Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Z kałachem na wizję, czyli dlaczego Libijczycy popierają Kadafiego?

23 marca 2011, | Kategorie: Artykuły | 71 komentarzy

Dlatego, że postrzegają ten konflikt zupełnie inaczej, niż my.


Tak wygląda telewizja czasów wojny. Jeden z dziennikarzy libijskiej telewizji przed emisją materiału pokazującego „straszliwe zbrodnie krzyżowców”, wyciągnął przed kamery kałasznikowa i opowiedział telewidzom, jak za jego pomocą będzie bronił Muammara Kadafiego.

A, jak deklarował, bronił będzie wodza „do ostatniego oddechu, do ostatniej kropli krwi, i” – patriarchat ma się dobrze – „do ostatniego syna”.

Libia to nie Egipt ani Tunezja

Dlaczego tyle osób w Libii popiera Kadafiego do tego stopnia, że gotowi są za niego zginąć?

Dlatego, że konflikt w Libii różni się zasadniczo od konfliktu w Tunezji czy w Egipcie.

W Tunezji i w Egipcie motorem rewolucji była potrzeba poprawy jakości życia i żądania demokratyzacji. Ale rewolucja w Libii wpisuje się w trwający od wielu lat spór pomiędzy wschodem a zachodem kraju. I to właśnie ten spór napędza konflikt w największym stopniu.

– Myślę, że można zaryzykować taką tezę – mówi Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspertka uważa, że choć przedstawiciele wschodu będą zapewne dążyli do demokratyzacji, choćby po to, by wypełnić postulaty, w imię których walczą, to zasadnicze podłoże konfliktu może faktycznie mieć miejsce gdzie indziej.

– Kadafiego tradycyjnie popiera kilka plemion, między innymi Al-Kaddafa, z którego pochodzi i Al-Magarha, z którego pochodzi jeden z oskarżonych o katastrofę pod Lockerbie – mówi.

Przeciw Kadafiemu wystąpiły plemiona ze wschodu kraju.

Plemię Warfalla, które – jak ogłaszano na początku konfliktu – miało przejść na stronę powstańców, przyjęło raczej postawę kunktatorską. Tylko jeden z liderów plemienia Warfalla jasno opowiedział się po stronie opozycji. To najliczniejsze plemię w Libii zajęło postawę wyczekującą i – być może – jego jednoznaczne poparcie będzie miało kluczowe znaczenie w libijskim konflikcie.

– Od kiedy Kadafi przejął władzę w Libii, toczył spór z Cyrenajką, wschodnią częścią kraju, gdzie nigdy nie miał poparcia – mówi ekspertka PISM. – Cyrenajka była niedoinwestowana. Większość zysków z ropy zostawała w Trypolitanii, regionie, który był dla Kadafiego tradycyjnym zapleczem.

Za co Libijczycy popierają Kadafiego?

A czy Libijczycy mają za co lubić Kadafiego? Czy lojalność wobec niego jest wyłącznie lojalnością plemienną?

W dużej części tak, ale niekoniecznie. W końcu społeczeństwo libijskie nie jest tak zacofane, za jakie przyjęło się je uważać. Poza tym w ramach plemion także zdarzają się różnice zdań, jak widać na przykładzie Warfalli. Plemiona dzielą się na klany, te na rody, te na rodziny.

W Libii kadafijskiej – a przynajmniej w tej części, która była beneficjentem inwestycji za pieniądze z ropy naftowej – wzrost gospodarczy był całkiem spory, analfabetyzm na niskim poziomie, kobiety miały swój udział w życiu społecznym.

Sam Kadafi, na którego Zachód patrzy jak na wariata, wcale nie musi być tak widziany w Libii.
Ekspertka PISM uważa, że w Libii jest on jest postrzegany jako ekscentryk, ale nie jako wariat. Jego styl życia, podróżowanie z namiotem są widziane raczej jako demonstracja wewnętrznych przekonań, choćby takich, które mówią, że materialne dobra są drugorzędne. Jego stroje – na Zachodzie postrzegane jako dziwactwo – były podkreśleniem przywiązania do afrykańskich – nie tylko północnoafrykańskich – tradycji.

AFP

W kadafijskiej Libii nie było demokracji. Nie było wolności słowa, choć wolne słowo krążyło poza oficjalnym obiegiem, bo czy – jak zastanawia się ekspertka PISM – można w dzisiejszych czasach, przy dostępie do internetu i telewizji satelitarnej, wymusić kompletną cenzurę?

Nie było również sprawiedliwej dystrybucji dóbr: wschód kraju, który powstał przeciw Trypolisowi, był pod tym względem upośledzony.

Należy jednak pamiętać, że wielu Libijczyków (choć nie da się obecnie oszacować, jaka to część ludności) było zupełnie zadowolonych z tego, co zapewniała im Dżamahirija. I że wielu Libijczyków za dobrą monetę bierze pohukiwania Kadafiego o „krzyżowcach” i „krucjacie”, bo kompletnie nie przemawia do nich demokratyczna retoryka rebeliantów.

A nie przemawia dlatego, że postrzegają ten konflikt zupełnie inaczej, niż my: jako wojnę regionów, a nie (tylko?) wojnę o demokrację.


71 komentarzy do “Z kałachem na wizję, czyli dlaczego Libijczycy popierają Kadafiego?”

 1. 1 kash, 23 marca:

  co to NATO narobiło

 2. 2 ambrozy, 23 marca:

  Tylko bandyci napadają na niepodległe niezależne państwo. Czosnek Kurdupel do tego doprowadził.

 3. 3 IrekJ, 23 marca:

  Kadafi pogonił sługusów jankeskich,i rope dał ludziom…To jest jego As!!! Obecnie Jankesi pogonią pułkownika,a rope wydoją,krajem bedą rządzic RYDZYKI i inne religijne padalce i to bedzie wreszcie powód do opróznienia magazynów ze starą amunicją,oraz wypróbowania nowych technologii….nic nowego,a MY dalej siedzec bedziemy jak te barany,moze nas Jankee pogłaszcze,albo da cukierka???

 4. 4 1985, 23 marca:

  Mój Ojciec był przez 3y lata w Libii na Kontrakcie z Transbudu w latach 84/87,zarobił tam bardzo duże Pieniądze,po powrocie stwierdził jedno Libia i jej warunki Płacowo-Socjalne to przedsionek Raju,w 1996r był w USA,ale szybko wrócił stwierdził Wyzysk człowieka przez człowieka

 5. 5 Mariusz, 23 marca:

  Wreszcie jakiś obiektywny artykuł, a nie jakaś propaganda.

 6. 6 January, 23 marca:

  Brawo!To mi się podoba!Ciekawe czy u Nas ktoś oddałby życie za któregoś ,,rządziciela”? Ja napewno za okupantów nie kiwnąłbym palcem.W obronie zniewalanej ojczyzny tak!Ale okupantów wieszałbym bezlitośnie!

 7. 7 falo, 23 marca:

  ktos sie wysilil z tym artykulem i mu wyszlo bo to co oststnio bylo zapodawane smierdzialo propaganda na odleglosc

 8. 8 Rutek200, 23 marca:

  zamiast kraść miliardy Kadafi mógł się wyposażyć złodziej i bandzior jeden ludzie głodują a potem za niego walczą ale głupki naiwne..Norwegia ma ropę i gaz i jak żyją sobie a ci głodują i umierać chcą za niego pajace!!bez mozgi niewykształcone ludzie tyle można powiedzieć w życiu by mi się nawet nie śniło ze miałbym umierać za złodzieja!!

 9. 9 Saper1973, 23 marca:

  Kadafi to zwykły Smieć Bandzior i Wandal zabić go!!!!dać zyc ludziom niech rpzestaną głodować

 10. 10 Arek, 23 marca:

  Inny punk widzenia, którego nie przedstawiają nasze media. Dzięki za artykuł.

 11. 11 iro, 23 marca:

  Rutek200, Ale Norwegia to normalny kraj i nie żyje z ropy a w Libi nie ma nic wszystko jest kupowane za granicą i gdyby państwo nie dotowało żywności i inych artykułów to już dawno by zdechli na pustyni

 12. 12 widz, 23 marca:

  Broniewski:
  Kiedy przyjdą podpalić dom,
  ten, w którym mieszkasz – Libię,
  kiedy rzucą przed siebie grom
  kiedy runą żelaznym wojskiem
  i pod drzwiami staną, i nocą
  kolbami w drzwi załomocą –
  ty, ze snu podnosząc skroń,
  stań u drzwi.
  Bagnet na broń!
  Trzeba krwi!

 13. 13 Pajo, 23 marca:

  Ciekawe ile za to dostał, bo czytał z kartki ?!
  Powinni na poczatku wysłać wywiad sprawdzić gdzie przebywa Kadafii i ci jego synowie i ich pochować.
  Powinni to zniszczyć w zarodku a nie teraz giną niewinni ludzie!

 14. 14 4axis, 23 marca:

  wystarczy popatrzeć na relacje z libi i na tych ludzi, na ich twarzach nie widać biedy ,braku opieki medycznej,wystarczy popatrzeć jakimi samochodami i po jakich drogach jeżdżą.

 15. 15 Krzych, 23 marca:

  Dodajmy do tego realizacje gigantycznego projektu nawodnienia pustyni , dzięki któremu Libia i kraje ościenne mogłyby wyżywić nie tylko siebie ale i całą północną Afrykę. O tym się nie mówi, bo Gaddafi wykorzystał fundusze państwowe – nie zadłużał się w WMF. (Jakoś nie gromadził na kontach szwajcarskich ale budował dla korzyści wszystkich obywateli). Podejrzewam że ta woda na pustyni przeważyłaby szale na jego korzyść również u wschodnich plemion.

 16. 16 Podpis, 23 marca:

  NATO to USA, reszta to nic nie znaczące pionki.USA to imperializm.Robią z tym światem co chcą.Ci którzy ośmielają się im sprzeciwiać, to terroryści, bandyci i komuniści.A trzecia grupa to dupolizy USA, którym się wydaje że mają coś do powiedzenia na tym świecie, ale niestety tylko im się tak wydaje.Jak myślicie, w której grupie my jesteśmy.

 17. 17 emu, 23 marca:

  że uwierzymy w te nawoływania o Kaddafim – dobroczyńcy Libii i broniącym państwa bohaterze. Gad Dafi zostanie zdeptany za to co zrobił swemu narodowi – i słusznie!

 18. 18 emu, 23 marca:

  KGBowscy agenci wpływu mają nas za idotów sądząc,
  że uwierzymy w te nawoływania o Kaddafim – dobroczyńcy Libii i broniącym państwa bohaterze. Gad Dafi zostanie zdeptany za to co zrobił swemu narodowi – i słusznie!

 19. 19 gośc, 23 marca:

  aż się nie chce , jak zaczynam czytać niektóre komentarze , ludzie , zastanówcie się , człowiek , który kieruje państwem , chce jak najlepiej dla swoich powiedzmy podannych , czy człowiek który ma na koncie kilkaset milionów dolarów , ponad 100 ton złota , człowiek który chce dla swych podanych jak najlepiej , który chce aby żyło im się lepiej , powiedzmy sobie sczerze , jakby tam pielegniarki zaczły strajkować , co by sie stło? ludzie ten kraj LIBIA zaopatrza cały świat w 1/4 zapotrzebowania w roope więc , ten kraj powinien być bardzo bogaty gdzie są te pieniżdze- pytam

 20. 20 NATO NA TO NIC, 23 marca:

  NATO NA TO NIC

 21. 21 jack, 23 marca:

  Poczytajcie sobie niezależne dane odnośnie poziomu życia w Libii.
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country#cite_ref-CRHRP-2008_8-15
  Do tego polecam poczytać ile maja PKB na mieszkańca. Niektórzy moga się zdziwić.
  Ten kraj był stłumiony w rozwoju dopóki nie wypłacił 2.7mld USD rodzinom ofiar tego rozbitego samolotu (!). Zniesienie sankcji i kraj się rozwija.
  Zobaczcie sobie na zdjęcia z „walk” jakimi autkami sobie jeżdżą np. rebelianci. U nas takie autka kosztują koło 100tys. (mitsubishi L200). To nie jest biedny kraj. Wszyscy się pchali żeby z nimi biznes robić. W listopadzie na targach uzbrojenia połowa wystawców to były firmy angielskie (!). Polska sporo zapewne straci na tym konflikcie … tak jak i kraje które zaangażowały się mocniej. Zobaczcie które (Norwegia, Francja i Anglia), oprócz USA. Ropa: Norwegia, USA, Anglia – chyba maja w tym biznes. Włosi w zasadzie latają turystycznie, nie atakując celów co ostatnio wyszło na jaw.
  Myślę, że ostatniej rzeczy jakiej potrzebuje Libia to demokracji w stylu amerykańskim, utraty głównego źródła utrzymania w postaci ropy. Mimo wszystko może Kadafi to oszołom lekki, ale o interes swojego kraju zadbał i chyba poparcie ma jednak spore. Pytanie: Kto zyska na destabilizacji tego kraju?

 22. 22 aki, 23 marca:

  Ta akcja NATO to zwykły napad na niepodległe państwo USA to najwięksi terroryści świata.Tylko,że ten kto się im sprzeciwi jest be i trzeba go zdeptać.Mówią,że w Libii są biedacy i trzeba ich wyzwolić z pod władzy tyrana ale dlaczego nie mówią,że to w USA ludzie są zniewoleni często bez pracy i środków do życia a ich dom to karton na ulicy.To powód do dumy.

 23. 23 richard, 23 marca:

  amerykanie chca calemu swiatu dac demokracje w stylu amerykanskim,czyli korupcje i wolna amerykanke rynkowa,ktora glownie opiera sie na manipulacjach finansowych i finansowych oszustwach,amerykanska armia jest rosiedlona w calym swiecie nieustannie kontrolujac swiat i pilnujac swoich interesow,duzo krajow,to kraje dyktatorskie,wrecz mafijne na ktore amerykanie przymykaja oczy bo maja tam interesy,kraje karaibskie i srodkowoamerykanskie,a kraje ktore nie chca wspolpracowac z usa sa oskarzane o rozne przestepstwa,ktorych w usa nie brakuje,totalitarna amerykanska propaganda robi wode z mozgu zwyklego amerykanskiego obywatela,ktory prawdziwie wierzy w klamstwa ktore nieustannie otrzymuje przez media,klamstwo ustawicznie powtarzane staje sie prawda i duzo amerykanskich zwyklych obywateli jest zaskoczonych protestami na swiecie przeciwko usa,mozna czytac ich wypowiedzi takie jak”caly swiat chce pomocy amerykanskiej,a gdy ja dajemy,caly swiat protestuje”do przecietnego amerykanskiego obywatela dociera z mediow tylko to co gloryfikuje usa,cenzura jest wszechobecna

 24. 24 Arcoiris 250, 23 marca:

  My nalezymy niestety do grupy dupolizow i frajerow.Jak to sie dzieje ze nikt na spotkaniach z poslami,radnymi czy senatorami o nic ich nie pyta? Niczego sie nie zada? Zadnych wyjasnien?Przeciez to ta banda politykow powinna sie tlumaczyc nam ze wszystkiego.Np.dlaczego tak a nie inaczej glosowali,kto ich upowaznil do zajecia takiego a nie innego stanowiska.Zadajcie tego od nich.Powiedzcie im ze uruchomicie proces wywalenia ich ze stanowisk jesli niebeda dzialac po mysli spoleczenstwa.

 25. 25 Arcoiris 250, 23 marca:

  Jesli juz o Libii to oczywiste jest ze jest to kolejny napad rabunkowy.Ci kowboje zUSA roznia sie od tych z westernow co napadali na dylizanse tylko tym ze przesiedli sie na samoloty.Cele maja takie same:rabowac slabych i bezbronnych.I jeszcze jedno:myslicie ze im zalezy na chronieniu ludnosci Libii?niech nikt niebedzie naiwny.Oni poslali do kilku sasiedzkich krajow emisariuszy dla podjudzenia opozycji w tych krajach,ale chca wejsc”bronic ludnosci cywilnej” tylko w Libii.hahahah.Bo Libia jest bogatym krajem.

 26. 26 olo34, 23 marca:

  W wiekszosci takich konfliktuw podloze jest religia a za tym idzie wiara w cos co daje tym ludziom sens istnienia.Ludzie zamieszkujacy tereny libii wlasnie przestrzegaja takich wlasnie zasad i regul gotowi sa umrzec za swoja wiare i tak jest po jednej czy drugiej stronie barykady.W dzisiejszym swiecie i pedzeniu i zbyt mocnym dazeniu do pieniadza,ludzie nie sa wstanie zrozumiec , ze sa inne kultury i religie gdzie ludzie bronia swoich zasad do tego stopnia ze sa gotowi za nie umrzec nie patrzac na korzysci materialne. Potrafia walczyc i bronic swoich ideii i nawet za nie umrzec a w naszym swiecie jest to nie do pomyslenia. Bo wiekszosc z nas popiera dopuki sama nic nie musi robic a najwieksze korzysci osiagaja ci co stoja zboku i nie robia nic .Taka postawa jewst do tego stopnia powaszechna ze uwzamy to normalne i oczywiste , a wszyscy inni to wariaci i mordercy.

 27. 27 Easy, 23 marca:

  Za Stalina tez bylo gotowych oddac i oddawalo zycie miliony ludzi.. nie koniecznie z wlasnej nieprzymuszonej woli!
  Gdy umarl Stalin, rozpaczaly po „zbawcy narodow” miliony..takze w Polsce!

 28. 28 olin, 23 marca:

  Jeśli to kraj rządzony przez tyrana to co tam robiło dziesiątki tysięcy naplywowych robotników?

 29. 29 Realista, 23 marca:

  Kadafi ma 144 tony złota i kilka mld USD w gotówce w kraju, nie licząc majątku poza Libią. Nie dziwmy się dlaczego gangsterzy finansiści chcą na tym położyć łapę.
  W Polsce mieliśmy chyba tylko kilkanaście ton złota i kilknaście mld USD w gotówce i wszystko przejęli. Tutaj nie musieli siłą, bo znaleźli zdrajców i sprzedawczyków. Złota fizycznie w Polsce nie ma, bo podobno ktoś je komuś pożyczył!!!

 30. 30 krysiunia, 23 marca:

  mysle ze to cale zamieszanie w arabi ktos tym manipuluje specjalnie

 31. 31 Michał Cz, 23 marca:

  Tata był na kontrakcie w Libii w latach 80 , na strychu mam takie zabawki o których polskie dziecko mogło pomarzyć wtedy a i nawet teraz. W tym kraju nie ma biedy.. zobaczcie „rebelianckie toyoty hiluxy”. Z resztą co to za rebelianci bez idei reform ? Rebelia tylko dla rebelii, kogo tu oszukują.

 32. 32 olo34, 23 marca:

  Jesli takzwana koalicja wierzy w to ze robi to tylko dlatego ,ze broni ludnosci cywilnej sama morduje ich w trakcie nalotuw na libiie.Wielki sojusznik naszego kraju czyli STANY ZJEDNOCZONE broni pokoju na swiecie niby przez co jest uwazane powszechnie za obronce ucisnionych, a w rzeczywistosci jest najwiekszym eksporterem i handlarzem broni na swiecie co nie przeszkadza im sprzedawac im broni wszelkiego rodzaju i amunicji w rejony calego swiata gdzie im to akuratnie pasijue i gdzie nie maja swoich inetresuw badz gszie je chca je miec i tak postepuje cala ta koalicja i nie oszukujmy sie ze tu chodzi o dobro i troske o blizniego.

 33. 33 krysiunia, 23 marca:

  a ile ma Putin

 34. 34 krysiunia, 23 marca:

  pokazali co moga zrobic tu chodzi o cala arabie

 35. 35 olo34, 23 marca:

  konflkit ten jest nam pokazywany tak jak chca zebysmy to widzieli a przynajmniej wiekszosc nas , Ile jest na swiecie krajuw kturym trzeba poma gac leczyc i ratowac od glodu a tak naprawde ,gdyby nie wyzysk przez nasz cudowny zachodni swiat moglo byw zupelnosci wyrzywic sie samo i byc bogatszymi niz czesc przynajmniej krajuw europejskich

 36. 36 Ryszard, 23 marca:

  gdzie te pieniądze? u libijczyków! wiesz że tam chleb i paliwo jest za darmo? a Kadafi to te sto ton w namiocie trzyma, co? pozdrawiam wszystkich myślących w przeciwieństwie do tych widzących świat przedstawiany w naszej TV 🙂 libijczykom się nie dziwię że bronię tego kontroersyjnego dziwaka aczkolwiek nie głupca czy zbrodniarza jak go przdstawiają, za naszych rządzących palcem bym nie kiwnął a wręcz przeciwnie …
  Czekam aż NATO zrealizuje rezolucje w sprawie Palestyny

 37. 37 krysiunia, 23 marca:

  indian tez chcieli cywilizowac a chodzillo o co o ich ziemie i bogactwa

 38. 38 Rychub, 23 marca:

  No niech oni juz nie pieprza o krzyzowcach , co Mustafa robil pod Wiedniem i calej poludniowej Europie przez 400 lat ?

 39. 39 krysiunia, 23 marca:

  indian tez chcieli cywilizowac i co a chodzilo o ziemie i bogactwa tak samo chodzi o libie pomoc niosa cywilom a kto ich prosi zygac sie chce napad i nic pozatym ale potem peda inne kraje

 40. 40 olo343, 23 marca:

  Dziwnym trafem cala rewolucja w krajach arabskich zaczela sie w jednym czasie ,ciekawego jak to sie stalo,przypadek szczerze watpie.jak ktos wczesniej nazwal* demokratyzacja w stylu amerykanskim*czy w jakim kolwiek innej postaci nigdy tak do konca sie nie sprawdzi i nie przyjmie.

 41. 41 Jotko, 23 marca:

  Przeczytałem wcześniej komentarz,który mnie bardzo zastanowił.Rzeczywiście,czy którykolwiek obecny polityk(przywódca) w Polsce mógłby liczyć na to,że Polacy chwycą karabiny w dłoń i będą go bronić w obliczu prawdziwej wojny , a nie tej zniczowo-pomnikowej?Raczej wątpię.

 42. 42 Podpis, 23 marca:

  No wlasnie jak ktos bardzo madrze zauwzyl dlaczego nie bronia cywiluw w palestynie, to jets ciekawe , ale przeciez to jest jedno z niewielu miejsc na swiecie gdzie amerykanie nie maja nic do powiedzenia ,bo tam rzadzi izrael i … a tylko im nie moga sie przeciwstawic amerykanie i cala europa zachodnia taka cudowna i troskliwa.

 43. 43 wahda, 23 marca:

  bardzo trafna społeczno- polityczna analiza Kraju. Pracowałem 3 lata na wschodzie Libii
  (Derna) i faktycznie – poparcja dla Przywódcy wśród libijskich znajomych rzadko spotykałem – mimo to w każdym domu zobaczyć można było wiszący portret Kadafiego. w/g mojej oceny największy problem Libii to mentalność tych ludzi – bardzo długo trwać będzie normalizacja Kraju

 44. 44 krysiunia, 23 marca:

  ktos to nakreca i to zdrowo to jest wrzystko zaplanowane jak juz tak chca pomagac to nich pomoga czeczenom co sa mordowani

 45. 45 olo34, 23 marca:

  wlasnie dlacze go nie chca wprowadzac demokratyzacji w stylu amerykanskim w palestynie , tam wolno z jednej i drugiej strony zabijac ludnosc cywilna . Conajwyzej pogroza palcem i tyle a tu nagle zebralo im sie na walke i nadanie sobie tytulu obroncuw ucisnionych

 46. 46 olo34, 23 marca:

  czeczenia to juz wogule jest taki przyklad troski o ludnosc cywilna jak sie patrzy

 47. 47 hohobo, 23 marca:

  nic nie wiecie heheehee

 48. 48 Vox clamantis, 23 marca:

  1985 – a może Twój ojciec powinien jeszcze pojechać do Korei Północnej – tam by dopiero poznał prawdziwy raj…

 49. 49 Podpis viki, 23 marca:

  Dlaczego nie pomagają tam gdzie rzeczywiście jest bieda lub kataklizmy. W momencie katastrofy ekologicznej i dramatu w Japonii propaganda NATO wymyśla nieistniejący problem w Libii i atakuje zbrojnie suwerenne państwo. Sarko, Obama i cała reszta go home!
  Opamiętajcie się!
  Sarkozy’iemu wydaje się, że jest de Gollem, powinin się pajac leczyć i trzymać z daleka od polityki bo się do niczego nie nadaje!
  Jak się tu dziwić, że w efekcie powstają takie organizacje jak Al-Kaida. Ten atak na Libię również będzie miał odzew (oby nie na Europę).

 50. 50 Obserwator, 23 marca:

  W Afganistanie oprócz bezdroży,skał i piachu nic nie widać – a jednak – jest tam cała tablica Mendelejewa wartości biliona dolarów .
  W Libii cała ta zadyma z pewnością też jest o jakiś fragment tablicy Mendelejewa tylko jeszcze nam tego nie zdradzono.
  Ameryka, Anglia, Francja za darmo nie kiwną nawet palcem.
  Gdy obalą niby reżim Kadafiego za zrzucone bomby i pociski rakietowe po milion dolarów sztuka każą sobie zapłacić jak Anglia Polsce po II Wojnie Światowej, za jej obronę przez Dywizjon 303 i inne,

 51. 51 tekla, 23 marca:

  bardzo dobry artykul szkoda ze malo takich .ameryka ite kraje ktore napadają na inne kraje to są terrorystami prawdziwymi anie wymyslac alkaidy i tp. moze niebawem sieokazac ze napadną nanas bo mamy zloza gazu lupkowego teraz kolej na Iran bo caly czas ameryka szuka pretekstu do napasci a nato isojusznicy ameryki to zaakceptoją bo caly czas chcą wyprobowac broń obluda i hańba dla nas ze mamy takich przywódcow

 52. 52 Jotko, 23 marca:

  Muszę to w końcu powiedzieć,bo mnie zgniata w środku.1984 wybudowane nowe osiedle-Kadafi dał im mieszkania za darmo.Oni w halabijach ze swoimi dromaderami wykradli cały złom z tych nowych osiedli i rozbili namioty przed blokami. Bo taki obyczaj.Teraz społeczeństwo się wzbogaciło.
  Trzeba wprowadzić nędzę,bo lepiej się rządzi.JANKESOM

 53. 53 krysiunia, 23 marca:

  zobaczymy jeszcze jak niedlugo zaczna bronic ludnosc w innym kraju arabskim to chodzi nie tylko o libie

 54. 54 tekla, 23 marca:

  dlaczego ameryka narzuca silą krajom arabskim demokrację w stylu amerykańskim to są kraje o innej kultórze dlaczego te kraje się nie zjednocza i nie pogonią ich itych ktorzy im pomagają ,tylko dlatego są bezkarni zobaczcie jak izrael mordowal palestyńczykow i dlaczego Nato i ameryka nie napadly naizrael wobronie palestyny to jest zwykla bandycka napasc

 55. 55 emerytka, 23 marca:

  No właśnie, wprowadzmy w szkołach religioznawstwo, kulturoznawstwo i inn, bo to być może najważniejsza wiedza, aby w ślepo nie popierać amerykańskiej, kowbojskiej niby demokracji. Jak amerykanie szukali swojego pilota, to przy okazji zranili 6 libijczyków, a jeden został inwalidą, to co?, tak niby ochraniają cywili. Jakie to zakłamanie, świat to powinien sprawiedliwie ocenić. O ich ropę im chodzi nie o żadną pomoc dla cywili. Ci rebelianci to jacyś podpuszczeni zdrajcy i rozrabiacze, bo nawet nie potrafią zdefiniować o co im chodzi. Ani o biedę, ani o rządzenie, ani żadną inną zmianę, tylko rozrabiają na zlecenie. Ich kultura życia jest inna niż nasza nawet i nie możemy ich nawracać na nasz sposób ani niczyj inny. To głęboka religia, wierna, może o wiele lepsza od naszej….a gdy jej wogóle nie znamy, to nie uszczęśliwiajmy na naszą modłę…No Sarkozi, popisałeś się jak sfrustrowany koleś, a może ci to jeszcze bardziej zaszkodzi…

 56. 56 hh, 23 marca:

  Dlaczego amerykanie nie wprowadzają swej demokracji w kraju gdzie jest nędza i im pomagają tylko tam gdzie są minerał gdzie można się wzbogacić na okradaniu podbitego narodu i nazywają się wyzwolicielami

 57. 57 volta, 23 marca:

  Inaczej niz MY? Co za MY? To znaczy sie KTO Wy jestescie? ze inaczej widzicie?

 58. 58 Jola, 23 marca:

  Nie wierze mediom, podaja wszedzie to, co im kaze rzad, nigdzie media nie sa prawdomowne, to manipulacja ludzmi dla ich potrzeb, co do Libii, nikt nie mial prawa ingerowac w ich sprawy, tu chodzi o rope, dlaczego USA nie ingerowalo w Gazie?
  Ingeruja tylko tam, gdzie moga w obecnym kryzysie wzbogacic sie bogactwami krajow, ktore atakuja.
  Tylko jedna jest prawda : Libia – ropa,,
  Polska – lupki gazowe.

 59. 59 magda, 23 marca:

  Amerykanie to najwięksi teroryści na świecie
  Ropa i jeszcze raz Ropa mam na dzieje że kadofil wygra tom wojnę

 60. 60 Podpis, 24 marca:

  niech zachód demokratyzuje Koreę Płn. i broni tam praw człowieka

 61. 61 Diakon, 24 marca:

  Irak ropa a teraz Libia . Robia co chca . U nich bieda sie robi to gangsterke uprawiaja

 62. 62 Diakon, 24 marca:

  Robia to pieknie w bialych rekawiczkach. Z nami to nie musza sila bo maja Tuska i jego ekipe do tych zadan . Bandyci i tyle . Mam nadzieje ze kraje arabskie dadza im pstryczka w nos i zjednocza sie przeciwko USA i ich slugom a to ze ucierpi ludnosc cywilna ich nie interesuje . Ropa ,ropa dawac rope zdaje sie krzyczec Obama i Sarkozi.Dlaczego nie pójdą do Somali,Zimbabwe lub Konga – bo tam nic nie ma . Banda TERRORYSTÓW to ich powinni karac za ludobójstwo !!!!

 63. 63 Pindellina, 24 marca:

  Pośpiech w interwencji zbrojnej USA i Francji na Libię jest zadziwiający i na pewno nie pozbawiony chęci zysku z Libijskiej ropy. Na świecie jest duża ilość państw od dawna w stanie wojny domowej np. Somalia gdzie po dziś dzień panuje anarchia, Sudan i jego rzeczywista dyktatura- dlaczego nikt nie pomoże Sudańczykom odzyskać niepodległość, śmierć w Sudanie poniosło ponad dwa miliony osób, Sierra Leone, czy Algierii gdzie wojna domowa traw od ponad 10 lat itd. -gdzie jest Ameryka i Francja pytam się? Ameryka i Francja wyzwala libijską ropę pod pretekstem ochrony ludności cywilnej.

 64. 64 Pindellina, 24 marca:

  USA jest imperium militarnym ,finansowym i politycznym tego globu a swoją pozycję zawdzięcza podobnym interwencjom militarnym ( IRAK, ZAIR itd) j ak ta w Libii.
  USA sprytnie manipuluje za pomocą wywiadu a potem zarzuca przywódcom bogatych państw posiadających złoża naturalne np. ropę – LIBIA czy diamenty – ZAIR teraz KONGO, reżim dyktaturę lub komunizm potem pod pretekstem wyzwalania tych państw spod wszystko jedno jakiej władzy atakuje to państwo zbrojnie wybijając najwięcej cywilnych niewinnych ludzi a wszystko to w imię wpływów i zysków- aby potęga rosła w siłę. Bogaci tacy jak USA nie znają litości ani nie mają granic a przyświeca im chęć zysku powodująca że nie śpią tylko skrupulatnie planują, manipulują i wyzwalają.
  Ludzkie życie nie ma dla nich większej wartości im więcej zginie cywili tym lepsza sytuacja dla USA, przecież potem postawią tym razem Gaddafiego przed trybunałem i osądzą go Amerykanie za Amerykańskie ludobójstwo.
  USA ma ogromną siłę manipulacji medialnej, politycznej, finansowej i militarnej mogą bez problemu manipulować wynikiem głosowania w ONZ, Libia jest tego przykładem.
  Los Libii i Gaddafiego jest przesądzony tak jak los Iraku i Husajna pomimo że na użytek USA sfałszowano raport a jako dowodem posługiwano się zeznaniami jednego świadka.
  Rosja czy USA mogą posiadać broń jądrową ale Irak to już byłoby zbyt niebezpieczne i tam koniecznie pod tym pretekstem trzeba było wymordować w większości ludność cywilną – a prawda jest taka że Husajn nie chciał płacić haraczu od sprzedawanej ropy. Irak jest teraz zburzonym państwem o niestabilnej sytuacji politycznej i licznych zamachach terrorystycznych.
  Sytuacja jaka jest teraz w Libii jest bardzo podobna do tej w Iraku sprzed wojny, Gaddafi nie chce się dzielić z Ameryką zyskami z ropy jak to ma miejsce w Arabii Saudyjskiej – Gaddafi musi odejść a naród libijski umrzeć.
  Popierajmy dalej taką politykę USA to z cała pewnością zapędzą nas w kozi róg za dług narodowy jak to miało miejsce np. w EKWADORZE.

 65. 65 Pindellina, 24 marca:

  Czy jeszcze nie widzicie, że te hordy biednych, zdziczałych i ogłupiałych libijskich Arabów są tylko marionetkami imperialistycznego Zachodu ? Zachód potrzebuje ich jako pretekstu do „wyzwalania” Libii. Po „wyzwoleniu” Libii skończy się bajeczka o bohaterskich powstańcach.

  A co będzie dalej?

  Niedawni bohaterowie demokratycznego „powstania” okażą się niebezpiecznymi terrorystami, fanatykami religijnymi, ludobójcami i przestępcami. Już nie będą potrzebni Ameryce jako pretekst do interwencji zbrojnej w Libii. Odwrotnie, właśnie za swój nadmierny arabski patriotyzm i religijny fanatyzm szybko zostaną zlokalizowani i wybici po obławie takiej jak obława na mudżahedinów w Afganistanie. Ci libijscy „powstańcy”, którzy cudem przeżyją, zagoszczą w Guantanamo na stałe.

  Postarajcie się nie być naiwni.

  ***

  Pamiętacie uzbrojonych i wylansowanych przez USA afgańskich bohaterów wojny z Rosją? Dopóki ci dzicy islamiści w Afganistanie strzelali do Rosjan, byli gloryfikowanymi przez USA bohaterami. Właśnie wtedy Osama Bin Laden był przyjacielem i sojusznikiem USA, ponieważ strzelał w Afganistanie do Rosjan. Islamscy pupile Ameryki walczący z Rosją w Afganistanie byli kochani, dopóki służyli Amerykanom do zwalczania Rosji. A potem?

  Wiecie, co rząd USA zrobił ze swoimi afgańskimi pupilami? Wysłał do nich marines i amerykańscy marines zrobili afgańskim dzikusom totalną masakrę. Niedawni bohaterowie walki o wolność nagle okazali się niebezpiecznymi terrorystami. Resztę życia dzicy afgańscy mudżahedini – pupile Ameryki – spędzą w Guantanamo.

  ***

  Amerykanie myślą perspektywicznie. Mają już przygotowane listy Libijskiej opozycji do odstrzału dosłownie i w przenośni. Hillary Clinton jasno oświadczyła, że Ameryce nie jest po drodze ze wszystkimi libijskimi powstańcami. Co więc zrobi Hillary Clinton z tymi powstańcami, z którymi Amerykanom nie będzie po drodze?

  Amerykanie mają już przygotowane nowe klatki w Guantanamo i kilkadziesiąt tysięcy par nieużywanych par kajdanek na nogi i ręce. Skąd to wiem? Znikąd.

  Po prostu postarałam się myśleć kategoriami amerykańskiej polityki zagranicznej.

 66. 66 Kamila, 24 marca:

  sie zrobi w europie goraco wystarczy spojrzec na obraz salvadora dali!

 67. 67 kjnm, 24 marca:

  „Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
  Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
  Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.
  Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
  Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.” – z M. N.

 68. 68 Gienek, 15 kwietnia:

  Kto takie głupoty wypisuje i kto za tym stoi, co propaganda wciska głupotę.

 69. 69 Grzegorz jerzy Gniady, 23 kwietnia:

  Świetny artykuł.NATO interweniując w Libii sieje tylko ferment i popełnia zbrodnie przedlużania wojny domowej.Zachód nigdy nie zrozumie Wschodu.Pułkownik Muammar Al-Kaddafi cieszy się dużą popularnością w Trypolitani i zerową w Cyrenajce.Ta rewolucja to w dużej mierze wojna klanowa z pewnym odcieniem fundamentalistycznym(Cyrenajka zawsze była konserwatywna a Trypolitania lewicowa).Gdyby nawet obalono pułkownika do może dojść do chaosu i anarchii przy ktrej dzisiejsza wojna to pikuś.Do Libii jak ulał pasuje hasło: ,,szanuj szefa swgo możesz mieć gorszego”.ALLAH AKBAR!!!

 70. 70 Podpis, 25 kwietnia:

  przychodzi mlody czlowiek do ksiedza po porade. prosze ksiedza na swiecie jest tyle zla niesprawiedliwosci przemocy chcialbym to zmienic co mam robic ? to przestan trzaskac drzwiami

 71. 71 Seba H, 13 października:

  kadafi wyprowadził ten kraj z nedzy (przynajmiej zachodnią część) dał ludziom żywność i wodę , dał im szansę na normalne życie. Popełnił tylko jeden błąd nie przygotował się na swój upadek.