Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Z okazji spisu powszechnego: Wywiad z Jerzym Gorzelikiem, szefem RAŚ. „Nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem”

2 kwietnia 2011, | Kategorie: Artykuły | 36 komentarzy

Jerzy Gorzelik, przywódca Ruchu Autonomii Śląska i członek Zarządu Województwa Śląskiego, wyjaśnia, dlaczego nie czuje się Polakiem i dlaczego w rozpoczynającym się dzisiaj spisie powszechnym wybierze wyłącznie narodowość śląską. I dlaczego nie dąży do niepodległości od Polski.

Marsz RAŚ. Fot. J. Kuwak/REPORTER

Czytaj dalej: „nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem”


36 komentarzy do “Z okazji spisu powszechnego: Wywiad z Jerzym Gorzelikiem, szefem RAŚ. „Nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem””

 1. 1 Jan, 11 kwietnia:

  czemu RAS-e nie protestują w Vaterlandzie?

 2. 2 x, 15 kwietnia:

  rozstrzelać antypolskie elementy i zakopać!!!!

 3. 3 leXXX, 15 kwietnia:

  Nie jest Polakiem nie jest Slazakiem nie jest Wielkopolaninem nie jest….jest idiota….niebezpiecznym idiota.

 4. 4 dodo, 15 kwietnia:

  Bardzo merytoryczne wypowiedzi założę się że napisane bez przeczytania wywiadu bo po co. Jest taki długi i mało napastliwy więc my musimy być ostrzy i jadowici

 5. 5 Podpis, 15 kwietnia:

  Nie czuje się Polakiem ale utrzymuje się z pieniędzy Polskiego podatnika czyli pracujących Polaków. Ot Niepodległy Ślązak darmozjad.

 6. 6 noell, 23 kwietnia:

  a wszystko prowokuja spasione na naszym chlebie pejsate…wiecie kto

 7. 7 ślonzok, 23 kwietnia:

  nie jestem Polakiem ani Lachem bo ciągle podszyty jestem strachem, gdyz: u nos powietze widać a u goroli pzezrocyste , woda u nos kolorowo a tam krystołowo i moze nos to zaloć pieruna. Mliko u nich trawom śmierdzi a u nos mozno w nim tys znaliść i złoto i srebro, kohla w nim tys pełno- a co jest drozse na swiecie trawa cy te nase licne dobro. Prec gorolu z nasej swarcej ziemi- nasych zondań nicht nie zmieni.

 8. 8 andrzej, 23 kwietnia:

  powinno być ślązakowiec a nie ślązak.

 9. 9 Podpis, 23 kwietnia:

  Tak, gęgający tu szmaciarze, wbijcie sobie w te tępe polaczkowate, okrągłe łby, że nie wszyscy w tym krają odbierają określenie „Polak” jak komplement. Być może na Wołyniu czy Białorusi występujecie jako element kulturotwórczy, ale na Śląsku jesteście jedynie nachalnymi dziadami bez korzeni i historii, motłochem który dopiero co zapoznał się z muszlą klozetową i bieżącą wodą.

 10. 10 Zdziwiony, 23 kwietnia:

  Panie Gorzelik. Powiedziałeś Ślązakom, że jak się oderwiecie od Polski to koniec dopłat do kopalń? Faterland nie dopłaci tylko polikwiduje. A jak stworzycie sobie państwo to tym węglem będziecie mogli sobie w kominku palić. To chyba Wasze szczęście, że jesteście w Polsce bo drugiego tak durnego kraju na świecie nie ma aby Wam do wszystkiego dopłacać.

 11. 11 dx, 23 kwietnia:

  A ja jestem Wielkopolaninem. Powiem wam jedno wasi bohaterowi to dla nas zdrajcy i bandyci. Piłsudski zdrajca i buntownik, Czarniecki bandyta …. Powiedz mi jak możemy mówić o wspólnym narodzie jak wy w warszawie nie szanujecie naszych poglądów i na siłę wprowadzacie swoją propagandę. Powiedz mi co my mamy z wami wspólnego po za językiem i krótkich epizodach w jednym kraju.

 12. 12 Zdziwiony, 23 kwietnia:

  Panie „dx”, piszesz co mamy z Wami wspólnego? No to kończymy dopłaty do kopalń. Węgiel sprzedacie sobie sami, może Niemcom? Nam bardziej opłaca się z RPA przywieść, lepszy, tańszy, a ile pieniędzy w budżecie zostanie? Będziemy bogatym krajem, a tak musimy do Ciebie i innych darmozjadów dopłacać

 13. 13 olo, 23 kwietnia:

  chyba sytuacja dojrzała do rozwiazania tej kretyńskiej sytuacji i pseudo oerganizacji

 14. 14 jacwing, 23 kwietnia:

  Polska ca ła pokazuje wam zdrajcy,Szósta Kolumno wała-jak germania cała.

 15. 15 Ecik, 23 kwietnia:

  Chej „zdiwiony” czy widzisz już różnicę między Polakiem, a resztą w Polsce, czytając dotychczasowe komentarze. Jesteście zdziwieni bo u nas nie ma podjudzania, obrażania, szukania dziury w całym. My kochamy swoją ziemię, wzajemnie się szanujemy ciężko pracując na tej warabowanej ziemi. Ty z własną głupotą (bo niewiedzą) martwisz się kto do kopalń dołoży?? A kto najpierw tą ziemię ogołocił, no kto? Zostań sobie w tym swoim „ksiąstewku warszawskim” zależnym od ruskich i kłóć się w nim ze swoimi o pietruszkę.

 16. 16 Chris from Danmark, 23 kwietnia:

  Mam nadzieję że tych ślązaków (nie wiem których, dolnych czy górnych), tych wielkopolan i innych „nacji” jest proporconalnie mało jak w każdym innym państwie chorych idiotów. Trudno humanitarnie trzeba ich utrzymywać i niech sobie piją piwo, żygają i warczą po kątach. Taki folklor jest w każdym państwie.

 17. 17 pinochet, 23 kwietnia:

  Gorzelik to typowy ,,nierobol”! ,,Naukowiec” z państwowej uczelni, utrzymywany z pieniędzy podatnika…A ,,śląskie” frajerstwo zapatrzone w tego półgorola, jak w ,,święty” obraz!

 18. 18 michał gutowski, 23 kwietnia:

  Polska miała pierwszy uniwersytet wcześniej niż Niemcy. Śląsk od początku historycznej państwowości należał do Polski o czym świadczą dokumenty watykańskie. Teren Katowic,Bytomia itd. należał do Małopolski. Dopiero gdy piastowscy książęta Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi dzielili Śląsk to dla Mieszka Plątonogiego w końcu 12 wieku dołożono rejon Bytomia.
  Lekarz niemiecki R.Virchow tak opisywał w 1848 r. wieś śląską: wsie,które rozciągają się całymi milami w dolinach,przedstawiają sie bardzo źle. Domy są przeważnie zbudowane z belek,nałożonych na siebie warstwami,izby zupełnie małe,bydłoprzy ludziach,okna małe i nie dają się otwierać,większą część izby zajmują piec i łoża… Dalej pisze:ów prosty lud przyzwyczajony jest jeść tylko ziemniaki, nie ma pojęcia o przygotawaniu potraw z mąki. robią ztego rodzaj zupy zwanej kwas,którą kiszą przed spożyciem…,spożycie mięsa należy do bardzo wielkich wyjątków.
  Zamiast wymyślać urojone sny o śląskiej potędze lepiej pojechać do Wielkopolski uczyć sie gospodarności a na wschodzie Polski solidarności. Przez tysiące lat autonomia zawsze i wszędzie prowadziła do upadku. Kto mówi o autonomii ten zdradza swoich praojców,którzy nigdy nie chcieli ani nawet nie myśleli o autonomii.Autonomia jest potrzebna Niemcom jako pierwszy etap ponownej grabieży Śląska do którego dzięki wyrodkom bez honoru wciskają stare samochody,mięso z dioksynami itd
  Michał Gutowski

 19. 19 krzychu009, 23 kwietnia:

  Nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska. Nie ma języka śląskiego. To tylko dialekt języka POLSKIEGO! Proponuje żeby w rubryce narodowość wpisać : narnijczyk albo mieszkaniec hogsmeade – to to samo co „narodowość” śląska

 20. 20 qweasdzxc, 23 kwietnia:

  Kto finansuje RuchałTonomi??

 21. 21 jon, 23 kwietnia:

  Dobrze robią ci Węgrzy.Dla cygana praca to be ale ukraść to cacy

 22. 22 jon, 23 kwietnia:

  Sląsk zamieszkuje 4 miliony ludzi zrobić referendum i po sprawie.

 23. 23 Jerzyk, 23 kwietnia:

  Czy ŚSlązacy są Słowianami, czy germanami(folksdojczami0) ? Pytanie do P. Gorzelika?

 24. 24 Ł, 23 kwietnia:

  skoro Pan sie nie czujesz Polakiem, to rezygnuj Pan z wszystkich przywilejów gwarantowanych przez ten kraj i spadaj do anglii bądź gdzie indziej, tam Ci będzie lepiej, tam takim nierobom dają żyć za państwowe pieniądze i pier… w stołki. Bo do niczego innego to po Pańskim artykule wnikoskuje sie Pan nie nadajesz, dopóki kraj Wam dopłacał i zwykli ludzie za Was łożyli to żeście byli zadowoleni. Teraz poszli wszyscy po rozum do głowy to ślązaki problem mają bo darmo zjadom nie ma kto tyłka podcierać,

 25. 25 Roman Galinski, 23 kwietnia:

  A ja chuj w dupe wbijam temu szwabskiemu madrali. Chce byc niemcem to niech spierdala do rzeszy. Jego dziadowie walczyli o Polskosc Slaska. 3 nieudane powstania. Glupii byli ale waleczni i honor mieli. A to bydle jak chce za srebrniki sprzedac dusze, niech jedzie do niemiec. ale od Slaska, wara psie. Slask jest Polski i jego mieszkancy sa polakami.

 26. 26 gryzik, 23 kwietnia:

  Cały czas słysza jak to Polska musi dopłacać do Ślaska (np. kopalń). To o co chodzi – dajcie nam autonomia i nie bydziecie musieć dopłacać…Proste !!!!
  A tak nawiasem mówiac to autonomia w międzywojniu uchwalił SEJM RP i jakoś nic sie nie stało. Może chodzi o to że teraz nie byłoby z czego kraść ???

 27. 27 Krzysztof, 23 kwietnia:

  Jestem Ślązakiem z dziada pradziada, wnukiem powstańców Śląskich i zastanawiam sie ciągle skąd taka kanalia jak Gorzelik sie wzięła. Kolejny ktory na chwytliwych hasłach chce dostać jakis stołek. Takich Gorzelików miała też Jugosławia – nazywali sie Karadzicz, Miloszewicz i pozostali którzy dla prywatnego interesu skłocili kraj i doprowadzili do rzezi . A skoro pan Gorzelik nie jest Polakiem to niech stąd spada

 28. 28 Szymon, 23 kwietnia:

  Ten artykuł ukazuje małostkowość obydwu stron. Brak zrozumienia, dialogu, poszanowania wartości, etc itd. WARHOLIZM.
  Nie to jest ważne. Ważne jest to, że tępota polska granic nie zna!! Zarówno szpece od (pół)prawdy historycznej jaki i tępe kibole o ograniczonej moralności -patrz kolesie Prezesia…
  Wszystkim niewtajemniczonym, leniwym, o ambicjach sięgających disco polo chcialem podsunąć ideę zaglądnięcie przynajmniej do Wikipedii, zapoznania się z tematem w sposób minimalny zanim wyrażą swój mało rozumny sąd nt jakiegoś tematu…
  Natomiast kolesiów hasających po pseudo wiedzy o śląsku odsyłam do prezesia i Ojca dyRektora w celu założenia auto propagandowej instytucji pod nazwą ‚Ciemnota z nas prosto w was…. Odwołuję się tu do ‚patriotyzmu bolszewicko polskiego , mającego na celu eliminowanie ukrytej opcji niemieckiej!!! Wy debile!!! Obudźcie się…. co wy macie do kopidołów?!?!? Ilu z Was z Polski harata lub haratało za chlebem na Śląsku? Ilu z was wy tępę ciu….le było w kopalni na dole??? Ilu z was wie o co walczyły hanysy w powstaniach śląskich… Ilu z was pije TYSKIE? I na koniec ilu z was wie,że najpierw był Śląk a potem Polska?!
  Konkluzja:
  Podziwiam bezmiar głupoty. Tej wykształconej – tzn ‚tzw. wykształconej’ też!
  Boli serce jak da się czytac takie brednie o Faterlandzie, dopłatach z Uni etc… zero wiedzy, zero poglądów, tępę ryje i nic więcej… tylko populizm, hasła, obelgi i kłamstwa…
  po rozum do głowy albo do Pcanowa….
  Amen!

 29. 29 MOONIE, 24 kwietnia:

  A czy jest może narodowość debila? Też ich niemało…

 30. 30 piotrek, 24 kwietnia:

  Dzielmy, a co niech nas skłócą do końca… Śląsk zawsze był zarzewiem zawsze ktoś go pragnął bo złoż, a potem kopalnie i fabryki… i tak to jest – wszyscy jesteśmy pionkiem w grze…nic dodać nic ująć- ja jako Wielkopolanin sugeruję nam Wielkopolaninom to samo za Prusaka dobrze sobie radziliśmy nic tylko secesja…

 31. 31 karol, 24 kwietnia:

  Niech se będzie.Ale bez mojej kasy i polskiego urzędu.

 32. 32 Aaron, 24 kwietnia:

  Zdziwiony ty w ogóle oczymś coś wiesz? Poszukaj instrukcji obsługi mózgu – jeżeli jeszcze go masz przyda sią. Dzielić to ty możesz to co masz- a tak to jedyne co, to gołą dupę możesz pokazać i ryja drzeć jak Gorzelik. Obaj jesteście siebie warci. Czy ty wiesz w ogóle gdzie i co to Australia? A te wszystkie głupoty to tylko po to, żeby dalej skłócać naród, a i przy okazji sobie jakiś stołeczek załatwić.

 33. 33 Greta, 24 kwietnia:

  W byłej Jugosławii zaczynało się podobnie.
  Opamiętajcie się.
  Wszyscy wiemy jak się to skończyło.
  Nie chcę takiej przyszłości dla moich dzieci -Polaków mieszkających na śląsku!

 34. 34 aaa, 24 kwietnia:

  PO dzieli Polaków jak tyko może. Teraz PO wspiera RAŚ, poprzez dopuszczenie do współrządzenia i promowanie w mediach. Nacjonalistę Kaczyńskiego chcą w ten sposób osłabić. RAŚ przestało być organizacją grupy etnicznej i powinno być zdelegalizowane za działalność niezgodną ze statutem.

 35. 35 hanys, 24 kwietnia:

  panie Zdziwiony–dziwi mnie panska głupota—-wasza Warszawa??—ta nieszczesna Warszawa została odbudowana na „naszych” kościach–kosciach całego narodu–oprócz „Was”–Warszawiakow–mowisz „po co „Nam” „wasz” wegiel ??—wtedy cale wydobycie wegla i pieniadze z niego szły na odbudowe „Waszego” cwaniackiego miasta—jak również całe dobra innych regionów—„Wy” nie robiliście tam nic !!!—-„Wasi” dziadkowie „Warszawiacy” w tym czasie chodzili tylko po odbudowanych przez nas cześciach miasta i potrafili tylko spiewać i grać ubrani jak p…——–a może jesteś pan tym faktem zdziwiony ??—panie Zdziwiony

 36. 36 QI, 26 kwietnia:

  Gorzelik, to małpa, która psuje zegarek zwany POLSKA !!!