Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Dobrzy litewscy patrioci kontra dobrzy polscy patrioci

26 kwietnia 2011, | Kategorie: Fotofelietony i filmy | 103 komentarze

Polacy na Litwie to temat, który dobrych litewskich patriotów doprowadza do rozpaczy jeszcze czarniejszej, niż Ruch Autonomii Śląska dobrych patriotów polskich. Histeria obojga narodów na Litwie narasta, a w jednym z ostatnich odcinków litewskiego programu telewizyjnego „Dar Paziuresim” dobrzy i weseli litewscy patrioci obśmiali dobrych polskich patriotów, którzy też zostali – w sumie – przedstawieni w programie jako całkiem weseli.


Rzecz jest trochę przydługawa i momentami nudnawa, ale trzeba przyznać, że polski profesor udowadniający polskość Litwy, ponieważ „kopał, i kopał, i kopał na cmentarzu” i dokopał się do starożytnych wąsów, prawdziwie polskich – jest ujmujący. Równie cudowny jest poruszający polski martyrologiczny serial „Ojciec”.

Pierwsze pięć minut – po litewsku. Dalej już po polsku. Albo raczej w języku, który dobrzy litewscy patrioci wyobrażają sobie, jako polski.

Jeśli chodzi o tę ostatnią pieśń, to pomysł jest całkiem niezły. „Trys milijonai”, piosenka Marijonasa Mikutaviciusa (tutaj przedstawionego jako posłusznie spolonizowany Mariusz Janusz Mikutowicz) to hymn litewskiej reprezentacji koszykówki, zwany nieoficjalnym hymnem Litwy.

Pomysł, żeby zaśpiewać go po polsku był niezły. Tylko skąd ten dziwaczny polski tekst?

Proste. Wystarczy skopiować oryginalny tekst piosenki:

Galbūt per daug ir per ilgai mes kariavom,
Galbūt per ilgai kartojom žodį „šlovė” (jė-jė, jė-jė)
Gal kartais per daug iš kitų reikalavom
Ir kartais per tyliai mes norėjom nugalėt.

Bet ir aš ten buvau,
Laimingas pergalės dainas dainavau,
Iškėlęs du pirštus į dangų laikiau,
Nes nugalėtojų jau niekas neteis,
Į juos akmens nepaleis.
Viskas buvo seniai –
Tu per ilgai per ramiai gyvenai,
Bet mano gyvas kraujas vėl atsigaus,
Kaip atsigauna žolė po gero lietaus.
Jė jė jė jė

Nesikankink dėl medalio,
Bet verta kovot ligi galo dėl savo garbės,
Pabandom iš naujo,
Nors esam pasauly tik trys milijonai,
Neliek savo kraujo dėl aukso,
Nes būsi legenda,
Kol nepraradom vilties,
Net jeigu ir vėl
Tik per klaidą netapom mes čempionais.

Ir aš tūkstantį kartų sakiau savo draugui:
„Mes geri, mes galingi, mes šiandien laimėsim”,
Ir jis sakė „nė velnio”,
Ir jis tūkstantį kartų buvo teisus, bet
Bet geriau negyvent negu visai netikėt (jė).
Nenuleidžiam galvos, net jeigu mums nesiseka
Devynis kartus iš eilės.
Juk mes ne iš tų,
Kur pralaimi dar nenugalėti.
Ir nebelieka jau baimės,
Kada viskas nurimo ir baigės,
Gali numirt iš nevilties ar iš laimės,
Net jei žaidi tik šachmatais arba dartais.
Juk būna, kad kartais
Lieki vienas be draugo
Ir jauti, jog kažkas tave saugo.
Mes per vieną naktį dideli užaugom
Ir mes galingi iš naujo (jaho, jaho, jaho).

Nesikankink dėl medalio,
Bet verta kovot ligi galo dėl savo garbės,
Pabandom iš naujo,
Nors esam pasauly tik trys milijonai,
Neliek savo kraujo dėl aukso,
Nes būsi legenda,
Kol nepraradom vilties,
Net jeigu ir vėl
Tik per klaidą netapom mes čempionais.

A następnie wkleić go w google translatora.

A tutaj – oryginał.

Przy okazji – Polacy naprawdę powinni zdać sobie sprawę z faktu, że wszystkich Litwinów jest „trys milijonai”. Czyli trochę więcej, niż mieszkańców Warszawy i Krakowa razem. I niech to wpłynie na nasze postrzeganie i ocenianie polsko-litewskiego konfliktu.

Ale jako, że jego dotychczasowy przebieg raczej nie pozwala się spodziewać, by w tym polsko-litewskim okładaniu się po głowach jedna albo druga strona miała do siebie jakikolwiek dystans i podjęła mądrzejsze i bardziej skuteczne kroki, niż uparte wyliczanie swoich racji i krzywd, czekamy na eskalację konfliktu, noty protestacyjne i pikiety. A może i wyprawę krzyżowych szwadronów do Wilna, by wymusili na Litwinach szacunek do polskości. A im bardziej Polacy będą się radykalizować, tym bardziej histeryzować będą Litwini, i tym bardziej przymuszać do litewskości, co przyniesie efekt dokładnie odwrotny, podobnie, jak apokaliptyczny raport PiS na Śląsku, który przysporzył Jerzemu Gorzelikowi tyle osób narodowości śląskiej, o ilu do niedawna tylko marzył.

I jako, że takie wymuszanie w krajach demokratycznych jeszcze nigdy nikogo do niczego nie przekonało, czego wymuszający jakoś nie potrafią zauważyć – możemy liczyć na to, że spektakl będzie trwał długo.

Polonia litewska, jakiej nie znacie. Czyli „Alternatywna historia Polski, która wydarzyła się naprawdę” na AHistoria.pl

A to jako bonus:


103 komentarze do “Dobrzy litewscy patrioci kontra dobrzy polscy patrioci”

 1. 1 ya, 26 kwietnia:

  większego badziewia nie widziałem , przecież to jest poziom rynsztoka , to towarzystwo mające niesamowite kompleksy wobec Polski i Polaków nie potrafi nawet w inteligentny sposób zakpić , żenujące i stawiajace Litwinów na poziomie tego co wyżej wspomniałem

 2. 2 Zdzichu, 26 kwietnia:

  Naśmiewają się z Polaków a sami są mniejsi i słabsi od nas i bedą na kolanach błagać Polskę o pomoc, kiedy ruscy do nich „wjadą”

  Cwaniaczki bez pokrycia. takie moje zdanie.

 3. 3 alem, 26 kwietnia:

  Pamiętacie Vytatausa, tego z bitwy pod Grunwaldem? Co najmniej 5 razy zmieniał sojusze w okresie kilkunastu lat, zdradzał i kombinował i tak jest z Litwinami do dziś!

 4. 4 cynik, 26 kwietnia:

  Co tu komentować , dziękować sp.Kaczyńskiemu ,jego to zasługa!

 5. 5 gość, 26 kwietnia:

  Sami Litwini pchają się w łapy Niedźwiedzia, ze wschodu który szybko rozwiąże ich
  nieposkromioną głupotę i idiotyczne kompleksy.

 6. 6 Polak, 26 kwietnia:

  Ci Litwini to zawistni nieudacznicy którzy nam zazdroszczą. Żałość po prostu

 7. 7 fiodor, 26 kwietnia:

  Najsmutniejsze jest to, ze Litwini wrogów upatrują w Polakach, mimo że Rosjan jest kilka razy więcej, maja większe wpływy i dużo większą kasę…

 8. 8 slawek, 26 kwietnia:

  tak lubia rudego i bula pala gafe komuruskiego

 9. 9 aro, 26 kwietnia:

  Totalna beznadzieja .Flaki z olejem. Widać że zakompleksiony naród. Ciekawe gdzie byliby dzisiaj gdyby nie MY. Poziom ja bym określił nawet niżej na poziomie rur kanalizacji sanitarnej.

 10. 10 Chesyo, 26 kwietnia:

  Po prostu żenada! Myślałem że sam się pośmieje 🙁

 11. 11 DobryKosmopolita, 26 kwietnia:

  Ruscy to Ci w pustą głowę Zdzichu weszli już i opróżnili resztki galarety. Faktycznie Polska to supermocarstwo i wszyscy nas proszą o pomoc w konfliktach na świecie z tym, że zawsze wychodzimy na tym jak Zabłocki na mydle…a polityka po 89r robi takim jak Ty wodę z mózgu o ile jeszcze gdzieś jest na niego miejsce, bo rusofobie przeszczepia się już po urodzeniu dla ludzi nie majach swojego zdania, a brak logicznego i trzeźwego myślenia jest już tylko następstwem podziału politycznego. Niech mi nikt tu żaden lewicowiec ani prawicowiec nie mówi, że logicznie myśli i jego ideologia jest lepsza, bo o tym napisałem już wcześniej. Albo sięlogicznie myśli albo staje się lewakiem bądź prawicowcem. A już tego wylewania żali o historyczne fakty i prawdy już słuchać nie można. Dobrze jest biadolić w Internecie o takich rzeczach, które już się wydarzyły ale nikt nie walnie głową w kant biurka i nie obudzi się w 21 WIEKU -kwietniu roku bieżącego gdzie dookoła dzieje się tyle bez naszego wpływu -dlaczego ? Bo jesteśmy pokoleniem pierwszego biernego marudzącego widza z za szklanych ekranów. Lubimy krzyczeć ostatnio o Katyń i pragniemy szczerze nazwania tego oficjalnie ludobójstwem i mamy nadzieję, że więcej takie scenariusze nie powstaną. Tymczasem…gdzieś w kraju bliskiego wschodu istnieją obozy koncentracyjne gdzie co dzień mordowane są całe rodziny [kara 3 pokoleń] niewinnych ludzi przez komunistów. Gdzie w tej sytuacji są zaciekli antykomuniści czy antyfaszyści ? Pewnie, że grać kozaka w Internecie czy wśród znajomych jest łatwo, obić mordę komuś na ulicy nie rozróżniając zwykłego chuligaństwa od bronienia ideologii i praworządności, ideałów demokracji ale ilu z was coś zrobiło aby żyło nam się lepiej tu w Polsce jak i innym za granicą. Jeżeli chodzi o przeszłość to krzyczycie głośno marnując setki terabajtów binarnych danych ale jeżeli ktoś wspomni o tym co się dzieje teraz widać jedynie pogwizdywanie i myślenie o jutrzejszym obiedzie. Żeby się gdzieś wypowiadać -czy to Internet czy publicznie trzeba mieć o czym mówić jako podstawę i trzeba mieć pewną konsekwentną postawę. Inaczej zostaje polityczno populistyczne kłamstwo nakręcające trybiki w machinie błędnego koła nie mającego sensu, celu ani końca !

 12. 12 Bardzostarywyborca, 26 kwietnia:

  Spójrzcie na mapę pogody! Odsmażanie antypolskich fobii rodem z zapyziałej Litwy tzw. Kowieńskiej – to aktualny temat z życia politycznego na Litwie w Unii Europejskiej! Żałosny program w dziwacznie nieudolnym wykonaniu; szkoda mi tylko tej ładnej litewskiej lektorki języka „polskiego”, chętnie bym ją wycałował w ten języczek…

 13. 13 albert, 26 kwietnia:

  zamknąć granicę z gamoniami i poczekać aż
  zmądrzeją

 14. 14 bux, 26 kwietnia:

  szkoda mi że Litwini tak zgłupieli, nie wiem czego oni sie boją, ich kompleksy wobec Polaków są ogromne, szkoda bo to bliski nam Poakom naród, chyba najbliższy w Europie, a niestety obecnie najbardziej nas nienawidzący, nawet Ruskie i Niemcy są nam przyjażniej nastawieni

 15. 15 RUTER, 26 kwietnia:

  Ciekawie podsumował caly ten program „przewodnik” po Wilnie: Polak pan, a Litwin cham.

 16. 16 m1, 26 kwietnia:

  Jak widać kompleksy i głupota są ponadnarodowe. U nas ci tego też nie brakuje. Choć zgadzam się z ya, że poziom materiału jest rynsztokowy.

 17. 17 chwilowo_mieszkam_na_Litwie, 26 kwietnia:

  Autor zakłada analogię pomiędzy RAŚ i Polakami na Litwie. Błąd – naród śląski nie istnieje i jest efektem wojny polsko-polskiej (będziemy tego jeszcze żałować). Natomiast Polacy na Litwie byli i są od wieków. Stawianiu tu znaku równości jest równie uprawnione co porównywanie religii katolickiej z religią Jedi – którą podobno w podobnym spisie w UK wskazało kilka procent ankietowanych.
  Paradoksalnie – tylko twarda polityka Polski przynosiła bardzo dobre rezultaty (Żeligowski, ultimatum 1938). Oczywiście czasy nie te, ale właśnie teraz warto naszym wspaniałym Litewskim przyjaciołom wskazać właściwe relacje pomiędzy naszymi krajami. 20-letnia polityka ustępstw spowodowała poczucie bezkarności wobec wszelkich działań wymierzonych w Polaków na Litwie i świadomość że jesteśmy źle rządzonym, du….ym krajem, zamieszkałym przez głu…ów, których można zwodzić byle obietnicą że „zaraz po wyborach zajmiemy się tym problemem”.
  Znamienne, że najprawdopodobniej Litwa wycofa się z ustawy dotyczącej lithuanizacji nazwisk – ale nie na skutek próśb polskich władz (mają to gdzieś), ale na skutek protestów Litwinek wychodzących za mąż za obcokrajowców, które chcąc pozostać obywatelami swego kraju nie mogą mieć nazwiska męża – Smith, tylko Smithiene czy jak tam sobie bracia Litwini ustalili.

 18. 18 Polska_centralna, 26 kwietnia:

  Wilno lepiej oddać Ruskim, zrobią od razu porządek 🙂 A Litwini – śmieszny, mały, zakompleksiony naród. Nawet pisać i drukować muszą po rusku, żeby ktokolwiek chciał ich przeczytać. Teraz – ten całkowity upadek gospodarczy na Litwie i masowe emigracje Litwinów – już częściowo widać skutki ich polityki: Polacy na Litwę nie jeżdżą, a inni ją olewają, bo czym jest małe, niczym nie wyróżniające się Wilno obok Helsinek, Królewca czy Petersburga. Ba, Gdańsk jest dla zachodniego turysty lepszy. Litwą najbardziej interesują się Polacy, ale to pozostałości niezdrowego romantyzmu…

 19. 19 Szmaukszta, 26 kwietnia:

  Mało kto wie ze Litwini to kolaboranci Hitlera.W PONARACH k/ Wilna mają swe miejsce chańby gdzie zamordowali 100 tyś ludzi.Szaulisy-Kałakutasy patryioci Litewscy którzy z Hitlerem chcieli budować swoje państwo.Teraz też mają ciągoty faszystowskie dlatego Polacy im kością stają w gardle bo znają ich grzechy zbyt dobrze.Litwini nigdy naszymi przyjaciólmi nie byli bo zawsze nam słuzyli, to naród nadający sie tylko do posługi.

 20. 20 Bardzostarywyborca, 26 kwietnia:

  Bardzo fajnie zaśpiewał po polsku:
  http://w56.wrzuta.pl/audio/556lsIF4YUp/marijonas_mikutavicius_-_trys_milijonai
  Litewska piosenka, grana zazwyczaj podczas imprez sportowych. Stała się nawet nieoficjalnym hymnem narodowej drużyny koszykarskiej Litwy – największego sukcesu niepodległej po latach Litwy. Brawo!

 21. 21 wujek, 26 kwietnia:

  ha,ha polaczki, nawet na Litwie się z was śmieją.

 22. 22 pavlas, 26 kwietnia:

  Ależ żałosny poziom – przecież tu nie ma żadnej fabuły, żadnego sensu, ani końca ani początku. Żenujące doprawdy, jeżeli porównać Czechów i Litwinów to niebo i ziemia. Litwin nie wie w którą stronę kamerę trzymać…

 23. 23 Janusz, 26 kwietnia:

  Z kogo sie śmiejecie Jedynie Prawdziwi Polacy. Patrzcie jak dla was Litwini są śmieszni, prawda?
  A teraz posluchajcie Niemców i Rosjan dla ktorych obzdyczony i samouwielbiajacy sie Polak to błazen , mały czlowieczek nie potrafiacy samodzielnie nawet roweru wyprodukować a mający się za pana , tylko że temu panu cościk słoma wystaje z butów .
  Zastanówcie się nad sobą i raczej pokażcie światu że jesteście kimś a nie bandą nieudaczników . Trzeba Polakow mieszkajacych na Litwie uświadomić . Polska nie będzie z Litwą prowadziła wojny tylko dlatego, że im nie chce sie uczyc języka litewskiego. Im sie w ogóle niechce niczego uczyć i stąd te prześmiewki . Tak kochani nie jesteście w niczym lepsi od innych może nawet gorsi , ale talent macie tylko do robienia sobie wrogów na całym świecie .

 24. 24 Bardzostarywyborca, 26 kwietnia:

  Już na Litwie nie ma nawet 3 milionów – Litwa wyludnia się, młodzież ucieka za granicę… Komu najbardziej na tym zależy? Wiedzą o tym twórcy tego programiku? Może nie, to podpowiadam: Rosji!

 25. 25 Olek, 26 kwietnia:

  Ten się śmieje kto się śmieje ostatni!!

 26. 26 kokoko, 26 kwietnia:

  Ha ha ha ha ale się uśmiałam! Koncert życzeń i ta kapitalna piosenka!! Babka rozwala! Widać było że ledwo powstrzymywała śmiech! Dobreee!!

 27. 27 herbata, 26 kwietnia:

  hehe, a jak już była herbata to nie powiedzieli jak po inszemu jest, bo chyba maja tylko z ruskiego „ciaj”
  Ta babka wypowiadała polskie słowa z niemieckim akcentem.

 28. 28 Kowalski, 26 kwietnia:

  czytajac te wpisy poraz kolejny dochodzę do wniosku,że Polacy to debile. Tak mało samokrytyki.Nie widzą u siebie tej bezmyślności i głupoty. Nie pojmują,że to właśnie ta polska głupota w przeszłości doprowadziła do rozbiorów Polski. Polska od zawsze oparta była na warcholstwie, głupocie, pijaństwie, złodziejstwie i zdrajcach. Targowica w Polsce jest nadal modna i pewnie to nie zmieni się nawet za 500 lat.

 29. 29 KRakus, 26 kwietnia:

  Boże , jak łatwo pokazać lwi pazur, trochę skrupulatności drogówki mazowieckiej i podlaskiej, troche gorliwości Straży Granicznej podlaskiej i lubuskiej i …. za sekundę bedą nas kochać.

 30. 30 Abrolt, 26 kwietnia:

  Niestety, ale większość komentarzy jest w znacznej mierze słusznych, choć chyba z tymi obelgami pod adresem Litwinów to jednak przesada. Zgadzam się że program ma jeden niewybaczalny grzech – po prostu jest zupełnie nieśmieszny. Niejeden raz śmiałem się z dowcipów na nasz temat, bo takie żarty potrafią też wiele powiedzieć o tym jacy jesteśmy naprawdę i wcale mi to nie przeszkadzało, że jestem Polakiem. Ale tu rzeczywiście kompletnie nie można wyczuć „co jest grane” i co ma być zabawne. Wiecie co? – ci Litwini chyba rzeczywiście mają jakieś gigantyczne kompleksy. Niedługo się dowiemy, że Kopernik też był Litwinem – czyli „Kopernikiczius”

 31. 31 aras, 26 kwietnia:

  Coz tu komentowac, takie „cos” wynika z tego ze byli sowiecka republika, nie ich wina.

 32. 32 wojtek, 26 kwietnia:

  mam wielu przyjaciol litwinow. to co tutaj czytam przyprawia mnie o smiech. zanim ktos cos powie o Litwinach niech ich lepiej najpierw postara sie poznac:)

 33. 33 Magik, 26 kwietnia:

  Litwa należy do Polski !

 34. 34 SAFANDULA, 26 kwietnia:

  Kochałam Litwę bo moja matka tam się urodziła /w Wilnie/ wstyd mi za was Litwini .

 35. 35 sabaka, 26 kwietnia:

  A niech ich sobie ruscy wezmą. Z nami chcą walczyć to niech się staną Ruskimi bo widać tego chcą. W sumie to lepiej nam się bratać z krajami które coś znaczą i mogą nam pomóc w razie czego a nie z malutkim zakompleksionym nic nie znaczącym krajem. Polaków stamtąd wywieźć i zamknąć sprawę wspólnej historii.

 36. 36 Kristaps, 26 kwietnia:

  Może i jest w tym programie trochę kpiny z Polaków, ale ja bym to odebrał bardziej jako kpinę z polskich megalomanów, którzy próbują na siłę przekonać Litwinów, że też są Polakami. Prawda jest taka, że choć mamy bardzo dużo wspólnego, to jednak oni mają swoją kulturę razem ze swoim językiem całkiem różnym od polskiego. Sami wywalczyli sobie wolność i swoje państwo, niech je mają więc. A my powinniśmy zostać dobrymi sąsiadami, bo mimo wszystko wciąż więcej nas łączy niż dzieli.

 37. 37 Picanty, 26 kwietnia:

  Te programy to są takie programy idiotów dla idiotów. Jak to u litwinów.

 38. 38 życzliwy inaczej, 26 kwietnia:

  Świetny i trafny jest ten kabaret z polskiej telewizji (jej oferty programowej: lekcji mody z TVN Style, talk show w każdej stacji, mdłych seriali w każdej stacji, polsatowskiej kultury disco polo, bezustannych konkursów i losowań nagród na każdym kanale, tandetnych show ze sportu oraz gadających głów z tłem Warszawy). Jest też zauważona, ich może nawet razi, nauka języka polskiego oraz poradnictwo językowe uskuteczniane przez TV ale to akurat jest chwalebne. Niestety przez pryzmat Bronków, Mietków, Tadków i Jacków Polska kojarzy się na świecie z wąsami, pieniactwem, tureckimi sweterkami, disco polo i brakiem higieny.
  Znajomość Polski ogólnie jednak słaba, pochodząca z tranzytu przez PL do z nowo zakupionym nastoletnim autem z Niemiec, wypadów zakupowych do Ełku i Białegostoku oraz na podstawie oglądania polskiej tv (widać mimo wszystko jest lepsza od litewskiej skoro tak ją znają na wylot :p).

 39. 39 Churchill, 26 kwietnia:

  Chyba im trzeba przypomnieć Lucjana Żeligowskiego… Ciakawe jak się zachowają słysząc znowu: „Wodzu, prowadź na Kowno!” 🙂

 40. 40 fenol, 26 kwietnia:

  czy trafiłem na stronę międzynarodówki socjalistycznej, bo takie mam wrażenie?

 41. 41 zbigniew, 26 kwietnia:

  Kogo w Polsce obchodzi ten problem? Chyba tylko ludków z rejonów przygranicznych z Litwą i innych frustratów. 99% Polaków ma inne realne dylematy, a nie zajmowanie się sprawami sąsiedniego kraju. Pozdrawiam.

 42. 42 Maryna, 26 kwietnia:

  Nie bójta się, bo my sami w strachu.

 43. 43 antonio, 26 kwietnia:

  Tak…, to jest bardzo smutne, nigdy nie myslalem ze az takie maja niedowartosciowania, bardzo lubie Litwinow, nawet i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Polnocnej gdzie spotykam Ich b. wielu, sa bardzo ,, zaszufladkowani,, nigdy sie nie wie co uczynia badz jak zareaguja, podczas zabawy, towarzyskich spotkan, sa tacy weseli, pokazuja wielkosc…, ktora to po skonczeniu okazuje sie bardzo zalosnie nadeta. Sa naprawde zagubieni w tym wszystkim…., ale najgorszy jest ,, Falsz,, ktory jednak w sobie maja a to wynika z ich narodowych korzeni.

 44. 44 swój, 26 kwietnia:

  Lewak Szczerek nie odróżnia patriotyzmu od szowinizmu. GW też nie odróżnia hahaha

 45. 45 Podpis, 26 kwietnia:

  be be be be

 46. 46 lech, 26 kwietnia:

  beznadziejne,konkretnej satyry nie potrafią sklecić.Ślepy zauważy,że Litwini to zakompleksiony naród.

 47. 47 zdumiony, 26 kwietnia:

  Litwini chyba sobie nie zdają sprawy,że kopią bardzo głęboki rów między naszymi narodami – jeszcze pare takich akcji a wtedy bedą mieli wielką czkawkę!

 48. 48 Litwo Ojczyzno Moja!, 26 kwietnia:

  …nu i obrazili ‚narod wybrany’, ktory ma samych swintych i meczennikuf.

 49. 49 Tomaszus, 26 kwietnia:

  Ludzie! co wy wypisujecie że litwa ma kompleksy, że bez nas by nic nie znaczyli… to bez sensu, niech sobie robią co tam chcą, olejcie to po prostu, myślicie że niemcy się tak bulwersują tym co o nich Polacy mówią w kraju? nie, tylko pracują i oddalają się od nas ekonomicznie jeszcze bardziej, więc i my idźmy lepiej do pracy zamiast marnować czas na oglądanie litewskich smutów, może zaraz będziemy jeszcze oglądać takie materiały z czech, słowacji, ukrainy i białorusi?

 50. 50 Ed, 26 kwietnia:

  Nie mialem nigdy uprzedzen w stosunku do Litwinow lecz wiadomosci, ktore docieraja o tym, co tam sie dzieje przesadzily o tym, ze na dzien dzisiejszy moja opinia o tym zawistnym i skloconym ze wszystkimi narodku jest jak najgorsza.
  Zdaje sobie przy tym sprawe, ze w duzej mierze sytuacja ta jest sterowana i podsycana przez rosyjskie sluzby specjalne, ktore za wszelka cena zmierzaja do odzyskania dawnej sfery wplywow.
  Niestety Litwini daja w ium w siebie wchodzic bez wazeliny. Oby sie to nie skonczylo dla Litwinow tragicznie.

 51. 51 manpi02, 26 kwietnia:

  jestescie beznadziejni, większość z was, nawet nie potraficie zrozumieć programu kabaretowego. Program bardzo dobrze pokazuje mentalność polaczków, i to disco polo z Warszawy. TO JEST WŁASNIE POLSKA!!!

 52. 52 NAR., 26 kwietnia:

  MYŚLAŁEM ,ŻE JUŻ NIC NA TĄ GŁUPOPTĘ LITEWSKĄ NIE NAPISZĘ ,ALE…..GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ , KTÓRA MNIE SKŁONIŁA DO TEGO ,TO PIOSENKA PRZYGŁUPAWEGO LITWINA NA MELODIĘ PIOSENKI JANUSZA LASKOWSKIEGO ,,KOLOROWE JARMARKI”.WIELCY I MĄDRZY LITWINI WIEDZIELI ,ŻE TYLKO UNIA Z POLSKĄ JEST GWARANCJĄ ICH WOLNOŚCI .W XX.W.WIEDZIAŁ TO LITWIN JÓZEF PIŁSUDSKI I ZA WSZELKĄ CENĘ DĄŻYŁ Z NIĄ DO UNIFIKACJI,!!!TAKIE KROKI BYŁY PODEJMOWANE PRZEZ WIĘKSZOŚĆ ŚWIADOMYCH POLITYKÓW LITEWSKICH POZOSTAJĄCYCH W GRANICACH POLSKI , RESZTA , (PRZYKŁAD WIDZIMY NA MARNEJ JAKOŚCI PASZKWILU) TO POZOSTAJĄCY NA MARGINESIE SZOWINIŚCI WYKSZTAŁCENI W XIX. I XX. WIEKU , KTÓRZY SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ WIDZIELI JAKO 3 MILIONOWE MOCARTWO WALCZĄCE Z POLSKĄ W SOJUSZU Z NIEMCAMI BĄDŻ ROSJĄ.W POLSCE DO TEJ PORY ŻYJE TYLU LITWINÓW , RUSINÓW ,TATARÓW , W KTÓRYCH PŁYNIE RÓŻNA KREW , I JEŚLI MIELIBY ODPOWIEDZIEĆ KIM JESTEŚ TO BEZ ZASTANOWIENIA ,,POLAKIEM „, A TAK NAPRAWDĘ OBYWATELEM NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ TROJGA NARODÓW.DOPÓKI SZOWINIŚCI LTEWSCY TEGO NIE ZROZUMIEJĄ , TO LOS TEGO KADŁUBOWATEGO WYTWORU NIE PRZETRWA NAWET KOŃCA XXI.TO WIEDZIAŁ PIŁSUDSKI I TEMU CHCIAŁ ZAPOBIEC.!!!

 53. 53 Melania, 26 kwietnia:

  Prawdziwe naigrywanie się z Polaków to ulica Lechasa Kaczinskisa w Wilnie ! Jakoś nie słyszę aby prezesik wygłosił swoje słynne -„… to skandal niebywaly…”

 54. 54 Max Jaeger, 26 kwietnia:

  Dziwaczne porównanie RAŚ z Polakami na litwie. Wszak RAŚ wymyślił sobie narodowość, której nie uznaje nawet UE (był już w tej sprawie wyrok trubunału międzynarodowego). Nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska, a narodowość polska jest. Co tu porównywać???

 55. 55 Radek, 26 kwietnia:

  Jak Polaków widzą tak ich piszą. Idioci Polacy uznają się za pempek świata a wystarczy popatrzyć na inne narody i odrazu widać co o Polakach myślą. Polska to pośmiewisko świata.

 56. 56 wilym, 26 kwietnia:

  jezeli ktos pisze ze nie ma narodowosci Ślunskiej to niech idzie do szkoły ale nie polskiej zeby poznac prawdziwa historię… Ślunsk był jest i bydzie

 57. 57 Wilym, 26 kwietnia:

  moj jezyk to Ślunski urzedowy polski

 58. 58 Wilym, 26 kwietnia:

  nawet na Litwie smieja sie z disco polo. Brawo Litwini !!

 59. 59 polak, 26 kwietnia:

  co to za naród ,,litwini,, przeciez to polskie ziemie powinno sie podzielic z ruskimi a litwinow wysłać w kosmos

 60. 60 Miodziom, 26 kwietnia:

  Fajnie chlopaki jada z nas. Podoba mi sie. A ten numer z disco polo to w ogole wyborny jest. Troche dystansu miejcie do siebie samych i nie nadymajcie sie tak bo pekniecie.

 61. 61 Michał, 26 kwietnia:

  Kto nie lubi kiedy Słowianie się dogadują ze sobą?
  Żyd się boi.

 62. 62 Gen. Lucjan Żeligowski, 26 kwietnia:

  Wybieram się do was, kutasy powtórnie. Teraz jako wampir. Co znaczy kutas po litewsku, czy nie kutastas. Toż to dzicz, a myśmy tym prostakom współczuli. Wałęsę wyślijmy do nich. Lechu pasowałby do nich.

 63. 63 Skrzetuski, 26 kwietnia:

  Dobry litwin, to chyba tylko Podbipięta. 🙂

 64. 64 Polak, 26 kwietnia:

  Jaki kraj taki humor.Patrząc na ten program i tych ludzi którzy uważają że są zabawni szkoda mi Litwinów. Jeśli ich bawi tak smutno-żenujący żart to są lepsi od Anglików i Irlandczyków. Ale nie ma się co dziwić, ponieważ bieda w kraju zmusza ich do cięcia kosztów nawet w telewizji publicznej( bo komercyjnej na pewno nie mają) i zatrudnianiu kiepskich humoraków. Widać zresztą po twarzach. Ale daj im Boże.Cieszę się że chociaż ich to śmieszy i śmieją się z własnych dowcipow bo nie ukrywajmy- to jest sztuka:) Pzdr dla Litwy.

 65. 65 Kasia_Lublin, 26 kwietnia:

  poziom podobny do retoryki pisu. Sądzę nawet, że konus Kłamczuch ze swoją sektą dobrze czułby się na Litwie – niech więc tam jedzie na zawsze! I krzyż mu (spod pałacu) na drogę. Buśka, pa.

 66. 66 Lem, 26 kwietnia:

  Kiedyś tam dość często jeździłem i oglądałem litewską telewizję. Bardzo często w programach satyrycznych sobie żartowali (inna sprawa, że bardzo niski poziom tych żartów był), a to o Polakach, a to o Estończykach, a to o Ukraincach. O Ruskich czegoś nie.
  Natomiast na każdą próbę żartowania o Liwinach i Litwie śmiertelnie się obrażali.
  Są jak małe rozpieszczone dzieci, które przyzwyczaiły się, że wszystko im wolno, a gdy w końcu rodzic skarci, to histeryzują, wrzeszczą i tupią nogami.

 67. 67 Lem, 26 kwietnia:

  A swoją drogą odpowiednie służby mogłyby zacząć przeprowadzać drobiazgową, kilkugodzinna kontrolę WSZYSTKICH litewskich TIRów gdzieś na trasie Budzisko-Białystok. A jeździ ich tam codziennie tysiące.

 68. 68 Che, 26 kwietnia:

  Prawda jest tak że gdzie pojawią się polscy katole , tam zawsze jest obciach i zawsze się na nich w końcu poznają. Na Czechach jest tak samo, na granicy Niemieckiej to samo a o Rosjanach nie ma co mówić.

 69. 69 pepe, 26 kwietnia:

  @cynik

  Dlaczego Kaczyńskiego? Za Kaczorów nikt się nie odważył czegoś takiego zrobić na Litwie. Dopiero polityka „miłoś i dobroś” doprowadziła do tego, że nas nigdzie nie szanują!

 70. 70 wojtek, 26 kwietnia:

  Ja lubię Litwinów.Wrzeszczą w sklepach,mają gdzieś przepisy drogowe i nawet naszą ”drogówkę”.Doprowadzili na Litwie do zgody Polaków i Rosjan.Mają opanowany transport międzynarodowy.Jak będziecie się ich czepiać to wyjadą na ……….Madagaskar i będziemy tęsknić za zwiewną przyjaznią lub przyciężką ksenofobią.

 71. 71 Slązak, 26 kwietnia:

  do wszystkich PISUARÓW -NARODOWOŚĆ ŚLĄSKA ISTNIEJE I ZAWSZE ISTNIAŁA -a jaśli tego nie umiecie zaakceptować to widać że słabo u was z inteligencją wy zakompleksioni fanatycy

 72. 72 ferri, 26 kwietnia:

  Sądzę, że ani jedni, ani drudzy nie rozumieją jeszcze do końca na czym polega Unia Europejska. A swoją drogą to kto z Was potrafiłby powiedzieć tyle po litewsku, co Oni po polsku, nawet z playbacku?

 73. 73 Alik kot jarka, 26 kwietnia:

  Dobrze ze nie zażartowali z wojtyły bo wtedy byłby jeszcze większy krzyk prawaczków buahahhaha

 74. 74 Podpis obserwator, 26 kwietnia:

  No i dzieki ” Prawdziwym Polakom” z PiS w ten sposob cala Europa i swiat beda kpili z Polski i slusznie !! jak Polacy sami nie umia zrobic porzadku z tymi co nas osmieszaja w swiecie, to swiat za nas tego nie zrobi

 75. 75 skos, 26 kwietnia:

  Kto by tu nie miał racji, czy Polacy czy Litwini, to prawda jest taka – KONFLIKT POLSKO-LITEWSKI JEST KORZYSTNY TYLKO DLA ROSJI!
  Zamiast realizować ważne dla obu krajów inwestycje typu Możejki, elektrownia w Ignalinie, most energetyczny, Via Baltica itp w dajemy się w bzdurne i niepotrzebne awantury. Wygrają tu tylko Ruscy…

 76. 76 diablo, 26 kwietnia:

  I dobrze ///Polak to chwast Europy! Będac na wakacjach tylko wstyd ze jestem polakiem!

 77. 77 sic!, 26 kwietnia:

  ale żenada aż mi ich żal,
  głupota i mnóstwo kompleksów wychodzi,
  ale cóż wychowani na kłamliwej komunistycznej lub narodowo faszystowskiej historii,
  żal mi Polaków na Litwie
  mimo wszystko pozdro dla Litwy

 78. 78 antyzacjąganije, 26 kwietnia:

  cudaki Jaćwingi, nie mówcie po polsku z ruskim akcentem, tym takim zacjąganijem litewskijem kononowiczownyjem !

 79. 79 Jasio, 26 kwietnia:

  Litwini mają wobec nas kompleks „małego kraju”, którego stolica była jednym z najważniejszych ośrodków kultury innego narodu i wciąż, w pewnym sensie, takim pozostaje. Powinniśmy ich sobie odpuścić, wspierać Palaków na Litwie i nie brać tego kraju pod uwagę w kalkulacjach polityki międzynarodowej. Należy z nimi w miarę możliwości utrzymywać relacje poprawne, ale bez zażyłości.

 80. 80 merci, 26 kwietnia:

  Mariusz Janusz Mikutovich ..niestety ,ale lepszy od naszego śp.Jacka Kaczmarskiego.

 81. 81 Krol Polski, 26 kwietnia:

  Drodie Poloki -postawcie w Wilnie pomnik Krola Polaski- Jezusa z betonu niech sie dowiedza kto tu rzadzi.
  Ze dwa krzyze tez by sie przydalo – Litwini sie sami tego polskiego dziadostwa wystrasza i wyjada na szparagi do Niemca.

 82. 82 mickiewicz, 26 kwietnia:

  Mickiewicz był litewskim poetą, a bitwę pod Grunwaldem wygrali Litwini przy nieznacznym udziale Polski – tak wyglada prawda historyczna na Litwie. Porażka.

 83. 83 abcde, 26 kwietnia:

  Najbardziej mnie wkurzył „żart” nauki języka polskiego. Ta kobieta mówi w taki sposób,że widać porównanie do germanizacji.
  Żarty na niskim poziomie. Nie wiem dlaczego,ale czuję większą niechęć do narodu litewskiego niż dotychczas. Chyba żaden z krajów wchodzących w skład Rzeczpospolitej nie ma takiego problemu jak Litwini,którzy uwielbiają nabijać się z Polski i rzekomego zaboru polskiego. I szczerze? Śmieszy mnie ich zaściankowość,która została im sprzed kilku wieków.
  Ich największy problem jest taki,że gdy byli częścią składową Rzeczpospolitej,to przynajmniej ludzie wiedzieli,że coś tam jest po zachodniej stronie Bałtyku. Teraz rzadko kiedy ktoś potrafi wymienić w jakiej kolejności leżą Litwa,Łotwa i Estonia. Dlatego robią takie „zadymy”,żeby w końcu Europa ich zauważyła.

 84. 84 allensteiner, 26 kwietnia:

  W 1931 roku w miastach województwa wileńskiego językiem ojczystym 63 % ludności był polski, 28,9 % hebrajski i żydowski, 6,7 % rosyjski i białoruski. Na wsi 58,8 % polski, 27,8 % białoruski, 6,6 % rosyjski i żydowski i 6,6 % inny. Województwo liczyło 1.276.000 mieszkańców, tj. ok. 40 % ludności dzisiejszej Litwy. To skąd ci Litwini? Made in USSR?

 85. 85 groszek, 26 kwietnia:

  Hahaha, rewelacja. A mi się bardzo podoba, i nieźle się uśmiałem 😀 Bo taka i prawda, Polaczków wszędzie na świecie pełno, jak kiedyś Żydów. Lwów polski, Wilno polskie, teraz Londyn też polski.

 86. 86 jaster, 26 kwietnia:

  A może przypomnimy im czym zajmowali się w czasie wojny szaulisi?

 87. 87 l, 26 kwietnia:

  Lenkai yra kiaulės _ Polacy to świnie

 88. 88 Magda, 26 kwietnia:

  Sa dwa wyjscia:
  Litwa uznaje polska pisownie nazwisk, dba o polskie szkolnictwo tak jak Poska dba o szkoly litewskie i zacznie w koncu traktowac mniejszosc polska tak jak powinna,
  drugie wyjscie to Litwa stanie sie druga Jugoslawia

 89. 89 Arcus, 26 kwietnia:

  Proponuje wystawić L.Kaczynskiemu Pomnik za pogłębienie przyjaźni Polsko Litewskiej. Mozejki już nam wyszły …bokiem. Wyjdzie nam jeszcze więcej. Powoli,

 90. 90 Zibi, 26 kwietnia:

  Po co sie pierd….c z takim malym kraikiem ? Po co nasze samoloty lataja i patroluja ten kraik ? Wyslac kiboli z lecha i Bedzie git teraz zamalujmy litewskie tablice w suwalkach

 91. 91 Egon, 26 kwietnia:

  Niektórzy sądzą że Litwini mają kompleksy, radze przejechac się na Litwę i zobaczy kto je powinien miec. Wystarczy przekroczyc granicę i oczy Wam sie otworzą.

 92. 92 Rysiek, 26 kwietnia:

  gorszego gó..na nie widziałem. poziom debilizmu.. co tu oglądać? ciekaw jestem czy ktoś w ogóle na Litwie to obejrzał do końca.

 93. 93 Jasiuwedrowniczek, 26 kwietnia:

  Pierwszy raz oglądam taki bełkot. Trudno zrozumieć niby polskie słowa, brak w tym składu i ładu. Byłem na Litwie 2 lata temu i rzeczywiście odczuwało się jakąś niechęć do nas. Szczerze mówiąc po tej wizycie odszła mnie chęć zwiedzania tego państewka w przyszłości. Muszę powiedzieć jednak, że większość Litwinów, z którymi przyszło mi się kontaktować o niebo lepiej mówiło po polsku niż ci z filmików. Jako przykład idiotycznej niechęci do nas było muzeum w Druskiennikach, którego dyrektor na pytanie dlaczego podpisy pod eksponatami w sali poświeconej okresowi II Rzeczypospolitej są tylko w języku litewskim i angielskim, odpowiedział: „jak język polski bedzie międzynarodowym językiem to bedą takie podpisy”. Jedynymi zwiedzajacymi to zapyziałe muzeum byli i są Polacy. Dyrektor mówi znakomicie po Polsku.

 94. 94 karol pop, 26 kwietnia:

  ludzie śmiejmy się razem z nimi
  musimy mieć dystans do siebie

 95. 95 ~vienna, 26 kwietnia:

  sytuacja powinna sie zmienic, gdy waszym prezydentem nie bedzie pan komorouskas, dlatego, ze ten pan nigdy niczego dobrego dla Polski nie zrobi

 96. 96 wojtek, 26 kwietnia:

  Czy pani wie, czysta dzieweczko, ze istnieje na świecie taki kraj, w którym każdy z jego mieszkańców uważa się za zmarnowanego człowieka? Czy pani wie – o pieśni słodyczy! – że jest pod niebem taki kraj, w którym każdy kretyn mający ptasi móżdżek i zbyt słabe ręce do pchania taczek… – w którym każdy łajdak, zanim zdążył innym podstawić nogę i sam wpaść pyskiem w błoto – uważa się za człowieka skrzywdzonego przez historię? Czy pani wie, że jest taki kraj, w którym, gdy złodziej staje przed sądem i skazują go, on z braku argumentów krzyczy: „Jestem Polakiem” – Czy pani wie, że jest taki kraj, który powinien mieć w herbie – zamiast orła – rozwścieczonego indyka z tubą wazeliny w szponach, na tle dwu nahajek z bielonego klozetu z serduszkiem? Kraj, w którym słowo „polityka” od wieków równoznaczne jest ze słowem „oszustwo”?

  to nie moje to lecz w pełni się z tym utożsamiam to Marek Hłasko jakże wnikliwy obserwator i co bardziej przerażające mimo iż jego dawno już nie ma miedzy nami ta żółć wciąż się wylewa nieedukowalny naród pozdrawiam Janusza i dobrego kosmopolitę

 97. 97 Bardzostarywyborca, 26 kwietnia:

  Na Białorusi Mickiewicz jest poetą białoruskim, a bitwę pod Grunwaldem wygrali Rusini – ot co! Pod Tannenbergiem-Żalgirisem już nie, ale o tym cicho sza… Ciekawe jednak co innego: kilka lat temu Matejkowska „Bitwa pod Grunwaldem” była wystawiana w wileńskim Arsenale przy świetnej oprawie i wielkim zainteresowaniu; nawet wpadłem na pomysł, żeby tam właśnie ją zostawić – bo warunki ekspozycji wspaniałe, o wiele lepsze niż w warszawskim MN, a wtedy do Wilna przyjechałaby z wycieczką każda polska szkoła i byłby ruch w interesie, nie tylko Ostrobramskim! Lecz teraz wystraszyłem się… Może by ją pocięli na kawałki dla jakiegoś programu?

 98. 98 Inga, 27 kwietnia:

  A ja uważam, że to świetna parodia polskiej telewizji. Szczególnie tej odbieranej za granicą, czyli łzawopatirotyczną TV Polonią i discopolowym Polsatem.

 99. 99 mieszkaniec_wilna, 28 kwietnia:

  Dla tych komu w glowie malo sie miesci, to byla pariodia tego jak by bylo gdyby Litwini zaczeli rozmawiac po Polsku. Wiekszosc komentatorow w ogole nie wie o co chodzi, chyba nigdy w Wilnie niebyli i nic nie wie o specyfice stosunkow litewsko-rosyjsko-zydowsko- …. aby gadac takie glupswta. Polscy turysci chodzacy z flagami w Wilnie napompowani polskimi mediami prowokuja i poglebiaja nieprzyjazn miedzynarodowa i najgorsze ze robia to idioci ktorzy sa pewni ze prezydentem Litwy jest Lukashenko albo Putin i w ogole nie maja doczynienia do zycia codziennego w Wilnie. Wilno zawsze bylo miastem kosmopolitycznym i mam nadzieje takim zostanie. To ze Litwini nie sa w stanie do konca zaakceptowac Polakow na Litwie jest ich problemem, tylko ze takie pierdoly z flagami i primitywne pseudo szlachcickie zamaszki z Polszczy malo czym dopomagaja dla tych kto w Wilnie zyje. Przed tem aby Litwinow gownem polewac sprawdzcie swa reputacje w Europie, szmaciarze nieszczesni pelni dumy ale bardzo czesto gowna warci.

 100. 100 Podpis, 28 kwietnia:

  Dla tych komu w glowie malo sie miesci, to byla pariodia tego jak by bylo gdyby Litwini zaczeli rozmawiac po Polsku. Wiekszosc komentatorow w ogole nie wie o co chodzi, chyba nigdy w Wilnie niebyli i nic nie wie o specyfice stosunkow litewsko-rosyjsko-zydowsko- …. aby gadac takie glupswta. Polscy turysci chodzacy z flagami w Wilnie napompowani polskimi mediami prowokuja i poglebiaja nieprzyjazn miedzynarodowa i najgorsze ze robia to idioci ktorzy sa pewni ze prezydentem Litwy jest Lukashenko albo Putin i w ogole nie maja doczynienia do zycia codziennego w Wilnie. Wilno zawsze bylo miastem kosmopolitycznym i mam nadzieje takim zostanie. To ze Litwini nie sa w stanie do konca zaakceptowac Polakow na Litwie jest ich problemem, tylko ze takie pierdoly z flagami i primitywne pseudo szlachcickie zamaszki z Polszczy malo czym dopomagaja dla tych kto w Wilnie zyje. Przed tem aby Litwinow gownem polewac sprawdzcie swa reputacje w Europie, szmaciarze nieszczesni pelni dumy ale bardzo czesto gowna warci.

 101. 101 ubu, 8 czerwca:

  Mamy na forum kilku antypolaków. Celują w wynajdywaniu naszych przywar-prawdziwych i fałszywych (za to pasujących do założonej tezy). Zupełnie jak GW.
  Jestem Polakiem i jestem z tego dumny! Znam wiele dobrych stron Polaków i historii trochę również, warto poczytać.

 102. 102 Lietuvis blet, 16 czerwca:

  Kokia ten Daina?
  8,18 pirmam klipe
  Dėkoju iš anksto už atsakymą

 103. 103 Darus40, 24 czerwca:

  Tytul powinien brzmiec – „Litewski PiS Kontra Polski PiS” – i wszystko jasne. Pozdrawiam!