygą”??? Rozwiń myśl Bracie! Czekam… To dopiero jest intryga… Bóg z Tobą!

 42. 42 Ghost, 9 sierpnia:

  Radzę znaleźć dobrego lekarza.. Bardzo dobrego… Bo widzę że z skrajności w skrajność niektórzy popadają…

 43. 43 pablo, 9 sierpnia:

  Kochani! Listy św. Pawła dadzą ukojenie i rozwiązanie zarazem naszego dylematu, czy współcześni Rosjanie zasługują na „coś lepszego” i europejskiego, czy też dalej, a dalej, dalej i wstecz, i głębiej, w pustkę oprawców…. Lenina, Dzierżyńskiego, Stalina,… itd. itp. Ja o tym wszystkim wiem! Na Boga! Ukojenie jednak znajduję w Listach Apostoła!

 44. 44 ., 9 sierpnia:

  apokalipsa jeszcze wieksze ukojenie nam wszystkim przyniesie
  (do zobaczenia na sadzie ostatecznym)

 45. 45 PL, 9 sierpnia:

  przyszedl czas i na nich 😉

 46. 46 Podpis (wymagany)``, 9 sierpnia:

  2012 to rok końca Rosji Putina.Dzisiaj widzimy Rosję w płomieniach.Za rok ludzie zbuntują się z powodu straszliwej tam biedy a w 2012 wystąpią przeciwko systemowi Putina.W Polsce wskrzesimy AK i wymieciemy komuchów i POst komunistów.

 47. 47 Daniel, 9 sierpnia:

  Drogi Pawle (wpis 18),
  „Bóg” piszemy z wielkiej litery nie z szacunku a dlatego, że taka jest w języku polskim reguła. Ta sama reguła mówi również, że dotyczy to tylko Boga chrześcijan. Wszelkich innych bogów – piszemy małą.
  Zajmij się belką w swoim oku a daj spokój źdźbłu w oku poprzednika.

 48. 48 pablo, 9 sierpnia:

  Mój Boże! Jacy Wy jesteście przeżarci nienawiścią do ludzi! Wymieciecie komuchów i POst komunistów? W jaki sposób? Na wzór barbarzyński, czy też demokratycznie, poprzez wybory? Naród już wybrał!

 49. 49 ~~~tylda~, 9 sierpnia:

  W czasie wyborów było 30 mln uprawnionych do głosowania.Na Dyzmę Bronka głosowało niewiele ponad 9 mln.Blisko połowa uprawnionych czyli 47% nie oddała głosów.Naród więc jeszcze się nie wypowiedział.Od 1944 w sposób barbarzyński Rosja Sowiecka wprowadzała w Polsce komunizm.Skąd więc zaskoczenie jeśli naród polski chce pozbyć się owoców owego komunizmu w taki sam sposób?

 50. 50 Michał, 9 sierpnia:

  Współczuje im. Same nieszczęścia. Dobrze, że wtedy kiedy nasz samolot rządowy spadł w las nie było suszy tylko mokro bo wtedy to by wszystko poszło do tego. Same nieszczęścia. Lubię Rosję i ich rozumiem. Nie mają łatwo my zresztą też, ale dążę do tego, że to co napisała Dżina to naprawdę musi być głupia osoba i popieram . Ci ludzie, którzy zamieszkują Rosję to nie Ci ludzie, którzy w czasie wojny brali udział w mordowaniu Polaków. Ale cóż tak dzisiaj wygląda świat. TY MI ZADAŁEŚ RANY TO JA SIĘ ZEMSZCZĘ.

 51. 51 Michał, 9 sierpnia:

  Popieram oczywiście Pablo tylko mi ucięło. Przepraszam za błąd.

 52. 52 ~~~tylda~, 9 sierpnia:

  Michał napisał : „Ci ludzie, którzy zamieszkują Rosję to nie Ci ludzie, którzy w czasie wojny brali udział w mordowaniu Polaków” Po pierwsze nie chodzi o wojnę tylko o lata komunizmu wprowadzone na siłę w Polsce.O eksterminację polaków na kresach,o eksterminację żołnierzy AK,o założenie aparatu bezpieczeństwa do prześladowania polaków,o decyzję wprowadzeniu stanu wojennego,o decyzję mordów politycznych w Polsce itd itd.Ale skąd ty to możesz wiedzieć jak masz dopiero 13 lat .To dlatego wypisujesz takie brednie.Nawiasem mówiąc archiwa NKWD,KGB,GRU nadal są dla polskich historyków zamknięte.Więc co się zmieniło? NIC.

 53. 53 danielus, 9 sierpnia:

  wszysko jest dobre do momentu kiedy to co widzimy w medjach zaczyna dotyczyc nas a to jest tylko kwestia czasu

 54. 54 pablo, 9 sierpnia:

  Kochani Rodacy! Pamiętacie, gdy nasi biskupi prosili Niemców słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Pytam Was, która nacja wymordowała więcej Polaków, bo przecież rozumiemy że chodzi także o Żydów, Greków, Tatarów, Romów,… przecież Polaków!!! Wtedy, w tamtym czasie dobrych Polaków! Ile milionów wymordowali naziści? I proszę, nie piszcie, że to nie byli Niemcy… błagam Was… Bracia Rosjanie, przebaczamy i prosimy o przebaczenie! Tak to powinno dzisiaj zabrzmieć! Módlmy się! Z Bogiem Młodzi i Starsi Polacy!

 55. 55 ~~~tylda~, 9 sierpnia:

  Pablo napisał : „Bracia Rosjanie, przebaczamy i prosimy o przebaczenie!” Moskal nigdy nie będzie Polakowi bratem.Oni jeszcze nie okazali skruchy za to co zrobili w przeciwieństwie do Niemców i nigdy jej nie okażą.Wedłóg oficjalnych danych z sowiecki komunizm zabił ok 60 milionów ludzi wliczając własnych obywateli.Naziści wyglądają na tym tle bardzo słabo.Dobra rada Pablo : idz i odrób lekcje z historii.A Boga do niczego nie mieszaj.

 56. 56 pablo, 10 sierpnia:

  Droga Tyldo! Pisałem tylko o naszym narodzie! Wszak Ty wcześniej akcentowałaś tylko nasz kraj! Dlaczego raptem przywołujesz innych? Owszem, mord pozostaje nzawsze mordem! Skąd wiesz, że nigdy „oni” nie okażą skruchy? Kto są ci „oni”? Ja piszę o narodzie Rosyjskim, o ludziach takich jak inni, zwykłych, ubłoconych, styranych biedą… Modlić będę się zawsze i nikt mi tego nie zabroni! Nawet Ty Tyldo! Znasz znaczenie słowa „przebaczam”, słowa głęboko zakorzenionego w Starym i Nowym Testamencie? Przebaczam, przebaczam, przebaczm. przebaczam…… Nie!!! Po stokroć NIE! Nasze miałkie człowieczeństwo nie pozwala Nam przebaczyć! Zawsze i do końca świata: AK, Powstanie Warszawskie, PRL, Stan Wojenny, i tysiąć przyczynków aby wypełnić serce okrzykiem: NIE PRZEBACZĘ! Nie narodzie Rosyjski! NIE! Zamordowano bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – kstoś z PRLu przyznał się? Bo przecież nie tych kilku głupich chłystków (choć w stopniach oficerskich SB)? Tak więc droga Tyldo, nie mogę zgodzić się z Twoją argumentacją! Skoro nie jesteś skłonna przebaczyć IM, niczemu nie winnym współczesnym Rosjanom, to nie jesteś zdolna do przebaczenia komukolwiek (tak mówią oficjalne dane socjologiczne)! Ja jednak modlę się za nas wszystkich! Bóg z Tobą Tylda!

 57. 57 Podpis (wymagany)Aleks, 10 sierpnia:

  Да Поможет Нам БОГ!!!

 58. 58 Apollyon, 10 sierpnia:

  Sr@nie w banie. Tu powódź, tam pożar, i już się nagle proroków koniec świata wieszczących się namnożyło. Ciągle tylko ‚Bóg’ i ‚Bóg’. Zrozumcie- On m was w d|_|pie. Czymże dla człowieka jest śmierć miliona mrówek w zalanym deszczem mrowisku? Czymże dla człowieka jest śmierć setek pająków na płonącym strychu? Tym samym dla Boga jest śmierć ludzi w powodzi czy pożarze. Bo jesteście tylko pyłem na wietrze, a uważacie się prawie za równych Jemu. Sami święci i prorocy się znaleźli. Piszecie o tym co robi i co powinien robić. A ja się pytam- kim jesteście aby stanowić? Nie czeka was żadna apokalipsa, żadna kara, a to, co się dzieje to tylko i wyłącznie małe anomalie pogodowe. Darujcie sobie w końcu…

 59. 59 Jacek, 10 sierpnia:

  Zbliża się Czas Końca. Zastanówcie się jakimi ludźmi jesteście ponieważ nowy początek oparty zostanie właśnie na ludziach a nie pieniądzu, władzy czy innych bzdurach.
  Żadnej kary boskiej nie ma, to po prostu stopniowy rozkład tego co widzicie. Moja rada, żyjcie dobrze z ludźmi ponieważ zanim wszystko się uspokoi przyjdą po Was a Wy odbierzecie cierpienie jakie zadaliście innym.

 60. 60 Podpis (wymagany)jaj, 10 sierpnia:

  eh ludzie…
  spotkalem czlowieka ktorego dziadek zostal zabity w katyniu za to ze bral udzial w wojnie z bolszewikami, powiedzial ze ruscy zabili mu dziadka ale on ich nie wini…
  to jest katolik, wy jestescie motlochem z rynku…. nie zdziwcie sie jak zaczna palic sie wasze domy

 61. 61 jasio, 10 sierpnia:

  ludzie sprawiedliwości konca swiata apokalipsy i Boga nie ma są tylko uklady a Bogiem jest ten kto ma wieksze – ja wam to mowie jasio z moj rzeszowa .

 62. 62 Anna, 10 sierpnia:

  Ludzie, co wy macie w głowach, aż się włos jeży. Głupota ludzka połączona z religijną obsesją to jest to, co świat wykończy wcześniej niż pożary i powodzie.

 63. 63 tusk z bronkiem romkiem tomkiem kasia asia i basia ......, 10 sierpnia:

  фҩҩҿҕй ҕйщҵ ҳҭҧ !

 64. 64 OLGA ALESHKOVA, 10 sierpnia:

  Моя бабушка была замучена немцами под конец войны. Ее отец был сожжен заживо вместе со всей деревней немцами. Если бы я так ненавидела теперешних немцев за то что произошло… В России не было ни одной семьи после войны, у которой бы кто-нибудь не погиб. Кто-нибудь – это как правило были мужчины и мальчики- подростки.
  Я живу сейчас в Польше, страшно мне от вашей ненависти.

 65. 65 ~~~tylda~, 10 sierpnia:

  Pablo napisał : „Skoro nie jesteś skłonna przebaczyć IM, niczemu nie winnym współczesnym Rosjanom, to nie jesteś zdolna do przebaczenia komukolwiek (tak mówią oficjalne dane socjologiczne)!” To zdanie to nie tylko kompromitacja dla Twojego umysłu ale również narażanie się na śmieszność.Posługiwanie się oficjalnymi danymi socjologicznymi jest logicznym błędem.Takie dane nie istnieją dopóki nie ujawnisz ich źródła.Oczywiście nie mam ani ochoty ani zamiaru niczego wybaczać dokładnie tak samo jak Żydzi ,którzy maja swój „Memorial of Holocaust”.Zbrodnie sowieckie nie zostały nigdy uznane za fakt ani osądzone.To nigdy to nie nastąpi.Dlatego nie ma przebaczenia.Jeśli jest skrucha to jest i przebaczenie.Co do narodu rosyjskiego : żołnierze rosyjscy dopuścili się niezliczonej ilości gwałtów na kobietach podbitych krajów w czasie działań wojennych II wojny.Wróci potem do domu by stać się zwykłymi obywatelami by założyć rodziny i wychować potomstwo.Jakie bajki opowiadali swoim dzieciom na dobranoc? Opowieści frontowe z gwałtów i grabieży?Jakie wartości przekazali im jak sami żadnych nie posiadali a w tym poszanowania godności człowieka.Naród.który w wyborach demokratycznych ,który wybiera Putina ,który uosabia silnego przywódce na miarę Stalina jest zagrożeniem dla całej zachodniej cywilizacji.

 66. 66 Polak, 10 sierpnia:

  Olga Alaszkoda! skleciwszy kilku zdanok pa waszemu ja radilas szto by ty pa cywilizowaczesku razprawiala a nie jaboby ten zulus pszeco
  pajeli by i cywilizowacjenny co ty dumajesz do siebija bo ni kagda sie toboł parazumieć rusyfikacja przymusowa Polakow eto już drzewiej bylo a tylko jeden tusk wie czy nie pawroci

 67. 67 olo, 10 sierpnia:

  Ludzie jak czytam to mnie cos sie robi. Lasy plona, ludzie cierpia, a wy tylko jakies typowo katolickie zawistne i zlosliwe komentarze i jeszcze czizusa w to mieszacie. Sami sie bedziecie na koncu smazyc w piekle i jeszcze zdziwiona mina zrobicie dlaczego? Bo dwulicowa morlnosc macie, do diabla wam blizej fanatycy jebani.

 68. 68 dobra rada, 11 sierpnia:

  ludzie oceniaja innych podlug wlasnej miary…
  nikt nie zaprzeczy ze wspolczuje obecnej sytuacji tylko ze widac nie uczestniczysz w dyskusji ktora toczy sie juz jakis czas i dotyczy wszystkich spraw zaprzeszlych i zadawnionych a ciagle jatrzacych pamiec
  zreszta do kogo ja mowie jebani? -> olo idz z tad ogarnij sie czlowieku i kultury naucz bo chyba pomyliles fora wiekszosc na tym akurat forum nie jest z obory

 69. 69 Podpis (wymagany)piper, 13 sierpnia:

  to poganski narud niech sie paliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 70. 70 poluje na ruski, 13 sierpnia:

  putin zamordowal kaczynskiego to kara od Boga niech sie pali ja dam na benzyne a nie na wode niech sie paliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 71. 71 Witek, 19 sierpnia:

  Dziwne, mapa pożarów pokrywa się z rozłożeniem Y-haplogrupy R1a1a w krajach znajdujących się za żelazną kurtyną.

 72. 72 kocur, 21 sierpnia:

  chciałbym zauważyć, że Rosjanie zostali bardziej poszkodowani przez komunizm niż Polacy

  a i myśl ogólna po poczytaniu komentarzy:
  swoją drogą to każdego dnia zadziwia mnie ilu idiotów jest na tym świecie

 73. 73 światowidz, 21 sierpnia:

  gdyby sporządzić podobną mapę świata spalona wojnami byłaby jeszcze bardziej czerwona!

 74. 74 Heliś, 26 sierpnia:

  Ludzie opamiętajcie się co wy wypisujecie, nikogo nie będę sądzić, ale takie komentarze , aż się włosy na głowie jeżą. Nie życyjcie drugiemu co wam nie miłe, jakbyście chociaż powódź przeżyli to byście takichy głupot nie pisali, jeszcze nic nie wiecie co was czeka.

 75. 75 max, 26 sierpnia:

  Wszystko cosię dzieje na świecie to kara boża za nieszanowanie CHLEBA ZBOŻA i wykorzystywaniu biedniejszych.

 76. 76 jagoda, 27 sierpnia:

  Wstyd mi za moich rodaków. Nienawiść nie prowadzi do niczego dobrego.
  Radzę wam dzielić ludzi na dobrych i złych, a nie na Polaków, Rosjan i Niemców.
  W każdym narodzie są łotry i święci.
  Zastanówcie się do której kategorii ludzi bardziej pasujecie.
  Historia Rosji jest skomplikowana i aby ją poznać radzę Wam obejrzeć film „Cichy Don”, w którym ludzie muszą sobie wybaczyć bardzo ciężkie przewinienia, aby móc żyć razem, na ojczystej ziemi.
  Telewizja niedawno ten film nadała, ale szkoda że nie w I programie, tylko na TVP Kultura i niewiele osób mogło poznać prawdziwe oblicze Rosjan żyjących w czasie I wojny i rewolucji.
  Nasze media podjudzają ludzi do nienawiści, ale przecież każdy powinien mieć swój rozum.
  Rosjanom bardzo współczuję i wierzę, że szybko odbudują domostwa.

 77. 77 matkaPolka, 1 września:

  Mnie też wstyd za rodaków głupków. Współczuję wszystkim pokrzywdzonym przez żywioł ludziom. Wiem też, że to nie Boża kara, bo Pan Bóg jest Bogiem miłosiernym a nie karzącym!!!

 78. 78 HAARP, 1 września:

  HAARP WPISZCIE SOBIE W WYSZUKIWARCE TO WSZYSTKO WYJAŚNI.

 79. 79 Krysia, 9 września:

  Przypadkowo przeczytałam te komentarze szukając informacji o zmianach klimatu. Jestem po prostu przerażona tym, co czytam, bo nie zdawałam sobie sprawy, że w naszym narodzie jest tylu ludzi, którzy myślą tak prymitywnie – Pan Bóg z całą pewnością kocha nas wszystkich, bez względu na narodowość, kolor skóry, a nawet nasze przewiny. Jeśli my nie umiemy patrzeć na ludzi z miłością to nie jesteśmy Go godni. Przecież codziennie modlimy się „odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy”, jeśli nie umiemy przebaczyć to sami na siebie wydajemy wyrok.
  A tak w ogóle to zupełnie nie wierzę w historie spiskowe związane z katastrofą smoleńską. Katastrofy lotnicze zwyczajnie się zdarzają, podobnie jak tysiące wypadków samochodowych, powodzie, wichury i pożary. Nie muszą być karą za coś tam.
  Mam wielką sympatię do Rosjan, bo to są najbliżsi nam bracia Słowianie, mają trudną, często bolesną ale ciekawą historię i piękny kraj. Twórzmy świat coraz lepszym codziennie, zwyczajnie, uśmiechając się do siebie i okazując jedni drugim życzliwość! Razem z Rosjanami, Czechami, Niemcami itd.

 80. 80 Coelpcleste, 23 listopada:

  Пост неплохой, закину сайт в закладки.

 81. 81 instalacje lpg, 11 stycznia:

  Ciekawy jestem co inni o tym myślą.