Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Święta po wielkowęgiersku. Cyganie uciekają z miasta

22 kwietnia 2011, | Kategorie: Artykuły | 99 komentarzy

W te święta Wielkiej Nocy węgierskie „moralne odrodzenie w duchu patriotycznym” biega uzbrojone i umundurowane po łąkach i straszy Cyganów.

Pamiętaj, aby dzień święty święcić. Węgierscy nacjonaliści święcą tak, że uzbroili się w pistolety na gumowe kule, umundurowali i urządzają sobie Wielkanoc pod miasteczkiem Győngyőspata. Z miasteczka uciekli przed nimi lokalni Cyganie. Ewakuował ich Czerwony Krzyż pięcioma autokarami.

300 osób – głównie kobiet i dzieci – wywieziono do podbudapesztańskiego Csilleberc, dawnego ośrodka węgierskiej odmiany komunistycznych pionierów (Úttörőmozgalom).

Mężczyźni zostali w osiedlu. W święta na Węgrzech może być naprawdę gorąco.

Organizacja, przed którą Cyganki i cygańskie dzieci zwiały pod Budapeszt, nazywa się Véderő (obrona). Czy celowo nawiązuje nazwą do międzywojennego faszystowskiego ugrupowania Magyar Országos Véderő Egylet (MOVE)? Nie bardzo wiadomo.

MOVE w każdym razie otwarcie popierało Mussoliniego i zabiegało o kontakty z Hitlerem i Ludendorfem.

Véderő jest taką panią, że za nią idą dziarscy i bardzo muskularni chłopcy malowani, którzy poglądy mają bardzo jasne i bardzo proste. Węgier – dobry. Cygan, gej, liberalizm itp. – zły. Wszytko inne – z dystansem.

Jeśli poczytać ich deklaracje na Facebooku, jeśli przejrzeć zdjęcia, które sobie pozamieszczali na profilach – nie ma co mieć wątpliwości: Véderő to nie harcerze ani hipisowski ruch pacyfistyczny.

Cyganie opuszczają swoje domy/AFPCyganie opuszczają swoje domy/AFP

Na zgrupowanie kazano im przyjechać w mundurach. I wziąć ze sobą broń na gumowe kule. Chłopcy z Véderő chodzą w tych mundurach na patrole. Już parę miesięcy temu patrolowali miasto Győngyőspata, obok którego kupili ziemię, na której zamierzają ćwiczyć. Ziemię kupili – tak się złożyło – niecałe sto metrów od cygańskiego osiedla. Mają nawet samochody patrolowe. Na ich drzwiach wypisali nazwę organizacji, wyrysowali jej logo.

Małpują w ten sposób porządkowe instytucje państwa. Sugerują, że mają własne. Lepsze. Patrol „obronny” jest lepszy od policji, bo w przeciwieństwie do policji wie, gdzie się czai wróg. Choćby w cygańskim osiedlu pod miastem. Policja nie miałaby odwagi powiedzieć tego jasno, a oni mają. Proponują „alternatywne państwo”. Państwo, w którym dobry Węgier nie miałby się czego bać. Państwo, w którym zły Węgier nie miałby czego szukać. A jak rozróżnić dobrego Węgra od złego? Véderő da radę. Przecież to proste, gołym okiem widać, kto dobry patriota, kto zły.

Najlepsze jest to, że problem z nimi ma rząd Fideszu Victora Orbana, rząd który sam w Europie uchodzi za prawicowo-radykalny. Który już od dawna jasno tłumaczy, kto dobry Węgier, a kto zdrajca, który chciał ustawowo brać za twarz prasę i który preambułę nowej konstytucji naszpikował tyloma narodowo-religijnymi hasłami, ile trudno byłoby znieść ołtarzowi w Brygidzie, który doprowadzał stosunki z potrianońskimi sąsiadami do skrajnej nerwicy.

I który tak długo przekonywał społeczeństwo, że poza narodową prawicą jest tylko chaos, nędza, kłamstwo, zdrada, zaprzaństwo itd., aż przekonał.

Inna sprawa, że socjaliści podkładali mu się idealnie. To ich niekompetencja stworzyła nacjonalistyczne potwory, które teraz hulają po panońskiej równinie jak pierwsi Madziarzy dokonujący „Zajęcia Ojczyzny”.

Szef MSZ Sandor Pinter oznajmił, że narodowe patrolowanie ulic to rzecz nielegalna, a rzecznik Orbana groził takim samorodnym patrolowcom grzywnami tłumacząc, że państwo nie zamierza się z nikim dzielić swoimi uprawnieniami. Policja, co prawda, nie wzięła udziału w ewakuacji romskich kobiet i dzieci („bo nic nie wiedziała”), ale wysłała 400 policjantów do jej ochrony.

Orban i jego ministrowie mają czym się martwić, bo nacjonalistyczne szaleństwo ogarnia coraz więcej Węgrów. Nacjonalizm pada tutaj na podatny grunt: traktat w Trianon odbierający Koronie Św. Stefana Transylwanię, Banat, Słowację, Zakarpacie, Wojwodinę, Istrię, Burgenland i kawał Chorwacji, mimo, że w mocy od ponad 90 lat, nadal budzi odruch narodowego sprzeciwu.

Tym większą, że poza granicami okrojonej Korony pozostało kilka milionów niedawnych współobywateli, z których nagle zrobili się cudzoziemcy. Każdy, kto był na Węgrzech musiał widzieć kontur Wielkich Węgier na naklejkach na samochodach, na flagach, koszulkach, zegarkach, plakatach, a nawet biżuterii i podkładkach pod mysz.

Przez długi czas wydawało się, że Węgrzy pogodzili się z faktem, że Rumuni, Słowacy, Chorwaci itd. mają prawo gospodarzyć we własnych krajach, ale rewizjonizm tlił się na Węgrzech zawsze. Rozbuchana węgierska narodowa prawica otworzyła jednak puszkę Pandory, do tej pory ledwie uchyloną, na oścież.

Najciekawsze, że robiła to z ustami pełnymi frazesów o zbawieniu państwa i o jego moralnym odrodzeniu. To moralne odrodzenie biega teraz, uzbrojone i umundurowane, po łąkach i straszy Cyganów.

Amerykanie mają swoje „milicje”, których członkowie organizują sobie w oddalonych od cywilizacji lasach podobne „boot campy”. Ćwiczą z karabinami i zamalowują tylne strony znaków drogowych, bo tam właśnie znajdują tam tajne oznaczenia dla wojsk inwazyjnych Nowego Porządku Światowego, żeby się nie pogubiły się podczas najazdu.

Węgierscy nacjonaliści pakują na siłowniach, zakładają mundury, malują twarze komandoskimi farbkami ze sklepów z militariami i bawią się w armię świętego Stefana strzegącą Węgrów przed zagrożeniem równie realistycznym.

Ktoś powie, że Cyganie „są rzeczywistym zagrożeniem”. Że sami sobie bywają winni. Ktoś przypomni na przykład, jak pobili na śmierć węgierskiego kierowcę, który potrącił cygańskie dziecko. Ale Cyganie nie są centralnie zarządzaną organizacją, tylko grupą etniczną. W dodatku grupą z problemami, bo w znacznym stopniu niezbyt dopasowaną do czegoś, co nazywamy nowoczesnym kapitalistycznym społeczeństwem. Dlatego warto raczej skoncentrować się na rozwiązywaniu ich problemów zamiast pogłębiać je przez dyskryminację ze strony „obrońców cywilizacji”.

„Coś”

Nacjonalistyczni, płaczący po Wielkich Węgrzech Węgrzy uważają, że Cyganie to jedno, ale i poza Cyganami ich krajowi „coś” zagraża. „Coś” nie do końca określonego. „Coś” trochę jak z horroru.

Ale to „coś” tak naprawdę jest określone, tyle, że w obecnych warunkach, kiedy „wolność słowa jest ograniczana” nie wolno na głos mówić, co jest tym zagrożeniem. Bo reżimowa policja do domu zastuka i reżimowy prokurator się nachyli.

„Wielcy Węgrzy” jednak to „coś” czasem wykrzykują: na obozach dla umundurowanych patriotów, na demonstracjach. Wykrzykują to „coś” tak samo, jak nasi polscy „krzyżowcy”. Wszyscy wiemy, czym jest to „coś”: to żydokomuna. Nieprawdziwi patrioci. Piąta kolumna. Relatywiści. Liberałowie. Odstępcy od praw naturalnych, ergo: boskich.

Od Véderő odcina się – co ciekawe – Jobbik. Organizacja ultranacjonalistyczna, ale już ze znaczącymi osiągami na węgierskiej scenie politycznej. Kto wie, czy nie chodzi o konkurencję, bo Jobbik sam dysponuje umundurowaną organizacją, która jeździ „patrolowymi” samochodami i kręci się w mundurach po przestrzeni publicznej, głośno płacząc za utraconym Basenem Karpackim: mowa o Magyar Gardzie.
Magyar Gárda powstała w 2007 roku i od tego roku nieprzerwanie wznosi hasła to antysemickie, to irredentystyczne, to proautorytarne. Jednym z ich symboli są pasy Arpadów, które wykorzystywali m.in. węgierscy faszyści: strzałokrzyżowcy. W 2009 roku Garda została zdelegalizowana jako partia. Powróciła zza grobu jako stowarzyszenie.

Niech się więc Jobbik nie dziwi, że mózg przeciętnego człowieka kojarzy Magyar Gárdę z Véderő. A kojarzy: w depeszy AFP pisanej na gorąco, podczas ewakuacji Cyganów z Győngyőspata przeczytać można, że Véderő jest z Jobbikiem „blisko związane”. I AFP może mieć rację. Bo nawet jeśli faktycznie, jak płomiennie zapewniała rzeczniczka Jobbiku Dora Duro, obie organizacje nie mają ze sobą nic wspólnego pod względem organizacyjnym, to trudno nie zauważyć ich pokrewieństwa ideowego.
Wygląda na to, że prawicowe źródełko wciąż bije. A bijąca z niego fala zmywa środek węgierskiej debaty publicznej coraz bardziej na prawo.

Kiedyś to Orban kojarzony był z głęboką węgierską prawicą. Wypłukał z debaty publicznej niemrawych socjalistów, którzy kompromitowali się na każdym kroku i sam, znalazłszy się na centrum publicznej debaty, zaczął gorączkowo odcinać się od radykalizmu. W tej przestrzeni pojawiła się kolejna formacja, która wytrysnęła z prawicowo-nacjonalistycznego źródełka: właśnie Jobbik.

Jobbik mówił otwarcie o tym, że zależy mu na: „ponowne włączeniu w narodowe ciało Węgrów zarówno tych z zachodu, jak i z Basenu Karpackiego”, a jego „najważniejszym zadaniem” było „ponowne zjednoczenie narodu węgierskiego, niesprawiedliwie rozerwanego w ciągu XX w.”.

Jeśli chodzi o zwolenników Jobbiku, to rekrutują się stamtąd, skąd rekrutuje się zaplecze wyborcze większości populistycznych i ekstremistycznych partii w Europie. Badania instytutu Publicus wykazały, że w dużym procencie są to sfrustrowani, bezrobotni i niewyedukowani ludzie, często mieszkający we wschodniej, wiejskiej części Węgier, biedniejszej, niż część zachodnia.

Jobbik okopał się mocno na węgierskiej scenie politycznej. W wyborach do europarlamentu uzyskał prawie 15 procent głosów. Do Strasburga pojechał w europosły ideolog Magyar Gárdy Csanád Szegedi. Pojechał w mundurze (czarnych spodniach, czarnej kamizelce i białej koszuli), więc na sali posiedzeń wzięto go za technika. Europosłowie mieli kupę radości, ale Szegedi, mimo tego despektu, zamierza na forum europejskim działać tak, by „doprowadzić do rewizji traktatu z Trianon”.

„Ponad wszelką wątpliwością Węgry są krajem zachodu w sensie geograficznym, ale ich dusza jest na wschodzie” – pisał w laudacji dla Islamskiej Republiki Iranu na jej narodowe święto Marton Gyongyosi, inny parlamentarzysta z ramienia Jobbik, tym razem krajowy, przeklinając w diabły antyirańską zachodnią propagandę. „Iran to kraj, który od 1979 roku kroczy własną ścieżką. Od wygnania prozachodniego szacha, istnieje tu naturalne dążenie Irańczyków do wolności od zachodnich wpływów. Islamska republika? Tak, oczywiście, naród, który powrócił do swych korzeni i tradycji”.

Zabawna „odnowa moralna”

Czy ten rozbuchany węgierski narodowy duch wpływa na dusze ludzkie? Doprawdy dokonuje w nich „moralnej odnowy”?

Gdzie tam.

Jak zauważa Eric Beckett Weaver w publikacji “National Narcissisism. The Intersection of the Nationalist Cult and Gender in Hungary”, wielu Węgrów z węgierskich ziem utraconych, którzy „emigrują do ojczyzny” za chlebem, jest w tej wymarzonej ojczyźnie dyskryminowanych. Często dzielą oni na Węgrzech los imigrantów z imigrantami niewęgierskimi.
5 grudnia 2004 roku przeprowadzono na Węgrzech referendum, w którym obywatele mieli zdecydować, czy Węgrom spoza Republiki Węgierskiej należy przyznawać węgierskie obywatelstwo. Zwolennicy tego rozwiązania przeważyli nad przeciwnikami jednym procentem. Co ciekawe, najchętniej na niekorzyść ofiar traktatu w Trianon głosowały te same regiony, który tradycyjnie wybierają prawicę: Jobbik i Fiddesz.

AFP


99 komentarzy do “Święta po wielkowęgiersku. Cyganie uciekają z miasta”

 1. 1 Zdzich, 23 kwietnia:

  Węgrzy już mająto co u nas chce wprowadzić Kaczyński z Macierewiczem i reszta tej bandy. Mam nadzieję, ze nie damy się na to nabrać.

 2. 2 kysiu, 23 kwietnia:

  a mnie sie podoba taka organizacja, oczywiscie rozumiem autora, tylko nie negujmy czegos z zalozenia WIELKIE WEGRY

 3. 3 Podpis, 23 kwietnia:

  skoro państwo rzadzi nieudolnie…

 4. 4 korektor_, 23 kwietnia:

  Zazdroszczę Wegrom takiej silnej świadomości narodowej, która przez lewactwo nazywana jest „nacjonalizmem”. Europejskie lewactwo, jak diabeł święconej wody, boi się takich słów jak: naród, Ojczyzna, Bóg, honor, rodzina… – bo ludzie wiedzący kim są i po co żyją są odporni na manipulacje.
  Zauważcie przy okazji , że wyciąga się Węgrom współpracę z III Rzeszą. Lewactwo jakoś wstydliwie nie wspomina że najlepszym i najwierniejszym sojusznikiem Hitlera była Rosja Sowiecka. To Józef Stalin instruując w 1933 niemieckich komunistów doprowadził do zwycięstwa wyborczego NSDAP.

 5. 5 Przemo, 23 kwietnia:

  lewacy nie lękajcie się! Spokojnie to tylko standardowa propaganda!

 6. 6 Maciek, 23 kwietnia:

  Już euro socjaliści zaczynają propagandę? Autor widzę nie bardzo rozumie idee, o które walczą Ci nasi spod krzyża – skoro nie rozumie bieżącej polityki u nas to dlaczego bierze się za Węgry? UE walczy z każdą formą prawicowej „reakcji”, w końcu prawicy nie koniecznie musi zależeć na budowie eurokołchołzu…

 7. 7 bugi, 23 kwietnia:

  i bardzo dobrze… gonic to dziadostwo

 8. 8 tak tak, 23 kwietnia:

  Autora to chyba z krytyki politycznej w delegację wysłali, bo nikt normalny takich głupot nie mogłby napisać.

 9. 9 Michal, Warszawa, 23 kwietnia:

  Panie Autorze drogi! Jakie „zbrodnie” maja na sumieniu ci, jak Pan raczy ich nazwac „ultranacjonalisci” oprocz przechadzania sie w mundurach i patrolowania miasta? Zabili kogos? Pobili? Z pierwszej reki wiem, ze po prostu chodza za najbardziej kryminalnie aktywnymi Cyganami i nie daja im popelniac przestepstw. Po prostu dlatego, ze sa. Nawet nie musza nic robic. A we wsiach, w ktorych panowal cyganski terror i starsi ludzie byli regularnie bici przez cyganskie grupy, zapanowal znowu spokoj. Proponuje moze glebsze zajecie sie tematem,a nie lecenie po steroetypach narodowiec= lysy bandyta glupek, pijak i zlodziej, bo kazdy pijak to zlodziej. Czasem warto wyjsc z wlasnego grajdolka i zobaczyc inny punkt widzenia. Najsmiesniejsze jest to, ze mowie to przeslanie jako ten, ktory wedle stereotypu ma podobno „waskie widzenie” i „klapki na oczach” do jak widze autora mieniacego sie „otwartym” i „liberalnym”.

 10. 10 Merlin, 23 kwietnia:

  Po raz kolejny rządy prawicy w opinii niektórych rodzą „demony faszyzmu”. Stawia się znak równości miedzy rządami Fideszu i opisywaną organizacją.
  Podziwiam Węgry za odwagę z jaką pozostają wierne swej tożsamości. Polecam wszystkim tekst G.Górnego w Rzepie: http://www.rp.pl/artykul/646785_Gorny–Wahadlo-wychylilo-sie–w-prawo.html

 11. 11 so far away, 23 kwietnia:

  popieram tych Węgrów… walczą o swoje ! tak trzymać!

 12. 12 Grzegorz Jerzy Gniady, 23 kwietnia:

  Faszystowska prawica zawsze miała poparcie na Wegrzech.Z czego to wynika?.Ano z tego że małe narody bardzo często mają kompleksy.Węgry nie mają wielkich osiagnieć w nauce sztuce czy literaturze.Są niewielkim narodem żyjącym przeszłością.W średnoiwieczu byly mocarstwem teraz skurzczyły się do rozmiarów małego kraiku.Małe zakompleksione narody bez większych osiągnięć często zazdroszczą tym większym które mają sukcesy i tworzą naszą cywilazcję.

 13. 13 x-bek, 23 kwietnia:

  A autor dalej te swoje lewackie wypociny wypisuje… Gdyby to były bojówki komunistyczne, to byłoby to dobrze, ale że jest inaczej… Ciekawe, że wy, socjaliści wszelkiej maści, widzicie zawsze tylko jedną stronę medalu. W swoich wypowiedziach oraz czynach nic nie jesteście lepsi od tej drugiej strony. Nawet, autorze, nie widzisz, jak cienka jest linia pomiędzy polityczną poprawnością, którą ty chcesz wprowadzić, a faszyzmem, który tak śledzisz wszędzie…

 14. 14 HELIOX, 23 kwietnia:

  DOBRZE ROBIĄ. ROBACTWO TRZEBA TĘPIĆ.

 15. 15 DW, 23 kwietnia:

  Trzeba wprowadzić taką nową tradycję wielkanocną na polskiej ziemi 😀
  Cos pięknego!

 16. 16 maciek, 23 kwietnia:

  tak Ty dzienikarzyno czerwona najwiecej wiesz co sie dzieje na Węgrzech … wroga eurosocjalizmu żescie sobie znaleźli !!
  ps. Lepiej byc martwym, niż czerwonym!

 17. 17 enya, 23 kwietnia:

  jaki kraik jest najbardziej zinteresowany niepokojami mordowaniem i pieniedzmi?

 18. 18 Kamil, 23 kwietnia:

  Dobrze że polskie społeczeństwo jest na tyle mądre że wszelkie nienormalności czy to w jedną czy drugą stronę nie mają szansy bytu przez dłuższy czas. Było LPR i jego „odnoga”. Ludzie (którzy są w większość normalni) zorientowali się z kim mają do czynienia i wysłali ich gdzie ich miejsce w społeczeństwie.

 19. 19 Gmitrzuk, 23 kwietnia:

  Węgrzy mają rację. Popieram. Cyganów należy rozgonić bo panoszą się niemiłosiernie.

 20. 20 maur018, 23 kwietnia:

  Ja popieram węgrów, cyganie do Indii. Byle tylko nie chcieli zrobić jakiejś rewolty

 21. 21 jjc, 23 kwietnia:

  Były demokratyczne wybory? Były. Skoro ludzie wybrali taką wizję dla swojego państwa, dlaczego się z tym polemizuje???
  Polecam http://wyborcza.pl/1,76842,9467466,Wegry_Wegrow__nie_Orb%C3%A1na.html a szczegolnie komentarze pod artykułem.

 22. 22 KRuL PiK, 23 kwietnia:

  Nie ma większej zarazy, niż socjaliści. Bez większej różnicy, czy narodowi, czy demokratyczni, czy to marksiści, leniniści, maoiści, czy jeszcze inni. Czerwoni to zakała ludzkości, również ci „narodowi”, omyłkowo nazywani prawicą (i to skrajną).

 23. 23 felix, 23 kwietnia:

  ludzie mieli dość tej waszej homoseksualnej propagandy i parad zboczonych gołodupców, mieli dość samowolki i bezkarności cyganskiej nacji – tylko tyle i aż tyle.
  a wy, staliny XXI w, inżynierowie spoleczni chcecie tłumaczyć teraz tym ludziom czego oni tak naprawdę chcą?

  precz z komuną!

 24. 24 Mike, 23 kwietnia:

  Jak czytam większość komentarzy tutaj to aż się włos jeży…………..większość tutaj nie odróżnia nacjonalizmu od patriotyzmu…..jeśli chcesz biegać z pałą i lać innych dlatego,że tak Ci się podoba ukrywając to pod jakimiś bzdurnymi haslami „Bóg,Honor,Ojczyzna” to jesteś zwyczajnym śmieciem bo co bicie innych,niewinnych osób ma wspólnego z Bogiem albo tym bardziej z honorem?

 25. 25 rychu501, 23 kwietnia:

  Teraz następuje atak na rządy Orbana przez lewicową prasę
  http://www.rp.pl/artykul/646785_Gorny–Wahadlo-wychylilo-sie–w-prawo.html

 26. 26 wkurzony, 23 kwietnia:

  Często się mówi o nacjonaliźmie chrześcijańskim ale niedouczonym lewakom tego nie wytlumaczy.
  Chętnie bym poprosił takich chłopaków o pomoc, bo jakiś brudas właśnie mi zakłóca harmonią spokój świąteczny….
  Dla wszystkich normalnych, polecam zespół Karpatia – piękna muzyka dla mądrych ludzi:)

 27. 27 MIRA, 23 kwietnia:

  NIKT NIE STRASZY CYGANOW !ONI SAMI POSZLI ALE JUZ WRÓCILI SPOWROTEM NIE CHCA NIC ROBIC TYLKO ZYC Z PANSTWOWYCH PIENIEDZY.JA MIESZKAM JUZ OD DAWNA I WIEM CO SIE DZIEJE NA WEGRZECH:V :ORBAN CHCE POMAGAC CYG:ABY CHODZILI DO SZKOLY , PRACOWALI.POSROD CYG.MAJA 3- 6 KLAS SZKOLY PODSTAWOWEJ.

 28. 28 gazza, 23 kwietnia:

  Po sto kroć brawo!

 29. 29 Rotmistrz, 23 kwietnia:

  Niech cyganie zachowują sie przyzwoicie w nie swoim kraju to może będą mieli spokój…popieram w Węgrów,czekam kiedy Polacy zobaczą że we własnym kraju mją gorszą opieke socjalną niż cyganie.

 30. 30 jorgo, 23 kwietnia:

  jaka czysta rasa?przeciez to kundle niczym sie nie roznia od tych Cyganow

 31. 31 Revera, 23 kwietnia:

  Jak wszyscy normalni ludzie, Węgrzy chcą żyć w kraju spokojnym, bez szerzącego się złodziejstwa, wykorzystywania państwa przez społeczności darmozjadów, którym pracować się nie chce, które uważają, że pieniądze „należą im się” tylko dlatego, że mieszkają tu, a nie gdzie indziej. Popieram.

 32. 32 Karol, 23 kwietnia:

  Mam pytanie. Dlaczego Żydzi propagują społeczeństwa otwarte i zwalczają nacjonalizm wszędzie poza Izraelem ? Dlaczego u siebie są rasistami i nacjonalistami ? Czy nie wynika to z tego, że wszędzie chcą rządzić ?

 33. 33 Mario, 23 kwietnia:

  Wreszcie!!

 34. 34 TKM(teraz k..... MY), 23 kwietnia:

  Niech żyją wielkie Węgry wkrótce jak Bóg da dołączy do nich nowa odrodzona wielka Rzeczpospolita!!!!!!!!!!!

 35. 35 Podpis, 23 kwietnia:

  Ja nie lubię cyganów, bo żaden z nich nie pracuje tylko sami kombinatorzy i oszuści, szara strefa a żyją ponad stan chodzą grupami i kozaczą

 36. 36 miniu, 23 kwietnia:

  nim wszedlem na kometarze wiedzialem co na nich bedzie zaczyna sie straszenie.SBckie i zydowskie

 37. 37 Andrzej, 23 kwietnia:

  Ziemowicie Szczerek, ja Panu powiem czego obawiają się Ci, jak Pan to raczył ująć „nacjonalistyczni” (a w moim odczuciu po prostu patriotycznie nastawieni do swojej Ojczyzny) Węgrzy. Obawiają się Waszego bolszewickiego lania wody, agitacji i propagandy z którą idzie w parze kompletna anihilacja państwa, rozmywanie podtrzymujących Go korzeni w korupcji, przestępczości, bandytyźmie i innych amoralnych postawach.
  Dzięki Bogu prędzej czy później i u nas ludzie pojmą, tak jak Węgrzy, do czego zmierzają Wasze rządy bezhołowia i pseudo-liberalizmu. I wówczas nie pomogą Wam tego typu propagandowe wstawki zrównujące Fidesz i Orbana do bandy jakichś łysych gamoni.

 38. 38 Romek, 23 kwietnia:

  ciekawy artykuł. brązową zarazę trzeba tępić, a czytając komentarze rzeczywiście ma się wrażenie że nie na darmo premier Buzek został mianowany przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Nasi odwieczni zachodni „sojusznicy” – zwłaszcza przyjaciele narodu polskiego – Niemcy – nagrodzili naszego premiera za dobrze wykonaną misję reformy szkolnictwa i zrobienia z Polaków skrajnych idiotów.

 39. 39 LuKrk, 23 kwietnia:

  Do Korektora: nie rozumiesz historii. Mylisz komunizm i socjalizm z lewicą, karygodne. Stalinowi do Hitlera było blisko i vice versa, dopóki mieli wspólny interes, nic poza tym. Jeden chciał zaatakować drugiego, Hitler był szybszy. Odporność na manipulacje w wydaniu prawicy oznacza negowanie i zwalczanie wszystkiego, co nie jest zgodne z ideologią prawicy. Poza tym, wracając do historii – trudno ją rozumieć komuś, kto nie pamięta prawicowych rządów sprzed kilku lat we własnym kraju – Leppery, Giertychy, lekarze w kamaszach, łżeelity, kompromitacje Fotygi, wojenki i obrażanie się prezydenta i wiele, wiele innych. Ja uważam, że ten (PO) rząd jest nieudolny i jego błędem jest przede wszystkim brak konsultacji społecznych i specjalistycznych przy projektowaniu ustaw. Zamiast przygotować się porządnie, robią (albo i nie) poprawki pod pręgierzem krytyki rzeczy już „gotowych”. Ale! – do jasnej cholery – nie chcąc na nich głosować, na kogo mam głosować? Nie pozostawiono mi wyboru. Znam „możliwości” rządów PiS, rządów nienawiści i pogardy (i też nieudolnych). Cóż, wybieram nieudolność bez tych PiS-owych dodatków. Niestety.

 40. 40 lola, 23 kwietnia:

  A to wszystko prze ta idiotyczna
  „poprawnosc polityczna”- pod pretekstem
  „obrony” mniejszosci narodowych
  gnebi sie i maltretuje wlasnych rodakow.

  przekrety i nienormalnosc do potegi n-tej.

  Ludzie maja DOSC!

 41. 41 adek, 23 kwietnia:

  Na 100% mieszkańcy Győngyőspata są bardzo wdzięczni za ten odpoczynek od cyganów.

  PS Aleś chłopie paszkwil wysmażył. Jak za PRL-u.

 42. 42 ech, 23 kwietnia:

  rozumiem ich mozna byc tolerancyjnym ale bez przesady imigranci nas zalewaja baba z baba sie zeni albo chłop z chłopem to nie jest zdrowe historia kołem sie toczy …..

 43. 43 konserwatysta, 23 kwietnia:

  Wszyscy obrażający autora w komentarzach to produkt państwa totalitarnego i wzór ograniczenia umysłowego. Wyobraźni nie starcza, żeby uświadomić sobie, że jak ktoś nie lubi skrajnej prawicy to nie musi być socjalistą. Dla was to jest oczywiste, bo nie potraficie myśleć samodzielnie tylko musicie ludzi wrzucać do gotowej szufladki. Tak właśnie było za komuny: albo towarzysz albo wróg ludu i zapluty karzeł reakcji

 44. 44 zorro, 23 kwietnia:

  A w Polsce żydokomuna rządzi

 45. 45 pinochet, 23 kwietnia:

  Węgrzy wreszcie zrozumieli, co jest dla nich dobre! Stąd wycie eurolewactwa, pederastów, GazWyb i reszty obornika…

 46. 46 polski magyar, 23 kwietnia:

  Brawo Węgrzy. Pokazujecie środkowy palec sprzedajnym salonom i jesteście dla nas wzorem. W Polsce też podległe sowiectwu i eurokomunie władze robią z prawicy faszystów. Tymczasem oddolna inicjatywa odwołująca się to dyscypliny i tradycji paramilitarnych to ostoja godnośc i dumy narodowej. Éljen Nagy Magyarország!!!
  Naprzód!!

 47. 47 MIRA Z BUDAPESZTU, 23 kwietnia:

  Kto nie zna cyganow ten ie wie .Oni sa darmozjadami.Maja kilkanascioro dzieci , dostaja zapomogi , rodzinne i maja inne przywileje .Wegrzy nie dostana tego co oni.Podczas rzadow MSZ P jezdzili mercedesami po zapomage.Ale teraz to juz sie skonczy. HAJRÁ MAGYARORSZÁG ! HAJRÁ VIKTOR !!!

 48. 48 Valmont, 23 kwietnia:

  Umiłowanie Cyganów mogłoby połączyć ludzkość pod wspólnym sztandarem..

 49. 49 Jarek, 23 kwietnia:

  Proponuję autorowi wybrać się do romskiego obozowiska, popatrzeć jak kilkudziesięcioosobowa grupa romskich bojówkarzy plądruje sklepy, jak niszczy dane im przez państwo mienie, itp. Jeżeli państwo nie jest w stanie sobie z tym problemem poradzić to nic dziwnego, że obywatele biorą sprawy w swoje ręce. Tak właśnie powinno być. Porządny obywatel broni interesu publicznego.

 50. 50 wink, 23 kwietnia:

  bravo, bravo Węgrzy

 51. 51 Podpis, 23 kwietnia:

  Cyganie to jedno, ale komentarze pod tekstem to po prostu powódź inteligencji ograniczona jedynie wyjątkowo szerokimi horyzontami 😉

 52. 52 Kelafi, 23 kwietnia:

  Propaganda w lewo i prawo – znam paru cyganów i są bardzo ok. A pseudo-nacjonalizm polegający na ganianiu się tempych łysych palników można chyba jużmiędzy baje włożyć.

 53. 53 auto, 23 kwietnia:

  Pozdrowienia dla Węgrów od przyjaciół z Polski. Co do artykułu – propaganda jak większość informacji w mediach.

 54. 54 zadowolony, 23 kwietnia:

  super tak trzymać. Wielka Polaska Wielkie Węgry. amen

 55. 55 Szekely Krakow, 23 kwietnia:

  Niech zyja Wielkie Wegry z granica z Polska! Do boju Bracia! Pedzic komune i inne insekty…..

 56. 56 dan, 23 kwietnia:

  barwy maja jak cracovia 😀

 57. 57 blasius, 23 kwietnia:

  Niech sobie mają. Na zdrowie im to tylko wyjdzie. Spójrzcie co się z Polską dzieje ostatnimi laty. Polakom wpaja się nienawiść do własnego kraju i miłość do jego wrogów. Wpaja się kłamstwa historyczne jednocześnie opluwając szczytne osiągnięcia Polaków w historii. Stąd takie organizacje powstają. Lepiej żyć w burdelu, czy w czystej, schludnej willi? POkemony wolą burdel i to najlepiej taki z jak najwyższymi cenami (koniecznie sado-maso). Chcecie być jak POkemony, czy Polacy?

 58. 58 Paweł, 23 kwietnia:

  mnie też się podoba inicjatywa świadomych węgrów.

 59. 59 Mariusz, 23 kwietnia:

  przypominaja mi sie ci wszyscy Polacy mieszkajacy we Francji, dla ktorych murzyn jest „pierdolonym bambusem” a magrebianczyk „jebanym arabem”
  ale swiat zawsze taki byl, nie panikujmy z powodu kilku debili na Wegrzech a i „gratulacje ” tez niech niektorzy wyzej zacytowani, zachowaja dla swoich spapranych umyslow,
  swiat za dobrze zapamietal ostatnia inwazje faszystow zeby pozwolono im teraz cokolwiek rewidowac,
  a ludzie…? no coz, nawet mojej zonie mam ochote dac czasami klapsa, gdy zle wypowie sie na temat mijanego na ulicy przechodnia, o kolorze skory ciemniejszym niz jej, i zeby bylo smieszniej: jej jedyna przyjaciolka tutaj jest pol Egipcjanka pol Algierka,

 60. 60 pan dziejaszek, 23 kwietnia:

  Artykuł to kolejny wytwór lewicowej propagandy, usiłującej zdyskredytować patriotyzm, żeniąc go z nacjonalizmem i ekstremizmem. Jak widać, internacjonalistyczni apologeci idei Marksa i Lenina wykorzystają każdą okazję, żeby dokopać słabemu przeciwnikowi.

  Inna sztuczka socjotechniczna polega na łączeniu ruchów nacjonalistycznych z prawicą, podczas gdy są one najczęściej głęboko lewicowe, czerpiąc z tradycji nazistowskiej (cała gospodarka pod faktyczną kontrolą władz) lub korporacjonistyczno-faszystowskiej (socjalizm cechowy).

 61. 61 eh, 23 kwietnia:

  co to zmieni jak będą cyganów ganiac,znienic
  system by cyganie szli do pracy itd

 62. 62 Kandahar, 23 kwietnia:

  Szczerze mowiac zakiwanie sie na smierc przez autora. Policja nie brala udzialu w ewakuacji, ale ja ochraniala, Orban jest totalitarysta bo nie jest lewicowcem, i tak dalej, same slogany radykalnej lewicy w dobrym starym stylu ala Zapatero. czekam tylko kiedy lewica oglosi ze dla dobra demokracji trzeba Fidesz zeslac do gulagu.

 63. 63 jarek, 23 kwietnia:

  Doszedłem tylko do połowy, bo naprawdę trzeba być intelektualnie ubogim żeby lubować się w tak jednostronnych tekstach. Aż się prosi o zachowanie choć pozorów obiektywności, dla czystej przyzwoitości, ale gdzie tam…

 64. 64 Kandahar, 23 kwietnia:

  I jeszcze jedno – nie pochwalam nacjonalizmu, z roznych zreszta wzgledow, ale wyzywanie nacjonalistow od faszystow to glupota. Faszyzm i komunizm to przeciez czysto lewicowe ideologie.

 65. 65 MIRA Z BUDAPESZTU, 23 kwietnia:

  JEDEN Z FILMOW JEST Z 2006ROKU PODCZAS ZAMIESZEK W BUDAPESZCIE PRZECIWKO MSZP I GYURCSANY FERENCOWI.KIEDY STRZELALI DO BEZBRONNYCH LUDZI Z KTORYCH ZROBILI KALEKE NA RESZTE ZYCIA.JAK WIDZE PROPAGAND JEST ROZSIEWANA TEZ W POLSCE.

 66. 66 Podpis, 23 kwietnia:

  White power for Ungary

 67. 67 john, 23 kwietnia:

  elyty jewroPEJSkie zaczynaja srac w kalesony bo wiedza ze zdradzili swoje kraje i kara jest tylko kwestia czasu

 68. 68 Burbandislan, 23 kwietnia:

  Czy nie można napisać artykułu o lewackim terroryźmie w Niemczech, albo we Włoszech. Czy nie można napisać artykułu o ekoterroryźmie w Polsce i Europie.
  To wszystko istnieje, a ci wspaniali redaktorzy tego nie widzą?
  Jak to czytam co tu powyżej jest napisane to odczuwa wielki BUL.

 69. 69 jaś, 23 kwietnia:

  mamy już dosyć wspólnej, więc nie naszej, Europy? – a przecież mamy dopiero przedsmak tego pasztetu, który nam szykuje tzw wspólnota
  chcemy powrotu do państwowości i mamy obowiązek domagać się od własnych rządów prowadzenia polityki dla dobra i w interesie narodu
  Polska dla Polaków to nie faszyzm, nie nacjonalizm, to konieczność by naród przetrwał narastający, świadomie sterowany burdel

 70. 70 Dobromir, 23 kwietnia:

  To wspaniale wiesci, popieram w calosci, przecz z cholota zerujaca na wielkich narodach. Taka mala dygresja, czy ten pismak nie rozumie, ze narodowcy glosujac przeciw nadawaniu obywatelstwa po pierwsze spowoduja najazd przeroznego dziadostwa bo normalni wegrzy umieja o siebie zadbac wiec im nie potrzebne sa przywileje oraz wyjazd prawdziwych wegrow z utraconych ziem metropoli bedzie wieksza strata. Oni maja trwac i czeka na odmiane koniunktury.

 71. 71 eurosceptyk antyIslam, 23 kwietnia:

  czas na podobne bojówki tyle że poganiające muzułmańckich imigrańców we Francji Anglii Niemczech Belgii Holandii Danii Szwecji…
  pora te saraceńskie chordy odesłać do krajów pochodzenia, tam gdzie ich miejsce

 72. 72 polski magyar, 23 kwietnia:

  Polecam węgierski zespół Kárpátia:

  http://www.karpatiazenekar.hu

  potężna porcja pięknego węgierskiego patriotyzmu i kawał wspaniałej muzyki. To są wielcy artyści i na Węgrzech mają wielki szacunek!! PO-lski salonik pseudoartystów cWelebrytów to wielkie bagno.
  Naprzód Węgrzy, przeciw zdrajcom i pasożytom!!!

 73. 73 korektor_, 23 kwietnia:

  Do LuKrk:
  Chciałoby się z Tobą polemizować, ale pojechałeś taką Wyborczą że aż mnie zemdliło. Szkoda czasu.

 74. 74 zolti, 23 kwietnia:

  Węgrzy to dobrzy ludzie. Wiedzą co mają robić!Zawsze będę po ich stronie,wielu ich znam i pozdrawiam. Właściwie to jedyny naród który zasługuje na nasze poparcie.

 75. 75 fixum, 23 kwietnia:

  Polak, Węgier dwa bratanki…. popieram ich w 100% , zrobić porządek

 76. 76 Mysio, 23 kwietnia:

  A jednak Bóg istnieje

 77. 77 C.K, 23 kwietnia:

  lengyel , magyar …

 78. 78 Paig, 23 kwietnia:

  No cóż. Prawicowa zaraza się szerzy. Mam nadzieję, że u nas nie uda się nacjonalistom dojść do władzy. Kto wątpi w to, że PiS jest groźny dla Polski, niech sobie poczyta ten artykuł. A wracając do Madziarów, to niesamowite, że po 90 latach ciągle wspominają traktat z Trianon. Ich roszczenia są równie sensowne, jakby teraz Polacy zaczęli żądać powrotu do Lwowa. To se ne vrati, bratankowie.

 79. 79 lolita, 23 kwietnia:

  już mi się podoba

 80. 80 wasyl, 23 kwietnia:

  Artykuł to czysta propaganda .Trzymam kciuki za Węgrów by ich reformy przyniosły oczekiwany skutek.Dosyć lewackiej swawoli,którą oczywiście z uporem nazywa się „wolnością”.Tak naprawdę to karykatura wolności

 81. 81 Adam, 23 kwietnia:

  @zolti, rzeczywiście, bo my to ten naród wyjątkowy… co za pustostan umysłowy…

 82. 82 wLADA, 23 kwietnia:

  Szanuje Wegrow od zawsze ale teraz ich ubostwiam bo pokazali Europie jak sie uwolnic od przekletego lewactwa.Swiatowe media sa w wiekszosci w rekach miedzynarodowki lewakow to i nie dziwota ze strasza wszystkich faszyzmem a o swoim komunizmie nie wspominaja bo by sie dopiero ludzie wystraszyli.

 83. 83 lemek, 23 kwietnia:

  sie dusza raduje:)

 84. 84 jzg, 24 kwietnia:

  natychmiast u nas wprowadzic to samo

 85. 85 clue, 24 kwietnia:

  Słuszną drogą idą Węgry. Szczerek pisze jak namaszczony przez Michnika. GW by się nie powstydziła takiego artykułu.

 86. 86 polak, 24 kwietnia:

  porządek musi być,żeby tak w polsce dezynfekcje zrobić..

 87. 87 ketchup, 24 kwietnia:

  dolozyc do tego artykulu jeszcze ten i wszystko sie rozjasnia 🙂
  http://www.wprost.pl/ar/235881/Michnik-demonstruje-w-Budapeszcie/

 88. 88 karlik_hanys, 24 kwietnia:

  A co mają pozwolić żeby ich całkiem pookradali? Węgrzy dają im możliwość pracy i mieszkania na ich ziemi. To co mają im jeszcze dawać? zasiłki tak jak we Francji muzłumanom? Wiadomo robić się nie chce ale kasa by się przydała no to kradną. Nie mówię, że wszyscy cyganie (bo sporo z nich to normalni i porzadni ludzie) ale tych z bandyckich kręgów to trzeba pilnować. Oczywiście postępowe lewactwo, które bezkrytycznie wierzy masońskiej Unii Europejskiej zaraz powie, że to rasizm, ksenofobia, faszyzm i wogóle hitler. Prawda jest taka, że wasza Unia jest organizacją probandycką promującą dziwne zasady i jawnie stroniącą od wartości patriotycznych. Węgrzy wam przeszkadzają bo myślą (to przez tą ich paprykę czy wino? 🙂 i chcą być bezpieczni w swoim kraju. Powinniśmy się uczyć od naszych braci patriotycznego podejścia. Poprzedni rząd lewicowy o mało nie doprowadził do bankructwa kraju no ale był cacy bo był postępowy i wogóle pasował jakoś Związkowi Socjalistycznych Republik Europejskich. Te lewactwo i pseudopostępowość (patrz ekologia jaka postępowa nawet autostrady nie można zbudować spokojnie) nas wykończy. Taka jest prawda. Wszędzie gdzie był socjalizm to była albo bieda albo ubóstwo albo terror bo ludzie zaczeli widzieć co się dzieje. Niestety tu ludzie nie będą widzieć co się dzieje bo oni (PO, UE i inne takie) mają własnego hipnotyzera. Znajduje się on na ulicy wiertniczej i nazywa się TVN bądź jak kto woli WSI (jeden szajs).

 89. 89 Qo Vadis, 24 kwietnia:

  Tzw.poprawność jest formą osłabiania państwa.Żydzi,cyganie,homo,dekadencja promowana przez wrogów porządku!

 90. 90 KKK, 24 kwietnia:

  Moje najszczersze gratulacje dla Wegrow! Biali ludzie urodzili sie po to aby scierwem rzucać w bloto!

 91. 91 q, 24 kwietnia:

  Liberalizm i tolerancja to dzisiejsze narzędzia imperializmu.

 92. 92 Slavobor, 25 kwietnia:

  Artykuł jest denny. Zero obiektywizmu, jak w wyborczej. Nacjonaliści przybywają do miasteczek, gdzie są Cyganie na prośbę miejscowej ludności węgierskiej. A rządzący Fidesz to odpowiednik PO, więc nie pisz głupot, że to „radykalna prawica”. Autorze, jak nie masz pojęcia o polityce, to odpuść sobie pisanie artykułów i zajmij się wypisywaniem komentarzy na onecie.

 93. 93 jaś, 25 kwietnia:

  „Liberalizm i tolerancja to dzisiejsze narzędzia imperializmu” a @Slavobor tradycyjnie, jak to dziś jest praktykowane przez „politycznie poprawnych”, patriotyzm mianuje nacjonalizmem
  kiedyś tak działała V kolumna, dziś tak działa „nowy porządek…”

 94. 94 fenol, 26 kwietnia:

  Wypadałoby zacząć od tego, że Węgry zostały najbardziej skrzywdzone podczas „robienia porządku” w Europie po I Wojnie Światowej. Nie Niemcy, nie Austria, ale właśnie Węgry. Potem dodać na przykład to, że węgierska mniejszość narodowa w Rumunii jest największą w Europie i jest od lat gnębiona. Ale to wymagałoby rzetelności, a przecież chodzi o sensacyjkę i straszenie kretynów „nacjonalizmami”.

 95. 95 TAK 3MAĆ BRATANKI!, 27 kwietnia:

  ”lewactwo rodzi demony komunizmu” widziałem jak cyganie żyją w Czechach syf brud brud jeszcze raz brud Węgrzy to naród który ma świadomość narodową i tak 3mać Bratanki a ue swoją flagową tolerancją niszczy się od środka 🙂

 96. 96 kaka, 28 kwietnia:

  Przykład Węgierski i przemiany jakie tam obecnie zachodzą pokazują jak nacjonalizm może byc niezdrowy i szkodliwy dla rozwoju społeczeństw! Co do niektórych bardzo obraźliwych komentarzy naszych rodaków to zapytam krótko: Czy zarzuty i obawy Amnesty International co do obecnej sytuacji na Węgrzech i nowej konstytucji też zaliczacie pod faszyzm czy lewactwo? Odpowiedźcie sobie na to!

 97. 97 kris, 29 kwietnia:

  brawo Węgierscy bracia. Gońcie komuchów i inne czerwone badziewie. A co do Amnesty International to typowy przyklad czerwonej holoty gloszacej pedalska propagandę.

 98. 98 ka, 18 lipca:

  ktore panstwo, ktore przeszlo na faszyzm, nacjonalizm etc. albo komunizm, socjalizm, etc. przetrwalo do dzisiaj? Poza Chinami, ktore robia swoje od kilku tysiecy lat, chyba nie ma czego zazdroscic?
  Rozwijac sie trzeba w innym kierunku.
  Dajcie sobie spokoj z taka dyskusja,bo znowu wdepniemy w jakies gowno.

 99. 99 Podpis, 24 sierpnia:

  BRAWO WĘGRZY…