Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Cóż począć: Świebodzin przegrał z „Chrystusem Pacyfiku”

25 czerwca 2011, | Kategorie: Kurioza | 79 komentarzy

No niestety: ktoś nas wyprzedził w wyścigu o największego Chrystusa na świecie. Nawet na tym polu, na którym – wydawałoby się – Polacy są bezkonkurencyjni, daliśmy się pobić. Nad Limą stanął „Chrystus Pacyfiku”. I góruje nad miastem, za nic mając protesty specjalistów, łamiących ręce nad tym, że gigantyczny i kiczowaty pomnik pasuje do krajobrazu, jak pięść do nosa.

Źródło: Terra.com.pe


„Christo del Pacifico” mierzy 37 metrów i jest obecnie najwyższym Chrystusem na świecie, prześcigając konkurentów: Chrystusa świebodzińskiego (36 metrów), boliwijskiego Chrystusa z Chochabamba (34 metry) i Chrystusa z Rio (jedyne 30 metrów).

Wydawałoby się, że z taką ekipą Chrystusów wyznawcy katolicyzmu są na świecie nie do pobicia. Niestety: pod względem przekładania temperatury wiary na wysokość pomników jej symboli katolicy przegrywają z buddystami. I to na głowę.

Najwyższa statua Buddy stoi w chińskiej prowincji Henan i mierzy 128 metrów. Aby ją przebić, wymienione pomniki Chrystusów należałoby ustawić jeden na drugim. Kolejna – stojąca w birmanskiej (myanmarskiej) Monywie – mierzy 116 metrów. By wymienić tylko te przekraczające setkę, należałoby wspomnieć jeszcze o Buddzie japońskim (prefektura Ibaraki, 110 metrów) i jeszcze jednym chińskim (Hainan, 108 metrów).

Co gorsza, Chrystusy przegrywają także ze statuą… rosyjskiej Matko Ojczyzny stojącej w Wołgogradzie (dawnym Stalingradzie) i mierzącej 85 metrów. Także stojąca w Kijowie Matka Ojczyzna Ukraińców przewyższa Chrystusy: mierzy 62 metry.

Tak więc – do boju, budowniczy Chrystusów. Bo rzeczywistość jest okrutna.


79 komentarzy do “Cóż począć: Świebodzin przegrał z „Chrystusem Pacyfiku””

 1. 1 Apsik, 25 czerwca:

  TO MY WYBUDUJMY POMNIK NP NA 5849 m i mamy pierwsze miejsce na świecie (pod względem głupoty) zapewnione !

 2. 2 Tzyghan, 25 czerwca:

  A Statua Wolności? 46 m, też przebija…

 3. 3 kiba, 25 czerwca:

  ci pruwianczycy sa bezczelni,natychmiast podniesc naszego.

 4. 4 KKK, 25 czerwca:

  Ludzie,tyle niedostatkow na swiecie a my sie przebijamy iloscia lub wysokoscia pomnikow. Czemu one sluza lub komu? Te ogromne pieniadze wydawane na pomniki mozna byloby spozytkowac na np.szczepienia dla ubogich,szczepienia przeciw rakowi szyjki macicy u mlodziezy ,badania nad nowymi szczepionkami .Zamiast pomnikow zakupmy karetki reanimacyjne ,wyslijmy biedne dzieci na kolonie czy obozy,zorganizujmy w kazdej szkole fachowa nauke udzielania pierwszej pomocy itd. Czy to nie przyniesie wiecej pozytku niz zasr…ny przez ptaki pomnik?

 5. 5 smok, 25 czerwca:

  A najbardziej to przebija głupota tych wszystkich,którzy nie moga pogodzić się z wielkoscią Chrystusa!.

 6. 6 ROBSON, 25 czerwca:

  CO TO JEST CHRYSTUS?

 7. 7 wiracha, 25 czerwca:

  Najciekawszą sprawą w tym wszystkim jest to w jakich krajach powstają takie pomniki! Nie budują tego w Niemczech, USA, Norwegii, Włoszech czy Francji. Tylko w jakiś zacofanych gospodarczo krajach . Brazylia. Peru. Boliwia. No doborowe towarzystwo dla Polski. A odnośnie buddy… Warto byłoby wspomnieć ze te wszystkie posągi powstały przed naszą erą ewentualnie w pierwszych 100-200 latach nowej ery.

 8. 8 j.e.babcia, 25 czerwca:

  gdyby gluoota umiala fruwac to ci od pomnikow jezus unosili by sie niczym golebice.

 9. 9 Ja, 25 czerwca:

  Naszemu Chrystusowi dać w rękę pastorał, który będzie trzymał wysoko nad głową. Dobrze aby był ruchomy. Jak ktoś zbuduje wyższego to my pastorał wyżej. Może Chrystus będzie wyglądał jakby nam wygrażał kijem, ale co tam.

 10. 10 ojim, 25 czerwca:

  Co wy się znacie na życiu. Im wyżej, tym bliżej do nieba. Z tego też powodu w niebie mamy coraz większą społeczność mieszkańców Dubaju.

 11. 11 qub, 25 czerwca:

  No to jeszcze dodać półtorametrowy kapelusik z piórkiem i będzie!

 12. 12 January, 25 czerwca:

  Wy bezbożnicy z J.Chrystusa się nie naśmiewajcie!Wy jesteście Bogobójcami lub potomkami Bogobójców!!!Za zamordowanie Syna Bożego Jezusa Chrystusa spotkała was dotkliwa kara!Już o tym zapomnieliście??? Przez ponad 1900 lat nie mieliście swojego państwa,kiedy w 70 r.Rzymianie zburzyli wam Jerozolimę,po 3 latach oblężenia i sami otworzyliście im bramy,wyrzynając się wzajemnie.Izrael powstał na nowo w 1948r.po tym jak znowu z kolei poraz następny znów wyrzynaliście się i spalaliście w krematoriach,które wymyśliliście sami.Przecież Hitler kim był jak nie żydem?? Z kolei zaś wszyscy jego najbliżsi współpracownicy,których sobie dobierał też byli żydami:Himler,Henrich, Goebbels, Frank, oprawca Wasz i nie tylko wasz z Oświęcimia niejaki Hess,jak też jeszcze tuziny co ważniejszych u Hitlera było waszymi ziomkami czyli żydami!!! !!!Widać to dla was jest jednak za mało,bo nadal walczycie z Chrystusem !!! Przecież sama nazwa Izrael,co znaczy po waszemu,czyli po hebrajsku?Zaczy Walczący z Bogiem!!! !!! A przecież jesteście ,,Synami Diabła”,jak nazwał was J.Chrystus Pan:,,Wy co diabła macie za ojca i spędzacie pożądania jego!Zawsze był kłamcą wasz ojciec,nigdy nie wytrwał w prawdzie,bo prawdy w nimnie ma”!!! !!! Czyż nie trak jest???Nie zaprzeczycie,bo dobrze znacie to wszystko co przytoczyłem,tylko wydaje wam się, że My Goje jak Nas nazywacie,nie żydów,nic o tym nie wiedzą!!!Zresztą Goim to wg was dwunożne zwierzę!!!Bo wasz Talmud,czyli diabelska księga u was święta mówi wyraźnie:,,Pan bóg stworzył człowieka i zwierzęta.Zwierzęta mają służyć człowiekowi,a człowiekiem jest tylko żyd”!!! !!! czyż nie tak jest???My katolicy i chrześcijanie przywołujemy was do porządku i opamiętania,bo inaczej to jeszcze większa kara Boża spadnie na was.Chyba, że chcecie jak najszybciej spotkać się ze swoim ojcem Lucyperem w piekle !!! !!!

 13. 13 lidai, 25 czerwca:

  A jakby mu włosy natapirować ?

 14. 14 Ryhu, 25 czerwca:

  Może naszemu jakiś maszt radiowy na czapce zamontować , wtedy już nic nikt nas nie pobije . Albo iglicę jakąś

 15. 15 haha, 25 czerwca:

  ja to bym zburzyl te smieszne zabobonne pomniki zamiast wierzyc w mity trzeba zaczac wierzyc w siebie i swoje mozliwosci !

 16. 16 III SB RP, 25 czerwca:

  Szczerek jesteś dobry! Gromadzisz tradycyjnie lewy elektorat.

 17. 17 CIocia gienia, 25 czerwca:

  January!!! a nie zapomniałeś że Chrystus też był ŻYDEM?nikt nie naśmiewa się z Chrystusa tylko z ludzkiej głupoty ,KTÓRA STAWIA I MODLI SIĘ DO BAŁWANÓW!-nara:)

 18. 18 Velocilaptop, 25 czerwca:

  A co was to obchodzi? Jak chcą to niech robią, byle nie z publicznych pieniędzy.

 19. 19 Achilles, 25 czerwca:

  Jeszcze wszystko przed nami panowie i panie,wybudujemy taki pomnik Chrystusa że,nawet przewyższy Mount Everest a po za tym jeszcze paru idoli na pomniki mamy to Lech Wałęsa i Jan Paweł 2 może jak jeszcze bardziej ukochają Polacy Donalda Tuska to i jemu pomnik się wystawi.

 20. 20 chcwd, 25 czerwca:

  Bo polski pomnik niby kiczowaty nie jest? Żałosne.

 21. 21 Feel, 25 czerwca:

  Chrystusa miejcie w sercu, a nie na pomniku.

 22. 22 Bob budowlaniec, 25 czerwca:

  Powinniśmy więcej pomników budować a najlepiej od razu wybudować całą szopkę bożenarodzeniową. Pomyślcie tylko przez chwile ktoś to musi zrobić, więc będzie dużo roboty a bezrobocie u nas duże, więc problem sam się rozwiąże. Po co drogi i autostrady budować i tak to nam nie wychodzi najlepiej. A tak wybudujemy największy pomnik na świecie. Będzie atrakcja turystyczna, będą ludzie z całego świata przyjeżdżać by go zobaczyć i znów wielu ludzi znajdzie zatrudnienie po skończonej budowie. Z reszta popatrzcie na Egipt wybudowali piramidy parę tysięcy lat temu i do teraz na nich zarabiają wiec: WYBUDUJMY NAJWIĘKSZĄ PIRAMIDĘ NA ŚWIECIE!!!!!!

 23. 23 JaRek, 25 czerwca:

  Miło jest jednak pomyśleć że nie tylko w Polsce mamy ,,durni ,, Że na świecie też są ,,durnie ,, to miłe uczucie .

 24. 24 osa630, 25 czerwca:

  Ojcu dyrektorowi pyknijmy pomnik, a co ?!!!
  ze 135m !!!

 25. 25 eMJay, 25 czerwca:

  Pieprzyć ateistyczne kpiarstwo i robić swoje!

 26. 26 Achilles, 25 czerwca:

  To jest tak jak w Polsce dominującą religią jest katolicyzm.Gdyby był rozdział państwa od kościoła to takich posążków by nie było.Kościół katolicki jak i komuniści wykorzystali moment powstania Solidarności,pierwsi swoje wpływy umocnili a drudzy się pozornie oczyścili.Prawdziwą władzę w Polsce ma kościół katolicki tj.tak jak za czasów Faraona kapłani mieli de facto większą władzę niż Faraon.

 27. 27 zbidud, 25 czerwca:

  Zawsze się znajdzie jeszcze głupszy

 28. 28 zibi, 25 czerwca:

  Krzyż mu na głowie postawić.

 29. 29 Andrzej, 25 czerwca:

  Odkryłem pewną zależność. Czym głupszy i biedniejszy kraj, to większe jezuski chrystuski stawia.

 30. 30 paweł, 25 czerwca:

  Dziwi mnie chamstwo wypowiadających się powyżej. Jestem wierzącym, katolikiem, nie jestem zwolennikiem takich pomników, ale cóż, nie u mnie w gminie je stawiano, w pewnym sensie nic mi do tego. Można popierać albo być przeciwko – to wszystko jest normalne – ale przydało by się zachować w tym odrobinę umiaru i kultury. Mnie osobiście jako wierzącego katolika takie sformułowania bolą i są dla mnie nieprzyjemne.
  Cóż, można powiedzieć, że może w „oświeceniu” powyżej wypowiadających się rzeczywiście jesteśmy tak samo postępowi jak niektóre państwa Europy, ale w chamstwie to jednak bijemy ich na głowę. Bilans? – w „europejskości” jesteśmy najbardziej europejscy, a w chamstwie bijemy wszystkich, sto lat za ‚murzynami’ …

 31. 31 zbi, 25 czerwca:

  drogi pawle
  sto lat za murzynami to tez swego rodzaju chamstwo
  a najbardziej chamski komentarz zamiescil January-prawdziwy Polak-katolik
  te komentarze kpiace a czasami chamskie to – niestety – jedyny sposob, zeby wyrazic swoj sprzeciw wobec zawlaszczania panstwa przez Kosciol Katolicki
  politycy z rzadem i Prezydentem na czele (ich poprzednicy tez) robia wszystko zeby podlizac sie KK , zeby ten ich poparl albo przynajmniej nie potepial przed wyborami
  dlatego kombinuja jakby tu znalezc jakies furtki zeby dac KK panstwowa kase

 32. 32 Żwirek, 25 czerwca:

  Mi tam nie przeszkadza. Podobnie psuje krajobraz jak Sky Tower w Gdyni albo planowane wieżowce w Gdańsku w pasie nadmorskim, a może mniej.

 33. 33 distefano5, 25 czerwca:

  Jak zbudowali pomnik w Świebodzinie to wśród głosów często powszechnej kpiny, przyszedł mi mysl tylko jeden komentarz który głosiłem DLACZEGO TAKI MAŁY i teraz stało się, inni nas wyprzedzają a słyszałem że na Słowacji ma stanąć jeszcze wyższy.

 34. 34 Elvus, 25 czerwca:

  Zobaczymy. O ile pamiętam niedawno rada miejska Tarnowa zupełnie poważnie debatowała nad budową Chrystusa wysokości ok. 80 metrów. Tuszę, że w obecnej sytuacji ów zbożny plan będzie ponownie poddany pod rozwagę.

 35. 35 Rycho, 25 czerwca:

  I ZNÓW JAKAŚ M…. PRÓBUJE WSZCZĄĆ „WOJNĘ” , TYM RAZEM Z PERU .

  Ps.
  Czy czasem ‚słońce Peru’ nie miał być ‚ojcem chrzestnym’ ???

 36. 36 ja, 25 czerwca:

  my jesteśmy lepsi bo nasz bóg jest większy 🙂

 37. 37 anton, 25 czerwca:

  a te przekaźniki pasują do krajobrazu???

 38. 38 Ignacy, 25 czerwca:

  kiedy się skończy ten popis głupoty?

 39. 39 Marek, 25 czerwca:

  Szkoda że nikt z chrześcijan, nie zastanowił się nad słowami swojego Mistrza Jezusa, by szukać Królestwa Bożego w sobie, w swoim sercu, w swojej duszy, a nie na zewnątrz w świecie fizycznym! Budując pomniki swojemu EGO !

 40. 40 xdc, 25 czerwca:

  nasz za to ładniejszy a ich brzydki.

 41. 41 Lordi, 25 czerwca:

  Najłatwiej jest krytykować. Jeśli ludzie z nieprzymuszonej woli budują pomniki to ich sprawa. Kto chce ten wspomaga, kto nie chce – nie wspomaga. N

 42. 42 Darus40, 25 czerwca:

  No dobra…
  Tylko mam pytanie to katolikow. Skad wiecie, ze to jest pomnik Chrystusa ??? O ile mi wiadomo, nie przetrwaly zadne fotografie i filmy z tamtych czasow. Wiadomo, ze Chrystus byl beztalenciem artystycznym i nie namalowal autoportretu, jego uczniowie jedyne co umieli to chlac wino. A naoczni swiadkowie jakims cudem nie dozyli naszych czasow i nie mogli Go opisac. Jedyna prawdobodobna wersja jest ta, ze jakiemus nawiedzonemu katolowi przysnil sie Lucyfer, a ten ze strachu przed torturami i stosem wymyslil postac Chrystusa. Bo tak naprawde nikt nie wie jak wygladal Chrystus. Gruby-chudy, wysoki-niski, jaki numer buta nosil, i.t.d, i.t.p. Czy Wy katolicy wiecie komu stawiacie pomniki, przed czyja postacia klekacie ??? Zastanowcie sie, czy to napewno jest podobizna Chrystusa.

 43. 43 Veritas, 26 czerwca:

  Skopiowany tekst po hiszpansku wyraznie mowi o 20-metrowym pomniku. Wynikaloby z tego, ze 37 metrow ma calosc, lacznie z cokolem. Oznacza to, ze Chrystus ze Swiebodzina jest wciaz najwyzszy…

 44. 44 Daro, 26 czerwca:

  Rzeczywiście na zdjęciu widać jak pomnik (wg autora) psuje ten piękny krajobraz dziewiczej przyrody, specjaliści mają rację.

 45. 45 POL, 26 czerwca:

  To straszne trzeba w trybie pilnym zwołac Rade Ministrów i ustalic przebieg przebudowy
  Chrystusa tak aby był najwyższy na świecie

 46. 46 blak-ala, 26 czerwca:

  Dziwię się bałwanom, że budują bałwana z betonu i stali w przekonaniu, że narodzili potężnego „Chrystusa”. Inni podją andruta i również twierdzą, że to żywy „Chrystus”. Coś z psychiką tych ludzi nie tak?

 47. 47 alanna, 26 czerwca:

  Bitwa na Chrystusy rozpoczęta!

 48. 48 System, 26 czerwca:

  dać naszemu cylinder na koronę i znów będziemy nr 1 na świecie…..

 49. 49 ruben, 26 czerwca:

  W Świebodzinie rogi dostawić,rogi!!!!A potem krzyczmy „rogami go!!!! rogami!!!!!”

 50. 50 Kiczowaty tatuś biznesmen, 26 czerwca:

  Dziwię się, że Rydzyk z wyprawą krzyżową i zastępami moherowymi nie poleciał tam im kota pogonić. Ale chyba nic straconego.

 51. 51 ANDRZEJ, 26 czerwca:

  Powinni zamontować na głowie antenę sieci komórkowej lub Radia M. i znowu będzie najwyższy

 52. 52 zetka, 26 czerwca:

  Chrystus kazał głosić Ewangelię, a nie zajmować się biznesem i kasą

 53. 53 jaanek, 26 czerwca:

  Czyli wojna na bałwany…
  Czy ci ludzie w ogóle czytali biblię ???
  Cytuję więc: „Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko…”, koniec cytatu.

 54. 54 lolo, 26 czerwca:

  A kogo obchodzą jakieś wyścigi w budowaniu pomników głupoty i zacofania?

 55. 55 ania, 26 czerwca:

  budujecie 2 wieżę Babel?chore

 56. 56 Szczery, 26 czerwca:

  A ja zakoszę wszystkich tutejszych pseudokatolików cytatem z dekalogu z Biblii:

  „Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. „

 57. 57 Rozwiązanie, 26 czerwca:

  Dobudować naszemu krzyż z tyłu (że ukrzyżowany) tak żeby wystawał kilka metrów nad głową i znów będziemy liderami 😉

 58. 58 brzegow-BBDKK, 26 czerwca:

  TAK NIE MOZE BYC.BUDUJMY WYZSZE I WIĘKRZE POMNIKI.TEGO NAM NIGDY NIE BYŁO ZA MAŁO I NIKT NAS NIEPRZEGONI.OJCZYZNA WZYWA NARODZIE-PŁAĆ NIE ZAŁUJ GROSZA NA KOLOSY.

 59. 59 KaPO, 26 czerwca:

  Dorobimy korone i PałOwców znowu trafi..

 60. 60 strunanaklo, 26 czerwca:

  Wznoszą wielkie pomniki modlą sie do nich i zasiadają w pierwszych rzędach na wszelkich uroczystościach, kto to? to kler ktoś już ich kiedyś opisał i mam nadzieje ze ta zakała polskiej ziemi skończy marnie

 61. 61 polka, 26 czerwca:

  co tzn Swiebodzin przegrał? kto wogóle ogłaszał wyscigi? czy też konkurs? Polska ma pomnik Chrystusa i oni tez a media niech zamilkną w tym temacie a nie robią posmiewisko jak tu piszący ateiści,,, dobrze WAM radzę nawracajcie się bo czas bliski,,,

 62. 62 Mocherek, 26 czerwca:

  To jednak są głupsi od polaków.Myślałem że tylko u nas 98%ludzi są oszołomy.

 63. 63 pytający, 26 czerwca:

  Dlaczego takie cuda czczą narody biedne, zacofane, a tym samym głupie?
  Dlaczego nie powstanie taki pomnik w kraju mlekiem i miodem płynącym, gdzie naród jest wykształcony i światły?

 64. 64 tito-bandito, 26 czerwca:

  A jak tam autostrady i stadiony ? PKP kursuje jak należy ?
  Może by zatrudnić tego księdza , co sam zabrał kasę i zorganizował budowę pomnika do budowy stadionów i autostrad . Facet przynajmniej potrafił solidnie wykonać to co zaplanował .

 65. 65 Judeochrześcijanin, 26 czerwca:

  Poprośmy naszego Chrystusa żeby tamten konkurencyjny Chrystus się zawalił

 66. 66 Wierzący w Boga a nie w księży i pomniki ;), 26 czerwca:

  Cyt. KKK: „Ludzie,tyle niedostatkow na swiecie a my sie przebijamy iloscia lub wysokoscia pomnikow. Czemu one sluza lub komu? Te ogromne pieniadze wydawane na pomniki mozna byloby spozytkowac na np.szczepienia dla ubogich,szczepienia przeciw rakowi szyjki macicy u mlodziezy ,badania nad nowymi szczepionkami .Zamiast pomnikow zakupmy karetki reanimacyjne ,wyslijmy biedne dzieci na kolonie czy obozy,zorganizujmy w kazdej szkole fachowa nauke udzielania pierwszej pomocy itd. Czy to nie przyniesie wiecej pozytku niz zasr…ny przez ptaki pomnik?”
  Zgadzam się z tym, że my jako katolicy mamy pomagać bliźniemu, a nasze świątynie, pomniki są coraz bogatsze. Czy zamiast złota w Licheniu nie lepiej pomagać instytucjom typu: Domy Dziecka, Domy Zastępcze dla Dzieci, Domy Samotnej Matki, Bezdomnym ? Gdzie nasza wiara i miłość rzekomo do bliźniego, o której w Piśmie Św. przecież jest sporo. Przecież w Boga można wierzyć bez tego złota, pomnika Chrystusa za bardzo dużą kasę. Czy aby nasza wiara nie schodzi na złą drogę ?

 67. 67 Rafal, 26 czerwca:

  Nie dajmy sie !!! Ubierzmy naszemu 4 metrowe szpilki na koturnie , a na koronie zamontujmy 8 metrowy krzyz !!! I wygrajmy !!!

 68. 68 matmat, 26 czerwca:

  to pewnie ekipa Tuska zasponsorowała,żeby PiS nie miał satysfakcji

 69. 69 jon, 26 czerwca:

  Następne monstrum!!!!

 70. 70 frugo, 26 czerwca:

  czekamy na odpowiedź Świebodzina

 71. 71 mar, 26 czerwca:

  Co bardziej zacofany naród to większy pomnik

 72. 72 Maldoror XXIII, 26 czerwca:

  DOMONTOWAĆ NASZEMU 100 METROWE SZCZUDŁA !

 73. 73 bartek, 27 czerwca:

  ale nasz ma korone z prawdziwego zlota!!!!!!

 74. 74 nieateista, 27 czerwca:

  Chrystus… To musiał być jakiś niezły gość, skoro tyle mu na świecie pomników stawiają. Szkoda w takim razie, że go nigdy nie poznałem.
  Agnostyk

  @January, Bob budowlaniec, polka

  polecam czytanie książek nie tylko tych pisanych przez duchownych, oglądanie filmów nie tylko tych w TV Trwam i rozwijać ogólną znajomość kultury. Elementem kultury jest na przykład Jezus Chrystus. Nie- nie Jezus Chrystus, człowiek, ktory żył dwa tysiące lat temu, był żydem i świetnym mówcą, on był elementem historii materialnej. Elementem kultury jest Jezus Chrystus, Bóg. Wiem, że to wydaje wam się za proste, aby było możliwe, ale błagam uwierzcie. W końcu „wiara czyni cuda”!

 75. 75 sensu, 28 czerwca:

  January przecież nie na serio to pisał, bo musiałby być kretynem. January to mistrz persyflażu. Ot co! A nam, zdrowym na umyśle, ciężko na pierwszy rzut oka to zrozumieć. January! Brawo. Jesteś po naszej stronie rzeki.

 76. 76 TEF, 30 czerwca:

  JA WAM MÓWIĘ 😀 Polacy są bezkonkurencyjni – zaraz jakiś łeb wpadnie na pomysł by Naszemu świebodzińskiemu włożyć krzyż w łapę i tym samym podnieść go o te kolejne 5 metrów wzwyż 😀

 77. 77 niuniu, 1 lipca:

  koronę mu załóżcie, taką dwumetrową, i zwycięstwo nasze!!!!!

 78. 78 antypomnikówna, 8 lipca:

  Taka sytuacja nie może trwać długo.W stawianiu pomników Polska ma pierwsze miejsce.Ino patrzeć jak powstanie nowy,większy.

 79. 79 Eternity, 25 lipca:

  Ah yes, nicely put, evyernoe.