Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Myślicie, że wojna polsko-polska to szczyt? Spójrzcie na wojnę gruzińsko-gruzińską

27 maja 2011, | Kategorie: Artykuły | 14 komentarzy

Na oficjalnej stronie gruzińskiego MSW zamieszczono film. Widać na nim, jak kolumna samochodów rozjeżdża policjanta. Kolumna ta – jak informuje MSW – to kolumna Nino Burdżanadze. Kontrkandydatki prezydenta Saakaszwilego, inspiratorki protestów przeciw niemu.


Obejrzyj film TUTAJ

Na filmie widać, jak kawalkada „arcywroga” prezydenta Saakaszwilego opuszczająca aleję Rustawelego (tradycyjne miejsce protestów antyrządowych) i wjeżdżająca na plac Wolności – rozjeżdża człowieka.

Niewiele wcześniej policja rozpędziła demonstrantów domagających się ustąpienia prezydenta. Opozycjoniści twierdzą, że policjanci byli wyjątkowo brutalni. Zginęły dwie osoby. Jak twierdzi MSW – obie w wyniku potrącenia przez samochody demonstrantów.

MSW ujawniło ponadto – a telewizje podchwyciły – nagrane ukrytą kamerą spotkanie członków opozycyjnego ugrupowania Burdżanadze planujących wynajęcie bojówkarzy w celu wywołania zamieszek i destabilizujących państwo, a – być może – przeprowadzenia nawet zamach stanu.

Nagranie pochodzi z jednej z tbiliskich restauracji. Widać tam między innymi Badriego Bitsadze, męża Burdżanadze, który mówi o uzbrojeniu bojówkarzy w koktajle Mołotowa. Inny opozycjonista, Irakli Batiaszwili, mówi o „3000 doświadczonych i zorganizowanych wojowników, którzy, wsparci przez tłum, będą niemożliwi do pokonania”.

Nagranie to można zobaczyć TUTAJ.

Opozycja oskarża Saakaszwilego o dyktatorskie zapędy i polityczną tromtadrację oraz nieudolność, które doprowadziły – między innymi – do porażki w wojnie z Rosją oraz do utraty Osetii Płd. i Abchazji. Porażka ta przez wielu uznana została za kompromitującą (by przypomnieć choćby paniczną ucieczkę wojsk gruzińskich z Gori i pozostawienie miasta na pastwę Rosjan i osetyńskich maruderów).

Opozycjoniści bardzo chcą wzbudzić w kraju antysaakaszwilowską rewoltę. Nino Burdżanadze mówiła już o „początku rewolucji” i o „dniu gniewu”. Telewizja „Rustawi 2” opublikowała nagranie, na którym opozycjonistka rozmawia ze swoim synem na temat „wojny domowej”. Wygląda jednak na to, że mamy do czynienia z zaklinaniem rzeczywistości. Saakaszwili bowiem cieszy się poparciem znacznej części ludności. Poparcie to zyskał głównie dzięki kilku efektownym ruchom, przede wszystkim zdecydowanej i odczuwalnej zmianie jakościowej w policji i nadawaniu państwu coraz bardziej zachodniego charakteru.

Jakkolwiek wiele zarzutów opozycji jest prawdziwych (organizacje praw człowieka informują, że działacze antyrządowi bywają aresztowani, efektownie zreformowana policja to jedna strona medalu, ale system penitencjarny i sądowy pozostają po sowiecku nieudolne i dalekie od humanitaryzmu, prawnicy protestują przeciwko wulgaryzacji prawa karnego dokonanej pod płaszczykiem walki z przestępczością, stosunki z Rosją są w opłakanym stanie, po wojnie z 2008 roku przystąpienie do NATO czy UE, jedynych w gruncie rzeczy gwarantów zachodniej drogi rozwoju Gruzji, odłożone zostało ad calendas Graecas. Agent rządowy na spotkaniu gruzińskich opozycjonistów to także mało demokratyczny odruch, choć w tym akurat wypadku okoliczności wydają się jego obecność usprawiedliwiać), to Gruzini odczuwają zmiany wprowadzone przez Saakaszwilego i doceniają je.
W zeszłorocznych wyborach samorządowych zwolennicy prezydenta odnieśli druzgocące zwycięstwo.

W 2007 roku Saakaszwili – również po protestach opozycji – dokonał efektownego teatrzyku: ustąpił ze stanowiska i zorganizował przyspieszone wybory, w których zwyciężył. Wolno przypuszczać, że zwyciężyłby i teraz.

Ziemowit Szczerek


14 komentarzy do “Myślicie, że wojna polsko-polska to szczyt? Spójrzcie na wojnę gruzińsko-gruzińską”

 1. 1 darek, 27 maja:

  To byl kumpel naszego.prezydenta Kaczynskiego.

 2. 2 Podpis, 27 maja:

  Ładną opozycję ma Saka, nie ma co. Nie zawsze popierałem Sakaszwilego ale tu widzę że niezłą dziczą są ci co chca go pozbawić władzy.

 3. 3 chefatami, 27 maja:

  tak tak kolo naszego św. p. Lecha, no jak masz takich kolesi to już wrogów ci nie potrzeba :)))))

 4. 4 Polak, 27 maja:

  czy to zapowiedź walki PO z wrogami klasowymi?żebyśmy się czuli przestraszeni?
  No, to Polacy się nie dadzą wrogim rządom! mamy wprawę w walce o wolność. i tym razem…

 5. 5 tomala, 27 maja:

  prezesie Kwaczynski- panski kolega okazal sie gruzinskim Lukaszenkom-gratuluje przyjaciol

 6. 6 Lawyer, 27 maja:

  Grigorij Saakaszwili to Bohater i mąż stanu ! !

 7. 7 Tomek, 27 maja:

  Trzeba być niewiarygodnie naiwnym, lub zwykłym prowokatorem aby wierzyć w wersję Saakaszwilego. Dlaczego mnie nie dziwi że Ziemowit wierzy? :))

  Saakalświni zaplanował te protesty wcześniej, zachodnie TV relacjonowały ją z ochotą choć w tym samych czasie wyciszyli kilka REALNYCH protestów w Grecji , Hiszpanii, Jemenie, Arabii Saudyjskiej, Bahrainie, Egipcie czyli w krajach proamerykańskich.

  Reszta to fikcja, kolumna mogła być podstawiona , filmiki sfałszowane, nic nowego po numerach które Szakalświni wycinał, z zamykaniem opozycyjnych stacji TV, zastraszanie śmiercią i usuwaniem z kraju szefów opozycyjnych partii, czy pełnymi wiezieniami opozycjonistów.

  W sumie u nas robili podobne numery w 68.

 8. 8 Mik, 27 maja:

  Powiedzmy sobie jasno, gdyby dyktator z Gruzji nie byl nasz koles i nie calowal nas w pewne niezbyt pachnace miejsce, to media o nim pisza tak samo jak o Lukaszence, ktory sie od niego rozni tylko podejsciem do gospodarki i polityki zagranicznej.

 9. 9 Bush, 27 maja:

  prawda pokazana jednostronnie na potrzeby polskiej propagandy.
  Obiektywna prawda jest inna

 10. 10 kedyw, 27 maja:

  bolszewiki próbują przewrotu… nie daj się panie prezydencie… nie dajcie się bracia Gruzini…. a kto nie widzi macek mateczki rasji ten ślepiec…

 11. 11 jacek, 27 maja:

  Trzymam Kciuki Za Saakaszwilego !

 12. 12 zby79, 28 maja:

  Mają 300 gotowych bojowników? Pewnie tylko czekają po rosyjskiej stronie. Każdy może zobaczyć filmiki i ocenić. Czołowa postać opozycji chce atakować legalnie wybrany rząd, atakując koktajlami mołotowa. Zresztą wcześniej prosili Rosjan o pomoc, co zostało nagrane. Podobna sytuacja była kiedyś w Polsce. Przeszło to do historii jako Targowica.

 13. 13 Sender, 28 maja:

  Autor zapomniał opisać, kim jest pani Burdżanadze? Była przewodnicząca parlamentu gruzińskiego? Była gorąca zwolenniczka Micheila S.? A dlaczego strona gruzińskiego MSW nie zamieszcza reportaży TV z miejsca pacyfikowania demonstracji: strzelanie na wprost gumowymi kulami, albo ‚kucie z piąchy’ demonstrantów przez tamtejsze ZOMO. Oops, sorki, to przecież tylko „spychanie z głównej arterii miejskiej”. Ale Micheil to nasz pshejacel, dlatego możemy z nich brać przykład przy najbliższych demonstracjach solidarnościowych! Szable w dłoń!

 14. 14 1, 6 sierpnia:

  Stare rosyjskie zwyczaje!