Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Co się wydarzyło w białoruskim Mińsku, czyli Łukaszenka wybiera Azję Środkową

20 grudnia 2010, | Kategorie: Publicystyka | 69 komentarzy

Łukaszenka bawi się w dobrego i złego glinę w jednej osobie. Najpierw demonstracyjnie poluzował śrubę, a następnie ostro ją przykręcił. Przed wyborami opozycyjni kandydaci debatowali w majestacie prawa w studiach telewizyjnych, a 19 grudnia prawie wszyscy zostali aresztowani, a niektórych poturbowano do nieprzytomności. Pobito wielu demonstrujących opozycjonistów. Obejrzyjcie filmy nagrane 19 grudnia wieczorem.


Opozycjoniści (czy tylko?) szturmują parlament

Szturm na parlament mógł być, jak twierdzi wielu opozycjonistów, prowokacją: mówi się o tym, że ci, którzy dali sygnał do ataku byli widziani wcześniej i potem w towarzystwie milicjantów. Dlaczego Łukaszenka miałby organizować taką prowokację?


Milicjanci tworzą mur z tarcz. Początek szturmu.

Dlatego, że na Białorusi jest wielu, którzy gotowi są postrzegać opozycję jako buntowników chcących wywrócić nieźle, w ich opinii, funkcjonujące państwo. Sam Łukaszenka na konferencji prasowej zwołanej 20 grudnia określił sprawę jasno: protestujący to „dzicy barbarzyńcy” i wyraził nadzieję, że ci, którzy do tej pory ich popierali przemyślą teraz swoją decyzję. Bowiem „żaden uczciwy człowiek nie może mieć wątpliwości co do wyników wyborów, musi je natomiast zaakceptować”.


Film pokazujący okoliczności pobicia kandydata na prezydenta Uadzimira Niaklajeua. Zwolennicy kandydata próbowali odepchnąć radiowóz milicyjny, który zagrodził drogę ich pochodowi. Sam Niaklajeu przekonywał wcześniej funkcjonariusza, że zakazując im dalszego marszu „łamie prawo”. Następnie rozległ się huk przypominający wystrzały i okrzyki przestraszonych ludzi…

Poparcie dla Łukaszenki nadal pozostaje duże. Przeciętni Białorusini, widząc, jak wygląda wlekąca się od 20 lat transformacja na Ukrainie, w Rosji i Mołdawii, która za nic na świecie nigdzie dowlec się nie może, pozostawia natomiast społeczeństwa i gospodarki tych krajów w stanie opłakanym, doceniają to, co mają.


Drzwi budynku parlamentu po szturmie. Profil użytkownika Slobodaslova, który zamieścił tu swoje filmy z manifestacji

Łukaszenka wybrał bowiem drogę środkowoazjatycką. Byłe kraje ZSRR dzielą się na te, które wybrały drogę europejskiego modelu demokracji i udało im się dokuśtykać do Unii, gdzie zaznały względnej stabilizacji (Litwa, Łotwa, Estonia), na te, które wybrały taką samą drogę, ale im się z różnych powodów nie udało (Ukraina, Mołdawia, Gruzja), oraz te, które wprowadziły u siebie rządy autorytarne: m.in. wszystkie poradzieckie kraje Azji Środkowej. I sytuacja gospodarcza w takim – na przykład – Kazachstanie rządzonym przez Nursułtana Nazarbajewa rysuje się, jak na region, całkiem nieźle. Nazarbajew co prawda rządzi już wieków i wygląda na to, że chce rządzić po wieki wieków, bo ostatnio zamówił u kazachskich naukowców środek na nieśmiertelność, ale mieszkańcy Kazachstanu doceniają tę małą materialną stabilizację, którą mają. Bo wystarczy rozejrzeć się po okolicy, by stwierdzić, że mogło być o wiele gorzej.


Oficjalny film propagandowy pokazujący, jak też wspaniale jest w Kazachstanie

Rosja jest czymś pomiędzy środkowoazjatycką satrapią a kulejącą demokracją, a Białoruś już dawno wybrała ten środkowazjatycki model. Łukaszenka nazywa Kazachstan „światłem demokracji”, a kołchozowa gospodarka jego kraju, w której sektor prywatny stanowi niewielki tylko procent rynku, zapewnia obywatelom życie jak na warunki europejskie raczej skromne, ale w porównaniu tym, co dzieje się choćby u południowych czy wschodnich sąsiadów – godne pozazdroszczenia. I dlatego właśnie wielu ludzi postrzega „baćkę” jako dobrego gospodarza, a demokrację jako niepotrzebne zawracanie głowy i fanaberie. Opozycjonistów – jako niebezpiecznych wichrzycieli, którzy chcą zburzyć mały białoruski raj, w którym centra miast są świeżutko odmalowane, w którym emerytury i pensje są wypłacane na czas, w mieszkaniach jest ciepło, a i na władze ponarzekać można. Z umiarem oczywiście. Z tego powodu wielu Białorusinów serdecznie nienawidzi opozycji. Posklejanej, dodajmy, z wielu ugrupowań – od narodowców do demokratów.


Pani, która popiera Łukaszenkę i pluje (dosłownie) na opozycję

Czytaj: „Radosny kołchoz prezydenta Łukaszenki”


Starsi Białorusini, tradycyjny „target” Łukaszenki, który zapewnia przecież emerytury i jako-taką stabilizację tu w nietypowej dla siebie roli: krytyków reżimu. Jakie mają argumenty? Tłumaczenia nie ma, ale białoruski (szczególnie ten z zachodu kraju) dla polskich uszu brzmi naprawdę niezbyt obco.

Tyle tylko, że ten mały białoruski raj, jeśli będzie prowadzony tak, jak prowadzony jest do tej pory, będzie musiał się w końcu zawalić. Bo taki jest los gospodarek, którym wydaje się, że jeśli zamknie się oczy na świat i panujące w nim prawa ekonomiczne, to one znikną.

Część opozycji zwraca uwagę na to, że ich radosna utopia pędzi ku przepaści. Inni narzekają, że kraj traci narodowy, białoruski charakter na rzecz coraz bardziej rosyjskiego. Jeszcze innym przeszkadza głównie brak demokracji i fakt, że kraj przypomina w gruncie rzeczy bardziej estetyczny ZSRR w wersji light. To oni wyszli 19 grudnia na ulice. Zobaczcie, jak to wyglądało:

Na tym filmie widać funkcjonariuszy przygotowujących się do akcji:

Kto wie jednak, czy „baćko” sam nie strzelił sobie w stopę: Komorowski po spacyfikowaniu demonstracji publicznie zasugerował „zmianę polityki UE wobec Białorusi”, a Ashton wezwała do „natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych”. A dodajmy, że Łukaszence, któremu walą się stosunki z Rosją, stawia obecnie na zbliżenie z Zachodem.

Ziemowit Szczerek

Blog Ziemowita Szczerka, wpisy z Mińska

http://ziemowitszczerek.blog.interia.pl/?id=1764835

http://ziemowitszczerek.blog.interia.pl/?id=1764218

http://ziemowitszczerek.blog.interia.pl/?id=1763796

http://ziemowitszczerek.blog.interia.pl/?id=1762622

http://ziemowitszczerek.blog.interia.pl/?id=1762494


69 komentarzy do “Co się wydarzyło w białoruskim Mińsku, czyli Łukaszenka wybiera Azję Środkową”

 1. 1 antyzaborca, 20 grudnia:

  Nie uszczęśliwiajcie ich na siłę. Oni naprawdę tego nie chcą

 2. 2 ZCH, 20 grudnia:

  ŻAŁOSNA TA BIAŁORUŚ ZE swoim prezydentem…..

 3. 3 Sudis band, 20 grudnia:

  Czy aby na pewno Białoruś musi się zawalić? A Chiny też się zawalą? A może to świat jest źle rządzony, oparty o złe zasady ekonomiczne. Dlaczego świat zadłuża się jak szalony? I kto pierwszy ma paść? Świat czy Białoruś? Ja obstawiam to pierwsze! Białoruś zrobiła ogromny postęp w ciągu ostatnich 15 lat. Gospodarka rosła niemal jak w Chinach, a PKB bliskie jest polskiemu (około 14 tyś. dolarów na osobę do około 18 tyś. dolarów na osobę). Co tak bardzo boli globalistów? Że nie mogą rozkraść majątku tego małego narodu, czy może bardziej to że ten mały naród pokazał im e można szybko podnosić swoje PKB i nie dość że się nie zawalił to jeszcze nieźle funkcjonuje. Dużo można by na ten temat, najważniejsze jest to żeby ludzie sami myśleli i nie słuchali tego co słyszą w telewizji.

 4. 4 BOLO, 20 grudnia:

  ŻE TEŻ NIE POTRAFIĄ SOBIE PORADZIĆ Z UZURPATOREM. CZY MAŁO JEST METOD ABY GO OBALIĆ? GODZĄ SIĘ NA TAKIE PONIŻANIE i POMIATANIE SOBĄ? DZIWIĘ SIĘ. BIALORUŚ TO ZAWSZE BYŁ WALECZNY KRAJ. A TERAZ?

 5. 5 Aiko, 20 grudnia:

  Do sudis. Masz człowieku naprawdę mylne wiadomości, albo coś pomieszało ci się w głowie. Tam bieda aż piszczy. Mam znajomą, to wiem. Czytasz GWybiórcze? Śmieszny jesteś, człowieczku.

 6. 6 kasza, 20 grudnia:

  Popieram Lukaszenke, ktory nie chce powtorki z drugiej Ukrainy. Zwyklym, przyzwoitym Ludziom na Bialorusi wystarcza praca, zarcie, cieple mieszkanie i wodka. A on im to gwarantuje. Demokracji potrzebuja tylko ci ktorzy chca wlasny narod okradac, oszukiwac i zniewolic.

 7. 7 padniety, 20 grudnia:

  To jest szopka ktora urzadzili opozycjonisci i media.Przedstawiaja sytuacje tak jak chca nam przedstawic i nie popieraja tych rewelacji zadnymi dowodami.Przeciez to demonstranci zaatakowali PARLAMENT…Policja powinna tam uzyc gazu i gumowych kul zeby rozgonic te towarzystwo.Wydaje mi sie ze takie zachowania sa standardem w panstwach udemokratycznionych…Co do hukow i wystrzalow to nic innego jak petardy rzucone przez demonstrantow i ewidentnie widac ze to oni zaatakowali policje…

  Przedstawcie dowody ktore potwierdza fakt sfalszowania wyborow.

 8. 8 markonio, 20 grudnia:

  Byłem na Białorusi …. schludny, spokojny kraj. Ludzie żyją skromnie ale spokojnie i dostatnio. Przeciętny obywatel nie opływa może w luksusy, czy nowinki techniczne, ale też /co jest napewno ważniejsze/, nie martwi się czy jutro będzie miał pracę, czy pieniądze na czynsz. Odczepcie się więc pejsikowe ludki spod znaku PO, od tego kraju i ich obywateli. Nie siejcie zamętu w głowach ludzi nie zapoznanych z tematem. Łukaszenka naprawdę ma tam ogromne poparcie w społeczeństwie, więc nie uszęśliwiajcie ich na siłę.

 9. 9 Bielarus, 20 grudnia:

  Prezydent Bialorusi ma racje i historia to doceni.Dlaczego ma sie podporzadkowac do standardow UE,bo unia tak chce?

 10. 10 padniety, 20 grudnia:

  markonio, zgadzam sie z toba w 100%.Polacy i inni robia szum a zapominaja ze sami nie lubimy jak obce panstwa wtracaja sie w nasze sprawy…

  Chyba nie potrzebujemy drugiej Ukrainy…

 11. 11 Sudis, 20 grudnia:

  Do Aiko: GW nie czytam, ale o ile się nie mylę to ta gazeta jest za demokratyzacją Białorusi i obaleniem Łukaszenki. Taki problem w tym jest, że Białorusini faktycznie Łukaszenkę popierają. A bieda jest u nich i u nas. Z tym że oni się rozwijają, nie zadłużają się na taką skalę jak my i nie wyprzedali swojego majątku narodowego za 10 procent jego wartości. I dlatego media światowe plują jadem na Łukaszenkę.

 12. 12 Krzysztof, 20 grudnia:

  Hołota zaatakowała Parlament. To chyba normalne, że policja zareagowała. Dziwne by było gdyby tego nie zrobiła.

 13. 13 antypadniety, 20 grudnia:

  ty padniety, z zomo jestes, czy co?popierasz działania milicji na Białorusi,to po czyjej stronie byłeś /byś był w grudniu 70 roku na Wybrzeżu?

 14. 14 marina, 20 grudnia:

  Bravo Białoruś, Vivat Baćko!…tak tak, pazerne hieny z zachodu chciałyby wtargnąć całą hordą i się nakraść do woli pod parasolką tzw. demokracji, tj. czytaj wyzysku kapitalistycznego, a co za tym idzie zniewolenia mentalnego całego narodu, tak jak to sie stało w Polsce…

 15. 15 antypadniety, 20 grudnia:

  a w ogóle datę się pisze „20 grudnia” a nie „grudzień”, szanowny administratorze tegoż forum

 16. 16 bolko, 20 grudnia:

  SUDIS,MARKONIO itd macie rację ale krzykacze są górą

 17. 17 Waldek 20 Grudnia, 20 grudnia:

  Polacy…. nie pamiętacie jak nazywano Nas w latach 70,80n-warchoły, wichszyciele i itd.Mimo wszystko dążyliśmy do tego co ma większość w europie. Jak można mówić żeby zostawić Białorusinów samych.Nas nie zostawionowtedy samych. Nie mówię,że to co jest obecnie jest super ale jeżeli ktoś mówi, że przedtem było lepiej bo była praca to wydaje się, że nie o to tylko chodzi. Wielu jest bezrobotnych to fakt ale tak naprawdę ilu znich jest z własnej woli bo tak wygodniej.

 18. 18 miro, 20 grudnia:

  Grupa oplaconych zadymiarzyzrobula zamieszanie,a teraz treabi o tym caly swiat!Nasze ZOMO tam potrzebne!

 19. 19 JESTEM Z BIALORUSI, 20 grudnia:

  Naprawde jest zle! Dzialo sie tu obok. Bol, strach, Lukaszenko prawdziwy tyran. 5 dni glosowanie wstepne, wszsytko podliczone. 25 % juz mieli w garsci wsrod wojskowych. Ja glosowalam za Nielikajewa, ale wiedzialam ze normalnych madrych kandydatow, Luka nawet nie puscil by do wyborow! Takich co nic nie moga, stworzaja pozor demokracji dopuscil dla spektaklu, ktory pokazuje swiatu. Lukaszenko chory czlowiek. Nasza raodzina cierpi z powodu jego wladzy, i mamy nadzieje wyjechc z tej biedy! Moja mama czlowiek o wyzszym wyksztalceniu, pracuje bez wolnych i zarabia ledwo co na chleb. Bieda tu jest Lata 70-te. Pozyczcie nam SOLIDARNOSC!! Mlodziez chce zmian, ale 50 %naprawde jest jego ZOMBIE!!! za czasow zwiazku zapomnieli jak myslec samodzielnie. Polska to naprawde wolny kraj!!

 20. 20 Paweł, 20 grudnia:

  Ja nie uznaje ani Białorusi ani Litwy ani Ukrainy dla mnie to Polska

 21. 21 Miroslaw, 20 grudnia:

  Białorusini nie sa tacy naiwni jak my,nie dadzą sie nabrać na takie plewy jak my na 21
  postulatów które doprowadziły do obecnej
  sytuacji:

  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców
  wolnych związków zawodowych wynikających z
  ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87
  Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących
  wolności związków zawodowych.

  Tak tak mamy wolne związki które bardziej dbają o
  interesy pracodawców niż robotników,szyszki ze
  związków są na garnuszku każdego pracodawcy.

  2.Zagwarantowanie prawa do strajku oraz
  bezpieczeństwa strajkującym i osobom
  wspomagającym.
  wszystko sie zgadza nawet jak pilęgniarki
  strajkowały to były zagłuszane za to parady gejów
  i lesbijek są normą bo to bardziej rozrywkowe
  imprezki.

  3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL
  wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie
  represjonować niezależnych wydawnictw oraz
  udostępnić środki masowego przekazu dla
  przedstawicieli wszystkich wyznań.

  Jasne przecież jedynym słusznym wyznaniem jest
  wyznanie sterowane z Watykanu,ksieża
  pedofile,złodziej,komisja majątkowa to tylko
  wymysł złych sił szatana.

  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o
  utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
  oraz publikować jego żądania.
  Jak sobie przypomnę to tych komitetów były więcej
  niż sprzedanyc,doprowadzonych do ruiny zakładów i
  podawanie informacji w prasie czy w TV niczego nie
  zmieniło.

  6. Podać realne działania mające na celu
  wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej
  poprzez:

  a) podanie do publicznej wiadomości pełnej
  informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,

  b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom
  społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem
  reform.

  Rok w rok podają do publicznej wiadomości
  informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej,rok w
  rok zaciskamy pasy coraz mocniej a władza dostaje
  coraz więcej.To ta sprawiedliwosc
  społeczna.Dyskusje toczone-najwięcej tych dyskusji
  w gronach bezrobotnych i bezdomnych.

  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego
  pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę
  dotychczasowego wzrostu cen

  To jest rewelka tylko pewnie gdzieś małym
  druczkiem dopisali ze ten punkt dotyczy tylko
  rządu i posłów senatorów i całą śmietankę

  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac
  równolegle do wzrostu cen i spadku wartości
  pieniądza.
  A kto tam dzisiaj ogarnia coś takiego jak wzrost
  cen lub spadek wartości pienią

  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku
  wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować
  tylko nadwyżk

  To my jeszcze coś produkujemy w nadwyzkach??I
  gdzie to niby mamy eksportować??

  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na
  zasadach kwalifikacji, a nie przynależności
  partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu
  partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych,
  zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.
  To jest perełka w ciągłej realizacji jak
  mniemam:)

  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat,
  a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL
  30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez
  względu na wiek.

  W świetle obecnych propozycji to prawie sabotaż
  ten postulat.

  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co
  zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  Słusznie słusznie NFZ poprawia swoje warunki na
  wszystkie możliwe spsoby.
  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania
  W pełni zrealizowany mieszkania stoją
  puste-widocznie brak chętnych i dlatego większośc
  budowlańców prauje teraz w całej Europie tylko nie
  w Polsce.

  20. Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i
  dodatek za rozłąkę.
  wW tym przypadku nie wiem jak jest ale może ktoś
  sie wypowie jak to teraz z tymi dietami jest:)

  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy.
  Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie
  czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować
  zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub
  innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

  Ten postulat to musiał byc normalnie pisany przez
  jakiegoś bolszewika,przecież ludzie sami garną się
  do pracy w soboty niedzielę święta państwowe ba
  nawet kościelne czemu im zabraniac

  Bracia Białorusini taki to dobrobyt wywalczyła dla
  nas solidarnosć,tak mamy wolność i demokrację,mamy
  paszporty,mamy pełne sklepy,kilometrowe kolejki do
  lekarzy specjalistów,wygłodniałe dzieci,ludzi
  umierających na ulicach lub w kanałach itp brak
  nam pracy,godnych zarobków,wolnego czasu dla
  rodziny.
  Jednak jak to mówią nie ma nic za darmo musicie
  sami wybrać.

 22. 22 no tak, 20 grudnia:

  to fakt Bialorus tkwi jeszcze w tamtych czasach kiedy „wadza ludowa” w mroznych dniach grudniowych pozwalala ludziom rozgrzac sie na ulicy by zapomnieli o chlodzie i glodzie a swiatem i tak od wiekow rzadza zlodzieje i zbrodniarze

 23. 23 znawca, 20 grudnia:

  Zeby w Polsce był taki Łukaszenko to mielibysmy porzadek a zachodnie cwaniaczki i nieroby polskie by nas nie zalewaly

 24. 24 Ajax., 20 grudnia:

  wielkie brawa dla Miroslawa,zeby te postulaty przeczytali ludzie z ”SOLIDARNOSCI”a nie wymadrzali sie,na temat panstwa bialoruskiego.Niech zapytaja przecietnego polaka,czy te postulaty sa dla niego czy dla elit panstwa.Sadze,ze nie znajdzie sie taki odwazny.

 25. 25 bialorusinka z minska, 20 grudnia:

  Miroslaw Ten postulat to nieprawda. Ser zolty za 4 miesiace z 12 BYR wzros do 22 (ten sam). Moja placa jest na miejscu. Nie wprowadzaj rodakow w blad!!

 26. 26 NIE WTRĄCAĆ SIE W SPRAWY BIALORUSI, 20 grudnia:

  często bywam na Bialorusi, faktem jest,że jest im cieżko , ale kraj ten jest moim zdaniem dobrze zarządzany, nie ma bezrobocia, sklepy sa dobrze zaopatrzone, glownie w gtowary pochodzenia bialoruskiego, zapyta ktos – a demokracja? – moim zdanie proces budowy demokracji na Bialorusi jest zaawansowany, jego tempo nie jest moze zadowalajace, ale za to dostosowane do warunkow tego kraju…

 27. 27 Podpis zbych, 20 grudnia:

  NARODZIE BIALORUSKI JAK CHCECIE ZDYCHAC TO ROBCIE REWOLUCJE .
  BEDZIECIE CO TYDZIEN MIELI PODWYZKI . A KRAJ BEDZIE TONAL W DLUGACH A WY RAZEM …

 28. 28 Podpis POLAK, 20 grudnia:

  ABY STARSI LUDZIE MUSIELI ZDYCHAC BO LICZY SIE EKONOMIA ,CHCECIE .
  TO ROBCIE TO GLUPKI . KONCERNY CHCA ZAROBIC .

 29. 29 Podpis, 20 grudnia:

  kocham Białorusinkę

 30. 30 POZADNI LUDZIE W POLSCE TERAZ NIE MAJA PRAWA BYTU., 20 grudnia:

  CWANIAKI ,UKLADY, ZNAJOMOSCI, ZNIECZULICA BRAK TWARZY LUDZKIEJ. OTO CALA WOLNA POLSKA .
  BEDZIECIE PLAKAC JESZCZE GLUPI NARODZIE BIALORUSKI .. DO CZEGO SIE PCHACIE .PRZYJEDZ POZYJ TO ZOBACZYSZ JAK JEST .GLUPIEC WIERZY W PROPAGANDE .

 31. 31 Tom, 20 grudnia:

  Bardzo dobry komentarz nr: 3 ! popieram !

 32. 32 Tom, 20 grudnia:

  Bardzo dobry komentarz nr: 3 ! popieram !

 33. 33 JM, 20 grudnia:

  Spokojnie, bez emocji. Mnie zastanawia jedna sprawa. Twierdzi się u nas, że na Białorusi jest silna opozycja. Pytam więc dlaczego ta silna opozycja nie jest w stanie się porozumieć i wystawić jednego silnego kandydata? Polityka to sztuka działania w takich warunkach jakie są, a nie jakie powinny być. Łukaszenka jak dotąd potrafi świetnie rozgrywać i dlatego nadal jest prezydentem. Przecież gdyby w Polsce nie brakowało żywności i nie byłoby podwyżek to nie powstała by Solidarność w takiej postaci w jakiej ją znamy. Ilu ludzi by ją poparło? Ludzie chcą pracy, chleba i przyzwoitego życia. Widocznie Łukaszenka im to zapewnia.

 34. 34 Kristofor, 20 grudnia:

  Z punktu widzenia normalnego Bialorusina, wariacje na nute Ukrainy czy Gruzji sa rzeczywiscie co najmniej bezmyslne. Opcja rosyjska z jej sterowana przez Kreml demokracja i krwiozerczym kapitalizmem jest dla nich nie do przyjecia. A to, ze nie chca zydowskich bankow czy innych obrzezanych doradcow, ktorzy tylko marza zeby zachapac ten skrawek europejskiej ziemii – to tylko swiadczy o nich dobrze ! Zyja u siebie i sami za siebie odpowiadaja – a zyja tak jak im wygodnie ! Pejsaci z Waszyngtonu i Brukseli nie maja na Bialorusi nic do powiedzenia i to ich wlasnie biesi najbardziej i doprowadza do bialej goraczki.

 35. 35 gość, 20 grudnia:

  Białoruś będzie wolna gdy oczyszczaniem miasta zajmie się firma niemiecka lub włoska.
  Fabrykę lodówek przejmą Hiszpanie.
  Elektrownie i elektrociepłownie będą należeć do Francuzów i Niemców.
  Przemysł chemiczny przejmą amerykanie.
  Gdy zyski z handlu trafią do Francji, Niemiec, USA, Hiszpanii.
  Fabryki silników zostaną zamienione na hurtownie towarów z importu.
  A za forsę z deficytu budżetowego Białorusini będą się bogacić jako urzędnicy i wasale swoich wolnych właścicieli.
  W wolnych wyborach wygrywać będą tacy szczerzy szlachetni i uczciwi jak Kwaczor, Żebro, Dododorn, Gebels, Donek i wielu im podobnych agentów.
  Będą wolni gdy zaczną kupować samolociki w USA.
  Gdy ich przedstawiciele będą żebrać o tarczę rakietową przeciw Rosji by wzbogacić swoich właścicieli.
  Wałęsa zarobił na tym służeniu parę milionów.
  Inni wasale też są milionerami.

 36. 36 kiril, 20 grudnia:

  Elropa zachodnia war od BIALORUSI……

 37. 37 figor, 20 grudnia:

  Niech prezydent w nagrodę za tę wypowiedz zafunduje tej Pani darmowy pobyt w dowolnej stolicy UE albo w w Nowym Jorku.Po powrocie proszę o wywiad BIS.

 38. 38 ZBYCH, 20 grudnia:

  DOBRZE NAPISAL TEN GOSC O NASZEJ RZECZYWISTOSCI .SAMA PRAWDA .
  PODPISUJE SIE DWOMA REKAMI ..
  NIC TU NIE JEST NASZEGO W POLSCE.

 39. 39 POLAK, 20 grudnia:

  BIALORUSINI , LEPIEJ MACIE JAK U NAS . MYSLE O SWIECIE PRACY .

 40. 40 WALCZACY I ZWOLNONY Z PRACY W LATACH 80, 20 grudnia:

  JAKBYM WIEDZIAL ZE BEDZIE TAK JAK JEST NIGDY NIE BRALBYM UDZIALU W STRAJKACH ,,NIGDY,, WIEC ZASTANOWCIE SIE BIALORUSINI ..

 41. 41 Podpis, 20 grudnia:

  Ludzie poczytajcie, zapytajcie dziadków i rodziców jak Polska wyglądała za czasów komuny a potem dopiero komentujcie wydarzenia na Bialorusi. My przechodziliźmy to samo i wcale nie było łatwo.

 42. 42 boris, 20 grudnia:

  Łukaszenka powinien skończyć na furze gnoju z widłami wbitymi w klatę jak prawdziwy predsiadaciel kołchozu.

 43. 43 XP, 20 grudnia:

  ŁUKASZENKA TO POCIOTEK STALINA

 44. 44 mpk70, 20 grudnia:

  niech im zamkną granice z unią całkowicie i wtedy zobaczymy jak długo wytrzymają i tirów będzie o połowę mniej

 45. 45 Podpis, 20 grudnia:

  Dlaczego demokracja ma być najlepsza? W rzeczywistości lepszy jest system w którym panuje 100%-wolność gospodarcza niż demokracja – rządy matołów. Kraj też może być zniewolony gdy jest w nim demokracja. Przykład? Polska! Od 1989 Polacy mają gospodarzy jakich mają: łapówkarzy, agentów obcych mocarstw, tandeciarzy i leniuchów.

 46. 46 olek, 20 grudnia:

  jesli sądzicie pro zachodni manipulatorzy że choć trochę rozgarnięci Polacy uwierzą że pan Łukaszenka nie ma większości biełoruskiego Narodu to się grubo mylicie.

 47. 47 polak, 20 grudnia:

  Nie lubię tyranów, ale w obecnej sytuacji sprawę należy postawić jasno. Nie da się wygrać tym, czym walczy opozycja białoruska. Odpowiedź macie przed oczami. Oni sami się zweryfikowali. Powiem więcej, taka opozycja jak widać rzeczywiście narobi więcej szkód niż pożytku i tu z Łukaszenką się zgodzę, ale nie dlatego że go lubię. Wprost przeciwnie, ale ludzie którzy nie umieją się zorganizować, kłócą się ze sobą, nie umieją racjonalnie poprzez mądre decyzje ugrać tego przez tyle lat, nie dadzą sobie rady z rządzeniem i zniszczą taki kraj. Moim zdaniem nie zdali egzaminu i są jeszcze za słabi żeby rządzić. Zostali zweryfikowani. Tyle tylko że szkoda, że nie myślą właśnie w taki sposób. Nie wiem co ich ogranicza. Mogę tylko przypuszczać, czyli spawa pierwsza: trzeba być przebiegłym, sprawa druga: zorganizowanym i umiejącym żyć w kompromisie bez emocji. sprawa trzecia: czasami dla drani trzeba być draniem. to ostatnie mówię z żalem. Uważam, że gdyby zmienili sposób myślenia, czyli zaczęli knuć jak Łukaszenka, mieć swój wywiad, rozpoznanie, świetną organizację, to już dawno by rządzili i kontynyując zwycięstwo i ten tor myślenia i postępowania powoli budowali by solidne wolne państwo, a tak nie umieją obalić tyrana i przez to także nie nadają się do rządzenia. Muszą się jeszcze wiele nauczyć. Szkoda że tak mówię, ale proszę mi wybaczyć, taki jest mój punkt widzenia i może po tych gorzkich słowach, coś ruszy i coś może drgnie.

 48. 48 pop, 20 grudnia:

  Moskwa i cała akcja żeby wysiudać Łukaszenkę, dał się wrobić ruskim szachistom a myślałem że jest mądrzejszy. Teraz będzie ostro

 49. 49 Krzychu, 20 grudnia:

  Lukashenko’s Biggest Fan
  Ta pani z filmu moze przez ostatnie lata zmienila zdanie .
  To nagranie jest stare i jesli pamiec mnie nie myli pochodzi z przed 3-4 lat.
  Jak mozna to publikowac? To jest nawolywanie do nienawisci.

 50. 50 dan, 20 grudnia:

  Platforma już nie musi stosować takich metod. Oni wydymali nas wszystkich w białych rękawiczkach. Wystarczy mieć media w swoich łapach zastosować trochę chwytów socjotechnicznych i można wmówić ludziom wszystko. Nawet to, że mamy już drugą Japonię, a będzie jeszcze lepiej.

 51. 51 Mam cos do dodania ..., 20 grudnia:

  Widze, ze bardzo duzo dziala tutaj z 5 kolumny kgb dlatego ostrzegam naiwnych aby sie nie wdawali w jakies dyskusje z ta padlina. Wszelka retoryka jest zachowana dla ludzi wolnych, a nie siedziacych na garnuszku lukaszenki i putina. Pamietajcie, ze im placa za to aby formowac opinie publiczna w naszym i nie tylko kraju. Dla tego celu posuna sie do kazdej mozliwej prowokacji. Dzisiaj ich glownym zadaniem jest zmiekczenie waszych opinii na wczorajsze wydarzenia w Minsku przez przedstawienie swojego rezimu w pozytywnym swietle. Jak mowi przyslowie „najlepsza obrona jest atak” dlatego moim zdaniem nie zaprzatajcie sobie glowy tymi przydupami tylko czytajcie strony opozycji bialoruskiej gdzie prawda znajdziecie prawde i odwage tych mlodych i nie tylko ktorzy z narazeniem zycia probuja zmienic ich otaczajaca rzeczywistosc. Wasz glos i postawa na tym i nie tylko forum pomoga im uwierzyc, ze ich walka nie poszla na marne …

 52. 52 padniety, 20 grudnia:

  antypadniety
  Ty chyba nie wiesz o co walczyli robotnicy w grudniu 1970 a o co walczy czesc ludzi na Bialorusi…

  Wyobrazmy sobie ze w naszym kraju po wyborach prezydenckich srodowiska homoseksualne (nie jestem homofobem,jest to tylko uzycie mniejszosci do porownania ) podnosza raban ze wybory sa sfalszowane bo ich kandydat nie zostal prezydentem.Po czym szturmuja i niszcza powiedzmy Palac Prezydencki.Co powinna zrobic policja i wladze wiedzac o tym ze kazdy podatnik bedzie musial zaplacic za szkody z wlasnej kieszeni?Bylibysmy zadowoleni gdyby po takim zajsciu ktos w UK pisal w gazetach ze u nas sa lamane prawa czlowieka…?

 53. 53 Z innej paczki, 20 grudnia:

  Widze, ze bardzo duzo dziala tutaj z 5 kolumny kgb dlatego ostrzegam naiwnych aby sie nie wdawali w jakies dyskusje z ta padlina. Wszelka retoryka jest zachowana dla ludzi wolnych, a nie siedziacych na garnuszku lukaszenki i putina. Pamietajcie, ze im placa za to aby formowac opinie publiczna w naszym i nie tylko kraju. Dla tego celu posuna sie do kazdej mozliwej prowokacji. Dzisiaj ich glownym zadaniem jest zmiekczenie waszych opinii na wczorajsze wydarzenia w Minsku przez przedstawienie swojego rezimu w pozytywnym swietle. Jak mowi przyslowie „najlepsza obrona jest atak” dlatego moim zdaniem nie zaprzatajcie sobie glowy tymi przydupami tylko czytajcie strony opozycji bialoruskiej gdzie prawda znajdziecie prawde i odwage tych mlodych i nie tylko ktorzy z narazeniem zycia probuja zmienic ich otaczajaca rzeczywistosc. Wasz glos i postawa na tym i nie tylko forum pomoga im uwierzyc, ze ich walka nie poszla na marne …

 54. 54 To jest Kur...a nie dopuszczalne szok jak mozna z ludzmi tak postepowac , kazdy moze miec cos do powiedzenia i ma do tego calkowite prawo. Moj Boze aby swoich bic , szok ci co sa na gorze nie mowie o Bialorusi powinny juz w tej chwili zrobic z tym porzade, 20 grudnia:

  Szok po prostu szok zrubcie z tym cos , chanba jak mozna z ludzmi postepowac .

 55. 55 Podpis, 20 grudnia:

  Co ich czeka psie życie tak jak naszych emerytów i rencistów po 40 latach pracy a młodych studentów bezrobocie i mieszkanko z rodzicami. Na Białorusi przeciętnemu człowiekowi żyje się dobrze kto mówi inaczej ten jest głupia i się nie zna aspiracje polityczne są niszczone. Ale przeciętny obywatel ma zapewnione wszystko co mu jest nie zbędę do życia prace dom nie musi się martwić codziennie jak utrzymać rodzinę i co dać dzieciom jeść tam wszyscy może mają mniej ale po równo. Żyjecie tu zastraszeni jak psy gotowi się rzucić na siebie byle tylko wydrzeć jakieś ochłapy i poprawić swoja marną sytuacje. I to jest wasza demokracja wsadźcie ją sobie w d..pę. Ja chętnie rezygnuje z rządów burżujów kopania mnie w dupę i zatykania oczu demokracją. Bando baranów.

 56. 56 Historyk, 20 grudnia:

  Białoruska opozycja to złodzieje chowający się za sztandarami wolności. Tacy sami jak ci co okradli nasz kraj.

 57. 57 a., 20 grudnia:

  Kałboje, angole, żydki pragną się dobrać do Białorusi. Jak i do Rosji. W Polsce żydki przejęły władzę w 1990r (połowa czołowych postaci Solidarności – to ludzie pochodzenia żydowskiego – czego oczywiście od nich nikt się nie dowie).
  Dlatego w Polsce nie ma już przemysłu.
  Dlaczego o rządach Łukaszenki mówi się ‚reżim’? Łukaszenka wygrał kolejne wybory. Demokratyczne. I on ma ogromne poparcie. Jego twarda postawa wobec opozycji to też wynik postawy społeczeństwa, które woli mieć pracę, porządek i dobrego gospodarza niż bajzel.
  Wolne wybory oczywiście były – nikt nie zarzucał oszustw – przy żadnych wyborach.

 58. 58 aksel, 20 grudnia:

  Bogaci w doświadczane życiowe powinniśmy się zebrać i pojechać bronić narodu Białoruskiego który z racji historii i chociażby Mickiewicza jest nam bratni przed kapitalizmem. Niech chociaż oni żyją jak ludzie i przechowają te wartości które niegdyś były i w tym narodzie a kapitaliści z zachodu wykupili je za parę groszy.

 59. 59 olo, 20 grudnia:

  Jak bedzie zmiana wladzy to sprzedam mieszkanie w Polsce i pojade na Bialorus.Kupie za to jakis zameczek i 1000ha ziemi ,zbuduje czworaki i bede mel z 100 parobkow.Wiec do dziela oPOzycjo.

 60. 60 cała prawda, 20 grudnia:

  Białorusini, nie dajcie sobie zrobić masła z mózgu, nie będziecie mieć lepszego systemu politycznego od tego który posiadacie, każdy inny będzie gorszy.Milionerem nigdy nie będziesz, więc pilnuj byś nie został parobkiem

 61. 61 miet, 20 grudnia:

  Większość komentarzy jest przychylna Łukaszence.Moje zdanie jest podobne.Świadczy to jednak o tym,że my,Polacy przegraliśmy demokrację o jakiej marzyliśmy i obudziliśmy się z „ręką w nocniku”!Uczciwość wymaga,aby przed tym,co się stało w Polsce,ostrzec Białorusinów!

 62. 62 dawid, 21 grudnia:

  a. Świetny przykład idioty lub funkcjonariusza. W Polsce jest przemysł durniu. Szukanie zewnętrznego wroga w postaci Żydów uprawiała już carska ochrana. Wybory urągały demokratycznym standardom. Porządek i spokój to ulubione argumenty satrapów różnej maści.

 63. 63 jak, 21 grudnia:

  moment 3 ci którzy chcą aby zostawić baćkę w spokoju zdają sobie sprawę że on zabronił języka białoruskiego jako urzędowego?
  jakby w polsce wam ktoś po polsku zabronił mówić namawialibyście ludzi aby zostawić to tak jak jest?

 64. 64 Jeremi, 21 grudnia:

  Brawo Lukaszenka ! Ta sie robi z tymi co sie im nie chce pracowac, co maja frustracje ze zle prowadzonego przez siebie biznesu, co chca rozkradac dobra innych i panstwowe. Z takimi bezwzglednie trzeba robic porzadek, zamykac a nawet zabiajac jak w Chinach to zrobiono na Placu niebianskiego Spokoju, teraz Chiny maja spokoj, wyszly z nedzy i maja kwitnaca gospodarke z PKB ponad 8% a w Europie i USA ok O%. Jak tak dalej pojdzie to za kilka, kilkanascie lat Chiny przescigna UE i USA, chociaz tam jest dyktatura, ale jest i porzadek i biznes moze sie spokojnie rozwijac, zlodzieji sie zabija i zamyka a ci co pomnazaja dobra maja dogodne warunki rozwoju nawet w syktaturze, ktora morze byc lepsza niz zlodziejska zachodnia demokracja

 65. 65 Kazimierz 54, 21 grudnia:

  Pewnie facio chce być prezydentem parlamentem, sejmem i wszystkim pozostałym. „Ktoś” zapewne się znajdzie komu nie będzie się dalej podobało takie wybieranie. W końcu nic nie trwa wiecznie.

 66. 66 Kojot, 21 grudnia:

  Dobry polityk to martwy polityk. Nie ważne jaką opcję reprezentuje.

 67. 67 Podpis, 23 grudnia:

  mołu nada znać – widzicie ile jest wart zamodryzm 90 lat indotrynacji -babcia dalej wie że trzeba znać ojczysty jęzk , kapitalizm wykorzenia w ciągu 15-16 lat za pomocą pop-kultury.

 68. 68 Monika Kamińska, 28 grudnia:

  Telewizja kłamie. PKB na Białorusi rośnie dużo szybciej niż w Polsce (ponad 2 razy szybciej!). Takie są fakty. Wystarczy sięgnąć do niezależnych źródeł, aby się o tym przekonać. Łukaszenka nie dopuszcza do Białorusi złodziejstwa – międzynarodowej elity bankierskiej, która obławia się na takich krajach jak Polska. Białoruś podobnie jak Chiny jest opluwana w polskojęzycznych mediach, ale prawda jest taka, że Chiny już prześcignęły Europę, a Białoruś nadrabia dystans. Polska natomiast się cofa – jeśli wziąć pod uwagę jej pozycję sprzed 20 lat, to niestety spadliśmy o wiele miejsc w wielu dziedzinach, o piłce nożnej nie wspominając (cieszymy się jak dzieci ze zwycięstwa z Wybrzeżem Kości Słoniowej)

 69. 69 Mieszkaniec Białorusi, 31 grudnia:

  Tak się składa, że od dwóch lat mieszkam w Białorusi. I muszę zmartwić POprawnie myślącą część wypowiadających się tu ludzi. To prawda Białoruś to stosunkowo biedny kraj. Ale w tym biednym kraju ludzie żyją, żyją różnie. Są ludzie stosunkowo bogaci i nie są to ich posłowie do parlamentu – ci zarabiają około 4 500 000 BYR tj. 4500 zł, są to prywatni przedsiębiorcy tzw. „CZP” i „IP”. Resorty siłowe zarabiają zdecydowanie mniej niż w Polsce. Pozostali czyli budżetówka, ludzie niewykwalifikowani zarabiają jak u nas – mało. Ale fachowcy budowlani cenią się również jak w tusklandii. Opłaty komunalne są śmieszne, ceny energii, gazu paliwa oczywiście niższe niż w Polsce, ceny żywności(przede wszystkim mięsa), odzieży porównywalne z polskimi. Ale jest pewna różnica – kto chce pracować bez problemu znajdzie pracę, opieka socjalna w Białorusi jest na o wiele wyższym poziomie – dostęp do przedszkola za 40 zł miesięcznie powszechny, dostęp do ulgowych kredytów dla młodych małżeństw z dziećmi tak samo. I ostatnie – rzeczywiście porównując z sąsiadami kraj jest zadbany, czysty i ludzie żyją tu spokojnie. A najgorsze jest to, że uwierzcie mi, A.G. Łukaszenka tych wyborów nie przegrał.