Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Łukaszenka: Polacy chcą zmiany granic

27 stycznia 2011, | Kategorie: Artykuły | 10 komentarzy

– W Polsce niektórzy śnią, i widzą: granica nie tam [gdzie była]. Granica pod Mińskiem. Stalin granicę wytyczył nie tam, gdzie trzeba – powiedział „baćko” podczas prezentacji nowego premiera Michaiła Miasnikowicza na sesji Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego.

Polska według Łukaszenki?

Zaatakował też Niemców, uderzając tam, gdzie uderzyć najłatwiej.
– Nie chodzi o demokrację – powiedział. – Jeszcze nie umarło pokolenie, które zaznało niemieckiej demokracji.

Łukaszenka się radykalizuje. Być może zrozumiał, że po tym, jak rozgonił prodemokratyczną opozycję w dniu wyborów i zaaresztował kontrkandydatów, jego wizerunek w UE jest już nie do odbudwania. A jako, że Kreml też za nim specjalnie nie przepada, wzmacnia swoją władzę próbując zintegrować naród wokół siebie: przywódcy, który stawi czoła zewnętrznym zakusom na jedność Białorusi.

A trzeba przypomnieć, że bezpośrednio po wyżyciu się na opozycjonistach, próbował jeszcze dość rozpaczliwie odwrócić sytuację. Jego peany na cześć Polski, która – jak i inne kraje UE – wspierała dialog z reżimem w nadziei na jego stopniowe rozmiękczanie ustawiła rząd RP w pozycji niemalże sympatyka reżimu.
– Nie wyszło – przyznał wtedy uczciwie Donald Tusk odnosząc się do polityki rozmiękczania.

Nie wyszło, a Łukaszenka – jak widać – sięga już po broń ostateczną.


10 komentarzy do “Łukaszenka: Polacy chcą zmiany granic”

 1. 1 RZJR, 27 stycznia:

  To jest chytry lis i trzeba z tym Panem postępować adekwatnie do jego czynów.

 2. 2 ab17pl, 27 stycznia:

  Dokładny przebieg granicy pod Mińskiem można zobaczyć na razie tylko na mapie http://www.andrzej-bak.net/koleje_polskie_1932 ale skoro Łukaszenka tak mówi to może i w rzeczywistości już niedługo ponownie tak będzie.

 3. 3 Łukasz, 27 stycznia:

  O co chodzi w tych słowach ..W Polsce niektórzy śnią, i widzą: granica nie tam [gdzie była]. Granica pod Mińskiem. Stalin granicę wytyczył nie tam, gdzie trzeba – powiedział “baćko” podczas prezentacji nowego premiera Michaiła Miasnikowicza na sesji Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego.”?mógł by mi ktoś to wytłumaczyć

 4. 4 Grigorij, 27 stycznia:

  No w sumie mozna przystać na propozycję i zmienić granice !!

 5. 5 Podpis, 27 stycznia:

  Nawet Mińsk nie jest w granicach historycznej Rusi Białej. Natomiast Smoleńsk, Wielkie Łuki,Toropiec, Briańsk, Czernichów i Kijów jak najbardziej to byly główne Grody Rysi Białej. Ruś Biała na zachodzie nie dochodziła nawet do rzeki Berezyna. Poza tym ci ludzie, którzy dziś są nazywani Bialorusinami, niewiele mają wspólnego z dawnymi Słowianami Rusi Białej, którzy większości zostali wymordowani w XVII-tym wieku przez Moskali. Ci dzisiejsi Bialorusini to efekt mieszania w XIX tym i XX-tym wieku resztek polaków litewskich z rosyjskimi osadnikami wojskowymi, na ogół poprzez przymusowe żenienie polskich dziewcząt z moskiewskimi sołdatami. Rosjanie dziś na tzw. Białorusi, czyli polskiej części W.Ks.Litewskiego, stanowią przytłaczającą wiekszość ludności i są znacznie bardziej antypolscy niz Moskale na dawnym swoim terytorium etnicznym nad górną Wołgą.

 6. 6 kresowiak, 27 stycznia:

  A to Ci ciekawostka, przecież nie pierwszy raz Łukaszenka straszy swoich obywateli polskimi zapędami do zmiany granic; typowe dla niego gadanie – a potem dziwimy się że większość białorusinów boi się zmian i głosuje nadal na niego; cała Europa powinna raz nareszcie konkretnie postępować z tym Panem;

 7. 7 Podpis, 27 stycznia:

  a.jaka miałaby być ta właściwa?
  1.Białoruś?
  2. Polska?
  wg.Ciebie Gospodin Prezydent????
  wszyscy zdajemy sobie sprawę że gdybyś odpowidział,byłby to” hicior”medialny
  -cokolwiek byłoby treścią?-zaryzykuj!!!!
  (chyba Ci pomagam-zwolnij doradców-leni!?)

 8. 8 Ala, 28 stycznia:

  I znow my Polacy, dajemy sie wmanewrowac w wewnetrzne sprawy Bialorusi. A pozniej bedziemy ujadac ze nas sasiedzi nie lubia.
  Lukaszenke wybrali Bialorusini i nic nam do tego. On dba o swoj narod. A jesli masz watpliwosci to sprobuj cos poczytac wiarygodnego, popytaj ludzi, porownaj dane statystyczne lub zobacz na wlasne oczy a przekonasz sie jak propaganda dziala w praktyce.

 9. 9 Taćko Kwadraćko, 28 stycznia:

  A to, że Łord Kierzon, wicekról Indii takie miał pojęcie o granicach Polski, jak przeciętny niegramotny Sokrat Płatonowicz o Pakistanie i Bangladeszu, jeszcze w całości. W wyniku rozbioru Indii ucierpiało 25 milionów uchodźców, którzy wołami, z dobytkiem, w warunkach… A Stalin miał pasztet gotowy, tylko strukturę etniczną podmienił drutem kolczastym i wagonem bydlęcym z solonym śledziem zamiast wody.

 10. 10 _arp, 8 października:

  Ty Łukasz nie mów tak, że mnie Twojego gospodarstwa trzeba. Ty dobry Batko i spokój na Białorusi zaprowadził i dobre układy ma z Moskwą i ludzie chwalą Ciebie. Granic nie trzeba zmieniać ale odwilż i przejścia wzajemne udoskonalić. Jesteśmy sobie potrzebni i nasze korzenie historia splątała tak, że rozrywać nie trzeba. Przemyśl wszystko na nowo i jak nowi przyjdą to pokaż uśmiech.