Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Maghreb i Lewant: Kto następny? I co dalej?

31 stycznia 2011, | Kategorie: Artykuły | 101 komentarzy

Tunezja odhaczona. Jordania też odhaczona: król pod naciskiem ulicy odwołał premiera i powołał nowego. Egipt być może właśnie się odhacza, choć opornie: Mubarak ogłosił, że chce dociągnąć do końca kadencji. Świat już ogłosił, że zima 2011 to wiosna arabskich ludów, ale czy na pewno po rządzie Tunezji upadną następne? A jeśli tak – to co pojawi się w ich miejscu?

Screenshot z jednej z facebookowych stron nawołujących do rozszerzenia rewolty na cały świat arabski

Egipt: Hosni Mubarak?

Hosni Mubarak wprowadził w Egipcie stan wyjątkowy w tym samym roku, w którym w Polsce wprowadzono stan wojenny. I jeszcze nie odwołał. Złośliwi mówią, że na teraz jak znalazł.

AFP

Zgodnie z zasadami stanu wyjątkowego egipskie władze mogły – na przykład – więzić obywateli bez procesu, na podstawie samego podejrzenia o związki z ekstremistami. Jak w Guantanamo. I podobnie, jak w Guantanamo uzasadnieniem ograniczenia demokracji jest walka z islamistami ze zdelegalizowanego „Bractwa Muzułmanskiego”. „Bractwo” to organizacja ponadnarodowa i z tradycjami. Na wszystkie możliwe sposoby i tak jednoznacznie jak się tylko da, odcina się od terroryzmu, podkreśla przywiązanie do demokracji i szacunek dla kobiet.

AFP

„Bractwo” domaga się jednak wprowadzenia w kraju szariatu, a „szacunek dla kobiet” występuje w jego retoryce w klasycznie muzułmańskiej wersji, można więc obawiać się, że szacunek ten kończy się w momencie, gdy kobieta przestaje mieć ochotę pełnić przewidzianą w islamie funkcję społeczną.

Choć można obawiać się, że radykalni islamiści byliby jeszcze mniej skłonni do przestrzegania zasad demokratycznych niż Hosni Mubarak, warto pochylić się także nad tym, co mówi opozycja. A uważa ona, że permanentny stan wyjątkowy jest przede wszystkim wyjątkowo dobrym narzędziem do walki z opozycją w każdej formie. Nie tylko muzułmańskiej. I z tym zgodzić się trzeba: Mubarak od trzech dekad rządzi krajem twardą, dyktatorską ręką.

Trudno się dziwić: protestujący na ulicach Egipcjanie nie chcą już, by rządził nimi Hosni Mubarak. I tak się stanie, i to raczej wcześniej, niż później.

AFP

Stanie się tak nawet, jeśli obecna rewolta nie doprowadzi do upadku jego reżimu. Po pierwsze – jesienią Egipcjanie mają wybierać nowego prezydenta, a jeszcze przed rewoltą mówiło się o tym, że Mubarak tym razem odpuści sobie kandydowanie, co potwierdził 1 lutego w przemówieniu do narodu. W końcu jak długo można być prezydentem: Hosni rządzi Egiptem od trzech dekad, a zdrowie już nie to. I tutaj właśnie pojawia się „po drugie” – Mubarak ma już 82 lata.

Wcześniej spekulowano, że jeśli Mubarak nie zdecyduje się na kandydowanie w jesiennych wyborach, może zastąpić go syn – Gamal. W obecnej sytuacji Gamala mało kto już bierze pod uwagę.

AFP

Egipcjanie nie mają najmniejszego zamiaru czekać do jesieni. Czołowy opozycjonista Mohammed El Baradei, były szef MAEA, laureat (razem z MAEA) pokojowego Nobla z 2005 roku i zwolennik wprowadzenia w Egipcie demokracji w zachodnim stylu – wprost mówi, że chce zastąpić Mubaraka na stanowisku prezydenta. Póki co ma wsparcie „Bractwa”, choć trudno zakładać, by prozachodni polityk wiecznie cieszył się sympatią islamistów.

Zamieszki pod hasłem „dzień gniewu” trwają nadal, padają kolejne ofiary. Szabrownicy rabują mieszkania, magazyny i muzea. Na dachu Muzeum Egipskiego, dla ochrony jego zbiorów, rozmieszczono snajperów.

Mubarak zmienił rząd, ale protestujący uznali to za mydlenie oczu. Nie pomogły Mubarakowi telefony do Obamy i opowiadanie mu o reformach: protestujący pokazują prezydentowi lotnisko i domagają się, by poszedł w ślady Ben Alego. I być może Mubarak faktycznie ustąpi, a przedtem zdecyduje się przekazać władzę Omarowi Suleimanowi, szefowi wywiadu, ministrowi bez teki i dawnemu współpracownikowi i świeżo mianowanemu wiceprezydentowi. Wielu opozycjonistów uważa jednak, że zmiana dyktatora na szefa reżimowych służb to nie najlepszy pomysł.

AFP

A co na to wszystko Zachód? Problem polega głównie na tym, że Zachód, parafrazując znane powiedzenie, zdaje sobie sprawę, że Mubarak to s…syn, ale wydaje się też wyznawać zasadę, że Mubarak to „nasz s…syn”.

Mubarak bowiem jest postrzegany jako gwarant spokoju w regionie, a przede wszystkim – w miarę poprawnych stosunków Egiptu z Izraelem. A przynajmniej takich, które nie doprowadzą do kolejnej wojny Tel-Awiwu z Kairem.

A opozycja? „Bractwo Muzułmańskie” nie ukrywa swojej niechęci do Izraela. El Baradei wyznaje wartości bliskie Zachodowi, ale trudno ocenić realną siłę jego poparcia w społeczeństwie i siłę struktur, które jest w stanie stworzyć. Ergo: nie bardzo można na niego liczyć.

AFP

Co zrobi egipska „wierchuszka”? Spróbuje przepchnąć Sulejmana? Dokona się zamach stanu wewnątrz elity władzy? Władza ugnie się pod presją protestujących i utworzy rząd jedności narodowej? Ludowy ruch zmiecie z tronu Mubaraka i ustawi na jego miejsce El Baradeiego? Uaktywnią się islamiści z Bractwa, którzy z jednej strony pozują na umiarkowanych, a z drugiej domagają się wprowadzenia szariatu?

Czy odwrót od skamielinowatych dyktatur w Magrebie i Lewancie w stronę państwa religijnego nie będzie przejściem z deszczu nawet nie tyle pod rynnę, co pod lawinę błotną? Pocieszające wydaje się to, że Bractwo Muzułmańskie popiera w Egipcie jedynie około 20 procent społeczeństwa.

AFP

Jak twierdzi dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, El Baradei, który jest zwolennikiem państwa w zachodnim stylu, może nie dać rady zbudować wokół siebie silnych struktur. Najważniejszą opozycją jest Bractwo Muzułmańskie, a w Maghrebie ani na Bliskim Wschodzie nie istnieje społeczeństwo obywatelskie w zachodnim rozumieniu tego słowa.
– Tunezja jest krajem ludzi stosunkowo dobrze wykształconych i to ona może stosunkowo najlepiej poradzić sobie z sytuacją, ale na przykład o Egipcie nie można już tego powiedzieć – uważa.

Bractwo Muzułmańskie posiada swoje struktury nie tylko w Egipcie – jest aktywne praktycznie w całym świecie islamu. A rewolta w krajach muzułmańskich może nie skończyć się na Tunezji i Egipcie.

Kogo arabska ulica uważa za wroga? Na tej powieszonej figurze Mubaraka narysowano gwiazdę Dawida i amerykańskie dolary. Przekaz? Mubarak jest "żydowskim sługusem za amerykańskie pieniądze". Nic dziwnego, że Tel-Awiw nie patrzy zbyt przychylnie na to, co dzieje się w Egipcie/AFP

– Przykład Turcji jednak, rządzonej przez partię o tradycjonalistycznym, islamskim rodowodzie świadczy jednak, że islam nie musi być sprzeczny z nowoczesnością i demokracją – uspokaja dr Zaborowski.

Tyle tylko, że w Turcji nikt nie wprowadzi szariatu: wierne kemalistowskim tradycjom wojsko do tego nie dopuści. Muzułmańska opozycja natomiast m. in. w Egipcie, Jordanii, Tunezji czy Sudanie wcale nie ukrywa, że wprowadzenie szariatu jest ich celem.

Dlatego kto wie, czy w Egipcie Zachód nie zaufa tym, którzy nie są entuzjastami muzułmańskich porządków w systemie państwowym i będą bronić świeckości państwa: właśnie wojsku.

Algieria: Abdelaziz Buteflika?

Prezydenta Algierii nazwać można Mubarakiem w wersji soft. Stan wyjątkowy obowiązuje w jego kraju nie od trzech dekad, a jedynie od dwóch.

AFP

Rządzi krócej, bo od 1999 roku, ale podobnie, jak prezydent Egiptu ograniczył prawa obywatelskie w imię walki z islamistami. Tak samo, jak Mubarak (i wielu innych dyktatorów) nie oparł się pokusie i dał sobie spokój z nieżyciową zasadą sprawowania władzy przed krótkie dwie kadencje.

W czasie, gdy Tunezyjczycy bili się na ulicach z policją i wojskiem, zamieszki wybuchły też w Algierii. Tutaj też doszło do samospaleń. Algierczycy protestują przeciw niskiemu standardowi życia, wysokim cenom i bezrobociu, jednak masowych protestów długo nie udało się utrzymać: zamieszki na ulicach nadal się zdarzają, ale bierze w nich udział coraz mniej osób.

Co niepokojące – protestujących poparł arcywróg Butefliki: Organizacja Al-Kaidy w Muzułmańskim Maghrebie. Terroryści oferują niezadowolonym z rządów Butefliki uczestnictwo w militarnych obozach szkoleniowych. Al-Kaida cieszy się też z obalenia Ben Alego w Tunezji i nawołuje do wprowadzenia w tym kraju prawa szariatu.

Buteflika tymczasem, pokazując godną pozazdroszczenia zdolność odnajdywania się w nowej sytuacji, życzy nowemu, bynajmniej nie islamistycznemu, rządowi Tunezji wszystkiego najlepszego.

AFP

Wielu analityków zwraca uwagę, że dużym problemem w protestach, które rozlewają się po Maghrebie i Lewancie jest brak konkretnej alternatywy dla obecnych rządów: protestujący domagają się zmian  sami często dobrze nie wiedzą na co.  Protesty, choć frustracja społeczna musiała narastać już od dawna, wybuchły dość niespodziewanie, spowodowane kilkoma czynnikami, które zbiegły się w czasie: ujawnieniem depesz WikiLeaks i zamieszkami w Tunezji. To wystarczyło, by niezadowolenie z sytuacji gospodarczej przerodziło się w zamieszki. Ale lata dyktatury, jak się wydaje, „uśpiły” opozycję, która często nie radzi sobie z ukierunkowaniem społecznej eksplozji.

Jordania: Samir Ar-Rifai

Głową Haszymidzkiego Królestwa Jordanii jest król Abdullah II, ale głowa, która poleciała w wyniku protestów należy do premiera Samira Ar-Rifai.

Były premier Samir Ar-Rifai/AFP

Opozycja pozostaje wobec króla lojalna. Przynajmniej do pewnego stopnia: społeczne wrzenie mierzyło w premiera tego kraju: Samira Ar-Rifai. Król spełnił zadość postulatom protestujących, ale nie wszystkim: opozycja domaga się od króla rezygnacji z uprawnień do nominowania głowy i członków rządu na rzecz wyborów powszechnych.

Protesty mają również podłoże głównie ekonomiczne: czwarta część ludności kraju żyje poniżej progu ubóstwa. Opozycja nie jest jednorodna: obok najmocniejszej partii opozycyjnej, muzułmańskiego Frontu Akcji Islamskiej (politycznego skrzydło Bractwa Muzułmańskiego), którego sympatycy krzyczą, że „islam jest rozwiązaniem”, protestują także organizacje lewicowe i związki zawodowe.
Jak informuje AFP, Hamzeh Mansur, jeden z przywódców Frontu Akcji Islamskiej twierdzi, że nie ma co porównywać sytuacji w Jordanii do sytuacji w Egipcie czy Tunezji: tam ludzie domagali się ustąpienia przywódców, a w Jordanii wszyscy chcą głównie reform.
Wszystkie siły: związki zawodowe, lewica i islamiści domagają się „odejścia rządu i redystrybucji majątku w kraju”.

Maroko: Muhammad IV?

W porównaniu z Tunezją czy Egiptem Maroko to wolny kraj. Jest również najbliżej ze wszystkich krajów Maghrebu powiązany z Unią Europejską. Czy to wystarczy, żeby powstrzymać zamieszki?

Król Maroka Muhammad VI/AFP

Protesty w Maroku odbywają się już teraz. Na facebooku powstają grupy które nawołują do zmiany władzy. W Youtube znaleźć można sporo filmów z niewielkich demonstracji w Fezie czy Tangierze.

Choć jedna czwarta Marokańczyków w wieku produkcyjnym pozostaje bez pracy, a kraj jest jednym z najbiedniejszych w Maghrebie, to, jak twierdzą obserwatorzy, koszty życia są niższe. Paradoksalnie, władze może uratować wysoki poziom analfabetyzmu w tym kraju: w 2004 roku prawie połowa dorosłych nie umiała czytać. Maroko od dawna zmaga się z kiepskim poziomem edukacji. A niewyedukowanym, nie czytającym gazet, nie posługującym się internetem ludziom trudno będzie zjednoczyć się w taki sposób, w jaki zjednoczyli się Tunezyjczycy i Egipcjanie.

O ile arabska ludność Maroka popiera króla (za większość problemów winiąc raczej rząd), to Berberowie są mu coraz bardziej niechętni. To właśnie wśród nich bezrobocie i analfabetyzm pozostają najwyższe.

Libia: Muammar Kadafi?

Jak się nazywa prezydent Libii? Nie, nie Kadafi. A premier? Też nie Kadafi. Jesteśmy przekonani, że mało kto byłby w stanie rozpoznać i zapamiętać nazwiska tych polityków. I prawdę mówiąc nie bardzo jest po co.

AFP

Władzę w Libii i tak sprawuje pułkownik Kadafi. Nie pełni żadnego oficjalnego urzędu. Jest tylko „Przywódcą-bratem” i „przewodnikiem rewolucji”.
Ale Kadafiego ruszyć trudno: siedzi mocno na stołku wodza Wielkiej Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej od 1969. Jego państwo jest kolejnym przykładem na to, że im większa w nazwie liczba górnolotnych przymiotników, tym większa szansa, że przykrywają one niezbyt przyjazne obywatelowi państwo.
Niezbyt wiele wiadomo na temat tego, co się dzieje w Libii – jest to bowiem państwo w dużym stopniu zamknięte.

Jednak co jakiś czas docierają do szerokiego świata informacje, że nie wszystkim obywatelom podobają się wyjątkowo długie rządy nieco zdziwaczałego pułkownika, który jeździ w oficjalnych wizytach po świecie z własnym namiotem i obraża się, gdy nie pozwalają mu go rozbijać w reprezentacyjnych punktach stolic, posiada gwardię pięknych ochroniarek i piękną blond-pielęgniarkę, na punkcie której ma, jeśli wierzyć cablegate’owym depeszom, całkiem niezdrową obsesję. I który obsesje polityczne zmienia całkiem często.
W 1993 roku w Libii miała miejsce próba dokonania wojskowego zamachu stanu. Trzy lata później zamieszki po meczu piłkarskim przerodziły się w antyrządowe protesty. Teraz, po wydarzeniach w Tunezji, również co jakiś czas pojawiają się doniesienia o niepokojach. Czasem do internetu trafiają filmy. Jak ten, nagrany już w styczniu 2011 roku w jednym z libijskich miast:

Kadafi zdecydowanie potępił rewolucję w Tunezji, nazwał ją „wynikiem obcej interwencji”, a wypędzonego Ben Alego – „swoim bratem”.

Pojawiają się także doniesienia, że coraz więcej tarć ma miejsce między dwoma synami Kadafiego. Starszy, Saif, kojarzony jest z frakcją reformatorską, a w 2006 roku musiał nawet uciekać z kraju za krytykę taty. Młodszy natomiast, Mutassim, nie ma nic przeciwko zamordyzmowi. A to ich postrzega się jako potencjalnych następców.

Wielka Libijska Dżamahirija Ludowo-Socjalistyczna to oficjalna nazwa kraju rządzonego przez Kadafiego, który oficjalnie nie pełni w niej żadnego urzędu/AFP

Poza dwoma synami pułkownik ma jeszcze sześcioro dzieci naturalnych i jedno adoptowane. Kto więc wie, co się może zdarzyć.

Sudan: Omar al-Bashir?

Bashirowi wiatr w oczy wieje już od jakiegoś czasu. Po pierwsze – Sudan mu się rozpada.

AFP

Po chrześcijańskim Południu, które w referendum powiedziało dawnej ojczyźnie „do widzenia”, odpaść może od dawna krwawiący Darfur, którego losem głośno przejmują się m.in. hollywoodzkie gwiazdy, a jeśli hollywoodzkie gwiazdy czymś się przejmują, to przejmują się także miliony ich wielbicieli, i Darfuru nie ma jak zamieść pod dywan. Co więcej – razem z Południem przepadnie większość ropy naftowej.

Po drugie – pozycja międzynarodowa prezydenta Bashira jest bardzo wyjątkowa i wygląda w ten sposób, że ścigany jest listem gończym wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Darfurze.
Po trzecie – Bashir zaczyna być nielubiany nie tylko na Południu i w Darfurze, ale i na arabskiej, muzułmańskiej Północy, której kultura jest bastionem sudańskiej „Leitkultur”, spod rządów której wspomniane Południe i Darfur właśnie uciekają.

Podobnie, jak w innych krajach regionu miało w Sudanie miejsce samospalenie. I podobnie, jak w innych krajach regionu – wybuchły zamieszki. Protestują studenci. Jeden z nich zmarł w wyniku obrażeń.
Tłum protestuje pod hasłami”, „Czas na zmiany” i „Ocampo, masz racje”. Ocampo to Luis Moreno-Ocampo – szef Międzynarodowego Trybunału Karnego, który uczynił Bashira wyjątkowym: to na podstawie jego oskarżenia Bashir stał się jedyną poszukiwaną listem gończym głową państwa na świecie.
Z jednej strony niektórzy protestujący domagają się podniesienia kondycji praw człowieka w Sudanie: po drugiej wojnie domowej w kraju pojawiło się nawet kilkaset tysięcy ludzi zmuszanych do niewolniczej pracy. Pojawiają się również hasła sprzeciwu wobec okrucieństw wynikających z prawa szariatu obowiązującego w północnej części kraju. Jak donosi korespondentka PAP w Dżubie, jednym z postulatow organizacji „Młodzież dla zmian jest zaprzestanie przemocy wobec kobiet. „Biczowanie łamie wszystkie prawa religijne i prawa człowieka” – piszą na swoim profilu na facebooku.

Szariat w Sudanie:chłosta

Z drugiej strony protestujący domagają się głośno uwolnienia Hassana al-Turabiego, dawnego współpracownika Bashira: obecnie czołowego opozycjonisty, aresztowanego za nawoływanie do obalenia rządu a’la maniere tunisienne. A Al-Turabi jest jak najbardziej zwolennikiem islamskiego państwo religijnego, i w dodatku dawnym współpracownikiem Bashira. I choć pozuje na umiarkowanego i postępowego islamistę, to prawo szariatu, którego wprowadzenie w Sudanie firmował, nie miało nic wspólnego ani z postępem, ani z umiarkowaniem.

W Sudanie jednak odbywają się także kontrmanifestacje: zwolennicy Bashira atakują przeciwników reżimu, głównie studentów: na jednym z uniwersytetów obrzucono ich koktajlami Mołotowa.

Jemen: Ali Abdullah Salih?

Salih przewodzi Jemenowi od czasów, w których żadnej Republiki Jemenu jeszcze nie było.

AFP

Był prezydentem Jemeńskiej Republiki Arabskiej jeszcze przed zjednoczeniem z socjalistyczną Ludowo-Demokratyczną Republiką Jemenu w 1990 roku. Wszystko wskazuje na to, że bycie prezydentem bardzo mu się podoba, bowiem 1 stycznia 2011 roku zgłosił do parlamentu projekt poprawki do konstytucji, która pozwoli mu kandydować nieograniczoną liczbę kadencji.

Źródła protestów w Jemenie, podczas których palono opony, blokowano drogi i ścierano się z policją były, jak wszędzie indziej w regionie, głównie ekonomiczne, ale opozycyjna Jemeńska Kongregacja na rzecz Reform włączyła w hasła demonstrantów postulat ustąpienia Saliha i skrytykowała projekt jego poprawek. Partia ta jest partią islamską.

Arabia Saudyjska: Król Abdullah?

Arabia Saudyjska jest jedynym (oprócz Watykanu) krajem, który nie powołuje się na demokrację, jako podstawę porządku politycznego panującego w państwie.

AFP

Arabia Saudyjska to oficjalnie monarchia absolutna. A jako, że jest to kraj, w którym Koran jest konstytucją, a prawo bazuje na szariacie – obrońcy praw człowieka regularnie alarmują, że w kraju króla Abdullaha dzieją się rzeczy niewiele mające wspólnego z humanitaryzmem.
Mimo to, Abdullah bin Abdulaziz Al Saud jest największym współpracownikiem USA w regionie. Jest też, dobrze wiedzieć, honorowym obywatelem miasta Janikowa w województwie kujawsko-pomorskim jako fundator operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich. To właśnie w ojczyźnie Abdullaha znalazł schronienie tunezyjski dyktator Ben Ali po tym, jak przepędzono go znad Malty, Włoch i Francji.
W styczniu 2011 pojawiły się informacje o samospaleniu w jednym z saudyjskich miast, ale nie wiadomo, czy akt ten miał związek z falą samospaleń. W kraju miały miejsce protesty, ale miały raczej charakter demonstracji przeciwko doraźnym problemom: opóźnieniom w modernizacji infrastruktury przeciwpowodziowej w miastach dotkniętych przez ten żywioł: między innymi Dżuddę, miasto, do którego uciekł prezydent Tunezji Ben Ali.

Syria: Baszar Al-Assad?

Dyktator – okulista nie radzi popędzać demokracji. I nikt nie popędza, choć „Al Jazeera” twierdzi, że mogą w końcu zacząć popędzać. Tyle tylko, że nie wiadomo, czy nie jest to przypadkiem życzeniowe myślenie „Al Jazeery”.

AFP

Syria jest jednym z niewielu krajów regionu, w którym tunezyjskie wydarzenia nie spowodowały szerszych rozruchów przeciw władzy. Okulista z zawodu Baszir Al-Assad, syn długoletniego dyktatora Syrii Hafiza Al-Assada, gdy przejmował władzę w 2000 roku był postrzegany jako nadzieja na zmiany w kraju. Sam zresztą takie nadzieje podsycał, twierdząc, że demokracja jest właściwą drogą dla Syrii, ale zastrzegając też, że jej wprowadzenie potrzebuje czasu i nie wolno tego wprowadzenia popędzać.

Mało kto więc Baszara popędza, a on się z wprowadzaniem demokracji nie spieszy. Przez jakiś czas wyglądało na to, że sytuacja w Syrii uległa spetryfikowaniu, ale jak donosi „Al Jazeera”, „Syryjczycy obserwują” to, co dzieje się w innych arabskich krajach. Ostatnio pojawiają się informacje, że Syryjczycy umawiają się na portalach społecznościowych na własny, podobny do egipskiego „dzień gniewu”. Ma on się odbyć 5 lutego.

Dyktatura w Syrii jest jedną z najbardziej zamordystycznych w krajach arabskich: teoretycznie kraj jest demokracją parlamentarną, ale w rzeczywistości rządząca partia Baas (baasizm to mieszanka elementów socjalizmu i arabskiego nacjonalizmu) pozostaje u steru od dekad, a jej przywódcza rola wpisana jest do konstytucji.

Mauretania: Mohamed Ould Abdel Aziz?

Mauretanią rządzi prezydent Aziz, który w 2008 roku stanął na czele zamachu stanu, który wyniósł go do władzy, a w 2009 roku urządził wybory, które wygrał z ponad pięćdziesięcioprocentowym poparciem i które tę władzę utrwaliły.

Podczas wyborów mauretański przywódca lansował hasło "Pokolenie Aziza"/AFP

W Mauretanii podpalił się i w wyniku obrażeń zmarł Yacoub Ould Dahoud. Jak szumi w mauretańskim internecie, nie był on znajdującym się w beznadziejnym położeniu bezrobotnym: spłonął w proteście przeciw władzy. Na swojej stronie facebookowej (założonej stosunkowo niedługo przed samospaleniem) napisał, że jest „zwykłym obywatelem, który domaga się swoich przysługujących mu praw”.
W kraju panuje ponadtrzydziestoprocentowe bezrobocie. Co jednak wydaje się najbardziej szokujące, Mauretania jest krajem, w którym na wielką skalę rozplenione jest niewolnictwo, a o nim również wspominał w swoim pożegnalnym facebookowym wpisie Dahoud. Według niektórych danych, do niewolniczej pracy zmuszanych jest w Mauretanii nawet około 600 000 osób, co stanowi około 20 procent całej populacji.

W wywiadzie dla mauretańskiej agencji prasowej AMI prezydent Aziz stwierdził, że nie widzi specjalnej szansy na powtórzenie scenariusza tunezyjskiego w Mauretanii. Może mieć rację: od samobójstwa Dahouda minęły już dwa tygodnie, a masowych protestów w kraju nie widać.

Oman: Sułtan Kabus?

Na swojej stronie internetowej sułtan Kabus informuje wątpiących, że nie tylko jest istotą ludzką, ale że był nią od urodzenia

Z oficjalnej strony internetowej Sułtana Omanu

Sułtanem Omanu zachwycał się Robert Kaplan, w wywiadzie promującym swoją nową książkę „Monsoon”: Oman nie jest demokracją, ale rządzi nim wybitny, pełen dobrej woli sułtan Kabus […]. Promuje prawa kobiet, muzykę klasyczną, ochronę środowiska – i, według rocznego raportu Departament Stanu, utrzymuje całkiem niezłą pozycję, jeśli chodzi o prawa człowieka […]. Oman burzy zachodnie wyobrażenia o koncepcjach dobrego rządzenia, ponieważ stanowi dyktaturę absolutną, a zarazem istnieje tam społeczeństwo obywatelskie”.
Gdy w połowie miesiąca wybuchły w Omanie protesty (bezpośrednie podstawy takie same, jak wszędzie: podniesienie płac, obniżenie kosztów życia), obserwatorzy byli zaskoczeni: Oman wydawał się krajem idealnie spokojnym. I wydaje się, mimo wszystko, że takim pozostanie.

Ziemowit Szczerek


101 komentarzy do “Maghreb i Lewant: Kto następny? I co dalej?”

 1. 1 zibi, 1 lutego:

  kto nastepny, to oczywista oczywistość że JEWROPA

 2. 2 Głoszę prawdę, 1 lutego:

  Wszyscy będziecie robić na Żydów! Ale sami ulegliście diabłu! Nikt z was nie dostrzegł diabła! Diabła działającego przez diabelski wynalazek np. fejsbuk. Refleksja przyjdzie szybko ale będzie po ptokach. Będziecie sługami syjonistów znad Potomac i znad Morza Martwego.

 3. 3 End of Matrix, 1 lutego:

  Wszystko idzie zgodnie z planem. Plany Rewolucji nie mogą być jawne. To chyba rozumie każdy Polak, który przeżył Rewolucję Solidarności.
  Pozdr.

 4. 4 weteran, 1 lutego:

  zima 2011 matoly, nie mylcie sie ciagle gryzipiorki.

 5. 5 Podpis, 1 lutego:

  bez komentarza

 6. 6 qwerf, 1 lutego:

  Czy USA ujawniły już swojego przyszłego pionka o poglądach podobających się plebsowi, który potem mógłby dostać nagrodę nobla?

 7. 7 kobieta, 1 lutego:

  panowie Bog jest kobietą :)))czas zaczac w to wierzyć w to coś wiecie w to tchnięcie
  jak kobieta tchnie to facet słąnia się czyż nie
  rewolucje mozemy panom zrobić i apnowie pokażą oczyiwscie jakw ierzą jak kochaja co nie a nie tu taki kicz
  ze wtedy jak coś tam to juz nie kobieta
  tylk co moze diabeł?ogólnie kobeity maja doisc tych szejków wiecie butelka tunell i gwiazdoir co myslał o złąpałem Olimpię i dawja ci globalnie marnie to amrnie ta z szejkiem i jej mąż to nei gość to złoto i nei polscy dorobkiewicze
  a fryzjer mzoe pojsc siedizec jsaks ie okaze jak ten ser z hoaldnii działą wicie nosi róze dla szefowej i myslał o przystań bo zna sie na ksiegowosci i ksiegowaniu a ze komornika osobiscie zna i ma kontakty iw ie jak innych palic to jzu inna szkoła jak tam profesorowie za ile kiedys kupili indeks? podniesc pąłce obnizyc koszty zycia -nie to wytłumacza o jaka ksiegowsc chodzi zeby chamom wiecej pąłcic za duchy i tchniecia tzn azje która jest do dupy szamni równiez wiadomo z wierzacymi nei amja szans
  wiec wiecej trupów? bo im sie amzry ze to idzie bog i piramida finansowa???

 8. 8 lolek, 1 lutego:

  A kiedy u nas?

 9. 9 Mutant, 1 lutego:

  Stawiam na Maroko a bardziej na Sacharę Zachodnią. Tam już się zaczęło chociaż konflikt ma inne podstawy.

 10. 10 znetu, 1 lutego:

  al demokratija kufr
  demokracja to bluźnierstwo.
  I tyle w temacie

 11. 11 Maki, 1 lutego:

  się dzieje…oj dzieje….

  czekajmy teraz na kolejne „pokojowe” wizyty USA w tych krajach…

 12. 12 jogi, 1 lutego:

  oby Autor miał rację w części artykułu dotyczącej Turcji ….

 13. 13 GenFrancoPL, 1 lutego:

  Zaczyna sie jihad i trzecia wojna swiatowa- a myslalem ze mamy jeszcze ze 20 lat:D

 14. 14 mustafa ibrahim, 1 lutego:

  tak qwerf, dokładnie tak jak w Iranie – wszechpotężni Amerykanie usunęli antyamerykańskiego Szacha i zastąpili go swoim człowiekiem, Chomejnim, inszallah to samo nastąpi w maghrebie i lewancie

 15. 15 Tusk, 1 lutego:

  a kiedu w POLSEC rusza generalny straj sprzeciw wobec TOTALNEJ WŁADZI , której nawet nie było za komuny???

 16. 16 Klich, 1 lutego:

  trzeba to zrobić jak najszybciej, dopuki jeszcze w Polsce jest coś do uratowania, władza Tuska sie musi skończyć – więc Polacy marsz na Warszawę !!!! NARODZIE OBÓDZ SIĘ!!! POLSKA GINIE!!!

 17. 17 Kajot, 1 lutego:

  Rockefeler obstawi rządy swoimi ludźmi. Iluminatii.

 18. 18 ?, 1 lutego:

  no to w końcu zima czy wiosna bo nie zrozumiałem, a może jednak lato?

 19. 19 waldemar, 1 lutego:

  Slepcy ! Czy nie widzicie ,ze te rewolucje sa kierowane przez Islamistow ? To zaplanowany atak Al-Qaida na kraje arabskie.Nastepnym krokiem bedzie slepe podporzadkowanie Islamowi i atak kraje chrzescianskie ,na Europe . Czy ludzie sa slepi?Religja muzulmanska jest w ekspansji.
  Nalezy zamknac wszystkie kontakty i granice z krajami muzulmanskimi. Muzulmanow nalezy odeslac z powrotem do krajow muzulmanskich.

 20. 20 Xclort Pernine, 1 lutego:

  Wsampierw zabawka szatana FEJSBUK w PEJSBUK się obróci
  aliści za lat siedem z Martwego Morza potwór wypłynie, a łuna, którą przyniesie tubylcom pejsy wypali.
  A i ci z Syjonu nad Potamakiem ukarani przykładnie zostaną.
  Świat zazieleni się, a sześciokątn gwiazda już nigdy nie zaświeci.
  Czekajcie i módlcie się do Boga sprawiedliwego

 21. 21 mc3d, 1 lutego:

  Jak mieszkałem w Libii w latach 90tych to juz pokazywały się napisy na murach „dogs are free why dont we”

 22. 22 esio, 1 lutego:

  Wolę żydów niż muzułmanów…

 23. 23 Podpis, 1 lutego:

  dramat ja sie czyta te wpisy!!!! ludzie w większości powinniście się leczyć zwłaszcza „waldemar” dramat chłopie z toba jak typowy mocher!! A „głoszę prawdę ” to w ogóle jakiś dramat!!!!

 24. 24 Polska "Kasztanowa Rewolucja", 1 lutego:

  Kraje Mahgrebu, Jordania, Egipt, Oman, Albania….niedawno Grecja, a za chwilę być może i Włochy, Portugalia oraz Hiszpania. Czy Polska jest gotowa na swoją rewolucję ? Wprawdzie nie możemy narzekać na reżim, niewyobrażalną biedę, potężne dysproporcje klasowe, ale władza i polityka, która u nas ma miejsce nie wskazuje na to, że jest dobrze. Moje spostrzeżenia są następujące:

  Uprawianie popPolityki przez ludzi w których intencji jest i w których obowiązkach jest zapewnić nam obywatelom jak najlesze warunki do życia, nie jest w żadnym wypadku uprawianie, natomiast lansowanie się w mass mediach, robienie wszystkiego aby zapewnić sobie medialny rozglos poprzez wszelkie działania nie mające związku z ich pełnioną funkcją.

  Podkoloryzowanie rzeczywistości, jakim jest wzrost gospodarczy, podniesienie średniej krajowej, dogodny dostęp do opieki medycznej (hahaha), tworzenie ustaw, które sa tylko fikcją, a poprzez rozglos mają nas tylko utrzymć w złudnej atmosferze ich działań na naszą korzyść. TEGO NIE MA, TO JEST KŁAMSTWO.

  Jeżeli ten wzrost gospodarczy ma na prawdę miejsce, to dlaczego jest brak spektakularnych inwestycji? dlaczego inwestycje które były zatwierdzone teraz są wstrzymywane? Dlaczego nie powstają kolejne miejsca pracy w parkach technologicznych, przemysłowych, biznesowych w róznych częściach Polski? Co z tego że podniesione pensje i ochoczo oglaszano to w mediach jako nasz sukces skoro na naszych oczach inflacja poszła również w górę?

  Całkowicie zbulwersował mnie fakt jak kilka miesięcy temu mówiąc o oszczędnościach w skarbie państawa, nie mieszkano zatwierdzić zwiększenia wydatków na kancelarie premiera i prezydenta,oraz partii…To jest żart.

  Zastanawiano się na forach czy możliwy jest przewrót i u nas, jak sie okazuje Polacy stracili werwe w dzialaniu, chęć na korzyść walki w słusznej ideii. Osobiście jest za wymianą calkowitą wymianą tych pasożytniczych jednostek które nie mają koncepcji na państwo a jedynym ich zajęciem jest batalia merytoryczna między sobą o to kto co na kogo powiedział, oraz zajmowanie się najnowszym już sportem narodowym jakim jest HISTORIA ORAZ SMOLEŃSK…

  Totalna igorancja….Poniosło mnie…

 25. 25 Podpis, 1 lutego:

  niedlugo dojdzie do wojny religijnej

 26. 26 Archangelus Raphael, 1 lutego:

  Hmmm. Afganistan i Irak podbili Jankesi, więc już według „zachodniego świata” panuje tam demokracja (to był sarkazm). Ale w tej wyliczance arabskich państw nie uwzględniono Iranu. Czyżby tam lud był zadowolony z rządów Ajatollachów?? Tam gdyby tak ludzie wyszli na ulice jak w egipcie to masakra na placu „Niebiańskiego spokoju”, była by niczym w porównaniu z tym co urzadzili by im obrońcy islamskiej wiary.
  Myśle sobie, ze takie rewolucje sa mozliwe tylko w krajach bardziej otwartych na świat, gdzie panuje względna swoboda.

 27. 27 ame, 1 lutego:

  Panie Archangelus Raphael w Iranie nie mieszkaja Arabowie – trochę nauki by się przydało

 28. 28 bodek, 1 lutego:

  demokracja to większość, problem powstaje gdy większością są durnie.

 29. 29 ObiektywnyJakTVN, 1 lutego:

  I jego propaganda w mediach, chociaz media jakosluzacy oligarchow juz zaczynaja stawiac na SLD za to ze w desperackim akcie ratowania budzetu chce wielkim zabrac mozliwosc okradania nas na OFE.

 30. 30 REZIM TUSKA-szenki, 1 lutego:

  REZIM TUSKA-szenki

 31. 31 Tyrmand, 1 lutego:

  W Polsce demokracja też nie służy społeczeństwu, tylko aparatczykom u władzy i nadzianym cwaniakom. U nas nie ma reżimu ale przyczyny niezadowolenia są te same.

 32. 32 andy, 1 lutego:

  do niedawna media podawały, że reżim to korea północna i kuba, teraz już doliczają egipt, tunezję i inne afrykańskie kraje. a ja mam przekonanie, że unia europejska no i rządzący polską, to dopiero reżim !

 33. 33 bartos, 1 lutego:

  a polski rezim? co 3 dziecko chodzi glodne, drakonskie podatki, sluzba zdrobia, ZUS, KRUS, OFE w rozsypce, pseuda armia, senat skladajacy sie z piosenkazy i aktorow

  WON Z POPISEM, Z SLD i PSLEM – to ci sami ludzie co w ’89 skandowali hasla demokracja

 34. 34 arek czeladź, 1 lutego:

  Jedno bombardowanie atomowe i większość problemów tego Świata zostałaby rozwiązana. Powyżej, w artykule jest lista celów ataku. Światowym przywódcom tak trudno to wywnioskować?

 35. 35 wojna domowa, 1 lutego:

  koniec świata sie zbiże i tyle

 36. 36 Podpis, 1 lutego:

  W zasadzie, te bandy to uzbrojone w kije i broń palną bojówki. Z tego, co powiedział mi Paweł: w Kairze jest tak, jakby oglądało się western – ciągła strzelanina, kule świszczą, plądrowane są prywatne mieszkania, samochody są palone, niszczone. Totalna samowola.(…) To się wymknęło spod kontroli, nie ma osoby, która starałaby się to ujarzmić. (…) Nikt nie ma pomysłu na to, jak ta sytuacja ma dalej wyglądać, czy jest jakiś plan awaryjny. Mówi się, że są powoływani nowi ludzie w rządzie. Oni nie są nowi, to ludzie z tej opcji, z której jest Mubarak, jego koledzy, którzy byli w siłach zbrojnych, siłach bezpieczeństwa. Nikt nowy – powiedział Jamrozik.

  – Jeśli wygra frakcja islamistów, to będzie bardzo niebezpiecznie, nie tylko w Kairze, ale będzie to bardzo niebezpieczne dla całego świata, bo oni są już nie tylko antyamerykańscy, ale też antyeuropejscy – dodał Jamrozik.

 37. 37 sara, 1 lutego:

  my Moski nie wydalismy tyle kase na Rudego i Komora,zeby teraz nie miec z Polski profitow?!teraz jak jest Polska to,nas nie interesuja brudasy-arabusy.Tu u siebie mamy lepiej niz w Izraelu

 38. 38 jaremas, 1 lutego:

  tyle że Solidarność walczyła o wolność i demokracje … a to co dzieje się w tych krajach wcale nie musi i jak na mój gust nie przeinaczy tych krajów we wzór III RP. Raczej te kraje staną się podobne do Iranu z pseudo-demokracją gdzie największy głos mają skrjni islamiści z anty zachodnią propagandą. Tak że, nie ma co się cieszyć …

 39. 39 jeszcze czego, 1 lutego:

  ameryka, jameryka. popiera gwałt i przemoc.

 40. 40 Cygaro, 1 lutego:

  Jaka rewolucja by tam nie ruszyła i tak araby się nie zmienią:) dalej będą wybuchać… ze złości:D bić regularnie kobiety( które bezczelnie śmiały myśleć że mają prawa), oraz kolonizować liberalne kraje zachodu przez rozmanażanie;) i niedługo tak jak Francuzi będziemy dostawać po ryju we własnym kraju za to że mamy inne poglądy od Mohameta:D powodzeniaaaaa:***

 41. 41 obserwator, 1 lutego:

  Jak tak mysle patrząc na to wszystko że – no nie halo bedzie – w egipcie za protestami stoi bractwo – bractwo które jest odpowiedzialne za wystrzelanie ponad 50 niemców w gizie – i wybuchy w sharm – oczywistym jest to że chcą doprwadzic do powstania kalifatu na terenie egiptu. A że wiara islamska ma wpisane w swoje podstawy idee rozprzestrzeżania sie jesli nie dobrowolnie to siła ( w sumie jak katolicyzm :)) jednakże będą chcieli wypełniac swoja misje która wynika z nauk koranu. gdy juz całkiem opanuja basen morza śródziemnego – oooo to bedzie kicha totalna – zakręca kurek z ropka i będzie po ptokach – wiec wtedy czas na V kolumne – popatrzcie ile stoi meczetów w niemczech, francji włoszech w anglii – i czy myslicie że tam nauczają miłosci bliźniego ?? nie sądzę.
  A jak łatwo spojrzeć na mapę – no niewiele nas dzieli terenu od nich a jakie super autostrady maja niemcy do naszych granic … reasumując – tez stoję na stanowisku iz dojdzie do wojny pomiedzy wiarami chrześcijańską a islamem – tak sadze że będzie maks za 5 lat. ale mam nadzieję że jednak w egipcie dojdzie do obalenia mubaraka – jednak lud nie poprze bractwa gdyz sa młodzi i wykształceni – dzięki temu że jest tam tylu turystów Ci młodzi wiedzą że można zyc inaczej niekoniecznie wysadzając sie w imie wiary. Ale co będzie zobaczymy. ja w każdym razie wystawiam firme na sprzedaż sprzedaje wszystko i spinkalam na karaiby – wole walczyć z huraganami niz z kolesiami biegnącymi z okrzykiem abdul tnij niewiernych – tyle w temacie.

 42. 42 ramzes, 1 lutego:

  CIEKAWE KIEDU U NAS LUDZIE WJDĄ NA ULICĘ

 43. 43 79, 1 lutego:

  W Polosce większość, jak i w UE, jest w uwiezi kredytów Bankowych, więc nie ma mowy o rewolucji. Każdy boi się o posadę, dzięki jakiej może spłacać kredyt. I po co jest ta cała dezorjętacyjna informacja o Żydach, jak za zniewolenie ludzi np. w polsce odpowiada fatalny stan polityki, jako Rządu, występującego na każdym terenie. Zresztą co tu opisywać jak widać na ulicach, w dzisiejszym dniu, jak ludzie ludzi nie szanują, tylko traktują swój czas jakby byli w podobieństwie do zwierząt i ich rywalizacji, warcząc i gryząc. Sami rubcie sobie krzywdę

 44. 44 Kazimirus, 1 lutego:

  Łaska wuja Sama bywa zmienna. Co łączy indywidua pokroju Noriegi, Hussajna i Mubaraka? Każdy był pupilkiem USA póki przydawał się odwalając „brudną robotę” dla Wielkiego Brata. Jak stawali się niepotrzebni to szybko usuwano ich ze stanowisk. Podobnie skończył zresztą niejaki Lech K., syjonista z urodzenia i wyboru. Jego szkodliwą dla Polski, wieloletnią działalność przerwał pełny dziwnych zbiegów okoliczności „wypadek” lotniczy. Nawet jeśli zorganizowali go Rosjanie, USA musiał dać „zielone światło”.

  W przypadku osób „martwiących się” o zagrożenie ze strony islamistów chciałbym zauważyć, że dla naszego kraju dużo większym problemem są wpływy dwóch innych ugrupowań religijnych. Konkretnie będącego największym właścicielem nieruchomości w Polsce Watykanu i drepcącego mu po piętach „przedsiębiorstwa Holocaust” rodem z Tel Aviwu i Waszyngtonu. Jeśli nie pozbawi się ich posiadanych wpływów to niedługo nawet islamiści nie będą chcieli tu przyjeżdżać, do wyniszczonego gospodarczo kraju z którego wemigrowali wszyscy w wieku produkcyjnym. No, może wszyscy oprócz związanej z władzą mafii.

 45. 45 Odpowiadam na na komentarz 2., 1 lutego:

  to ty już jestes w sidłach diabła obłudniku?kto występuje przeciwko izraelowi to występuje przeciwko Bogu.jesteś już duchowo martwy ,a nawet niewież.psalm rodz.29.wiersz 4.

 46. 46 jm55, 1 lutego:

  No robi sie nieciekawie.Te panstwa,ktore beda popierac te rozroby,a szczegolnie finansowo,to wkrotce sie przekonaja kogo popieraja.Ci,ktorzy sa dotchczas przy wladzy,sa jedynym gwarantem trzymania radykalnego islamizmu w ryzach.Ci ,ktorzy chca sie koniecznie dorwac do wladzy pod przykrywka demokracji,to szybko pokaza gdzie maja demokracje..Im zalezy na sredniowiecznym islamie,w ktorym inni niz oni, to smieci do likwidacji.Postawic na tych ludzi,to samobojstwo z malym opoznieniem .Zero tolerancji wobec islamu w takiej formie i absolutna ignorancja tych narodow,az dojda do tego co oznacza wprowadzanie ich pojecie swiata.Jedyne zrodla dochodu w formie turystyki sami sobie odcinaja, a wiec beda probowac dorwac sie do kasy w mniej prawnie czyste sposoby.Islam w formie praktykowanej dotychczas jest grozniejszy niz komunizm w panstwach bylego paktu wschodniego.Bedzie jeszcze bardzo i to bardzo niemilo.

 47. 47 bożydar, 1 lutego:

  Za widły bracia za widły. Pierwym chyce i ugodze bom bidny i żebra mi widać z pod kamizelki!

 48. 48 niezadowolony, 1 lutego:

  […] Algierczycy protestują przeciw niskiemu standardowi życia, wysokim cenom i bezrobociu,[…]

  a kiedy POLACY zaczna protestowac przeciw:
  -biedzie
  -bezrobociu
  -niskim pensjom
  -wysokim cenom …itd.

  czyz nie jest to samo o co walcza ludze południa !? Mysmy juz w latach 70’80’walczyli i nadal bieda 🙁

  A co walczacych obecnie – mysla,ze cos wygraja i sie u nich zmieni ,niestety bedzie to samo co u nas – jeszcze bardziej gorzej ! do władzy dorwie sie chołota zadna kasy i władzy i wszystko bedzie po staremu tylko w transformowanej postaci…

 49. 49 hubcio, 1 lutego:

  bo w latach 70 80 nie zostalo wywalczone ziomek;]

 50. 50 walker, 1 lutego:

  nie ma co sie ludzis ze w panstwach arabskich powstanie demokracja,panstwa te znudzone wieloletnimi dyktatorami,chca ich zmienic na nowych, w iraku przy pomocy amerykanow,dyktature sprawowal saddam husejn,w iranie obalono szacha pahlawi i zmieniono na inna dyktature religijna,a ksiaze pahlawi zaczyna byc gosciem w amerykanskiej cnn,w egipcie zabito sadata,i po nim przyszedl dobry mubarak,ktorego zasyapi inny dyktator,albo dyktatura religijna, w innych panstwach arabskich panuja rodzinne dynastie i nie zalezy to od rodzajow rzadow,dynastie te co pewien czas sie zmieniaja i arabskie kraje przechodza z jednej dyktatury w inna

 51. 51 rok, 1 lutego:

  Dlaczego mamy się bać upadku polskiej pseudodemokracji?

 52. 52 Podpis, 1 lutego:

  Na miejscu egipcjan bym juz dawno wyszedl na ulice walczyc…. !!! Trzymam za nich kciuki 🙂

 53. 53 arelohc, 1 lutego:

  …a świstak siedzi i zawija je w te sreberka…

 54. 54 Alicja, 1 lutego:

  Popieram poglady Waldemara.Myślę podobnie,że Islam chce opanowac świat i wszystkie te rewolucyjne działania są początkiem ich działań na większą skalę.Nasze mądre, europejskie głowy na wysokich stołkach tego nie widzą?Róbcie coś zanim będzie za póżno.

 55. 55 qqłeczka, 1 lutego:

  No tak,wolność tylko dla nas ? Oni też jej chcą,a że islam „może zamącić”……., teraz zachód nad tym duma. Ani tak, ani siak !

 56. 56 marian, 1 lutego:

  A Watykan? To dopiero dyktatura!

 57. 57 TAURUS, 1 lutego:

  Niebawem, buciki z nóg, dywanik pod kolana, twarzyczka w kierunku Mekki i walenie czółkiem do Allacha.

 58. 58 Myszor, 1 lutego:

  MASAKRA!w mentalności!smutne,ze macie WSZYSCY RACJĘ!!To co?Wylazimy na ulice czy spierxxxxmy na KARAIBY?A co z resztą narodu:)?

 59. 59 just, 1 lutego:

  u nas tez tak bedzie za niedlugo jak tak dalej pojdzie…:/ az strach pomyslec…

 60. 60 Albadan, 1 lutego:

  I nadchodzi czas Islamu , a bedziecie plakali od jego miecza. Ludzie nawet nie wiecie co za zle czasu nadchodza jesli nie powstrzymamy Islamu i Arabow to swiat na tym bardzo ucierpi !!!

 61. 61 pan dziejaszek, 1 lutego:

  Reżimy trzymały islamskich fanatyków w turbanach. W demokratycznych wyborach tłum zagłosuje na tych, którzy będą obiecywać „boży porządek” pod sztandarem Allacha. A wtedy demokracja skończy się raz na zawsze.

 62. 62 pan dziejaszek, 1 lutego:

  W pierwszych demokratycznych wyborach ludzie zagłosują na tych, którzy obiecają im „boży porządek” pod sztandarem Allacha. A wtedy demokracja skończy się raz na zawsze.

 63. 63 Longin Podbipięta, 1 lutego:

  Ot Batku, nowa wojna się gotuje…Łatwiej będzie o ogańskie głowy!!!

 64. 64 Obserwator, 1 lutego:

  Jedni szubrawcy odejdą, a inni przyjdą… Jak w Polsce.

 65. 65 Pan Demon, 1 lutego:

  Na każdej rewolucji zyskują nieliczni, a traci lud, który ową rewolucje popierał. Tak było z Rewolucją Francuską, Rewolucja Październikową… tzw. rewolucją Solidarności … Niestety – ciemny lud wszystko kupi, więc będą i kolejne „rewolucje”.

 66. 66 czak, 1 lutego:

  nie udzcie sie nadzieja,miesce obecnech kreatur zajma inne ,tak jak w polsce

 67. 67 deutsch, 1 lutego:

  ale wy polaki sa zacofane narod ze az zal sie robi was. wy durne sa nad durne! czemu wy takie tempe som?

 68. 68 zatroskany, 1 lutego:

  Jesteś Egipcjaninem? Współczuję ci. Właśnie straciłeś pracę i możliwość utrzymania rodziny. Powinieneś szczerze nie nawidzieć każdego z tych plądrujących, palących i niszczących, a przedewszystkim odbierającym pracę ludziom zajmującym się turystyką.
  Jesteś machometaninem? Współczuję ci nienawiści jaką nosisz w sercu i proponuję ci zmianę wiary i chrześcijańskie przebaczenie.
  Prawdziwych chrześcijan.
  Nawróć się puki nie zniszczycie świata. Bo kolejny kraj pogrąża się w ciemnoci, biedzie i szaleństwie proroka.
  Pomyśl o swoich dzieciach. Chcesz ciemnoty i nędzy?

 69. 69 Jimmy, 1 lutego:

  to oczywiste, iż szybciej islam opanuje świat tym szybciej dzień szatana…..ale jego zwycięstwo będzie krótkie.. bo to będzie koniec świata. Daję głowę, że jeżeli to trafi na tusków i gburów-komorowych to spróbują przejść na islam,,,,ale szatan tak łatwo nie pozbywa się swoich ofiar…….. trafią tam gdzie ich miejsce…….. dużo goręcej jak w słońcu Peru

 70. 70 Motłoch, 1 lutego:

  Przy takich okazjach ujawniają się wszelkiej maści cwaniaki, którzy pod hasłami obrony wiary (takiej czy innej) starają się zaistnieć – patrz obrońcy krzyża.

 71. 71 Anna D, 1 lutego:

  Prawdziwych chrześcijan??? jakich ??? gdzie??? Wczoraj ksiądz na lekcji szóstoklasistów powiedział, że zwierzęta to przedmioty i jak ktoś ma pieska albo kotka to może go zjeść, do tego kto nie wierzy w stygmaty Ojca PIO to ANTYCHRYST …. sorry ale jak ktoś chce przejść na katolicyzm to niech najpierw się mocno zastanowi

 72. 72 look7, 1 lutego:

  Wszystko zdąrza do tego żeby wszystkie kraje połnocnej Afryki przejęli islamiści i stworzą państwa oparte na szariacie. A potem mogą spokojnie uderzyć na Europę będą mieli bliżej.

 73. 73 look7, 1 lutego:

  Islam nie jest zły ale to nie nasza kultura niech arabowie wierzą w Allacha a nam niech pozwolą wierzyć w Chrystusa.

 74. 74 TARA, 1 lutego:

  Waldemar,Obserwator i Albadan maja racje.Caly swiat zachodni jest banda glupcow,ktorzy nie widza jakiego konia trojanskiego wpuscili sobie do europy.Najwieksze obecne zagrozenie to bezwzglednie islam.Oni sie z nami nie integruja, smieja sie z naszej demokracji i wykorzystuja ja dla siebie.Biala kobieta rodzi 1 dziecko a muzulmanka 10cioro!bierze zasilek na kazde z nich,korzysta z europejskiej opieki medycznej,dostaje mieszkanie a za jakis czas ktorys z jej synkow rozwali ci cala rodzine w imie allaha..

 75. 75 Iznogud, 1 lutego:

  Znam wielu ludzi, którzy, gdyby tylko mogli, spędzili by życie w krajach arabskich. Mnie tam wcale jakoś nie ciągnie. Wolę Europę. Tu też jest co zwiedzać. Ludzie jeżdżą po Egipcie i Maroku, a mało kto zwiedzał polską Jurę i Roztocze, niemiecką Dolinę Renu, ukraińskie zamki czy czeskie Skalne Miasta. Cudze chwalicie, swego nie znacie.

 76. 76 Archiwum X, 1 lutego:

  myślę,ze w Polsce tez będzie rewolta. Polacy maja dosyć reżimu ŻYDOKOMUNY-maja dosyć okradania ich samych przez JUDEOPOLONIE .Dlatego Egipt zrobił to co Tunezja i Polacy muszą się, tez wyzwolić od aferzystów i pseudo-Polaków, którzy dbają tylko o swój portfel

 77. 77 Iznogud, 1 lutego:

  do zatroskanego:
  Chodzi Ci o tych „prawdziwych chrześcijan”, którzy latają do kościółka, do spowiedzi i komunii (często na pokaz), dadzą na tacę 1000 zł, by inni widzieli, niektórzy nawet leżą krzyżem na posadzce, a na co dzień drugiego człowieka by najchętniej utopili w łyżce wody? Bo ja znam takich wieeeelu… I niestety, z niektórymi pracuję, innych spotykam w tramwaju czy sklepie itp. W niedzielę to bardzo wierzący i praktykujący katolicy, a na co dzień – wredne cwaniaki, patrzące tylko, jaką świnię komuś podłożyć, złodzieje, albo „wielkie bosy” pomiatające drugim człowiekiem jak ścierką. A co tam, pójdzie się do spowiedzi i znów będzie czyste konto, nie?

  Księża wcale nie są lepsi – pazerność na kasę niektórych przechodzi wszelkie granice – wystarczy spojrzeć na szefa pewnego katolickiego radia, albo niejednego proboszcza ze wschodu… A jeśli proboszcz komuś grozi, że zlikwiduje grób bliskiego, bo rodzina zalega 5 zł za wywóz śmieci, to już jest przegięcie. O mieszaniu się kościoła do polityki już nawet nie chcę wspominać, bo szkoda nerwów. Ile to wszystko ma wspólnego z prawdziwą wiarą? Sorry, ale ja z takim „prawdziwym chrześcijaninem” nie chcę mieć nic wspólnego. Bóg jest wszędzie, nie muszę wspierać instytucji zwanej kościołem, wolę dać 100 zł na schronisko dla głodnych kotów, niż na nową terenówkę proboszcza.

 78. 78 bat, 1 lutego:

  nieźle

 79. 79 Podpis, 1 lutego:

  kobieta, 1 luty: idż do szkoły !!! albo nie ujawniaj się na forach bo wstyd i hańba ! gdyby tak napisał arabski szejk to bym się nie zdziwił ze nie zna Polskiego.

 80. 80 Leon III Izauryjczyk, 1 lutego:

  Wszyscy jesteście buce. Na ratunek Europie jest już późno. I to czy w krajach arabskich, będą rządzili ‚lewaccy’ dyktatorzy, czy islamiści nie ma już najmniejszego znaczenia.
  Dobranoc.

 81. 81 jakob, 1 lutego:

  juz jestescie wchlonieci przez system kredytowy zydowskich bankierow. takze po herbacie, sprzedaliscie sie za bycie europejczykami

 82. 82 przyjaciel Egiptu, 1 lutego:

  POWODZENIA EGIPCJANIE!!!!

 83. 83 Szkoda mi was, 1 lutego:

  Jak czytam te glupoty, ktore wypisujecie to az zal mi sie was robi.
  Wasze pojecie o polityce w Polsce jak i na calym swiecie, to tak jakby Mucha chciala udowodnic nam, ze jest koniem i ma grzwe.
  Czyli nie wiecie praktycznie nic, wnioskujecie tylko z tego co slyszycie.
  Co do niby biedy w Polsce, wezcie sie nieroby do nauki i pracy !! Bo jak wolicie siedziec w domu i nic nie robic, to sie nie dziwie, ze bieda wam w kieszenie zaglada.
  Jak mozecie popierac islamistow ? i innych mozlemow…czasami zaluje, ze Hitlerowi nie udalo sie dokonac podzialu…bo byl zbyt glupi….RASA BIALA…!!! i nie popieram rasizmu…ale wszyscy maja swoje miejsce….

 84. 84 Podpis, 1 lutego:

  nie jeżdżę i nie będę nigdy gościem islamskich krajów niech trzymaja się zdala od Polski ……..jedynie Szwajcaria zakazała u siebie budowy meczetu i chwała im za to…islam to religia ekspansji i wstecznictwa…i nie jestem jakimś moherem tylko rozsądnym człowiekiem

 85. 85 MARCUS, 1 lutego:

  KONIEC AMERYKANSKIEGO DYKTATU
  AMERYKA SLABNIE
  ALE DORZNIE JESZCZE TAKIE SATELITY JAK POLSKA CZY RUMUNIA
  BO NAROD W PL SIE NIE OBUDZI
  WYSTEPY CYRKOWE TYPU EMPTY PETRIOT WOJNY SPONSOROWANE I ZAKUPY BRONI W USA MUSZA DOPROWADZIC DO KLESKI
  EGIPT I INNI TO AMERYKANSKA PARAFIA JAKI MAJA TEGO EFEKT WIDAC GOLYM OKIEM JUZ NIC NAS NIE URATUJE TAKI LOS

 86. 86 vvv, 1 lutego:

  Najlepsze to są marzenia. Każda rewolucja ma przynieść biedakom kasę. Taką kasę, aby mogli się wreszcie obkupić i żyć jak ludzie, to znaczy jak bogaci ludzie. Ale rewolucje kasy nie dają, bo skąd? Trzeba więc zabrać bogatszym. Jak? Przez rozbój. I tak kończy sie każda rewolucja, bo kasa do podziału jakoś nie chce się sama rozmnożyć. I znowu trzeba pracować za grosze. I znowu narzekać, że cwaniacy się tylko wzbogacili na rewolucji. Itd, itp, itd.

 87. 87 popieram, 1 lutego:

  totalne pierdoły popieram

 88. 88 popek, 1 lutego:

  trzeba być kretynem, by pozwolić arabskim terrorystom na opanowanie kolejnego kraju. Nalezy zastopować te bandyckie zapędy – wcale nie demokratyczne – patrz Afganistan.

 89. 89 Cyborg, 1 lutego:

  Ludzie, którzy panikują na widok islamu są zabawni. Ulegacie manipulacji mediów, nie kojarzycie faktów, a także nie czytacie ze zrozumieniem. Nie wiecie na czym problem polega. Ludność krajów arabskich buntuje się przeciwko złemu bytowi. To było do przewidzenia. W końcu trudno jest żyć w złych warunkach ze świadomością, że gdzieś na świecie istnieję kraje, w których człowiek jest wolny oraz egzystuje dostatnio i w dobrobycie. Demokracja, niczym woda drążyła fanatyczne państwa bliskiego schodu, które były niczym skała. Ludzie chcą żyć jak na zachodzie. Nasza cywilizacja miała bardzo podobną historię z małą różnicą – u nas zajęło to kilkaset lat : mordy, wojny, starcia potężnych władców, rewolucje i reformy. Tyle krwi, czasu i pieniędzy. Do rzeczy : na wschodzie dobiega koniec swoistego średniowiecza. Boicie się islamu? Ta religia także upadnie. Pamiętajcie, że jest to narzędzie człowieka do manipulacji oraz pozyskiwania władzy, niestety (lub ”stety”) religia ma swego śmiertelnego wroga – naukę, która przedstawia racjonalne dowody na potwierdzenie swych tez i założeń. Prawdziwą wiarę nosi się w sobie, do świątyń nie uczęszcza się dla drugiego człowieka, to jest po prostu ofiara dla Boga w postaci czasu, który mu tym samym ofiarujemy. Nie można uogólniać. Skrajne ugrupowania muzułmańskie, które wysadzają swych ludzi w powietrze, to kompletny idiotyzm. Niestety wszystko ma swoje wady. Kto będzie następny? Być może daleki wschód, skoro Chiny już postanowiły dmuchać na zimne. Demokracja, to stosunkowo młody ustrój, a teraz zaczyna podbijać cały świat. Reasumując : dobrze się dzieje, trzeba jednak uważać, by jakiś ” oszołom ” nie doszedł do władzy, a jego kciuk pod własnym ciężarem nie osunął się na ” czerwony guzik ”. Pozdrawiam.

 90. 90 Cyborg, 1 lutego:

  Ile tu teologów, politologów, wszelakiej maści ekspertów – szkoda, że przybranych. Ludzie, jesteście niczym stado owiec, które galopuje za jednym głupim w stronę przepaści. Żałuję, że straciłem tyle czasu na czytanie tak głupich komentarzy, że aż nie śmiesznych. Tak więc : JEŻELI PIERWSZY RAZ PRZEGLĄDASZ KOMENTARZE POD TYM TEMATEM, A MÓJ JEST PIERWSZYM PRZEZ CIEBIE CZYTANYM, TO NA NIM ZAKOŃCZ SWĄ LEKTURĘ, BO W PRZECIWNYM RAZIE TWÓJ MÓZG TOTALNIE SIĘ ” ZLANSUJE ”. NIE PRZECZYTASZ WYŻEJ NIC WARTOŚCIOWEGO, NAPEŁNISZ SIĘ JEDYNIE PESYMIZMEM I STRACHEM. Pzdr.

 91. 91 siwy, 1 lutego:

  Pomsta do nieba te brednie !!! Tam gdzie władza ma się zmienić to się zmieni i tyle !!! Mieszkam w Libii i jest cisza, spokój – nikt tutaj nawet nie myśli żeby coś zmajstrować przeciw władzy. Kto by chciał występować przeciwko rządzącemu który dokłada cały czas pieniądze do wszystkiego dla narodu np. w Polsce nowy model Hyundaia Sonata kosztuje „najbiedniejszy” 80 parę tysięcy, a tutaj w przeliczeniu na złotówki 60 w takim wyposażeniu za które u nas trzeba zabulić 120 !! Dopłata do paliwa jest tak duża że nawet mi się nie chce pisać !!! Drogi ? w życiu w Polsce takich nie będzie !! O najwyższym i jego potomkach pisał nie będę bo … nie – tu i tak wiadomo kto później będzie trzymał władze. Trochę pismak mało poinformowany jest !!!!!! Co do niektórych kom. to – ludzie najlepiej co poniektórzy idźcie się lepiej powiesić i ulżyjcie Narodowi Polskiemu !!! W Libii od niektórych komentujących BARANY są mądrzejsze – tyle !!!!!

 92. 92 gość, 1 lutego:

  Skoro ma być merytorycznie i obiektywnie, to nie przypominam sobie żeby w minionych latach (socjalizm polski) działała propaganda i antagonizowała chrześcijaństwo z islamizmem, ale po zmianie ustroju nagle nastąpiła niezwykła agresja i straszenie ludzi islamem, wręcz napuszczanie chrześcijan na islamistów, co widać z” komentarzy „na zamówienie bynajmniej nie tych, którzy myślą po polsku. Może są tacy którzy nie rozumieją co czytają, ale większość zdaje sobie sprawę z wydarzeń ostatnich lat i odpowiednio je kojarzy , to jest teoria spiskowa dla Busha i jemu podobnych, którzy dotychczas trudne tematy obracali w żart, ale po 11/9 w natłoku pytań obrócili to w groźbę, bo to nie jest już teoria. A Mubarak proamerykański dyktator musi odejść, tylko oby szczęśliwie dla Egipcjan, bo zamach na świątynię koptyjską stawia wielki znak zapytania.

 93. 93 Podpis, 1 lutego:

  te 82 komentarze to czarny pisał a
  z Tą terenówką i 100 na tace to celowo aby
  pozory zmylić, że to nie on

 94. 94 Peter, 1 lutego:

  A kiedy ustapi Polski dyktator Jaroslaw Kaczynski

 95. 95 jaga, 1 lutego:

  im mniej wiesz, tym lepiej śpisz!!

 96. 96 Znieszmaczona, 1 lutego:

  Ludziska tyle w Was głupoty, niewiedzy, rozżalenia, złości, kompletny brak szacunku człowieka do człowieka…. a gdzie jest jedność? Wszystkim Wierzącym chodzi o tego samego BOGA, jakkolwiek by Go zwał. W każdym człowieku jest cząstka Boga, więc walczycie ze Stwórcą. Myślicie, że jesteście silniejsi i mądrzejsi od Boga? Siła Wyższa ma swój Porządek Boski i na pewno nie odwiedzie od swego Planu. Wszechświat rządzi się Boskim Prawem. Czy nie czas pomyśleć o tym co nas może uratować? Tylko Miłość może Człowieka uratować. Może najwyższy czas zastanowić się nad losem całej planety Ziemi i Ludzkości.

 97. 97 LECHU13, 1 lutego:

  Bardzo mi odpowiada wielożeństwo. Niech się kłucą między sobą.

 98. 98 wojto, 1 lutego:

  http://www.youtube.com/watch?v=PuRgQ8AR6Ww

 99. 99 wojto, 1 lutego:

  POLECAM 2 FIMLY NAWIAZUJACE DO PRZEJCIE EUROPY I POZNIEJ RESZTY SWIATA PRZEZ ISLAMISTOW TO SIE CHYBA ZACZYNA!!!!!!!!!http://www.youtube.com/watch?v=PuRgQ8AR6Ww

  http://www.youtube.com/watch?v=kxRCXn-zNHQ&feature=related

 100. 100 Podpis, 2 lutego:

  zgadzam się z Waldemarem, mam te same odczucia, aż się boję co ta wiosna ludów przyniesie nam i jak daleko zajdzie. a jak zazdrościcie żydom to się do nich przyłączcie. dla mnie religia islamu jest przerażająca, zwłaszcza jako instytucja rządząca. Nie można innym narzucać jak żyć.

 101. 101 Łukasz Katlewicz, 2 lutego:

  Aha, to artykuł – sądząc z nagłówka – sprzed roku? Profetyczny;)