Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Kolejny kraj w Europie?

22 listopada 2010, | Kategorie: Artykuły | 21 komentarzy

Wiele wskazuje na to, że w Europie pojawi się kolejny kraj. A właściwie dwa kraje.

W Bośni i Hercegowinie mało już jest, jak kiedyś, wiosek, w których obok siebie stoi cerkiew, meczet i kościół. Teraz wygląda to tak, że jeśli we wsi stoi wyremontowana serbska cerkiew, to obok najprawdopodobniej znaleźć można wypalone ruiny meczetu. Jeśli widzimy nowy, pobielony meczet – to w okolicy spodziewać się można ruin cerkwi albo chorwackiego kościoła. Kraj podzielił się już dawno, i to bardzo dramatycznie. I mimo, że społeczność międzynarodowa w Dayton w 1995 roku nie pozwoliła mu się rozpaść, to nie wiadomo, jak długo jeszcze ten posklejany z nie do końca pasujących do siebie kawałków kraj będzie jeszcze państwem.

Podpaństwa w państwie
Państwo to składa się bowiem z dwóch „podpaństw”: ze zdominowanej przez Serbów Republiki Serbskiej (RS) i Federacji Bośni i Hercegowiny (FBH), w której żyją głównie Bośniacy i Chorwaci. Istnieje także część kraju wspólnie zarządzana przez FBH i RS: jest to dystrykt Brczko: leży on na granicy z Chorwacją i dzieli Republikę Serbską na dwie części.
– Bośnia jest „nieodwracalnie podzielona na linii podziałów etnicznych” – powiedział Milorad Dodik, prezydent serbskiej części kraju w wywiadzie dla gazety „Vecernji Novosti”, dodając, że społeczność międzynarodowa w końcu zmęczy się utrzymywaniem w całości czegoś, co utrzymać się nie da i nie chce być utrzymywane.
Na banknotach bośniackich marek (które dzielą się na „feningi” – tak, to ostatnia pozostałość po świętej pamięci marce niemieckiej, z którą waluta bośniacka była ściśle powiązana) drukowanych w RS i FBH widnieją inni bohaterowie narodowi, mimo, że layout jest taki sam. Inna jest też kolejność napisów. Są dwujęzyczne (a w zasadzie „dwualfabetowe”) zarówno w RS, jak i w FBH, ale w RS cyrylica góruje nad łacinką, a w FBH jest odwrotnie.

Marka drukowana w Federacji Bośni i Hercegowiny...

...i w Republice Serbskiej w Bośni

RS i FBH mają własne rządy, prezydenta, parlamenty, flagi, herby, służby mundurowe – policję, służbę celną itd. Oba „podpaństwa” jeszcze do niedawna miały osobne armie, dopiero w 2006 roku – wbrew tendencjom odśrodkowym – połączono je we wspólne siły zbrojne.

Co Serbowie mogą zyskać na niepodległości Kosowa?
Granica między RS i FBH biegnie, jakby rysował ją pijany kartograf. W praktyce wygląda to w ten sposób, że jadąc samochodem z punktu A do punktu B można przekroczyć ją kilkakrotnie, nie bardzo orientując się zresztą, w którym z „podpaństw” obecnie się znajduje, dopóki nie zacznie rozglądać się, co też w mijanych wioskach jest spalone: cerkiew, kościół czy meczet.

Spalony meczet na tertorium Republiki Serbskiej

I chyba, że wjeżdża do jednego z większych miast, na przykład do faktycznej stolicy serbskiej części kraju – Banja Luki. Charakter miasta jest czysto serbski, a serbska symbolika narodowa bije w oczy. Ktoś, kto nie orientowałby się w skomplikowanej sytuacji politycznej tego kraju mógłby być pewien, że znajduje się na terytorium Serbii.
Bośniaccy Serbowie –ogólnie rzecz biorąc – nie chcą żyć z bośniackimi muzułmanami w jednym państwie. Uznanie przez dużą część międzynarodowej społeczności niepodległości Kosowa sprawiło, że wielu z nich zaczęło domagać się niepodległości na tych samych zasadach. Zasugerował to zresztą parę miesięcy temu sam Dodik, mówiąc, że być może Serbia powinna pogodzić się z utratą Kosowa, ale przyłączyć należałoby do niej kosowskie serbskie enklawy i – właśnie – bośniacką Republikę Serbską.

Ziemowit Szczerek

Przeczytaj artykuł „Czarne owce Europy” i dowiedz się o tym, jak Serbowie widzą swoją sytuację w Europie


21 komentarzy do “Kolejny kraj w Europie?”

 1. 1 lord s, 22 listopada:

  I bardzo dobrze. Narodów nie powinno się łączyć na siłę. Unię Europejską czeka to samo.

 2. 2 riki, 22 listopada:

  Chyba, ze znow namieszaja Amerykanie lub Rosjanie.

 3. 3 luk@s, 22 listopada:

  jesli te dwa panstwa powstana to i tak nadal beda wasnie i wojny poniewarz ludnosc jest zbyt wymieszana w tych krajach, tylko tyle ze wladza postawi na swoim.

 4. 4 Aisza, 22 listopada:

  Niedługo w Polsce też tak będzie. Już POlitycy ją podzielili. Na wschodnią i Zachodnią. Biedną i bogatą. Tylko patrzeć jak się zacznie to co w Jugosławii.

 5. 5 zbig49, 22 listopada:

  A kiedy doczekamy sie na Walonów i Flamandów?? kiedy jedynym obywatelem Belgii jest król Belgów a nie król belgijski

 6. 6 Król Mateusz, 22 listopada:

  Ej zakladam swoje panstwo 😀 ktos chetny:P? nie bedzie polityki kazdy bedzie mial glos i bedzie mial szanse na wypowiedzenie sie co chce zmienic i czego chce:) 😀

 7. 7 bc1953, 22 listopada:

  Bałkany zawsze były zarzewiem konfliktów, trzy religie na tak małym terytorium, bez szans na spokój. Dlatego cieszmy się z miarę jednorodnego wyznaniowo społeczeństwa w naszym kraju.

 8. 8 Pless, 22 listopada:

  Niy długo Ślonsk!!

 9. 9 Revera, 22 listopada:

  I tak trzymać! Dzięki temu słusznemu nurtowi np. w Polsce powstaną takie niezależne republiki jak: Tatrzańska, Beskidzka, Kaszubska, Biebrzańska etc. Zamiast wojewodów – wodzowie plemienni, szychy partyjne zostaną zastąpione przez szamanów… Sielanka! Ile kasy z Unii będzie można wyrwać na rozwój!

 10. 10 selecta, 22 listopada:

  To bardzo smutne, że bracia Słowianie ciągle się dzielą zamiast jednoczyć. Bóg jest jeden. Powinniśmy dać przykład innym ludom i żyć w tolerancji religijnej. Od nas powinna wypłynąć dobra nowina na cały świat. Slava!

 11. 11 Endriu, 22 listopada:

  To dobrze że z Wielkopolski jestem – Polanie już raz podbili inne plemiona to i podbiją drugi raz 😛

 12. 12 polak, 22 listopada:

  przesiedlic albanców do turcji i luz a serbia niech sie polączy z polską

 13. 13 największy zlepek państw w Europie to Niemcy, 23 listopada:

  ale to oni własnie budują swoją potege na dzieleniu innych. Wkrótce czeka Polskę oderwania Śląska. Na cel „budzenia świadomości narodowej Śląska” budżet niemiecki przeznacza niemałą kwotę.

 14. 14 pamiętajmy, 23 listopada:

  i znowu kibole „czerwonej gwiazdy” pokażą swój „patriotyzm”

 15. 15 maciek, 23 listopada:

  wszelkiego rodzaju religie tylko dziela ludzi miedzy soba i robia z siebie wzajemnie wrogow prowadzac zawsze do wojen.Swiat bez jakiejkolwiek nikomu niepotrzebnej religii bylby swiatem pokoju i pojednania miedzyludzkiego bo wszyscy byliby sobie rowni i tacy sami,a religie to tylko folklor ludowy wiec powinno sie je lekceazyc i nie traktowac na powaznie bo utrudniaja tylko zycie ludziom a sa jedynie zwykla prostacka rozrywką.

 16. 16 dolnoslazak, 23 listopada:

  dolny slask tez powinien byc oderwany od polski i stanowic osobne panstwo doslnoslazakow z jezykiem narodowym niemieckim!

 17. 17 siwy, 23 listopada:

  http://www.skocz.pl/zdjecie4371.jpg

 18. 18 lucky, 10 grudnia:

  Schlesien ,Schlesien ! oby jak najszybciej ,to co się dzieje w państwie polskim – szkoda słów

 19. 19 Łukasz, 10 grudnia:

  Chyba jesteś stuknięty dolnoślązak!

 20. 20 horbek, 11 grudnia:

  czeka nas jeszcze jedna ewolucja podonimy wodzirejów i polska będzie potęgą-pokoju

 21. 21 SS.Swarozyc, 29 grudnia:

  Gratuluje naiwności selecta i rozgaznięcia.Tam słowianie Serbowie gniębili zasranych muzułmańców bośniaków i albańców a Polacy skołowani przez media i amerykańców jeszcze im pomagali zamiast tępić to bydło islamskie razem z bracmi Serbami