Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Jak głupi z głupim dyskutował, czyli o „debacie” radykalnych chrześcijan z radykalnymi muzułmanami

4 kwietnia 2011, | Kategorie: Publicystyka | 69 komentarzy

No i pastor Terry Jones zrobił to, co od dawna zapowiadał: po kuriozalnym „procesie” – spalił Koran. W ten sposób udowodnił, jak świetnie jedno upraszczające, religijne widzenie świata dogaduje się z innym upraszczającym, religijnym widzeniem świata. I przypomina, dlaczego od takiego upraszczającego widzenia świata odeszliśmy.

Pastor Terry Jones/ Agencja Forum

Muzułmanie mają powody, by nie lubić Ameryki i Zachodu. Bylibyśmy głupi, gdybyśmy ich nie dostrzegali. Od kwestii kolonialnych po wieczne zachodnie besserwisserstwo i militarną aktywność w świecie arabskim. Czy natomiast Ameryka i Zachód mogą pozwolić sobie na zupełną nieobecność w krajach arabskich – to kwestia odrębna i ekstremalnie skomplikowana.
Amerykański pastor Terry Jones uważa, że islam jest religią nienawiści i w związku z tym spalił Koran. Nie stara się rozebrać spraw, ujrzeć w ich skomplikowaniu, powstrzymać się od prostackiego czarno-białego oceniania. Rozumie jedno – islam to zło.

Koran został spalony pod znakiem krzyża. Opatrzonym gołębiem / AFP

AFP

Jaki pastor Terry Jones chciał osiągnąć efekt paląc Koran? Nie bardzo wiadomo. Jaki osiągnął efekt? Taki:

Lahore / Agencja Forum

Dżalalabad / Agencja Forum

Karaczi / Agencja Forum

Czy można było przewidzieć, że efekt będzie właśnie taki?
Tak, można było. Bo chyba nikt poważny nie liczył na to, że spalenie Koranu przez radykalnego pastora zaskutkuje tym, że muzułmanie całego świata oprzytomnieją i pospołu zakrzykną: „miał pastor rację, pastorze Jones! Błądziliśmy, nawoływaliśmy do nienawiści, już nie będziemy!”.

Nikt, kto rozumuje racjonalnie nie mógł mieć wątpliwości, że jakże napoleoński ruch pastora Jonesa przyczyni się jedynie do dodatkowego rozjątrzenia i tak rozjątrzonych stosunków.
Islamscy ekstremiści, którzy parę dni temu napadli na siedzibę misji ONZ w Afganistanie i wymordowali jej personel, myślą bardzo prostacko: świat dzieli się na dobry i zły. Świat jest dobry tam, gdzie jest islam, a zły tam, gdzie są niewierni. Jeśli niewierni, czyli zło, znajdują się w miejscu, gdzie panuje islam, czyli dobro, można ich zabijać bez opamiętania. Sprawa, oczywiście, jest bardziej skomplikowana: „niewierni” są w krajach islamu obecni militarnie, a oenzetowska misja została wymordowana niejako „w zastępstwie” uzbrojonych „niewiernych” – nie zmienia to jednak faktu, że myślenie, które napędza system przekładni w ekstremistycznych mózgach dokonało zbrodniczego uproszczenia.
Jeśli głupota jest zbrodnią – tu właśnie mamy z nią do czynienia.
Jak zatem głupim trzeba być, by na głupotę odpowiadać głupotą?
Z ekstremistami dialog nie jest możliwy. Trzeba – w walce o rząd dusz w krajach muzułmańskich – szukać innych rozwiązań. Niczego na muzułmanach nie wymusimy. Zachód nie wpoi im niczego siłą. Ani pogardą, szczególnie tą dokonywaną pod znakiem „konkurencji” – czyli krzyża. Trzeba rozwijać kraje islamskie, trzeba oddziaływać na nie zachodnią „soft power”, nie tyle nawet kulturową, co ustrojową i światopoglądową, trzeba sprawiać, że demokratyczne i humanistyczne wartości będą dla muzułmanów na tyle atrakcyjne, że przyjmą je za swoje własne. Trzeba szykować grunt pod te wartości, trzeba stawiać na rozwój edukacji, która wyjmie muzułmanów spod ciemnogrodzkiej władzy duchownych i pozwoli im zrozumieć, że procesy zachodzące na świecie nie polegają na prostej opozycji my-dobrzy kontra oni-źli. To strasznie trudne, ale innej drogi po prostu nie ma. Im więcej religii w sferze politycznej, tym więcej uproszczeń i radykalizmu. Trzeba sprawić, by islam, kultura o bogatej tradycji, która przeniosła przez czady chrześcijańskiego średniowiecza dorobek starożytności, nadal był źródłem kultury i – komu wola – mistycznych uniesień. Ale nie prostackiego światopoglądu, działającego na zasadzie „ktokolwiek nie z nami, ten przeciwko nam”. To już nie czasy pustyni, gdy ludzkość musiała poruszać się stadami, bo inaczej ginęła. Żyjemy w czasach praw jednostki. Wszelkie prawa, które występują przeciwko prawom jednostki są nieludzkie. Prawa religijne, które mają tendencję do petryfikowania zasad już dawno – ze względu na rozwój społeczny – nieaktualnych, w obecnych czasach potwornie upraszczają stosunki społeczne, prowadząc do tragedii i zbrodni.
Musimy wymagać od muzułmanów bardziej wyrafinowanego myślenia. Z myśleniem a’la szariat daleko nie zajdą.
Ale tego samego musimy wymagać od chrześcijaństwa.
Co dało pastorowi Jonesowi i jego zwolennikom, że na prostacką retorykę islamistów odpowiedzieli tym samym językiem? „Dyskurs” radykalnych chrześcijan z „dyskursem” radykalnych muzułmanów przypomina wróżdy rodowe na Kaukazie i Bałkanach: ktoś kiedyś zaczął, poszło o czyjeś życie, cnotę, krowę czy ziemię kilkaset lat temu. Po latach powody wróżdy uległy zmitologizowaniu i każda strona interpretuje je tak, jak jej się podoba. Jedyne, co pozostaje to sucha nienawiść, prosta retoryka przemocy i przemoc saute.
Okładanie się po łbach chrześcijan pastora Jonesa i muzułmanów radykalnych imamów przypomina kibolskie wojny: ktoś kiedyś kogoś gdzieś tam, i każdy pamięta to inaczej.
Tak, krew może zalać, gdy widzi się, co wyrabiają muzułmańscy ekstremiści. Jest też wielu, których słuszna krew zalewa, gdy widzi, co wyrabia Zachód na ziemiach zamieszkanych przez muzułmanów.
Emocje jednak emocjami, tyle, że ktoś tu musi być mądrzejszy.
A jeśli już świat „chrześcijański”, czy „postchrześcijański” zabrał się za rozwiązywanie spraw świata muzułmańskiego i – jak deklaruje – za misję niesienia tam demokracji i krzewienia humanitaryzmu, to chyba nie trzeba mówić, kto powinien w tym przypadku być „mądrzejszy”. I działać tak, by było skutecznie, a nie „sprawiedliwie” w prostackim, czarno-białym, talionowym znaczeniu.


69 komentarzy do “Jak głupi z głupim dyskutował, czyli o „debacie” radykalnych chrześcijan z radykalnymi muzułmanami”

 1. 1 Arek, 4 kwietnia:

  Z takimi nie ma po prostu o czym rozmawiać..

 2. 2 x-bek, 5 kwietnia:

  Artykuł do d***… Autor przedstawił problem, jakkolwiek żadnego rozwiązania. Widać, że autor zna punkt widzenia od strony chrześcijan, jakkolwiek nie ma bladego pojęcia o myśleniu (a właściwie jego braku) u muzułman. Z artykułu widać, że dostaje się tylko pastorowi Jonesowi, podczas gdy muzułmanie niejako brani są w obronę… Islam to zło w wykonaniu tylko radykałów? To proponuję poszperać w archiwum Google na temat ankiety przeprowadzonej wśród muzułman w Londynie po 7/7, gdzie ponad połowa z nich zgadzała się z zamachowcami. Ponad połowa! To tylko ekstremiści? Typowo lewacko-zachodnie podejście do świata… Ktoś inny tu musi ujrzeć świat w prawdziwych kolorach…

 3. 3 khorba, 5 kwietnia:

  ci kolesie w ciapach mnie rozpieralaja

 4. 4 Jasiek, 5 kwietnia:

  Warto obejrzeć :

  http://www.youtube.com/watch?v=L2BYrGm8FD8

  Trzeci Jihad

 5. 5 Mat, 5 kwietnia:

  Islam to choroba psychiczna a nie religia.

 6. 6 Jarek, 5 kwietnia:

  Pierwszy raz wstydzę się że jestem chrześcijaninem kiedy widzę takie postępowanie..

 7. 7 franek, 5 kwietnia:

  Prymityw i ludzie pokreceni sa w kazdym spoleczenstwie….

 8. 8 Razparuk, 5 kwietnia:

  http://religiapokoju.blox.pl/resource/indonesia1_SMALL.jpg

  Ona nie wstydziła się byc chrześcijanką,w zamian za to mahometanie w ramach „koegzystencji” zrobili jej co widać na obrazku.
  Jarek dalej sie wstydzisz?

 9. 9 b, 5 kwietnia:

  …Piii kotka za pomocą młotka. Islam to jest zło. Tu się pastor nie myli. Trudno mu się też dziwić, patrząc na to, co się wyrabia na Zachodzie.
  A wymordowanie pracowników misji ONZ… Kto ich tam posłał bez broni?
  Poza tym tu by trzeba gen. Pershinga a nie współcesnych „humanitarnych” fajtłap.

 10. 10 Ja, 5 kwietnia:

  Tak, oczywicie,… oni zabijaja chrzescijan to my ich prosmy, aby to robili ostrym nozem. A jak zaczna tak robic to oglosmy wielki sukces i jakze reformowalni sa muzulmanie i glosmy ich humanitarne postepowanie!!

 11. 11 Imam, 5 kwietnia:

  Islam tępi wszelkie przejawy chrześcjaństwa na swoich terenach, my torelujemy islam u siebie i obyśmy tego nie żałowali

 12. 12 Podpis, 5 kwietnia:

  Muzułmanie spalili kukłę królika? Za coooo?

 13. 13 pmrom@onet.pl, 5 kwietnia:

  są zagrożeniem dla chrześcijańskich korzeni Europy, zatrzymujmy muzułmanów na granicy EU i odsyłajmy z powrotem do ich ciemnogrodu.

 14. 14 yzzo, 5 kwietnia:

  miesiąc temu paliłem w piecu koran i ładnie się tlił nawet – parę kartek ze szlaczkami jeszcze mi zostało na rozpałkę pod grilla. Biblia na pewno nie byłaby gorsza.

  Tam gdzie islamiści i radykalizm tam jest zacofanie społeczne i umysłowa blokada. Z takimi nie ma o czym rozmawiać, nie ma to żadnego celu – do czegoś dojdziesz z jedną grupą to zaraz pojawi się 10 innych które zabiją ciebie i grupę stojącą za tobą. Tak działają islamscy radykaliści – nie ważne co się dzieje – najważniejsze byle w majestacie Allaha (prawa szariatu). Chcecie im dać demokrację? Powodzenia ale to i tak nie ma sensu – oni dążą do jak najdalej posuniętego posłuszeństwa wobec „koranu” pisanego przez szejków u władzy.

  Koran nie jest jak Biblia – nie mają te księgi ze sobą NIC wspólnego. Koran skupia się na wojnie, walce, wskazówkach co gdzie kiedy i komu za co głowę odciąć tępym mieczem. W Koranie zabijać mają ludzie w imię Allaha (wiary?) w Biblii natomiast zabijał Bóg osobiście. Ludzie zabijali tam bo widzieli w tym interes własny.

  Generalnie osobiście uważam że obie te księgi i wszelkie im podobne to stek parszywych totalnie tępych BZDUR. I tylko totalnie OTĘPIALI ludzie biorą te teksty na poważnie… raj ku*wa…

 15. 15 Przemysław Zawadzki, 5 kwietnia:

  Radykalny chrześcijanin to ten, który jest mistrzem w miłości bliźniego. który odsuwa siebie na drugi plan. Ten „pastor” na czele swojej sekty chrześcijaninem raczej nie jest. Naczytał sie Starego Testamentu, powiesił krzyż na ukos i szaleje.
  A przecież „błogosławieni, którzy pokój czyją”!

 16. 16 Podpis, 5 kwietnia:

  To nie religia jest zła, tylko ludzie.

 17. 17 wrocek, 5 kwietnia:

  tia…Francja ma już swoją nauczkę, gdzie na ulicach grasują bandy islamskich dzikusów…nie popełniajmy ich błędów…islam to zło które należy tępić

 18. 18 Czytelnik, 5 kwietnia:

  „Z ekstremistami dialog nie jest możliwy. Trzeba – w walce o rząd dusz w krajach muzułmańskich – szukać innych rozwiązań. Niczego na muzułmanach nie wymusimy. Zachód nie wpoi im niczego siłą. Ani pogardą, szczególnie tą dokonywaną pod znakiem „konkurencji” – czyli krzyża. Trzeba rozwijać kraje islamskie, trzeba oddziaływać na nie zachodnią „soft power”, nie tyle nawet kulturową, co ustrojową i światopoglądową, trzeba sprawiać, że demokratyczne i humanistyczne wartości będą dla muzułmanów na tyle atrakcyjne, że przyjmą je za swoje własne. Trzeba szykować grunt pod te wartości, trzeba stawiać na rozwój edukacji, która wyjmie muzułmanów spod ciemnogrodzkiej władzy duchownych i pozwoli im zrozumieć, że procesy zachodzące na świecie nie polegają na prostej opozycji my-dobrzy kontra oni-źli.”

  Autor tego tekstu powinien byc odizolowany i leczyc sie do konca zycia.

 19. 19 kropka nad i, 5 kwietnia:

  Islam jest wrogi naszej cywilizacji. Europa traci swoją tożsamość . Teraz kolejna fala imigrantów z Tunezji, Libii. Kto zachował zdrowy rozsądek jest przeciw islamowi.

 20. 20 obiektyw, 5 kwietnia:

  Trochę kolego przesadziłeś z tym porównaniem i stawianiem w jednym rzędzie palenia koranu i mordowania całkiem niewinnych ludzi

 21. 21 Abdelkarim., 5 kwietnia:

  Głupiś Pan, Panie Szczerek, i tyle. Ze swoim szariatem zajdziemy tam, gdzie Ciebie Twoje „mądrości” nie zaprowadzą. Do Raju.

 22. 22 tantus, 5 kwietnia:

  To nie Islam jest złem, ale każda religia w wersji ekstremistycznej. Takim samym złem jest ekstremistyczne Chrześcijaństwo, którego teraz jest już na szczęście mało, ale ile niewinnych ludzi spalono na stosach, ilu „niewiernych” zabito w wyprawach krzyżowych w Średniowieczu? Reprezentantem takiego, radykalnego nurtu Chrześcijaństwa jest właśnie Terry Jones, ale i zwolennicy ojca Rydzyka.

 23. 23 walker, 5 kwietnia:

  w sumie w tym wszystkim nie o religie chodzi,zachod chce sprzedawac calemu swiatu,ich demokracje przy pomocy wojska,i nie ingeruje,pozwalajac rzadzic dyktatorom,w roznych krajach, ktorzy wspolpracuja z ta demokracyjna mafia,albo nie ma interesu w tych krajach,amerykanie maja prawie 200 swoich baz wojskowych rozmieszczonych na calej kuli ziemskiej,ktora w rzeczywistosci kontroluja militarnie i gospodarczo,to jest ich religia

 24. 24 Mariusz, 5 kwietnia:

  Zabijając niewinnych ludzi udowodnili że Terry Jones ma rację.

 25. 25 Podpis Ewa, 5 kwietnia:

  Pastor źle zrobił paląc Koran, ale prawdą jest, że my niewierni w Koranie jesteśmy skazani na śmierć. A żadna religia nie ma prawa nawoływać do zabijania, islam to jednak czyni i to w najświętszej swojej księdze.
  Francja jest doskonałym przykładem tego, że nie należy wpuszczać islamu do własnego kraju, jeśli nie chcemy bandy nierobów grasujących i plądrujących kraj. Oni niech siedzą w swoich krajach, islamskich a do nas niech się nie pchają.

 26. 26 Arnold67, 5 kwietnia:

  Bardzo trafne spostrzeżenia. Zakładają jednak, że zarówno po jednej jak i drugiej stronie znajdzie się znaczące, reprezentatywne grono Tych, którzy poszukują dróg porozumienia. O ile dość jednoznacznie wskazywani – ci mądrzejsci, mogli by stworzyć forum odpowiedzialnych racjonalistów to gdzie szukać podobnych z drugiej strony? Konflikt libijski jakskrawo uwypuklił problem „zachodu” ze znalezieniem adwersarzy dla takiej dysputy. Bliski wschód i islam to mozaika kultur, ich stosunku do władzy, prawa i ekonomii. Wątpię aby w najbliższych dziesięcioleciach ten obszar był wstanie wygenerować jakąkolwiek strukturę (nie dyktatorską i religijną) mogącą wpływać na sposób myślenia tych społeczności w duchu zrozumienia i pokoju.

 27. 27 Podpis, 5 kwietnia:

  Chciałem tylko pogratulować autorowi tej próby manipulacji, poprzez nazywanie takich ludzi i kojarzenie tego typu zachowań z „radykalnym chrześcijaństwem”, a reszty nie będę komentował, pozdrawiam. 🙂

 28. 28 ONO_77, 5 kwietnia:

  Ciekawe, jak długo Europa i Stany Zjednoczone będą chować głowę w piasek przed islamem? – zapominają, że jak struś chowa głowę to wystawia kuper…

 29. 29 eMJay, 5 kwietnia:

  Autor tekstu szydzi z ludzi wierzących, co jest draństwem i hucpą. Na pohybel takim chamom.

 30. 30 abc, 5 kwietnia:

  a co z ateistami towarzysze poprawnie polityczni, którzy nie dość że wyznawców różnych religii uznają za durniów to jeszcze UWAŻAJĄ ŻE MAJĄ PRAWO ICH MORDOWAĆ. Pamietajmy że wimię walki z religią wymordowali komuniści ponad 200 milionów osób. Nie ma takiej religii która by sięmogła „poszczycić takim osiągnięciem”

 31. 31 riffraff, 5 kwietnia:

  islam to religia nienawiści co zostało wykazane na przykładzie. Nie słyszałem by nergalowi ktoś coś zrobił lubi chociaż powiedział gdy wygłupił się na koncercie paląc biblię. Chrześcijanin patrzy na taki akt ze smutkiem i politowaniem, muzułmanin pali delikwenta, albo podcina mu gardło.

 32. 32 realista Jeff, 5 kwietnia:

  Każda religia,KAŻDA!-jest idiotycznym mitem
  dla naiwnych.Natomiast każdy powinien wybrac własną drogę życia a tylko wtedy będzie ona na tyle trafna,na ile jego rozum pozwoli…

 33. 33 Czy aby na pewno tego chcemy ?, 5 kwietnia:

  Ciekawy filmik…
  http://www.youtube.com/watch?v=JlVJDrfmdjg

  A tu kilka ciekawostek: http://www.wykop.pl/artykul/339407/raport-o-islamie-z-cia-the-world-fact-book/

 34. 34 Piotrek, 5 kwietnia:

  Wzrusza mnie naiwność autora artykułu. <> Powyższy tekst świadczy o tragicznej ignorancji i kompletnej nieznajomości owej – jak to autor nazywa – „kultury” islamskiej. Zachód właśnie ostatnio ciągle tak „miękko” oddziaływuje na islam. Dzięki temu w UK, Szwecji czy Holandii powstają już całe getta islamskie, gdzie niemuzułmanin nie zapuszcza się z powodu ryzyka utraty życia. W niektórych szkołach w Niemczech dzieci „tubylców” czyli Niemców są już mniejszością i są bite przez „tolerancyjnych” muzułmanów, za jedzenie żywności nie-halal lub nieprzestrzeganie ramadanu, przy kopletnej obojętności służb typu policja czy inspektorzy, nie chącym narazić się lokalnej „wspólnocie”. W Anglii i Francji setkom dziewczynek wycina się łechtaczki, oczywiście w imię pełnego „kultury i tolerancji” prawa szariatu. Dyskusja między islamem i chrześcijaństwem w krajach opanowanych przez „religię pokoju” polega na tym, że za „bluźniercze” pytanie: „co zrobił dla was, muzułmanów, Mahomet?” Asia Noreen została pobita i uwięziona, minister który starał się ją uwolnić został zastrzelony, a tysiące wyznawców Allaha domaga się jej śmierci. Może by szanowny autor artykułu sprawdził, jaka jest sutuacja kobiet w krajach islamskich, a jaka w krajach ogarniętych „średniowiecznym czadem chrześcijańskim”. Co takiego zdaniem autora tekstu „wyprawiają” kraje zachodnie w krajach islamskich? Są np. pracownikami czerwonego krzyża albo misji i pomagają muzułmamom. W zamian obcina im się głowy lub zabija w inny sposób pod zarzutem „szerzenia chrześcijaństwa”. Może by łaskawie redaktor sprawdził, na co umiera tysiące kilku lub kilkunastoletnich dziewczynek wydawanych za mąż w np. w Jemenie albo Somalii, zgodnie z „kultura o bogatej tradycji islamskiej”. Może by sprawdził co znaczą pojęcia dżihad, halal, takija, madrasy albo ile chrześcijan ginie rocznie z ręki muzułmanów, albo na czym polega „dyskusja” chrześcijanina z muzułmaninem np. w Arabii Saudyjskiej. Dzięki takim, ociekającym poprawnością polityczną i ślepotą dziennikarzom, Europa i świat bez walki stacza się w islamskie g…

 35. 35 Adammm, 5 kwietnia:

  nuema dyskusji z muzulmanami. oni nienawidza Europejczykow, pogardzaja nimi. sam spotykam sie z muzulmanami w pracy jako nauczyciel i jak powiedzial jeden muzulmanin: za 50 lat Francja, Niemcy, Szwecja i inne kraje europejskei beda republikami islamskimi a wy chrzescijanie -niewierni albo przejdziecie na islam dobrowolnie albo sila, Europa bedzie nie chrzescijanska a muzulmanska, a Wasz papiez bedzie uciekal z watykanu i az bedzie sie kurzylo za nim. to tyle . i to bylo przyjete z oklaskami przez innych muzulmanow. zreszta widze,ze muzulmanie nie chac sie asymilowac. przeszkadzaja im dekoracje z oazji Bozego narodzenia, Wielkejnoco w skelpach, na ulicach miast, produkty zwiazane z tymi swietami w sprzedazy.

 36. 36 Europejczyk, 5 kwietnia:

  Islam nie jest ani religią, ani kultem – jest pełnym, kompletnym ustrojem.

  Islam ma religijne, polityczne, ekonomiczne oraz militarne komponenty.
  Komponent religijny jest podstawą dla wszystkich innych komponentów.
  Islamizacja następuje, kiedy w danym kraje jest wystarczająco dużo muzułmanów,
  aby zaczęli się domagać swoich tak zwanych „praw religijnych”. Kiedy poprawne
  politycznie i multikulturalne społeczeństwa zgadzają się na „rozsądne”
  muzułmańskie żądania o ich „prawa religijne”, po cichu przechodzą także
  pozostałe komponenty. Tak właśnie to działa: (Źródło danych procentowych –
  CIA: The World Fact Book (2007)).

  Dopóki populacja muzułmanów pozostaje w okolicach 1%, są oni postrzegani jako
  miłująca pokój mniejszość. W artykułach prasowych, filmach podkreślana jest
  ich barwna odmienność:

  USA — muzułmanów 1.0%
  Australia — muzułmanów 1.5%
  Kanada — muzułmanów 1.9%
  Chiny — muzułmanów 1% -2%
  Włochy — muzułmanów 1.5%
  Norwegia — muzułmanów 1.8%

  W zakresie 2% do 3% muzułmanie zaczynają odróżniać się od innych mniejszości.
  Zaczynają być widoczni jako członkowie gangów ulicznych iw więzieniach.
  Pojawiają się pierwsze symptomy nadużywania środków z pomocy społecznej.

  Dania — muzułmanów 2%
  Niemcy — muzułmanów 3.7%
  Wlk. Brytania — muzułmanów 2.7%
  Hiszpania — muzułmanów 4%
  Tajlandia — muzułmanów 4.6%

  Powyżej 5% zaczyna być zauważalny silny (nieproporcjonalny do ich liczebności)
  wpływ na społeczeństwo. Naciskają na wprowadzenie żywności halal (czystego wg.
  islamskich standardów), dzięki czemu wymuszają pojawienie się dużej liczby
  miejsc pracy dla muzułmanów. Pojawia się seria żądań do sieci handlowych o
  wprowadzenie tej żywności na rynek, często wzmocniona groźbami.

  Francja — muzułmanów 8%
  Filipiny — muzułmanów 5%
  Szwecja — muzułmanów 5%
  Szwajcaria — muzułmanów 4.3%
  Holandia — muzułmanów 5.5%
  Trynidad & Tobago — muzułmanów 5.8%

  Powyżej 10% rząd państwa zmuszany jest do uznania ich prawa do sądów Sharii
  czyli wg. prawa islamskiego. Docelowo Islam dąży do tego, aby cały świat był
  sadzony wg. prawa Sharii. Wyraźny wzrost bezprawia, pojawiają się muzułmańskie
  getta, gdzie nawet uzbrojone patrole policji boją się zapuszczać. Rząd zaczyna
  tracić kontrolę nad sytuacja. Jakikolwiek pretekst może doprowadzić do
  rozruchów, palenia samochodów i napaści na nie-muzułmanów.

  Gujana — muzułmanów 10%
  Indie — muzułmanów 13.4%
  Izrael — muzułmanów 16%
  Kenia — muzułmanów 10%
  Rosja — muzułmanów 10-15%

  Powyżej 20% zaczynają się demonstracje siły, podpalenia szkół, szpitali,
  samochodów, synagog i kościołów. Większość osadzonych w więzieniach to
  muzułmanie. Dotychczas sporadyczne grupy para-militarne dżihadystów zaczynają
  działać w świetle dnia, często wypierając na terenach zamieszkania muzułmanów
  lokalne siły porządkowe.

  Etiopia — muzułmanów 32.8%

  Powyżej 40% można się spodziewać regularnych masakr i ataków terrorystycznych.
  Organizacje para-militarne rządzą niektórymi terenami wg. własnego widzimisię.
  Trwają także uprowadzenia niewiernych kobiet, gwałty oraz utajone jeszcze
  niewolnictwo.

  Bośnia — muzułmanów 40%
  Czad — muzułmanów 53.1%
  Liban — muzułmanów 59.7%

  Powyżej 60% następują niczym nie ograniczane prześladowania niewiernych,
  sporadyczne masowe mordy, wprowadza się prawo Sharii w skali całego kraju.
  Niewierni są zmuszani do płacenia podatku „za ochronę” tzw. Jizja, często
  rekwirowany jest ich majątek. Masowy exodus nie-muzułmanów z kraju.

  Albania — muzułmanów 70%
  Malezja — muzułmanów 60.4%
  Katar — muzułmanów 77.5%
  Sudan — muzułmanów 70%

  Powyżej 80% pojawiają się czystki i mordy kierowane z poziomu państwowego.

  Bangladesz — muzułmanów 83%
  Egipt — muzułmanów 90%
  Gaza — muzułmanów 98.7%
  Indonezja — muzułmanów 86.1%
  Iran — muzułmanów 98%
  Irak — muzułmanów 97%
  Jordania — muzułmanów 92%
  Maroko — muzułmanów 98.7%
  Syria — muzułmanów 90%
  Tadżykistan — muzułmanów 90%
  Turcja — muzułmanów 99.8%
  Zjednoczone Emiraty Arabskie — muzułmanów 96%

  W pobliżu 100% następuje tzw. muzułmański Pokój (stad Islam jest znany jako
  „Religia Pokoju”) czyli „Dar-es-Salaam”, co znaczy „Islamski Dom Pokoju”. Wg.
  wojennej doktryny islamu powinien być wtedy pokój, gdyż wszyscy są już
  muzułmanami i nie ma powodów do walki.

  Afganistan — muzułmanów 100%
  Arabia Saudyjska — muzułmanów 100%
  Somalia — muzułmanów 100%
  Jemen — muzułmanów 99.9%”

  Oczywiście tak się nie dzieje. Aby spełnić swoją rządzę krwi, muzułmanie
  zaczynają mordować siebie na wzajem z różnych powodów.

 37. 37 Murza Benek, 5 kwietnia:

  Złem nie jest religia i to co jest napisane w koranie czy bibli. Złem jest radykalizm w każdej religii czy to ortodoksyjny żyd,katolik czy muzłumanin.Trzeba zwalczać radykalizm w każdej religii bo to niszczy tolerancje.

 38. 38 ateista, 5 kwietnia:

  każda religia jest zła, ponieważ każda religia usprawiedliwia mordowanie w imię Boga, nawet „nasza”. Ślepe wierzenie w coś, na co nie ma ŻADNEGO dowodu zawsze prowadzi do katastrofy. Religia potępia inteligencję propagując ciemnotę, którą bardzo łatwo sterować

 39. 39 Sikut, 5 kwietnia:

  mam okazje parowac z islamistami i neistety trudno im wyjsc poza waskie myslenie rodem z koranicznych inetrpertacji

 40. 40 Rz, 5 kwietnia:

  Za naszą „tolerancję” dostajemy dosłownie po pysku… A europejska gościnność prowadzi wprost do zatracenie kultury europejskiej, co już dobitnie widać np. we Francji czy Holandii. Polska póki co jeszcze niema zbyt wielu przedstawicieli „religii pokoju” (i dla nas wszystkich byłoby lepiej aby tak pozostało), jednak nie wątpię że UE zacznie wywierać na Polskę nacisk aby zaczęła ich przyjmować. Gdyż właśnie takie kraje jak Francja, Holandia, UK i zapewne niebawem Włochy już sobie nie radzą z ich natłokiem.

 41. 41 X, 5 kwietnia:

  Skoro świat zachodu jest dla nich złem i żyją tu sami niewierni, to po co sami się tu pchają ? Jeśli nie odpowiada mi jakieś społeczeństwo, nie zamierzam się z nim utożsamiać i wiem że jestem niechciany, to je omijam. Natomiast oni pchają się wszędzie gdzie tylko mogą, a najbardziej ciągnie ich do „złego zachodu” i narzucają wszystkim swoje poglądy!

 42. 42 loko, 5 kwietnia:

  judaizm is of the angel…

 43. 43 jot, 5 kwietnia:

  Jedynym Zbawicielem Swiata jest Jezus CHrystus.A propos artykulu, najglupszy w nim jest jego naglowek.Komus wyraznie zalezy aby siac niezgode i podburzac wierzacych.

 44. 44 komes, 5 kwietnia:

  Co za debil to napisał i skomentował? małysz czy inna tepakurta?
  Palenie odbyło sie z podpuszczenia żydow -aby araby wymordowały chrzescijan ktorych zoologicznie nienawidza-patrz przypadek usmiercenia w izraelu aliny milan-studentki lat23-ktorej nie pomogło ze ojciec był żydem a babka miała obywatelstwo żydowskie.Jak nieznasz sie tłuku na zagadnieniach to sie odepnij! stey!

 45. 45 mariusz, 5 kwietnia:

  To jest chora religia ktora z bogiem nie ma za wiele wspolnego. Wywalic islam z Europy i Polski!!!! P.S. nie jestem katolem jakby co tylko zdrowy rozsadek mi tak mowi

 46. 46 Czytelnik, 5 kwietnia:

  Najwyrażniej wydaje mi się ,że ludzie zapomnieli już lekcję z historii.Do czego doprowadza nienawiść,nietolerancja.Jest to oczywiście normalne od II wojny światowej minęło tyle czasu i przeminęło tyle pokoleń.Ale czy potrzeba nam przerabiać tę lekcję jeszcze raz?I czy po tej lekcji w końcu się nauczymy?Osobiście w to wątpię.Ludzie zapominają,przecież to jest jedną z cech wybaczania.Ale czasami powinno się coś zapamiętać po wsze czasy.

 47. 47 SL, 5 kwietnia:

  @ Czytelnik – Tolerancji to powinni nauczyć się przybysze… Nam tolerancja jest wpajana na każdym kroku, jednak to oni nas nie tolerują. Jeśli wyjeżdża się do innego kraju, w którym ponadto kultura jest zupełnie odmienna od tej w kraju ojczystym, to powinno się jako przybysz uszanować kulturę i ludzi kraju w którym się przebywa. Jednak oni próbują wszystkim narzucić swoją, co akurat mnie przeszkadza!

 48. 48 Prawda, 5 kwietnia:

  Brawo dla Pana pastora. Tak trzeba z brudsasami jechac. Jeszcze talmud powinien byl spalic.

 49. 49 Zenek, 5 kwietnia:

  Autor nie pisze o historii podbojów Islamu od VII do …XIII(!) wieku! Nie ma nic o zajęciu przez Islam Bliskiego Wschodu i całej północnej Afryki w…50 lat! O zajęciu półwyspu Iberyjskiego i okupacji Hiszpanii przez niemal…600 lat! O zbrojnych podbojach Indii (m.in. zniszczenie słynnego uniwersytetu Nalanda w XII wieku) itd.itd.
  _Wszystko zgodnie z Koranem i sunną Mahometa.
  Koranu nie wolno zmienić, więc mówienie o tolerancji tej religii jest mydleniem oczu! Nie jesteśmy podbici jedynie dlatego, że muzułmanie mają uniwersytety uczące tylko Islamu – a gadaniem można sobie powojować wyłącznie w meczecie!

 50. 50 Jeh, 5 kwietnia:

  Jak głupi sam do siebie gadał i proste recepty wypisywał czyli dywagacje Ziemowita.Samo sformułowanie „czady chrześcijańskiego średniowiecza”obnażają ideologiczne zacietrzewienie tegoż autora.Ta zachodnia (hellenizm czy oświecenie)kultura i jej pseudowartości,którą gloryfikuje, sama zaczęła od palenia zwojów Tory i mordowania wierzących Żydów.To nie religia jest źródłem zła,tylko ci,którzy uważają ją za zło,bo usprawiedliwiają przemoc wobec pobożnych.A że ktoś jest tak prosty,że niszcząc jakiekolwiek księgi święte uważa,że robi wielką krzywdę Bogu,to już jest jego problem.W Indiach ostatnio palono żywcem chrześcijan przez hinduistów i jakoś trybuna Ziemowita nie było widać w okolicy.Sam tytuł prowokuje do odpowiedzi,bo facio uważa,że jak kogoś nazwie głupim,to sam „z automatu”staje się mądrym.Nic bardziej mylnego 🙂

 51. 51 Lasu, 5 kwietnia:

  Islam ma jedną piękną cechę, mianowicie cokolwiek Mahomet powie później jest ważniejsze od tego co powiedział wcześniej, dodatkowo nie musi to się wcale ze sobą kleić. Może więc spokojnie teraz powiedzieć, że żadnej nagrody nie będzie ino wieczne potępienie ^__^

 52. 52 Zenek, 5 kwietnia:

  Jedyna religią godną istnienia jest Buddyzm! (- To m.in. pogląd Einsteina)

 53. 53 A, 5 kwietnia:

  Europejskie społeczeństwo starzeje się coraz bardziej, gdyż po prostu rodzi się nam coraz mniej dzieci. Biorąc pod uwagę ilu głoszących ową „religię pokoju” napływa do Europy oraz to że rodzi się im więcej dzieci niż Europejczykom, pozwala przypuścić że to rdzenni mieszkańcy europy w przyszłości będą mniejszością. Z resztą coraz bardziej widać to już we Francji, Niemczech i Holandii.

 54. 54 logik, 5 kwietnia:

  jak nie wiesz to posłuchaj kropkę…..

 55. 55 teo, 5 kwietnia:

  Jedno tu jest prosze Państwa pewne!!!! NIE można zezwolic do rozprzestrzenienia się ISLAMU w naszej EUROPIE!!!!!

 56. 56 zxc, 5 kwietnia:

  Tak to jest, kiedy w dobie nauki wierzy się w pierdoły w postaci bogów.
  Smutne jest, że w dzisiejszych czasach ludzie wierzą w takie bzdury.

 57. 57 barto, 5 kwietnia:

  każda religia to choroba psychiczna, której objawem jest nienawiść do każdej innej religii i niereligijności, amen.

 58. 58 darowawa, 5 kwietnia:

  Niestety zbliża się czas VIII krucjaty – musi dojść do zderzenia z tą plagą. To jest nieuniknione ( choć wierzę, że są muzułamnie chcący żyć w pokoju). W tej masie wcześniej czy późnej oni zaczną eskalować konflikty w Europie – oby nie było za późno.

 59. 59 Czytelnik, 5 kwietnia:

  @SL nie widzicie ,że to już wymyka się z pod kontroli?Ile na świecie jest muzułmanów?
  A ile chrześcijan?Potrzebna nam jest w 21-szym wieku wojna religijna?Nie zapominajmy ,że wszystkie wojny w porównaniu z wojnami religijnymi to dziecinne igraszki.Czy po obu stronach nie powinno dopuścić się do głosu ludzi ,którzy będą wyhamowywać te gorące zapędy.Parę
  lat temu widzieliśmy my chrześcijanie i muzułmanie do czego doprowadziła wojna religijna między obydwoma wyznaniami.W Jugosławii.To nie było wcale tak daleko ani dawno.To się stało na naszych oczach.Do czego by tam doszło jakby nie interwencja sił międzynarodowych.Chcecie się cieszyć pokojem i dobrobytem to go pilnujcie.A walkę w terorystami zostawcie służbą do tego powołanym.

 60. 60 iwona, 5 kwietnia:

  TO NIE RELIGIE SĄ ZŁE , TYLKO LUDZIE GŁUPI KTÓRZY JE INTERPRETUJĄ DLA WŁASNYCH POTRZEB. ZNAM OSOBIŚCIE MUZUŁMANÓW I TWIERDZĘ , ŻE TO SĄ BARDZO DOBRZY LUDZIE, NIERAZ DUŻO LEPSI OD CHRZEŚCIJAN. DODAM ŻE SAMA JESTEM CHRZEŚCIJANKĄ.

 61. 61 jesli, 5 kwietnia:

  jesli uwazasz satanistow za lepszych od chrzescijan, to jestes sama satanistka.

 62. 62 MIISIOR OPTIMUS, 5 kwietnia:

  Gosc faktycznie pojechal po bandzie, ale czy to takie glupie to nie wiem. Pewnie teraz zaluje bo wskutek tego, ze powtorzyl to co muzulmanie wcale czesto robia z Biblia zginely niewinne osoby. Pan redaktor piszac swoj tekst nie zauwazyl , ze polityka subtelnego dialogu z fanatykami nastawionymi glownie na silowe rozwiazania w kwestiach religijnych – co zreszta koran im wyraznie nakazuje – jest najzwyczajniej w swiecie glupia i nieskuteczna. Nie wiem za co swiat arabski tak nienawidzi Amerykanow jednoczesnie wiadomo , ze kiedy tylko to mozliwe ci sami arabowie za wszelka cene staraja sie wyjachac do kraju Wielkiego Szatana by sobie tam zyc znacznie lepiej niz w swoich zacofanych panstawkach, gdzi bogactwo z robpy i gazu nalezy do garstki bogaczy. Swojw droga ciekawe kto i jak tych nieszczesnych Libijczykow podkrecil do tak samobojczego i desperackiego kroku przeciw Kadafiemu chociaz zasilek dla bezrobotnych wynosil tam – bagatela – 600 dolarow ( w polsce tez ok 600, ale zlotych), a ieszkania socjalne mozna bylo kupowac za prawie bezcen.

 63. 63 fruchtzwerg, 6 kwietnia:

  Oto jest islam… Komentarz zbyteczny:

  2:191 I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili – Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. – I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! – Taka jest odpłata niewiernym!

  8:67Nie jest odpowiednie dla Proroka, aby brał jeńców, dopóki on nie dokona całkowitego podboju ziemi. Wy pragniecie tego, co przypadkowe na tym świecie, a Bóg chce życia ostatecznego. Bóg jest potężny, mądry!

 64. 64 chszescijanin, 6 kwietnia:

  islam powstal w 666 roku zalozony przez zydow i tyle to bylo ijest celowe zeby nasza wiare wytepic

 65. 65 Piterski, 6 kwietnia:

  Heja Bracia i Siostry,
  Smutne te nasze powyzsze rozwazania… co?
  Jak juz jeden z przedmowcow zauwazyl, radykalne chrzescijanstwo, to milosc do blizniego…, blogoslawienie tych, ktorzy cie krzywdza…, odplacanie dobrem za zlo…, przebaczanie wszelkich krzywd…
  Nasi ukochani „inkwizytorzy”, „ryceze krzyzowi”, itp wprowadzacze chrzescijanstwa nie mieli nigdy nic wspolnego z Chrystusem, ktory nas uczy drogi milosci, pokoju i przebaczenia. Z jednej strony zgadzam sie z pastorem, ktory spalil Koran jako diabelskie zapiski, ale z drugiej strony wszyscy wiemy, jak na to odpowiedzieli „wierni” wyznawcy Islamu…
  Wiecie, mieszkam od 16 lat w Kanadzie. Plakac mi sie chce, jak widze ze wielokrotnie, rozne wyznania Chrzescijan popieraja wysylanie sil zbrojnych do krajow arabskich. Jestem stanowczo zdania, ze gdybysmy sie tak zebrali do kupy i pojechali calymi rodzinami do Iraku, Iranu, Bangladeszu, czy Afganistanu JAKO MISJONARZE, to mialoby to wiekszy efekt, niz wysylanie wojska. Wiem, wiem, wymordowali by nas tam po kolei… ALE(!), jakby coraz wiecej z nich widzialo milosc Jezusa w nas, to mieliby szanse wejsc na Jego droge. Duch Swiety na pewno pracowalby w ich sercach, jakby widzieli, ze kochamy ich tak bardzo, ze jestesmy gotowi oddac zycie, aby tylko okazac im milosc Wielkiego Krola, ktory zszedl tu do nas na Ziemie, w te nasze brudy i smrody, aby umrzec za nasze grzechy, po to bysmy mogli byc pojednani z Tatem w Niebie… Jestem spokojny, ze poniewaz TO WLASNIE jest sposob, w ktory Pan Jezus nakazal nam rozprzestrzeniac Chrzescijanstwo, to z pomoca Ducha Swietego bylaby to najskuteczniejsza droga do ewangelizacji wyznawcow Islamu. Jesli nie mozemy im dac do poczytania Pisma Sw, to MY MOGLIBYSMY byc tym Pismem Swietym, zyjac wsrod nich w pokoju serca i ducha, w radosci Pana, w mocy naszego Krola, Jezusa Chrystusa. Jesli bylibysmy gotowi byc ekstremalnymi Chrzescijanami, takimi jakich szukal na Ziemi Pan Jezus, to bylibysmy gotowi oddac zycie jeden po drugim, aby niesc Jego milosc tym zagubionym i oszukanym ludom…
  Od paru miesiecy mam takie wlasnie przemyslenia. Modle sie, bo choc Pan dal mi taka wizje i nawet pragnienie, to wiem, ze nie jestem gotowy wziac mojej zony i dzieci na taka wyprawe misyjna. Nie jestem gotowy zaryzykowac w tym momencie 90-cio procentowej szansy, ze zabija nas wszystkich bardzo szybko, (albo zabija mnie, a zonie i dzieciom zrobia cos jeszcze gorszego…). Straszne to, jestem zagubiony. Choc mieszkam w kraju (Kanada) bardzo zroznicowanym oraz otwartym na wszelkie kultury i religie, to nie mam w swoim otoczeniu zadnych Muzulmanow. Fakt pozostaje faktem: rosna w sile poprzez swoj ogromny przyrost naturalny. Wykorzystuja prawo i system Kanady, aby miec tu lepsze zycie. Rosna w sile i przygotowuja sie do opanowania tego kraju, kontynentu, a takze swiata… Jest jednak dobra wiadomosc: Pan Jezus obiecal, ze da swoim wyznawcom miejsce w Domu Ojca. Ci, ktorzy wytrwaja, nie maja sie czego obawiac: „…albowiem tak Bog umilowal swiat, ze Syna swego jedynego dal, aby KAZDY, kto w Niego wierzy, nie umarl, ale mial zycie wieczne”… Chrzescijanie wszelkich wyznan: nie spierajmy sie o podrzedne detale naszej wiary, ale skoncentrujmy sie na tym, kto nas laczy: Ojciec i Syn i Duch Swiety! Stanmy razem i w milosci Chrystusowej pokazmy ze jestesmy prawdziwie dziecmi Bozymi, ktore ufaja swojemu Stworzycielowi, Zbawicielowi, Uzdrowicielowi, Zaopatrzycielowi, a ponad wszystko; Krolowi. Kto to widzial, aby jakis krol UMARL W CIERPIENIU za swoj lud? Niewiele jest takich przykladow… Krol Jezus zrobil to dla mnie i dla ciebie, a takze dla Muzulmanow, Buddystow, itp itd; potrzeba tylko, abysmy przyjeli jego wielka ofiare, a otrzymamy miejsce w Domu Ojca. Pokoj nam wszystkim.
  Piter

 66. 66 AmF, 6 kwietnia:

  Chciałbym wiedzieć, jak nazywa się ten bóg co objawił prawa człowieka i demokracje, bo te wyznania to dopiero mają fanatycznych wyznawców.

 67. 67 England, 19 kwietnia:

  NIESTETY POLACY W UK SA UZNAWANI ZA PRYMITYW, I TO JEST PRAWDA …

 68. 68 inkasent, 15 lipca:

  Czemu oni palą kukłę „Misia” z filmu stanisława Barei? co im Misio – Rysio zrobił… zasadniczo…?

 69. 69 niebieski700, 26 lipca:

  Muzułmanie nigdy sie nie zintegrują. Nienawidza nas , gardza nami i chca nas zawojowac. Albo na to pozwolimy , albo zginiemy. To co dzieje sie w Niemczech i Anglii woła o pomste do nieba. Jak juz napisano nasze dzieci sa dyskryminowane i bite. nie daj boze , aby europejskie dziecko znalazlo się w klasie z wiekszością muzulmanską. W Polsce tez juz sa doskonale zorganizowani. Glupawe Polki udzielaja im paszportów, a potem muslimy przywożą sobie muzułmanskie żony. podczas ramadanu niepraktykujący muzulmanie nie pokazują się w kawiarniach i w restauracjach z obawy o pobicjie, spalenie samochodu itp. Wielu juz dostaje pogróżki w naszym spokojnym kraju. Już buduja meczety w wiekszych miastach , aby przejąć kontrolę . co będzie dalej? oto jest pytanie.