Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Pamiętacie kawały o dwóch krowach w komunizmie, kapitalizmie i socjalizmie? Teraz są nowe. O Bliskim Wschodzie

16 czerwca 2011, | Kategorie: Kurioza | 3 komentarze

Pamiętacie dowcipy o krowach w socjalizmie, komunizmie, nazizmie i kapitalizmie? Analityk polityczny Karim Sadjapour bawi się na łamach „Foreign Policy” w rozwinięcie „krowich teorii” na kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki w czasach arabskiej wiosny ludów.

AFP


Przypomnijmy te podstawowe dowcipy tym, którzy nie pamiętają.

Socjalizm: masz dwie krowy. Rząd jedną ci zabiera i daje twojemu sąsiadowi.
Komunizm: Masz dwie krowy. Rząd zabiera ci obie i wydziela ci mleko.
Nazizm: Masz dwie krowy. Rząd cię zabija i zabiera ci krowy.
Kapitalizm: Masz dwie krowy. Sprzedajesz jedną i kupujesz byka.

I w tym miejscu zaczyna się inwencja Karima Sadjapoura.

Arabia Saudyjska: Masz dwie krowy. Karm je trawą, nie pozwól, by kręciły się przy nich byki i zatrudniaj imigrantów z Azji, by je doili.
Iran: Masz dwie krowy. Przesłuchujesz je, aż się przyznają, że są syjonistycznymi agentami. Wysyłasz ich mleko do południowego Libanu i Gazy, albo wzbogacasz je w reaktorze. Sankcje międzynarodowe sprawiają, że nie możesz sprzedawać swojego mleka na wolnym rynku.
Syria: Masz dwie krowy. Jedna jest alawitką. Karm dobrze alawitkę, bij niealawitkę. Za pieniądze ze sprzedaży mleka sponsoruj swojej żonie zakupy w Londynie.
Liban: Masz dwie krowy. Syria uważa, że jedna z nich należy do niej. Wysyłasz je za granicę i otwierasz dobrze prosperujące farmy w Afryce, Australii i Ameryce Łacińskiej. Wysyłasz produkty do kraju. Twoi krewni mogą sobie pozwolić na operacje plastyczne i mercedesy.
Hezbollah: Nie masz krów. W przerwach od dojenia irańskiej krowy wzywasz do zniszczenia Izraela.
Irak: Masz trzy krowy: szyitkę, sunnitkę i Kurdyjkę. Pierwszą doi Arabia Saudyjska, drugą – Iran, a trzecia szmugluje swoje mleko za granicę. USA wywożą gnój.
Bahrain: Masz trzy krowy: dwie szyitki i jedną sunnitkę. Zaproś Arabię Saudyjską, by zabiła sunnitkę i zaimportuj krowę – szyitkę.
Jemen: Masz dwie krowy. Karm je katem (czuwaliczką, rośliną psychoaktywną charakterystyczną dla półwyspu arabskiego) zamiast trawą i zapominaj o dojeniu. Patrz, jak się biją.
Egipt Hosniego Mubaraka: Masz 10 krów. Zaniedbuj je, ale nie pozwalaj, by atakowały Izrael w zamian za pomoc z USA.
Egipt po Mubaraku: Masz 10 krów, które myślą, że teraz to one rządzą farmą. Mleka nadal nie ma.
Tunezja Ben Alego: Masz dwie krowy. Bij je regularnie i sprzedawaj ich mleko, by twoja żona mogła jeździć na zakupy do Paryża. Gdy się krowy zbuntują – uciekaj do Arabii Saudyjskiej.
Tunezja po Ben Alim: Patrz Egipt po Mubaraku/
Libia: Masz dwie krowy. Żałujesz, że to nie wielbłądy. Karm je wyłącznie słowami mądrości i zabijaj, kiedy ośmielają się muczeć.
Turcja: Masz dwie krowy i owcę. Twierdź, że owca, to tak naprawdę „górska krowa” (turecka propaganda oficjalnie nazywa Kurdów „górskimi Turkami”).
Katar: Masz jedną krowę, która ma setki wymion. Za gigantyczne pieniądze z mleka otwierasz kanał telewizyjny, w który pokazujesz, jak dojone są krowy w regionie (oprócz Arabii Saudyjskiej).
Zjednoczone Emiraty Arabskie: Masz dwie krowy. Ściągasz im niańki z Filipin, robotników z Azji i prostytutki z Rosji by się nimi dobrze zajęły. Sprzedaj mleko, by zbudować największe na świecie centrum handlowe.
Jordania: Masz jedną krowę, otoczoną przez wilki. Udawaj, że krowa jest magiczna i ma supermoc pacyfikowania dzikich zwierząt. A potem proś Amerykę o mleko.
Palestyna: Masz dwie krowy, które padły lata temu. Opłakuj je.
Izrael: Masz dwa byki. Udawaj, że to niewinne cielątka.

Czytaj oryginał.

„Marokańczycy to bezbożnicy, a Egipcjanie są zadufani”. O stereotypach w świecie arabskim


3 komentarze do “Pamiętacie kawały o dwóch krowach w komunizmie, kapitalizmie i socjalizmie? Teraz są nowe. O Bliskim Wschodzie”

 1. 1 agilob, 16 czerwca:

  Zacząłem to tłumaczyć na swój blog, ale tą dłuższą wersję:
  http://www.thecapitol.net/Recommended/twocows.htm

 2. 2 Podpis, 25 czerwca:

  Teraz jasne dlaczego izraelici mają świra. Piją to co udoją.

 3. 3 miki, 26 czerwca:

  Czyli najbliżsi są nam Palestyńczycy:-)