Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Raport: Lista państw w najtragiczniejszej sytuacji

28 czerwca 2011, | Kategorie: Artykuły | 33 komentarze

Jak co roku, organizacja Fund For Peace (FFP) ogłasza listę krajów upadłych. Raport odnosi się do sytuacji w zeszłym roku

.

Somalia: „areszt” tymczasowy/AFP

1. Pierwsze miejsce zajmuje Somalia. I to już od czterech lat.

Somalia to kraj, który w gruncie rzeczy nie istnieje. Rządowi centralnemu udaje się kontrolować jedynie stosunkowo niewielkie fragmenty jego terytorium. W miejscu opróżnionym przez wpływy rządowe zorganizowały się quasi państwa, jak Somaliland (gdzie sytuacja jest o wiele lepsza, niż w innych częściach kraju), czy republiki de facto niezależne, choć teoretycznie wchodzące w skład Somalii, jak Puntald, Galmudug, Jubaland, czy terytoria kontrolowane przez Unię Trybunałów Islamskich.

FFP uznała, że Somalia wypada najgorzej pod katem praw człowieka, gospodarki i funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa. Uchodźcy z terenów objętych konfliktami funkcjonują poniżej jakichkolwiek standardów.

„Brak rządu centralnego przez ostatnie 20 lat doprowadził do ciągłego stosowanie przemocy wobec ludności cywilnej, trudności ekonomicznych, nędznych warunków socjalnych i wysiedleń milionów somalijskich obywateli” – czytamy w raporcie.

Dodatkowym problemem jest piractwo: to między innymi z tego powodu pomoc międzynarodowa nie może docierać do kraju drogą morską.

Eskalacja przemocy w południowej części kraju – wg FFP – sprawia, że państwo, który i tak nie działa, pogrąża się w jeszcze gorszym kryzysie.

Czad: obóz uchodźców z Darfuru/AFP

2. Czad to kraj, w którym instytucje centralne praktycznie nie działają, a układy korupcyjne zastępują administrację. Spuścizną postkolonialnego, arbitralnego wyznaczania granic jest konflitkt między arabsko-berberyjską północą kraju, a chrześcijańskim południem, zamieszkanym przez ludność czarnoskórą. Ponad połowa mieszkańców jest niepiśmienna, a wielu rodziców nie ma możliwości wysyłania dzieci do szkół. Wielu też, co jest inną sprawą, nie widzi w tym specjalnego sensu.

Na wschodzie kraju, przy granicy z Sudanem, palącym problemem są uchodźcy z Darfuru, których przebywa tam prawie pół miliona. Czadyjczycy ścierają się w pasie granicznym z bojownikami atakującymi z terytorium Sudanu.

Niedobrze wygląda sytuacja z wodą i pożywieniem – Czad to kraj leżący w samym środku afrykańskich pustkowi – na pograniczu Sahary i Sahelu. Trudno wyobrazić sobie bardziej niekorzystne położenie.

Ostatnimi czasy coraz większe nadzieje pokładane są w wydobyciu ropy naftowej, której spore złoża znajdują się na terytorium kontrolowanym przez Czad. Toczą się rozmowy z USA i Chinami. Tyle tylko, że – nawet, jeśli wydobycie ropy zacznie przynosić dochody – najbardziej prawdopodobne jest niestety to, że przejedzą je ci, którzy pociągają za korupcyjne sznurki, a pozostała część ludności pozostanie w takiej sytuacji, w jakiej jest teraz: na krawędzi katastrofy humanitarnej.

Sudan, uchodźcy z miasta Kudugli

3. Sudan nie znajduje się w o wiele lepszej sytuacji, niż Czad. Wydawało się, że część problemów rozwiąże secesja południa kraju, na którą rząd centralny wyraził wstępną zgodę, ale zbrojne starcia pomiędzy Południem a Północą nadal się – co jakiś czas – zdarzają. Szczególnie w regionie Abyei, gdzie znajdują się złoża ropy, z których ani Północ, ani Południe nie zamierzają rezygnować.

Sytuacja humanitarna jest tragiczna. Szczególnie w Darfurze, gdzie walki nadal trwają, a mieszkańcy bardzo często zmuszeni są do opuszczenia rodzinnych regionów, a nawet kraju: w sąsiednim Czadzie, jak już wspomniano, uchodźcy z Darfuru stanowią gigantyczny problem społeczny.

Kongo, opustoszała wieś Bobito, której mieszkańcy zostali wymordowani w etnicznych starciach. Ci, którzy przeżyli, ukryli się w dżungli/AFP

4. Demokratyczna Republika Konga to kolejny kraj w stanie rozkładu. Kongijskie służby państwowe nie dość, że są słabe, to dodatkowo skorumpowane i mało wiarygodne, ponieważ same często dokonują przestępstw na obywatelach, których zobowiązane są chronić. Prawa człowieka to w Kongu czysta teoria, co w połączeniu z biedą sprawia, że kraj ten nie jest dobrym miejscem do życia.

Trzęsienie ziemi z zeszłego roku sprawiło, że Haiti przestało praktycznie funkcjonować jako państwo/AFP

5. Haiti dotknęło potworne nieszczęście: po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce półtora roku temu, kraj ten – już wcześniej w sytuacji tragicznej – obecnie niemal w całości opiera się na pomocy międzynarodowej, a bezpieczeństwo zapewniają obce wojska.

FFP nawołuje nowo wybranego prezydenta Michaela Martelly’ego (w wyścigu o fotel prezydencki próbował startować popularny gwiazdor hip-hopu Wyclef Jean, nie udało się to jednak z powodów formalnych. W zeszłym tygodniu niedoszły prezydent Haiti występował na krakowskich „wiankach” pod Wawelem ) do takiego kierowania krajem, by udało się wytworzyć solidny fundament administracyjny, na którym można by oprzeć odbudowę kraju.

Granica Zimbabwe i RPA. Południowoafrykańscy robotnicy naprawiają ogrodzenie: wielu obywateli Zimbabwe próbuje uciec do kraju południowych sąsiadów, w którym sytuacja jest o wiele lepsza. Choć daleka od ideału/AFP

6. Zimbabwe jest krajem targanym wewnętrznym konfliktem pomiędzy dwoma stronnictwami politycznymi. Rządzący Robert Mugabe uznawany jest za jednego z najbardziej bezwzględnych dyktatorów na świecie, a wybory, w wyniku których po raz kolejny wyniesiono go do władzy, przez świat demokratyczny określone zostały mianem „farsy”. Politycy opozycji są więzieni i zastraszani.

Z opozycji antymugabijskiej wywodzi się premier Morgan Tsvangirai i konflikt pomiędzy tymi dwoma ośrodkami władzy osłabia i tak znajdujące się w tragicznej sytuacji humanitarnej i gospodarczej państwo.

Trudno zresztą mówić o gospodarce w kraju, w którym cały system ekonomiczny się wywrócił: panuje tu 95-procentowe bezrobocie, a inflacja sprawiła, że oficjalna waluta najnormalniej w świecie przestała funkcjonować: nominały banknotów szły w miliardy dolarów zimbabwijskich, ceny podskakiwały co kilka godzin. Bankomaty nie były przystosowane do wypłacania takich kwot.

Obecnie Zimbabwe nie posiada własnej waluty, a jego mieszkańcy płacą tym, czym mogą: głównie południowoafrykańskimi randami, dolarami USA i euro.

Afganistan: dziewczynki zbierają zgniłe jabłka, które wyrzucili handlujący na targu w Kabulu

7. Afganistan utrzymuje się w rankingu FFP od kilku ładnych lat. Najbardziej palącą kwestią w tym kraju jest kwestia bezpieczeństwa, głównie zagrożonego przez bojowników talibskich, którzy mordują i porywają nie tylko tych, którzy wspierają zachodnie wojska, ale również tych, którzy nie stosują się do absurdalnych praw szariatu interpretowanego bardzo dosłownie i kategorycznie przez talibów egzekwowanego.

Rząd centralny nie kontroluje wielu obszarów, handel narkotykami trwa w najlepsze, korupcja kwitnie, czarny rynek rośnie w siłę, a poziom życia mieszkańców jest krytycznie niski.

Ranni w wyniku postrzału w kolejce do lekarza w Bossangoa, 300 kilometrów od Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej/AFP

8. Republika Środkowoafrykańska to jeden z najmniej stabilnych krajów na świecie, a dodatkowo położony w otoczeniu, który nie przyczynia się do polepszenia jego sytuacji: między opisywanymi już Sudanem, Czadem i Demokratyczną Republiką Kongo.

Rządy dość często zmienia się w RŚA za pomocą zamachów stanu, co wpływa na słabe społeczne poczucie ich legitymacji do sprawowania władzy. Władze centralne nie mają zbyt silnej pozycji w wielu prowincjach, szczególnie tych odległych od stolicy. Sytuacja społeczna i ekonomiczna jest bardzo zła.

Bagdad: kobieta, która straciła dom, mieszka w starym, nie działającym samochodzie/AFP

9. Irak wstrząsany jest krwawym konfliktem pomiędzy szyitami i sunnitami. Zamachy, w których ginie po kilkadziesiąt osób to prawie codzienność, informacje o nich nie trafiają już nawet na czołówki gazet.

Trzecia siła – Kurdowie – próbują odciąć się od reszty Iraku, choćby w warstwie świadomościowej: Kurdowie, którzy w czasie inwazji USA w 2003 roku popierali Waszyngton, obecnie w irackiej części Kurdystanu tworzą autonomiczny region, który – w celu przyciągnięcia międzynarodowych inwestycji – nazywają „innym Irakiem”, ponieważ Irak jest marką słabą, kojarzoną z biedą, zagrożeniem i terrorem.

I skojarzenie to, niestety, w dużym stopniu odpowiada prawdzie.

Abidżan, największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej: sprawiedliwość wymierzana na ulicy i od ręki. Leżący mężczyźni oskarżeni są o grabieże/AFP

10. Wybrzeże Kości Słoniowej trafiło – jak informuje FFP – na listę 10 upadłych państw świata z powodu kryzysu po wyborach w 2010 roku: mimo przegranej, rządzący nie zamierzali oddać władzy, co doprowadziło do wewnętrznego konfliktu, a co za tym idzie – do destabilizacji wewnętrznej i zewnętrznej. To wszystko nie poprawia – i tak tragicznej – sytuacji gospodarczej.

Dziesięć najbardziej stabilnych krajów (miejsca od 177 do 167) to Finlandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Dania, Nowa Zelandia, Irlandia, Luksemburg, Austria, Kanada i Australia.

Polska znajduje się na 146 pozycji, za m.in. Słowenią, Czechami i Litwą, ale przed Słowacją, Grecją, Węgrami, Estonią, Chorwacją, Cyprem, a także Katarem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Całą listę zobaczyć można tutaj.

A interaktywną mapę – tu.
Najbardziej pogorszyła się w ostatnim czasie sytuacja na Haiti, gdzie „zawalenie się pałacu prezydenckiego po trzęsieniu ziemi, było” – według FFP – „smutnym symbolem upadku państwa”.

Najbardziej polepszyła się natomiast sytuacja w Gruzji, gdzie – pomimo wojny z Rosją w 2008 roku – odnotowano wzrost wskaźników. FFP chwali reformy i poprawę stanu ochrony praw człowieka, a także coraz lepszą sytuację gospodarczą, choć – jak zaznaczają autorzy raportu – w Gruzji nadal „cudów nie ma”.


33 komentarze do “Raport: Lista państw w najtragiczniejszej sytuacji”

 1. 1 Podpis, 28 czerwca:

  a gdzie polska???? w pierwszej trójce powinna byc!!!!!!!!!!!!

 2. 2 jacek, 28 czerwca:

  no proszę bardzo w Gruzji się poprawia sytuacja gospodarcza, a w POlsce media gżmią że w Gruzji przyjaciel Kaczyńskiego jest dyktatorem. Gdzie tu prawda a gdzie propaganda łatwo się domyślić…

 3. 3 Podpis, 28 czerwca:

  podpis ale ty durny jesteś masz co jeśc i gdzie mieszkać,komórę,furę i nie wiesz co piszesz.Jak jesteś taki mądry to idź i pomóż tym ludziom a nie siedź przed kompem o którym oni nie mają nawet pojęcia

 4. 4 osw, 28 czerwca:

  Irak swój upadek zawdzięcza USA i m.in.Polsce.

 5. 5 Podpis, 28 czerwca:

  polaku z małej litery chyba masz za dobrze i nie wiesz co piszesz

 6. 6 Korbotronix, 28 czerwca:

  Mówia,że Tusk doprowadził Polske do ruiny,śmieczne czy żałosne??

 7. 7 asia, 28 czerwca:

  dajcie spokoj. w pkoolsced to jak na wakacjach…w porownaniu do tych krjaow..idz pomieszkac gdzie indziej a zobacyzsz

 8. 8 ppp, 28 czerwca:

  Irak i Afganistan. Obywatele tego kraju powinni podziękować USA za dobrobyt i luksusy w jakich się pławią. Teraz to samo spotka Libię

 9. 9 jontek, 28 czerwca:

  @Korbotronix: Wierzysz we wszystko co mówi pan prezes?

 10. 10 niepoprawny, 28 czerwca:

  tak będzie wyglądał Polska za 50 lat

 11. 11 January, 28 czerwca:

  Powinni dziękować tzw.Bankowi Światowemu i wszech obecnym starozakonnym we wszystkich władzach europejskich i światowych!!!To te dobrodzieje wszystko robią,aby ,,zwierzęta dwunożne”,jak mówi Talmud za bardzo się nie rozmnażały.Wg Rapotru tzw.Klubu Rzymskiego (masonerii rzymskiej) 80% tych dwunożnych jest nie potrzebnych. Zadecydowali zastępując Boga Najwyższego, ile ma być poszczególnych narodów! Polaków ma być najwyżej 15 mlnów docelowo!!! Już od dawien dawna odbywa się EKSTERMINACJA Narodu Polskiego !!! Widać to na każdym kroku! Jeśli Rodaku tego jeszcze nie dostrzegasz i wybierasz cały czas okupantów,to albo nie jesteś Polakiem,albo jesteś tak ogłupionym tępakiem, że czas najwyższy zadbać o swoja edukację!Najlepiej zacznij od Jasnej Góry i św. cudownego obrazu Matki Boskiej i proś o łaskę rozpoznawania zła od dobra i na odwrót.Czas nagli. Za 2 lata Polski może już nie być tylko Judeo Polonia!!!

 12. 12 Ekonomista, 28 czerwca:

  CAŁA UNIA EUROPEJSKA JEST BANKRUTEM!

 13. 13 rysiek50, 28 czerwca:

  Pan Podpis powinien leczyć się razem z jednym z liderów politycznych. nazwiska nie wymienię z wiadomych powodów!

 14. 14 obiektywniak, 28 czerwca:

  Belgia na 160 miejscu? Przecież tam nie ma rządu od roku…

 15. 15 jedenasty, 28 czerwca:

  honorowym jedenastym miejscu upadlych krajow. A kiedys pomylona propaganda komunistyczna mowila ze jeseesmy w pierwszzej dziesiatce najbardziej rozwinietych, a moze poprostu niedorozwinietych ?

 16. 16 wstyd kaszub, 28 czerwca:

  zakłamany, skorumpowany , zaprzadziały tusk z Polską zrobi to samo

 17. 17 Karakuliambro, 28 czerwca:

  January,rozumiem,że to co piszesz to ma być dowcip? Jednak dość niskich lotów.

 18. 18 toja, 28 czerwca:

  irak byl bogatym krajem dopuki amerykance nie weszli po rope

 19. 19 fifi, 28 czerwca:

  Tak jak z POLSKI zrobia zielana wyspe hahah zenada czyba czarna wyspa

 20. 20 nieryży, 28 czerwca:

  za rudego tuska upadnie Grecja!!! mogę się założyć

 21. 21 Popek, 28 czerwca:

  podpis jest synem rydzyka

 22. 22 Mati555, 28 czerwca:

  super artykół naprawde mówi i tym tak jak jest i dziękuje za to

 23. 23 x, 28 czerwca:

  A Polska jest 21 na liście kolejki do bakructwa. Czyli tylko 11 miejsc za Irakiem.

 24. 24 Podpis, 28 czerwca:

  „Republika Środkowoafrykańska to jeden z najmniej stabilnych krajów na świecie, a dodatkowo położony w otoczeniu, który nie przyczynia się do polepszenia jego sytuacji: między opisywanymi już Sudanem, Czadem i Demokratyczną Republiką Kongo. ”

  odlot, a Polska narzeka/la ze lezy pomiedzy Niemcami, Ruskami i Czechoslowacja …

 25. 25 Podpis, 28 czerwca:

  11. Tuskmenistan – w zapaści od 3 lat…

 26. 26 Podpis, 28 czerwca:

  To jakas czysta propaganda i tyle bez sensu

 27. 27 Ilo_2, 28 czerwca:

  Może zanim co niektórzy dodadzą jakiś dziwny komentarz to wejdźcie sobie w taki ładny link znajdujący się pod koniec artykułu zwany „całą listę zobaczyć można tutaj: http://www.fundforpeace.org/global/?q=fsi-grid2011 (chodzi o listę krajów) – sprawdźcie na jakim miejscu w rankingu jest Polska i od której strony, i teraz zastanówcie się dobrze jaka jest nasza sytuacja, bo to, że ceny idą w górę i zamiast TV 60 cali kupię tylko 58, nie oznacza, że się staczamy. Może weźmy na premiera p.Kaczyńskiego, on będzie lepszym rządzącym od obecnego premiera, przecież wesprze go ks. Rydzyk w działaniach. Da ludowi czego lud tylko zapragnie, z własnej kieszeni pokryje dług publiczny, będą podwyżki dla wszystkich, no i żywność tańsza będzie, żeby nie trzeba było zakupów w Biedronce robić. A na koniec w siódmym dniu ekstra dorzuci jeszcze kilka cudów. Dlaczego nikt wcześniej nie pomyślał tak mądrze, nie byłoby teraz „tej Polskiej katastrofy”.

 28. 28 kris, 28 czerwca:

  Nam z nic nie robiącym rządem, typowo pijarowym rządem awansu nie wróżę, tylko drastyczny spadek. Ludzie!!!!Te ponad 40%, które chce głosować na PO. Uświadomcie mnie proszę co ten rząd zrobił dla nas zwykłych Polaków oprócz gadania o tym co chce zrobić?????

 29. 29 enaco, 28 czerwca:

  Skąd tylu kretynów na forum?

 30. 30 Podpis, 28 czerwca:

  ameryka oglosila bankructwo w 1919 no i gdzie ona jest? W chwili obecnej nie oszukujmy sie kraje tak zwanego 1 swiata to bankruty ktore jada na najwiekszym w historii klamstwie bo nikt nad nimi nie stoi

 31. 31 Mieszko, 29 czerwca:

  Moj kolega pochodzi z Kabul. Powiedzial mi, ze jego dziadek kupil dzialke po wojnie rusko-afghanskiej za 650$ ( 2.5 akra). Dzisiaj sprzeda dzialke za 200-220tys $. To chyba przebicie 10 razy wieksze niz przez ten sam okres czasu w Polsce. Kto zyje zle w Afganistanie zyje nedznie. On sprowadza tam auta luksusowe wiec ktos musi je kupowac. Nikt mi nie powie, ze we Francji Kanadzie cz USA nie ma biedy czy glodu…

 32. 32 solek, 29 czerwca:

  tak.lud wie najlepiej…władza dla ludu lub kaczek. dopóki nie będzie jednomyślności w działaniach mających poprawić „życie” to nic sie nie zmieni.jedna partia blokuje drugą..po to tylko by znów zaistnieć przed fleszami i podburzać ogłupiały lud, który sam nie wie czego chce a jak już wie to za chwile zapomina.
  poczytajcie swoje komentarze…zamknijcie oczy i pobiegnijcie przed siebie.ściana was sama znajdzie.

 33. 33 Science, science everywhere, 5 lipca:

  Narzekacie pod takim artykułem na rząd itp. Niesamowite. Najwyraźniej gdy ludzie mają bieżącą wodę w kranie, elektryczność, dach nad głową, pracę, samochody, PlayStation, supermarkety i tanią chińską odzież, tracą perspektywę.