Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Człowiek, który inspiruje Kaczyńskiego?

16 września 2010, | Kategorie: Publicystyka | 218 komentarzy

  

Jarosław Kaczyński prawdopodobnie nie zwariował. Kaczyński próbuje tak rozbujać państwo, by je wywrócić. A potem spróbować podnieść, wsiąść na puste siedzenie i pojechać własną drogą. Czyli, jak sądzą niektórzy komentatorzy, zrobić to samo, co zrobił Viktor Orban na Węgrzech, który w 2010 roku został premierem tego kraju. Czyli konkretnie co?

AFP

 

 

Kluczem do rządzenia państwem jest elektorat centrowy: najszerszy, ale i mający swoje wymagania. Bez poparcia istotnej jego części nie ma co marzyć o władzy. Orban zdobył ten elektorat w tegorocznych wyborach parlamentarnych, a Kaczyński prawie zdobył w prezydenckich. Prawie robi jednak wielką różnicę, a Kaczyński rządzić chce. Jakie są podobieństwa pomiędzy Victorem Orbanem a Jarosławem Kaczyńskim, a co ich odróżnia? 

1. Rządy 

Węgry. Victor Orban schodził w 2002 roku ze sceny politycznej w smrodzie oskarżeń o populizm, nacjonalizm, agresję i dzielenie społeczeństwa. Choć, jak przypomina Mariusz Bocian, specjalista do spraw Europy Środkowej z Ośrodka Studiów Wschodnich – rządów Fideszu nie charakteryzował aż tak wielki pęd do rozliczeń, jaki występował w Polsce. 

Viktor Orban/AFP

 

Węgierska scena polityczna była natomiast spolaryzowana już wcześniej i rządy Orbana wpisały się w tę atmosferę. Nie zmienia to faktu, że szef Fidesz odchodził w atmosferze społecznej niechęci, i że nie udało mu się utworzyć rządu ani w 2002, ani w 2006 roku. 

Polska. Jarosław Kaczyński w 2007 roku odchodził w jeszcze cięższej atmosferze niż Orban. Po pierwsze – po dramatycznie skróconej kadencji Sejmu. Po drugie – pośród ciężkich oskarżeń. 

Kaczyński obwiniany był o instrumentalne traktowanie prawa, o naginanie standardów demokratycznych, o paranoizowanie, o „władanie”, a nie rządzenie (brak demokratycznego systemu checks-and-balances), o wulgaryzację debaty publicznej, o pogardę dla poglądów innych niż własne, i niszczenie ich zamiast prób dialogu. Odchodził z gigantycznym „antykapitałem” negatywnego elektoratu. Przegrał wybory parlamentarne w 2007 i – o włos – prezydenckie w roku 2010. 

2. Kontrowersyjne sojusze i pozyskiwanie skrajnego elektoratu 

Węgry. Jeśli martwimy się, że społeczeństwo nas nie lubi, to dobrze jest sobie uświadomić, że tak to już bywa, gdy jesteśmy szefem rządu, który wspierają parafaszystowscy i ultrareligijni antysemici w rodzaju MIEP-u Istvana Csurki.
Csurka wspierał rząd Orbana nieformalnie, a ten w zamian powstrzymywał się od jawnego potępiania ekstremizmu MIEP-u. Natomiast politycy obu partii prześcigali się w atakowaniu liberałów, „bolszewików” i „liberał-bolszewików”.
W czasie walki o władzę w pierwszej dekadzie XXI wieku Orban dzielił antyrządową barykadę z ultranacjonalistami z Jobbiku i umundurowanej (choć dość zabawnie ) Magyar Gardy, przy których to nacjonalistach nasz LPR to ostoja dialogowości i tolerancji. 

"Żołnierze" Magyar Garda/AFP

 

Orban jednak – mimo że wraz z Jobbikiem i Gardą walił w rząd socjalistów z MSzP jak w bęben – niejednokrotnie odcinał się bardzo wyraźnie od ich ekstremistycznych tez, podkreślając swoją proeuropejskość i brak uprzedzeń rasowych. 

Obecnie między Jobbikiem i Magyar Gardą trwa dość otwarty konflikt, choć – jak przypomina Mariusz Bocian z OSW – na szczeblu lokalnym Fideszowi zdarza się wchodzić w koalicje z Jobbikiem. Centrowy elektorat nie wybaczył Orbanowi flirtu z faszystami, ale część tego elektoratu rozumie, że flirt ten spowodowany był wyłącznie zimną, polityczną kalkulacją. 

Polska. Kaczyński sprzymierzył się z nacjonalistami (LPR) i populistami (Samoobrona) z podobnie pragmatycznych powodów co Orban, – tyle że Kaczyński poszedł dalej niż Węgier: wszedł z radykałami w koalicję, czego Orban nigdy oficjalnie nie zrobił. 

Mimo że podczas wspólnego rządzenia Kaczyński próbował jednych i drugich wykiwać, to jednak nie wydaje się, by – podobnie jak Orban – słuchał ich ekstremistycznej retoryki jak zepsutego radia. Wydaje się wręcz, szczególnie ostatnio, że prezes PiS podziela niektóre elementy radykalnej filozofii. 

I o ile Orban powiedział wyraźnie, że owszem, ma ochotę na przejęcie elektoratu Jobbiku, ale tylko dlatego, że nie wierzy, że ma do czynienia z rasistami i faszystami, a po prostu z frustratami, to prezes PiS brnie w spiskowe teorie smoleńskie, godne nie tylko Radia Maryja, ale internautów poszukujących Andrieja Mendereja. Opowiada o niemiecko-rosyjskim kondominium oraz podsyca działanie fanatyków religijnych spod krzyża pod Pałacem Prezydenckim. Trudno sobie wyobrazić, by Orban posunął się do czegoś takiego. 

Tak więc między Kaczyńskim a Samoobroną i LPR –  podobnie jak między Orbanem a ekstremistami – trwa otwarty konflikt. Tyle że chodzi tu głównie o zadawnione porachunki, a nie o odcięcie się prezesa PiS od radykalnych opinii, a tego oczekuje „centrum” elektoratu. 

3. Walka o władzę i kreowanie wizerunku 

Węgry. Po tym, jak Fidesz przegrał wybory w 2002 roku, nie stracił ani jednej okazji, by zaatakować przeciwnika. Tyle że przeciwnik w gruncie rzeczy wywrócił się sam, a Fidesz podstawił mu tylko nogę.
Najpierw był wyciek słynnych taśm premiera Gyurcsany’a, w których ten na partyjnym zjeździe próbował zmotywować działaczy przypomnieniem, że w poprzedniej kadencji „kłamali rano, w południe i wieczorem”,  i że „nie zrobili absolutnie nic”. Afera z tymi taśmami spowodowała zamieszki pod parlamentem w Budapeszcie. 

Później były drobne, małe aferki, które stopniowo podkopywały socjalistów. Fidesz prowadził wojnę podjazdową, atakował, zarzucał, bił, hakował – i w ten sposób rząd chwiał się jeszcze bardziej, aż z hukiem zwalił się na ziemię. A wtedy Fidesz zgarnął wszystko, bo w swojej antyrządowej retoryce chuchał i dmuchał na centrowy, racjonalistyczny elektorat, a pod koniec kampanii wyborczej prowadził „politykę zamkniętych ust”, by za skarby świata nie powiedzieć o słowo za dużo (węgierska opinia publiczna za straszną arogancję uznała na przykład słowa jednego z ministrów Orbana, że dzisiejsza młodzież to słuchająca techno i zakolczykowana pustota. 

Premier Gyurcsany na "liście gończym"/AFP

 

Węgrzy – jak widać – uwierzyli, że Orban jest w stanie ogarnąć zanarchizowaną scenę polityczną i zagłosowali na niego, nawet jeśli musieli zacisnąć zęby. Orban wydał się wiarygodnym mniejszym złem, któremu zaufała część tzw. normalsów, centrowo nastawionej większości społeczeństwa. 

Polska. Kaczyński też czeka na efektowną kompromitację Tuska i nie traci ani jednej okazji, by „przydzwonić” Tuskowi i PO. Często sam szuka zaczepki i awantury. Jako że PO idzie w ślady Aleksandra Kwaśniewskiego i staje na głowie, by być postrzegana jako partia ładu i spokoju (swój co radykalniejszy elektorat opędzając „partyjnym dysydentem” Palikotem i jadowitym Niesiołowskim), Kaczyński sam musi zabrać się do kopania okopów, stawiania zasieków i ustawiania pola walki, której PO unika, bo nie ma ani jednego powodu, by ją podjąć.
PO stara się spełniać wszelkie demokratyczne standardy, a uprawiane przez rząd pieszczenie słupków procentowych oznacza, że jest nie tyle nawet podatna na krytykę, co wręcz przewrażliwiona na jej punkcie. I to z tego powodu tak długo tolerowano pod Pałacem koczowników zintegrowanych wokół dziko wzniesionego krzyża, a  prezydent wjeżdżał do tej siedziby kuchennym wejściem.
Elektorat centrowy miał Kaczyński największą szansę zdobyć zakładając maskę spokojnego, rozsądnego starszego pana – i prawie mu się to udało.  Jednak koncyliacyjność nie jest jego naturą, więc po przegranych wyborach cisnął maską o ziemię i wrócił do image’u roszczeniowego, uczulonego na swoim punkcie besserwissera. Faceta, który stosunki z ludźmi (współpracownikami, przeciwnikami, wyborcami) układa na zasadzie podporządkowania.
Kaczyński wytacza najcięższe armaty i kalumnie przeciwko rządowi, którego sukcesów specjalnie nie widać, ale który też – z czego zdaje sobie sprawę centrowa część społeczeństwa – nie jest też rządem morderców.
Dlatego Kaczyński kojarzy się dużej części centrum z arogantem, awanturującym się w autobusie, próbującym wyrwać kierowcy kierownicę, twierdzącym, że sam pojedzie lepiej (choć, sądząc po jego temperamencie, niewiele na to wskazuje). Pogardliwie ochrzaniającym pasażerów, przywołujących go do porządku, wywrzaskującym  niestworzone historie na temat ich przeszłości. 

Być może prawdą są krążące w środowisku PiS legendy, że prywatnie Kaczyński jest pogodny i życzliwy. Ale po tym, co obecnie wyprawia prezes PiS, trudno zakładać, że racjonalne „centrum” – które przecież też często ma dość rządów Tuska – postrzegać będzie akurat Kaczyńskiego jako mniejsze zło. 

Nawet więc, jeśli rządowi PO przytrafi się coś absolutnie kompromitującego, to „centrum” albo zaciśnie zęby i z braku wyjścia znów zagłosuje na Tuska, albo zagłosuje na SLD, albo na coś, co pojawi się na scenie politycznej i pozwoli w końcu na wydostanie się z klinczu wiecznej wojny PO-PiS. Ale nie na PiS.  


4. Zadyma
 

Węgry. Wbrew pokutującej w Polsce opinii, Orban nie „stał na barykadzie” podczas zamieszek w 2006 roku. – Wiedział, że nie spodobałoby się to węgierskiej opinii publicznej, która była przeciwna zamieszkom – mówi Mariusz Bocian z OSW. 

Zamieszki z 2006 roku/AFP

 

Trudno jednak uznać, że nie próbował niczego na zamieszkach ugrać. Po pierwsze, niektórzy analitycy uważają, że ostre i podżegające wypowiedzi Orbana mogły mieć wpływ na rozpętanie tych zamieszek. Po drugie, jego równoległe z zamieszkami nawoływanie Gyurcsany’a do ustąpienia sprawiało, że w pewnym stopniu „reprezentował” protestujących, przeciągając ich na swoją stronę. 

Jedyne jednak bezpośrednie działanie Fideszu w tej sprawie to rozebranie policyjnych barierek broniących parlamentu. Fidesz, wiedząc doskonale, że udział w zamieszkach nie przysporzy mu popularności u elektoratu centrowego, trzymał się od zamieszek na pewien dystans.
Polska. Kaczyński podsycał atmosferę pod Pałacem Prezydenckim bardzo aktywnie. Na „barykadzie” też kilkakrotnie się pojawiał: wyrażał jednoznaczne poparcie dla „obrońców krzyża” i składał  pod  krzyżem kwiaty. Po usunięciu krzyża brnie dalej: „formacja parapolicyjna”, znicze w miejscu krzyża, „ojczyznę wolną racz nam zwrócić, Panie”.
Dlatego porównywanie „zadym” wiązanych z Kaczyńskim i Orbanem nie ma specjalnego sensu, bo obaj kierowali swój przekaz do innej grupy docelowej. 

Fidesz co prawda do pewnego stopnia zagrzewał protestujących do boju, na przykład głośno domagając się ustąpienia Gyurcsany’a, ale unikał otwartego wspierania protestujących, bo zależało mu na „centrum”. To w celu uzyskania akceptacji tego „centrum” właśnie rozebrano policyjne barierki przed parlamentem, bo elektorat centrowy nie lubi mieć wrażenia, że żyje w oblężonej twierdzy
Aby Kaczyński osiągnął to samo, musiałby razem z działaczami PiS zakasać rękawy i rozebrać barierki sprzed Pałacu Prezydenckiego i przywrócić to miejsce miastu i państwu. Kaczyński tymczasem współpracuje z wąską grupką fanatyków, która nie ma – i nie może mieć – poparcia wśród racjonalnych „centrowców”. Ci natomiast, którzy jeszcze niedawno wierzyli, że ta współpraca jest częścią jakiejś szerszej strategii politycznej, wierzą w to coraz mniej. 

5.Polityka zagraniczna 

Węgry. Zrębami polityki zagranicznej Węgier są tzw. trzy filary nakreślone przez pierwszego niekomunistycznego premiera Węgier – Jozsefa Antalla: integracja europejska, dobre stosunki z sąsiadami i dbałość o mniejszości węgierskie, które po traktacie w Trianon, w 1920 roku, pozostały poza granicami kraju. 

Węgierskie godło ze zniczy ustawione pod parlamentem podczas prostestów w 2006 roku/AFP 

Orban kontynuuje tę linię i nie próbuje jej rewolucyjnie zmieniać – inna sprawa, jak mu to wychodzi. Nie można zapominać, że był tym, który faktycznie wprowadził Węgry do NATO. Dwa ostatnie filary jednak wychodzą mu średnio: im bardziej „dba” o mniejszość węgierską (wykonując ruchy, które muszą wzbudzić podejrzliwość sąsiadów, jak na przykład coraz większe wiązanie Węgrów ze Słowacji czy Rumunii z Budapesztem czy współpraca z nacjonalistami, którzy nie kryją swoich marzeń o „Wielkich Węgrzech”), tym bardziej jej szkodzi (bo rodzi antagonizmy ze słowackimi i rumuńskimi sąsiadami). 

Kumplowanie się z nacjonalistami sprawiło, że Victor Orban traktowany jest przez wspólnotę międzynarodową jak łobuz, na którego trzeba uważać, i wobec którego obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Podobnie zresztą opinia światowa postrzega Kaczyńskiego.
Różni nas jednak głównie skala polityki. Bo o ile Kaczyński antagonizuje przeciw nam sąsiadów, podobnie jak zrobił to rząd Orbana, to my nie sąsiadujemy ze Słowacją i Rumunią, a z Niemcami i z Rosją. Z całym szacunkiem dla Słowacji i Rumunii. 

Polska. Kaczyński jako premier traktował UE instrumentalnie, a o pozycji Polski w Unii mówił jako o „mocy blokującej”, co oznaczało proste założenie, że Polska musi się raczej przed UE bronić niż z nią współpracować. Kaczyński jest podejrzliwy wobec Niemiec i całkiem otwarcie nie lubi Rosji. Traktuje UE jako element nieco „cywilizujący” Niemcy, ale nie pozbawiający ich tradycyjnej roli przeciwnika Polski. 

Polityka podsycania konfliktu i nieufności wobec Niemiec i Rosji nie mogła i nie może przyczynić się do ustabilizowania się sytuacji w regionie, bo stabilizacja taka – w wizji geopolitycznej Kaczyńskiego – mogłaby zaistnieć wtedy tylko, jeśli Niemcy i Rosja „ukorzyłyby się” przed Polską, przystając na jej wizję świata jako jedyną właściwą, bez żadnych „ale”. Czyli nigdy.
Romantyczna walka Lecha Kaczyńskiego o demokratyczną Gruzję i po części Ukrainę była może i piękna w swoim idealizmie, przeciwstawianym unijnemu zimnemu pragmatyzmowi, ale nie mogła skończyć się sukcesem, tylko pogłębieniem podziałów w UE i odwleczeniem porozumienia z Rosją. Poza tym pamiętać należy, że „dżygitowi” Saakaszwilemu daleko do demokratycznych standardów, a wojnę w Osetii i Abchazji na głowę ściągnął sobie sam (jeszcze w 1998 roku mówił Robertowi Kaplanowi, amerykańskiemu dziennikarzowi, że konflikt należy rozwiązać poprzez nadanie tym regionom szerokiej autonomii). 

Obecne słowa o „kondominium” świadczą o tym, że Jarosław Kaczyński nadal upatruje w sąsiadach zagrożenia dla Polski. Niemcy i Rosja bowiem nie dążą – wg prezesa PiS – do pokojowego współistnienia, ale do jakichś niesprecyzowanych, wrogich Polsce działań. 

Gdyby kiedykolwiek powtórzyła się tragedia niszczycielskiego i antypolskiego sojuszu rosyjsko-niemieckiego (co, na szczęście, jest obecnie nierealne), należałoby raczej jasno i klarownie ocenić sytuację i w rzeczywisty sposób próbować reagować na rzeczywiste zagrożenia, szukając jednocześnie wsparcia wśród innych krajów i próbując za wszelką cenę zażegnać katastrofę. Dopatrywanie się natomiast mglistych i nieokreślonych zagrożeń w tak korzystnej dla nas sytuacji międzynarodowej, jak obecnie – a nie mieliśmy takiej od dobrych kilkuset lat – i domaganie się równie mglistych na nie „zdecydowanych reakcji” nie jest odpowiedzialną polityką i osoba snująca takie wizje nie może być poważnie traktowana na polu międzynarodowej gry geopolitycznej. I nie zdobędzie w ten sposób poparcia „centrum”. 

6. Idea 

Węgry. Orban, wbrew pozorom, rozumie, że Węgry nie są już „Wielkimi Węgrami” i jeśli Węgry palną czasem coś „wielkomocarstwowego” czy wygodniej rozmoszczą się w Basenie Karpackim, to będą to incydenty, które nie zmienią w sposób istotny „trzech filarów”. Orban jest pragmatykiem, który gra o to, co może ugrać. Jest też inny od Kaczyńskiego, bardziej zakotwiczony w przyziemności, choćby przez rodzinę i wiek. 

Budapeszt: "Wielkie Węgry" w swoich przedtrianońskich granicach/AFP

 

Obaj marzą o konserwatywnej, ale nowoczesnej Europie: Kaczyński raz po raz opowiada o katolickiej, bogatej Bawarii, a Orban mówi o pogłębianiu integracji europejskiej na bazie chrześcijaństwa.
  

Polska. Kaczyński uzmysłowił sobie, że Polska, która istnieje, nie jest historyczną, dawną Rzeczpospolitą, i ma rację. Bo nie jest. Ale  zmienił się też świat i pozycja w nim jednostki. Nasza rzeczywistość to nie jest rzeczywistość, w której funkcjonowały I i II RP. Polska nie żyje już w wiecznym zagrożeniu, które każe przedkładać masowe ruchy nad realizowanie indywidualnych celów. 

Poza tym Kaczyński jako premier był w tym budowaniu „potęgi” Polski nieskuteczny. Ostracyzował ją, budował jej image jako obrażalskiego i egoistycznego kraju, który cierpi jednocześnie na kompleks niższości i wyższości. Orban, pamiętając o dawnej wielkości Węgier, pamiętał jednak w swojej rozgrywce o ich obecnych możliwościach. Kaczyński rozstawiał Europę po kątach, jakby patrzył z perspektywy wielkiego mocarstwa.
Jak każdy naród, który po latach dziejowych burz cieszy się w końcu „małą stabilizacją”, Polacy nie lubią tych, którzy niepotrzebnie tworzą poczucie zagrożenia. Rządy PO są bardzo dalekie od ideału, ale nie zasługują na rewolucję społeczną i zmianę retoryki w państwie na wojenną. 

Taka retoryka to konieczność opowiadania się po stronie „czerni” lub „bieli”, czego domaga się Kaczyński. Czarno-białe postrzeganie świata być może pomaga zintegrować naród w czasie wojny, ale w czasie pokoju można pozwolić sobie na większą finezję intelektualną i dostrzegać półcienie, bo tylko w ten sposób – przez zrozumienie motywów działania innych ludzi – można budować zgodne społeczeństwo.
Skuteczność rządu Tuska to temat na odrębną analizę, lecz państwo przez niego kierowane nie jest represyjne, a jego retoryka i logika skierowana jest do „normalsa”: logicznie myślącego obywatela, który tej samej logiki używa na co dzień, by zapewnić w miarę przyjemne życie sobie i swoim bliskim. 

I ten przeciętny obywatel w państwie Tuska jest stanie zająć się swoimi sprawami, często wyznając zasadę, że najlepszy rząd jest taki, którego nikt nie widzi. Dorabiający się Polacy szukają raczej spokoju niż kozłów ofiarnych i raczej wolą sami podejmować decyzje moralne, niż mieć je dyktowane przez przywódców. 

Na zbyt wolno budowaną autostradę „centrum” może ponarzekać, ale nie będzie miało ochoty z tego powodu rozpętywać rewolucji, na rzecz której poświęcić należy zdrowy rozsądek i wejść w retorykę czarno-białą, która zawsze jest prostacka i konfliktogenna. 

7. Tak naprawdę, to wszystko to już się w Polsce wydarzyło Tak: w 2005 roku. Taśmy Gyurcsany’ego były dla rządu węgierskich socjalistów tym, czym dla SLD – afera Rywina. A rządy – tak MSzP, jak i SLD – usiane drobnymi, lecz uciążliwymi aferami spowodowały, że notowania obu partii poleciały na łeb, na szyję. MSzP padła przed Fideszem na kolana. SLD z kretesem przegrała wybory na rzecz dwóch centroprawicowych partii: PO i PiS. 

Protesty pod węgierskim parlamentem/AFP

 

Tylko że wtedy PiS było jeszcze w opinii wyborców racjonalną partią, która, na dodatek, razem z PO mamiła koalicją. Z koalicji, jak pamiętamy, nic nie wyszło, zapewne z powodu zbyt wielkich ambicji liderów PO i PiS. Zaczęła się jatka. 

W jatce tej Donald Tusk wykreował się na pragmatyka, którego – choć z bólem serca – popiera centrowy elektorat. Z jak wielkim bólem serca, świadczy niezły wynik Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, ale czy Kaczyńskiemu po obecnym „szaleństwie” uda się po raz drugi przywdziać wiarygodną maskę spokojnego, twardo stąpającego po ziemi polityka? 

Jeżeli nie, to nawet po wywróceniu się rządów PO i po ewentualnych wygranych wyborach PiS nie będzie miał szansy na rządzenie. Z prostego powodu: PiS nie ma zdolności koalicyjnej. Nie ma, ponieważ jest na wojnie z każdą wizją polityki poza własną, i żyje z odium partii, z którą współpraca jest jeśli nie niemożliwa, to wysoce niewygodna, a już na pewno ryzykowna (Lepper i Giertych coś o tym wiedzą). Dlatego musiałaby wygrać z więcej niż pięćdziesięcioprocentową większością, by dwa kolejne ugrupowania – najprawdopodobniej PO i SLD – nie zawarły „antykaczyńskiej” koalicji i nie wyłoniły wspólnego rządu. 

Orban jest pragmatykiem i realistą, choć czasem myli się w kalkulacjach, jak w przypadku niezbyt skutecznego balansowania pomiędzy dobrymi stosunkami z sąsiednimi państwa i ochroną w nich węgierskiej mniejszości.
Kaczyński jest kimś w rodzaju romantyka a’la Rymkiewicz – bardzo możliwe, że brzydzi się racjonalizmem politycznym; chłodna kalkulacja jest mu potrzebna tylko po to, by realizować swoją wizję Polski, w której specyficznie pojmowany „honor państwa” jest ważniejszy od pragmatycznej geopolityki. Przy okazji ma cechy charakteru, które dyskwalifikują go w oczach wielu ludzi: jego krytyka nie jest konstruktywna, nie ma na celu znalezienia kompromisu lub chociaż racjonalnego przekonania do swoich racji, a służy głównie zdyskredytowaniu przeciwnika, na ustawieniu go w miejscu, „gdzie stało ZOMO”.
Poza tym – czy w ramach demokracji parlamentarnej próby wywrócenia państwa czy wyczekiwanie na jego efektowny upadek są na pewno najlepszym sposobem walki o władzę? Lepszym od merytorycznej debaty? Debaty, do której PO na pewno można byłoby skłonić prędzej niż do walki. I w której o wiele łatwiej można by wypunktować jej słabe strony niż zarzucać  „,moralną i polityczną odpowiedzialność” i „zbrodnicze” przyczynienie się do śmierci 96 osób w katastrofie smoleńskiej.
W Polsce PO jest o wiele mniej popularna niż wynika to z sondaży. PiS jednak ma tak duży elektorat negatywny, że słupki poparcia dla tej partii nie pozwalają „centrowcom” na bycie obojętnym. 

Ziemowit Szczerek


218 komentarzy do “Człowiek, który inspiruje Kaczyńskiego?”

 1. 1 Jacek Tomczyk, 17 września:

  Nie zgadzam się z końcową diagnozą:

  „(…) PiS nie ma zdolności koalicyjnej. Nie ma, ponieważ jest na wojnie z każdą wizją polityki poza własną, I żyje z odium partii, z którą współpraca jest jeśli nie niemożliwa, to wysoce niewygodna, a już na pewno ryzykowna (…)”

  Jak bardzo dorwanie do koryta jest ważne dla polityków i „ponadpartyjne” może świadczyć koalicja PiS-SLD w mediach publicznych. Prawdopodobnie ani Jarosław Kaczyński, ani Grzegorz Napieralski nie mieliby skrupułów, aby odsunąć PO od władzy i przejąć Państwo dla siebie. Warunek jest jeden – PiS musi wygrać wybory chociażby minimalną przewagą, co przy obecnie prowadzonej samobójczej polityce jest wysoce nierealne.

 2. 2 dr Cat Mrucuss, 20 września:

  Niby prawda. Ale czy „wolne media” nie mogły zająć takiego stanowiska rok wcześniej ?
  Może nawet do katastrofy samolotu obok lotniska, w okolicach miasta Smoleńsk by nie doszło ?

 3. 3 Pepe, 20 września:

  Nie zdziwi mnie informacja np. o zamachu na Kaczyńskiego. Ten „człowiek” narobił sobie wszędzie wrogów i jeszcze mu mało. Wszystko wskazuje na chorobę.

 4. 4 zxcvvb, 20 września:

  wszystko co kukła(kaczor) ma dają mu te boje pod krzyrzem

 5. 5 ed, 20 września:

  Człowieku! Zastanów się co piszesz! Czy napisałes to na zlecenie Tuska i PO, czy też na zlecenie Palikota?

 6. 6 emeryt, 20 września:

  salonowe rozważania w/w analityków pomijają sytuację gospodarczą światową i Polski. Każdy Polak obecnie rozumie że beżz srodków fin. UE nasza gospodarka i zatrudnienie leżą na łopatkach, szczególnie zadłużenie zagraniczne Polski sięgające prawie 500 mld zł jest groźne, unikają tego tematu polityce bo nic nie robią w tej materii, każdy min. finansów jest ok jak umiejetnie omija ten temati dalej zadłuża Polskę, i chyba w wiadomym celu, jest to uzależnienie tragiczne w skutkach na wiele pokoleń……

 7. 7 st, 20 września:

  popieram artykuł trafny w 100%

 8. 8 antystyropian, 20 września:

  Jak bardzo ten elaborat przypomina mi wypociny Michnika.Zamotac , zaciemnic i na koncu stwierdzic ze biale jest czarne.Natomiast problem jest bardzo prosty i rozwiazanie jego rownierz.Panstwo polskie od 20 lat jest zawlaszczane przez sluzby specjalne za pomoca bydlakow mieniacych sie elita intelektualna i moralna tego kraju.Trzeba ich usunac.Jakze to proste i skomplikowane zarazem.I to wlasnie chcial (chce?) zrobic Kaczynski.

 9. 9 Zbyszek z Montrealu, 20 września:

  To jest pomawianie. Wpisywanie Kaczynskiemu tych zachowan. Ziemowit Szczerek wykonal prace opierajac sie manipulacjach pomowieniach. A po 8 Ziemowit pomija sie z prawda i jest przestawicielem tej TVN-owskien prawdy. Pewnie w przyszlosci bedzie musial zaplacic za takie omijanie sie z prawda. Obecnie pewnie dostanie bonus. Ale w przyszlosci trudno bedzie uwolnic sie od nazwania autora szmaciakiem.

 10. 10 tresowany kartofel, 20 września:

  Czy te oczy moga kłamać?Czy on mógłby serce złamać?

 11. 11 wf, 20 września:

  A UBECY CIĄGLE SIĘ GO BOJĄ

 12. 12 sarkany, 20 września:

  Csonko Magyarorsag – nem Magyarorsag! Bravo Kaczynski!
  Polak – Magyar 2 bratanki (Lengyel – Magyar ket jo barat egyutt issza a jo borat)

 13. 13 czytelnik, 20 września:

  „rozbujać państwo” – jak na razie najlepiej wychodzi to premierowi

 14. 14 krz, 20 września:

  Są różne prawdy a to jest raczej gówno prawda. Kaczyński raczej wzoruje się na innym okresie historycznym i innym kraju. Wykorzystuje z premedytacją typowy syndrom „ucieczki od wolności” – to samo co zrobił Hitler w latach 20-tych XX wieku.

 15. 15 Stefan Jagiełło, 20 września:

  chłopie ty jestes chory,ale głowe juz za pózno leczyc.za ile piszesz te bzdury.widziałes głupszego od tuska bo ja nie. ile trzeba jeszcze zniszczyc ten kraj.wszystko zabrac najsłabszym matkom dzieciom i niepełnosprawnym ,nic nie uszczknac bogatym-wszystko chocby po trupach jeden cel aby tylko utrzymał władze tusk. cudak głupszy od leppera.

 16. 16 jonasz, 20 września:

  Te wszystkie inspiracje to za mało żeby narodowi uświadomić że największym złem dla Polski jest Tusk

 17. 17 student, 20 września:

  komu pieczonego kartofelka?

 18. 18 Bartek, 20 września:

  Cóż analiza przemawia. Ja za Panem Kaczyńskim i jego retoryką nie przepadam (lekko mówiąc). Najpierw popeirali otwarcie Rydzyka, teraz ‚krzyżowców’ (pewnie takze z Dyrektorem z Torunia zwiazanych). Ten człowieknie ma pomysłu na Polskę demokratyczną i rozwijajacą się, On chce wojny, zimnej wojny bo jak to powiedział Wałęsa – do tego się nadaja IDEALNIE! Te powody powstrzymują mnie przed głosowaniem na PiS w jakichkolwiek wyborach. Co wiecej – cokolwiek zrobiłby teraz Kaczyński, jaką partie nową by nie założył u mnie nie ma szans, bo to beda jedynie maski. Kaczyński złapie się czegokolwiek by utrzymac się przy korycie – bo to darmowe, czyste i sporę pieniadze… A czy On coś poza politykowaniem potrafi?? Już niestety nie i musiałby głodować… Giertych jakoś sbie radzi jako prawnik… Lepper jako rolnik dostaje dotacje i też jakoś idzie a Kaczyński??? CO miałby robić???

 19. 19 Zdzisiek, 20 września:

  Największym złem dla Polski są głupi Polacy.

 20. 20 Majka, 20 września:

  Kaczyński jest chory.Pełen nienawiści schizofrenik

 21. 21 Paweł, 20 września:

  pajac tusk to fałszywy pomiot i zarazem nieszczęście naszego ukochanego narodu.

 22. 22 MacBlacker, 20 września:

  A niby czemuż to Kaczyński miał by się na kimkolwiek wzorować? Facet ma swoje lata, swoje doświadczenie życiowe, swoje wykształcenie i swój elektorat!

  a „rozhuśtywanie” państwa przerabialiśmy za czasów rządu PiS – przypomnijmy Tuskowe „obywatelskie nieposłuszeństwo”…
  ale idioci wolą niepamietać

 23. 23 kim, 20 września:

  Dokładnie ten artykół opisuje TUSKA i jego rozbijanie władzy. A tacy SPRZEDAJNI SZMATOFAKCIARZE jak autor tego fetoru są w pierwszej lidze FASZYSTOWSKIEGO nurtu CAŁEJ WŁADZY W RĘKACH JEDNEJ SŁUSZNEJ WŁADZY

 24. 24 JMasakra, 20 września:

  jak w temacie

 25. 25 sztniarz, 20 września:

  Gazeta Wyborcza ma już własną stronę , po co jej następna , w której to samo można przeczytać . Intetri życzę samodzielności.
  Sztuczne bolszewickie paszkwile i naciąganie rzeczywistości .

 26. 26 Jedna uwaga - Słowacja jest sąsiadem RP, 20 września:

  j/w

 27. 27 kaczka, 20 września:

  Fuckduck and inne pokurcze

 28. 28 zofia, 20 września:

  Treść tej pracy przypomina rzeczy dawno stwierdzone. Rodzaj elektoratu Jarka i jego możliwości pojmowania, co widać po komentarzach.

 29. 29 andy, 20 września:

  oczywiscie tusk ..i ten chlop…komorowski…ta bande trzeba usunac….

 30. 30 Maciek R., 20 września:

  Troche mnie to bawi ten artykul bo przygladajac sie pracy wladz widac ze czegos sie boja jak ognia a tym ogniem jest Kaczynski ciekawe dlaczego tak jest nagonki w medjach porownywanie do nacjonalistow itp.
  czyzby ludzie przy sterach od lat 90 tych mieli cos doukrycia ze tak dziala partia Kaczynskich na nich?
  mysle ze duzo spraw o ktorych spoleczenstwo nie ma zielonego pojecia ujrzaly by swiatlo dzienne atego sie boja Kwasniewski komunista za czasow pzpr dzialacz socjalistyczny nagle trzyma strone PO Walesa do dzis nie do konca wyjasnione jego powiazanie z bezpieka arogancki dzieki ludziom u szczytu wladzy a dzis mowi ze sam wygral wojne z komunistami
  jak ktos tu opisuje ze Kaczynsccy nie przeszczegali demokracji prawa itp.to zaczynam sie zastanawiac gdzie my zyjemy
  sam jestem ofiara demokracji i praworzadnosci jak to sie ladnie okresla tego systemu 10 lat temu ktos nakradl podrobil moje podpisy mam grafologa sadowego i co ?
  wielkie nic dalej jestem glownym winowajca taka to praworzadnosc i demokracja nie wspomne juz okosztach jakie ponioslem dwa domy bym za nie mial sredniej klasy ale to nic chyba Strazburg zostanie jako jedyna szansa dlatego smiesza mnie okreslenia typu demokracja praworzadnosc itp. w naszym kraju bo tegonie ma lub jest ale tylko dla prominentow

 31. 31 xea, 20 września:

  Maciek R., ty jesteś ofiarą głupoty twoich starych 🙂

 32. 32 Włodek, 20 września:

  a gdzie euro -piec razy zapowiadane, oszczedne panstwo likwidacja senatu-o teraz w kryzysie tak potrzebna, nie lepiej grabic biedaków matki i dzieci a sobie w kryzysie podwyzszac gaze..premier,prezydent , sejm, senat to jest sprawiedliwosc, a aferzysci niewinni bo sa z PO,coraz wiecej urzedników, słoneczko peru za 1 mln 600 tys, teraz indie w kryzysie. tylko tusk ponad wszystko i paranoicy za PO, za komuny prali głupkom mózgi teraz pierze tepym TVN i reszta bo i TVP juz w łapach tuska.jak berlusconi ma media i bedzie wiecznie rzadził. jak rzadzili za buzka to teraz wogóle nie rzadza tylko kradna bo to ostatnie rzedy z rzadów buzka tyle ze nazwa PO. tuska nie trzeba robic kanclerzem, jak chciał, od razu królem zeby potem nie snił, a sorry od razu idiote cesarzem,nie potrzebni starcy i dzieci tylko bogacze, zakłady zlikwidowac jak stocznie to rzady zdrajców.

 33. 33 Załamana.., 20 września:

  Widząc styl i ortografię komentujących myślę że…
  Jaki Kaczyński takie komentarze…
  żenada….

 34. 34 dżony znaleziony..., 20 września:

  MUZEUM KACZYZMU w PAŁACU PREZYDENCKIM !!!!! a Świtoń na Qstosza !!

 35. 35 graal, 20 września:

  Witam serdecznie!
  Bardzo interesujący artykuł, trafnie opisujący stawianą tezę. Pamiętajmy, że jak ktoś stawia tezę, to dobiera argumenty, które ją popierają, a nie takie, które jej przeczą. To taka „oczywista oczywistość” jak pewien klasyk powiedział 🙂 Nie rozumiem tylko czemu ludzie komentujący ten artykuł wyrażają opinię o premierze Tusku? Przecież to nie na ten temat! Oczywiście pomijam aktywistów piszących za pieniądze na zlecenie (gorąco pozdrawiam, sam przez chwilę zarabiałem w ten sposób;). A wracając do artykułu jest pewna prawidłowość w realiach politycznych młodych demokracji i chyba właśnie dzieje się na naszych oczach. Społeczeństwo musi popełnić parę błędów i przejść przez różne opcje i różne powroty, żeby myślenie obywatelskie doszło do wyższego poziomu. Bo jak inaczej wytłumaczyć resentymenty socjalistyczne lub ufność w populizm?
  Pozdrawiam autorów

 36. 36 Andrzej S, 20 września:

  Skąd w was ludziach taka zajadłość???

 37. 37 innuendo, 20 września:

  Zbyszek z Montrealu- czlowieku co ty pierdzielisz za przeproszeniem?! jesli naprawde jestes w Montrealu to rusz swoje 4 litery i przyjedz do kraju i popatrz co ten czlowiek (Kaczynski) wyrabia. przestan sluchac Ojca Dyrektora i przejrzyj na oczy!!!

 38. 38 Zofia, 20 września:

  tak jaki tusk i komorowski tacy wyborcy. Wszak mądry i inteligentny człowiek chce miec prezydenta madrego i nie mylacego sie ,bez podstawowej wiedzy, tepakom wystarczy cokolwiek, chocby kieszonkowy prezydent i sepleniący premier. a i palikot z niesiołowskim to wzór kultury i zgody -bo w/g niesiołowskiego wielu ludzi to bydło i chołota wspaniały profesorski jezyk. a gospodarz wspaniały i taka gospodarka po trzech latach rzadów, ale cóż liczy sie tylko by utrzymac władze,

 39. 39 szary52, 20 września:

  Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy o społeczeństwie, szczególnie naszym, rodzimym, polskim. Komentarze do tego artykułu, jak i wielu innych dotyczących ważnych oraz mniej ważnych spraw, pokazują jak chętnie tubylcy wymachują szabelkami…
  Nostalgia za wyimaginowaną Wielkością Narodu Polskiego powoduje, że zamiast szukać logicznych rozwiązań, podnosi się bełkot na miarę pijanych szlachciurów z epoki
  rodzimego „liberum veto”. Koń jaki jest, każdy widzi, chyba że jest na prochach, lub po prostu jak tenże koń, ma klapki na oczach. Czas wreszcie ściągnąć z głów kaptury inkwizycji czy jak kto woli Ku Klux Klanu, by spojrzeć szerzej i dostrzec, widzieć co można poprawić nie niszcząc.
  Konkludując, Jarosław już się chyba nie ocknie, ale internauci ? Może kiedyś… w odległej przyszłości czy galaktyce…
  Szacunek dla Autora…

 40. 40 dżago, 20 września:

  popieram Załamaną szkoda polemiki na temat Kaczyńskiego,mali ludzie wzrostem głośno krzyczą żeby ich zauważono.

 41. 41 Luciano Pierdziordzi, 20 września:

  Człowiek, który inspiruje Kaczyńskiego? A nie chodzi przypadkiem o Benito Musoliniego??? A może nawet o samego AH?!

 42. 42 ktos, 20 września:

  Zalamana, ja mysle, ze wazniejszy jest przekaz od formy. Dla elektoratu PO wlasnie na odwrot, dlatego nigdy sie z Wami nie zgodze i dlatego z Wasza logika u wladzy zawsze beda lepsi i gorsi. Zawsze bedziecie pomiatac tzw. slabszymi, czy tez innymi niz Wy. Moze i elektorat Kacyznskiego jest niedouczony, ale o wiele bardziej zorientoiwany w tym, co dobre i z o wiele wiekszym wyczuciem i wrazliwoscia na krzywde swoja i innych. Tobie i Twoim kolegom tez zycze takiej wrazliwosci. Pozdrawiam.

 43. 43 Marco, 20 września:

  A ja mimo nagonki, cenzury, kłamstw i zbrodni będę głosował na Prawo i Sprawiedliwość bo tylko to ugrupowanie mimi swoich ułomności te dwa słowa gwarantuje. Wszyscy POst komuniści i POpaprańcy to jedna klika mająca genezę w służbach specjalnych (paptrz informacje od Czempińskiego o ojcach założycielach PO).

 44. 44 Julian z Lubonia, 20 września:

  Państwa posty nie nawiązują merytorycznie do artykułu. Dlaczego? Ponieważ prawda boli, tym bardziej tych, co się zawiedli na Kaczyńskim. A jeśli się zawiedli, to powinni zadać sobie pytanie, dlaczego tak się stało. Ale jak widać to za trudne. To, że J. K. zachowuje się czasami jak paranoik, stwierdza coraz większa liczba jego elektoratu. Niektórzy z Was próbują bronić Kaczyńskiego: że trauma, tragedia itp, itd. Tylko że ta trauma w dziwny sposób zanikła, kiedy startował do wyborów. Wkurza mnie też niektórych postawa. Opluwacie PO, Tuska oraz ich elektrorat, oskarżacie o korupcję, kradzieże, manipulacje – także bez uzasadnienia. Z tego też wynika, że Kaczyńskiemu udało się skutecznie podzielić Polaków. Czy dla Was jest także nieistotne to, że Kaczyńscy nie rozliczyli się ze swojej ciemnej i niejednokrotnie zakłamanej przeszłości? OK, zagłębiajcie się w to bagno dalej. Powodzenia.

 45. 45 Nie zwariował xyz1, 20 września:

  Kaczyńskiego boją się tylko złodzieje i przestępcy !

 46. 46 prawda, 20 września:

  Elektorat PO to w wiekszosci elektorat lewicy, ludzi ktorym bylo obrze w starym systemie – tata byl partyjny , ale teraz ciezko sie o tego przyznac, wiec popieraja PO zamiast lewicy.
  Znam mas takich przypadkow. Jest to poparcie z zacietrzewienia , wbrew logice etc. Na takich wyborcow żeruje GW, tvn i inne media. Oni nigdy nie popra innej partii bo to mogloby oznaczac rozliczenie przeszlosci , a nawet jesli nie to z PO czuja sie bezpieczni w 100 %.
  Reszta wyborcow to ludzie glupi przylaczajacy sie do masowki i propagandy-mlodzi studenci i gówniarze jakze pieknie prezentujacy sie podczas żałoby narodowej.
  Szkoda slow. Polacy zacznijcie myslec zanim bezie za pozno – blagam Was

 47. 47 lidka, 20 września:

  Najlepszym sposobem na Kaczynskiego to dac mu porzadzic ,tyle tylko,ze to sposob wielce ryzykowny,wydaje mi sie,ze jednak warto sprobowac,problem sam sie rozwiaze.

 48. 48 antypisowiec, 20 września:

  pisiory zobaczyly w artykule swoja twarz, i dlatego tak rzygaja fekaliami.

 49. 49 jesion, 20 września:

  W zasadzie, wszystkie dotychczasowe komentarze są błędne! Dlaczego? Proszę zauważyć, że jako Kraj i Naród, jesteśmy w niewoli niemiecko-francuskiej! I na dodatek , stało się to na za sprawą działań pseudo polskich rządów po roku 1989. Zakonspirowane działania elit finansjery żydowskiej, spowodowały zniszczenie naszej polskiej gospodarki. Upodlono robotników i chłopów, zniszczono wszystko co dawało bezpieczeństwo dla całego naszego Narodu! Dziś, dawny robotnik czy chłop, by uzyskać wizytę u lekarza musi czekać nawet parę lat! Często, szybciej umrze niz uzyska poradę. Na temat zniszczonej Polski i Jej Narodu można by pisać bez końca. Ale każda Polka i każdy Polak, przykładów zniszczenia Polski może wskazać tysiące. Przez te 21 lat pseudo demokracji, ukształtowała się swoista mafia, w której zasiadają złodzieje, dewiaci, zdrajcy, sprzedawczyki, kryminaliści itd, którzy nazywają siebie politykami, parlamentarzystami, inteligentami lub też elitami! Dla takich ludzi, w kolejnych wyborach, dajemy przyzwolenie na dalsze upodlanie Narodu Polskiego i na dalszą grabierz majątku narodowego. Szanowna Pani, szanowny Panie, czy o taką Polskę walczyłaś/eś?

 50. 50 moralność Kalego autora aż razi w oczy, 20 września:

  Moralność Kalego autora aż razi w oczy. Widzi wszystkie (prawdziwe i urojone) wady Kaczyńskiego. Ale tego że jego przeciwnicy z PO widzieli za rządów PiS u rzekome ogromne nadużycia władzy, państwo policyjne, łamanie praw człowieka, łomot do drzwi siepaczy Ziobry o 6 rano a wszystko to okazało się tylko albo wytworem ich paranoi albo celowym kłamstwem na użytek walki politycznej to już oczywiście nie zauważa.
  Z rzekomych nadużyć władzy to skończyło się na „aferze dorszowej” – czyli zakupie dorsza za 8,15 PLN.
  Wszystkie sprawy umorzone (mimo posiadania przez partię rządzącą ogromnych wpływów w prokuraturze), aktów oskarżenia nawet nie składano coby się nie ośmieszyć.
  Jedynie przeciwko szefowi CBA udało się przez 3 lata „rządów” coś sklecić.
  A tego że teraz Tusk ogranicza wolność badań naukowych (np. gadając o „bezlitosnym rozliczaniu” tych co to ośmielają się wątpić w kryształową przeszłość Wałęsy), społeczeństwo jest świadomie dzielone i skłócane (na tę lepszą część – czyli zwolenników niemiłosiernie panującej nam PO, i tę gorszą – czyli warchołów z PiS u co to jedność narodu rozbijają) autor oczywiście nie zauważa.
  A skoro już porównujemy naszych polityków do zagranicznych to jeśli Kaczyński chce być Orbanem to Tusk chce być Putinem.

 51. 51 Mazur, 20 września:

  Jarosław Kaczyński przypomina mi trochę mojego ojca, który zawsze stara się zarządzać wszystkim poprzez krzyk – tzw. „kierownik autokrata”. Dogadywanie się przychodzi im bardzo trudno. Ale to nie on jest problemem PiSu bo paradoksalnie można się z takimi ludźmi dogadać. Problemami PiSu są instrumentalne traktowanie PiSu oraz przerośnięte ambicje pierwszego szeregu polityków tej partii – słynnych bullterrierów – jak Ziobro, Kurski itp. To oni tocząc walkę o realną władzę, wiedząc, że Kaczyński nie jest wieczny, w ferworze walki zapominają, że PiS to jednak nie oni. Zapominają, że PiS to cała masa członków i jeszcze większa masa sympatyków a znacznie większa masa potencjalnych wyborców. Zapominają, że Polska to biedny kraj potrzebujący mrówczej pracy u podstaw a nie pieszczenia słupków w czym się wyspecjalizowała PO. Ziobro próbował zresztą iść tą drogą ale jak mu to pokracznie wyszło wszyscy pamiętamy.
  Problem „normalsów” i „nienormalsów”.
  Katastrofa Smoleńska wydarzyła się i w jej efekcie oraz olbrzymiego negatywnego elektoratu Jarosława Kaczyńskiego, Platforma Obywatelska przejęła pełnię władzy. Zgadzam się tutaj z autorem artykułu, że nie można „przejąć normalsów” rozdając kopniaki dookoła. Tylko, że wypracowanie taktyki mającej sobie poradzić z PO, która kontroluje wszystkie ośrodki władzy oraz z mediami, które w większości sprzyjają partii wszech-rządzącej jest bardzo trudno. W takim klinczu wychodzi naturalna słabość „normalsów”, nad którą Kaczyński załamuje ręce. Otóż ta większość „normalnych” ludzi jest przykuta do telewizora, z którego czerpie swoją powierzchowną wiedzę o świecie. Jak łatwe jest manipulowanie tą grupą każdy „nienormals” wie. Stąd, że „normalsi” to zwykli ludzie zaprzątnięci codziennymi obowiązkami, starający się zapewnić swoim rodzinom byt, wynika, że nie mają oni czasu na skomplikowane analizy. Ich prawicowa część różni się tylko tym od lewicowej, że trochę bliższe wydają im się być: wiara, poczucie wspólnoty, może też czasem miłość do ojczyzny. Lewicowych i prawicowych „normalsów” silnie łączy jedno – pragnienie świętego spokoju. Kaczyński jak każdy wytrawny gracz giełdowy wie, że większość tzw. „leszczy” zazwyczaj nie ma racji ale zapomina o jeszcze jednej bardzo ważnej zasadzie – jeżeli chcesz coś zarobić to nigdy nie walcz z trendem. Przeciwną taktykę można stosować tylko wtedy kiedy się wie na 99% a najlepiej na 100%, że właśnie zmienia się trend. Wybory prezydenckie pokazały, że trendy są w tej chwili: miły wygląd, gładkie słowa, brak postaw wojowniczych itp. Kiedy trend się odwróci i nasze społeczeństwo znudzą gładkie frazesy o tym, że jesteśmy „zieloną wyspą” na oceanie marnej ekonomii, że Euro 2012, że Niemcy, Rosjanie i nie tylko nas lubią i nasze piwo (przynajmniej na to wskazują reklamy), że podwyższanie podatków może być częścią programu partii liberalnej, że śledztwo smoleńskie jest prowadzone wzorowo itd., tego bym nie przesądzał. Dopóki strefa Euro nie posypała się (co jest bardzo prawdopodobne), dopóki „drukarka” ECB pracuje pełną parą dopóty liczenie Kaczyńskiego na szybkie odwrócenie trendu może skazać tą partię na kolejne porażki w wyborach, chyba, że zdoła jednak wrócić do spokojnego image’u i ze stoickim spokojem wypunktuje PO, tfu! Przepraszam, miałem na myśli KLD, UD i UW bo tylko to zostało z „prawicowej” Platformy z Gowinem jako listkiem figowym dla okrasy.

 52. 52 Blebla, 20 września:

  @Załamana – ty nie patrz na styl, czy ortografię – najważniejsze jest to, co ma się do powiedzenia. A ludzie mówią, że: podatki idą w górę! żywność drożeje! afery rządu się rozkręcają! rząd i prezydent skłócają społeczeństwo! następuje wulgaryzacja debaty publicznej! „polityka miłości” Tuska kończy się na MIrach, Zbychach i Rychach – aby IM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!!!
  Tego nie widzisz?! Czy nie chcesz widzieć? Może potrzebny ci przekład bardziej obrazkowy, jak to Bartoszewski wam robił – odniesienia do bajek dawał, gdyż inaczej do was nie można dotrzeć! Wykształciuchy… G***o, a nie inteligencja polska.

 53. 53 emigrantka, 20 września:

  Trzeba byc chromym i niewidomym,aby nie umiec odroznic w polskich wladzach rzadzacych tych co jak zwykle dorwali sie do koryta,piora mozgi a jak sie odezwia to przepraszam ale rece i cycki opadaja!Jestem wiec zawiedziona wynikiem wyborow i decyzja moich rodakow.A nagonka na p.J.Kaczynskiego jest dowodem na to,ze w razie Jego wygranej wlasnie bardziej teraz niz kiedykolwiek wiele afer ujrzy swiatlo dzienne.A.Mickiewicz napisal: ,,straszniejsze jest dla zbrodni swiadectwo niz skarga.Lotr lzy oskarzyciela,na swiadkow sie targa;skarzacych medrkow czasem pospolstwo lajalo lecz swiadczacych o prawdzie zawsze mordowalo.”

 54. 54 Ryszard, 20 września:

  Zawiązać koalicję z SLD i PSL, a PIS upokorzyć i olewać.

 55. 55 j23, 20 września:

  Człowiek, który inspiruje Kaczyńskiego? A nie chodzi przypadkiem o Benito Musoliniego??? A może nawet o samego AH?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 56. 56 Marek Szyjkowski, 20 września:

  Takich pierduł nie czytałem od czasu, kiedy nauczyłem się czytać.

 57. 57 Jivaro, 20 września:

  Smutna prawda o Pseudopatriotycznej Instytucji Socialnonarodowej, a komentarze pisza tu głównie oczywiscie wsciekle ratlerki bojowe kaczora. Może i rządy Tuska trudno nazwać wybitnymi, ale przynajmniej jest spokojniej cywilizowaniej i trzeba sie za nich wstydzić za granicą. Choć zawsze znajdą się oszołomy robiące wioche z krzyżem ale tak to jest z ratlerkami małe móżdzki to prezes łatwo manimuluje…

 58. 58 onufry, 20 września:

  spokojnie popieram PiS

 59. 59 Eugen, 20 września:

  Jest najlepszy komentarz ,ktory odslania prawde o Kaczynskim i jego darzeniach manipulacyjnych aby tylko tylko zdobyc wladze.Tak robil na poczatku lat 90 – demonstrowal na ulicach ,palil innych politykow kukly i ta metode nadal stosuje i mysle , ze w koncu Polacy uswiadomia sobie i dadza temu wyraz w wyborach i Kaczynski znknie ze swoja partia ze sceny politycznej jak wtedy z Porozumieniem Centrum ,ktora reprezentowal

 60. 60 jan, 20 września:

  nie lubimy Kaczora, bo jego diagnozy sprawdzają się, niestety. To jedyny przytomny polityk. Polityk, który na dodatek ma własne poglądy-to rzadkość.

 61. 61 Magda, 20 września:

  do załamanej :teraz ortografia bedzie jeszcze na wyższym poziomie-pierwszy rząd podnosi vat na książki, ma być podatek od netu, zabiorą becikowe i ulgę na dzieci, dzieci w naszym kraju nie są potrzebne a ciemnym nie oczytanym ludem dobrze się rządzi.
  Wykształconych wszak w Polsce wielu ,mądrych niewielu.
  Ale cóż wymagać liczy się tylko ortografia…
  Sedno spraw nieważne, argumentów brak to zostaje ortografia …
  May przecież wspaniałego gospodarza i kwitnącą gospodarkę…Irlandię nie bliżej nam do Afrykańskich państw-to efetk inteligencji wyborców oceniających dotychczasowe dokonania Tuska.

 62. 62 kalingor, 20 września:

  Znam Kaczynskiego od 30 lat i wiem ,ze jest manipulant polityczny ,ktory za wszelka aby zdobyc wladze bo lubi miec przywileje bedzie oklamywal,manipulowal ,zmienial historie przedstawiajac klamliwe fakty aby zrobic z siebie bohatera. Wiemy kim byl w tamtych latach jak walczylismy za Wolna Polske nadstraiwjac glowy a on siedzial cichutko jak mysz po miotla i dopiero jak bylo wolno i odwaga nic nie kosztowala na poczatku lat 90 wyszedl z ukrycia i zaczal atakowac tych co przelewali krew w walce z komuna …Robi to nadal w swoich wystapieniach na ulicach bez zadnych skropoulow obecnie klamiac z usmiechem na ustach .Trzeba byc naprawde i to do potegi obludnikiem i nie miec godnosci aby falszowac wszystko co dotyczy prawdy

 63. 63 MWM, 20 września:

  JEDNO W TEJ SPRAWIE JEST PEWNE; KACZYŃSKI OPANOWAŁ NAJBARDZIEJ TĘPY I PRYMITYWNY ELEKTORAT, KTÓRY POZA AWANTURNICTWEM NIC INNEGO NIE POTRAFI. I NIE BEZ POWODU. TO JEST WŁAŚNIE POZIOM INTELEKTUALNY KACZYŃSKIEGO. DLA LUDZI O TYLKO NIECO WYŻSZYM POZIOMIE ON JEST PO PROSTU ZA GŁUPI. NIMI NIE DA SIĘ TAK ŁATWO MANIPULOWAĆ, JAK KATO – DEBILAMI. PONIEWAŻ DZIĘKI INTERNETOWI WIEDZA – INFORMACJA STAŁY SIĘ OGÓLNODOSTĘPNE, TAKIE INFANTYLNE ZACOFANE MIERNOTY JAK KACZYŃSKI WYMRĄ W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH LAT ŚMIERCIĄ NATURALNĄ …

 64. 64 wanhar, 20 września:

  Porównania autora artykułu są trafne.Nie potrzeba nam polityków podrzegaczy. Kaczyński dla dobra ogółu Polaków powinien odejść z polityki. W swoim 60letnim życiu nie potrafił chociażby znaleźć tej jednej osoby z którą mógłby założyć rodzinę i iść z nią w zgodzie przez życie, co więc może nam Polakom zaoferować ,tylko pieniactwo, ciągłe podżegania do wojny zarówno wewnętrznej z sąsiadem z podwórka jak i zewnętrznej z za miedzy /granicy/.PiS to partia bez przyszłości

 65. 65 student hist. UW, 20 września:

  W Polsce debata merytoryczna jest niemożliwa bo 90 % mediów jest w rękach byłych dziennikarzy kolaborantów z PRL.Takie instytucje jak:G.W.,TVN,POLITYKA,PRZEGLĄD,PRZEKRÓJ,WPROST (od czasu kiedy Lis został naczelnym) i wiele innych kreują” jedynie słuszną” linie polityczną.Niski poziom etyczny większości decyzyjnych dziennikarzy zabija polska demokrację.

 66. 66 TSZ, 20 września:

  Dla Kaczyńskiego idealnym wzorem do naśladowania była i jest jego własna matka. Nienawiść do „ruskich” i „germańców” wyssał wraz z jej mlekiem.

 67. 67 Lyon Fr., 20 września:

  Jaki „hrabia”,taki prezydent.Jaki premier ,takie PełO.Jakie PełO ,tacy „politycy”.Fałsz,zakłamanie,cynizm,hipokryzja,korupcja,kolesiostwo.A wokoło tego BAGNA ogłupiały,oczekujący z utęsknieniem na obiecany CUD „yntelygentny”(z ilorazem IQ średnia ,15)ELEKTORAT! BONNE HUMEUR , POLONE !

 68. 68 Ewa, 20 września:

  Nie tylko-wszyscy inni populiści, nacjonaliści, wielbiciele sloganów – czyli przywódcy totalitarnych rządów (Hitler, kabotyn Duce: Mussolini)- w tym komuniści (wymieniam celowo oddzielnie, bo oni co innego mówili, co innego robili) –
  Ob. Kaczyński i jego zwolennicy własne „grzechy” zarzucają bez przerwy stronie przeciwnej.

 69. 69 Brzydal, 20 września:

  To sa dowody /ten niby artykul/ ,ze dekomunizacja jest Polsce potrzebna jak powietrze . Media tylko o Kaczynskim a nic ale to nic o „sukcesach” PO .

 70. 70 Ewa, 20 września:

  Nie tylko-wszyscy inni populiści, nacjonaliści, wielbiciele sloganów – czyli przywódcy totalitarnych rządów (Hitler, kabotyn Duce: Mussolini)- w tym komuniści (wymieniam celowo oddzielnie, bo oni co innego mówili, co innego robili) –
  Ob. Kaczyński i jego zwolennicy własne „grzechy” zarzucają bez przerwy stronie przeciwnej.
  Przy okazji: datę pisze się (i czyta) np.: 20 września, a nie 20 wrzesień-bo jest tylko jeden wrzesień!!!!

 71. 71 Black, 20 września:

  Zupełnie nie zgadzam się z tym artykułem. Jest on oparty w głównej mierze o medialną manipulacje i półprawdy mające na celu zdyskredytować PiS. Dobrze by było aby dziennikarz starał się być obiektywny. Wizerunek PiS został całkowicie zmanipulowany przez Platformę oraz media szukające sensacji. Proszę nie pisać że Kaczyński nie tarci okazji żeby “przydzwonić” Tuskowi bo traci ich całe mnóstwo! Gdyby społeczeństwo było całkowicie uświadomione nie mielibyśmy teraz PO z tak ogromnym poparciem opartym na zakłamaniu. Niestety większość ludzi jest zbyt zajęta aby na bieżąco śledzić politykę co sprytnie wykorzystuje PO i oto pojawia się sytuacja w której kłamstwo zwycięża prawdę.

 72. 72 Moonie, 20 września:

  to jest właśnie „dorabianie mordy” w drugiej instancji.
  najpierw „media” tworzą przez kilka lat fałszywy obraz człowieka flekując go i kłamiąc z uporem fanatycznych szczekaczek, a potem, po kilku latach, chociaż uzyskał 47% poparcia w wyborach jak gdyby nigdy nic pojawiają się „podsumowania”, które robią z człowieka psychopatycznego świra.
  Panie redaktorze, weź się pan w kupę, mentalnie.
  Takie teksty to się bardziej do WSI24 nadają.

 73. 73 lukasz, 20 września:

  PIS PO SLD PSL
  partie które dbają o swoje nie o polskę

  dlaczego nikt nie mówie o sparwach ważnych a o jakimś krzyżu??
  Dlaczego nie reformujemy systemu sądowniczego, dlaczego nie wspieramy produkcji w polsce a import????? Dlaczego rząd zadłuża polske na potęgę mówiac ze tak trzeba????????

  Dlaczego zadluzamy sie za granica zamiast u wlasnych obywateli (japonia zadluza sie u siebie ) nie mozna zadluzac sie w obecej walucie bo jest sie wtedy uzaleznionym od kursu walutowego

 74. 74 Damian, 20 września:

  Zastanawiam się dlaczego u niektórych popierających Kaczyńskiego nie widać mądrego osądu, a tylko ciąg dalszy nienawiści i destrukcji. Nie widać również rozumu, a tylko głupotę. Ci ludzie nie widzą że ta mała z małymi nienawistnymi oczkami osoba zbija kapitał na swoim zmarłym bracie – byle do żłoba-do pałacu ! Nie przeszkadza do walki nawet krzyż a wręcz przeciwnie. Ot Ciemnogród

 75. 75 Obserwator, 20 września:

  Po PiSie zostaje ugor dla nowej partii centroiwej.

 76. 76 Joanna, 20 września:

  po platformie i tusku nie zostanie juz nic…
  zmarnowano dorobek wszystkich rządów , przedtem nie było tylu fanatyków ogłupionych i zaslepionych-chyba żyją w innym kraju i nie doświadczają coraz wiekszej biedy,braku jakichkolwiek reform. oto co potrafi najwieksza władza MEDIA ogłupic ludzi, którym sie cyklicznie wmawia co czarne co białe, tacy sa dziennikarze jak hieny, sprzedajni , kłamliwi i podli.lecz fakty są niezmienne ,prawdziwe jaka jest gospodarka , co zrobiono , ile warte sa puste bajki PO widac i żadne komentarze ich nie zmienią. Po co czepiac sie Kaczyńskiego a może Gomółki…czy on rządzi, pełnia władzy w rekach PO-co nie potrafią odpowiadać za swoje czyny.o co tu chodzi kogo obchodzi co robi kaczyński czy inny…nie on rządzi .co robią z tą polska i narodem gnoją. potrzeba PO frajerów gdy ida wybory potem chołota nie potrzebna , Tusk wybrany i sam podejmuje decyzje ,najlepiej wie -jest przeciez demokracja -dla biedaków-referenda niepotrzebne, kto bedzie sie liczył z ludzmi , nie ich , szaraków , interesy przeciez reprezentuje.kto zlikwidował stocznie i tysiące kooperantów..kto moż diabeł kaczynski. kogo on obchodzi i po co nie on rzadzi w tym kraju nie on doprowadził do zapaści.

 77. 77 Patriotka, 20 września:

  Moi drodzy ,Tusk to najgorsze co mogło nas spotkać, niedługo się o tym przekonacie. nie widzicie, że PO skupia się tylko na tym aby zniszczyć p. Kaczyńskiego a nie na ratowaniem pogrążonego w długach kraju.

 78. 78 PLATON, 20 września:

  Nie wiem kto to jest Z. Szczerek ale wymyślił sobie koncepcję polityczną którą się kieruje Kaczyński, a ja myśle że to już końcówka PIS , ci ludzie nie mają żadnej koncepcji państwa oprócz negacji wszystkiego co robi ekipa rządzących i to wszystko cała naga prawda

 79. 79 romano, 20 września:

  Człowiek dużego formatu skoro wygra wybory, próbuje jak najszybciej realizować swoje zamierzenia. Człowiek malutki- skupia całą uwagę na totalnym niszczeniu przeciwnika politycznego i to jest sensem jego rządów….
  a gawiedź wtóruje…jak zawsze zresztą.

  chyba będę wymiotował..

 80. 80 tomiwu, 20 września:

  Autor i jego tekst wpisuje się idealnie w nurt oskarżeń i plucia na PiS i Kaczyńskiego. Trwa to już od kilku ładnych lat. Łatwo wypisywać bzdury będąc pochlebcą obecnej władzy. 99% zarzutów wobec rządu PiS zostało oddalonych ale pluć łatwo. To co robił Kaczyński mając władze to mały pikuś z tym co wyprawia Tusk ze swoimi KOLESIAMI. Nie na darmo nazywa się ich LIBERAŁKAMI-AFERAŁKAMI. Każdy kto ma inne zdanie jest niszczony przez PO i usłużne im media. Obecny rząd niszczy kraj, aresztowań CBA dokonuje więcej niż 3 lata temu. W porównaniu do cen z czasów rządów PiS, obecne ceny są ok 30% wyższe. Naiwność autora co do stosunków międzynarodowych jest przerażająca. Rosja i Niemcy nam nie zagrażają? Dlaczego? Bo tak pisze autor ! też mi argument. Naiwniaku żaden kraj nic nie robi bezinteresownie. Zgadnij czego chcą Niemcy pompując tak olbrzymie pieniądze w Unie Europejską? Ich altruizm i wizerunek dobrego niemca schowaj między bajki. Historia jest najlepszym nauczycielem, a po tych którzy ją lekceważyli ślad dawno zaginął. Co do katastrofy Smoleńskiej może poczekałbyś z wnioskami na koniec śledztwa? Tylko czy Kali może prowadzić śledztwo, w którym jest jednym z podejrzanych. Historia zna wiele jeszcze bardziej nieprawdopodobnych mordów. Poczekamy kolejne 70 lat to może ktoś się przyzna jak to było

 81. 81 Podpis Mkas, 20 września:

  Kaczyński inspiruje Tuska? Gdzie urlop panie Tusk tym razem?

 82. 82 pisowiec, 20 września:

  A tak pismak szczerek (raczej kłamca) pisze, że „zaczyna sie szeptać” gdzie to słyszałeś? Chyba w pijackiej malignie. Jako kapuś kgb, gru, sb, wsi lub wszystkich ich jednoczesnie próbujesz nieudolnie manipulować.

 83. 83 SZEKER, 20 września:

  To rządy lewicowo-liberalne doprowadziły do zapaści gospodarczej Węgier.Tekst wybitnie propagandowy peerlowsko- platformiasty.Szkoda czasu na polemikę.

 84. 84 Nalap, 20 września:

  Coś w tym jest… Z pewnymi twierdzeniami się zgadzam ale twierdzenie że PIS nie ma zdolności koalicyjnej uważam za nieco naciągane.

 85. 85 Kris, 20 września:

  Odpierdolcie sie od Kaczyńskiego tylko trzeźwo popatrzcie kto teraz jest u władzy i ich sie lepiej bójcie ! Cała ta propaganda jest żałosna! Pisza tak żeby zgnoic kaczynskiego i odwrócić uwage od prawdziwych problemów we władzy. żałośni jesteście!

 86. 86 Andrzej, 20 września:

  taka koalicja byłaby w 2006 najlepsza

 87. 87 Pan Demon, 20 września:

  A ja myślałem, że Józef Stalin…

 88. 88 wiech_30, 20 września:

  a ja niemogę się doczekać kiedy takich naganiaczy jak ten pismak propagandzista i jemu podobnych zdrajców będą wieszać na lampach ,żal tylko że niezrobiliśmy tego w latach 80-tych ,bardzo tego żałujmy ,teraz takie śmieci za nic mają naród robiąc wodę z muzgu młodym którzy na te śmieci głosują ,zresztą oni tak się boją teraz Kaczyńskiego ze każde wybory tak jak ostatnie to farsa razem z tą ich komisją wyborczą,te męndy antypolskie poprostu trzeba WYTĘPIĆ!

 89. 89 wolnosc dla malp, 20 września:

  W Czechach i w Niemczech wypędzili komuchów, zabronili im przesiadywać w mediach i polityce, od tamtej pory nijak nam się równać do nich, a o łamaniu „praw ubeka” nikt tam jakoś nie mówił, bo to rozliczenie, podobnie jak denazyfikacja po wojnie było czymś naturalnym i wbrew zdrowemu rozsądkowi jest postępować inaczej…

 90. 90 fargo, 20 września:

  „Prawdopodobnie nie zwariował ?”

  Czyli co, Kaczyński jest w trakcie badań psychiatrycznych i są już jakieś przecieki ?
  Dziennikarze, jakie uczelnie kończycie ?

 91. 91 emerytka, 20 września:

  A ja potrzebuje spokoju czego nie ma w kraju. Kraj podzielony.
  Nie lubię ludzi dwulicowych a to zobaczyłam przed wyborami i po wyborach.
  Nie będzie takich rządów które w 5 lub 10 lat wyciągną Polskę z długów.
  Wszystkie państwa są zadłużone więcej, mniej.
  Żadnych podwyżek pensji jak mamy kryzys.
  Mniej gadania więcej myślenia.

 92. 92 robert, 20 września:

  Kaczyński u mnie nie ma szans. Ten człowiek wszystko zrobi, powie aby dorwać sie do władzy. Z kazdym zawrze koalicje, wszystko powie. nie ma skrupółów.
  Dla mnie Tusk nie jest ideałem , Jeśli mam jednak wybierać zawsze wybiore Tuska.

 93. 93 BASIA, 20 września:

  Mi sie wydaje że partią rządzące jest PO, prezyden pochodzi z PO, a premierem jest D. Tusk więc kto tutaj naprawde rządzi bo czegos nie rozumiem, nie odwracajcie prawdy bo w Polsce rządzi TUSK, PO no i jeszcze PUTIN !!!!!!!!

 94. 94 nieważne, 20 września:

  a te zdjęcia to są tak niby „niechcąco” wybrane??

 95. 95 Borubar z Irasiadem, 20 września:

  Jakaś Joanna, Zofia… musi blondynki sądząc po wpisach.
  Kaczor czerpie wiedzę z Main Kampf i dzieł Lenina, stąd takie pomieszanie narodowego socjalizmu z bolszewizmem.
  Zamknąć wariata w psychiatryku, żeby był spokój i żeby ci „patrioci” zza oceanu mieli szansę zrozumieć co się tu dzieje.

 96. 96 d'Avidek, 20 września:

  Jeśli Kaczyński myśli, że poderwie ludzi do brunatnego tumultu, to się bardzo myli. Moherowy naród to ludzie gnuśni, raczej stado nadające się na jarmark lub odpust, ale nie na barykady. Nie pomoże mu gardłujący Rydzyk, Dziwisz raczej pokropi. Jego pretorianie to pułkowe ofermy – bez idei, bez politycznej przyszłości. Intelektualnie wykrwawią się sami.

 97. 97 olka, 20 września:

  zastanawiam sie co za szmata ten artykól napisała

 98. 98 POdPiS, 20 września:

  SZEKER, chyba niedokładnie czytałeś. Autor to właśnie napisał: lewicowy rząd Węgier potkną się sam na swoich aferach i nieumiejętnym rządzeniu. Może przeczytaj najpierw cały tekst, zanim skomentujesz.

 99. 99 fotek2 20 września, 20 września:

  emeryt:
  jakie 500 miliardów zadłużenie z tego co podaje NBP to już sięga 3 bilonów , zacytuje państwu”Rządowe plany „bazują na szczęściu”
  B. WICEPREZES NBP: JESTEŚMY NA GRANICY PRZEPAŚCI
  TVN24
  – My jesteśmy na granicy przepaści, która nazywa się kryzys finansów publicznych – ocenił w rozmowie z TVN24 prof. Krzysztof Rybiński były wiceprezes NBP. Jego zdaniem zapowiedziane przez rząd reformy są niewystarczające”.

 100. 100 Politolog, 20 września:

  AUTOR TEKSTU JEST WIELKI!!!
  Od kilku MIESIĘCY przyglądam się Polsce i miałem dokładnie takie samo myślenie. Niestety Pan Jarosław dąży do podziału Polski na białą(jego) i czarną(PO), martwi mnie jednak fakt że może mu się to udać, a wtedy będzie inaczej niż na Węgrzech.

  Kaczyński to niespełniony polityk, który chciałby aby każdy oddawał mu pokłony i wszelkie zaszczyty. Chce aby wszyscy przedstawiciele państw świata padali na kolana gdy usłyszą Polska. Trzeba się obudzić! Tak nie będzie! Wydaje mi się że autor tekstu ma rację w słowach, że NORMALNY Polak chce tylko SPOKOJU – ja chcę …

 101. 101 przemo, 20 września:

  najfajniejsze jest to, że gdyby sytuacja się odwróciła czyli premierem byłby kaczyński a oponentem tusk to komentarze byłyby takie same… :)))))

 102. 102 kropiciel, 20 września:

  Jeśli komuś mieszają się pojęcia: prawda z populizmem i awanturnictwem, patriotyzm z faszyzmem czy ciemnogrodem, wolność z blokowaniem informacji, polityczną cenzurą i kneblowaniem ust, sprawiedliwość z bezprawiem i aferami, a fakty z fikcją – temu obecna władza i pismacy wmówią wszystko.
  Mądry pyta i sprawdza, głupi ufa. Czym to się skończy dla jednych i drugich ? Mądrzy za durniów znowu będą musieli nadstawić karku bo czego po głupich można się spodziewać jak nie tchórzostwa czy zdrady.

 103. 103 Ryba, 20 września:

  Gratuluję podobnych bzdur w życiu nie czytałam. Najlepiej od razu zróbcie z Kaczyńskiego diabła wcielonego. koszmar.

 104. 104 normalny, 20 września:

  a tusk sie wzoruje na putinie,wiec z dwojga złego wole Węgry.

 105. 105 Jas, 20 września:

  Opis równie dobrze pasuje do Pana Tuska:)

 106. 106 ateistka-sympatyczka PIS-u, 20 września:

  „myślę więc jestem”-analiza faktów i postaw polityków, a nie pełnych uprzedzeń i urazów manipulatorskich wypowiedzi ,jest właściwa dla człowieka samodzielnie myślącego.

 107. 107 no name, 20 września:

  PiS po 2 latach rządzenia gdy okazało sie że nie są w stanie stworzyć rządu rozpisało nowe wybory gdyby PO znalazło sie na miejscu PiS to nie oddałoby władzy tylko robiło dobrą minę do złej gry tak jak jest obecnie. Chwalenie się że Polska jest nadal zieloną wyspą jest żenujące. A podwyższanie podatków może sprawić że faktycznie będziemy drugą Irlandią

 108. 108 endke, 20 września:

  Węgrzy przynajmniej mają u władzy polityka, który myśli o ich narodowym interesie. My mamy kondominium rosyjsko – niemieckie, w ramach prozumienia Merkel – Miedwiediew, zawartego pod sztandarowym hasłem III RP – „Wasz Prezydent -Nasz premier”

 109. 109 Magda z Budapesztu, 20 września:

  Nie zgadzam sie z porównaniem Orbana do Kaczynskiego. Orbana mozna porownac do Tuska, chociaz ma niewatpliwie wieksza charyzme, natomiast Kaczynskiego i PiS mozna najwyzej porownac do Jobbik i ich przywodcow. Mieszkam na Wegrzech od 15tu lat, ale caly czas mam kontakt z Polska i sprawami polskimi, porownanie Orbana do Kaczynskiego jest pomylka. Juz sam fakt, ze Orban jest ojcem wielodzietnej rodziny i calkiem normalnym charyzmatycznym (a kiedys nawet bardzo przystojnym facetem) nie daje prawa do zestawienia go z Jarkiem, dziwnym sfrustrowanym czlowiekiem.

 110. 110 szary52, 20 września:

  …wracam do czytania kolejnych komentarzy do tego artykułu i… nic. ŻADNYCH ZMIAN !
  Czy w naszym Kraju tylko nielicznych stać na samodzielne, poparte logiką myślenie?
  Chyba jednak daruję sobie dalszą lekturę oraz próby znalezienia choćby jednej wypowiedzi z grona sympatyków PIS-u,popartej chłodnymi argumentami,miast pieniackiej gorączki czy jadowitych obelg pod adresem, myślących inaczej aniżeli dyktuje to doktryna p.Jarosława.
  Często zdarzało mi się słyszeć w trudniejszych okresach „gdyby żył Adolf, to zrobiłby porządek”… Czy naprawdę tak wszyscy w tym ugrupowaniu tęsknią za dyktaturą? Polska , jak można by sądzić po powyższych komentarzach, to kraj pozbawiony ludzi WYKSZTAŁCONYCH, a pełen takich którzy prześlizgali się przez okres nauczania. Nie potrafiących wyciągać wniosków z minionej historii, bo jej po prostu nie znają ,lub znają tylko powierzchownie.
  Czy kiedykolwiek w tym kraju będzie jeszcze można wymienić się zdaniem ? Czy też pozostaniemy jako naród KUPĄ. I jak zapijaczeni szlachciurowie zawsze będziemy krzyczeć : „kupą mości panowie , kupą !!!”
  Żeby nie być jednostronnym w tych dywagacjach, zauważyłem także wśród popierających autora, także kilku pieniaczy.
  Broń Nas Panie Boże (jeśli tam jeszcze jesteś) przed takimi politykami, ale jeszcze bardziej przed samymi sobą…
  Żałuję, że brak tu jest Admina który mógłby nieco przytemperować poniektórych adwersarzy. Choć w rzeczy samej jestem przeciw cenzurze, to jednak jej całkowity brak, powoduje tylko anarchię…

 111. 111 Jaro Karo, 20 września:

  Podpowiedź dla komentujacych kaczystów. Nie napisaliście jeszcze że to żydowsko-masońskie lobby „dziennikarskie”, bedace jednocześnie na usługach Moskwy i Berlina skleciło ten tekścik, jako wyraz pogardy i nienawiści dla wielkiego, prawego narodu polskiego. A własciwie nie całego narodu, tylko dla jego zdrowej tkanki – prawych, uczciwych, ze wschodu i ze wsi, nieskażonych edukacja, w beretach…

 112. 112 Babcia Halina, 20 września:

  Jestem bardzo ciekawa ileż to sobie wiosenek liczą niektórzy z was.Ja niestety lub stet jestem po 50 i trochę w mojej Ojczyźnie przeżyłam i podpisuję sie obiema rękami pod stwierdzeniem Roberta tzn.”zawsze wybiorę Pana Tuska”.Nie wiem czy ludzie troszkę wykształceni i cokolwiek myślący zagłosuja na tego od szabelki czyli
  na Prezesa.I wbrew temu co tu piszą niektórzy nikt na PIS nie pluje to PIS sam się opluwa występuja w mediach.A Prezes to już dawno przestał sie kontrolować i myślę sobie, że przebrała się miarka trzeba leczyć Jarka bo jeśli ten człowiek wygrałby co nie daj Boże wybory,to gotów jest rozpętać wojne domową a może coś więcej.Nie chcę takiego ani Premiera ani Prezydent który mnie ciągle obraża ,albo stawia mnie tam gdzie stało ZOMO albo wmawia mi,że nie żyję w wolnym kraju tylko w kondominium.Nie chce patrzeć ciągle na Pisowskich konferencje prasowe i nie chcę widzieć pani Szczypińskiej jak robi maślane oczy patrząc na swojego Góru.Bo trudno go nazwać inaczej kiedyt decyzję o wykluczeniu pani Jakubowskiej podejmuje zarząd w osobie pana prezesa cóż to za partia gdzie jedna osoba podejmuje decyzję a wszyscy klaszczą to jest poprostu zniewolenie i tyrania,a ja chce żyć tu i teraz w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

 113. 113 Josz, 20 września:

  Bezsensowne domysły, Kaczyński sam nie wie kim jest i czego w ogóle chce, a co dopiero dopatrywać się tutaj przemyślanego działania. Dlatego finał będzie taki jak w przypadku samoobrony i innych tego typu tworów rodem z psychiatryka. Pójdzie w odstawkę i nikt o kimś takim jak jakiś Kaczyński nie będzie w ogóle pamiętał. I media, które jak zacięta płyta, starają się mu robić darmową, nudną aż do wyrzygania kampanie reklamową w niczym tu nie pomogą.

 114. 114 JACKIE, 20 września:

  Kaczyński złapie się czegokolwiek by utrzymac się przy korycie – bo to darmowe, czyste i sporę pieniadze… A czy On coś poza politykowaniem potrafi?? Już niestety nie i musiałby głodować… Giertych jakoś sbie radzi jako prawnik… Lepper jako rolnik dostaje dotacje i też jakoś idzie a Kaczyński??? CO miałby robić???

  No pewnie,ze mialby co robic.Moglby swojego kota Alika glaskac.A moze nawet i na smierc zaglaskac i potem wine na Tuska zwalic.Bo co jak co ,ale to potrafi najlepiej.

 115. 115 Wheelwright, 20 września:

  JAREK IDŻ SIĘ LECZYĆ DO SZPITALA SCHIZOFRENIKÓW

 116. 116 polak, nie żyd, 20 września:

  Iście (PO)żydowski artykuł!!

 117. 117 veradonnna, 20 września:

  to zenada PO to banda zlodzieji ,ktora by raz dwa zlikwidowal 2 Kaczynski ludzie z polski sa zaciemnieni przedstawieniami panow z PIS tragedia totalna zobaczymy za lat 20 jak beda sie wypowiadac zwolennicy tej partii jak nie dostana emerytur co wtedy wyjda na ulice kiedy to bronek i donaldek beda mieli swoje emeryturki a szary polaczek bedzie zeby w tynk zasadzal Rzad pana tuska to :”sliska łuska:”Św.pameci prezydenta i prezydentowa tez pokazywal ten rzad w swietle a to nie tak sie usmiechnal a to mine zrobil dopiero po smierci pokazali jaka to byla rodzina naprawde Panowie z PO sprzedaja na oczach Polakow cala ojczyzne kiedys Polak szedl na smierc za kraj dzisiaj da sie pokroic za 10 zl wiecej lub 1/2 litra ot i cala prawda

 118. 118 veradonnna, 20 września:

  powinno byc panow z PO poprawka

 119. 119 MM27P, 20 września:

  A KOGO OBCHODZI TERAZ KACZYŃSKI?
  SKONCETRUJMY SIĘ NA OBECNYM RZĄDZIE, ABY COŚ ROBIŁ!

 120. 120 Artur, 20 września:

  Człowieku większych bzdur nie czytałem , idż lepiej pisać do wyborczej bo masz wszelkie predyspozycje – zakłamanie i nienawiść do „kaczyzmu” .
  Ile ci zapłacili za ten tekst … co ?
  Nie cierpię kłamstw wyssanych z palca , na jakiej podstawie są wysnute powyższe wnioski- na podstawie chorych domniemań. Wielbicielu Ryżego SS-mana chcesz po prostu jeszcze bardziej wzbudzić niechęć i nienawiść do Kaczyńskiego , jeszcze bardziej zakłamać jego wizerunek…
  Lepiej napisz trochę prawdy o swym kłamliwym ukochanym rudym pupilu.

 121. 121 tesla, 20 września:

  Jaki jest szczyt bezczelności? Spóźnić się na samolot, zmusić pilota do lądowania w ekstremalnych warunkach i zabić 95 osób, lec na Wawelu i robić kilkumiesięczny dym przed siedzibą wybranego w demokratycznych wyborach Prezydenta że chce się przed wejściem do jego przyszłej siedziby mauzoleum i tysiące pomników w przeróżnych miastach całego kraju(wykorzystując przy tym to co jest najświętsze dla Polaków-krzyż). Odpowiedź-kto tak gra nam wszystkim na nosie ?- bracia K. LUDZIE NIE DAJMY SIĘ WODZIĆ ZA NOS, OBUDŹMY SIĘ I DAJMY JARKOWI KOPA, POTĘŻNEGO KOPA!!! Całkiem możliwe że to Jarek telefonicznie naciskał na Lecha żeby ten lądował. On zawsze na podwórku był generałem a Leszek słuchał się go i nie kierował się własnym rozumem. W polityce również (rozmowy traktatowe, meldunek wykonania zadania-najlepsze przykłady).Zresztą Leszek nie czuł się dobrze na tym stanowisku. Kto wie może cała odpowiedzialność spoczywa na Jarku?

 122. 122 rydzyk, 20 września:

  W zasadzie, wszystkie dotychczasowe komentarze są błędne! Dlaczego? Proszę zauważyć, że jako Kraj i Naród, jesteśmy w niewoli niemiecko-francuskiej! I na dodatek , stało się to na za sprawą działań pseudo polskich rządów po roku 1989. Zakonspirowane działania elit finansjery żydowskiej, spowodowały zniszczenie naszej polskiej gospodarki. Upodlono robotników i chłopów, zniszczono wszystko co dawało bezpieczeństwo dla całego naszego Narodu! Dziś, dawny robotnik czy chłop, by uzyskać wizytę u lekarza musi czekać nawet parę lat! Często, szybciej umrze niz uzyska poradę. Na temat zniszczonej Polski i Jej Narodu można by pisać bez końca. Ale każda Polka i każdy Polak, przykładów zniszczenia Polski może wskazać tysiące. Przez te 21 lat pseudo demokracji, ukształtowała się swoista mafia, w której zasiadają złodzieje, dewiaci, zdrajcy, sprzedawczyki, kryminaliści itd, którzy nazywają siebie politykami, parlamentarzystami, inteligentami lub też elitami! Dla takich ludzi, w kolejnych wyborach, dajemy przyzwolenie na dalsze upodlanie Narodu Polskiego i na dalszą grabierz majątku narodowego. Szanowna Pani, szanowny Panie, czy o taką Polskę walczyłaś/eś?

 123. 123 ojciec dyrektor, 20 września:

  W zasadzie, wszystkie dotychczasowe komentarze są błędne! Dlaczego? Proszę zauważyć, że jako Kraj i Naród, jesteśmy w niewoli niemiecko-francuskiej! I na dodatek , stało się to na za sprawą działań pseudo polskich rządów po roku 1989. Zakonspirowane działania elit finansjery żydowskiej, spowodowały zniszczenie naszej polskiej gospodarki. Upodlono robotników i chłopów, zniszczono wszystko co dawało bezpieczeństwo dla całego naszego Narodu! Dziś, dawny robotnik czy chłop, by uzyskać wizytę u lekarza musi czekać nawet parę lat! Często, szybciej umrze niz uzyska poradę. Na temat zniszczonej Polski i Jej Narodu można by pisać bez końca. Ale każda Polka i każdy Polak, przykładów zniszczenia Polski może wskazać tysiące. Przez te 21 lat pseudo demokracji, ukształtowała się swoista mafia, w której zasiadają złodzieje, dewiaci, zdrajcy, sprzedawczyki, kryminaliści itd, którzy nazywają siebie politykami, parlamentarzystami, inteligentami lub też elitami! Dla takich ludzi, w kolejnych wyborach, dajemy przyzwolenie na dalsze upodlanie Narodu Polskiego i na dalszą grabierz majątku narodowego. Szanowna Pani, szanowny Panie, czy o taką Polskę walczyłaś/eś?

 124. 124 kaczynski, 20 września:

  to zenada PO to banda zlodzieji ,ktora by raz dwa zlikwidowal 2 Kaczynski ludzie z polski sa zaciemnieni przedstawieniami panow z PIS tragedia totalna zobaczymy za lat 20 jak beda sie wypowiadac zwolennicy tej partii jak nie dostana emerytur co wtedy wyjda na ulice kiedy to bronek i donaldek beda mieli swoje emeryturki a szary polaczek bedzie zeby w tynk zasadzal Rzad pana tuska to :”sliska łuska:”Św.pameci prezydenta i prezydentowa tez pokazywal ten rzad w swietle a to nie tak sie usmiechnal a to mine zrobil dopiero po smierci pokazali jaka to byla rodzina naprawde Panowie z PO sprzedaja na oczach Polakow cala ojczyzne kiedys Polak szedl na smierc za kraj dzisiaj da sie pokroic za 10 zl wiecej lub 1/2 litra ot i cala prawda

 125. 125 kaczka, 20 września:

  to zenada PO to banda zlodzieji ,ktora by raz dwa zlikwidowal 2 Kaczynski ludzie z polski sa zaciemnieni przedstawieniami panow z PIS tragedia totalna zobaczymy za lat 20 jak beda sie wypowiadac zwolennicy tej partii jak nie dostana emerytur co wtedy wyjda na ulice kiedy to bronek i donaldek beda mieli swoje emeryturki a szary polaczek bedzie zeby w tynk zasadzal Rzad pana tuska to :”sliska łuska:”Św.pameci prezydenta i prezydentowa tez pokazywal ten rzad w swietle a to nie tak sie usmiechnal a to mine zrobil dopiero po smierci pokazali jaka to byla rodzina naprawde Panowie z PO sprzedaja na oczach Polakow cala ojczyzne kiedys Polak szedl na smierc za kraj dzisiaj da sie pokroic za 10 zl wiecej lub 1/2 litra ot i cala prawda

 126. 126 fras, 20 września:

  Dużo by PiSać, papieru nie stanie. Czasami, jak patrzę i słyszę, to mam wrażenie, że pokój w Europie jest wielkim ciężarem, nie do udźwignięcia, dla pewnej tzw. elity politycznej. Marzy się niektórym poprowadzić lud, nawet ciemny, z karabinami i postrzelać sobie. Popruć brzuchy, wykopać groby, przecież ziemia wszystkie ciała przyjmie. Czy pokój i spokój nie są wartościami? Czy w spokoju i pokoju nie zachodzi proces budowania? Gospodarka, szczególnie prywatna, rozwija się gdy pokój i spokój panuje. Mam 5 dzieci, czworo wykształciłem, nie wyjeżdżając za granicę za zarobkiem. Jest może i ciężko ale przecież nie tragicznie. PO daje szanse na spokój i pokój. PiS niestety, to ciągła groźba wojny wewnętrznej a nawet zewnętrznej. Niech nas chroni Bóg od takiej władzy. Nie wierzę, że Kaczyński to taki sprawiedliwy, prostolinijny, patriota i katolik. Czyny jego przeczą. Społeczeństwo jest w swojej masie mądre, na szczęście, i w swoim samozachowawczym instynkcie nie dopuści już PiSu do władzy, co daj Boże amen.

 127. 127 złodziej, 20 września:

  ja to mam wszystko w dupie i tak wszyscy zostaniemy rozliczeni może nie tu na ziemi ale tam na górze a tak na poważnie to tylko śmiech nas może uratować a jak nie to strzelmy sobie flaszeczke czystej polskiej wódki i powspominajmy jak to kiedyś było

 128. 128 Ireneusz, 20 września:

  Brawo. Nareszcie jakieś konkretne plany. Człowiek żyje dla przyszłości a dla dla tego co już było. czas zrzucić kir żałobny i zabrać się do pracy .

 129. 129 Zadowolony z życia, 20 września:

  Witam Rodaków, chciałem coś napisać ale zanim doczytałem posty do końca doszedłem do wniosku że nie będę się zniżał do poziomu rozgoryczonych. W przeciwieństwie do nich nie siedzę przed telewizorem całymi dniami podniecając się pseudo wyszukanymi aferami.
  Tak sobie pomyślałem co by było gdybym został politykiem??? Nie, nie mogę bo aż mi się mdło robi jak mi ktoś zacznie wyciągać że z obecnym kryminalistą chodziłem do szkoły, z alkoholikiem się kumplowałem, a z późniejszym aferzystą paliwowym zaczynałem swoje życie zawodowe. To nie moja wina ale cóż też mam nasrane w „papierach”. Żal mi Was wyznawców „ideologii Kalego” i przykro się przyznać ale w rodzinnym domu mam ten problem. Ojciec emeryt wielbiciel tropienia aferzystów z retoryką Kaczyńskiego sam się chwali jak drobny przetarg załatwił. Ciężko też nie odnieść się do wspomnianego długu Polski przez kolejnego emeryta powyżej. No cóż jakbyśmy kopalnie dawno zamknęli i ZUS co rok nie dotowali to chyba byśmy sami pożyczali dziś pieniądze. Nie będę zanudzał i życzę wszystkim racjonalnie patrzącym dorabiającym się Polakom aby się w cierpliwość uzbroili. Im więcej będziemy mieli to i dla nieudaczników więcej skapnie.

 130. 130 Owoc polskiej demokracji, 20 września:

  Gdyby Jan Paweł żył to drugi raz by umarł, jakby zobaczył naszych „wierzących” katolików-fanatyków. Widzę, że fanatycy spod krzyża przenieśli się na to forum i dodają komentarze proPiSowskie. Do zwolennikków Kaczystanu- możecie się pluć, seplenić i wyzywać, bo i tak prowadzi PO i tak największe poparcie ma Tusk! Niech wam żal dalej dupcie ściska moi kochani BRACIA POLACY! Dobrze, że żyjecie sobie gdzieś w tej POlsce , bo z kim mielibyśmy tyle ubawu jak nie z PiSiorami:D już widzę wasze ciśnienie i pulsy ilekroć widzicie w TV , jak szanownemu premierowi wzrasta poparcie. Za taki widok pewnie nei zapłaciłabym nawet kartą MasterCard! Adieu:)

 131. 131 Podpis, 20 września:

  Ja się tam za bardzo na polityce zaawansowanej nie znam . Ale wiem jedno póki ten pajac kaczyński będzie uczestniczył w budowie Polski to będzie katastrofa !

 132. 132 pracodawca, 20 września:

  Skoro tak plujesz na bogaczy to rusz szanowną pupcię i sam/a załóż firmę. Ale nie, nasze polskie społeczeństwo jest na tyle wygodne , żeby pójść na łatwiznę trzymając się państwowych etatów . Polacy umieją tylko narzekać, wszędzie nas tak postrzegają za granicą, ciągle skargi, żale i pretensje, ale nie zrobią nic, by polepszyć los swojej rodziny. A poza tym, gdzie byście pracowali, gdyby ci bogacze nie mieli firm, w których znajdujecie zatrudnienie? Siąść i użalać się nad sobą każdy potrafi. Powodzenia!

 133. 133 TOMAS, 20 września:

  Ile PIS placi wam za komentarze na portalach?-pytam bo mam troche czasu i chetnie tez bym sobie dorobil…znam wiele przeklenstw…

 134. 134 rafał, 20 września:

  ludzie…. nie „WZIĄŚĆ” tylko „WZIĄĆ” !!!

 135. 135 janusz098, 20 września:

  Doskonały tekst na zamówienie. Nie zapomnij w kolejnym felietonie napisać, że II wojnę wywołała Polska, że bestialskie AK mordowało niewinnych i bohaterskich obrońców demokracji z SS, że Stalin wcale nie mordował, tylko ludzie sami chcieli być zabici, a on spełniał ich prośby jako Ojciec Narodu… i podobne bzdury odwrócone podszewką na wierzch. Dokładnie taką strategię medialną przyjęli POpaprańcy. Swoje dążenia i zachowania przypisują PiS-owi i głupie społeczeństwo wierzy. Mając sprzymierzone telewizje należące do byłego aparatczyka PZPR, bliskiego przyjaciela Urbana oraz szpiega PRL można panować nad umysłami takich biedaków, jak Ty.

 136. 136 TOMAS, 20 września:

  Ile PIS płaci wam za komentarze na portalach?-pytam bo mam troche czasu i chetnie tez bym sobie dorobił…znam wiele przeklenstw…

 137. 137 Ślązok z Katowic, 20 września:

  Panie autorze, po polsku pisze się wziąć a nie wziaść. Fatalny błąd już w pierwszych słowach pana tekstu. Cała reszta jest OK, pana spostrzeżenia sa słuszne. Ale ortografia się kłania, i to bardzo. Ja jestem tylko zwykłym Ślązokiem, jak wy to mówicie, Hanysem (Hanys się pisze duża literą, bo to jest imię. Zaś gorol się pisze małą).
  Dlatego jesli pan chce juz pisać takie teksty to proszę się podszkolić. Tym bardziej ze jest to pana własny język ojczysty, podczas gdy dla mnie jest to tylko język obcy…

 138. 138 Podpis, 20 września:

  Panie Ślązaku z Katowic, tam jest napisane „wsiąść” a nie „wziąść” 😀

 139. 139 tesla, 20 września:

  Poniedziałek rano. Po porannej kawie siadają chłopcy z PISU, tworza tematy i nowe nicki, zaraz potem sami sobie odpisują. Powtarza się PO z dużej litery, reszta z małej, temat Wyborczej, rudego Tuska , Michnika, TVN-u i na okrągło w różnych konfiguracjach to samo, zmianie ulegają nicki i tematy, fabuła jest ta sama bo na myślenie i tworzenie czasu brak. Już pora przerwy obiadowej, czas leci szybko, miejsc w internecie tyle do wpisów, rozrosło sie to niezmiernie! Myśl przewodnia-ośmieszyć PO i zgnoić każdego na forum kto ma inne zdanie. Efekt-Ci co byli przekonani już wcześniej mają lepsze samopoczucie bo myslą że podobnie myślących jest więcej niż mysleli.Ci co było im po drodze z PO i tak nie przekonają. Ci co sa między młotem a kowadłem-tak jak ja-powoli otwierają oczy i zaczynają dostrzegac tę manipulację, z każdym dniem, tygodniem, miesiącem będzie ich wiecej aż………..zrobi się na tyle niesmacznie że panowie z PISu stracą przyjemną prace przy komputerze. Także pozostanie tylko duży niesmak i efekt odwrotny do zamierzonego. PO i PIS są nam potrzebne, potrzebna jest i władza i opozycja, potrzebne jest zeby czasem się zmieniały i zadna nie obrosła w piórka ale naprawdę w imieniu tych pozostałych prosze PIS o umiar, to naprawdę juz widac i robi się śmiesznie!

 140. 140 Ślązok z Katowic, 20 września:

  rzeczywiscie, przepraszam masz rację, nie zabrałem brylów. Cała racja po twojej stronie, przepraszam. Tam jest wsiąść a nie wziąć…
  Co do treści merytorycznej to Kaczyński i jego partia bardziej są podobni do Hitlera i jego NSDAP, niz do premiera Węgier. Nie obrażajmy premiera Węgier, myślę ze porównanie do Kaczyńskiego jest dla niego bardzo obraźliwe. To jest normalny, cywilizowany człowiek, który zachowuje się całkiem inaczej niz Kaczyński.
  Tymczasem Kaczyński to jest pocket Adolf, wypisz wymaluj. Podobieństwa są tak zaskakujące że niemozliwym jest żeby to było przypadkowe. Popatrzmy na te szalone oczka, na ten błysk oczu psychopaty. Posłuchajmy tej retoryki i demagogii. Poczytajmy Mein Kampf i tezy Kaczyńskiego.
  Kaczyński idzie tą samą drogą co Adolf na początku lat 30-tych. Rozbujać państwo, wywołać w umysłach jego obywateli stan zagrożenia. Koniecznie znaleźć wroga który zagraża państwu i narodowi.
  Nawet ten wróg jest podobny. Według dużego Adolfa był to Żyd i zdegenerowany inteligent. Według pocket Adolfa nieprawdziwy Polak i wykształciuch…
  Ostatnie wydarzenia z Warszawy jako żywo przypominają rozróby bojówek nazistowskich z poczatku lat 30-tych…
  Ideologie zaś są bliźniaczo podobne. To chrarakterystyczne połaczenie idei socjalistycznej z nurtem narodowym…

 141. 141 MAx, 20 września:

  Zabawnie głupie stwierdzenie. Tusk cały czas przydzwania Polakom i nie pisze się o tym. Dlaczego? Dlaczego nie pisze się zaciągane długi przez Tuska za pięć lat obciąża bardzo Polaków? Dlaczego nie pisze się o tym że PO nic sensownego dla Polski nie zrobiła?
  Dlaczego nie pisze się że wszystko się rozlatuje a PO udaje że jest wszystko idealnie?

  Polak mądry po szkodzie. I tym razem też tak będzie. Tylko po co tracić tyle czasu?
  Po co Polacy musieli stracić tak wiele lat głosując dwa razy na SLD? Dlaczego Polacy teraz stracą kolejne lata przez partię samolubów i egoistów którzy naród mają w d…? Za głupotę trzeba płacić. Ale jak długo będzie się płacić za głupotę?

 142. 142 Demetria, 20 września:

  Wystarczy przeczytać kilka komentarzy i od razu widać poziom elektoratu Pis. Pochodnie i kaptury. A artykuł trafny.

 143. 143 Ślązok z Katowic, 20 września:

  do Maxa. Ale dlaczego piszesz ze Tusk przydzwania Polakom. To jest gadka typowa dla twardego elektoratu PiSu. To wytłumacz mi konkretnie: w jaki sposób Tusk przydzwania Polakom?
  Ja myślę zaś że Polska ma rozsądny rząd, złozony z rozsądnych ludzi. Chyba najlepszy jaki Polska miała w ostatnich kilkuset latach swojej historii. Kiedy słucham Tuska, Sikorskiego czy Rostowskiego, jestem pewny ze Polska nareszcie ma normalnych ludzi na najwyższych państwowych urzędach…
  Sprawy w Polsce ida dobrze. Polska się zrowijała nawet w ubiegłym roku, kiedy Eurpa przezywała kryzys. Rynki finansowe i kapitał międzynarodowy zaczynają dostrzegać Polskę jako kraj stabilny który osiagnął sukces gospodarczy. Rząd buduje autostrady, zapowiada reformę nie tylko słuzby zdrowia ale i ubezpeieczeń zdrowotnych. Słyszałem że maja być prywatne ubezpieczenia medyczne, tak jak w kazdym normalnym kraju.
  Jasne jest że nie da się osiagnąc wszystkiego od razu. Polska jest krajem straszliwie zacofanym. Sprzedana zaborcom przez własne elity za garść srebrników. Zaborca rosyjski zostawił kraj straszliwe zacofany, chłop orajacy pole sochą był normalnym widokiem w przedwojennej Polsce.
  Nie da się odrobić wielowiekowego zacofania w kilka lat. nie zrobi tego zaden rząd, tym bardziej PiSowski. Szaleńcy znowu doprowadziliby Polskę na skraj przepaści. Ich narodowo- socjalistyczne brednie nie sprawdziłyby się, bo nie sprawdziły się nigdzie.
  Ich partyjny kolega Adolf Hitler powiedział w 1935 roku prorocze słowa: dajcie mi 10 lat a nie poznacie Niemiec. Słowa te sprawdziły się co do joty. W 1945 Nimecy były nie do poznania…
  Tego samego chce PiS i daży do tego tymi samymi metodami!
  Narodowy socjalizm wszędzie na swiecie zatruwa za pomoca podobnej demagogii serca i umyłsy ludzi. Wszędzie roztarcza przed nimi wizję podobnej świetlanej przyszłosci. Czy to III rzesza czy IV RP, wystarczy na nich zagłosowac i wszystkie problemy będa rozwiazane. Nastanie okres powszechnego dobrobytu. Bo oni maja cudowne recepty na wszystko. Wystarczy im tylko dac 10 lat władzy absolutnej…
  W rzeczywistości nie maja zadnych recept.
  Wszyscy wiemy jak się kończą podobne demagogie. Nienawiść, smierć, zniszczenie, wojna. To są jedyne efekty przejęcia władzy przez narodowych socjalistów.
  Rządy PiSowskich szleńców to następne klęski dla tego kraju. Może nawet wojny.
  Polska ma dobry rząd, dobre widoki na przyszłość. Nie dajmy się ogłupić PiSowskiej demagogii. Miejmy odwagę powiedziec nie faszyzmowi…

 144. 144 korektor_, 20 września:

  Ależ pięęęęękny tekst ! I te argumenty: „smiesznie umundurowani” Węgrzy. I krwawy Kaczyński z nożem w zębach walący pięścią w drzwi Kory przed 6 rano 🙂 Rzeczywiście, jak ktoś wcześniej napisał, michnikoid w czystej postaci !

 145. 145 niepoprawny, 20 września:

  na czyje zamówienie jest ten artykuł polszewików, zajmijcie sie lepiej problemami polskiej gospodarki a nie Kaczynskim. Judasze

 146. 146 janek, 20 września:

  Do ślązaka z Katowic!!!!Wydaje mi się że ślązok pozamieniał się łbami,wyciągnął tego z rozporka i założył na łeb

 147. 147 kamil, 20 września:

  Tak pustego siedzenia jak teraz,to jeszcze żeśmy w życiu nie mieli!

 148. 148 wojtek, 20 września:

  też się obawiam,że PiS i jego wódz coraz bardziej zbliżają się do ideałów faszystowskich.Im prędzej znikną oni
  z mapy politycznej Polski tym bezpieczniej będę czuł się w swoim kraju

 149. 149 PObolszewicy, 20 września:

  Czytajac te metne zdania autora ma sie wrazenie, ze jest on zwolennikiem
  tezy o Po-wcach jako o mniejszym zlu. Co tam afery, co tam udawanie rzadzenia, gdyby byl Kaczynski to byloby
  dopiero fatalnie. A afery, no coz, zdarzyło sie.. co prawda nasze gazety od razu wiedziały, ze to afera CBA a nie PO,
  ale przecież to zadna manipulacja. Robiliśmy tak zawsze i wcale propagandy nie uprawiamy. Niestety, polska polityka to
  medialna hucpa, brak w mediach uczciwych ocen, polityczne zacietrzewienie tak zaślepia, ze na porządny tekst brakuje mysli…Nic nie jest w stanie zmienić podejścia wybiorczej, Palikot czy Niesiołowski moga tu wszystko zrobić czy powiedzieć, strawicie bez obrzydzenia. Jednak kazda probe rownowazenia ocen, każdą chęć przypomnienia jak nierówno traktuje sie w mediach PO i PiS
  Szczerek zakwalifikuje jak cos niestosownego.. Tacy wlasnie jak Szczerek czy Lis zapomnieli co to obiektywny dziennikarz, to najemni pismacy od wbijania do glowy tylko
  jednej tezy.

 150. 150 Ferdynand K., 20 września:

  No i gitara czytając tych bez mózgich Pisowców aż się chce wymiotować,co ci ludzie jeśli można ich tak nazwać wypisują powinno ich się izolować od społeczeństwa

 151. 151 Marek, 20 września:

  Polacy wadza sie miedzy soba kto gorszy a Watykan i kler rece zaciera. Biednemu narodowi wciskaja ze do nieba pojda jak beda sie modlic do bozkow/zmarlych. Potrzebowali 1000 lat na wypranie nam mozgow doszczetnie. maja kontrole nad Rzadem i narode. Juz nie dostrzegamy prawdziwego zla ktore okrada/wyludza lub dostaje w prezencie od sprzedajnego rzadu ziemie nalezace do narodu. Ojczyzno otworz oczy i powstan z kolan.

 152. 152 blak-ala, 20 września:

  Moim zdaniem inspiracja Kaczyńskiego do takiego działania wypływa z innych źródeł, którch zaden z dyskutantów nie dostrzega. Moim zdaniem J. Kaczyński swoim dzałaniem wzoruje się na zdobyciu władzy takimi metodami, jak zrobiła to „Solidarność”. Nastroje robotników były podsycane przez kler katolicki. Każda nowa zawieucha rozpoczynała się mszą za ojczyznę, biciem w dzwony i publicznymi modłami. Masy robotnicze były sterowane przez kler. Dziś J. Kaczyński tak samo chce utrzymać przyjazne stosunki z klerem, dlatego ucieka się do poparcia najbardiej sfanatyzowanych mas Kościoła rzymskokatolickiego. Kościół nie pozwoli sobie na otwartą wojnę z tymi fanatykami, bo jego egzystencja polega na podsycaniu nastrojów najbardziej ciemnych mas.
  Jeden bp. Pieronek tego nie zmieni. Zawołanie kaczyńskiego budowania wolnej Polski z Kościołem jest bardzo wymowne. Irracjonalne domaganie się ustanowienie Chrystsa królem Polski mówi samo za siebie. Demonstracje są jawnie inspirowane z Kościoła, co widać po przepychu dekoracyjnym rodem z Jasnej Góry. Takie nastroje popiera Kaczyński, bo one są jego nadzieją.

 153. 153 Willson, 20 września:

  No i super. Przydałby się w Polsce drugi Orban. Dni PO są już POliczone. Nigdy więcej indolentów, tępaków, gamoniów, aferzystó i karierowiczów w rządzie.

 154. 154 obywatel eu, 20 września:

  nie dziwie sie kaczynskiemu, kazdy w zyciu do czegos dazy, ale dziwie sie ludziom, ktorzy go popieraja

 155. 155 MIRA z BUDAPESZTU, 20 września:

  Od 34 lat mieszkam w Budapeszcie.Orban Viktor premier WEGIER jest bardzo madrym i rozsadnym politykiem .Ojcem 5 dzieci.A-ha niektorym nie podoba sie jego polityka bo prawie zrabowali wszystko a FIDESZ wygral wybory i koniec z rozdawaniem pieniedzy.Mam nadzieje ze w Tym kraju nastapi sklad i lad.Hajra Viktor.(niech zyje Viktor)

 156. 156 TUSK, 20 września:

  Napisz coś w końcu Szczerek na Tuska ,…masz odwagę czy będziesz znowu wciskał swoje prawdy lewicowemu ciemnogrodowi ,bo chociaż mówi sie że PO to niby partia prawicowa ,to jednak w rzeczywistości moim zdaniem bardzo duża cześć jej elektoratu ma poglądy lewicowo liberalne .

 157. 157 k-p, 20 września:

  ślązok a gdybyś posłuchał Sikorskiego też byłbyś taki pewny???…a czy w ogóle kiedykolwiek go posłuchałeś???…choćby jeden raz…???

 158. 158 Memory, 20 września:

  nie mamy na stanie przypadkiem jeszcze jednego Tupolewa?

 159. 159 MIRA z BUDAPESZTU, 20 września:

  Teraz przed wyborami napewno lewica i partja liberalna chce zaszkodzic V.Orban ale im sie to nie uda.80 % ludnosci jest za prawica FIDESZ.

 160. 160 k-p, 20 września:

  ups pomyłka nie Sikorskiego a Rybińskiego

 161. 161 fgdfgfd, 20 września:

  Co za beznadziejnie tendencyjny tekst. Rzeczywiście „inne widzenie świata”. PIS jest agresywną opozycją? To już nikt nie pamięta jaką opozycją było PO. „Pier….” mentalność Kalego. Ku.. m..!

 162. 162 JURA, 20 września:

  Szczera prawda. Kaczor to obecnie szaleniec i jak dzikie zwierzę zamknięte w klatce miota się od ściany do ściany. Myślę, że społeczeństwo nie głupie i nie da się nabrać na jego pozorne zmiany charakteru. Polska pod jego rządami upadłaby dużo niżej niż przy PO, ale należałoby teraz dopuścić do władzy SLD, odmłodzone i jak głoszą z mnóstwem ciekawych pomysłów.

 163. 163 bobo, 20 września:

  Nie bójcie się tego który krzyczy, bójcie się tego co jest cicho, to właśnie to Wam zagraża. Ten co krzyczy musi krzyczeć głośno prawde, ten co jest cicho- ten nie kłamie, ale i prawdy nie powie o co mu biega…. omamili Was i Nas.

 164. 164 Yances, 20 września:

  Artykuł nietrafny i stronniczy. Być może że Kaczyński przegra następne wybory parlamentarne. Mówienie prawdy w polityce nie jest popularne ; ani nie dodaje głosów. Jako przykład mogę podać premiera Wielkiej Brytanii , któremu udało się wojnę wygrać dzięki dobrej strategii , ale przegrał następnie wybory za mówienie prawdy: prawdy w której nie obiecał „złotych gór” tylko pot i krew.

 165. 165 bukowski, 20 września:

  takich durnych wypocin dawno nie czytałem. jedna uwaga: przy tytule powinna być informacja: „artykuł sponsorowany przez poraszkę obywatelską.” lecz się człowieku !!!

 166. 166 Jakubowski, 20 września:

  Pomyłka chodzi ewidentnie o Adolfa!!!

 167. 167 Podpis kilos, 20 września:

  Orban to jeden z najprzystojniejszych polityków Europy. Pierwszwe zdjęcie to jakiś retusz . Photoshop by było gorzej?

 168. 168 ireoko, 20 września:

  jest jeden sprawiedliwy na tym świecie „CZAS” dla wszystkich płynie jednakowo, Napoleon, Stalin, Hitler i wielu innych, na Jarka też przyjdzie

 169. 169 skarabeusz, 20 września:

  J. Kaczyński powoli staje się ciekawostką przyrodniczą. Na wielką pomoc Kościoła liczyć nie może bo Kościół przegrał razem z nim wybory prezydenckie a biskupi nie lubią przegrywać. Niechcący, będąc duszą afery krzyżowej, uruchomił rzecz niebywałą w Polsce – odwagę pokazania innego widzenia roli Kościoła i religii przez młodzież polską, przynajmniej wielkomiejską, niż ta jaką ma większość naszych hierarchów, zachowaną w ich pamięci ze wsi i miasteczek sprzed 50 lat, z których w większości się wywodzą. PiS świadomie lub nie doprowadza egzaltacją katastrofy smoleńskiej do deprecjacji krzyża – najważniejszego symbolu dla każdego chrześcijanina. Dziś używa się go do protestu przeciwko budowie hipermarketu, próbuje stawiać na obwoźnej platformie. Musi to widzieć nawet biskup kielecki, jeden z najbardziej zaangażowanych we wspieranie PiSu. Dlatego uważam, że w kolejnych wyborach Kościół będzie bardziej ostrożny i jedynie w obszarze określanym kiedyś Polską B jego polityczne wsparcie będzie wyraźniejsze. Oczywiście nie można tego nie doceniać bo to przynajmniej 30 % głosów. No i pozostaje około 20% część wyborców, niereformowalny, betonowy elektorat PiS, reprezentowany tu m.in. przez anysteropian, veradonnę czy Zbyszka z Montrealu, który już nie jest w stanie wyzwolić się z mitomanii, teorii sPISkowych (nomen omen) i instrumentalnie traktowanej historii. Jeśli jednak przyjąć wariant pesymistyczny to podane przeze mnie procenty w sumie osłabiają moją optymistyczną wizję.

 170. 170 skarabeusz, 20 września:

  do MEMERY: Mamy jeszcze jeden tupolew. Właśnie dzisiaj skończył się jego remont w Samarze. Czeka na odbiór.

 171. 171 marekC, 20 września:

  to co jest w człowieku najlepszego ,czyni go najgorszym ,o ile to co robi,robi z myśla o sobie.A p. Jarosław Kaczyński robi wszystko dla Polski,kóra jest naszą matką.(I ja SPOKOJNIE POPIERAM PIS)

 172. 172 brajan, 20 września:

  czas osadzi tuska i komora

 173. 173 TelSłuchWidz, 20 września:

  Zadziwia mnie jedna sprawa – brak odporu na ustawiczne żale Kaczyńskiego i PiSu o antypisowskich mediach. Otóż jeszcze kilka miesięcy temu PiS miał w swoich rękach trzy programy TVP, całe Polskie Radio, imperium medialne o. Rydzyka (podobno 5 mln słuchaczy i widzów) z „Naszym Dziennikiem” i innymi „Dzwoneczkami Niedzielnymi”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”, przychylny „Dziennik Polska”, że poprzestanę na mediach ogólnopolskich. Po drugiej stronie ustawmy „GW” i sprzyjającą „Politykę”, TVN z ograniczoną publicystyką polityczną i TVN24. Polsat stara się tu być neutralny i nie angażuje się zbytnio po żadnej stronie. Zatem bilansując: Rzepa równoważy GW, „Wprost” – „Politykę” a TVP3 – TVN24 (ma mniejszą widownię niż TVP3). Czemu przy tak ogromnej przewadze w mediach ludzie PiS nie potrafili zadbać o właściwy przekaz postaci Lecha Kaczyńskiego? Nie dali odporu atakom mediów wspierających PO? Przecież argumenty PO powinny być zmiecione jednym podmuchem pisowskich mediów. Jedynej odpowiedzi można szukać na płaszczyźnie jakości, na której ilość przegrywa. I to jest powód medialnej choroby Kaczyńskiego na przeciwne mu media.

 174. 174 donek, 20 września:

  liberaly beda sie grzebac w srebrnych trumnach a ty choloto w tekturowych bo wszystko ci zabiora

 175. 175 kaka, 20 września:

  Jeden z najlepszych artykułów jaki kiedykolwiek czytałem!

 176. 176 yah, 20 września:

  obiektywnośc wychodzi autorowi jak słoma z butów , rozumiem że jest to artykuł pisany na zamówienie jedynie słusznej opcji politycznej w tym kraju, szkoda było czasu i fatygi na czytanie, bo ten artykuł nic nie wyjaśnia a jedynie autor dalej wylewa pomyje na Kaczyńskiego , durniów ten artykuł pewnie ucieszy

 177. 177 siciliano, 20 września:

  Witam . Kaczyński ma mocne plecy skoro może robić to co robi … i tak robi za mało !!!
  Mam 26 lat , żonaty i córkę , wyższe wykształcenie , niedługo będę bronił pracy doktorskiej i jestem zwolennikiem PIS-u czy też jestem postrzegany jako ten prosty człowiek który nie umie się wysłowić , nie ma zębów i żyje w patologii ???
  p.s. kto ma większość udziałów w spółce ITI która jest właścicielem TVN ?? ha ha
  pozdrawiam Michnika ten okrągły stół cię ustawił…

 178. 178 Wolny glos, 20 września:

  Po co tyle pisaniny aby udowodnic bzdury. Kilkoma zdaniami mozna to ujac tak: postkomunisci wegierscy doprowadzili Wegry do skraju bankructwa oklamujac narod wegerski przez caly czas ( sam ich premier sie do tego przyznal w prywatnych rozmowach). Wegrzy probowali ich odsunac od wladzy duzo wczesniej organizujac wielkie manifestacje co doprowadzilo do zamieszek ale oczywiscie postkomuchy wladzy nie oddali w mysl zasady ” wladzy raz zdobytej nie damy sobie odebrac”. Dopiero teraz kiedy bankructwo kraju okazalo sie nieuniknione Wegrzy w koncu poszli po rozum do glowy i wybrali tych co moga kraj uratowac. Analogii do Polski jest wiele. W Polsce tez rzadza postkomuchy, Polska pedzi w kierunku katastrofy, zadluzenie niesamowite, rzad wciaz oklamuje Polakow. Tyle tylko ze jak dotad to dzieki klamliwym mediom nadal udaje mu sie wszystko dobrze tuszowac. Pytanie jak dlugo? Kiedy Polacy sie obudza i odesla oszustow tam gdzie jest ich wlasciwe miejsce? Ale na to potrzeba uczciwych ludzi w mediach ktorzy opisza sytuacje tak jaka ona jest a nie tak jak rzad tego chce.

 179. 179 hugy, 20 września:

  Ciekawy artykuł – szkoda że niemerytorycznie i zaciekle atakowany przez wrogów demokracji niedopuszczających do swej świadomości faktu iż można mieć własne, odmienne zdanie…

  Właśnie jesteśmy świadkami narodzin nowej ideologii, którą można opisać jednym słowem:
  fałszyzm

 180. 180 Przemek, 20 września:

  Rewelacyjny artykuł. Chylę czoła!

 181. 181 matys, 20 września:

  Ludzie , ale Wy jesteście naiwni! Widać,że autor artykułu chce zaistnieć pisząc tak dzisiaj popularne tematy. Gdzie byli Ci wszyscy mędrcy kiedy Prezydent Kwaśniewski ledwo stał na nogach!Gdzie są Ci co wyśmiewali się ze ś.p. Prezydentowej Kaczyńskiej! Widać teraz już nie ma o kim pisać bo rządzi teraz jedyna prawdziwa demokratyczna opcja i BASTA!

 182. 182 Ryszard, 20 września:

  Podoba mi się ten artykuł, nie podobają mi się ludzie szukających wszędzie wroga i spisku. Gdyby dać temu Narodowi nieskrępowany dostęp do broni byłaby tu już rzeź. Odbiegnę od tematu i zejdę na żydów. Nie bez powodu byli wodzeni po pustyni przez 40 lat. Łazili tak bez sensu aby pozbyć się wszelkich oszołomów których tutaj (w Polsce) pełno. Dlatego wierzę że za 40 lat taki jak J.K. nie zwróci niczyjej uwagi, co najwyżej na oddziale zamkniętym oddziału psychiatrycznego.

 183. 183 Oscar Romero, 20 września:

  Zadaniem Kaczynskich bylo rozbicie EU i dobrych stosunkow polityczno-gospodarczych EU z Rosja ! Jastrzebie zrobia wszystko aby gospodarczo oslabic Rosje i EU. Agent Kaczor mieszal na Ukrainie,Gruzji i Czeczenii,fantazjowal o norweskim gazie i opoznial podpisanie najwazniejszych umow pomiedzy Polska (EU) i Rosja ! Polska jest biednym i slabym krajem z nieudolna polityka zagraniczna i nie powinna integrowac ani sie angazowac w wewnetrzne sprawy Gruzji, Czeczenii, Iraku czy Afganistanu !

 184. 184 Węgier, 20 września:

  Analiza jest trafna według mnie ok. w 80 %-ach. Ale wydac lewicowo-liberalne uprzedzenia autora.
  Jedna sprawa, że nie chce rozumiec, dlaczego czasami Orban wybiera obronę mniejszości wegierskich kosztem konfliktu tamtejszych nacjanalistycznych rządów. Wyobrazcie sobie, że dzis żyje ok, 7 milionów Polaków na Ukrainie, 3 miliony na Litwie i 2 miliony w Czechach. To byłaby analogicsna sytuacja z naszą. Trianon a traktat pariski po II. wojnie to nasze rozbiory ztym, że pozostawili nam własne państwo. Pryorytetem dla patryotystycznego rz,adu musi byc ochrona rodaków a nie poświęcenie ich dla dobrych stosunków z nacjonalistami, którzy asymilują ich jak najszybciej.
  Druga sprawa, że u nas nie ma w polityce „faszystów”. Jobbik to naturalna odpowiedź społeczeństwa zagrożonego przez cygańskiego terroru przede wszystkim na Północno-Wschodnich Węgrzech, gdzie w wielu wioskach i miasteczkach juz cyganie stanowią wiekszośc a nocamy ich bandy morduja i rabują węgierskich starców. To są czystki etniczne, kiedy żyją z zasiłków tych właśnie Węgrów. Magyar Garda to była roypacyliwa próba samoobrony miejscowego społeczeństwa podczas rządów Gyurcsanya, który policję wysłął przeciwko swojego pokojowego ludu na ulicach, cyganów traktował, jak święte krowy a zawsze marszował z gejamy na marszu dumy. Nie wydac było innego ratunku, niż bronic sie sami.
  Jeżeli Orban przywróci porządek w kraju, i raciej robi to, to ta Gwardia nie będzie potrzebna, albo można go przekształcic na wzór Gwardii Narodowej z USA.
  U nas wielbiciele Hitlera to garstka intelektualistów, ktorzy nienawidzą tłum (dla nich „proletariat”) i nie uczestnica na wyborach, mają kilka wytrynów internetowych, jeden marsz raz na roku i tyle, bez poparcia społecznego. Jobbik to radykalna prawica, ale sytuacja w biednych, zacyganionych częściech kraju jest też radykalnie nienormalna. Nie wiecie, co to jest, bo nie macie tu cyganów. Celem Jobbik jest ich ucywilizowanie, a nie cos w stylu Hitlera.

 185. 185 krzypiw, 20 września:

  W moim oglądzie to Kaczyński zachowuje się jak „wczesny” Hitler, Te same hasełka „oni muszą odejść, zniknąć z życia, ten sam wrzask, dosłownie wrzask Kaczyńskiego jak u Hitlera na imprezach z pochodniami. Mam ponure przeczucia co do Kaczyńskiego. To jest kandydat na dyktatora. Tę tezę postawiłem wtedy gdy Kaczyński był niestety Premierem. Już wtedy przejawiał zapędy dyktatroskie. Jak Hitler!!!

 186. 186 belo66, 20 września:

  Ok.- można kojarzyć, myśleć, porównywać i dopatrywać się podobieństw – ludziska w sumie w swojej „schizie” podobni są.
  Rola Kościoła w Polsce jest istotna – to On steruje życiem Polski.
  I pytanie: Czyje interesy (dobro) Kościół ma na względzie?

 187. 187 faja, 20 września:

  No toś bratku podpadł! Dużo prawdy ale zupełnie bez potrzeby porównania z Węgrami. Po pierwsze różnice są zasadnicze. Najprawdopodobniej Orbanowi dużo bliżej do centrum a Kaczyńskiemu do lewa. Po drugie polskiemu czytelnikowi obce są subtelności węgierskiej sceny politycznej a nie zanosi się aby internet zaczął odgrywać rolę medium gruntownie uświadamiającego.
  Na marginesie: ubawiła mnie dzisiejsza wypowiedź Świtonia, że w pałacu prezydenckim powinno powstać muzeum braci K. Skoro nawet Kazimierz Świtoń podkpiwa, powinno to dać do myślenia wszystkim oszołomom.

 188. 188 Polka, 20 września:

  Kaczyński to bardzo niebezpieczny człowiek dyktator który chce zawładnąć Polską i Polakami którymi manipuluje ,nie toleruje innego zdania( gdzie demokracja), kupczy krzyżami ireligią, niepotrafi z nikim się dogadać ,dzieli Polaków i tak naprawdę nie chodzi mu o polaków lecz o władzę. To on jest winny tragedi w Smoleńsku ,to jego jad,nienawiść,egoizm ,brak odpowiedzialności doprowadziły do śmierci brata i całej delegacji.

 189. 189 Tytus, 20 września:

  oglądnijcie sobie „Kapitana bombę-czas wyborów 5” 😀

 190. 190 Józio Niedobicki, 20 września:

  Jak Kaczyński do Smoleńska
  wybrał się nieboże
  – dla honoru ratowania
  rzucił się w przestworze!

  Marsz, marsz pismacy,
  z ekipą CNN do pracy,
  my z oj-dyra odwodem
  – zawładniem narodem …

  przed Twe ołtarze
  zanosim błaganie:
  – psychiczne zdrowie
  przywróć Polsce Panie!

 191. 191 Pilers7, 20 września:

  Już nie ważne kto tu kogo przebije, kto kogo lubi na kogo zagłosuje. Ważne jest coś innego. Załóżmy że Kaczyński nie ma racji, Przy takim założeniu wystarczy cofnąć się o 5 lat, chociaż tak naprawdę cały bezproduktywny dyskurs trwa więcej lat i widać, że końca nie widać. Nie widać końca w histerii wokół Kaczyńskiego. Jest jeden człowiek w Polsce, który powie cokolwiek i to już naprawdę nie jest ważne co powie, by zaraz tygodniami trwała debata na temat Kaczyńskiego. Właściwie od 5 lat tematem numer jeden jest Kaczyński i to co Kaczyński mówi. Zgoda on potrafi wk….. ale jak długo jeszcze polska polityka i publicystyka będzie się opierała na zdaniach Kaczyńskiego. Na domiar śmieszności i paranoi trzeba powiedzieć, że te zdania, o których się gadało tygodniami i latami są takiego typu :

  1. Tam gdzie stało ZOMO
  2. Spieprzaj Dziadu
  3. Układ
  a teraz pomnik brata

  I to są główne wątki debaty o Kaczyńskim

  A prawda jest taka ,że prezes jest nieskuteczny. Funkcjonuje w polityce ponad 20 lat , a nie potrafił stworzyć takiej tuby propagandowej jak GW czy TVN Gazeta która neguje zasługi Lecha Kaczyńskiego , a gloryfikuje Jaruzelskiego i Kiszczaka a ludzie to ,,łykają” Pozbył się kilku wyrazistych postaci Dorn,Migalski,Ujazdowski,Jurek. Poparcie dla partii spada .
  Kaczyńskiego tępi się ,żeby samemu wypaść lepiej a można to robić bezkarnie bo jest taka ,,moda” i poczucie ,że salony to docenią .Zagrożenie jest sztucznie mitologizowane , a Tusk ma ubaw po pachy bo nie robiąc nic można być premierem przez następne kilka lat wystarczy mieć za sobą tzw. niezależne media. P O będzie hołubiła Kaczyńskiego bo jest im, a może i nam wszystkim potrzebny zdefiniowany wróg bo jeżeli go zabraknie to kto będzie odpowiedzialny za nasze niepowodzenia

 192. 192 Tomasz S, 20 września:

  Musze przyznac ze autor ma sporo racji co do tego, jaka polityke stosuje Kaczynski. I o ile jestem wielce rozczarowany rzadem Tuska i PO, to wlasnie ze wzgledu na wybor mniejszego zla zaglosowal bym na nich jeszcze raz. Co prawda z bolem serca i wyrzutami sumienia, ale jednak. Bo moze nie robia nic wartosciowego, ale tez nie przeszkadzaja za bardzo, nie grzebia sie w niezliczonych aferach, komisjach sledczych i antykorupcyjnych nagonkach. Ktos trafnie podsumowal: Lepiej dla tego kraju zeby Komorowski nie zrealizowal swoich postulatow, niz gdyby Kaczynski mial zrealizowac swoje.

 193. 193 Baca, 21 września:

  Jak widać na załączonym obrazku;ruszyły do boju mlodziezówki obficie wspomagane przez orty i frustratoZgadzam się z ” w ocenie artykułu”Węgrem”. I z paniami Mira i Magdą z Budapesztu. Jak widać trzeba być na miejscu,żeby oceniać sytuację. Tzw analiza nie wystarczy.
  Porównywanie Kaczora z Orbanem to bzdura. Mucha i słoń.Kaczor nie zna się na ludziach i chociaż oskarża się go o zapędy dyktatorskie ,wodzowskie w najlepszym razie do swej ‚ drużyny” dopuszczał wielu „zdrajcow”( Marcinkiewicz, Sikorski, Czuma),sporo miernot (lista ich olbrzymia ) rownież przekrętowców.
  Tusk jest,naturalnie, niewiele lepszy. Jako mówca-zdecydowanie gorszy.Polityka polska to bagno lub niekarczowany busz.
  Niestety,lekarstwo na tę dolegliwość,z pozoru proste,ze względu na moderację(cenzurę ) nie nadaje się do zapisania recepty,a bez recepty ani rusz. Pozdrawiam „zadaniowanych ” zwolenników P(artii) O(szustow) i stachanowcow z PiS-u.Uwielbiam też osobistych wrogow Pana Boga,ktorzy nie omijają zadnej okazji ,aby przy…ć klerowi.
  Tak klikać,panie i panowie.

 194. 194 logiczny czlek, 21 września:

  Mysle ze ta dywagacja jest w wielu aspektach prawdziwa, jedno jest jednak pewne ze nawet przy zalozeniu, ze PO nie jest idealne, to w zestawieniu z PiS-em….to jest to nasze wybawienie !!!
  Mysle, ze dobrze by bylo dla Polski, aby PiS zniknal ze sceny politycznej raz na zawsze, a jego czlonkowie rozpierzchli sie po calym swiecie…..

 195. 195 historyk 83, 21 września:

  Szanowny Panie redaktorze,
  chcialem zwrocic uwage na niescislosc merytoryczna w paragrafie traktujacym o polityce zagranicznej. Otoz pisze Pan: „Różni nas jednak głównie skala polityki. Bo o ile Kaczyński antagonizuje przeciw nam sąsiadów, podobnie jak zrobił to rząd Orbana, to my nie sąsiadujemy ze Słowacją i Rumunią, a z Niemcami i z Rosją”. Paralela implikujaca, ze Polska ma silniejszych adwersarzy anizeli Wegry jest trafna, jednakze z tekstu wynika stricte, iz Polska nie posiada granicy ze Slowacja (sic!)…
  Pomimo tej usterki faktograficznej artykul interesujacy.
  Pozdrawiam
  czytelnik
  post scriptum
  Osobiscie nie zgadzam sie ze stwierdzeniem znajdujacym sie ponizej w tym samym paragrafie: „Gdyby kiedykolwiek powtórzyła się tragedia niszczycielskiego i antypolskiego sojuszu rosyjsko-niemieckiego (co, na szczęście, jest obecnie nierealne)”. Wedlug mnie zlowieszczym zwiastunem takiego scenariusza jest obecnie wdrazanie w zycie bilateralnego projektu Niemiec i Rosji, dotyczacego rurociagu na dnie Baltyku. Wydarzenie to expressis verbis pokazuje, ze Moskwa i Berlin traktuja ex cathedra swoich sasiadow. POnadto stanowi zagrozenie dla calej Europy srodkowo-wschodniej na plaszczyznie gospodarczej.

 196. 196 Młody wykształcony PiS0wski oszołom, 21 września:

  Qrcze! Jakbym Wybiorczą czytał.
  Nic nie wyczytałem w tym tekście o lansująco-gnojących mediach.
  Nie kupuję tego kitu niestety

 197. 197 gugu, 27 września:

  Stek bzdur na temat Kaczyńskiego , widać autor bazuje na porannych programach w TVN, które przebiegają pod znakiem: DZIEŃ BEZ ATAKU NA PIS DNIEM STRACONYM. Skala zakłamania i oszczerstw pod adresem PiS jest poprostu oszalamiająca. Jesli ktoś nie widzi że PO to banda leni i złodzieji , a PiS to partia uczciwych i patriotów to jest : a) ślepy, b) głupi, c) jest jednym z tych którzy chcą żeby w Polsce kwitł marazm, patologia i korupcja. KONIEC , wywalam ten portalik z ulubionych .

 198. 198 Tadeusz, 29 września:

  Ja współczuję Panu Kaczyńskiemu jak bym współczuł każdemu choremu człowiekowi,jeszcze nie jest za pózno na leczenie,a potem odejście na zasłużona emeryturę.

 199. 199 ja Polka, 30 września:

  … by przydzwonić Tuskowi … tutaj J.Kaczyński nie musi się zbytnio wysilać. Tusk podkłada się sam. Dobrał sobie paru ignorantów i demontują Polskę.

 200. 200 Karina, 22 listopada:

  Hotel Athena Beach. The elegant waterfront resort Athena Beach Hotel provides superb luxury and style that meets the highest levels of quality that sophisticated travellers demand. Situated close to its sister hotels the Asimina Suites Hotels, the Pioneer Beach and the Athena Royal Hotels- the Athena Beach Hotel enhances the concept of hotel accommodation. To the holidaymaker it is an oasis. To the conference organiser it is a perfect venue. Special interest and incentive groups will appreciate the variety of superior facilities and the high standard of services. For the modern traveller this hotel represents a formula for excellence.

 201. 201 Donata, 22 listopada:

  Good blog:)

 202. 202 Anna, 23 listopada:

  Greetings from the Hungarian 🙂

 203. 203 Podpis, 27 grudnia:

  Ale brednie !!! autor sprzedał się Tuskowi… co za baran

 204. 204 emeryt, 30 grudnia:

  Autorze wynurzeń, skorzystaj z dużej ilości lodu jaką mamy obecnie i przyłóż sobie go do rozpalonej głowy –

 205. 205 normalny, 30 grudnia:

  Trzeba mieć , jak mówi prof. Wolniewicz , „zjełopizowany” mózg – aby napisać tak idiotyczną analizę .
  Mam radę dla autora – do szkoły nieuku !

 206. 206 foretagsresor, 8 lutego:

  continue with the the good work on the site. I like it. Could maybe use some more updates more often, but i am sure that you got better or other stuff to do , hehe. 🙂

 207. 207 Coopsypacycle, 8 lutego:

  xrumer

  xrumer service

  xrumer seo

  xrumer 7

  xrumer service

 208. 208 bangkok reseguide, 9 lutego:

  continue with the the great work on the site. Do like it! :p Could use some more frequent updates, but i am sure you got better stuff to do like we all do. 😉

 209. 209 lokaty, 26 lutego:

  Pozdrowienia z Polski 🙂

 210. 210 bestsportsbook, 25 czerwca:

  swiatowidz.pl is my top 1 site now!
  best betting sites

 211. 211 Skrupulatny, 10 października:

  W wyborach prezydenckich 2010 B. Komorowski wygrał 6% przewagą, więc nie tak znowu o włos…

 212. 212 kor, 10 października:

  DO PANA BARTKA!!!!!Napisal Pan ,ze kaczynski (w skrocie),Trzyma sie wladzy jak swinia koryta”.No to mam pytanie „co robi ktos ,ktory jest juz 4-lata przy korycie!!!!no i jak wedlug pana mozemy GO nazwac!?

 213. 213 Karol, 10 października:

  Wynik wyborow jest wyrazem upadku moralnego Polakow! Szkoda, ze kiedy nastapi przebudzenie, bedzie juz za pozno.

 214. 214 Stanisław, 11 października:

  Analiza przedstawiona przez Pana Ziemowita w pełni odpowiada rzeczywistości. Hało „im gorzej tym lepiej” czyli konieczność „rozbujania” państwa, polityki i nastrojów społecznych, stworzenie atmosfery totalnego zagrożenia to wydaje się główny sposób uprawiania polityki przez pana Kaczyńskiego. Wielu z nas ocenia ten sposób zdobywania władzy i poparcia i działania na szkodę Polski za haniebny, ale cóż wymagać od człowieka wykorzystującego do politycznej egzystencji nawet tragedię własnej trodziny.

 215. 215 Ola 11 pażdziernik 2011, 11 października:

  Całkowita prawda. Bardzo trafna analiza. Zgadzam się z autorem.Wielkie szczęście, że chory człowiek przegrał wybory i myślę, że się już nie zdąży pozbierać za cztery lata. Opozycja jest potrzebna, ale mądra. Kaczyński powinien się leczyć!

 216. 216 indywidualismus, 11 października:

  Bardzo merytoryczny i przenikliwy tekst. Ziemowicie, wiele straciłem nie czytając Cie wcześniej! No i styl też piękny, lubię taki konkretny i celujący w sedno język. A to, że pieski będą szczekać? To normalne, w końcu to internet. Jak komuś szare komórki nie przetwarzają takich tekstów, bo nie dają rady, to zostaje odszczekiwanie się!
  Pozdrawiam autora!

 217. 217 stachan, 11 października:

  Ależ brednie autorek naprodukował, widać mózg już dawno wyprany Gazami Wyborczymi i WSI24

 218. 218 Перетяжка салона, 31 października:

  widać mózg już dawno wyprany