Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

W Zaporożu wybuchł Stalin i narobił szkód

1 stycznia 2011, | Kategorie: Fotofelietony i filmy | 23 komentarze

W Zaporożu na wschodniej Ukrainie pod oknami biura Komunistycznej Partii Ukrainy stał sobie symbolicznie Józef Stalin w postaci średniej wielkości pomniczka i czuwał nad pomyślnością „kompartii”. I pewnie stałby sobie i czuwał nadal, zapewniając komunistom spokojne trzy do pięciu procent w każdych wyborach, gdyby nie to, że ukraińscy nacjonaliści wzięli sprawy we własne ręce i obłożyli generalissimusa ładunkami wybuchowymi.

Stalin, którego komuniści postawili sobie na własnym podwórku (czy wszelka własność nie jest złem?) powołując się na zasadę „wolnoć Tomku w swoim domku” poszedł wybuchając w szkodę i narobił zamieszania w siedzibie partii nad której pomyślnością czuwał.

AFP

Na stronie internetowej „Wojennej Organizacji Tryzub imienia Stiepana Bandery” pojawił się okolicznościowy wpis celebrujący eksplozję.

Wnętrze siedziby partii komunistycznej również ucierpiało za sprawą wybuchającego generalissimusa/AFP

Trzeba przyznać, że wrogowie wodza całej postępowej ludzkości i wielkiego lingwisty wykazali się cierpliwością i dużym zaparciem w swojej małej wojnie przeciwko pomnikowi Stalina. Wybuch wieńczący dzieło był bowiem trzecim z kolei zamachem na Wissarionowicza od czasu odsłonięcia jego pomnika w maju 2010 roku.

Wcześniej oblano go farbą, a następnie próbowano obciąć głowę. Za każdym razem jednak komuniści, którym również nie można odmówić cierpliwości i samozaparcia, doprowadzali patrona do porządku.

Przed nacjonalistami długa jeszcze jednak droga.

Przed obchodami Dnia Zwycięstwa w Petersburgu podobizna Stalina, jako zwycięzcy w II wojnie światowej pojawiła się na autobusie. "Stalinobus" jeżdżący po Petersburgu był sprawką grupy miłośników komunistycznego dyktatora, którzy, chcąc go uczcić, całkiem kapitalistycznie wykupili na autobusie przestrzeń reklamową/AFP

W Eupatorii na Krymie Stalin występuje jako patron czerwonego, ciężkiego wina w serii "liderzy'. Towarzyszą mu m.in. Lenin, Breżniew, Mao, Fidel i Che/AFP

9 maja uczczono wodza ZSRR rzeźbą z piasku. Mało podobny, ale liczą się intencje/AFP

Galeria w Petersburgu. Artyści podchodzą do Stalina w sposób mniej czołobitny, niż towarzysze z Komunistycznej Partii Ukrainy. Autorzy tego typu przedstawień są zapewne pośród nich mniej więcej tak lubiani, jak Dorota Nieznalska przez polski kler/AFP

Moskwa: Wystawa "Made in USSR"/AFP

I znów Petersburg: nietypowe wydanie "Dzieł zebranych" Józefa Wissarionowicza/AFP


23 komentarze do “W Zaporożu wybuchł Stalin i narobił szkód”

 1. 1 Jgor, 1 stycznia:

  Stalin , Hitler , byli geniuszami , mam brakuje takich przywódców

 2. 2 kolec, 1 stycznia:

  Szkoda ze nie eksplodowal Putin…

 3. 3 cezar, 1 stycznia:

  Oj głupiś Igor, głupiś, To nie żadni geniusze tylko pospolici bandyci. Taka kolekcja win na ten przykład, nie powinna się nazywać liderzy, tylko najwięksi zbrodniarze świata.

 4. 4 gosia, 1 stycznia:

  no, żebyś kiedyś nie trafił na takiego gieniusza, co cie ie, twoją rodzinę i tysiące innych unicestwi tak, że nawet pamięć po was nie pozostanie…
  nie tylko współczuję milionom ofiar totalitarnych przywódców, ale też takim moronom, którzy się wypowiadają w bulwersująco czołobitny sposób o zbrodniarzach…

 5. 5 VS Red, 1 stycznia:

  LENIN,STALIN,PUTIN,-dziwne podobienstwo nazw.

 6. 6 Nikonajew, 1 stycznia:

  U nas tez jest pomnik nawet wiekszy ale nie eksploduje bo ludzie sie modla.

 7. 7 upa wyludniła moją okolicę na lata, 1 stycznia:

  Bandera i Stalin to ta sama kategoria. Oj rosnie nam terroryzm neonazistowski za wschodnią granicą. tzw. „nacjonaliści” i komuniści ukraińscy i to dwa te same podejścia totalitarne.

 8. 8 jan, 1 stycznia:

  Gloryfikujecie terrorystów? Dziwny zachwyt nad wyczynami upa,poczytajcie w historii co wyczyniali z Polakami.No cóż poprzedni prezydent takich dobierał sobie fanatyków za kolegów

 9. 9 toJa, 1 stycznia:

  To się topór trochę rozerwał. Znudziło mu się na cokole.

 10. 10 etyk, 1 stycznia:

  Najtragiczniejsza jest nienawiść.. Niczym nie różni się Stalin od Hitlera czy Bandery, czy skinhead od islamskich zabójców czy wszechpolaków. Zwykli ludzie żyją obok siebie, pobierają się, mają dzieci i nie chcą dla nich wojny. Dziś wyraźnie są zaburzone relacje międzyludzkie, co podgrzewają dodatkowo media w prześciganiu się o najbardziej „wzięte informacje”.. Kto tym rządzi? Napewno nie rządy..

 11. 11 Warszawiak, 1 stycznia:

  Bombowy gość z tego Stalina

 12. 12 Si, 1 stycznia:

  Ktoś powinien pomnik Bandery wysadzić.

 13. 13 Obywatel z PRL, 1 stycznia:

  Stalin popełnił błąd. W czasie drugiej wojny światowej powinien zatrzymać się na Bugu i zostawić Polskę Hitlerowi. Zapomnieliście o tym?

 14. 14 Podpis, 1 stycznia:

  Jigor piszesz, że „Stalin , Hitler , byli geniuszami , mam brakuje takich przywódców”. T nieprawda – Yaro jak najbardziej pasuje, na razie zaczyna od pochodni, „obrońców – a dalej już będzie ……..

 15. 15 Rob, 1 stycznia:

  Teraz na ukrainie wybuchają staliny, a później polskie pomniki, taki naród.

 16. 16 realio, 1 stycznia:

  oczywiście, że powinien ten bandzior zostawić nas w spokoju, wtedy wyzwoliliby nas Amerykanie i bylibyśmy dziś normalnym krajem, a nie bananowo-operetkową republiką, gdzie korupcja i wszechmocna niemożność paraliżują wszelkie działania

 17. 17 Pantieliej Lietopis, 1 stycznia:

  Około dziesięciokrotnie podczas zmagań do tego podchodził. Ale, w końcu rozwiązanie porzucił, bo miał zapewnione większe korzyści od wujków.

 18. 18 Karol, 2 stycznia:

  Wyrażenie kler pochodzi od bolszewii. Autor mimo, że śmieje się ze Stalina, ma jednak z nim wspólne korzenie. Jaki ten świat mały.

 19. 19 antylewak, 2 stycznia:

  O Etyk, ty niedouczony trójzubie, jeżeli nie wiesz czym różni się banderowiec od Wszechpolaka to pewnie nie wiesz nawet czym różni się zwolennik Dmowskiego od zwolennika stalina. Doucz się trochę a potem dopiero wypowiadaj.

 20. 20 Jeremi, 2 stycznia:

  To nie On wybuchl tylko ladunki wybuchowe co go rozerwaly.

 21. 21 Jgor pozdro - poćwicz, 2 stycznia:

  Z okazji Nowego Roku , zycze Ci zebys mial kiedys okazje pomieszkac w kraju rzadonym przez kogos podobnego do swoich ” geniuszy”

 22. 22 ańka, 2 stycznia:

  Ciekawi mnie co napisałby autor artykułu gdyby to był zamach na pomnik jp2.

 23. 23 rgl, 3 stycznia:

  @realio
  Gdyby ten bandzior zostawił nas w spokoju Hitler mógłby skupić się na działaniach na froncie zachodnim i może chłopcy z ameryki nikogo by nie wyzwolili.