Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Armia rosyjska chciała nastraszyć. Wyszło odwrotnie

14 lutego 2011, | Kategorie: Artykuły | 163 komentarze

Nie od dziś wiadomo, co Zachód sądzi na temat kondycji rosyjskiej armii, ale jeśli Rosjanie mieli jeszcze jakieś złudzenia – rozwiał je niezawodny w rozwiewaniu złudzeń portal WikiLeaks. Z kolejnego przecieku wynika, że manewry „Zapad 2009”, prowadzone niedaleko polskiej granicy, zamiast NATO zmartwić – utwierdziły w przekonaniu, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej są w nie najlepszym stanie.

Fot. Agencja Forum

Czytaj depeszę w oryginalnym brzmieniu na stronach „Aftenposten.no”

Na briefingu z udziałem członków Rady NATO ogłoszono, że na manewrach rosyjska armia, zamiast pięknych, pokazowych walk, stoczyła coś na kształt „wewnętrznego dżihadu”. Innymi słowy – bardziej, niż z czymkolwiek innym, zmagała się z własnymi słabościami.

W skrócie:

W depeszy z listopada 2009 roku Ivo Daalder, stały przedstawiciel USA przy NATO pisał do Departamentu Stanu, że Rosjanie podczas wspólnych ćwiczeń „Zapad” i „Ładoga” (w ćwiczeniach „Zapad” brało również udział wojsko Białorusi), markowali odpieranie ataku wyprowadzonego z terytoriów Polski i Litwy przy użyciu rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych. Zauważano, że były to największe ćwiczenia od czasów radzieckich. Wspomniano, że sekretarz generalny NATO określił rosyjskie działania jako „prowokacyjne i nieodpowiednie”, a rosyjskie uzasadnienie przeprowadzenia manewrów nazwał „niewystarczającym”. I że niektórzy członkowie NATO mieli za złe organizacji „zbyt wolną reakcję” na rosyjskie ćwiczenia oraz zauważali, że rosyjskie ćwiczenia powinny znaleźć odbicie w NATO-wskim planowaniu militarnym. Kraje tradycyjnie ostrożne wobec Rosji (a konkretnie Polska, Czechy, Rumunia, Estonia, Łotwa i Litwa) wystąpiły o „szerszą i bardziej regularną dyskusję na temat Rosji w NATO”.

Co Rosjanie chcieli przekazać światu?

Że problemy z łącznością i systemem dowodzenia, które można było zaobserwować podczas wojny z Gruzją w 2008 roku to już przeszłość. A także zademonstrować skuteczność funkcjonowania rosyjskich wojsk po restrukturyzacji, która miała polegać na podniesieniu mobilności jednostek.

Co, według NATO, Rosjanom udało się światu przekazać?

Że „Rosja ma ograniczoną zdolność do prowadzenia łączonych operacji przeprowadzanych przy użyciu sił powietrznych, nadal polega na starzejącym się i przestarzałym sprzęcie. Brakuje jej zdolności do przeprwadzania operacji przy każdej pogodzie i strategicznych środków transportu, nie jest zdolna do „sieciocentrycznych działań bojowych” (po angielsku: „network centric warfare”, zainteresowanych odsyłamy do artykułu na temat na łamach „Polski Zbrojnej”), posiada korpus oficerski, któremu brak elastyczności oraz kadry”.

Wnioski, które wyciągnęło NATO:

„Rosyjskie siły zbrojne są zdolne do odpowiedzi na lokalny bądź regionalny konflikt średniego rozmiaru w zachodniej części kraju, nie są zdolne do odpowiedzi na dwa małe konflikty w dwóch różnych lokacjach geograficznych jednocześnie, nie są zdolne do prowadzenia konwencjonalnych operacji na dużą skalę, nadal polegają na wykorzystaniu taktycznej broni nuklearnej, nawet w lokalnych czy regionalnych konfliktach”.

Jaką odpowiedź na „prowokacyjne i nieodpowiednie” działania Rosji zalecał sekretarz generalny NATO?

Uważał, że działania Sojuszu nie powinny stać się „schodami w dół” w relacjach z Rosją, zapowiedział natomiast poruszenie tej kwestii w rozmowach z ambasadorami Rosji w krajach NATO i podczas swojej wizyty w Moskwie.

Balsam a’la maniere Russe

Rosja tymczasem, jak każdy kraj, który musi przede wszystkim sam siebie przekonać o własnej potędze, przeżywa fascynację mundurem.

Jest to swoista hassliebe, bowiem z jednej strony Rosjanie doskonale wiedzą, jak wygląda sytuacja w rosyjskim wojsku, skażonym „diedowszczyną” (rosyjską wersją „fali”), samowładztwem oficerów, szykanami często prowadzącymi do samobójstw, korupcją i morale rozpełzniętym jak Rosja długa i szeroka (dużo o tym pisała choćby zamordowana Anna Politkowska), z drugiej strony jednak Rosjanie uwielbiają mit swojej armii, a piosenki takie, jak „Dawaj za nas” Ljube (zespół grający „rock patriotyczny”, jak deklaruje premier Putin – jego ulubiony)

czy tego typu rap rosyjskich spadochroniarzy (dość, trzeba przyznać, groteskowy, by wspomnieć tylko o „spadochronów białym bukiecie”, a to tylko jedna z niewielu perełek)

wyciskają łzy duszoszczipatielnie i piersi rozpierają.

W tym kontekście równie groteskowo wyglądają spoty z 2007 roku, zachęcające do wstępowania do armii w charakterze żołnierzy zawodowych.

Generalnie – w armii wszystko w jak najlepszym porządku: morale wysokie, kasa jest, i – co ważne – starcza jej nawet na to, by kolegom w barze postawić kolejkę.

Co może wynikać z „testu gruzińskiego”?

To wszystko nie znaczy, oczywiście, że ktokolwiek może pozwolić sobie na lekceważenie rosyjskiej armii i rosyjskiego państwa: wystarczy przypomnieć głupią buńczuczność Saakaszwilego, który ściągnął sobie na głowę rosyjskie wojska. Rosja prawdopodobnie nie miałaby problemu z pokonaniem zdecydowanej większości swoich sąsiadów. Pokonać a utrzymać swoją władzę jednak – to co innego.

Lekcja gruzińska świadczyć może bowiem o jednej ważnej sprawie: możliwe, że Rosja zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno by jej było wchłonąć w swój obszar oddziaływania krajów,w których społeczne nastawienie pozostaje antyrosyjskie. Czeczenia, którą obecnie trzyma w prorosyjskich ryzach zamordyzm Kadyrowa i śmiertelne zmęczenie jatką trwającą dekadę, nauczyła ich bowiem, że pacyfikowanie wiecznie tlącego się powstania narodowego prowadzi do bolesnej międzynarodowej krytyki i balansu na granicy kryzysu społecznego. Być może to słynny rajd prezydentów pod wodzą Lecha Kaczyńskiego do Tibilisi uratował gruzińską stolicę przed rosyjskimi czołgami, ale co najmniej równie prawdopodobna wydaje się teza, że Rosjanie nie mieli najmniejszego zamiaru połykać czegoś, czego nie będą w stanie przeżuć. Ich armia nie byłaby w stanie narzucić „Pax Russica” tam, gdzie społeczeństwo go zdecydowanie odrzuca, a rosyjskie rozwiązania cywilizacyjne i kulturowe nie są atrakcyjne.

Parę miesięcy przed najazdem na Gruzję, w kwietniu 2008 roku, gdy ważyły się losy przyznania Ukrainie przez NATO planu MAP, Putin w rozmowie z Bushem ogłosił, że nie ma takiego kraju, jak Ukraina, (czytaj artykuł: „Ukraina nie istnieje, George”), ale sugerował, że Rosja mogłaby wchłonąć ewentualnie rosyjskojęzyczny i tradycyjnie prorosyjski wschód tego kraju. Na Zachód, gdzie silny jest ukraiński patriotyzm, postawy proeuropejskie i antyrosyjskie – Putin raczej nie miałby ochoty się łaszczyć.

Poza bowiem buńczucznymi teledyskami rozdymającymi rosyjskiego ducha bojowego do rozmiarów zeppelina, pojawiają się w sieci również takie teledyski, jak ten, autorska przeróbka „Stana” Eminema

Utwór to „list” porucznika do rosyjskiego ministra obrony. Porucznik opisuje w nim warunki, jakie panują w jego bazie wojskowej w Sankt Petersburgu. Narzeka na brudne łazienki z nie działającymi prysznicami i obłażące ściany. Pyta też, co stało się z obiecanymi przez armię kredytami dla żołnierzy, za które mieli kupić własne mieszkania.

Co się stało z autorem rapowanego „listu”? Nic zaskakującego. Zesłany został na Syberię: przeniesiono go karnie do Ussuryjska na rosyjskim dalekim wschodzie. Na samą chińską granicę.

Rosji bowiem, w ramach „wstawania z kolan” (jest to prawie oficjalny szlagwort administracji Putina) walczy z „czernuchą”, czyli medialnym czarnowidzeniem. Trzeba patrzeć na rzeczywistość przez różowe okulary. Wtedy o wiele łatwiej zrzucić z siebie ten uwierający i męczący realistyczny ogląd sytuacji.


163 komentarze do “Armia rosyjska chciała nastraszyć. Wyszło odwrotnie”

 1. 1 kateegoria, 15 lutego:

  ćwiczyłem z nimi na poligonie w Drwsku Pomorskim i gwarantuję wszystkim, że to najlepsza armia na świecie. Amerykamnie im do pięt nie dorastają.

 2. 2 stanko z W., 15 lutego:

  cóż, wygląda na to, że b. KGB Rosji Putina szykuje – jak SA III Rzeszy – pucz, czyli nową prowokację gliwicką jako sygnał do III WŚ. I pewnie spotka ich los taki, jak SA…

 3. 3 jur, 15 lutego:

  Śmieszny i żalosny artykuł,nie daje odpowiedzi na pytanie kto jest jego autorem;czy wikileaks,czy NATO czy jest to po prostu spis czyichś pobożnych życzeń .ale ważne,że przywala ruskim!Ja bym wolał nawet ich takich słabych nie widzieć w Polsce czy w starciu z NATO.To taki odgrzewany kotlet ale tym razem nieudanie.

 4. 4 Michal, 15 lutego:

  Ziemowit jak zwykle musi się wymądrzyć, choć tak na prawdę nawet nie przeczytał, tego co przed chwilą napisał. Klasyka w wykonaniu tego autora.

 5. 5 Łukasz, 15 lutego:

  A ja ćwiczyłem z Amerykanami i gwarantuję ja wszystkim, że US Army jest najlepsza. Ruscy są nie zdyscyplinowani, źle uzbrojeni. Wystarczy zobaczyć jak z problemami z zakładnikami radzi sobie specnaz. Żadna szanująca się jednostka specjalna tak nie działa.

 6. 6 Nomatter, 15 lutego:

  Nie cwiczyles z cala armia… Poza tym tego typu cwiczenia mala maja wspolnego z takimi na szeroka skale. Porywnywanie poligonu do cwiczen odpierania atakow z zachodu jest conajmniej smieszne. A o armii USA wiesz tyle co reszta swiata, czyli bardzo malo. Na tym polega ich sila.

 7. 7 primo, 15 lutego:

  bzdet a nie artykuł !, a co do samej armii rosyjskiej to jest jedną z najlepszych na świecie !

 8. 8 Ja, 15 lutego:

  Smiejcie sie poliaczki, smiejcie :))) Bierzcie te swoje zalosne szabelki i hajda na bisurmana, azali tez moskala i myslcie sobie, ze jakos to bedzie :))) A jak ochloniecie to moze do was dojdzie, ze ktos chce, zebyscie dokladnie tak mysleli… Nu szto, dumajtie…

 9. 9 Konstytucja, 15 lutego:

  Zastanawiam się czy w polskim społeczeństwie jest aż tak wielka wiara w rosyjską potęgę, czy może niektórym zależy by była. Ekonomii nie da się oszukać, a na bagnetach można się oprzeć, ale siedzieć się nie da, bo się w końcu wbiją w tyłek.

 10. 10 vn, 15 lutego:

  Ciekawe ze cwiczyli obrone pół roku przed katastrofą smoleńską, może szykowali się bardziej radykalną reakcję Polski niż „Państwo polskie zdało egzamin”

 11. 11 kris, 15 lutego:

  powiem jedno były prezydent Polski wiedział co robi mając ze sobą partnera takiego jak gruzja i kilku jeszcze innych ruscy mogli by nam skoczyć i optoczyć być może właśnie przez to zginął!!!

 12. 12 Poliaczek, 15 lutego:

  I tymi szabelkami jako jedyni spaliliśmy waszą ukochaną Moskwę.

 13. 13 Konsty, 15 lutego:

  PO-maniaki rzucili się opowiadać o rosyjskiej potędze by uzasadnić prezydenckie wylizywanie rosyjskiego anusa. Przecenienie czyjejś potęgi jest gorsze niż jej niedocenienie.

 14. 14 Andrzej, 15 lutego:

  Myślę, że podobną opinię o Rosyjskiej armii mieli Niemcy w 41 roku. Podobną opinię chyba też mieli alianci, a jednak nie udało się im dotrzeć do Berlina przed Ruskimi w 45 r, chociaż mieli dużo bliżej. Czemu ma służyć ten raczej głupi artykuł ? To jest opinia NATO czy WikiLeaks ? Czy może ta opinia ma zachęcać do konfrontacji ?

 15. 15 Jacek, 15 lutego:

  Ja pie.dolę festiwal w Kołobrzegu się przypomina

 16. 16 nonono, 15 lutego:

  Napoleon, Hitler. Oni tez Rosji nie docenili a siebie przecenili. Ja tam nie lekceważyłbym rosyjskiej armii.

 17. 17 sekura, 15 lutego:

  Wystarczy, że spadną ceny ropy i gazu. Rosja leży. Z tego właśnie powodu Rosja musiała zakończyć wojnę z Afganistanem. Tam oprócz gazu i ropy niema nic. Przemysł leży. Przestarzałe uzbrojenie. Nowoczesne są jedynie prototypy. Pozostał czeławiek, dużo czeławieka i straszenie rakietami nuklearnymi, ot wsio!!!
  Ruskie i chińczycy, budują na podstawie skradzionych projektów technicznmych niewidzialne amerykańskie samoloty. Ci drudzy już mają prototyp gotowy do oblatywania samolotu niewidzialnego przez radary. Do armii chińskiej wejdzie w 2018 roku, do ruskiej pewnie nigdy, brak kasy!!
  Tymczasem Amerykanie są w trakcie daleko zaawansowanych prób z urządzeniami wykrywającymi te samoloty.

 18. 18 Zakov, 15 lutego:

  ruskich sie nie lekcewazy-amerykanska armia- wiadomo dobry wywiad dobry sprzet i pewnie duzo technologii o ktorych nikomu nie wiadomo, ale wszystko na hooy jak ruski nie licza strat ludzi maja ich pod dostatkiem- propaganda funkcjonuje dobrze i nikt nie zawaha sie uzyc broni nukleranej

 19. 19 erilo, 15 lutego:

  martwcie się żydki o Afganistan, Egipt i Izrael, a nie o ruskich.
  Hitler chciał w ogrzewanej lektyce niesionej przez rosyjskich niewolników witać we Władywostoku cesarza Japonii.
  Wcześniej podobnie myślał Napoleon.
  Ktoś tam pisze, że najlepsza armia to USA?
  Większego kitu, nie słyszałem jak żyję!
  Niedługo nie będą mieli nawet na żołd.

 20. 20 jot, 15 lutego:

  ad.”konsty”
  nie mieszaj w to pseudo partii jakich w kraju od licha i ciut, co do anusa to chyba nie zuważyłeś tego usraelskiego z hemoroidami jak arbuzy?

 21. 21 aganiok, 15 lutego:

  ale tu ruskiej swołoczy pełno !

 22. 22 hucuł, 15 lutego:

  Dzisiaj armia rosyjska w razie konfliktu z zachodem byłaby ogromnym problemem logistycznym. Powstałyby ogromne problemy z umieszczeniem rosyjskich jeńców wojennych i ich wyżywienie. Ta armia ma 1mln żołnierzy. Pytanie gdzie to pomieścić. Nie daj Bóg jak skrzykną drugi milion. Co wtedy?
  Byłby z nimi problem, prawda?

 23. 23 Michał Biesaga, 15 lutego:

  Do erilo.
  Drogi rusofilu, zanim Amerykanom zabraknie na żołd, to ruscy zdążą z głodu pozdychać:)

 24. 24 6daro6, 15 lutego:

  Przeciwnika nigdy ale to nigdy nie należy lekceważyć. To podstawowa zasada której należy się trzymać, chcąc być gotowym do walki.

 25. 25 gugu, 15 lutego:

  Armia rosyjska to do pewnego stopnia niewiadoma . Oni w każdej nowożytnej wojnie zawsze na początku reagowli niemrawo a w końcu wychodzili jesli nie zwycięsko to przynajmniej z twarzą ( nawet z Afganistanu „wyszli” a nie „uciekli” ). Dlatego niedocenianie tej charakterystycznej dla „rosyjskiego krokodyla” cechy przetrwania początkowego szoku i powrażki może być bardzo bolesne.

 26. 26 grisza, 15 lutego:

  rosyjskie wojsko jest nie do zarypania , twardzi , zdyscyplinowani i dobrze wyszkoleni , miałem z nimi do czynienia , a technologię sił powietrznych mają taką , że jeszcze nikt nie pomyślał ale jest to wszystko tajne , oni jedzą chleb ze smalcem i cebulę ale z technologią są poza wszystkimi potęgami świata , taka jest prawda .

 27. 27 wam, 15 lutego:

  SA i prowokacja gliwicka…
  Dobre !
  Grunwald i zamach majowy ?

 28. 28 sympatyk, 15 lutego:

  Ja jestem już dorosły i nikt mi kitu nie sprzeda o rzekomej potędze ameryki a jednoczesnie o słabosciach rosyjskiej armi.Może technicznie amerykanie mają sprzet sprawniejszy ,ale czy te morale w amerykańskim wojsku jest tak wysokie?…. .Podrugie jak by nie patrzeć ruscy maja bron atomowa i czy starym czy w nowym wydaniu jesli ją uzyją ,to efekt śmierci będzie jednakowy…

 29. 29 Jacek, 15 lutego:

  Dobra dzieciaczki – pierdoły zaczynacie wypisywać o potędze lub nie. O sile armii stanowią zapasy oraz szybka możliwość uzupełnienia strat. Wojnę wygra ta armia, która ma zapasy amunicji, paliwa oraz ludzi. Historia pokazała na każdej wojnie, że nie to pierwsze, drugie czy trzecie rzuty wygrywają wojnę. Wojnę wygrywa n-ta rezerwa wojska.

  Niewykrywalne myśliwce nie zdobędą miast 🙂 i jakoś sobie nie mogą poradzić z ludźmi w sandałach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 30. 30 "Konkret", 15 lutego:

  Zaraz, zaraz…spokojnie z tym podpalaniem się. Po pierwsze to czy ktoś zadał sobie pytanie, czy te wszystkie rzekome problemy podczas manewrów nie były ich częścią ? „U nas ” manewry to zwykle całkiem nieźle wyreżyserowane przedstawienie dla wyższego dowództwa, mówiąc wprost- pajacowanie, taki aktorski pokaz. I w naszym wojsku i w NATO wszystko zawsze idzie kapitalnie…(sic). Takie brednie można wciskać gimnazjalistom, których się chce do NSZ-tu. Otóż mili Państwo PRAWDZIWE manewry organizuje się właśnie po to by powstały problemy…jak na wojnie. By je wyeliminować kiedy trzeba będzie naprawdę walczyć z wrogiem. To jak z bokserami, im więcej ciosów dostaniesz na sparingach od kolegów, tym mniej dostaniesz podczas ważnej walki.

 31. 31 kopol, 15 lutego:

  lekceważenie Rosji wychodziło zawsze bokiem w Unii są tylko Niemcy,Brytyjczycy i Polacy którzy umią walczyć reszta ma tylko armie świetnie wyposażone i kompletny brak woli walki

 32. 32 gringo, 15 lutego:

  NIEMCY PRZED II WOJNĄ TEŻ TAK MYŚLELI I NAKRĘCALI SIĘ TYM,PONIEŚLI Z TĄ SŁABĄ ROSYJSKĄ ARMIĄ NAJCIĘŻSZĄ KLĘSKĘ W SWOJEJ HISTORII,ROSJANIE WYRŻNĘLI NIEZWYCIĘŻONĄ NIEMIECKĄ ARMIĘ W PIEŃ BEZ PRZESADY,

 33. 33 ccc, 15 lutego:

  Na „briefingu”

  czyli na „spotkaniu”. Tylko fachofcom z Interii się języki pomyliły.

 34. 34 onufry, 15 lutego:

  spokojnie popieram PiS

 35. 35 mam_pe_ka_esy, 15 lutego:

  Federacja Rosyjska ma ponad 1000 rakiet balistycznych a one gwarantują jej 100% bezpieczeństwo. Federacja Rosyjska jest super mocarstwem i każdy, kto tego nie dostrzega jest głupcem. Dlaczego Muzułmanie nie zadzierają z Rosjanami? Nie zadzierają, bo doskonale wiedzą, że Rosjanie nie będą się z niemi pier… tak jak amerykanie i europejczycy.

 36. 36 ziomek JP, 15 lutego:

  Ruscy nakręcają się tak jak Hitler ale Adolf nie okazywał tego na cały świat że chce Rosje zaatakować a Ryscy po prostu szpanuja tym że maja bambe atomowa i tak USA skieruje bombe najpierw na Ruskich wiec trzeba być drugim Stalinem żeby zabić tylu ludzi

 37. 37 Konsty, 15 lutego:

  @gringo

  Niemcy niczego takiego nie myśleli. Hitler zaatakował ZSRR tak szybko właśnie dlatego, że się obawiał ataku Rosjan. Przegrał z zimą, ale mało kto pamięta, że mniej więcej w tym samym czasie Rosjanie też przegrali z zimą w Finlandii.
  Poza tym osobną sprawą jest funkcjonowanie armii w warunkach obronnych, a osobną w zaczepnych, co dobitnie pokazał Rosjanom Afganistan, a w tamtym czasie armia Rosyjska była jednak znacznie silniejsza niż obecnie. Jest też jeszcze jeden drobiazg, który teraz Rosjanie mają za plecami, a którego nie mieli dotąd nigdy. Silniejsze i bardziej ekspansywne Chiny.

 38. 38 Konsty, 15 lutego:

  @gringo
  Niemcy niczego takiego nie myśleli. Hitler zaatakował ZSRR tak szybko właśnie dlatego, że się obawiał ataku Rosjan. Przegrał z zimą, ale mało kto pamięta, że mniej więcej w tym samym czasie Rosjanie też przegrali z zimą w Finlandii.
  Poza tym osobną sprawą jest funkcjonowanie armii w warunkach obronnych, a osobną w zaczepnych, co dobitnie pokazał Rosjanom Afganistan, a w tamtym czasie armia Rosyjska była jednak znacznie silniejsza niż obecnie. Jest też jeszcze jeden drobiazg, który teraz Rosjanie mają za plecami, a którego nie mieli dotąd nigdy. Silniejsze i bardziej ekspansywne Chiny.

 39. 39 illustrat, 15 lutego:

  jeśli hameryka znów pomoże rosyji tak jak przy rewolucji i w czasie IIwś (technologie, maszyny produkcyjne, kaska-duuużo kaski,kilku przewodników stada-aganci specjalni) to matuszka pokona każdego. a co podbojów Rosji, to własnie My Polacy jako jedyni zdobylismy Moskwę. i nie należy o tym zapominać.

 40. 40 Me_and_me, 15 lutego:

  @mam_pe_ka_esy
  Jak to muzułmanie nie zadzierają z Rosjanami? A te ostatnie zamachy, to co niby było? Zadzierają z nimi tylko ci muzułmanie, którzy mają z nimi na pieńku. Jak z każdym innym. Posiadanie dużej ilości rakiet nie gwarantuje jeszcze szybkości reakcji przy słabej technologii ich obsługi. A że jest słaba pokazują ostatnie zakupy jakich zaczynają dokonywać Rosjanie, a czego nigdy wcześniej nie robili.

 41. 41 ziomek JP, 15 lutego:

  illustrat ma racje my Polacy jako jedyni zdobyliśmy moskwe a nie USA czy Muzułmanie takie fakty warto pamietać

 42. 42 Konsty, 15 lutego:

  @illustrat
  Oprócz Polaków jeszcze Francuzi i Mongołowie. I to ci ostatni byli tam najdłużej.

 43. 43 voyager, 15 lutego:

  hmmm czyli co, odbijamy Królewiec i przesiedlamy tam Polaków z Kazachstanu 🙂

 44. 44 andrzejto, 15 lutego:

  bawią mnie te opisy wielkość ruskiej armii…
  Zacznijmy od tego, ze poza wojną z Gruzją to nie wygrała nic szczególnego. II Wojnę wygrali tylko i wyłącznie dzięki amerykańskiej pomocy gospodarczej. Bez niej Niemcy doszliby do Uralu. Polecam Sołonina. Armia czerwona po prostu rzuciła broń. co do armii USA – odróżnijmy siłę militarną od woli politycznej. W Somalii i w Wietnamie armii USA nie pozwolono wygrać. Co do Afganistanu, to jak na razie są na lepszym etapie niż armia sowiecka kiedykolwiek.

 45. 45 fred, 15 lutego:

  to, że Rosja ma armię w opłakanym stanie to wiadomo nie od dziś. Niestety masa ich i to jest ich siła 🙁

 46. 46 XXXXX, 15 lutego:

  Zastanawiajace i zdumiewa mnie glupota kilku z Was

 47. 47 Konsty, 15 lutego:

  @fred
  Nie wtedy, kiedy za plecami mają większą ekspansywną masę.

  @XXXXX
  Rozumiem, że jak typowy wyznawca PO wyzywasz tych, którzy ośmielają się patrzeć na Rosję chłodnym okiem i nie wychwalać jej potęgi.

 48. 48 ddvrt, 15 lutego:

  W Somali to US Army wdało się w konflikt na podłożu mafijnym. Nie raz okazywało się, że Amerykanie wspierali konkurujące ze sobą gangi z braku rozpoznania i wywiadu. Ostatecznie wycofali się … bo nie mieli innego wyjścia. Nie mieli na kim się oprzeć. Wietnam … wystartowali całkowicie nieprzygotowani na operacje w Wietnamie. Efekt był szybko widoczny.

  Wola polityczna i wojskowa … Masz Zatokę Świń ?

  Gdybyś dobrze Znał realia wojny partyzanckiej to Zdawałbyś sobie sprawę z tego, że żadna armia nie wygra wojny z partyzantką jeżeli nie pozbędzie się problemu zaplecza takiej armii – czyli wiosek i ludności cywilnej. Cofamy się znowu do spraw zabezpieczenia i paliwa.

  Wg. wolnych dzienników i wypływających materiałów radzą sobie nasze wojska w Afganistanie coraz gorzej !! Więc pożyjemy i zobaczymy – choć autor podobnie jak wielu zapomina, jak bardzo USA pomagały w Afganistanie. Gdyby do Afganistanu weszła Rosja albo Chiny z pomocą dla partyzantów to ciekawe jakie straty poniosłyby wojska NATO i jak szybko podkulono by ogon.

  A Sołonin nic odkrywczego nie pokazał ani nie omówił. Rosjanie po czystce Stalina nie mieli właściwie żadnego dowodzenia. Może i mieli armię dorównującą sile i wyposażeniu ale bez dowodzenia … a bzdurą już jest powiedzenie, że to dzięki pomocy USA wygrali. …

 49. 49 ryci 15 luty, 15 lutego:

  silna armia to propaganda „u nas pszczoly jak husi ;a ule ? takie same

 50. 50 wojtek, 15 lutego:

  wysokie morale armi rosyjskiej? – to jest po prostu czysty strach. ruscy sa bezwzgledni, jak bronili stalingradu to stalin wydal rozkaz strzelania do swoich jak sie zaczna wycofywac. to samo komandosi – sa na prochach zeby opanowac smiertelny strach bo wiedza ze nikt im nie pomoze gdyby cos poszlo nie tak, a jezeli idzie o ochrone „cudownych” technologii wojskowych to nawet im sie oplaca odrzucic oferte pomocy wyciagniecia okretu podwodnego kursk przes norwegow (albo szwedow – nie pamietam) i w ten sposob ginie ponad 200 zolniezy. morale?? putin-terror, zamordyzm i strach. morale to jest zbyt cywilizowane pojecie jak na ruskich. daswidanija

 51. 51 Mario, 15 lutego:

  @andrzejto

  Chyba pod twoim komentarzem ze wszystkich tu przeczytanych mógłbym się podpisać, dołożę tylko, cała myśl techniczna ZSRR po II WŚ była tez od Aliantów wystarczy poczytać Suvorowa, dopiero później rozwinęli swoje ośrodki badań. Niemcy prowadzeni przez swoich generałów , a nie przez Hitlera dawno by siedzieli już we Władywostoku, niestety ,ale zatrzymanie się na Stalingradzie zahamowało impet uderzenia.
  Ktoś pisał w komentarzach że manewry to reżyserka ruskie są w tym najlepsi, przytoczę przykład: Były kiedyś manewry nad Dnieprem pokazówka dla dowództwa PW, mieli mieć super czołgi co jeżdżą po dnie takiej rzeki jak Dniepr i rzeczywiście przejechały , tylko wcześniej im most zbudowano na dnie bo wyjechałyby kilka- kilkadziesiąt km dalej jakby je nurt zabrał 🙂
  ale co tam… niektórzy i tak będą wątpić…

 52. 52 andrzej, 15 lutego:

  a mo sie podoba tez zolniezyk, ale ciacho:)chetnie bym mu loda zrobil

 53. 53 pogodynek, 15 lutego:

  Napoleona i Hitlera nie pokonało rosyjskie wojsko (czy radzieckie), ale zwyczajny mróz, zawieje i zamiecie śnieżne.
  Jakby w zeszłym roku napadli ruskie na Polskę to by się potopili, bo była powódź.
  Nie od dziś wiadomo, że w Afganistanie wymiata upał i oślepiające słońce.
  Takie czasy….

 54. 54 Podpis, 15 lutego:

  nigdy w histori armia royjska czy sowiecka nigdy nie byla poonana

 55. 55 eM, 15 lutego:

  Rosyjska armia ma wysokie morale ?!!?!?! Szaleju się nażarliście ?! Ilu z poboru odbiera sobie życie w ciągu roku ??? Google ! Czas ! Start !!!

  Amerykanie ? Mają zapewniony socjal, w razie wypadku pomoc rehabilitantów i psychologów, a wy tu porównujecie…

  Oprócz straszenia bronią jądrową i miliona mięsa armatniego, Rosjanie są potęgą na glinianych nogach – to fakt, a że boli rusofili na tym portalu… zieeew.

 56. 56 ddd, 15 lutego:

  Raz mój znajomy (żołnierz) opowiadał jak na poligonie ćwiczyła armia USA a jak Rosyjka pare lat wcześniej… Mianowicie amerykanie topili się w błocie, a Rosjanie po deseczkach przeszli spokojnie błoto… Amerykańska armia nie myśli, oni liczą tylko technikę, bez techniki są dur….

 57. 57 anoda, 15 lutego:

  kilku debili dyskutuje o czymś o czym nie ma pojęcia

 58. 58 sPiSek, 15 lutego:

  Milusi artykuł . Wynika z niego, że Rosja nie szykuje się do podbojów, bo nie szykuje do tego swej armii. Armia jej jest po to, aby sobie dać radę z kimś „podskakującym” typu Gruzja. Siły nuklearne natomiast odstraszają każdego większego przeciwnika ; zresztą – na horyzoncie nie widać takiego większego, co by chciał wojować z Rosją. Wydaje się, że podobną doktrynę przyjęły Chiny – armia ma zapewnić spokój ze strony małych sąsiadów, natomiast większy nie uderzy na Chiny z przyczyn podobnych do rosyjskich. Optymistyczne jest to, że chyba kierownictwo obu państw zrozumiało, że wojna wyniszczy i ich samych, więc lepiej pójść na dobrobyt czyli w rozwijanie gospodarki, niż wojować … Co daj Boże, amen

 59. 59 Podpis, 15 lutego:

  Poonana może nie, ale pokonana już owszem. Poza tym zawsze musi być ten pierwszy raz.

 60. 60 ralfion, 15 lutego:

  Ad. Me and me
  Muzułmanie nie zadzierają z Rosją, wszelkie zamachy na terenie Rosji są sprawą FSB i innych kolegów towarzysza Władimira. Stara ruska metoda: pokazujemy ciemnemu ludowi wroga żeby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych

 61. 61 Chłodny, 15 lutego:

  Czyżby ktoś chciał popróbować z Rosją tego samego co Napoleon i Hitler? Ludzie opamiętajcie się!. Niektórym z nas megalomania uderza do głowy. Amerykanie dobrze wiedzą , że z Rosją lepiej współpracować niż szukać zwady.

 62. 62 hajmon, 15 lutego:

  a może ruscy specjalnie przeprowadzili te manewry tak zeby nato ich nie docenilo i szykuja w zanadrzu cos wiekszego.

 63. 63 Podpis, 15 lutego:

  jak dla mnie to Rosja była i jest potęgą.
  Dzisiaj wojny nie wygrywa się liczbą żołnierzy czy czołgów bo mało kto prowadzi jeszcze wojnę konwencjonalną i trochę bez sensu są porównania w stylu „a w II WŚ to….”.

  Prawda jest taka że ruscy hakerzy mogą w dwa dni zadać każdemu państwu większe straty niż jakakolwiek armia i nikt się nawet nie zorientuje – ot, awaria…

  Inna kwestia to broń atomowa. Ruscy nie przejmują się żadnymi prawami międzynarodowymi ani stratami własnymi, w USA ludzie po 1. bombie w NY się zbuntują i będzie pozamiatane, a w Rosji obywatele będą musieli się poświęcić dla matuli;)

 64. 64 AQQ, 15 lutego:

  Jestem pewny że na samą myśl o Rosji jako przeciwniku , sztaby NATO maja mokro w kroku. hahaha.
  Już byl taki co przecież miał najlepszą i najbardziej nowoczesną armie świata . Jego rezerwy byly nieograniczone przemysl super . Otoczyli Leningrad nie pozwalali dostarczać zywności i sprzetu, Rosjanie umierali z głodu a miasta nie oddali . Jak rosja jest taka slaba to znaczy że zachód już robi w gacie hahaha.

 65. 65 Janusz, 15 lutego:

  Najśmieszniejsze jest to , że artykół ukazał sie w państwie, całkowicie bezbronnym, bez dowodców bez sprzętu , przepraszam mamy dwa samoloty za ktore jeszce nie splaciliśmy dlugow a umie latac tylko jeden pilot to jest potęga hahaha.

 66. 66 Propaganda forever, 15 lutego:

  Goebbels to uczniak w porównaniu z Rosjanami. Forum pokazuje, że wychowali tak fanatycznych rusofilów wierzących we wspaniałość rosyjskiej ekonomii, niezwyciężoność armii i nieskończoną dobroć, która powstrzymuje Rosjan od zajęcia całego świata, że nazistowscy fanatycy są przy nich śmieszni. Żadne fakty ich nie przekonają, że może to nie do końca prawda a Rosji czasem trzeba powiedzieć weto. Polska to dla nich tylko efemeryda i zabawka rosyjskiej dobroduszności, która nie ma żadnych szans przetrwać, więc lepiej niech się wczepi w rosyjski anus, a może skapnie jej coś z tego rosyjskiego raju na ziemi.

  PS. Co zrobi teraz rusofil? Instrukcje z Kremla są jasne. Zacznie mówić o polskiej szabelce z jaką niby chcę najeżdżać Moskwę, wyzywać mnie od fanatycznych pisiorów, twierdzić że nie wiem o czym mówię, wyzywać od idiotów. Zastosuje jeden atak lub ich wyrafinowaną kombinację.

 67. 67 Podpis, 15 lutego:

  Śmieszą mnie te porównania do Napoleona czy Hitlera, pokazuje to jedynie żenujący poziom intelektu. Że niby jak tamte czasy mają się do „dziś”,obecnie są np. rakiety dalekiego, samoloty różnego typu z ogromnym zasięgiem i masę innego sprzętu o którym się jeszcze niedawno nikomu nie śniło. Hitler gdyby był mądrzejszy i dał wojować swoim generałom to pokonałby Ruskich, Angoli i Amerykańców. Wszyscy za to zlekceważyli klimat ale to są właśnie nauczki na których dziś można się uczyć. Można pokonać Rosjan militarnie ale okupować takiego kraju się nie da, ale to już inna historia….

 68. 68 Max, 15 lutego:

  Miałem okazje cwiczyc z żołnierzami Federacji Rosyjskiej a ich wyszkolenie jest naprawde na wysokim poziomie i nie wiem czy jakaś armia a już napewno nie zachodnia jest im w stanie dorównac , ale Panowie najbardziej smutna sprawa to zapomniane cmentarze żołnierzy radzieckich którzy zgineli na naszej ziemi , abyśmy mogli teraz życ w wolnym kraju a nie JAKO NIEWOLNICY pracujący na tysiącletnią rzesze , jakoś o Tym niechce nikt pamiętac . Może to ktoś różnie rozpatrywac , że to najkrótsza droga na Berlin , że Stalin chciał miec pózniej wpływy w europie itp. ale jest jeden nie zaprzeczalny fakt że Ten żołnierz ubrany w kufajke z pepeszą Szkopa z Polskiej ziemi pod Berlin przegonił .

 69. 69 sławek, 15 lutego:

  Śmieszą mnie te porównania do Napoleona czy Hitlera, pokazuje to jedynie żenujący poziom intelektu. Że niby jak tamte czasy mają się do „dziś”,obecnie są np. rakiety dalekiego, samoloty różnego typu z ogromnym zasięgiem i masę innego sprzętu o którym się jeszcze niedawno nikomu nie śniło. Hitler gdyby był mądrzejszy i dał wojować swoim generałom to pokonałby Ruskich, Angoli i Amerykańców. Wszyscy za to zlekceważyli klimat ale to są właśnie nauczki na których dziś można się uczyć. Można pokonać Rosjan militarnie ale okupować takiego kraju się nie da, ale to już inna historia….

 70. 70 kmicic, 15 lutego:

  Już nieraz bywało,że Rosja była na kolanach a jednak potrafiła się podnieść i choć straty były straszne to jakoś potrafili związać koniec z końcem.Przykład-po drugiej wojnie światowej ledwie dyszeli a już po 10 latach wyprzedzili resztę świata w wyścigu nuklearnym i kosmicznym.Ich społeczeństwo jest przyzwyczajone do wyrzeczeń i nie zmanierowane demokracją.Jest wódz ,jest prikaz i wszystko jasne.Nie trzeba liczyć się z kosztami i ewentualnymi problemami mieszkańców-wszystko dla ojczyzny uraaa!

 71. 71 Podpis, 15 lutego:

  Boze oni maja Prezydenta,Premiera i 100 sluzb, ktore na oczach calego Swiata,Morduja , Zabijaja ,okaleczaja i tych ludzi zapraszaja na rozne spotkania itd, to sa odrazajacy ludzie, dlaczego ich system tak nie nawidzi swoich, i obcych ludzi!!!!

 72. 72 kokochanel, 15 lutego:

  Boze oni maja Prezydenta,Premiera i 100 sluzb, ktore na oczach calego Swiata,Morduja , Zabijaja ,okaleczaja i tych ludzi zapraszaja na rozne spotkania itd, to sa odrazajacy ludzie, dlaczego ich system tak nie nawidzi swoich, i obcych ludzi!!!!

 73. 73 Podpis, 15 lutego:

  Najlepsza jest Polska Armia nikt nie walczy z takim zaangażowaniem jak Polacy, może sprzęt nie mamy za dobry ale jeden Polak walczy za 10. Wystarczy popatrzeć choćby na II wojnę światową.

 74. 74 Endrju, 15 lutego:

  Zabawne.Pomieszanie historii z czasami obecnymi.2 a właściwie3 razy ryscy dostali w de od finów.Gdyby nie lad lease i pomoc zachodu,mimo wszystkie blędy Adolfa i jego niesłuchania się generałow nie wygraliby wojny z Niemcami.
  Obecnie; niektóre zwiazki taktyczne dają się do wojny,bo mają dobre technologie. Inna sprawa ,że przeważnie kradzione i Zachodu. No i sporo uczonych pracujących dla armii. Sama armia-przeważnie rozpijaczone barachło.U nas też nie lepiej,a” nawet gorzej”. Jeśli ktoś liczy,że NATO by nas obroniło,to się myli.Mogą nas poświęcić dla jakiś korzysci. Pomysł sp Lecha był dobry ,jeno niekompletny. Należałoby zorganizować wspólny „front” tych państw,których narody miały cokolwiek do czynienia z ruskimi,a więc;Mołdawii,Armenii, Azerbejdżanu, Szwecji,Czech, Słowacji,Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadzykistanu,Finlandii i ,naturalnie państw nadbałtyckich. Ostroznie traktowałbym Ukrainę i Białoruś,gdzie wpływy ruskich są duze.Nowe państwa posowieckie,niezależnie od tego kto nimi rządzi czy jakiś dyktator czy demokratycznie wybrany prezydent,lub premier czy parlament,są naturalnymi wrogami Rosji.
  Tam wiedzą co to jest rosyjski imperializm. Szkoda,że je lekceważymy.
  Naturalnym wrogiem Rosji są Chiny,które swego czasu(już w latach 60) tych zgłaszaly pretensjedo 4 milionów kilometrów kwadratowych Syberii. Dziś to prawdziwa potęga militarna i..finansowa.To Amerykanie pożyczają od nich pieniądze,a nie oni od Amerykanów.

 75. 75 "Konkrety", 15 lutego:

  Do Mario.
  Znam tę historię z planowaną przeprawą po dnie Dniepru…ale nie o tym chciałem. Większym przedstawieniem (show) są manewry NATO. Tutaj to dopiero reżyserka na całego…platformy widokowe dla gen. i „pokażcie no żołnierze jak to wam idzie w boju…” A kiedy nie idzie, jak podczas ostatnich planowanych strzelań z Amerykanami…to zaraz jest wykręt, a to że śnieg a to że mróz, latem komary…a jesienią za dużo liści. Rosjanie po prostu sobie radzą bo improwizują, fakt pozwiązują wszystko na sznurki…ale sprzęt ruszą choćby skały srały. A u amerykanów nie da się…bo nie ma tego czy tamtego np. „zwalniacza do przyspieszacza”. Ktoś próbuje pokazać wojska rosyjskie jako bandę obdartusów bez mózgu. Faktycznie obdarci może i są, ale w 1941 i później też byli. I karabiny mieli na sznurkach. Tu piętnowane są te filmiki promujące rosyjską armię, i oburzenie, że zakłamane. Ludzie a co u nas TV widzicie czy w necie ??? Przystojni Panowie, piękne Panie, mundury, świetny nowoczesny sprzęt…profesjonalizacja polskiej armii.Nic tylko „wstąp do nas”. A rzeczywistość jest szara: ogólny nieład, niszczejący przestarzały sprzęt, brak kasy na cokolwiek. Modernizacje zamiast zakupów. Odwoływanie przetargów. Tracimy armię w oczach a wmawia nam się, że jest lepiej. Z jakiegoś punktu widzenia na pewno. Bo zamiast 100 helikopterów z 1985 roku mamy 12 z 2005 (przykład), ładnie to wygląda jak jest pokaz, albo w TV, ale na polu bitwy raczej nie bardzo. A Rosjanie inwestują…oni zawsze szykowali się do wojny i bardzo mądrze. Bowiem powiedzenie głosi:” Jeśli chcesz pokoju gotuj się do wojny” (Si vis pacem, para bellum) A nasi rządzący zakładają, że świat jest piękny ludzie przyjaźni i mamy oddanych kompanów w razie awantury. Nie jestem żadnym rusofilem czy fobem. Opowiadanie, że Rosja nie ma armii to brednia. Taka sama jak ta, że Amerykanie mają najlepszą na świecie. Po prostu ktoś uległ sugestiom z poszczególnych gazet wziął je zbyt dosłownie, nie skonfrontował z faktami, nie przemyślał i napisał głupotę.

 76. 76 przerażony, 15 lutego:

  najbardziej przeraża mnie ortografia niektórych z piszących. A co do armii rosyjskiej. Podczas II wojny światowej też była źle wyposażona i źle dowodzona. Taka armia jednak rzuciła na kolana najnowocześniejszą armię ówczesnego świata. Przy okazji Związek Radziecki był jedynym państwem, które w wyniku wojny powiększyło swoje terytorium. i proszę niektórych o zakopanie mitów o wybitnych cechach polskich żołnierzy. Waleczność zależy od motywacji

 77. 77 MM27P, 15 lutego:

  Taka jest prawda, że Rosja posiada duży potencjał ludzki i jest największym krajem na świecie. Czy armia Ruska jest silna? Może już tak, ja tam nie wiem choć siłę stanowi tam ilość żołnierzy, a nie technologia. Za to w poprzednich czasach, armia czerwona była słaba! Beznadziejna, rewolucja spowodowała wytępienie kadry oficerskiej i zastąpienie jej ludźmi wiernych wobec komunizmu. Komunizm był zły, bo stawiał człowieka niewykwalifikowanego na stanowiska szefa i produkcja się pogorszała a burżujów i inteligencje wytępiono. Tak więc komunistyczna Rosja była słaba, co obrazuje, że Piłdsucki ją spierał aby czerwnoni nie przegrali z białymi(zbuntowani carscy oficerowie) lecz nie dlatego, że ich lubił tylko dlatego, że Carska Rosja wydała mu się groźniejszym przeciwnikiem co było prawdą. Mit o potędze Rosji jest wydumany, tak samo jak o potędze stanów Zjednoczonych, al e znacznie bardziej. Rosja nie raz przegrywała w historii świata, co prawda nigd jej do końca nie podbił ale kto podbił Wielką Brytanię i Ameryke pomijając czasy miecza i łuku? Nukleralna broń stanowi zagrożenie, jednak nie tylko Rosja je ma, za to ciekawe jaką mają obronę rakietową? Raczej marną, jeśli wogule. Taka to prawda, bo jaki jest nasz kraj choć mieliśmy łagodniejszą formę komunizmu i mamy dotacje z Unii, choć sposób jaki są wykorzystywany też jest ważny i nie jest tak źle, ale dalej mamy braki, kiepskie drogi, stare komunalne budynki i system emerytalny do bani. No to co ma Rosja, sami widzieliście ten filmik jak oni tam mają. Gorzej niż w szkolnje łazience, kran normalnie się kręcił. Jak się dokładnie przyjrzeć to można zauważyć kolejne braki i gdy ktoś chciał się na to poskarżyć to co? Wysłali go na drugi koniec kraju, tak jest, jest korupcja JEST BIEDA, JEST BRUDNO, JEST MARNIE I JEST CENZURA I PROPAGANDA. Panują tam resztki po dyktaturze i komunizmie. Rosja nie jest taka słaba w ekonomi, bo na tym się skupia, za to życie jest tam marne. Zresztą nie tylko ilość, ale jakość się liczy a nie bez przyczyny jest przysłowie „Ruskie badziewie”. A wracając do armii i ich ataku. W badaniach może i nie są najgorszi, lecz państwo wpiera tylko „opłacalne” według rządu projekty, i to nie chodzi tylk0 o jakieś korzyści a czasami pokazanie światu co oni umieja (wynaleźli pociąg rakietowy i nic, dalej mają stare wagony). U nich prawie tylko badania wspierane przez państwo idą naprzód. Ich sprzęt może nie jest najgorszy, ale czy umieją go obsługiwać i dobrze wykorzystywać? Nie wiem. Co do morali, to wątpie by mieli wysokie w czasie wojny, nawet jakby mieli dobrą strawę i wysoką pensję, bo niby po co mają ginąć dla kolejnych terenów skoro i tak się życie nie polepszy, chyba, że coś sobie zabiorą. U nich jest pełno niezagospodarowanych terenów i każdy ma przesztrzeń do życia. Najwyżej strach i propaganda gnały by ich do walki. Co innego, gdy by sie bronili, ale raczej to oni zaatakują pierwszi (no, chyba, że Chiny ich). Co do potęgi ludzkiej, czyli miliona tych biednych żołnierzy, to powiem , że w dzisiejszym świecie ważniejsze jest wykwalifikowanie i jakość, niż ilość. Zapewne mają jednostke specjalną, jak każdy kraj, ale czy doruwnuje innym? A bo ja wiem, nie będę gadał oczymś na czym sie nie znał. Co od hakowanie, to dla mnie jest to nie realne. Co prawda Rosjanie nie są najgorszi, ich czołgi T-34 były jedna z najlepszych czołgów II Wojny światowej, są w końcu największym krajem na świecie i trzeba się z nimi liczyć. Przed komunizmem Rosja carska była silnym kraJEM Z DOBRĄ GOSPODARKĄ i gdyby nie pan Włodzimierz Lenin, Rosja mogła być znacznie większa , albo znacznie mniejsza, (bo by może nie podbiła tyle terenów) ale by miałaz lepszą ekonomią i bardziej zawansowaną technologię! Ale w boju i w partyzance Polacy i tak są lepszi!!!

 78. 78 facet, 15 lutego:

  Hey ruscy-zaklinanie rzeczywistosci wam nic nie da-te numery w Polsce nie przejdą .Możecie się pocieszać liczebnością ale u waszych bram stoi taki wróg jakiego się nie spodziewacie-mówię o chinach.Te skurczybyki są nie dość ze liczniejsze to jeszcze lepiej uzbrojone i wyszkolone od was.
  Przyjdzie czas kiedy sami bedziecie prosili o pomoc kraje zachodnie w walce z chinami wiec zamiast sie burzyć ,zamknijcie zaklamane geby,zlikwidujcie wielusetletnie zaniedbania i zaklamanie i wezcie sie do pracy!!!

 79. 79 Endrju, 15 lutego:

  Pardonsik za orty; „ryscy” zamiast „ruscy” it, „land lease” zamiast ” lad lease. A teraz ;ad rem.
  Jak zapewne zauważyliście państwo z takiego sojuszu wykluczyłbym te kraje,gdzie wpływy ruskich są silne,żeby nie było trzeciej kolumny. A więc prócz „przepołowionej” faktycznie Ukrainy i filorosyjskiej Białorusi,także Bułgarię i Austrię(do 1955 jej poważna część stanowiła rosyjską strefę okupacyjną) oraz niektore państwa ,ktore powstaly na gruzach byłej Jugosławii(Serbię, Czarnogórę zwłaszcza)
  Wracając do watku chińskiego; nie wiadomo,któ rozpocznie III wojnę światową; Rosja, USA(NATO) czy Chiny.
  Sztaby amerykańskie od dawna trenują wszystkie 3 warianty.Wiadomo,że co zacznie przegra i sprowadzi katastrofę na calą Ziemię.65 -cio letni obecny pokój to nie tylko dość krucha równowaga sił nuklearnych i wyścig wynalazków technicznych ale również coraz bardziej powszechna świadomość tego,że kto zacznie
  przegra lub w najlepszym razie odniesie „pyrrusowe zwycięstwo”
  Jeśli poważnie traktujemy znane powiedzenie Clausewitza o wojnie jako przedłużeniu pokoju i pokoju jako kontynuacji wojny, to musimy zastanowic się nad dyplomacją. A tę Rosja (od 270 lat) ma najlepszą,my ciągle najgroszą,co w przeszłości zaowocowało rozbiorami. USA mają fatalną dyplomację. Wdały się w Wietnam-przegraly, chciały wykurzyć Fidela-przegrały(choć po jego śmierci mogą odzyskać Kubę),Irak-przegrały, Afganistan-dostają w dupola.
  Dyplomatom amerykańskim i CIA spędza sen z oczu prozumienie;Chiny-Indie-Japonia. W trójkącie Pekin-Delhi-Tokio Amerykanie już się nie wyrabiają.
  Popelnili nowe blędy,wpuścili pajaca Cheveza do Venezueli i drugiego pajaca do Boliwi.Wprawdzie odzyskali Brtazylię,bo po Luli weszła od 1 stycznia jakaś kobitka,pochodzenia bułgarskiego (sic! ale to dosć niebezpiecne) ale nadal w całej Ameryce Łacinskiej „los gringos ” są znienawidzeni.Wbrew doktrynie Monroe’a ;
  „Ameryka dla Amerykanów” stanowiącej klucz do amerykańskiej racji stanu,tracą na swoim kontynencie. Chevez,którego oni uwazają za komunistę,a który jest zwykłym pajacem, mówiącym o Obamie „to gringowskie g..o” wspomaga Kubę, zamówił już u Chińczyków J-20 i mocno flirtujez Chińczykami.Japońce też silnie wchodzą do Ameryki Łacinskiej,niekiedy w sojuszu z Chińczykami,niekiedy samodzielne. Wygląda na to,że jesteśmy świadkami upadku potęgi USA.Naturalnie, Rosja się od dawna nie liczy w tej grze. Dla nas jest ciagle ważna i dla Amerykanów może tez okazać się ważna,a wtedy spuszczą nas z wodą klozetową,aby samemu sie wzmocnić. Zle gramy. Powinniśmy grać z naturalnym wrogiem Rosji jakim są Chiny, lekko osłabic więzi z USA ale trzymać się Amerykananów i olewac Unię,którą Amerykanie wymyślili ,aby cofnać w rozwoju Niemcy, W. Brytanię i Francję i w ten sposób wyeliminować poważnych konkurentów,nota bene dawne mocarstwa.
  Projekt zwany zjednoczeniem Niemiec pochłonął masę forsy, Francję i Anglię zalewają „meczety”. Już sam fakt,że Niemcy grają dość wyrażnie z Rosją,powinien obudzic naszą czujność. Ale te pachołki poststalinowskie boją się jednych i drugich,a do USA mają,po dawnemu,stosunek lizodupski.A za to-zero aktywów.Wykorzystać Polonię,aby trochę przycisnąć Obamę i przypomnieć mu,że nasze interesy też są ważne.

 80. 80 Gość, 15 lutego:

  U Ruskich żołnierzy mnogo wyślą ich na czołgi z pepeszkami,mięso armatnie.

 81. 81 jerry, 15 lutego:

  Osobiście dokopałem nie raz i Ruski i USkim nie są tacy mocni jak o nich piszą, dochrapałem się już stopnia pułkownika i zaraz zleję ich ponowanie tylko się zaloguję na serwer EA_ Batelfield2. 😉

 82. 82 chris, 15 lutego:

  Widze tutaj w komentarzach duzo bylych Kacykow-czerwonych i teraz siedzacych na rencie.Tez Sowietow mieszkajacych na stale w polsce,bo u siebie by zdechli z glodu.
  Proponuje Wam bilet w jedna strone na wschod i ciekaw jestem ile wytrzymacie.
  Przeciez kazdy wie ze sowieci to narod zniewolony,i tylko trzyma ich , ze maja jeszcze zloza naturalne za co kupuja chleb(ale na jak dlugo),a armia-wojsko jest w oplakanym stanie …tylko na pokaz pokazuja tych co jeszcze jakos wyglada.Moraly i godnosc tylko na plakatach propagandowych i zaklamanie na kazdym kroku.Kasy nie maja na nic,dzieci gloduja i prostytucja na kazdym kroku.
  Zadnych socjanych podstaw do zycia w tym kraju dla cywili i dla wojska.
  Dajcie sobie na luz z tymi pochwalami o wojsku sowieckim i narodzie.Tam zawsze byl nielad,syf i brod na kazdym kroku.
  To tyle!!!!

 83. 83 Podpis, 15 lutego:

  „wystarczy przypomnieć głupią buńczuczność Saakaszwilego” musialbys w realu mi to powiedzieć ziemowit

 84. 84 Arabidopsis, 15 lutego:

  Różnica między armią rosyjską a armiami reszty świata polega na tym że wystarczy włączyć Discovery i same programy o Amerykńskich cudeńkach a nic o rosyjskich. Rosjanie się nie chwalą tym co mają ale jak się pochwalą to reszta świata milknie np . Rakieta strieła 3.8 kg wagi(rakieta + wyżutnia 6 km zasięgu i trafia w zapałke) amerykanie się chowają. Ale o tym się praktycznie nie mówi dlatego w razie konfliktu NATO- Rosja ja spierdzielam na wschód narka

 85. 85 hrad, 15 lutego:

  jakie Panstwo takie wojsko, Rosja juz dawno przestala byc mocarstwem sami Rosjanie to mowia!! tylko propaganda jeszcze czasem niktorych zaślepia

 86. 86 bleee, 15 lutego:

  1612 – Polacy w Moskwie
  1812 – Polacy w Moskwie
  2012 – ….

 87. 87 ..., 15 lutego:

  Co prawda Polska nie ma szału z uzbrojeniem, ale żołnierzy ma przednich! A polski GROM wsławił się w świecie jako jeden z najlepszych! Gdzieś mi się obiło o uszy, że tworzą brygade polskich rengersów, która ma być jeszcze lepsza niż GROM!?
  Dlaczego w katyniu wybili polskich oficerów, bo im zagrażali, znali się na swojej robocie!
  W 1944 gdzieś tam w jakimś bunkrze przejeli depeszę od Hitlera do Himlera! Z której jasno wynikało, że w całej europie Hitler bał się jedynie Polaków, za ich inteligęcję, spryt! Zacytuję kawałek!
  ,, Na podstawie ostatnich badań, przeprowadzonych przez Reichsrassenamt, uczeni niemieccy doszli do przekonania, że Polacy powinni być asymilowani do społeczności niemieckiej jako element wartościowy rasowo. Uczeni nasi doszli do wniosku, że połączenie niemieckiej systematyczności z polotem Polaków , dałoby doskonałe wyniki”.
  Albo polski dywizjon 303.
  Bitwa o Monte Casino!
  W Historii świata mało jest miejsc gdzie nie spotyka się Polaka:)
  Polska rządzi!
  Z tym tylko drobnym faktem, że ruscy mają głowice jądrowe! Sami żołnierze nic nie znaczą przeciw takiej sile rażenia!
  Po wybuchu w Czarnobylu, w jednym z wywiadów, Gorbaczow tak fajnie mówił, że ta tragedia ukazała światu jakie zagrożenie niesie ze sobą broń atomowa i niby zaczeło się rozbrajanie! I przyznał, że wtedy mieli ponad dwa tysiące rakiet z głowicami jądrowymi wymierzonymi w Stany Zjednoczone!

 88. 88 viva, 15 lutego:

  Nie laczcie wszystkich czasow w jedno. Skoro my zdobylismy Moskwe to czy jestesmy zdolni zrobic to teraz ? Nie i to jest roznica miedzy obecnymi czasami a historia. Najlepsza armia wygrywa wojny . A Wygranie wojny zalezy od wielu czynnikow w glownej mierze od sprzetu, wszyszkolenia, liczebnosci, taktyki i zaplecza armi i panstwa. Jest jeszcze wiele innych zmiennych czynnikow. Jedynym sytuacja by poznac ktora armia jest lepsza to wojna… Jednak w sytuacji z dostepem do broni nuklearnej sytuacja jest patowa…

 89. 89 Młody, 15 lutego:

  Czytam , czytam i nie dowierzam . Napoleon próbował , Hitlerowi prawie się udało – ale to prawie to nie to samo co sukces , koniec końców ruscy i tak będą górą , choćby tumany elokwęciaków wypowiadały się i teoretyzowały . Po prostu – ruski naród jest nie do zajebania , na trzeźwo jak i po pijaku …..

 90. 90 Endrju, 15 lutego:

  Uwaga (dla tych,którzy uwielbiają myślenie „historyczne” i wątpliwe analogie);
  chciałbym przypomnieć,że w kwietniu 1939,po roku tajnych rozmów i wcześniejszym ale dość stanowczym odrzuceniu sowieckich propozycji,które wprawdzie były bluffem ale można je było potraktować poważniej i przeciągać rokowania,dochrapaliśmy się francuskich i brytyjskich „gwarancji” dla Polski czyli paktów o nieagresji i wzajemnej pomocy na wypadek wojny.
  Wojna zastała naszych „protektorów ” w gaciach.Francja padła po paru miesiącach,a W. Brytania wybroniła się dzięki..amerykańskiej pomocy i bohaterstwu polskich i czeskich (a jakże) lotników.
  Tymczasem w tych ostatnich kilkudziesięciu miesiącach przed wybuchem II Wojny Światowej należało układać się z USA i udawać,że się układa z bolszewicką Rosją. Bo już wtedy ani Francja ani Anglia nie były mocarstwami. Nie była mocarstwem też Rosja ale miała nad nami sporo przewag.
  W sytuacji wzrastajacego zagrożenia niemieckiego,można było zaryzykować i
  przepuscić wojska niemieckie przez „korytarz”,po odpowiednich zabezpieczeniach dyplomatyczno-traktowych.Obowiązywał przecież polsko-niemiecki układ zawarty z Hitlerem w 1935.
  Nie sądzę,żeby w sumie dosć tępi i przestrzegający umów Niemcy,zechcieli się tu zadomowić na stałe po pokonaniu Sojuza.
  Ewentualnie mogło dojść do jakiejś wymiany terytoriów i zmiany kształtu „korytarza” za przekazanie Gdańska w ręce polskie. Rezultat wojny niemiecko-rosyjskiej latem i wczesną jesienią
  1939 łatwo było przewidzieć.Zresztą nawet gdyby się to trochę przeciągnęło,zima 1939 była dość łagodna. Dopiero w 1940 i 1941 nastąpiły ostre zimy,które „pokonały „Hitlera do spółki z 2 innymi czynnikami.

 91. 91 ..., 15 lutego:

  Wiecie co trzeba zrobić aby nie obawiać się ruskich w przyszłości! Wiązać się z rosjankami:) Ha Ha:)

 92. 92 cichy, 15 lutego:

  Armia Rosyjska może i jest najlepsze ale to maszyna która unicestwia innych jak i swoich.
  Żyją przeszłością. Rosja to piękny, bogaty kraj o potencjale globalnym ale zniszczony i przeżarty pseudo etyką postkomunizmu. Panuje tam bałagan na wszystkich szczeblach co udowodniło ostatnie XX lat.

 93. 93 filip, 15 lutego:

  taka uwaga dla wszystkich co mowio o technice… moze ameryka i europa ma technike radary i takie tam ale co im po tym kiedy produ nie bedzie zostanie stara rosyjska armia i nowoczesne nic bo nowoczesni zolnieze zapomna jak sie kozysta z bronk ktora nie ma samo namiezaczy i takich tam pozdrawiam wszystkich

 94. 94 cmxxcm, 15 lutego:

  Po ataku na Pearl Harbour w grudniu 1941 -prezydent USA przedstawil miesiac pozniej expose -zapowiadajace calkowite przestawienie produkcji kraju na cele wojenne. Na bazie istniejacego wielkiego przemyslu samochodowego Roosevelt zapowiedzial plan wyprodukowania 45000 czolgow i 60000 samolotow. Do konca wojny wyprodukowano w USA 129tys samolotow. W latach wojny zamrozono sprzedaz w kraju nowych samochodow. Jezeli liczba 129tys samolotow nie przemawia do krytykow potegi przemyslowo/militarnej USA- to nie wiem co przemowi. Te samoloty lataly nie tylko pod barwami US-AirForce nad Pacyfikiem/Japonia i w czasie bombardowania Niemiec, ale uzywal ich brytyjski RAF oraz eskadry bojowe mysliwcow/bombowcow ZSRR .

 95. 95 stiff, 15 lutego:

  to wszystko wielka glupota.

 96. 96 BOOBEE3, 15 lutego:

  NORMALNI LUDZIE NIE CHCĄ WOJEN.WSZYSTKIE WOJNY I KONFLIKTY POWSTAWAŁY NA TLE RELIGIJNYM. NIE WIERZYCIE ? POCZYTAJCIE. A NAPOLEON I HITLER PRZEGRALI Z PRZESTRZENIĄ. NIE Z LUDŻMI

 97. 97 wisnia, 15 lutego:

  Rosyjska armia to banda pijakow z przestarzalymi ak 47 nie mieli by szans w starciu z nato, pamietacie wojne moskiewska 1612 przegralismy bo nie mielismy zarcia i amunicji oraz wsparcia 3tys. ludzi na 40tys. rowne szanse no nie? Po drugie Paulusa(general niemiecki z 2 wojny, dowodzca frontu wschodniego) nie pokonali ruskie tylko zima i glupota hitlera. Napoleon pokonany zostal przez zime i braki zaopatrzenia a nie przez cara. A znawcy ktorzy mieli doczynienia z ruska armia gowno wiedza no bo skoro to jest takie tajne o zaawansowanej technologi to skad ty to korwa wiesz? Po pierwsze Specnaz to nie jednostka specjalna tylko nazwa dla zolnierzy walczacych w afganie z okresu wojny afganskiej a ze wrocilo ich nie wielu to zrobili z nich super zolnierzy.

 98. 98 Podpis, 15 lutego:

  Ho ho!!! jacy dzielni mocarze, polskie łajno, się tu wypowiadają. Mocarze, co dwukrotnie stracili państwo, a to, co teraz mają, mają z łaski Ruskich – Stalina. I popluwają i opluwają naród co skolonizował i utrzymuje w ryzach i pod swoim panowaniem 1/6 planety.
  Szkoda słów dla tego łajna tutaj na necie, tylko jeszczcze jedno wytłumaczę, jak dzieciom- Polacy nic nie zdobyli, Polacy zostali wpuszczeni na Kreml. Aby po dwóch latach, kiedy zeżarli już wszystko, nawet skórę z oprawy świętych ksiąg prawosławnych i chwycili się trupów swoich pobratymców -zostali wyrżnięci do nogi. I to nie przez armię – przez pospolite ruszenie mieszczan. Takie to polskie gieroje, co to „:palili Moskwę”. Palili, a owszem – potem, jak zachowywali się tam, jak pospolite rzezimieszki, bandyci i złodzieje.

 99. 99 obrzydzony, 15 lutego:

  Ho ho!!! jacy dzielni mocarze, polskie łajno, się tu wypowiadają. Mocarze, co dwukrotnie stracili państwo, a to, co teraz mają, mają z łaski Ruskich – Stalina. I popluwają i opluwają naród co skolonizował i utrzymuje w ryzach i pod swoim panowaniem 1/6 planety.
  Szkoda słów dla tego łajna tutaj na necie, tylko jeszczcze jedno wytłumaczę, jak dzieciom- Polacy nic nie zdobyli, Polacy zostali wpuszczeni na Kreml. Aby po dwóch latach, kiedy zeżarli już wszystko, nawet skórę z oprawy świętych ksiąg prawosławnych i chwycili się trupów swoich pobratymców -zostali wyrżnięci do nogi. I to nie przez armię – przez pospolite ruszenie mieszczan. Takie to polskie gieroje, co to „:palili Moskwę”. Palili, a owszem – potem, jak zachowywali się tam, jak pospolite rzezimieszki, bandyci i złodzieje.

 100. 100 arek, 15 lutego:

  Bylem z Rosjanami na cwiczeniach i powiem tak iz szeregowy zolnierz rosyjski nie wie co sie dzieje, gdyz kadra nie dopuszca ich do swiata zewnetrznego….Widzą i slysza tylko to co im sie przedstawia i wmawia , ze sa najwieksza armia swiata, a o słabosciach przestarzalego sprzętu i ze sa niedoszkoleni sie nie mowi….

 101. 101 Podpis, 15 lutego:

  he he dbre

 102. 102 Tomek, 15 lutego:

  Pełno tu historyków od siedmiu boleści… W ’41 cała armia Czerwona jeździła amerykańskimi ciężarówkami. Na jakim podwoziu były słynne katiusze? AMERYKAŃSKIM… Tyle w temacie bo gdyby nie dostawy „lend and lease” to Rosjanie Niemców by może powstrzymali ale na Kamczatce. Zresztą Rosjanie to mistrzowe dezercji, za liniami armii szły odziały CzeKi strzelające do maruderów. Gdyby nie to to żadna ofensywa by się czerwonym nie udała.
  Całą rosyjską armię można zostawic w okopach, zdechnie z głodu. Autor dobrze pisze, żadne manewry, żadna wojna na większą skalę. Czeczenia pokazała jaka „wartośc” i morale mają Rosjanie…
  Tak na marginesie, stan rosyjskich łodzi atomowych w Murmańsku: pordzewiałe okręty bez przeszkolonych załóg i remontu od lat… Taka armia. Na sandałach mogli zalac Polskę ale już z Finlandią, Czeczenią, Afganistanem poradzic sobie nie potrafili. Amerykanie przynajmniej zdobyli cały Afganistan mimo partyzantki. Ruscy mieli tylko miasta i podkulone ogony. Bieda z nędzą, fala, kocenie, przemoc, słynny Specnaz to banda niedoszkolonych dryblasów, za atką akcję odbijania więźniów każdy dowódca idzie pod sąd wojenny….

 103. 103 Michał, 15 lutego:

  Zapraszam na forum żołnierzy tymczasowych:

  http://samorzad.infor.pl/forum/5088,stszer-a-jego-przyszla-szansa-na-emeryture-wojskowa-po-15-latach.html

 104. 104 jaśko, 15 lutego:

  Już było kilku takich co uważali że ruscy są słabi,marnie skończyli.Jak ruscy ruszą to nasi nawet regulacji nie zdążą wystawić ! He he he !!!Rosyjski żołnierz na bosaka i na głodniaka będzie walczył za swoją ojczyznę a jankesi bez dobrego żarcia ,kasy i coca coli tyłka nie ruszą !

 105. 105 Marku, 15 lutego:

  artykuł to błazenada,amerykanie mają lepszą armię a nie mogą spacyfikować dziczy w iraku i afganistanie,ponoszą podobne straty jak rosjanie w czeczenii

 106. 106 gall, 15 lutego:

  Ну люди … .. вы увидите немного больше времени, нам нужно ……

 107. 107 reka, rekę myje...., 15 lutego:

  nie ma co dyskutować nad armia rosyjską czy też amerykańską. Wszyscy dobrze wiedzą ze to mocarstwa i Polska biedny, postkomunistyczny kraj nie ma prawa głosu. A to że należy do NATO to tylko jest krok aby przypodobać sie amerykanom. Jest tak strasznie zapatrzana i oddana w USA, ze oni na odczepnego sprzedali za złotówkę wycofane już u nich f-16 czy tez teraz Herkulesa (zabytek w innych krajach, dlatego tez musi być zgoda konserwatora zabytków aby mogło to coś latać). Amerykanie chcieli spróbować sił w Afganie, bo myśleli ze sa lepsi od Rosjan. niestety a wojna trwa, trwa i trwać będzie. Rosjanie przynajmniej nie wykonują zamachów terrorystycznych na swoich obywatelach tak jak amerykanie 01.09.2001r WTC. A wracając do naszej kochanej Polski, nie powinien rządzić armia profesjonalną psychiatra – śmiech zarazem oburzenie na sali. To co dzieje się aktualnie to porażka. I jak tu utrzymać liczebna na papierze 120 tys. armie aby nie przeszła do armii niemieckiej w związku z profesjonalizacja u nich.

 108. 108 życzliwy, 15 lutego:

  ad. Tomek. Weź dziecko katechizm, idź do swojego pokoju i poucz się 10-przykazań bo nie zostaniesz dopuszczony do I Komunii.
  W 41 roku i to 22 czerwca Niemcy napadły na ZSRR. Więc oni w tym roku nie tyle jeździli na amerykańskich ciężarówkach, co wiali na własnych nogach pod Moskwę i Stalingrad z powrotem. I kark Niemcom złamali własnymi siłami pod Moskwą i Stalingradem, a także Leningradem, własnym przemysłem ewakuowanym za Ural. A i owszem – amerykański sprzęt masowo sie pojawił po ataku Japonii na USA i przystąpieniu Ameryki do wojny, w drugiej jej fazie. Na pewno pomógł, ale o niczym nie przesądził. I bez Ameryki ZSRR by wojnę wygrał. Mogło by to tylko trwać może rok dłużej i kosztowało parę milionów kolejnych ofiar.

 109. 109 ktoś, 15 lutego:

  niech nikt mi tu nie gada że podczas II WŚ Ruscy Niemców w pień wycinali… Jak ktoś takie coś mówi to o historii pojęcia nie ma… Rosjanie stracili prawie 30 mln ludzi a Niemcy 5 mln… jakaś różnica chyba jest.. po za tym Wermacht pod Moskwę doszedł w 3 tygodnie a ruscy do Berlina po 3 latach. Gdyby nie Ameryka i ich pomoc dla ZSRR to by Hitler rozbił by w proch… a jak się nie znacie niektórzy to lepiej nic nie piszcie bo to żałosne jest…

 110. 110 Podpis, 15 lutego:

  Widzę, że się rozkręca:)
  Ale i tak Polacy są najlepsi!!!

 111. 111 jendus, 15 lutego:

  wiekszosc osob ma rację ale wszyscy zapominaja o jednym ,co armia potrzebuje
  Odp jest prosta finanse.Kto ma wieksze ten ma lepszą armie i to jest wszystko proszę poszukac ile panstwo Polskie wydało w latach 30-tych a ile Niemcy i pózniej można krytykować i ile teraz wydaje USA a ile Rosja i jest odp ,kto ma lepszą armie a te paszkwile we wszystkich artykułach mozna ocenic jako sensacje dla naiwnych.

 112. 112 piotr, 15 lutego:

  technik taka maja ze ja czaja wyjdzie z czasem co oni maja
  twardzi nie jeden sobie moze pomarzyc
  moga byc skluceni a przyjdie co doczego to jeden za drugim
  nie to co unas falszywi i kopia dolki jeden pod drugim
  twardy narud
  to tylko polakow nie lubia nigdzie i slabi hiiiiiiiiiiiiiiiii

 113. 113 Podpis, 15 lutego:

  armia usa pokonala by rosje ze swoja technologia w 3 dnii! trenowalem z komandosami delta i wiem co mowie!

 114. 114 xyz.., 15 lutego:

  co do komentarza nr 1 – rosyjscy zawodowi armiści przygotowywani są jak dawni niemieccy z lat wojennych, psychicznie i fizycznie za wszelką cenę macie przetrwać – czyli jedzcie gówno i wygrajcie – jeśli nie więzienie… i KONIEC… taka jest prawda, a gdy armia nie pomoże to ATOMÓWKI – mamy…. Gdyby na ROSJĘ wylądowała chodź jedna bomba ATOMOWA – sądzę że ziemia nie miała by szans… po przez zerdzewiałe i nowe bomby nuklearne (w takiej ilości jak oni mają, o czym nawet nie wiemy) było by po nas..

 115. 115 Żal, 15 lutego:

  Mnie najbardziej śmieszą te wypowiedzi stwierdzające iż Rosji jeszcze nikt nigdy nie pokonał:D ludzie ruszcie główką, kto by ponosił takie straty tylko po to aby podbić nic nie warty obszar??? Dlaczego Turcy i Tatarzy nie napadali na Rosję tylko zawsze na Europę??? Odpowiedz jest prosta – bo Rosja to zubożały kraj. Co do tych osławionych „zwycięstw” Rosji, oni zawsze mieli farta wróg był zachłanny i tępy pchając się w paszczę naturze i dochodziła jeszcze ta cholerna Rosyjska propaganda i zwierzęce traktowanie ludzi co skutkowało zawsze gigantycznymi stratami wśród ludności. W Rosji człowieka do dziś traktuje się jak zwierzę. Ludzie wygłodzeni, ogólna patologia no ale kto by się tym przejmował…….

 116. 116 uczciwy obywatel, 15 lutego:

  O sile armii decydują morale żołnierzy,ich kwalifikacje i wyszkolenie oraz siła ekonomiczna państwa która armię posiada.Reszta to doskonały wywiad i mądra polityka zagraniczna/m.in.sojusze/,

 117. 117 Wind, 15 lutego:

  Drodzy Państwo..na dziś Rosja na trzech frontach nie dałaby rady,podobnie jak niemcy na dwóch w 39-tym,problem polega na zjednoczeniu się ,co jeśli chodzi o Francję mieliśmy tego przykład 70 lat temu Rosja jest cienka finansowo,a wojnę wygrywają PIENIĄDZE no cóż powiedzenie ,kolos na drewnianych nogach potwierdza niestety regułę.

 118. 118 Podpis, 15 lutego:

  cmxxcm, dziś zanim by zaprojetktowali samolot to albo byłby na poziomie Łosia w kilka miesięcy albo na super odrzutowiec za kilka lat .. Reakcja w praktyce niewystarczająca

  @ Wisnia AK-47 to jeden z najlepszych karabinów wyprodukowanych na świecie niezawodny i skuteczny.

 119. 119 gari, 15 lutego:

  śmieszni jesteście w jednej i drugiej armii tylko się chwalą i co z tego wynika że od bardzo dawna ani jedna ani druga armia nie wygrała żadnej wojny z poważnym wrogiem

 120. 120 roman, 15 lutego:

  max ty jakiś po..eb jeteś tobie trzeba postawić pomnik

 121. 121 gerwazy, 15 lutego:

  a ja wam powiem taką prawdę że Polacy to wojować nie potrafią, potrafią się tylko buntować jak zwykli terroryści albo partyzanci bo wojować to trzeba najpierw za pomocą polityki i układow, a jeśli to nie pomoże to dopiero idzie się na wojnę i kończy się ją też układami na swoją korzyść, a polaczki to żadnej wojny nie wygrali tylko pojedyncze bitwy bo wojna to ostateczność która ogranicza potencjał i jednego i drugiego państwa i należy ją dopiero wtedy użyć jak już zawiodą wszelkie polityczne możliwości. My natmiast lubujemy się w emocjonalnym podejściu a w polityce liczy się chłdna kalkulacja

 122. 122 Hawaj, 15 lutego:

  Do kolegów rusofili- przypominam że pod Warszawą w 1920 to jednak Polacy pobili największa wówczas armię świata…
  Proszę nie obrażać Polaków.
  A jeśli o historii mowa to proponuję podróż w czasie- najlepszą i najnowocześniejszą armię świata, wiek 16 i 17 miała (jedno z największych ówcześnie europejskich mocarstw) Rzeczypospolita…
  Husaria przez ponad sto lat nie miała sobie równych.
  Warto o tym pamiętać, jak również o tym,że była to niezwykle kosztowna jednostka.
  Kto ma pieniądze ten wygra każdą wojnę.

 123. 123 filip, 15 lutego:

  Tak się napinacie z ta Rosją, TAM NIE MA SZACUNKU DLA CZŁOWIEKA ,NAJMNIEJSZEGO ,tylko mafia się liczy… USA zmobilizuje cała armie , by uratować jednego żołnierza a ruskie spiszą na straty cała dywizję( dosłownie) bo maja to wliczone w koszta.
  Kto trochę wczytał się w historie, to wie co marszałek Żukow robił z taborem rannych żołnierzy, gdy uniemożliwiał przejazd kolumnie pancernej( kazał ich rozjechać…)
  To nie żadna tajemnica, tylko trzeba się trochę obiektywnie zainteresować historią. Fakt, na własnej ziemi są nie do pokonania ( tylko do kupienia…) Bez pomocy alianckiej w II wojnie nie ruszyliby ani kilometra z kontrofensywą.
  Następny fakt, ruski człowiek jest niewiarygodnie twardy, szczególnie zimą. Państwo jest biedne, kapitał w rękach nowobogackich lub mafii. Sorry, ale oni „pieprzą” w ładowanie w nowa technologię, przecież mała rakietka taktyczna czy ma 30 lat czy 2 lata wybuchnie tak samo.
  Trzeba się z nimi liczyć, jednak jest to kulturysta z wodą w rękach zamiast mięśni.
  P.S. A na poligony w których ćwiczą z innymi armiami wysyłają żołnierzy, poprawnych politycznie zapaleńców i fanatycznych, trochę psychopatów lub armijny specnaz
  ( tak, specnaz to bardzo dobre wojsko, trzeba oddać ruskim)

 124. 124 były komandos 1 sam.bat.szt., 15 lutego:

  widziałem na własne oczy ruski czterotorowy zrzut desantowy z iła 76 ,trzy bataliony WDW na ziemi z samochodami i działami w 4 minuty , amerykanie nigdy tego nie zrobili w historii.Pamiętacie Gorbaczowa i Reagana na okrecie Gorki ? sztorm 5 stopni ,Sealsi odmówili abordażu , Spetsnaz Ciornowo Morsko Fłota z Pieczyngi po 10-ciu minutach zameldował o zajęciu okrętu ! Fachowcy wiedzą o czym mówię , a frajerzy niech się głupio rozpisują !Służyłem w Iraku w ochronie firmy Dyna Corp w 2006 ,widziałem amerykańców w akcji w Nadżafie , małe przerażone dzieci !..Pozdrawiam fachowców
  Jasiek z Olkusza

 125. 125 oczarowany, 15 lutego:

  @Hawaj. człowieku nie ośmieszaj się. W 1920 roku pod Warszawą Polacy rozbili TYLKO JEDNĄ ARMIĘ ROSYJSKĄ – TUCHACZEWSKIEGO. Gdyby choćby druga, Budionnego operująca Lwów -Lublin – konna wykonywała rozkazy dowództwa naczelnego – uderzyć na Warszawę z południa, to by Skorupka i żadne cuda Warszawie nie pomogły. Tylko że Budionny ze względów ambicjonalnych i aby dokopać Tuchaczewskiemu nie zaatakował Warszawy i zacierał ręce, jak ten wziął w dupę pod Warszawą. Przypominam, że takich armii jak Tuchaczewskiegi co walczyły z różnymi Kołczakami, Wranglami itd. od Syberii poczynając a na Kaukazie kończąc w tym czasie Rosja bolszewicka miała ze dwadzieścia co najmniej.

  i co? ..i co??? że miała husarię w XVII wieku Rzeczpospolita? W XVIII wieku już jej nie było- nie husarii- choć też- Rzeczpospolitej nie było. W przededniu rozbiorów Rosja miała nowoczesną (jak na owe czasy) 200.000 armię- przy 19 milionach ludności, Prusy – miniaturowe państewko z 2,5 milionami ludzi MIAŁO ARMIĘ 83.000 żołnierzy i oficerów a niejaka Polska o obszarze Francji i Hiszpanii razem wziętych i 11 milionów mieszkańców miała wojska no? no no? NO BARDZO DOBRZE- 12.000 LUDZI!!! POLAK POTRAFI! – PRAWDA?

 126. 126 MacGyver, 15 lutego:

  Kochani, jakby Rosja była taka słaba to by z jej zdaniem żadne mocarstwo się nie liczyło. Jak Putin wysłał do Chaveza grupę nowoczesnych okrętów rakietowych m.in. Piotra Wielkiego to Amerykanie postawili w stan gotowości całą flotę atlantycką. Takie głupie gadanie. A ktoś wspomniał o systemach wykrywania samolotów stealth. Rosjanie potrafią je wykrywać od końca lat 80-tych. Poczytajcie o systemach S-300, S-400. Już dwa amerykańskie samoloty stealth zostały za pomocą tych systemów zestrzelone. Rosjanie przodują w technologii przeciwlotniczej. Nie wolno nie doceniać możliwości Państwa które istnieje od wieków jako państwo militarne.

 127. 127 gringo, 15 lutego:

  ROSJANIE STRACILI 12.5 MLN ŻOŁNIERZY,NIEMCY 5 Z CZEGO 4 NA FRONCIE WSCHODNIM.
  W LATACH 39-45 W NIEMIECKIEJ ARMII SŁUŻYŁO 17 MLN MĘŻCZYZN W WIEKU 15-65 LAT(w 1939 roku Rzesza liczyła 24,5 mln mężczyzn w wieku 15–65 lat)
  LICZBA LUDNOŚCI ZSRR W TAMTYM CZASIE 170 MLN
  NIEMIEC-70 MLN
  OCZYWIŚCIE STRATY NIEMCÓW W CZASIE SĄ ZNACZNIE WIĘKSZE NP. 6 ARMIA PAULUSA STALINGRAD Z KILKASET TYSIECY PO WOJNIE WRÓCIŁO KILKA TYSIECY
  JEŚLI CHODZI O LUDZI NIEMCY STRACILI NA FRONCIE WSCHODNIM POŁOWĘ CAŁEJ ARMII ZABICI KALEKI
  WIĘKSZOŚĆ SPRZETU WOJSKOWEGO
  WSZYSTKIM WZIĘTYM DO NIEWOLI Z ŁASKI POZWOLONO ŻYĆ ALBO ZABITO-ZAMĘCZONO ICH W PÓZNIEJSZYM CZASIE

  NIEMCY PO WOJNIE ZIMOWEJ ROSJI BYLI PEWNI SŁABOŚCI ROSYJSKIEJ ARMII
  PRZEWAGA ROSJI NAD FINAMI W LUDZIACH 4-1
  W CZOŁGACH 100-1
  W SAMOLOTACH 20-1
  ROSJANIE W ZABITYCH I RANNYCH STRATY 400 TYS NA 1 MILION ŻOŁNIERZY
  STRATA POŁOWY CZOŁGÓW ORAZ POŁOWY SAMOLOTÓW
  badania podjęte przez Wehrmacht w 1941 r. szacują liczbę zabitych na 273 tys., a rannych na 800 tys ROSJAN W WOJNIE ZIMOWEJ

  POZA TYM NIEMIECKIE PROWOKACJE
  DOPROWADZIŁY DO LIKWIDACJI 90 PROCENT ROZUMNEJ KADRY OFICERSKIEJ ROSYJSKIEJ,
  HITLER CHCIAŁ SZYBKO POKONAĆ ROSJĘ WOJNA POZYCYJNA Z ROSJĄ W TAMTYM CZASIE NA JEJ TERENIE NIE DAWAŁA SZANS NIKOMU
  BOLEŚNIE PRZEKONAŁ SIĘ O TY NAPOLEON AŻ DZIW BIERZE ŻE NIKT NIE WYCIĄGNĄŁ Z TEGO WNIOSKÓW
  POMOC ALIANTÓW DLA ROSJI SKRÓCIŁA TYLKO WOJNĘ

 128. 128 ja, 15 lutego:

  panowie i panie najlepsze jest WP

 129. 129 do mam pe ka esy, 15 lutego:

  wiesz dlaczego Arabusy nie zadzieraja z Kacapami?Jakis czas temu kilka razy próbowali,ale dali sobie spokój,bo bo każdym incydencie pojawiało się komando i wyrzynało niemal calą rodzinę każdego delikwenta,który miał z tym coś wspólnego.

 130. 130 filip, 15 lutego:

  124 były komandos 1 sam.bat.szt.
  Dobrego ci wojska u ruskich na pokazy nie brak, tak było od zawsze, fakt, może zobaczyłeś jakąś kozacką super akcję. Ja miałem z nimi ( ze zwykłym wojskiem, nie z nielicznymi komandosami) kontakt na poligonie w Toruniu ( artyleria bóg wojny, dla wtajemniczonych), wystraszeni obszarpańcy i do tego prawie non stop pijani.
  Fachowiec by się nie chwalił gdzie dokładnie służył i kogo ochraniał.
  Poza tym trzeba spojrzeć trochę szerzej na sytuację osobowo-taktyczno-sprzetową a nie na bardzo wąski wycinek np. abordaż .
  A tak naprawdę, chciałbyś służyć w „prawdziwym” męskiej armii rosyjskiej ? Czy w armii „wystraszonych amerykańskich chłopców” Czytałeś wspomnienia, jak to bohaterscy krasnoarmiejcy „czyścili” wioski w Afganistanie?
  Więcej obiektywizmu życzę i bardziej inteligentnego,realnego oraz trzeźwego spojrzenia na naszych dawnych sojuszników.

 131. 131 Nie-żołnierz, 15 lutego:

  Dużo tu emocji a temat II Wojny, temat jak widać nadal bardzo aktualny. To straszne ale niektórzy zdają się z rozrzewnieniem wspominać nazistów, marzyć o podbojach. Nota bene dziś z reguły nie wojuje się ale raczej zastrasza, przejmuje kontrolę nad massmediami i ekonomią, szpieguje i sabotuje w Internecie. A rosyjskiej myśli technicznej proszę nie niedoceniać (ponaddźwiękowe torpedy, myśliwce Suchoj, silniki na gorący ciekły tlen). A polskiej armii nie deprecjonujcie. Nadal ma jeszcze jakiś potencjał. Przynajmniej ludzie. A zresztą kiedyś za defetyzm karano śmiercią. Co prawda obawiam się, że niebawem do konfliktów wyruszą roboty. Wtedy nie będzie problemu strat w ludziach, przy najmniej po jednej stronie. Łatwiej będzie o iskrę. A kiedy już z partyzantami wygra technologia, wtedy czas na dyktaturę. Więc nie dopuśćmy do tego. Trzeba dużo mówić i chodzić do wyborów.

 132. 132 a., 15 lutego:

  ten artykuł jest najlepszym dowodem na to, że Rosja nie prowadzi żadnych przygotowań do agresji na żaden kraj.

 133. 133 krill-grot, 15 lutego:

  Rosja raczej nie będzie zagrażać Polsce. Polska zostaje w strefie Niemiec i Francji jako członek UE i bufor owych bo Rosji zależy na dobrych stosunkach z UE. Symbioza EU-Rosja jest potrzebna Rosji z powodu rosnącej potęgi Chin. Gdyby w razie jakiegoś konfliktu EU stanęła po stronie Chin, byłby to koniec Rosji jako mocarstwa. Tylko co Rosja może dać EU prócz ropy i gazu, które w końcu się skończą.

 134. 134 xyz, 15 lutego:

  Rosja nie jest nigdy tak silna na jaką wygląda i nigdy tak słaba na jaką wygląda.

 135. 135 w, 15 lutego:

  Po pierwsze Hitler musiał zaatakować ZSRR. Ten atak był słabo przygotowany, ale nie było innego wyjścia. Ruscy szykowali się do uderzenia. Niemieckie uderzenie zniszczyło plany Stalina. Nie udało się ustalić do końca strat radzieckich w wojnie, ale zginęło znacznie więcej czerwonoarmiejców niż Niemców. Między innymi przez takich dowódców jak bandyta Żukow. A gdyby nie dostawy alianckie Rosjanie mieliby poważne problemy. Cały transport sowiecki był oparty praktycznie o amerykańskie ciężarówki.

 136. 136 tesla, 15 lutego:

  piszecie jakbysmy to my mieli z nimi walczyć.poczytajcie sobie przepowiednie dla Polski a dowiecie się że Polacy bedą główną siła NATO zatrzymującą chińczyków przed aneksją całej Rosji łacznie z jej zachodnią częścią.my się musimy do tego szykować, ruskie to żaden przeciwnik,co z tego że liczni jak chińczyków bedzie 100 razy wiecej i lepiej uzbrojonych, po cóż w ogóle sobie głowę ruskimi zaprzątać.chińczyków uda nam się zatrzymać na terenie dzisiejszej Ukrainy i zostanie podpisany traktat pokojowy.Rosji już nie bedzie-wschodnia Syberia będzie chińska, zachodnia-polska. pewno chińczycy bedą mieli problemy logistyczne, przecież to niezły kawałek, w ostateczności zdecydują się zaatakować nas pociskiem nuklearnym którego my zmienimy kurs i uderzy w ich własne terytorium.wszystko ma się wydarzyć do 2029 roku.20 lat temu myslałem że to nieprawdopodobne ale powoli zmieniam zdanie-Polska jest w NATO ,USA mają nas za jednego z najlepszych sojuszników i uznają naszą znajomość spraw rosyjskich i terenów, sami mogą nie chcieć się oficjalnie mieszać do tej wojny ale stać z boku.Polska może nie ma super armii ale sprzęt jest powoli modernizowany, poza tym nie będziemy sami a chińczycy mogą się nieźle wykrwawić w tej potyczce czyli szanse są.Póki co chińczycy zbroją się na potęgę,wydają co roku astronomiczne kwoty na zbrojenia apodają nieprawdziwe dane odnośnie kwot.Putin niedawno zawarł z nimi porozumienie graniczne odnośnie jednej spornej wysepki na rzece którą chcieli-na telefon od osoby która brała udział w negocjacjach odpowiedział-dajcie im to ,za 10 lat nawet się nie bedą pytać tylko sami wezmą-ot realista.On dobrze zna stan swojej armii,ludzi i sprzętu-wie że jest na przegranej pozycji dlatego nagła wola do rozmów z NATO o współpracy i wpuszczanie obcego kapitału w celu zdobycia nowoczesnych technologii.Jest jeden mały problem-za późno o 10 lat się obudził, już nie nadgoni a Chiny rozpędzone nie dadzą się zatrzymać.Niedawno jedna z osób w chińskim rządzie zapytana o nielegalną emigrację z Chin na Syberie powiedziała że to nie jest problem bo chodzi o 3 mln chińczyków.Ot co dla nich to nie jest problem ale dla ruskich jest bo na całej Syberii jest ich 10 mln. 5 kolumna juz rozstawiona.Przypomne że niedawno wprowadzili prawo że mogą bronić swoich obywateli poza granicami Chin-wystarczy więc tylko wywołać konflikt i wysłać wsparcie-świat się Chin boi i nikt słowa nie powie tym bardziej jak powiedzą że musza bronić swoich przed ruskimi bandytami.żyjemy w ciekawych czasach.na szczęście ta wojna nie bedzie na terenie naszego kraju.

 137. 137 tesla, 15 lutego:

  dodam że ostatnio,pod koniec 2010 przeczytałem informację na temat pracy nad polską zaawansowaną technologią do zmiany kursu rakiet-to też daje do myslenia.cóż nie o wszystkim wiemy,w zasadzie co znaczą rakiety balistyczne jak można je przekierować i uzyć do własnych celów.wtedy rakiety wroga są naszymi rakietami-czy może byc coś bardziej genialnego?

 138. 138 Mateusz, 15 lutego:

  Ja nie mogę niektórzy są głupsi niż można by sobie wyobrazić

 139. 139 eni71, 15 lutego:

  Obyś był dobrym prorokiem. Budzisz nadzieję na unicestwienie ruskich ale niestety potwierdzasz też przepowiednię, że zagłada jednak przyjdzie ze wschodu.

 140. 140 Podpis Gość, 15 lutego:

  Nie lekceważcie Rosji! Oni maja nieprzebrane niemalże zasoby ludzkie – a są to ludzie twardzi i bardzo, wręcz fanatycznie, matuszce Rassiji oddani. Jeśli chodzi o armię – oni nie liczą się ze stratami osobowymi, a sprzętu maja dosyć – jak dojdzie co do czego – walną atomem i nie będą się przejmować odwetowym uderzeniem, to taka mentalność azjatycka. Armia może nie za dobrze wyszkolona (poza wybranymi jednostkami), ale bardzo liczna (tam cały czas jest normalny pobór każdego rocznika), a sprzętu też mają sporo… nie musi to być sprzęt super nowoczesny, ważne, aby był odpowiednio liczny – wystarczy. Ludzie się liczą, a ludzi mają dobrych, zaciętych i fanatycznych… i szybko się uczą. Sami nie koniecznie pójdą na dno – ale każdego agresora pociągną za sobą – samymi zadanymi stratami, proporcjonalnie znacznie wyższymi, niż sami poniosą.
  Poligon poligonem, ale pole prawdziwej walki, gdzie kulki latają i krew się leje, gdzie się umiera – naprawdę, nie tak na niby – to ZUPEŁNIE co innego. Powtórzę, oni nie liczą się ze stratami, mają gdzieś „humanitarną wojnę” – i tu mają wielką przewagę.

 141. 141 bolszewika gon, gon, gon, 15 lutego:

  Myslicie bolszewiki, ze macie ogromny potencjal i najwiekszy obszar na swiecie?
  Otoz ten caly wasz potencja w ciagu kilku godzin moze zostac rozniesiony w pyl a teren zasiedlony przez ogromne kilkusetmilionowe rzesze ludzi z poludnia.
  Jezeli tylko najpotezniejsza armia na swiecie, Armia Chinska zechce.
  To oni wraz z islamistami beda dyktowac reguly w wiekszosci panstw swiata wkrotce,
  ja wiem boicie sie tego i slusznie, macie czego sie bac.

 142. 142 tesla, 15 lutego:

  zagłada przyjdzie ze wschodu ale dla ruskich nie dla nas. chińczycy bedą ich mordować jak nikt dotąd-my w zasadzie będziemy wyzwolicielami za co będą nam wdzięczni-nawet wiarę zmienią na katolicyzm,sami nie z przymuszenia.zrozumieją przy tym jak wiele stuleci trzymano ich za mordę dając niewiele w zamian.oni są nieswiadomi-cały czas ogłupiani i myślą że inaczej nie można.ktoś na forum zacytował tekst depeszy i to racja-niemiecka systematyczność i polski polot to wybuchowy materiał-dopowiem tylko że staliśmy się 2-gim narodem w Europie który najwięcej pracuje, jednym z pierwszych jeśli chodzi o liczbę osób uczących się, polot trzeba troche przykrócić żeby nie lądowali we mgle i bedzie nieźle.my siebie rzadko doceniamy a powinniśmy zacząć.Przypomnę tylko że ponad 100 lat nie mieliśmy państwa-a przetrwaliśmy-3 zaborców nas „torturowało” i stało się tak nie dlatego że bylismy niezdolni do obrony tylko powodem były wojny z Turkami,Szwedami,Kozakami,Moskalami-dla wielu z innych krajów wystarczyłby jeden taki wróg by polec a na nas trzeba było ich wszystkich i potem trzech wielkich zaborców bo jeden w pojedynkę nie dałby rady.Miejcie to w pamięci.Teraz 20 lat po odzyskaniu wolności i ani jednego roku ze spadkiem PKB, ciagły wzrost i piekielna pogoń za resztą Europy która nam uciekała 44 lata komunizmu i niewoli.Jeszcze 10,20 lat i zobaczycie efekty-wy tego nie dostrzegacie bo zyjecie tu na codzień ale jak porozmawiacie z kims z zagranicy co przyjechał po dłuzszej nieobecności przeciera oczy ze zdumienia.Kilka lat temu mielismy eksport na poziomie 1/20 tego co Niemcy teraz juz 1/8.

 143. 143 eni71, 15 lutego:

  Dzięki Tesla. To budujące co piszesz. Znam historię i jestem dumna, że jestem Polką. Ale to zaprzaństwo, które teraz się w „rządzie” i narodzie szerzy jest bardzo przygnębiające. Niemniej jednak dziękuję za wsparcie, za podtrzymanie na duchu i budzenie nadziei. Oby tylko więcej Polaków w porę się obudziło.

 144. 144 Konrad, 15 lutego:

  jeszcze odrobina pro wojskowej propagandy rosyjskiej;]

  http://www.youtube.com/watch?v=3WDzftWxJAY

  brat mój desanti;] spasobny na podriwie;]

 145. 145 oko, 16 lutego:

  I o to im chodziło. By widać było tylko to co napisaliście.Kilka przypadkowych propagandowych notek opublikowanych w jednym portalu?
  Prawda jest ukryta w nierozpoznawalnym bałaganie, a tu prawdziwy problem jest z naszym wojskiem, które redukuje się jak za króla Stasia.

 146. 146 Victory, 16 lutego:

  Przepowiednie Nostradamusa mowia o Polsce, jako o Panstwe, ktore juz w trakcie III WS zyska i rozszerzy swoje granice od Morza Baltyckiego do Morza Czarnego.
  Bedzie to mozliwe wtedy, kiedy islamisci zaatakuaj Europe a Chinczycy ruskich. Wskutek bardzo przemyslnych planow i zgodzie na przyjecie islamu /tymczasowo/przez Polskiego Dyktatora bedziemy bezpieczni a tym samym zapewnimy sobie odpowiednie zaplecze militarne, przekazane nam przez chwilowych sojusznikow.
  Nostradamus mowi, ze razem z Francja bedziemy rzadzic Europa.
  Oby tak sie stalo i oby nasi obecni wrogowie zostali calkowicie unicestwieni.

 147. 147 bw, 16 lutego:

  ruska zardzewiala armija, nawet w tym nowoczesnym spocie reklamowym widac mi-8 konstrukcja z lat 60-tych, a pozatym niech se podbijaja mazury , a za ich plecami juz sie czaii chinska republika, wbija im sztylet w plecy i zagarna ziemie od chi az do uralu i wtedy rosja bedzie siegala od moskwy do krolewca…

 148. 148 filip, 16 lutego:

  Chciałem sprowokować posty o wymiarze ludzko- moralnym a tu tylko technika i technika. Sama technika jeszcze wojny nie wygrała nie trzymała władzy i nie martwiła się o narody, społeczeństwa i ludzkość…
  To myśl i świadomość, jest siła sprawczą wszelkiego czynienia, czy to dobra czy zła.
  Teraz najwyższym bogiem jest KONSUMPCJA, to siła napędowa dzisiejszego świata. Społeczna świadomość posiadania lub nawet potencjalnego posiadania dóbr materialnych jest najwyższą obecną mocą twórczą.
  —-posiadanie =władza= posiadanie——
  Patriotyzm….jakże pięknie brzmi… Dzisiaj nikt nie chce być biednym patriotą, bo i po co, to takie niedzisiejsze…

 149. 149 tesla, 16 lutego:

  do eni:ja mam nieco odmienne zdanie-nas nie potrzeba budzić bo u nas wrze jak w kotle podczas gotowania-nam trzeba spokoju, pracy,odbudowy potencjału i……… spojenia ludzi wokół wspólnego celu jakim jest dobro Rzeczypospolitej.Zawsze traciliśmy na tym podczas rozbiorów i przed nimi ,że rosjanie przeciągali niektórych na swoją stronę.Aby do tego nie dochodziło musimy byc mocni i koło się zamyka.na razie jest duża grupa rodaków która nie skorzystała na przemianach albo nie dostrzega tego że ma lepiej,mam nadzieję że za jakieś 10 lat to się zacznie zmieniać już tak aby odczuli to wyraźnie wszyscy.zobacz co teraz dzieje się w krajach arabskich- po rewolcie świętują i większości wydaje się że zaraz bedzie lepiej a my wiemy że nie bedzie bo potrzeba na to wielu lat i ciężkiej pracy, w niedalekim czasie może być nawet gorzej niż było mimo że nie ma Mubaraka.wiekszość ludzi to nieświadome owieczki, niestety.Mam nadzieję że my juz najgorsze mamy za sobą i będzie już tylko lepiej czego wszystkim rodakom życzę i nie bądźmy dla siebie wrogami ale budujmy wspólnie lepszy kraj.ja mam podejście do różnych partii podobne-wszędzie są złodzieje i kombinatorzy ,nie tylko w jednej z nich, nie bądźmy naiwni-tacy ludzie nawet migrują z jednej partii do grugiej w zalezności od tego co w danym momencie mogą uzyskać-te jednostki musimy piętnować a nie całe partie-tyle odnośnie bieżącej polityki.

 150. 150 obrzydzony, 16 lutego:

  Powiedzcie mi, skąd się to takie debile biorą, jak ten (ta) tesla, victory i temu podobne jamochłony (otwór gębowy, jelito proste, odbyt)? To przecież jest nie do wiary, XXI wiek, człowiek chodzi po księżycu i przymierza się na Marsa – a ten tu przypomina jakieś farmozony sprzed wieku, typu „Żyd Wieczny Tułacz”, Polska napoi konie w jakimś morzu itp. A najbardziej, no napiszę jednak choć słowo to nie przystoi w takim kontekście, śmieszy -że tym debilom marzy się podbój świata, cywilizacji rzymskiej, czy bizantyjskiej- kompletnie obcą cywilizacją chińską i tam- w tym morzu chińszczyzny, ona, wyśniona, katolicka Polska, od morza do morza, najlepsza, najmądrzejsza, najsprawiedliwsza- tak, jak do tej pory, jak przez 1000-lat nieustającej chwały i potęgi.

  Uwierzycie? …są wśród nas, to nie żart…

  Ja się już niczemu nie dziwię, ja się nie dziwię, że nas lał i mordował kto chciał, kiedy chciał, jak chciał, że przez tę glebę zwaną Niziną Polską gziły się bezkarnie od XVII wieku wszystkie wojska i armie, jakie ochotę tu gzić się miały – no bo takie tesle, victory itp., zamiast wziąźć taczkę i kilof i udać się do najbliższego kamieniołomu i ułamać choć jedna taczkę dziennie kamieni na autostradę….
  to oni marzą…
  Nostradamus, Wernyhora, Jasio II i pani w TV7 po północy zapowiedziała, że Polska i Chiny podbiją świat i zmiotą z planety Rosję i wtedy ! a wtedy! MY! MY!!!
  A wszystko to – sieroty, co nawet roweru własnej konstrukcji nie mają.

 151. 151 filip, 16 lutego:

  Eee, nie jest tak znów źle z nami. Potrzebujemy tylko jakieś małej wojenki, najlepiej by nas zaatakowała Słowacja, aby jej wojska doszły do Łodzi a tam zdarzy się cud!!!
  Kibice Widzewa i ŁKSu ramie w ramie ze Strażą Miejską na przedpolach miasta rozniosą w puch pancerne zagony Słowaków.
  Tak, nasz duch narodowy niestety nie przewyższa naszego drobnomieszczaństwa, małomiasteczkowości, marazmu antyempatii.
  Jesteśmy wielcy tylko jakiś czas po upodleniu.
  Cóż… Ale mimo tego nigdy się nie wstydziłem, że jestem Polakiem , nawet gdy wstydzić się było trzeba , byłem dumny z samego siebie i z moich pradziadów.

 152. 152 stiff, 17 lutego:

  skonczmy te glupio dyskusje

 153. 153 tesla, 17 lutego:

  Dla obrzydzonego aby wyzbywszy się nienawiści przeczytał i przeanalizował a może zrozumie ,że dzieje się to co zapisane i nie ma tu nic do rzeczy czy tesla budował autostrady czy po nich tylko jeździ.Podam ci linka do pewnej przepowiedni z roku 1893 i jest ich więcej, to dzięki nim i wierze naszej przeżylismy w upodleniu ponad 100 lat w niewoli i żołnierze nasi walczyli o wolną Polskę bo wierzyli że koniec to nie będzie zrównanie naszego kraju z ziemią i wyrżnięcie wszytkich co zwą się polakami.
  Dopowiem tutaj też że cała masa Polaków pod różnymi zaborami dała się zgermanizować czy zrusyfikować za najczęściej stanowiska w administracji czy w wojsku (efekt tego był raki że na przeciwko regimentów napoleońskich polskich stały często na polu walki regimenty rosyjskie składające się w 20% z polaków)i powiem szczerze że raczej tym byłbym obrzydzony chociaż trzeba mieć na uwadze że byli oni najczęściej do tej służby przymuszani.Oto link(uwaznie przeczytaj!dotyczczas wszystko się sprawdziło a teraz czeka nas właśnie to o czym pisałem-U wschodu słońca młot(rosja) bedzie złamany):http://pl.wikipedia.org/wiki/Przepowiednia_z_T%C4%99goborza

 154. 154 Endrju, 18 lutego:

  Smieszy mnie to rusofilstwo .Ale też i robienie z gówna filozofii.Pierwszy poruszyłem wątek chiński.Jednak nie w kontekście sojuszu chinsko-polskiego,który jest oczywistą bzdurą. Dla Chinczyków czyli narodu Han jesteśmy jak naród Yi (też 40 mln),ktory dopiero po śmierci Mao dochrapał się jako takiej autonomii.A Chińczyków pchnie przeciw Rosji cheć zdobycia nowych teryteriów ,przestrzeni życiowej (lebensrau ) Już obecnie w Nowosybirsku na 2,5 miliona ludzi jest ok. miliona Chińczyów.Będzie więcej. Tu nie pomogą żadne bariery,zakazy,nakazy itd.
  Podobnie jak Europę zach. zalewają mahomatanie i uciekający z Afryki Murzyni. Inna sprawa ,że też przeważnie mahometanie.Meczety rosną.Hitler,który opuscił lozę rządową po 4 medalu Owensa,dziś w Monachium doznałby apopleksji.Dobrze,że jak Anglia i Francja nie musimy płacić rachunków za dawny
  kolonializm. Dobrze,że na skutek biedy i trudnego do opanowania języka, nie jesteśmy atrakcyjni dla biedoty arabsko-turecko-murzyńskiej.(Nie jestem rasistą ani przeciwnikiem świata islamskiego. Tak jednak wyglądają fakty,że zawsze z każdego kraju wyjeżdżają najsłabsi,najbiedniejsi czy najbardziej zdeterminowani )
  I skończcie z tymi analogiami historycznymi. Nie znacie historii dostatecznie dobrze. A mówi wam coś Rapallo? Układ z 1922 zawarty między Niemcami a bolszewicką Rosją. Na mocy tego układu w Lipiecku n/ Kamą „kształcili się” hitlerowscy lotnicy,którzy póżniej bombardowali Guernicę i inne miasta „czerwonej” republikańskiej Hiszpanii gdzie po stronie republiki walczyli też Sowieci ,komuniści i „ruscy ” Polacy ,tacy jak Swierczewski. Historia jest w szczegółach dość niejednoznaczna. Np
  Owszem Zółkiewskiego wykurzyli z Kremla
  moskiewscy mieszczanie ale polskie oddziały Lisowczyków jeszcze przez kilka lat hulały po Rosji,nawet po zachodniej Syberii.
  Mordując i plądrując jak to wtedy bywało na wojnach. A mówi wam coś rzez Pragi czy rzez Oszmiany,a Elbląg w którym Prusacy wyrżnęli żołnierzy z Powstania Listopadowego? Teorii 2 wrogów nie wymyślili Polacy ale to najrozsądniejsza” polska” teoria polityczna. I tego nie da się przerobić na teorię 2 przyjaciół. Rusofile i germanofile szkodzą Polsce.Piłsudski mogł stawiac na Austrię,Dmowski na Rosję. Ale dziś sytuacja jest inna. Jak wspomniałem gramy z niewłaściwymi partnerami; trzymać się Chin i (trochę) USA. Olewać Rosjan i Niemców. Reszta się sama wyjaśni.A przepowiednie to po prostu bzdury.Preparowane od wieków przez różne wywiady . Reklamówki są reklamówkami. ŁATWO DOBRAC ŻOLNIERZY I SYTUACJĘ DO ZDJĘĆ PROPAGANDOWYCH.

 155. 155 Endjru, 18 lutego:

  PODPIS GOSĆ ; Nikt Rosji nie lekceważy.Jest od nas zdecydowanie silniejsza. Ale się rozpada i zacznie rozpadać coraz bardziej. Już stracili 1/3 swego terytorium i całe imperium zewnętrzne tzw demokracje ludowe. Stracą więcej. Dlaczego nie chcą popuścić w sprawie Czeczenii? Bo jak Czeczenom pozwolą nawet na lekką autonomię to dwadziescia parę innych republik też będzie chciało „być na swoim”.
  Jakuci (republika Sacha) mają gaz i ropę.To nie Rosjanie mają wielkie bogactwa ale podbite przez nich narody. Azerbejzan (już niepodległy) zaczyna kombinować jak bez pośrednictwa ruskich sprzedawac swoją ropę. I wreszcie;demografia.Rosjan ubywa,podobnie jak nas, a ich poddani „mnożą” się jak króliki. Tadżycy mogą przylączyć się do Iranu lub Afganistanu(gdzie i tak jest ich 20 %) To dlatego Rosja popiera interwencje amerykańską w Afganistanie i napuszcza Amerykanów na Iran. A sama trzyma „międzynarodowe” (jak MAK) czyli swoje ,pokojowe,a jakże, wojska w Tadżykistanie. Nawet w dawnych „republikach ” srodkowo azjatyckich Rosjanie mają słabe notowania.
  Narastający nacjonalizm będzie te narody popychał w stronę solidarności islamskiej,odpychając jednocześnie od ateistycznej Rosji. Tak, tak : Rosjanie tylko
  udają,że się nawrócili na prawosławie.
  Widzieliście jak Putin zachowuje się w cerkwi? Jakby spadł z księzyca. Zdemoralizowany,zateizowany naród,rządzony przez mafię i FSB,nie będzie partnerem dla mahometan,którzy mają szariat, zakat i silne poczucie moralności .Ten flirt nie wypalił w Egipcie za Nasera ,nie wypali i w innych krajach Azji. Kazachowie mają rocznie 9% przyrostu PKB, buduja nową stolicę,w stepie,po środku kraju. Inwestuje tam kapitał szwedzki,norweski,niemiecki,amerykański.
  I co? Bedą chcieli wrócić pod skrzydła matuszki- Rassieji? Rosja to Zombi.I dlatego niebezpieczny.

 156. 156 szopen, 18 lutego:

  No patrz, jaki debil ten Hitler był, nie przewidział, że w zimie w Rosji śnieg pada.

  Weźcie trochę pomyślcie zanim napiszecie. Jeżeli Niemcy przegrali z powodu zimy, to znaczy, że byli dowodzeni przez skrajnie nieodpowiedzialnych idiotów, nie potrafiących sobie poradzić z przygotowaniem do długotrwałej wojny. Jakoś Rosjan zima nie zaskoczyła, a niemieckie ofensywy zatrzymali przed zimą i przed nadejściem w liczących się ilościach pomocy z zachodu.

 157. 157 wojtek, 23 lutego:

  niemcow w czasie II wojny wykonczyla pogoda i rozmiar kraju. malutki w stosunku do rosji kraj podbil w kilka miesiecy terytorium prawie az do moskwy. tylko niemcy sie przeliczyli i zaskoczyla ich zima. popelniali tez duze bledy. jednym z nich byl brak lotnictwa strategicznego, w skutek czego fabryki na uralu byly poza ich zasiegiem i bezpiecznie produkowaly sprzet i uzbrojenie. poza tym rosjan uratowala pomoc amerykanska. konwojami do murmanska plynela amunicja, ciezarowki, zaopatrzenie. to one utrzymaly zdolnosc armii rosyjskiej w krytycznym okresie. rosjanie nie liczyli sie ze stratam w ludziach – odwrotnie niz alianci. dlatego rosjanie pierwsi doszli do berlina – aliantom szkoda bylo zolnierzy w koncowym okresie wojny. najpierw okladali teren zajety przez niemcow artyleria i lotnictwem, potem go atakowali, a jak napotkali opor, to znowu okladali go artyleria i lotnictwem… moze smieszne, ale nie z punktu widzenia ginacych zolnierzy.

 158. 158 Ansbert, 28 lutego:

  interesujacy dobry post – thanks

 159. 159 Alojzja, 2 marca:

  fajny temat – cheers

 160. 160 Mazoch, 18 maja:

  Armia rosyjska może i ma technologie ale nie ma przeszkolenia oni liczą na ilość a nie na jakość czasem wystarczy 40 rengersów żeby wybić 700 żołnierzy wroga. Taka jest prawda

 161. 161 porze, 12 stycznia:

  Zawstydzające jest to, że administrator toleruje komentarze, których autor lży Naród Polski nazywając go polskim łajnem. Autor ten jest oiarą sowieckiej propagandy, bo Leningrad ostał się niezdobyty wyłączne dzięki litości Finów, którzy nie zamknęli okrążenia i dopuszczali tam dostawy. Co do kanibalizmu to zdarzał się on właśnie w Leningradzie, a te teksty o wypędzaniu Polaków z Kremla napisał Aleksy (nie mylić z Lwem) Tołstoj pod dyktando samego Stalina który swój barbarzyński azjatycki totalitaryzm ideowo podwieszał pod tradycje caratu. Taki był cwany ale jego socjotechniki zdemaskował ex komunista Orwel. Nikt Rosji najeżdżać nie zamierza ale to miłe że i Rosja nikogo najechać nie ma możliwości. A ex trepom LWP szacun do sowieckich mocodawców powinien już z głów wywietrzeć bo to, że ruski sołdat na bosaka po szkle pójdzie byle był wystarczająco pijany, nie jest dowodem na potencjał militarny.

 162. 162 niewiem, 5 kwietnia:

  dajcie im spokoj,oni ze soba maja sporo problemow, trzeba trzymac ich „na oku” to jest pewne!najwieksze i, co jest prawie oficjalne,mafie i bandy zorganizowane,powstaly i istnieja wlasnie u nich…to funkcjonuje tam najlepiej! narod moze i porzadny , ale RASIEJA okrotna i, bezwzgledna. tym „krajem” nie da sie kierowac normalnie… oni sie kiedys sami kapna, a my ? musimy uwazac zeby nas ich przestepczosc kiedys nie wykupila, podstepnie,jak juz w wielu miejscach sie to dzieje!!! !!! !!!powodzenia,ale nie im.

 163. 163 KAMIL, 10 marca:

  USA BY ICH ROZWALILA