Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Jeśli nie nawrócisz się na islam, to…

21 października 2010, | Kategorie: W trasie | 182 komentarze

Skopje, stolica Macedonii. Sulejman siedzi na rybackim krzesełku przy straganiku. Sprzedaje tam muzułmańskie gadżety: flagi z cytatami z Koranu, chusty, koszulki z napisem „islam opanuje świat”. Zmieniają się z kolegami co parę godzin. Wszyscy maja długie brody, a broda Sulejmana jest nawet lekko ufarbowana na czerwono. Szkoda, że nie pozwala sobie zrobić zdjęcia. Nie chce też powiedzieć, czy straganik jest ich prywatnym interesem, czy ktoś ich zatrudnia. Chętnie za to oznajmia mi, co się ze mną stanie, jeśli nie nawrócę się na islam. A będzie ze mną źle.

Jak wygląda rozmowa z wahabitą?

Ja: Jaka jest twoja wizja państwa macedońskiego?
Sulejman: Nie tylko macedońskiego. Chodzi o cały świat. Islam, jedyna prawda, opanuje cały świat. Tak mówi Koran, a Koran to prawda.
Ja: I jak ten świat będzie wyglądał?
Sulejman: Będzie przestrzegał prawa Allacha. Ja przestrzegam prawa Allacha codziennie i mam obowiązek aktywnie sprzeciwiać się wielu rzeczom. Na przykład sianiu zgorszenia publicznego. Chodzenia za rękę, całowania się. Nie wolno tego robić.
Ja: I co, jeśli widzisz na przykład, że ktoś się całuje publicznie, tutaj, w Skopje – to próbujesz ich powstrzymać?
Sulejman: Oczywiście! Takie rzeczy można robić tylko z żoną, w domu.
Ja: A jeśli ktoś nie podziela tego poglądu?
Sulejman: To jego problem. Nie wolno siać publicznego zgorszenia, bo zakazuje tego Koran.
Ja: Nie wszyscy muszą wierzyć w to, co mówi Koran.
Sulejman: Z pewnymi rzeczami się nie dyskutuje. Pewne rzeczy są jasne, jak słońce. Koran musi być prawdziwy, bo Mahomet, jako posłaniec Boga, zamieścił tam to, co powiedział Allach. Nic nie zmieniał, bo posłaniec ma obowiązek powtórzyć słowo w słowo to, co mu przekazano. A jeśli tak, to znaczy, że rzecz jest prosta: Koran zawiera słowa Allacha, a im nie wolno się sprzeciwiać.
Ja: Ale nie wszyscy muszą w to wierzyć.
Sulejman: To pójdą do piekła. Koran jest prawdziwy i koniec. Kto w to nie wierzy, przez wieczność będzie cierpiał w piekle. Ja mam prawo i obowiązek zakazywać innym rzeczy, które są wbrew Koranowi. Ten, kto nie wierzy w to, co mówi Koran, zamyka się na prawdę, a to znaczy, że jego serce jest złe.
Ja: Ale twoje prawo i obowiązek kończy się tam, gdzie ingerujesz w wolność innej osoby.
Sulejman: Nie interesuje mnie zdanie niewiernych. To ja mam rację. A poza tym ja się tylko bronię przed ingerencją w moje życie. Jeśli ktoś się całuje publicznie, to wpływa na moje życie.
Ja: O.
Sulejman: Tak, bo jeśli ktoś pali przy mnie papierosy, to dym z tych papierosów ma na mnie zły wpływ. Tak samo z niemoralnym zachowaniem: to ma na mnie wpływ i to jest zły wpływ. Są rzeczy niewidzialne, które mają na mnie wpływ. Grawitacja też jest niewidzialna, a ma na mnie wpływ. Kiedy ktoś się całuje publicznie, to ma na mnie wpływ i ten wpływ jest zły.
Ja: A co, jeśli kogoś naprawdę nie interesuje to, że tobie przeszkadza coś, co w tym społeczeństwie jest uznane za normalne i nawet sympatyczne?
Sulejman: Będę z tym walczył. Nazywacie nas ekstremistami, a my tylko walczymy o prawdę, którą wy też musicie przyjąć. Musicie nawrócić się na islam, nie macie wyjścia, jeśli nie chcecie iść do piekła. To bardzo proste.

Fot. Z. Szczerek

Robię kilka zdjęć sulejmanowego straganiku, ale samemu Sulejmanowi nie da rady: nie pozwala mi na to. Poza tym wpadli akurat jego brodaci koledzy, a im już ewidentnie nie podoba się mój aparat. Czas się ewakuować.

„Miękkie podbrzusze Europy”

Macedonia to serce Bałkanów, „miękkiego podbrzusza Europy”, jak określił region Churchill. Alianci brali pod uwagę zaatakowanie od tej strony hitlerowskich Niemiec. Teraz radykalny islam wybrał Bałkany jako jedną z dróg wciśnięcia się do Europy. Przez kilkaset lat była tutaj Turcja, która pozostawiła po sobie spadek: zislamizowane społeczności Albańczyków, Bośniaków, Pomaków, Goran i innych.

Skopje przypomina większość bałkańskich miast. Ta dawna prowincjonalna stoliczka stała się po ogłoszeniu macedońskiej niepodległości stolicą pełną gębą, więc teraz gorączkowo modernizuje się, westernizuje, pomiędzy postsocjalistycznymi blokami powstają trendziarskie lokale i sklepy.

Fot. Z. Szczerek

Wystarczy jednak przejść przez poturecki kamienny most, by znaleźć się w innym świecie. Stara czarszija to to samo, co medyna czy suk w arabskich miastach: plątanina handlowych uliczek. Jest tu luźniej i mniej nachalnie, niż w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale struktura jest taka sama.

Czarszija w Skopje/Fot. Z. Szczerek

To dzielnica, w której dominują Albańczycy. Podstarzali faceci siedzą przy szklaneczkach słodkiej jak diabli kawy i herbaty. Z meczetów raz na jakiś czas rozlega się głos nagranego na taśmę muezzina. Na samym końcu tej właśnie dzielnicy, gdzie prawie już nie widać cyrylickich, macedońskich szyldów, a jedynie same albanskie, pisane łacinką, rozłożył się właśnie ze swoim straganikiem Sulejman z ufarbowaną brodą.

Sulejman, pionek w wahabickim ruchu w Macedonii, również jest Albańczykiem. To głównie pośród nich radykalni muzułmanie próbują w tym kraju łowić dusze. Inspiratorzy rekrutują się głównie z krajów arabskich: są to często egipscy Bracia Muzułmanie czy członkowie saudyjskich religijnych organizacji. Powszechnie uważa się, że są oni członkami wahabickiego odłamu muzułmanów, a taki właśnie jest religią obowiązującą w Arabii Saudyjskiej. Na Bałkanach słowo „wahabita” stał się synonimem muzułmańskiego ekstremisty. „Associated Press” twierdzi, że wahabici kontrolują pięć meczetów w tym kraju, w tym meczet Isa Bega, jeden z głównych zabytków miasta.

Albańczyków w Macedonii jest około 25 procent, muzułmanów – prawie 30. Czy radykalne idee trafiają na podatny grunt?

AFP

– Na szczęście nie – mówi Suncica, dziennikarka gazety „Nova Makedonija”. – Albańczycy raczej popierają USA i garną się do Unii Europejskiej i NATO. Naciskają nawet na Macedonię, by szybciej rozwiązała swój spór o nazwę z Grecją, by można było w końcu odblokować negocjacje. Pojawiają się co prawda głosy o wahabickiej ofensywie na Bałkanach, w tym w Macedonii, ale na szczęście jest to sprawa przesadzona.

Rząd jednak – na wszelki wypadek – przygląda się macedońskim wahabitom. To margines, ale margines niosący za sobą bardzo niebezpieczny dla Europy ładunek: całkowitą impregnację na dialog i kompromis. Z radykalnym islamem porozumieć się nie da: w jego rozumieniu jedyna możliwość zgodnego współistnienia z otaczającym światem, to przyjęcie przez ten świat wartości i sposobu myślenia radykałów. A radykałowie w każdej aktywności potrafią doszukać się obrażania ich środowiska i religii.

Zły, zły świat

Kosowo: protest przeciwko państwowemu zakazowi noszenia muzułmanskich chust w szkołach publicznych/AFP

– Myślicie, że Amerykanie nas szanują? – zniżył głos imam spotkany w Prisztinie, stolicy Kosowa. Imam, oprócz tego, że jest imamem, pośredniczy również w handlu nieruchomościami. Razem ze spiskowo-religijnymi prawdami wciska nam również reklamowe broszurki z ofertą i cennikiem – jeśli wpadło by nam kiedyś do głowy, a co, nabyć w Prisztinie jakieś mieszkanie.
– Amerykanie nas nie szanują, upokarzają nas. Kiedyś George Bush zaprosił naszego premiera na kolację. Wyobraźcie sobie – w ramadan! Czy takie upokorzenie mogło nas spotkać ze strony kogoś, kto nazywa się naszym przyjacielem? Nie!
– Może się pomylili – bąkam. – Może nie pomyśleli?
– Wierzy pan w przypadki? – Imam jeszcze bardziej ściszył głos. – Niech pan nie wierzy w przypadki.

Inny islam

Imam nie reprezentuje poglądu większości kosowskich Albańczyków. Nigdzie w Europie chyba nie ma tylu amerykańskich flag, co w Kosowie. Wieszane są wszędzie: na prywatnych domach, na samochodach, na cmentarzach bojowników UCK, obok albańskich: czerwonych z czarnym, bizantyńskim orłem. Mieszkańcy Kosowa są wdzięczni USA i NATO za pomoc w walce z Serbami i zorganizowaniu własnego państwa. Flag Unii Europejskiej również jest sporo: Prisztina nie marzy o niczym innym, jak tylko o wejściu w zachodnie struktury. Radykalny islam uważa te struktury za swoich podstawowych wrogów.

Kosowo jest krajem muzułmańskim, lecz tutejszy islam jest bardzo umiarkowany, by nie powiedzieć liberalny.

Ulica w Prisztinie, stolicy muzułmańskiego, lecz proarykańskiego i entuzjastycznie westernizującego się Kosowa. Jednak nie wszystkim odpowiada ta westernizacja/AFP


Mało kto tutaj przejmuje się koranicznymi zakazami, nakazami, a religia raczej nie pcha się do życia politycznego. W prisztińskich klubach i knajpach alkohol leje się takimi samymi strumieniami, jakimi leje się w większości europejskich miast. W barach kobiety przesiadują na równych prawach, co mężczyźni – a nawet w należącym do Serbii muzułmańskim Sandżaku jest to rzadkością. Starsi mieszkańcy w tradycyjnych nakryciach głowy zwanych qeleshe mieszają się z młodymi, naśladującymi styl noszenia się Włochów i Greków.
– W dawnej Jugosławii mówiono, że kosowscy Albańczycy ubierają się najlepiej w całym kraju. Teraz też ubierają się jak na zachodzie. – chwali się Luan Muliqi, dyrektor narodowej kosowskiej galerii sztuki i bywały w świecie artysta.
I to prawda: na ulicach zauważyć można niewiele muzułmańskich chust, za to szpilki, mini, koszulki odkrywające pępek są całkiem powszechne. Na wiosnę 2010 roku zakazano tutaj uczennicom publicznych szkół przychodzenia na lekcje w hidżabach. Często można spotkać się z opinią, że Albańczycy nie są specjalnie religijni. Z wielu powodów: otoczenie kulturowe: Serbowie, Macedończycy, Bułgarzy, Grecy – jest chrześcijańskie. Wieloletnie funkcjonowanie w socjalistycznej Jugosławii też zrobiło swoje. Poza tym Albanczycy do swojej religii i spuścizny mają zdrowy dystans.
– My jesteśmy po prostu zislamizowanymi przez Turków katolikami, a nasz największy bohater, Skanderbeg, był chrześcijaninem walczącym z Turkami – deklarują całkiem często, pół żartem, pół serio, Albańczycy.

Pensja za burkę i brodę

AFP

Ale jak w każdym kraju, tak i tutaj znaleźć można radykałów, którzy stanowią punkt zaczepienia dla islamskiego ekstremizmu. W 2008 chorwacki portal „Dalje.com” doniósł, powołując się na Besqima Hisari, szefa kosowkiego Komitetu Helsińskiego, że każdy, kto stanie się członkiem radykalnego ruchu islamskiego – czyli, jak powszechnie się uważa: wahabitą – otrzymuje 200 euro na miesiąć. Pieniądze płyną z organizacji ulokowanych w Austrii i innych europejskich krajach. „Średnia pensja w Kosowie to 150-200 euro. A jeśli każdy z członków pięcioosobowej rodziny zostanie zwerbowany, rodzina taka otrzymuje 1000 euro miesięcznie. Można sobie wyobrazić, z jaką łatwością można pozyskiwać takich ludzi” – mówił Hisari na łamach „Dalje”.

„Matka Teresa smaży się w piekle”

Osobą powszechnie kojarzoną w Kosowie z radykalną wersją islamu jest imam Shefqet Krasniqi, oskarżany o to, że intensywnie werbuje nowych wyznawców w wahabicką społeczność.
Na jego kazania przychodzą tysiące, i to nie tylko w Kosowie. Na gościnnych, ramadanowych występach w macedońskim Skopje Krasniqi głosił między innymi, że najbardziej znana Albanka na świecie, katolicka zakonnica matka Teresa, znajduje się „w samym środku piekła”, bowiem „nie wierzyła w Koran i Allacha” – „Southeast European Times”. Na stadion, na którym przemawiał Krasniqi, przyszło kilka tysięcy osób.

„Antyislamski przemysł nienawiści”

Krasniqi uważa się za ofiarę rządowej i medialnej nagonki.
– Ataki na mnie są wygodnym sposobem do odwrócenia uwagi od korupcji i problemu przemytu narkotyków, który trapi kraj. Czy jestem radykałem albo terrorystą, jeśli próbuję wprowadzić muzułmanów na ścieżkę islamu? – Cytuje imama „Dalje.com”.

W Macedonii ostatnimi czasy emocje wzbudził zamieszczony na „Youtube” film. Albańscy radykałowie modlą się na nim do… Osamy bin Ladena.

„O, Osamo, zniszcz armię USA. O, Osamo, przyspórz honoru islamowi” – śpiewają.

Mudżahedini w Bośni

Fundamentaliści na Bałkany próbują wepchnąć się nie od dziś. Pojawili się tam praktycznie od razu po upadku socjalizmu, a najsilniej dali o sobie znać podczas wojny w Bośni. Ramię w ramię z Bośniakami walczył tam przeciw Serbom oddział radykalnych mudżahedinów z różnych krajów muzułmańskich.
W czasie wojny oddział poszerzył się o wielu młodych Bośniaków. Powstawało braterstwo broni. Bośniacy przejmowali obyczaje, wartości radykałów. Wersję islamu wcześniej na Bałkanach praktycznie nieznanego: totalitarnego, brodatego, fundamentalistycznego, agresywnego.

Historia jednego z byłych bośniackich żołnierzy, który nawraca się na radykalny islam posłużyła bośniackiej reżyserce Jasmili Zbanic za kanwę filmu „Jej droga” („Na putu”). Amar, partner życiowy głównej bohaterki, Luny, po utracie pracy z powodu alkoholowego problemu, znajduje stabilizację, wsparcie i pracę w ośrodku wahabitów. W ośrodku tym żyją zakutane w nikaby po czubek głowy kobiety i przez większość dnia odseparowani od nich brodaci mężczyźni. Mężczyźni często mają po kilka żon, w tym nieletnie i niekoniecznie entuzjastycznie nastawione do małżeństwa wojenne sieroty.
Omar staje się innym człowiekiem. Nie podaje ręki kobietom, nie toleruje ludzi łamiących koraniczne zakazy, ogarnia go muzułmańska dewocja. Luna nie godzi się na dalsze życie z osobą, której nie zna.
– Wróć do mnie – prosi Lunę Amar, wahabicki neofita.
– To ty wróć do mnie – odpowiada Luna.

Autorka bardzo godnego uwagi bloga „Moje Sarajevo”, Polka mieszkająca w tym mieście, krytykuje zresztą zbyt łagodne potraktowanie przez Zdanic społeczności wahabitów, a przemianę Amara uważa za niezbyt wiarygodną: „Ktoś, kto przyjmuje doktrynę wahabizmu nie będzie raczej tolerował, że jego kobieta (w dodatku nieślubna!) sama wychodzi w krótkiej, obcisłej kiecce potańczyć, kwitując tylko to wydarzenie lakonicznym „Nie jest ci ładnie w tej sukience” – pisze, i wydaje się, że ma bardzo dużo racji.

Jak przeczytać można w artykule zamieszczonym w „Spieglu”, Nermin Karacic, były przywódca fundamentalistycznej organizacji Al-Furkan i osoba, której historia zainspirowała Zbanic do nakręcenia filmu, twierdzi, że to Saudyjczycy faszerowali jego środowisko pieniędzmi. Amerykanie nie protestowali aż do 11 września, po którym ogłosili Al.-Furkan terrorystami, chociaż Karacic przysięga, że z bin Ladenem nic wspólnego nie mieli.

Właśnie w Bośni problem z wpływami radykałów jest największy. W Bułgarii, gdzie fundamentaliści próbowali oprzeć swoje wpływy na społeczności lokalnych Turków i Pomaków – zislamizowanych Bułgarów – społeczność muzułmańska jest stosunkowo niewielka i nie bardzo podatna na ekstremistyczne wpływy. W Albanii muzułmanie stanowią większość społeczeństwa, ale po 50 latach bardzo hermetycznego i totalistycznego komunizmu bardzo zeświecczeli, a poza tym – podobnie, jak ich pobratymcy w Macedonii i w Kosowie – uwielbiają USA i nie mogą się doczekać na UE i NATO.
W powojennej Bośni jednak, gdzie państwo jest słabe, kontrolowane przez ONZ i zagrożone rozpadem (jego część składowa, Republika Serbska w Bośni, najchętniej oderwałaby się od Sarajewa i przyłączyła do Belgradu), skrajny islam zdobywa stosunkowo najwięcej wyznawców.

Co wybiorą europejscy muzułmanie?
Na pierwszy rzut oka tego nie widać: mieszkańcy i mieszkanki bośniackich miast żyją tak samo, jak inni Europejczycy, i – mimo, że hołdują pewnym muzułmańskim tradycjom kulturowym – to ich styl życia jest zachodni. Zdecydowanej większości Bośniaków nie dotyka problem radykalnego islamu, ale od czasu do czasu da się go odczuć.
Jak donosi agencja AFP, zdarza się na przykład, że młode pary w Sarajewie są niepokojone przez brodatych mężczyzn, którzy kategorycznie każą im przestać okazywać sobie wzajemnie czułość. Ci mężczyźni to ochotniczy „strażnicy szariatu”.
Ta sama agencja informuje, że w 2007 roku młody człowiek, który nawrócił się na wahabizm zabił swoją matkę, która odmówiła udziału w modlitwach, po czym udał się do meczetu z zakrwawionymi rękami i w zakrwawionym ubraniu, dedykując swój czyn Allachowi. W 2008 roku z kolei religijni radykałowie wszczęli zamieszki podczas gejowskiej parady w Sarajewie.

Muzułmańscy radykałowie podczas gejowskiej parady w Sarajewie/AFP

Główny wahabicki meczet w Bośni to meczet króla Fahda, ufundowany właśnie przez tego władcę Arabii Saudyjskiej i wybudowany pięć lat po zakończeniu wojny w Bośni. Miejsce to uznawane jest czasem za „centrum” bośniackich fundamentalistów.
Jak donosi „Spiegel.de”, kobietom, które zdecydują się na noszenie nikabu zakrywającego całe ciało, „arabscy sponsorzy” wypłacają 500 euro miesięcznie.

Radykałowie w demokracji?

Demokracja jest systemem jak każdy inny. I tak samo, jak każdy inny system ma swoje ograniczenia, których należy bronić. Trzeba, bowiem z demokracji bardzo łatwo ześlizgnąć się w dyktaturę: religijną, ideową czy jedną i drugą na raz. Wygrzebać się natomiast z takiego bagna jest już o wiele trudniej.
To demokratyczny elementarz: spośród znanych systemów demokracja – mimo swoich wad – wydaje się optymalna, bo jest możliwie najszersza: nie toleruje jedynie nietolerancji. A kwestie sporne rozwiązuje poprzez spokojny, rzeczowy dialog oparty na logicznych argumentach. Ci, którzy nie dopuszczają dialogu, lecz oczekują bezwarunkowego podporządkowania się adwersarzy – są dla demokracji zagrożeniem, bo negują jej podstawy.

Dobrze, że rozumieją to Albańscy i słowiańscy muzułmanie w swojej masie. To dlatego muzułmańscy radykałowie nie są tak marginalizowani w muzułmańskich przecież społeczeństwach na Bałkanach.

AFP

Dobrze, że istnieje taki islam, bo udowadnia to, że jest on do pogodzenia z demokracją. Na Bałkanach jest on sprowadzony do roli kulturowej i nie ma ambicji wprowadzania do systemu sądowniczego swoich praw spisanych we wczesnym średniowieczu na arabskiej pustyni.

– Dlaczego nie przyznajecie nam prawa do naszego sposobu życia? – Spytał mnie jeden z brodatych kumpli Sulejmana. Miał długie włosy, koszulę po kolana i całkiem nieźle mówił po angielsku.
– Bo waszym celem jest ingerencja w nasz sposób życia. Między innymi – odpowiedziałem.
– Ale przecież wasza demokracja daje nam do tego prawo – odpowiedział.
– Nie bardzo, bo prawa, których się domagacie w imię zasad demokracji są tymi samymi prawami, które wy byście chcieli demokratycznemu społeczeństwu odebrać – odpowiedziałem.
Sulejman wystawił uczerwienioną brodę zza sterty chust, którymi handlował.
– Jeśli się nie nawrócisz, pójdziesz do piekła. Na zawsze! Nie mów, że cię nie ostrzegałem jakby co – powiedział mi na do widzenia.

Ziemowit Szczerek ze Skopje


182 komentarze do “Jeśli nie nawrócisz się na islam, to…”

 1. 1 pjkan, 22 października:

  „Sulejman: Nie interesuje mnie zdanie niewiernych. To ja mam rację!” Jakbym słyszał J. Kaczyńkiego. Oni są z jednej gliny, różnią się tylko w szczegółach.

 2. 2 Jon Polock, 22 października:

  A teraz należy zadać pytanie czy chcemy to samo mieć w Europie ? i jak się temu sprzeciwiamy? co nas czeka już wiadomo

 3. 3 Wa;diego, 22 października:

  Odpowiedzią jest to, co zrobił nasz król Jan III Sobieski pod Wiedniem, zatrzymał falę dżihadu, która wtedy parła na Europę.
  Dzisiaj mamy dokładnie to samo, a liberalny islam to kłamstwo samych muzułmanów, koran zezwala okłamywać niewiernych kiedy, i jak się chce, poza tym w koranie nie ma nic o współistnieniu pokojowym z niewiernymi, dla nich są tylko dwa rozwiązania, przyjąć islam albo zginąć z ręki bojowników islamu.
  Polecam film na You Tube „Islam- o czym zachód powinien wiedzieć” wpiszcie w przeglądarkę i oglądajcie, niesamowite i całkiem realne, dowodem choćby powyższy artykuł .

 4. 4 janek, 22 października:

  Widać po poście niejakiego pjkan , że indoktrynacja często przybiera szaty swojego przeciwieństwa . Pod pałacem widać było jak w imię „tolerancji” odmawia się prawa innym do prezentowania własnych poglądów . Wydarzenie Łódzkie jest tylko kontynuacją tego podskórnie rozlewajacego się totalitaryzmu , inną odsłona zaś procesy wytaczane przez Michnika jego adwersarzom . Najgorsze jest , że wyznawcy kompletnie nie zdają sobie sprawy ze swojej sytuacji , taki brak wglądu . Kaczyński jest reprezentantem części społeczeństwa i należy to uszanować , a tym co zarzucają mu nietolerancje daję zadanie domowe : znajdź cytaty z Kaczora potwierdzajace tezę o jego nietolerancji , ale wczesniej zapoznaj sie z definicja tego pojęcia .

 5. 5 tweety, 22 października:

  Przed każdą religią należy się bronić bo każda religia robi wodę z mózgu, a islam to już szczególnie. Fanatyzm i zacofanie !!!!!!!

 6. 6 PiSi, 22 października:

  Sulejman powinienien w końcu przeczytać dokłądnie Koran. Ale ten pierwszy nspisany przez MACHMETA a nie późniejsze jego wersje. W oryginalnym Koranie nie ma przymusu nawracania. A nawet uznawana jest Tora oraz Ewangelia jako księgi objawione. Koran okraśłany jest jako kolejne objawienie. Poglądy gloszone przez Sulejman’a są cechą ruchów szukających ideologi dających prawo mordu innych.

 7. 7 Gocha, 22 października:

  Diagnoza problemu leży w edukacji wychowawczej.
  Jeśli dzieci wychowuje się w atmosferze nienawiści i radykalnej skrajności poglądów to wyrastają na skrajnych radykałów oddających życie za religię.
  Gdyby spojrzeć na każdą religię jak na bajkę, która opanowuje umysły dzieci. Odpowiedź jest bardzo prosta.
  Miłość do ludzi nigdy nie ma radyklanie skrajnych działań.
  Czego brakuje dzieciom w radykalnie skrajnych rodzinach muzułmaniskich?:MIŁOŚCI

 8. 8 sj83, 22 października:

  a ja nie nawróce się i już … jestyem buddyst a ateistą i mam w d*** religie

 9. 9 do janka, 22 października:

  Artykuł jest o radykalizmie i fanatyzmie. Ty bez zrozumienia tekstu sprowadziłeś do nietolerancji. Znaczenia podobne ale nie takie same. To, że Jarosław K. był radykalny nie trzeba nikogo przekonywać (my stoimy tu … oni tam gdzie ZOMO). To, że stał się fanatyczny to widać po nocnych marszach pod Pałac Prezydencki z pochodniami.

 10. 10 greg, 22 października:

  religie, podobnie jak dopalacze powinny byc zakazane!

 11. 11 Mack, 22 października:

  Do Janka: Wejdź na you tube i sam sobie znajdź, jest ich bez liku. Miło by ci było gdyby ktoś wlazł Ci do chałupy i krzyczał jakieś hasła. Demokracja nie polega na tym że zrzucamy gatki i skaczemy w krzaki. Muszą obowiązywać wszystkich takie same zasady. Kaczyński wyznaje zasadę że np musimy podsłuchiwać i inwigilować, jednak jak nas coś podobnego spotka to krzywda się nam dzieje.

 12. 12 gubwo, 22 października:

  ciekawe czy w odległej Brukseli widać co się dzieje na bałkanach?

 13. 13 Mack, 22 października:

  Znam muzułmanów którzy mieszkają w Polsce – to bardzo fajni goście. Uważam że mogą sobie przyjeżdżać do Europy. Bezwzględnie jednak muszą stosować się do przepisów w niej egzystujących i tu uważam jest problem. Gdy Polak przychodzi do Islamskiej świątyni, stosuje się do ich zwyczajów. Takie sytuacje jak budowanie meczetów czy noszenie chust w szkołach są karygodne i pod żadnym pozorem nie mogą występować!!!

 14. 14 Ewa, 22 października:

  Najważniejszym przejawem nietolerancji Kaczyńskiego jest BOJKOT przez 2 lata stacji telewizyjnych TVN i Super stacji przez członków PIS, zamiast chodzić wszędzie i przedstawiać SWOJE poglądy na rozwój polski. Obrażanie się i oczekiwanie przeprosin czołobitnych jest ” polskim talibanem”

 15. 15 maxradl, 22 października:

  Jestem z Wiednia.Czekam na posiłki.Stanowisko dowodzenia na Kahlenbergu odnowione.Przybywajcie.

 16. 16 guinness, 22 października:

  nam wpaja sie o szacunku do innych narodowości i religii tym czasem oni mają nas daleko w powarzaniu, mają po 5-10 żon i mnożą się jak gryzonie…

 17. 17 stokrotka, 22 października:

  A Nażekacie na na Kościół Katolicki ,że niby wolność ogranicza że niby to czy tamto. Modlcie sie lepiej żeby wam islamskiej Polsce kiedys nie przyszło życ! Bo dopiero zobaczycie co to jest ograniczenie wolności!

 18. 18 Iwa, 22 października:

  Jeszcze trochę a nasz Kościół Stokrotko będzie robił to samo, już rzucają klątwy i ekskomunikę na ludzi o innych poglądach. Dano im palec a oni wyszarpią całą rękę.

 19. 19 udo, 22 października:

  Wcielone zło to judaizm. Zobaczcie co rabini sądzą o gojach–czyli nas wszystkich nie Żydach… oni mogą siać nienawiść.., i o tym cisza hasła wasze ulice nasze kamienice itd..

 20. 20 Marrr, 22 października:

  A co to jest AllaCh?
  No żesz .., redaktorku, POPRAW TO!
  Samo „H” na końcu!

 21. 21 Polka, 22 października:

  „Stokrotka” ma rację, chyba mamy póki co szczęście z tym naszym nieciekawym socjalnie i atmosferycznie krajem, że jakoś narazie nie ma tylu nawracających.
  Ale jak się rozmnożą to i tu przyjdą, a my nie będziemy potrafili się obronić, bo jesteśmy grzeczni, TOLERANCYJNI i mamy wszystko gdzieś.

 22. 22 Kendo78, 22 października:

  Islam to samo zlo. Kamieniowanie, i zabijanie. Nienawidza Chrzescjan i tylko czekaja na ten moment gdy beda wystarczajaco silni by robic to w ‚swietle dnia’ poki co sa w stanie uspienia i wykozystaja kazdy nadazajacy sie moment zeby pomnozyc swoje szeregi. Wiecie dlaczego muzelmanie nie jedza swini? tylko dlatego ze rodzi za jednym miotem wiecej potomkow niz ludzie, co spowalnia ich wzrost i rozszerzenie sie islamu. Europo otworz oczy!

 23. 23 adam, 22 października:

  zapraszam do Polski z islamem jeśli myślicie, że tutaj na tle religijnym macie szanse to gwarantuje, że tej ziemi nie zdobędzie islam… nigdy.

  mahomet był cwaniakiem który sobie wymyślił religię w bardzo dobrym momencie, kiedy to wy musieliście właśnie w coś uwierzyć.
  Zły człowiek w dobrym miejscu i czasie ot co.. może nawet jak Jezus –

  Ale Mahomet ma nielogiczne, uwładczające ludzkiej istocie wbrew zasadom moralnym wynikających z inteligencji osobistej nakazy i zakazy.

  schowajcie sie w swoim kraju ze swoim islamem wiec.. f.off

 24. 24 POSEIDON, 22 października:

  pjkan, nic dodać, nic ująć w tym, co piszesz. Ten sposób myślenia jest typowy dla wielu ludzi, niezależnie od wyznania i nie ma nic wspólnego z żadną wiarą i religią.Więcej,połączony z jakąkolwiek religią, czy wyznaniem, tworzy niebezpieczną mieszankę wybuchowa zagrażająca wolności, tolerancji, zdrowiu i życiu ludzkiemu.
  Tacy ludzie, jak Sulejman są zagrożeniem dla tego świata, a sposób jego myślenia zagraża pokojowi.

 25. 25 Krzysiek, 22 października:

  Dawkins w książce „Bóg urojony” ma 100% racji. Religia jest źródłem wszelkiego zła!!! Zobaczcie na USA i tamtejsze radykalne odłamy chrześcijaństwa. Każda religia rodzi uprzedzenia i stawia człowieka, który wierzy w te bajki ze świętych książek (biblia, koran itd.), jako lepszego od innych wyznań. Pamiętajcie Ateiści nie siedzą w okopach!!!

 26. 26 Krzysiek, 22 października:

  Namawiam do poznania prawdy o powstaniu świata. Naukowcy już dawno udowodnili, że świata nie stworzył bóg. Jest XXI wiek a tyle ludzi wierzy w jakieś mity ze świętych książek (Biblia, Koran itd.. Obejrzyjcie załączony link, jest to jakiś drobny ułamek tego co możecie znaleźć w książkach Dawkinsa.

 27. 27 danonim, 22 października:

  Narzekamy na KK bo gdyby mógł zrobiłby to samo. Religia to radykalizm. Jesteś albo wierzący albo wrogiem (w każdej religii) nie ma stanów pośrednich.

 28. 28 Fenix1990, 22 października:

  Chyba sobie kpi ten cały Sulejman, ma napraną jakąś głupotę do mózgu… Religie dziś istniejące są w ogóle jakieś popieprzone, kiedyś chodziło się do kościoła z własnej woli, dziś będą na wciskać to badziewie na siłę…

 29. 29 owak, 22 października:

  „Na przykład sianiu zgorszenia publicznego. Chodzenia za rękę, całowania się. Nie wolno tego robić.” Zakapleksione stare pryki ktorym nie … Won stad. Muzulmanie to psychole do kwadratu, tak ich rozumiem.

 30. 30 abcde, 22 października:

  pjkan jaki ty głupi jestes! powtarzasz głupoty które ktos ci gdzies zaserwował a sam zadnych wniosków nie wyciągasz.

 31. 31 wojtek, 22 października:

  Islamizacja Europy to przerazajaca wizja,wiem bo rozmawialem z nimi jak oni nienawidza zachodniej kultury zycia,to ze chlopak moze chodzic z dziewczyna bez zezwolenia rady starszych,to ze mozna pojsc do pubu na piwo,i ta swoboda zachodu ktora ich mierzi,to tylko wyjatki ztego co oni mi mowili,ja w kazdym badz razie nie chce zyc w takim totalitaryzmie

 32. 32 Tomek, 22 października:

  Spróbujcie wybudować kościół w kraju muzełmańskim, ciekawe czy wam pozwolą a u nas stawiają meczety jeden za drugim.

 33. 33 Larg, 22 października:

  Cóż, Islam nie ma żadnych szans na zaistnienie jako religia dominując w naszym kraju. Niech tylko podskoczą a zobaczą co znaczy polska zadziorność i niebywała waleczność. Turcy nadal pamiętają jak dostali po głowie od naszych przodków. Nigdy nie pogodzili się z rozbiorem Rzeczypospolitej bo ich zdaniem tak waleczny naród za jaki nas uważali nie może przestać istnieć.
  Lubimy skakać sobie nawzajem do gardeł ale wara innym od naszych przekonań i wierzeń. Islamiści gotowi są zabijać w imię swojej religii… Cóż, ja gotowy będę zabijać ich w imię mojego prawa do niewierzenia w żadną religię.

 34. 34 Krakus mały, 22 października:

  Usłyszałem wczoraj z ust Pana Prezesa Kaczyńskiego że tych co dzwonią do szkła kontaktowego i się wypowiadają (czyli obywateli) powinno się eliminować…Ot wizja demokracji i poszanowania….Nie obrażam tych co myślą lub wierzą inaczej ale również nie zgadzam się by mnie obrażano.Prawdziwi Polacy to CI zapracowani ludzie którzy ciężko harują na pensje dla takich darmozjadów jak Pan Panie prezesie więc ważył bym słowa.

 35. 35 Otos71, 22 października:

  Nie można się dziwić takiemu podejściu do ISLAMU. Wszak nikt nie chce się wypowiedzieć, co to takiego jest Islam i Koran. W takiej sytuacji nieuchronnie musi dojść do konfrontacji, która niestety jest nieunikniona. W obecnej sytuacji historia ponownie się powtarza. Wielu wysoko postawionych decydentów nie tylko politycznych, ale również społeczno –moralnych, też nie chciało zauważyć zbliżającej się nieuchronnej masakrze, przykład Stalin, Hitler i inni. Przewiduję, że w najbliższej trzeciej wojnie światowej zginie ok. 500 000 000 ludzi. Początkiem tej wojny będzie zrzucenie na jedno z miast demokratycznych bomby atomowej. Skutki tego czynu, nie muszę tego tłumaczyć przebiją zamachy na WTC w New York.

 36. 36 mario, 22 października:

  Europa dla europejczyków niech z tym islamem zostana u siebie niech sie mnoża w tych lepianach z gliny i krowiego G… A nas zostawia w spokoju. moga przyjeżdzac pracować ale religie swoją niech zostawia w domu i nam jej nie wciskaja.
  Już dawno mówili że islam ogarnie cały swiat bo ich kobiety maja średnio po 4 islamków. Weźmy sie w garść bo nas wymorduja którejś pieknej nocy dostaną sygnał [rozkaz z góry-od góru]i powyłażą nasi mili bracia z kebabów ze swoimi nozykami i zrobia nam kuku ale wtedy bedzie juz za późno!

 37. 37 dejokat, 22 października:

  Ratunkiem dla świata jest praca od podstaw w krzewieniu wiedzy.
  Ale to jest chyba utopią bo póki co ludzkość jeszcze jest mocno niedojrzała.
  Mentalnie tylko część Stanów i Europa jest na cywilizowanym poziomie.
  Reszta to jaskiniowcy.
  Szkoda.

 38. 38 Zbaraż, 22 października:

  Dlatego ojca Dyrektora i Rodziny RM należy chronić jak najwyższe dobro narodowe. Czy ktoś zadał sobie pytanie dlaczego Polska jest krajem z najniższym (0,3%) odsetkiem muzułmanów? Bo fanatyzm jak ognia boi się drugiego fanatyzmu. Jesteśmy postrzegani jako religijni fanatycy, rasiści i lepiej dla nas będzie jeśli tak zostanie. Inaczej czeka nas los Włoch, Holandii, Francji, Anglii etc., gdzie żyć spokojnie się nie da, a w niektóre części miast w ogóle nie warto się zapuszczać nawet w biały dzień, bo można „zaginąć bez wieści”. Odrębną sprawą są ekonomiczne skutki funkcjonowania takich społeczeństw „wewnętrznych”. Utrzymywanie nierobów i darmozjadów kosztuje krocie, a oni szczycą się tym, że korzystają z „przysługujących im praw”, dzięki którym żyją na koszt białych frajerów. W Polsce póki co choinka na Boże Narodzenie jeszcze nie „obraża uczuć religijnych” i nie wybuchają w pociągach bomby zmontowane przez otumanionych islamem morderców. Ale pozwólmy im się tutaj tylko zaczepić, a pokażą co potrafią. A wtedy niektórzy ogłupieni idiotyzmami spod sztandarów „tolerancji i równości” może nawet pogrożą im palcem, ale będzie za późno, jak za późno jest dla w/w krajów.

 39. 39 rycho, 22 października:

  to jest religia jeszcze w wiele bardziej agresywna niż Chrześciaństwo i rzeczywiście przy demokratycznym przyzwoleniu może zawładnąc Swiatem…a potem już będzie za póżno na myślenie co robić.

 40. 40 AR, 22 października:

  Mówcie co chcecie ja w Boga nie wierzę, ale wiara chrześcijańska, jest jedynym ratunkiem dla Europy, jedynym ratunkiem przed zawładnięciem naszego kontynentu przez muzułmanów.

 41. 41 tolerancja, 22 października:

  Jejku! I tak się szerzy islamofobie! Ludzie wczytajcie sie w tekst! Jest tu mowa o przypadkach radykalnych! to tak jakby na Ciebie, na mnie Francuz patrzyl poprzez pryzmat SAMOOBRONY! Chciałbys być porownywany do Leppera? Osobiście np jestem katoliczka, praktykujaca jednak nie chciałabym byc utozsamiana z pogladami tzw. ojca dyrektora. Ludzie są różni! Różne odłamy islamu!Troche tolerancji, poczytajcie o islamie wiecej a nie tylko te nadmuchiwane przez media straszace ciekawostki. Agresja rodzi agresje! A od tego tylko krok do konfliktu. Wiadomo że fanatyzm niesie ogromne zagrożenie i trzeba podejmowac srodki aby ssie przed nim bronic. Apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku!

 42. 42 Basia, 22 października:

  Islam = 0 tolerancji dla innych. Umiarkowany czy nie. Rozmawialam z moimi kolezankami muzulmankami, ktore uwazaja ze islam to religia doskonala. Wierza w to swiecie i nie dopuszczaja zadnej krytyki. Do szalu doprowadzja mnie panny plywajace w basenie w tych swoich „spec” strojach kapielowych. Nie jestem nietolerancyjna, wyznaje tylko zasade „Chcesz tolerancji i szacunku, zacznij od siebie”, a tego w islamie prozno szukac.

 43. 43 Bomba!!, 22 października:

  Dziennikarz pierdoła. Na zarzut że muzułmański polityk został obrażony zaproszeniem na kolację w ramadan przez prezydenta USA, powinien przypomnieć, że w ramadan można posilać się w po zachodzie słońca, a kolacja odbywała się zapewne w porze po zachodzie słońca.

 44. 44 fałzi, 22 października:

  لله أكبر

 45. 45 Michał, 22 października:

  Człowiek stworzył Boga. Stworzył Go dobrym, mądrym, sprawiedliwym, nieśmiertelnym i wszechmogącym. Stworzył Go takim, jakim sam chciałby być. Do Boga została dodana religia – wentyl bezpieczeństwa dla ludzkich obaw przed śmiercią oraz frustracji powodowanej brakiem zadośćuczynienia za subiektywnie pojmowaną krzywdę. Człowiek, sam ewoluując kulturowo, może świadomie bądź nieświadomie powstrzymywać w pewnym zakresie ewolucję religii. Niedopasowanie ewolucyjne religii do kultury może, moim zdaniem, w znacznym stopniu przyczynić się do powstawnia poglądów ekstremistycznych. Oczywiście odrębną kwestią jest TĘPOTA ludzka, której skutkiem jest bezkrytyczne przyjmowanie światopoglądu serwowanego przez „autorytety”.

 46. 46 catalana, 22 października:

  do PiSi
  koran, dziecko, jest jeden. i jest niezmieniony od swego powstania. powinnas/es poczytac wiecej na ten temat.
  kto twierdzi inaczej, wedlug tegoz koranu, powinien zostac zabity.
  tak jak i wszyscy nie wierzacy.
  prosze mi tu glupot nie opowiadac i nie siac zametu.

 47. 47 Herod, 22 października:

  islam to samo zło ………………………!

 48. 48 wierząca, 22 października:

  to co mnie uderza w tym opiniach to fakt, że tak wielu ludzi deklaruje tu swój ateizm. Bóg jest tu, był z nami zawsze. Świat stworzony przez Boga jest tak piękny – czy naprawdę wierzycie, że Ziemia to po prostu wytwór bezosobowego zbiegu okoliczności?
  A co do Islamu – zacznijmy najpierw od nas – odmieńmy swoje serca na lepsze. Wierzący człowiek nie czuje strachu, nie czuje nienawiści.

 49. 49 dejokat, 22 października:

  Ratunkiem jest WIEDZA a nie następne zło, chrześcijaństwo.
  Gdybyśmy tylko dali wolną rękę kościołowi już by on się postarał aby tzw. „Święta inkwizycja” odżyła!

 50. 50 killer, 22 października:

  wcześniej czy później islam przyłoży nam nóż do gardła……….i wtedy albo przyjmiemy „religie pokoju” albo jako psy niewierne będziemy żyć jak niewolnicy.Paradoksalnie najpierw stracą głowy lewacy,ktorzy bronią i popierają islamistów.Jako pożyteczni idioci już nie będą potrzebni.Zwłaszcza że jako lewacy za bardzo w Boga żadnego nie wierzą-jako poganie stoją niżej od psów.

 51. 51 centaur, 22 października:

  Bardzo dobry tekst jako ostrzeżenie! na pohybel islamistom! mnożą się jak zaraza w całej Europie, won do Arabii! Mają z nimi problem Francuzi, Niemcy, Anglicy. Polska jest ostatnim bastionem, który może uratować Europę przed nimi. Jan III Sobieski w 1683 roku w bitwie pod Wiedniem, pokazał im gdzie ich miejsce i był z nimi spokój na długo! A teraz znów łeb podnoszą. W ramach protestu nie jeżdżę na wakacje do żadnego Egiptu, Tunezji, Maroka, Turcji i innych krajów islamistycznych, bo sami w ten sposób dajemy im zarabiać.

 52. 52 europa ostatni bastion chrzescijanstwa, 22 października:

  od wielu lat mieszkam w Londynie i mamy tu wielu Sulejmanow .Islam to najwieksze zagrozenie dla swiata jest to oczywiste dla wszystkich tylko strach hamuje rzad przed jakakolwiek ingerencja.Do tej pory mam w pamieci pusty Londyn po bombardowaniu przez dwa dni 15 milionowe miasto bylo puste….Wiele komentarzy jest bardzo plytkich wiedza o islamie i uswiadomienie spoleczenstwa o tym co niesie to nasza obrona polecam strone http://www.islamexplained dla tych co znaja angielski jak rowniez postac koptyjskiego ksiedza Zakharaya Butrosa bardzo interesujaca .Czlowiek ten skonfrontowal wszystich islamskich klerykow pokazujac wzajemnie wykluczajace sie klamstwa z Koranu i hadjiwow ,prowadzi wlasny program telewizyjny gdzie zadaje proste pytania Gdzie jest prawda w ich ksiegach? Za jego glowe wyznaczona jest nagroda wieksza niz za Bin Ladena,tylko dlatego ze zaden z tych islamskich wszechwiedzacych nie potrafi znalezc odpowiedzi.Wielu muzulmanow nie zna Koranu lub go nie rozumie bo nie znaja arabskiego potrafia tylko go przeczytac ale go nie rozumieja!!!!!!!!!! Islam znaczy Podporzadkowanie a NIE Pokoj jak mi tlumaczono. Prawda jest ze muzulmanskie lobby stalo sie za silne w Europie i to przeraza mnie najbardziej .Przykladem jest Egipt gdzie Bracia Muzulmanie calkowicie zmienili obraz kraju i swiatopoglad ludzi . Ekspansja Islamu musi byc zahamowana i to szybko ,znany pisarz o tej tematyce powiedzial mi ze tylko metody jakie sa uzywane przez muzulmanow sa dla nich zrozumiale tylko ze to doprowadzi Nas do kolejnej wojny i to wyjasnia znaczenie POKOJ czyli Islam

 53. 53 Ja, 22 października:

  Jeśli nie zacznie się teraz zmieniać Islamu to Islam zmienia nas wszystkich – zabijając w imię Allacha!

 54. 54 dejokat, 22 października:

  Największe zagrożenie dla cywilizacji stanowią narody których mentalność nie jest dostosowana do poziomu techniki.
  Czyli przysłowiowa małpa z pistoletem.
  A kiedy ta małpa oprócz pistoletu posiada jeszcze ideologię i jest wkurzona…

 55. 55 greg, 22 października:

  Catalana prawdopodobnie jestes starsza osoba i dlatego jesli mozesz to odrob prace domowa zanim sie wypowiesz.Koran jako tytul jest jeden ale jego tlumaczenia to zupelnie inna sprawa Wersje dostepne na Zachodzie to zupelnie rozne ksiegi od tej ktora reklamuje Mohamet .Przeczytalem Koran po polsku i angielsku a nastepnie porownalem z przyjaciolmi z arabska wersja i moge powiedziec TO ZUPELNIE INNA KSIEGA i MAIN KAMPF jest z nia porownywalny

 56. 56 Ku pamięci!, 22 października:

  „demokratyczny elementarz: spośród znanych systemów demokracja – mimo swoich wad – wydaje się optymalna, bo jest możliwie najszersza: nie toleruje jedynie nietolerancji. A kwestie sporne rozwiązuje poprzez spokojny, rzeczowy dialog oparty na logicznych argumentach. Ci, którzy nie dopuszczają dialogu, lecz oczekują bezwarunkowego podporządkowania się adwersarzy – są dla demokracji zagrożeniem, bo negują jej podstawy”. – Mądre słowa, które należałoby skierować do J. Kaczyńskiego. Nie wie co to dialog, nie zna słowa tolerancja. Jego postępowanie jest zaprzeczeniem wszystkiego w co wierzę, czego nauczyli mnie rodzice. Brońmy się przed takimi ludźmi jak wahabici i Kaczyński!

 57. 57 antygej, 22 października:

  Wszyscy, którzy dzisiaj narzekacie na religię katolicką, obyście się nie musieli kiedyś modlić o to, by wrócila…

 58. 58 maciej wawa, 22 października:

  Dordzy czytelnicy tego propagandowego artykułu. Nie jestem obrońca żadnej religii ani też żadnym fanatykiem.
  Chciałem zwrócić uwagę jak w dzisiejszych czasach jak i również w tym artykule propaguję sie politykę nienawiści i wrogości religijnej. Tak jak nastawia sie nas przeciwko islamowi tak samo islamistom wyprano mózgi aby nie nawidzili pozostałych wyznawców innych religii. Władcy kościołów i osiągneli to czego chcieli, łatwo jest wywołac wojne, agresję , zasiac strach przed terrorem, . Zwróccie uwagę jak daliśmy sie wszyscy w koło zmanipulowac- a przecież religia ma służyć temu abyśmy stawali się lepszymi ludżmi w drodze do wieczności. Radze przestać słuchać księży i polityków głośno ryczacych z tv i nawołujących do agresji, posłuchajcie choc raz waszego sumienia i wsłuchajcie sie w swoją duszę, gdyby kazda istota ludzka postapiłą w ten sposób to uważam ze swiat żyłby w pokoju- religia to powinna być indywidualna droga ku stawaniu sie lepszym człowiekiem i nie ważne jak ja nazwac- czy islam , czy katolicyzm, buddyzm czy akakolwiek inna, jesli jest drogą dobra to mozna ja nazwac i sekta- wazne jakim sie jest człowiekiem a nie to jak czesto chodzi sie do światyni mamony i obsypuje przebierańców w złotych sztach dukatami..

 59. 59 miet, 22 października:

  Dla mnie,każda religia jest agresywna i nie do przyjęcia przez myślących ludzi!Katolicyzm też jest religią agresywną.Niech mi ktoś wskaże kraj,który dobrowolnie przyjął wiarę chrześcijańską!

 60. 60 butterfly, 22 października:

  Islam nawet w naszym kraju rozprzestrzenia się niemal z prędkością światła. W Łodzi na głównej ulicy co trzecia osoba to Arab. Przyjeżdżają tutaj, żenią się z Polkami, a później pokazują prawdziwe oblicze. Niby piją, palą i grają w kasynach-tacy są wolni od islamu i europejscy, ale swoim żonom i kobietom wpajają zasady islamu. Wiem coś o tym bo mam w rodzinie Araba-muzułmanina. Nie jest jakoś bardzo praktykujący, ale swoje wie. A żeby dzieci były katolikami-mogą o tym tylko pomarzyć. Właśnie tak wejdzie do nas islam, a my i tak nic z tym nie zrobimy, bo nam nie zależy. Przestaliśmy zabiegać o rozwój duchowy (nie mówię o chodzeniu do kościoła), liczy się kasa, zabawa. Odurzyło nas MIEĆ nie BYĆ, a muzułmanie to bardzo umiejętnie wykorzystują

 61. 61 Tony, 22 października:

  Tak na otrzeźwienie. Która to „cywilizacja”?
  1. zaprzeczać istnieniu Boga
  2. szydzić z wierzących
  3. szanować gejów i lesbijki
  4. podsłuchiwać, podglądać, kontrolować korespondencję
  5. zabijać nienarodzone (aborcja)
  6. zabijać nieuleczalnych (eutanazja)
  7. o wychowaniu dziecka decyduje urzędnik nie rodzice
  8. kłamać, kraść, oszukiwać w majestacie prawa (bezkarnie)
  9. propagować cudzołóstwo (rozwiązłość)
  10. szanować życie zdegenerowanych zbrodniarzy
  11. dostępność narkotyków, alkoholu

 62. 62 tymczasowy, 22 października:

  antygej, modlenie się to nie tylko objaw bezradności, ale i głupoty

 63. 63 Luki, 22 października:

  Wskazuję fanatyzm religijny jako zgubny element Naszej cywilizacji i globalny!!!

  Nie znoszę jak ktoś mordę wydziera!!!
  Polityka mediacji jest najbardziej luksusową formą rozwiązywania konfliktów, wszelkich!!!

  AGRESJA wzbudza AGRESJĘ!!!

 64. 64 ahmed, 22 października:

  Bbrawo „janek”…! Niektórzy dali się nabrać przed wyborami prezydenckimi, ale już zobaczyli, że to maska „dobrego kaczora”. Ty nie wiem w co wierzysz?
  Uważasz, że należy uszanować Kaczyńskiego i jego poglądy bo popiera go część społeczeństwa. A jak rozumieć to, że Kaczyński nie szanuje demokratycznie wybranego prezydenta i ludzi którzy go wybrali?
  I zgadzam się z „pjkan”. Kaczyński to nasz rodowity „sulejman”. Choć z drugiej jednak strony myślę, że sprostać radykalizmowi islamskiemu może niestety tylko taka postawa jak postawa J. Kaczyńskiego. Niestety starcie taki dwóch radykalizmów prowadzi do konfliktu. I to jest nieuniknione, chyba, że przejdziemy na islam. Innej drogi niestety niema. Z tym, że bardziej realna jest ta druga wersja. Islamiści już zmądrzeli i wolą budować meczety niż prowadzić wojnę. Zobaczyli słabość UE i USA polegającą na zbytnim liberalizmie i tolerancji i wykorzystują to bezlitośnie. Europę i świat czeka to co narazie w małej skali dzieje się w Holandii. Tam już są miasta gdzie Muzułmanie wyparli Holendrów. Mało tego domagają się aby prawo dostosować do nich. Nie oni mają się dostosować do prawa, obyczajów panujących w danym kraju, ale wszystko i wszyscy mają się dostosować do nich. No bo oni są „narodem wybrany” i tylko oni mają rację…

 65. 65 MCh, 22 października:

  Ziemowicie – autorze tego artykułu – od kiedy Allah piszemy przez „ch”?

  A co do samej treści, niektórzy porównują rozmówcę z J. Kaczyńskim, nie jestem wierząca, ale już wolę PiS, mohery i nawiedzonych spod krzyża niż tych od Allaha.

 66. 66 przezorny, 22 października:

  Trzeba jak najszybciej rozpocząć wojnę z krajami islamskimi i wybić z 90% ich ludności. Drugie wyjście to poczekać jeszcze trochę, a oni zrobią to z nami.

 67. 67 Tony, 22 października:

  Czy można szanować „cywilizację”, która zaistniała i rozwinęła się wspaniale w oparciu o Dekalog i Mesjasza, a która obecnie zaprzecza i neguje każdemu z osobna i wszystkim razem Jego Przykazaniom? Miało być: tak-tak, nie-nie a jest: może, polityczna poprawność, konsensus, kompromis? Może tu jest przyczyna pogardy i nienawiści „innych”?

 68. 68 goerge, 22 października:

  bic bic jeszcze raz bic. jescze doczekamy sie rehabilitacji miloszewicia i karadzica. po srebrenicy przynajmniej na jakis czas ich kraj bedzie mial ich z daleka.ba nawet co mnie dziwi nie robia im aktow terroryzmu ani ich nie napadaja. byc moze to jedyny jezyk jakim da sie przemowic do tych zakutych lbow

 69. 69 Podpis, 22 października:

  żyj wolny albo szklana pułapka!!!

 70. 70 życzliwy, 22 października:

  Kaczyński jest agresywny? Zmusza kogoś do czegoś? Jakoś dziwnym trafem giną sami pisowcy. Nie daje wam to do myślenia? Gadanie, że wszystkie religie sa złe, świadczy tylko o tym, że się nie ma najmniejszego pojęcia o islamie i nie mieszkało w ich sąsiedztwie. Jeszcze będziecie tęsknić za tym „wrednym kaczorem” i Rydzykiem

 71. 71 york, 22 października:

  No i jak wynika z artykułu Serbowie bronili Europę przed islamskim ekstremizmem a w zamian co? w zamian ,Europa odebrała im Kosowo.Na czele z poparciem Słońca Peru nieomylnego, Donalda T.

 72. 72 anton58, 22 października:

  Ja jestem przerażony tym pchaniem się islamistów w życie ludzi innej wiary i w ogóle w życie.Kobieta jest także człowiekiem ,a w islamie nie ma żadnych praw,jest to tragiczne.Ja mam jadać prawą ręką ,a tylko lewą mogę załatwiać sprawy fizjologiczne..to jest straszne!Nie jestem mańkutem i nie potrafię lewą !Islamiści!!Módlcie się o zdrowie ,bo o rozum już jest za póżno!

 73. 73 pik, 22 października:

  Każdy tak woli

 74. 74 revolta, 22 października:

  Europa jest coraz bardziej skrajnie prawicowa,coraz częściej rdzenni europejczycy dają upust niezadowoleniu z powodu imigrantów,myśle że za jakies 20 lat może być powtórka z drugiej wojny swiatowej, holokaust ale tym razem na imigrantach wyznajacych islam

 75. 75 antygreg, 22 października:

  ” greg,” nie wiesz co mówisz. „Uwielbiam” takich ludzi…

 76. 76 normal, 22 października:

  nasze przygłupy katolickie mówia to samo – dać jednym i drugim pałki niech rostrzygną kto ma racje

 77. 77 Halina, 22 października:

  Czysto propagandowy tekst siejący strach i nienawiść… Porozmawiajcie z normalnymi ludźmi, którzy nie interesują się polityką i są wierzącymi muzułmanami.. To tacy sami ludzie jak my, którzy także uważają, że każdy ma prawo do wyznawania swojej wiary i nie wierzcie, że każdy muzułmanin to chory ortodoks, który nie może jeść lewą ręką! Znam wielu muzułmanów, którzy szanują swoją religię jak i inne i nie myślą czy zjeść używając lewej czy prawej dłoni.. Tak i Koran jak i Biblia czy Tora ma swoje słabe punkty, bo jest czystą interpretacją i każdy może wykorzystać je do własnych haniebnych celów przytaczając słowa wyrwane z kontekstu by szerzyć nienawiść między ludźmi..

 78. 78 zatoichi, 22 października:

  Możecie sobie pisać miliony przemyśleń a prawda jest taka, że niestety Islam nas zaleje a kultura anglo-saska jest skończona. Smutne lecz prawdziwe. W Europie nie ma żadnych wartości moralnych( mnostwo rozwodow,wszyscy sie puszczaja ze wszystkimi itd..), nie liczy się rodzina, jest tylko komsumcja na maxa…wszystkie wysoko rozwiniete cywilizacje tak mialy (Grecy, Rzymianie)i wszytskie upadły… Hedonimz konczy cywilizacje.Inna sprawa, że religie nie nawołują do zła tylko ich złe interpretacje.

 79. 79 widmo, 22 października:

  bueheh YEbAc ISLAM buahhaha zadna religia nie opanuje swiata. mam w dupie klaniajacych sie na dywniaku pajacow

 80. 80 Myśląca, 22 października:

  Polecam obejrzeć film ” Szlachetny kamień” ( beznadziejne tłumaczenie tytułu – w oryginale – Handlarz kamieni) rewelacyjny film …islamu i świętej wojny tam dosyć…a do myślenia daje bardzo wiele

 81. 81 Dan, 22 października:

  Ludzie dlaczego Wy nie myslicie sami za siebie? Przeciez ta spirala nienawisci jest nakrecana przez zydow z Izraela i USA
  To oni sieja terror i smierc wokolo a swiat milczy.Czy jakies panstwo muzulmanskie napadlo ostanio na inne?

 82. 82 Grzegorz Jerzy Gniady., 22 października:

  Islamska szkoła hanbalicka(zwana też wahabicką) raczej nie ma wielkich szans się przyjąć w Kosowie Albanii i Macedonii gdyż po prostu tam nie pasuje.Albańczycy optują za szkołą hanaficką która jest najbardziej liberalna ze wszystkich czterech szkół islamskich.Poza tym Albańczycy są w ogóle bardzo mało wierzący.Islam rodem z Arabii Saudyjskiej tam się nie przyjmie.jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie popieram islam szyicki i Islamską Republikę Iranu.

 83. 83 Grzegorz Jerzy Gniady., 22 października:

  Radowan Karadzić to psychopata i zbrodniarz nie mający nic wspólnego z żadną religią.

 84. 84 szaki, 22 października:

  A dlaczego najwięcej osób opłacających kanały satelitarne porno jest w krajach arabskich?
  Obłuda to wszystko na ten temat
  Religie są przez wiekszość wykorzystywane tylko do wzbogacania się taka jest prawda.

 85. 85 ktos, 22 października:

  jak by mnie zaczepił na mieście jakiś brodacz że całuje się z moja żoną to do końca życia by juz nikogo nie zaczepił bo by chodzić nie mógł. łapy bym mu połamał!

 86. 86 dema, 22 października:

  sulejman – totalny psychol nadający się jedynie na dożywotnie, przymusowe leczenie psychiatryczne. umysł 5-latka: „ja mam rację i wszyscy mają myśleć tak jak ja !” nikt taki nie powinien mieć żadnych praw, dlatego że tacy jak on zmuszają innych do przyjęcia własnych chorych zasad, zastraszają i grożą ludziom, a takie rzeczy to przestępstwa.

 87. 87 Polish thread - Page 292 - Stormfront, 22 października:

  […] Polish thread Ciekawy reportarz: Je Ciekawostka: W.Brytania: Zapach bekonu przeszkadza muzułmanom- Wiadomości – Anglia w INTERIA.PL […]

 88. 88 stokrotka, 22 października:

  Nawet dzieci w podstawówce wiedzą ze islam powstał w oparciu o judaizm i religie chrześcijańska a teraz raptem chcą nas nawracać!

 89. 89 Janko, 22 października:

  To taki Jarek Kaczyński – jego ma być na wierzchu i tyle. jak sie nie nawrócisz to zobaczysz . $RP to iało być państwo kościelne i totalitarne . a narzucone standardy – miały służyć tylko elicie Pis .

 90. 90 Hania, 22 października:

  Niestety. Islam w Polsce już jest i ma się dobrze. Budowę meczetów finansuje Arabia Saudyjska, jeden z najbardziej radykalnych krajów. KAŻDY fanatyzm jest zagrożeniem dla świata. Islam dodatkowo jest nastawiony na ekspansję. Cała Europa jest już zajęta. Oni tak się rozmnażają, że za 50 lat nie będziemy mieć nic do gadania.
  Łączmy się i brońmy ale nowoczesnym myśleniem a nie inną, również zacofaną religią.

 91. 91 racjonalista, 22 października:

  odnośnie Polskiej polityki: p. Tusk wpuszcza do kraju somalijskich piratów ( muzulmańskich).
  Ostatnio bylem na konferencji o dialogu z islamem w Toruniu… takiej uległej postawy chrześcijaństwa jeszcze nie widziłem.
  W Warszawie meczet tez jest sponsorowany przez saudyjczyków….

 92. 92 antoni3112, 22 października:

  po przeczytaniu komentarzy jestem spokojniejszy .W naszym kraju chyba jednak islam nie zdobędzie zwolenników zbyt wielu.Ale pamiętajcie…licho nie śpi!

 93. 93 Rookie, 22 października:

  Książki Oriany Fallaci powinny stać się lekturą obowiązkową w każdej europejskiej szkole. Zachęcam do lektury wszystkich „tolerancyjnych” ciemniaków tak wychwalających islam. Prawda jest taka, że islamiści najchętniej wyrżnęliby całą Europę w imię swojego Allaha a nie robią tego jeszcze dlatego, że się jeszcze nie namnożyli za nasze pieniądze. Zobaczcie Niemcy czy Francja-już mają problemy.

 94. 94 Lukasz, 22 października:

  Szkoda, że autor tego tekstu nie napisał czegoś podobnego o katolikach z Irlandii Północnej + fanatykach Radia Maryja!

 95. 95 Tomek Kraków, 22 października:

  Chorzy,nawiedzeni ludzie.Całowanie na ulicy im przeszkadza hahaha.Mnie naprzykład reklamy w TV przeszkadzają i i wywierają na mnie gorszący wpływ haha.Islamiści to snoby i egoiści.Patrzą na wszystki i wszystkich tylko przez pryzmat wiary.Oby tylko u nas sie nie rozpanoszyli.

 96. 96 Lucy Fere, 22 października:

  Wypowiedź Sulejmana powinna zabrzmieć dla nas jak alarm i uświadomić nas, że Turcja nie może znaleźć się w UE.
  Trzeba zacząć czyścić Europę z radykalnego elementu islamskiego. Ograniczyć możliwości podróżowania w Europie i osiedlania się na tym kontynencie.

 97. 97 Mellkus, 22 października:

  Jak to mowił Azja Tuchajbejowicz, s. Tuchaj-beja – zrobimy im kęsim – kęsim..czyli ni mniej ni więcej poderżną nam gardła, to ich ulubiona rozrywka w przerwie od modlitwy:):).Zycze powodzenia i udanych kontaktow z wyznawcami Koranu…je…ł ich pies…choc w sumie to nie wiem czy by chciał…

 98. 98 Hitlerowcy, naziści, 22 października:

  Analogia do zachowania nazistów.
  A nasza władza w Polsce pozwoliła im zbudować meczet w Warszawie… Po jaką cholerę tę dzicz wpuszczać legalnie do Europy? Allaha niech sobie czczą u siebie.

 99. 99 Zineb, 22 października:

  Zgadzam sie to religia ciezka dla Calego Swiata tylko problemy bo osobiscie jestem z muzulmaninem szok ale nie mam zamiaru zmieniac religi nie toleruje i sie nie poddaje stawiam opory i nic mi nie wpoi i nie moze dyktowac bo ja nie Marokinka ani muzulmanka…………stawiac opor to zaraz sie wycofuja boja sie niesmiali ………

 100. 100 GONZO, 22 października:

  Milo i zabawnie sie czyta tego co panistwo tu piszecie ale trwoga i przerarzenie ogarnia gdy uswiadamiam sobie jak zamknieci sa ludzie w swych pogladach i wiedzy . Wierzyc powinno sie tylko w boga , strworce czy jak go tam nazwiemy , bo to poprostu nadaja sens zyciu . Wiara ze zycie na tej ziemi to tylko jeden z etapow naszego jstnienia i rozwoju ulatwia poprostu egzystecje . A religie ? Jak to ktos madry kiedys powiedzial ” Religja dla ciemnych , prostych ludzi jest prawda , dla wyksztalconych klamstwem a dla rzadzacych narzedziem ” Wszystkie religie powstaly na wskutek checi bogacenia sie i narzucania woli jednostek , ogulowi . Tylko nauka , wykztalcenie , chec poznania wszechswiata , daja pokuj reszta to drogi do wojen , a ze ludzkosc jest jeszcze bardzo mloda i glupia to czeka nas jeszcze nie jedna wojna . Uspokoje tu przeciwnikow islamu , to nie on zawladnie swiatem ! Wystarczy zeby kazdy chinczyk wziol widelec do reki ( bez karabinow ) i przemaszeruja przez siwiat , rozdeptujac wszystko co napotkaja na drodze . Ziemia to nawet nie ziarnko piasku we wszechswiecie . pozdrawiam wyznawcow wszelkich religi , zyjcie dlugo i wostatku 😉

 101. 101 a-teista, 22 października:

  a to właśnie wahabici finansują meczet w Warszawie. Precz z Polski z tą podłą religią!!!

 102. 102 Patriota-Polski, 22 października:

  Jak papież powiedział każada religia jest dobra tylko jak człowiek przeniesie na inną religie to jest grzech śmiertelny

  a jeśli ktoś urodził się w religi np.katolickiej
  i ma to głempoko w dup…. to znaczy że ma siebie w dup…..

  i raczej dziśejszy świat jest zacofany do kamieniołomu i jestem katolikiem i jestem dumny .bo jak by nie nasz katolicm to by nie było Polski i nas

 103. 103 rulko, 22 października:

  A Polska – by podlizać się Amerykanom – haniebnie uznała oderwanie Kosowa od reszty Serbii i utworzenie tam islamskiego państwa z zamieszkałą tam muzułmańską ludnością napływową (ściągniętą do Serbi przez tureckich okupantów). Zdradziliśmy Serbów, zdradziliśmy Słowian, chrześcijan, zdradziliśmy europejską tożsamość. A masońskie żydostwo amerykańskie ma radochę – że wsadzili do Europy klin muzułmański. Francja już skundlona – kundlą się następni…

 104. 104 zajjo, 22 października:

  trudno… bedziemy was zabijac jak sobieski pod wiedniem

 105. 105 Patriota-Polski, 22 października:

  mondre słowa

 106. 106 chris, 22 października:

  >Wahabici zachowują się jak członkowie sekty PIS z jej wodzem Jarkiem na czele.

 107. 107 jacgg, 22 października:

  Panie Ziemowicie!

  Kilka już lat z przyjemnością od czasu do czasu czytuję pana bardzo ciekawe teksty i widzę, że jest to dla pana nader rozwojowe zajęcie.

  W tym artykule interesujący reportaż kończy dobrze przemyślana i precyzyjnie sformułowana konkluzja.

  Oczywiście na moją ciepłą ocenę z pewnością ma wpływ jej zbieżność z moimi osobistymi intuicjami, tym niemniej tak jak pana – tak i siebie za idiotę nie uważam (więc może nasze dosyć zbliżone do siebie poglądy w zakresie, którego artykuł dotyczy – nie są kiepskiej próby…:). 🙂

 108. 108 jang, 22 października:

  4 Wa;diego: król Sobieski nie powstrzymywał dżihadu, tylko Imperium Osmańskie, gdzie była tolerancja religijna znacznie wyższa niż w Europie Zachodniej (tylko kilkadziesiąt lat po wojnie trzydziestoletniej). Inna sprawa, że sobie Zachód sam problem zwalił na głowę – w antyrosyjskim (Rosja wspierała Serbię) zapędzie zaczął wspierać radykalnych muzułmanów, pozwolił w Bośni walczyć mudżahedinom, w Polsce też wiele środowisk wspiera „czeczeńskich bojowników”, którzy chcą wszędzie wprowadzać prawo szariatu.

 109. 109 Arnoldzik, 22 października:

  Moherowe berety niczym w sumie nie różnią się od radykalnych ekstremistów islamskich. No może tym ze jeszcze się nie wysadzają w powietrze a szkoda…

 110. 110 Tomek Kraków, 22 października:

  do Zbaraż i Stokrotki.Macie racje.Ojciec dyrektor jest jaki jest ale napewno nie dopuści do konkurencyjnej religii.Jest niejako gwarantem

 111. 111 Pedro19678, 22 października:

  Arnoldzik jaki ty jestes glupi.
  Zaraz ty wylecisz jak bedziesz tyle palil.

 112. 112 Cisne, 22 października:

  109:1 Powiedz: „O wy – niewierni!
  109:2 Ja nie czczę tego, co wy czcicie,
  109:3 Ani wy nie jesteście czcicielami tego, Co ja czczę.
  109:4 Ja nie jestem czcicielem tego, co wy czcicie,
  109:5 Ani wy nie jesteście czcicielami tego, co ja czczę.
  109:6 Wy macie waszą religię, a ja mam moją religię.”

 113. 113 robroy, 22 października:

  Na Youtube oglądałem wywiad z Cejrowskim…cholera,wypowiadał sie w identycznym tonie o aborcji i wierze katolickiej.Widać wszyscy fanatycy mają tak samo zryte łby

 114. 114 gonzo, 22 października:

  Milo i zabawnie czyta sie panistwa kometarze , ale trwoga i wspulczucie czlowieka ogarnia kiedy sobie uswiadomi jak ograniczeni i maluccy jestesmy . Islam i inne religje ktos madry kiedys okreslil tak ” Religia dla wyksztalconych i rozumnych ludzi jest klamstwem , dla ciemnych i glupich prawda , a dla rzadzacych narzedziem ” . Wiec doputy beda fanatycy wszelkich masci doputy nie dojrzejemy jako cywilizacja . Nauka to jedyna droga do pokoju i tolerancj . Religje mordowaly i beda mordowaly bo poto zostaly stworzone . Wymyslono ja z checi bogacenia sie i narzucenia woli jednostki ogulowi . Wierzyc nalerzy tylko w boga , stworce czy jak go tam nazwiemy , bo to ulatwia zycie nadajac mu sens . Wiara ze nasze tu istnienie to tylko jeden z wielu etapow naszego jestestwa i rozwoju daje poczucie ze nie jestesmy tacy maluccy ! A zeby troszke uspokojc te obawy przed islamem ( choc to zlo w najczystrzej postaci ) powiem ze to nie on opanuje swiat . Wystarczy ze kazdy Chiniczyk wezmie widelec do reki i przemaszeruja przez swiat bez karabinow rozdeptujac wszystko na swej drodze .

 115. 115 sfdfsd, 22 października:

  uuuuuuuu strasznie sie was boje fanatycy islamu,mało mnie obchodzi wasza prawda ja nie wierze w nic i jest ok,

 116. 116 kolo, 22 października:

  Nie chcemy ich tu – niech się mordują w swoim kraju . Polska ma swoje „katolickie ” piekło , islam nam nie potrzebny ! Ktoś już to napisał – każda religia to źródło zła !

 117. 117 duszek, 22 października:

  Haha dobry wywiad, gosc ma ladnie w glowce namieszane:) Z takim podejsciem w europie na ulicy tylko nerwicy sie nabawi a i tak nic nie zdziala:) przykladem jest francja gdzie powstaja ustawy przeciw islamowi:)

 118. 118 Johny Mnemonic, 22 października:

  Nasi durni politycy pozwolą pobudować setki meczetów,a potem fundamentaliści będą dymać ich córki (u nich gwałty niewiernych to normalka),dla nich jeśli nie nawrócisz się na Islam,czeka cię śmierć,we Francji jest więcej Meczetów niż Kościołów,Niemcy mają tureckie dzielnice,gdzie obcy ginie,biały może dostać kosę jeśli nie jest Muzułmaninem,nie udało się im w XVII w. dzięki Polsce – Jan III Sobieski to powstrzymał,ale teraz próbują poraz drugi

 119. 119 GregB, 22 października:

  Pracuję w Anglii już 3,5 Roku. Moim szefem jest Irańczyk i Turek. A do pewnego czasu pracowali ze mną Kurdowie, Pakistańczycy, Irakijczycy. Wiele razy rozmawialiśmy o religi i naprawdę w ich oczach widziałem ogromną nienawiść do nas (Europejczyków) Nawciskali im do głowy jakiś głupot o Europie i ‚niewiernych’ i żadna siła nie jest w stanie im tego z głowy wybić, chyba że śmierć. Mówie wam oni (islamiści i pochodni od nich) są największym zagrożeniem na planecie ZIEMIA!! Albo oni mają rację albo nikt.

 120. 120 pinezka, 22 października:

  W naszym kraju Islam nie znajdzie zwolenników, jednak zastanówmy się również nad tym, że my mamy przeciętnie po jednym dziecku, góra dwoje, a jeśli oni po czworo, pięcioro, to co będziemy mówić za pięćdziesiąt lat. I jeszcze jedno – z tym smutnym brakiem wartości moralnych w Europie się zgadzam – hedonizm, knajpy, alkohol, uciechy cielesne i ciuszki z nowej kolekcji, tym żyje większość młodych ludzi… Poza tym – każdy radykalizm jest niebezpieczny. Cudownie jest żyć w liberalnej Europie.

 121. 121 sophie, 22 października:

  jezeli nie wierzysz to poczytaj w koranie sure nr xx, a mnie w Berlinie jakis imam powiedzial, ze za pare lat wszyscy niemcy beda u nich pastuchami, bo niemcy maja cos do stracenia , a Islam na tym zyska i op anuje caly ten swiat, tylko powoli w rekach maja juz politykow

 122. 122 catalana, 22 października:

  do greg.
  wedlug muzulmanow koran jest jeden, wszelkie tlumaczenia na inne jezyki NIE SA KORANEM. sa tylko jego tlumaczeniem, a kazde tlumaczenie moze byc rozna interpretacja. dlatego muzulmanie NIE UZNAJA TLUMACZEN KORANU.

  wszystko, co jest zawarte w koranie, nie podlega zmianom, za to grozi smierc. za interpretacje koranu takze.
  za wiele innych zeczy rowniez, ale my nie o tym.

  koran jest zla, rasistowska, patriarchalna, nawolujaca do wojny i zabijania ksiega.
  i nie jest objawiony, bo nawet sam mahomet mowil ze szatan go zwiodl przy pisaniu ksiegi.

  nie jestem stara, i chyba wiem wiecej od ciebie.

 123. 123 antygej, 22 października:

  TYMCZASOWY, zdradz mi, skąd czerpiesz te mądrości 🙂

 124. 124 Konrado, 22 października:

  No proszę, a ludzie twierdzą że Kościół Katolicki jest nietolerancyjny, zły zacofany… bzdety ateistów.Fakt faktem ze nie jest idealny całkiem ale to wbrew pozorom religia postępowa. Niszczmy dalej nasze korzenie a drzewo w końcu upadnie i na podwórku o nazwie Europa wyrośnie nowe drzewo o nazwie Islam. I wtedy Ci co twierdzili o tolerancji niech się przekonają jak wygląda tolerancja u obecnie tolerowanej, jeszcze(!) mniejszości…Brytyjscy imamowie mówią te same pierdoły co ten bohater artykułu Sulejman ->nawrócić się bo Koran tak uważa. Popatrzcie się ludzie na USA, kraj nowoczesny gdzie do niedawna laicyzacja rozwijała się w najlepsze, powraca do chrześcijańskich korzeni. Nie bądźmy gorsi od nich, ochrońmy naszą tożsamość i wiarę naszych praojców. I uratujmy Europę, jeszcze nie jest na to za późno!

 125. 125 Zbuntowana, 22 października:

  Dla mnie to nuda,jedna wielka kaszana i kicha

 126. 126 Medialna papka, 22 października:

  O matko, jak was wszystkich pod tym artykułem to mi wstyd. Czy nikt tutaj oprócz paru wyjątków. Nie wie, że radykalizm i FANATYZM w każdej i to nie tylko w Islamskiej formie jest z gruntu ZŁY ?? KAŻDY !!! Radykalizm nie jakiego Jarosława TEŻ !!! I CO ?? Nie trzeba do tego Islamu. Poza tym pewnie trudno w to w tym momencie komukolwiek z ogarniętych tutaj „owczym pędem” przed „złymi ludami” zrozumieć w tych przyciasnych szarych komórkach mózgowych, ale TO JEST RADYKALNY ISLAM !!! a istnieje jeszcze, albo niegdyś już niestety istniał ten NORMALNY. Tak jak w każdym kraju żyją NORMALNI i radykalni ludzie !! Pojmujący swą religię w realnych kategoriach, a nie fikcyjnych wyssanych z palca. My w Polsce też mamy już własnych radykalnych „Ahmedów”… Czy już nikt z tutaj piszących zapomniał o wszech im panującym i nietykalnych MOCHERACH ??? których religijnym GURU jest nie jaki o. Rydzyk ??? Oj sklerozę macie kochane polaczki oj sklerozę i to wielką … Sprzątanie najpierw zacznijcie od własnego podwórka, a dopiero potem idzie sprzątać cudze !!

 127. 127 Rafal, 22 października:

  Irytujący jest fanatyzm

 128. 128 Lilima, 22 października:

  W 100% zgadzam się z Maciejem wawa

 129. 129 marek, 22 października:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Allah Pisownia, tego słowa dla niwiedzących.

 130. 130 Sławek, 22 października:

  Czy ktoś zauważył taką prawidłowość ? Pojawia się w okolicy jeden arab, jest milutki grzeczniutki – do rany przyłóż . Pokojowy człowiek. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy w okolicy pojawia się więcej tych miłych, grzecznych i pokojowych ludzi. Zaczynają gadać o koranie, o tym, że jednak zachowanie innych im przeszkadza, że chcą sobie postawić meczet i tą wieżę z krzykaczem obok. Czy którykolwiek z nich wspomni przed wybudowaniem meczetu że na tej ziemi to już nic innego nie może później powstać. Będzie potrzebny teren pod autostradę to niestety meczetu nie można przenieść, może się zawalić rozpaść, a miejsce i tak nie może zostać już do niczego wykorzystane. Zastanówcie się więc teraz co będzie ze stawianymi w centrach miast meczetami w różnych losowych przypadkach. Do czego to wszystko doprowadzi ? Jak traktować nietolerancyjnych ludzi domagających się tolerancji ? Przecież to goście u nas i tak też powinni się zachować, nie podoba się, droga wolna tu nikt na siłę nie trzyma.

 131. 131 ajka, 22 października:

  dobry artykuł,a najważniejsze jego zdanie to
  wypowiedż czerwonobrodego: wasza demokracja daje nam do tego prawo.Dopóki tak jest będzie tylko coraz gorzej.

 132. 132 kika, 22 października:

  Eee tam gadanie. Sprytnie napisany artykuł i już pospolite ruszenie rozsyła wici. Bzdury szanowna redakcjo, bzdury! Ale cel osiagnięty, w motłochu zawrzało. Jeśli ktoś chce prawdy o islamie to odsyłam do opracowań orientalistów

 133. 133 jogil, 22 października:

  najgorszy scenariusz dwudziestego drugiego wieku to islam

 134. 134 Gość, 22 października:

  Każda religia jest ok, jeśli ktoś jest tolerancyjny względem drugiej osoby. Niech wierzą w co chcą, ale po prostu nich nie narzucają swojej religii innym. I po co nad tym debatować?

 135. 135 xcz, 22 października:

  Najwazniejsza rzecz to tego nie wspierac. Malo osob rozumie skad taki Arab, ktory przyjechal do Polski juz po miesiacu, dwoch ma pieniadze na otworzenie budki z kebabem czy pizzerii. To jest takie samo finansowanie jak tych osob wymienionych w artukule, ktorym placa za nawrocenie sie. Sa specjalne fundusze, ktore daja muzulmanom pieniadze na start w Europie takich biznesow. Potem oni to splacaja z nawiazka i jest kasa dla nastepnych. To jest planowana kolonizacja. A my, Europejczycy, zajadajac sie kebabami w tureckich i tym podobnych restauracjach wspieramy to finansowo i sami podcinamy galaz, na ktorej siedzimy. Nie chcecie miec tego w Polsce?? To stanowczo, bez wyjatkow, nie wspierac finansowo muzulmanow. Nie zatrudniac, nie kupowac u nich, itd. Przyjmowac jako klientow tak, niech wydaja pieniadze ale niech nie zarabiaja. Bo coz innego mozemy zrobic? To jedyny sposob, zeby jakos przyczynic sie przynajmniej do spowolnienia tempa kolonizacji Polski. Jak juz upadnie zachod i kraje takie jak Francja stana sie muzulmanskie, to u nas w Polsce podejmie sie radykalne srodki by temu samemu zaradzic, czyli np. deportacje. Ale nie wolno nam ‚dogonic’ krajow zachodnich i upadac razem z nimi.

 136. 136 riverside, 22 października:

  Jak zwykle propagandę łykają wszyscy podatni na tego typu socjotechnikę. Największym zagrożeniem w obecnych czasach jest rola jaką pełni żandarm świata, czyli USA, niezrównany w sianiu terroru i w podbijaniu niepodległych państw. Ten artykuł to jedna wielka manipulacja w rękach osób, którzy biorą pod uwagę jedynie wyselekcjonowaną grupkę fundamentalistów islamskich, skazując w naszych oczach całą resztą muzułmanów na nienawiść. Jesteście ślepym narzędziem, działających wedle instrukcji władców tego świata. To dzięki wam posłuszny plebsie, dojdzie do konfliktu na globalną skalę. Zapamiętajcie moje słowa, ponieważ w nieuniknionej przyszłości będziecie żałować swojej obecnej postawy. Obudźcie się póki nie jest za późno. Proszę was Bracia Ziemianie o odrobinę rozsądku. Myślcie obiektywnie. Nie wszyscy muzułmanie kierują się w życiu bezwzględnym fundamentalizmem. W większości to pokojowo nastawieni ludzie. Nas Polaków uważa się przykładowo na świecie za złodziei i lewusów, co jest oczywiście mocno przesadzoną opinią. Tak więc otwórzcie szerzej swoje oczy na szereg spraw z tym związanych, aniżeli mielibyście patrzeć jedynie przez pryzmat mediów.

 137. 137 kamila, 22 października:

  Uwaga wywiad przeprowadzony został z Jarosławem Kaczyńskim.

 138. 138 Jolka smile, 22 października:

  Do riverside
  Zgadzam się z panem/ią w 100%. Stronniczy artykuł, a w plebsie zawrzało i już rusza pospolite ruszenie. Niestety minie jeszcze wiele czasu zanim ludzie się opamiętają. Szkoda słów, strach tylko przed nami samymi. Pozdrawiam.

 139. 139 Robso, 22 października:

  każda religia jest systemem , który prędzej się rozpadnie niż uzna człowieka jako wolnego w swoich wyborach. Myślę że dla nas realnym problemem jest katolicyzm i choroba władzy i z tego należy się budzić …
  A i przypominam, że Kościół wymordował ponad 20 milionów ludzi (wojny religijne, palenie na stosach). W Imię Boga wymordowano ponad 200 milionów Indian. Teraz majstruje przy in vitro. Ludzie my nie potrzebujemy żadnych religii żeby być szczęśliwymi i wierzyć w miłość .

 140. 140 Krzychu, 22 października:

  Moim zdaniem islam nigdy nie zaleje całego świata, mam nadzieje że taki kraj jak Polska będzie przedmurzem chrześcijaństwa

 141. 141 d, 22 października:

  taki troszkę populistyczny artykuł, i ciekawe czy prawdziwy

 142. 142 set, 22 października:

  Johny Mnemonic, trochę agresywnie ale dobre spostrzeżenia

 143. 143 daniel, 22 października:

  islam ogarnie całą europę bez rozlewu krwi,tzn. arabowie przyjeżdżają do krajów europy,niepracują,biorą zasiłki,płodzą przyszłe pokolenie (im więcej tym lepiej bo większy zasiłek) a co idzie im ich więcej to więcej mają do powiedzenia i np.w belgii zasiadają w tutejszym parlamencie,rodowici belgijczycy wyprowadzają się poza obręby miast bo dżichad ogarnia wszystkie dzielnice.potrzeba znowu takiego pana co wszyscy go znają H…..a

 144. 144 mk krk, 22 października:

  kazdy fanatyzm jest niebezpieczny czy to islam czy nasz PiS…

 145. 145 Korba102, 22 października:

  Ludzie wierzący w ogóle nie rozumieją sensu zawartego w ich pismach czy to będzie Koran czy biblia to bez znaczenia większa część wierzących jest, dlatego, że rodzice zadecydowali za nich a co by było gdyby osoby dojrzałe miały dokonać wyboru czy tkwić w ateizmie czy też iść drogą wiary i jeszcze, jakiej czy tej, co rodzice kultywują czy też wybrać inną na przykład muzułmanizm.
  W islamie wiele rzeczy jest przemilczane i tak to, co było dokonywane przez wyprawy krzyżowców w islamie jest kontynuowane do tej pory – nawracanie przez miecz
  Wystarczy poczytać jak to się robi nawrócenie na Koran w archipelagu Oceanii tam najbardziej jest siana potęga Koranu to tam właśnie za pomocą broni nawraca się innowierców o tym nikt nie wspomina tak jak pomija się fakt, że islam to rodzaj choroby psychicznej, ponieważ we wczesnych latach dzieciństwa w wieku około 1.5 Lub 2 lat dzieci zmusza się do słuchania i czytania Koranu, więc gdy w tak młodym wieku wpoi się dziecku, że to, w co wierzy jest istotą życia to on za to życie dla tej istoty odda swoje oraz poświęci innych nawet najbliższych sercu.
  Muzułmanie są chorzy psychicznie ta wiara jest najbardziej terrorystyczna ludzie mogą do niej przystąpić, ale jedynym wyjściem z tej wiary jest śmierć

 146. 146 walker, 22 października:

  w pewnym lekko tolerancyjnym kraju na polwyspie arabskim pewnego czwartkowego wieczoru czterech europejczykow poczulo potrzebe orzezwienia i udalo sie do night clubu jednym z niewielu w malym miescie. Po datarciu na miejsce okazalo sie ze buda jest pelna a przewzajacy goscie to arabowie w ich bialych szatach. no coz sytuacja nie wygladala dobrze ale jeden z kompanow znal sposob by nieco przerzedzic atmosfere. bardzo prosty krazac po lokalu powtarzal „policja”. nie trzeba bylo dlugo czekac by ci swieci ale pijani arabowie w mniej lub bardziej udany sposob opuscilo lokal, co z koleii przczynilo sie do tego ze nasza kompania miala dostatecznie duzo miejsca do milego spedzenia czasu.
  Arabowie sa swieci na pokaz

 147. 147 Humanista, 22 października:

  Niestety prawda jest taka, że jakakolwiek religia jest poważnym zagrożeniem dla nowoczesnych, laickich społeczeństw. Pozdrawiam.

 148. 148 walker, 22 października:

  W Arabii Saudyjskiej atrakcja jest ogladanie publicznego egzekwowania kary (kamieniowanie, krzyzowanie, biczowanie). to dla nich cos jakby public viewing w ich wydaniu. Jezeli nosisz lancuschek z krzyzem badz z medalikem moze sie zdazyc ze policjat tobie z karku zedrze, jakakolwiek demonstracja ze jestes chrzescijaninem przewidziana jest kara od wydalenia do smierci (za udzielne sakramentu ostatniego namszczenia w sytuacji gdy twoj kolega umiera). Z tym krajem robi kazde panstwo Unii oraz USA interessy i nikt nie mysli tam wysylac wojska a bylo by warto.
  Iran kraj islamski z pewnymi elementami Scharri w zyciu publicznym. Tam sa koscioly, ty mozesz byc chrzescijaninem i nickt nie bedzie chcial cie za to zabic. Coraz czesciej sie slyszy ze nalezy ten Kraj zaatakowac (USA i NATO) czemu? pomyscie sami

 149. 149 bruxela, 22 października:

  W Belgii nam zyc nie daja spokojnie nie mozna w spodnicy wyjsc z domu. Gapia sie i zaczepiajja psychole.

 150. 150 walker, 22 października:

  Allah Akkbar oznacza po arabsku Bog jest wielki, samo slowo Allah oznacza Bog a slowo Islam oznacza podporzadkowanie woli boskiej. Nasuwa sie tylko pytanie na jakich regulach abo racze co z soba reprezentuje Osoba ktore je glosila. Moohamat kupiec a wiec osoba biznesu w czasie jego tzw. „objawienia” bogata osoba.
  Nie spotkalem w zyciu bogatego czlowieka ktory jesli mnie do czegos przekonuje robilby to z dobrej woli z reguly chce na mnie zarobic. Moohamat Wole boza rozpowszechnial na drodze wojen. moze ktos powiedziec to samo robili „chrzescijanie” (wyprawy krzyzowe, kolonizacja Ameryki itp.) ale tego nie robili Apostolowie w czasie gloszenia Dobrej Nowiny. to dzialo sie pozniej gdy „chrzescijanstwo” ruszylo w innym kierunku i zapomnialo Jezusa.
  Nigdy nie ufaj temu kto na tym swiecie ma wiekszy stan konta niz ty sam.

 151. 151 czytałem, 22 października:

  U boku rozbudzonych narodó Dalekiego Wschodu na Europę będą wędrować muzułmanie. Europa stanie się cmentarzem… Tak jest opisane w „orędziu amsterdamskim” uznanym za autentyczne przez Kościół w tym wieku.

 152. 152 Viper22, 22 października:

  Allah achbarr!!ale beda jaja!jak zobaczycie muzułmanina-smiało krzyczcie: أنا لا أستحقها
  Kif a salak anar!!przeżycia bezcenne!!

 153. 153 rychub, 22 października:

  Islam ze swoja „tolerancja” jest 400 lat do tylu . Najgorsza rzecz ze Zachod funduje Europie szczegolnie , ta glupia religie , wymyslona w snie .
  Gdyby nie pieniadze za rope , Arabia Saudyjska dalej by byla biednym krajem jak Pakistan czy Sudan .
  Krol Abdulla niby ma sie dobrze z Zachodem ale wszytkie glowne fundacje ida na promowanie Wahaizmu w Europie i reszcie swiata . Meczety w krajach chrzescijanskich sa wlasnie fundowane przez A.Saudyjska .

 154. 154 VR 6, 22 października:

  KBK AK 47
  tanie, modne, niezawodne
  kto za, niech sie nie ujawnia…
  jeszcze im zagramy wspolnym ogniem
  nie mowcie tylko dzialajcie

 155. 155 Hagen, 22 października:

  Nie popieram tak samo islamu jak i chrześcijaństwa z perspektywy rządów i kultu jednostki to jest czysty absurd, cała Europa powinna być świecka i wspierać naukę i rozwój. Co do ofiar tzw. inkwizycji nie było to tylko palenie na stosach, ale różne tortury doporowadzające do masowych, czasem osobnych morderstw. Zapamiętajcie te słowa ofiary inkwizycji są liczone w 9 miliardach. Nawet Hitler i Stalin nie przebili tego. Gdy w Eurpoie żyli słowianie, germanowie, vikingowie zostali wybici wymordowani całkowicie przez rządy chciwości, manipulacji, nietolerancji kościoła i na jego rozkaz łamiąc przy tym swoje przykazania. Co do ofiar islamu, morderstw dopuszczają się tylko ci co stosują dżihat, ci co go nie stosują działają zgodnie ze swoją wiarą. Oczywiście są grupy terrorystyczne, teoretycznie oni nie są prawdziwymi islamistami, tylko czymś jakby odmienionym innym prawem upodobnionym do islamu tym ogólnie jest tak jakby cały ten dżihat.

 156. 156 pan dziejaszek, 23 października:

  Nieprawda, że mordują tylko ci co stosują dżihad. Mordują się również w obrębie własnych rodzin – ofiarami tych zbrodni padają najczęściej młode kobiety, które nie chcą żyć zgodnie z zasadami islamu (czyli nie chcą być własnością swoich rodzin/mężów). To tzw. zabójstwa honorowe, będące prawdziwą plagą w społeczeństwach muzułmańskich Europy Zachodniej. Poza tym twierdzenie, że w tej chwili realnym problemem jest katolicyzm, jest lekko śmieszne i świadczy o kompletnym niezrozumieniu rzeczywistości. Współczesny katolicyzm nikogo nie nawraca siłą i nie podżega do nienawiści wobec innowierców, tak jak czyni to radykalny islam. W porównaniu z przeciętnymi imamami głoszącymi swoje kazania w krajach europejskich nawet ksiądz Rydzyk wychodzi na ultraliberała. Jeśli chodzi o historię Kościoła – owszem ma on na sumieniu inspirowanie zbrodni – tylko że dokonano ich setki lat temu, a Kościoły chrześcijańskie od tamtej pory przeszły głęboką przemianę. Natomiast metody działania islamu nie zmieniły się od 7 wieku – tak jak się szerzył drogą podboju, siłowego narzucania wiary i związanego z nim prawa i metodą eksplozji demograficznej wewnątrz obcych społeczności, tak czyni to nadal.

 157. 157 grex, 23 października:

  „Czy jestem radykałem albo terrorystą, jeśli próbuję wprowadzić muzułmanów na ścieżkę islamu?”

  nowe hitlery rosną gotowe wprowadzić piekło… precz z takim islamem w europie :/… albo przyjmują zasady cywilizowanych ludzi albo niech zostaną małpami skaczącymi po drzewach…

 158. 158 Grexiu, 23 października:

  „Wypowiedź Sulejmana powinna zabrzmieć dla nas jak alarm i uświadomić nas, że Turcja nie może znaleźć się w UE.
  Trzeba zacząć czyścić Europę z radykalnego elementu islamskiego. Ograniczyć możliwości podróżowania w Europie i osiedlania się na tym kontynencie.”

  Święta racja – to jest wielkie zagrożenie dla europy, podobnie jak hitler przez 1 wojną światową. Teraz jest czas na prewencję!

 159. 159 Pierre Trudeu, 23 października:

  – Do wybiegajacego z metra islama baba sie drze – zapomnial pan walizki – a islam „Allah Akkbar” – hehehehe

 160. 160 Nowy wolny swiat., 23 października:

  Religia to choroba. Kazda bez wyjatku. W skrocie kazda obiecuje zycie po zyciu pieklo niebo nirwane i inne bzdury. A ze ludzie boja sie umierac, to ida jak kozy za swoimi przywodcami. Nie moge sie nadziwic 21 wiek i wokolo niemyslaca masa. Jak juz wierzysz w tego Boga to uwierz ze dal Ci tez rozum. Po to zeby myslec i go uzywac a nie bezmyslnie powtarzac bzdury z nawiedzonych setki razy przepisanych ksiazek. Jesli Cie juz stworzyl to uwierz ze wyposazyl Cie we wszystko zeby zrozumiec swiat. I zeby dotrzec Boga nie potrzebujesz zadnych posrednikow polbogow ani prorokow.

 161. 161 REOZ, 23 października:

  Mi nikt nie przeszkadza ale jak się jedzie do innego kraju powinno się poszanować wierzenia innych i nie stawiać żadnych meczetów bo tu dla nich nie ma ziemi świętej gdzie można było by go postawić:D
  Mieszanie kultur jest zle to tak jak aktualnie zastepowanie niekturych polskich wyrazow angielskimi po pewnym czasie kultura i jezyk zanika
  pozatym co kraj to obyczaj i to jest fajne ze jak chcesz poznac skrawek jakiejs kultury musisz wyjechac chodz by na tydzien gdzies zeby zobaczyc jak inni zyja i wyglada ich swiat

 162. 162 Anakond, 23 października:

  Bardzo ciekawy artykuł. (Komentarze pod artykułem 20% ok i 80% bełkot – zwłaszcza niz gruchy ni pietruchy jakiś świr pakuje tu p.Kaczyńskiego, tfu, wariatów z peło TVN pełno)

 163. 163 iber, 23 października:

  Wspaniała notka. Gratulację kunsztu i czekam na więcej.

 164. 164 pan dziejaszek, 23 października:

  Odpowiedzi na pytania Tony’ego:
  1. Oczywiście cywilizacja zachodnia, gdzie możesz zaprzeczać istnieniu boga lub upierać się przy jego istnieniu. Oba stanowiska są równoprawne i prezentując którekolwiek z nich nie stracisz głowy. Na tym polega wolność słowa. W islamie jest inaczej. Widzisz różnicę?
  2. Z szydzeniem jest podobnie. W cywilizacji zachodniej możesz wyśmiewać zarówno wierzących i niewierzących, masz prawo do krytyki światopoglądu religijnego. W krajach muzułmańskich za taką krytykę możesz trafić do więzienia albo zostać zabity przez swoich sąsiadów. Widzisz różnicę?
  3. Zachodnia. Co złego jest w szanowaniu gejów i lesbijek? Każdy człowiek zasługuje na szacunek. Innymi kategoriami myślą ludzie w krajach muzułmańskich, w których homoseksualistów się wiesza.
  4. Podsłuchiwać, kontrolować korespondencję? W cywilizacji zachodniej – tylko za zgodą sądu w stosunku do osób podejrzanych, w krajach islamskich wszyscy szpiegują wszystkich i na nich donoszą, mnoży się tajne służby (np. jest ich 10 w Iranie), funkcjonują policje religijne stojące „na straży obyczajowości”.
  5. Prawo części krajów cywilizacji zachodniej dopuszcza aborcję, drugiej części – nie lub w tylko wyjątkowych wypadkach. Religia chrześcijańska zdecydowanie potępia aborcję, islam – NIE.
  6. Co jest złego w tym, że ludzie nie mogą znieść potwornego cierpienia i wybierają śmierć? Lepiej dla Twojego sumienia, gdy konają w męczarniach?
  7. Tak może być w islamie. W odróżnieniu od znacznej części państw arabskich, wszystkie państwa tzw. zachodniego kręgu kulturowego ratyfikowały Międzynarodowy Pakt Praw Politycznych i Obywatelskich, zapewniający rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. W w/w krajach arabskich takiego prawa nie mają.
  8. Islam zezwala na takie praktyki wobec niewiernych – okłamywanie ich w celu uzyskania korzyści dla religii (tzw. takija) jest wpisane w taktykę rozwoju islamu i towarzyszy mu od początków jego istnienia. W cywilizacji zachodniej kłamstwo jest jednoznacznie potępiane jeśli chodzi o osąd moralny, niezależnie od tego kogo się okłamuje, a w pewnych sytuacjach (np. krzywoprzysięstwo) – penalizowane.
  9. W cywilizacji zachodniej nikt nie „propaguje” rozwiązłości, natomiast jest ona prawnie dopuszczana (oczywiście z konsekwencjami, np. w postaci orzeczenia o winie w przypadku zdrady małżeńskiej), gdyż prawo stara się zbytnio nie ingerować w prywatne życie obywateli. W islamie jest oczywiście inaczej i za zdradę małżeńską można zostać ukamienowanym. Fajnie, co?
  10. „Zdegenerowanych zbrodniarzy”? Masz na myśli Chomeiniego? A może samego Mahometa – wszak jego życie szanują wszyscy muzułmanie, mimo że był mordercą, złodziejem i pedofilem?
  11. W cywilizacji zachodniej dostępny jest alkohol, posiadanie narkotyków lub handel nimi są zabronione w olbrzymiej większości krajów tego kręgu kulturowego. Jeśli chodzi o samą narkomanię, nietrudno znaleźć kraje muzułmańskie, gdzie jest ona rozpowszechniona bardziej niż w jakimkolwiek państwie zachodnim (np. Iran, Afganistan).
  Ze swojej strony dodam kilka innych pytań. Która to cywilizacja:
  1) Żąda wprowadzenia prawa opartego na swojej religii na całym świecie i przymuszenia wszystkich (niezależnie od ich wyznania) do przestrzegania tego prawa?
  2) Traktuje innowierców jak podludzi i żąda wprowadzenia haraczu, który musieliby płacić na rzecz wyznających „prawdziwą” wiarę?
  3) Zachęca do zabójstw w imię religii?
  4) Nakazuje ściganie i zabijanie apostatów?
  5) Toleruje gwałty, bicie kobiet, rozporządzanie cudzym życiem (aranżowane małżeństwa), nie widzi nic złego w pedofilii?

 165. 165 Kamisia, 25 października:

  Oj tam dajcie spokój tym islamistom.
  Nie podobają się wam to:
  – nie jeźdźcie na wakacje do egiptu i innych krajów islamskich (bo tym samym tam zostawiacie im pieniądze)
  – kupcie sobie samochód elektryczny (nie będziecie wspierać szejków arabkich, a wiadomo że bez ropy będą nikim i nie będzie ich stać na finansowanie meczetów)
  – nie kupujecie produktów wyprodukowanych w tych krajach

  I tyle. A nie że wspieracie ich najpierw a potem biadolicie że się rozprzestrzeniają…

 166. 166 Grzegorz Jerzy Gniady, 5 listopada:

  Islam szyicki to dla mnie wyższa jest lepszy od sunnickiego.Irańczycy stworzyli wspaniałą poezję miniatury malarskie i dywany.Islam szyicki jest bardzo refleksyjny i bazuje na starej zoroastriańskiej kulturze Iranu.Dominuje w nim ekstaza poświęcenie i fascynacja śmiercią.Irańczycy są wspaniałym narodem.Niech żyje Islamska Republika Iranu.Niech żyje korpus pasdarów-strażników rewolucji.Niech żyją siły zbrojne.
  Allah Akbar!!!.

 167. 167 Grzegorz Jerzy Gniady, 5 listopada:

  Wkradł się pewien błąd.Chciałem napisać że islam szyicki jest lepszą formą niż islam sunnicki.

 168. 168 Grzegorz Jerzy Gniady, 5 listopada:

  Iran przetrwał wszystkie burze.Obronił się przed sunnickimi kalifami z Bagdadu.Pokonał Irakijczyków i Amerykanów.Dlatego jestem pewien że będzie rozwijał się dalej pomyślnie.
  Allah Akbar!!!

 169. 169 Grzegorz Jerzy Gniady, 10 listopada:

  mordowania chrześcijan w Iraku dopuszczają się bojownicy Al-Kaidy(sunnici).szyici nigdy nie dokonują tego typu aktów.Kultura irańska (de facto szyicka) jest wspaniała niezwykle wysublimowana i stara.
  Niech żyje Korpus Pasdarów-Strażników Rewolucji.Niech żyją siły zbrojne Iranu.Niech żyje wielki ajatollah Ali Khamenei.
  Niech żyje Islamska Republika Iranu.
  Po trzykroć Allah Akbar!!!.

 170. 170 Grzegorz Jerzy Gniady, 10 listopada:

  Islamska Republika Iranu jest najwyższą formą ustroju islamskiego.Zbliża się do idealnej wspólnoty jaka istniała w czasach Proroka Muhammada.Allah Akbar.

 171. 171 max, 13 listopada:

  Grzegorz Jerzy Gniady – wez ty walizy i jedz do twojego zacofanego Iranu i nie wypisuj tu bzdur !

 172. 172 Bula, 18 grudnia:

  Przecież islam już opanował Europę. Dla niektórych krajów już jest za późno. Francja, kraje beneluksu-Holendrzy masowo uciekający ze swojego kraju. Poczytajcie o tym. Czas, by Polacy się obudzili zanim nie będzie za późno-tym bardziej, że UE już teraz podrzuca nam kukułcze jajo, nakazując przyjąć więcej imigrantów (w szczególności chodzi o muzułmanów…)

  Zapamiętajcie: meczet w Polsce to dopiero początek.
  A ich tolerancje mieliśmy okazję poznać po niedawnym zamachu w Szwecji. Czas się obudzić

 173. 173 SS.Swarożyc, 29 grudnia:

  Już niedługo wyremontuje się i zmodernizuje spalarnie biomasy BRZEŹINKA GMBH i opału nie zabraknie przez wiele lat.
  Dorzuci się jeszcze pedałów i innych deviantów a ile mydła będzie z produkcji ubocznej:
  „wpienniony iman”
  „wazelinowy wesołek”

 174. 174 free porn videos, 8 lutego:

  xlno czatn free porn videos pwlxgc h he j uie

  gebh vpqgy [URL=http://www.porn432.com – x videos[/URL – pyojne i ze r puv

 175. 175 large house plants, 25 marca:

  I enjoyed reading it. I need to read more on this issue…I am admiring the time and effort you put in your blog, because it is apparently one great place where I can find lot of reusable info..

 176. 176 freddiesex, 25 marca:

  bcep qtgbi freddiesex scwjop k af l axa

  ofxu pjken [URL=http://www.freddiesex.com – free xxx videos[/URL – wlhhml l va d ptd

 177. 177 Flagyl, 27 marca:

  I admit, I have not been on this webpage in a long time… however it was another joy to see It is such an important topic and ignored by so many, even professionals. I thank you to help making people more aware of possible issues.Great stuff as usual.

 178. 178 internet television, 31 maja:

  Hello, Admin, Now you have got your new web page and also you’re keen to start making some gross sales! But, how will you make sales should you shouldn’t have high volumes of tourists to your web site?

 179. 179 Karakuliambro, 8 lipca:

  Przeczytałem właśnie książkę napisaną w oparciu o wspomnienia pierwszej żony Bin Ladena ( miał piętnaścioro dzieci) i jednego z jego synów,który się wyłamał z władzy ojca.To jest koszmarne życie rodziny skrajnego fundamentalisty religijnego islamisty.Europejczykowi ,a raczej białemu człowiekowi to jest trudno pojąć.Zgadzam się ze wszystkimi opiniami przeciwników wszelkiego pobłażania imigrantom islamskim w Europie.Należy wszystko zrobić aby tych islamu wyznawców ,jeśli się nie chcą integrować, z Europy prawnie wyrzucać,demokracja i jej wolności nie dla islamistów.Meczet w Warszawie to jest zgroza.O ile wiem to w Arabii Saudyjskiej i nie tylko,nie ma ani jednego kościoła chrześcijańskiego ani świątyń innych religii.
  Osobiście jestem „zimny” w stosunku do jakichkolwiek religii.Uważam,że „biała rasa” powinna wszelkimi siłami i b.szybko ograniczać zapotrzebowanie na produkty ropopochodne,co podetnie źródło mega bogactwa krajów islamu i w większości powrócą do koczowniczego życia na pustyniach.

 180. 180 myszka, 1 września:

  >>>muzulmanizm<<

 181. 181 Euroislam » Jeśli nie nawrócisz się na islam, to…, 20 października:

  […] Czytaj dalej http://swiatowidz.pl/?p=513 […]

 182. 182 spool, 25 stycznia:

  Widząc te wszystkie komentarze, wydaje mi się że Polacy naprawdę zdają sobie sprawę z tego jakim zagrożeniem jest islam. Jednak dobrze by było przyjżeć się wydarzeniom na zachodzie. W dużych Europejskich miastach, można znaleźć się w dzielnicy gdzie koranistayczne prawa są faktem i niewierni muszą się dostosowywać. Spójrzmy na sprawę od strony demografii: na jedną rdzennie europejską rodzinę przypada średnio 1,45 dziecka, na rodzinę muzułmańską, mieszkającą w Europie jest to prawdopodobnie ok. pięcioro dzieci. Niestety rządy europejskie zamiast ograniczyć ten rozrost, poprostu go wspierają, tak jak jest to w Niemczech: ok 200 Euro na dziecko w rodzinie. Jeśli rządy nie podejmą konkretnych działań to za około dwa pokolonia, większość Europejczyków będzie miała na drugie imię Muhamad a nazwisko Muller będzie dość egzotyczne. Wtedy nie będziemy mieli szans wprowadzać prawa ograniczającego islamizację, ponieważ większąść w parlamencie europejskim będą stanowić muzułmanie. Na koniec mogę tylko powiedzieć że mimo iż nie trawię żadnych przejawów radykalizmu, to dzięki naszym polskim katolickim radykałom ok 2050 roku będziemy ostatnim bastionem nieislamistycznej Europy. Pozrawiam i proszę: nie milczcie w sprawie islamizacji świata!