Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Islam wciska się do Europy od niespodziewanej strony

15 lipca 2011, | Kategorie: Artykuły | 40 komentarzy

Tym, czym w dawnej Jugosławii była Bośnia, a w Gruzji – Adżaria, jest w Bułgarii kraina Pomaków. Pomacy to bułgarskojęzyczny lud, który w wyniku panowania Turków przyjął islam i przy islamie pozostaje do dziś. Lud ten zresztą najczęściej za Bułgarów się uważa i odrzuca określenie „Pomak”, uznając je za pejoratywne. Właśnie tam, według Amerykanów, zagnieździć się próbuje radykalny islam.

Zabieg obrzezania wśród bułgarskich Pomaków/AFP


Na stronie Bivol.bg, której administratorzy zamieszczają materiały dyplomatyczne dotyczące Bułgarii ujawnione przez portal WikiLeaks, zamieszczono depeszę byłego ambasadora USA w Sofii, wysłaną w 2005 roku. Wynika z niej, że Amerykanie obawiają się, że to właśnie bułgarscy Pomacy mogą być bazą dla radykalnego islamu w Bułgarii.

Ciężka sytuacja materialna i brak perspektyw, a także konserwatywne normy społeczne wśród Pomaków mogą być – według ambasadora – przyczynami, dla których mogą dać się oni uwieść radykałom. Radykałowie ci przenikać mają do Pomaków, których kilkaset tysięcy żyje na górskim pograniczu bułgarsko-grecko-tureckim, z krajów arabskich.

Pomacka panna młoda/AFP

Pomacy faktycznie nie mają w Bułgarii łatwo. Pomijając ogólny stan gospodarki Bułgarii (granica turecko-bułgarska to bodaj jedyna granica zewnętrzna UE na której ruch gastarbeiterów odbywa się na zewnątrz Unii, a nie do Unii), Pomacy, jako mieszkańcy terenów głównie wiejskich, nierzadko nie tylko żyją w ubóstwie, ale i traktowani są przed chrześcijańską część społeczeństwa jako gorsi obywatele, „odstępcy”. W XX wieku kilkakrotnie przeprowadzano w środowisku Pomaków kampanie asymilacyjne, które – między innymi – polegały na zmianie tradycyjnych islamskich imion i nazwisk na „bułgarsko brzmiące”.

Pomacki chłopiec po uroczystości obrzezania/AFP

Opór Pomaków był łamany siłą. Na początku lat 70-tych w pomackich miejscowościach Barutin i Kornica protestujący przeciwko zmianie nazwisk napotykali milicyjne represje. Na ulicach wybuchły zamieszki, padły ofiary. Szczególnie opornych zamknięto w niesławnym obozie pracy na dunajskiej wyspie Belene, na granicy z Rumunią.

Tych Pomaków, którzy decydowali się na wyjazd do muzułmańskiej Turcji – czekał kolejny zawód. Turcy rzadko przyjmowali słowiańskich „braci w wierze” z otwartymi ramionami. Pomacy pozostali zawieszeni pomiędzy dwoma rzeczywistościami. W Bułgarii problemem jest ich islamskość („poturczenie”, jak to często ujmują Bułgarzy), a w Turcji natomiast – ich bułgarskość.

Pomackie kobiety niosą chłopca na uroczystość obrzezania. Wieś Ribnowo, Bułgaria/AFP

Podobnie, jak w przypadku wielu gruzińskich Adżarów, również niektórzy Pomakowie decydują się na konwersję na prawosławie. Czasem zdarza się, że chrzczą się całe wsie, jak to miało miejsce we wsi Zabardo. Inni zadowalają się tylko dobrowolną zmianą imion i nazwisk na bułgarskie (czyli często chrześcijańskie), jak we wsi Warbina, gdzie prawie połowa mieszkańców wymieniła dowody osobiste.

Istnieją jednak pomackie regiony (szczególnie w zachodniej części kraju), w których islam jest zasadniczy i zakorzeniony bardzo silnie, i gdzie trudno nawet sobie wyobrazić taką sytuację. To właśnie w nich – jak obawiają się Amerykanie – mogą zagnieździć się islamscy ekstremiści.

Ambasador namawiać miał Bułgarów do wytworzenia własnej przeciwwagi dla importowanego z zagranicy islamu i rządowe finansowanie islamskiej edukacji religijnej, która propagowałaby islam umiarkowany i tolerancyjny.

Ziemowit Szczerek

Czytaj też:

Dokąd Irańczycy jeżdżą się upijać?

Adżaria: kraj, który porzuca islam i przechodzi na chrześcijaństwo

„Jeśli nie nawrócisz się na islam, to…”

Jak głupi z głupim dyskutował, czyli o debacie radykalnych chrześcijan z radykalnymi muzułmanami

Co Europa może przeciwstawić islamowi?

Muzułmanie nie pochodzą od małpy

Czy Europie grozi Eurabia?


40 komentarzy do “Islam wciska się do Europy od niespodziewanej strony”

 1. 1 aaa, 15 lipca:

  aaa

 2. 2 Myśliciel, 15 lipca:

  Czy obrzezanie jest zgodne z prawami człowieka/dziecka?

 3. 3 Ayman - muslim ze slaska, 15 lipca:

  @mysliciel

  hmm nie mam pojecia, ale wiem ze na przyszlosc przydaje sie ze wzgledów higienicznych, mniej chorób, zakażeń itp oczywiscie dzieciaki sie boje tego ale na dobre wychodzi obrzezanie .. chłopców, obrzezanie dziewcząt jest dla mnie chore.

 4. 4 Mr/Lord, 15 lipca:

  Zanim Islam dojdzie do Europy to Ludzie zrozumieją że religia to Bzdura.

 5. 5 e-e, 15 lipca:

  Mr.lordzie, minęło tyle lat, była rzesza i zssr a ludzie ciągle nie nauczyli się, że socjalizm to zło.

  Ale islam ich nauczy. Tyle, że będzie dużo za późno.

 6. 6 le-on, 15 lipca:

  Jaki ten Wasz Bóg głupi, mógł stworzyć
  obrzezańca. A ta to religia naprawia jego fuszerkę.

 7. 7 Podpis, 15 lipca:

  e-e zanim Islam dojdzie do Europy ludzie zrozumieją że i konserwatyzm i religia to mrzonki..

 8. 8 maras, 15 lipca:

  ja jestem obrzezany i jest mi z tym ajebiscie do tego kobieta sie podba hehe

 9. 9 saram, 15 lipca:

  Do maras :
  A czy przy tym obrzezaniu nie skaleczono ci czegoś ?

 10. 10 Ser, 15 lipca:

  To ja myślę ,że trzeba zbombardować całą Bułgarię, zabić tysiące cywili , narobić gnoju i uciec wszystko w imię wolności.

 11. 11 Jolka smile, 15 lipca:

  Od tylu wieków muzułmanie są w Europie i jakoś nikomu nie wadzili a teraz nagle stali się zagrożeniem ?

 12. 12 Sa, 15 lipca:

  bedzie wojna

 13. 13 ziomal, 15 lipca:

  ISLAM tylko może nas uratować przed klerem katolickim!

 14. 14 Podpis, 15 lipca:

  Pomacy to taki lud na wymarciu!

 15. 15 genewa, 15 lipca:

  Islam był zawsze pędzony z Europy, a kogo ganiał Sobieski?, a krucjaty w XI wieku a „Warneńczyk”czyli Jagiellończyk, dlaczego zginął bohatersko po Warną właśnie? Wypędzał wyznawców Allaha.

 16. 16 A.., 15 lipca:

  ‚islam wciska sie do Europy od niespodziewanej strony’…
  ta szarańcza juz dawno byla w Europie!!!!
  wystarczy wymienic część Półwyspu Iberyjskiego X w. po podbiciu plemion wizygotow, Sycylię X-XII w., południowa Italia X w., Półwysep bałkański XIII-XIX w.;
  Też zwyciestwo władcy Karolingów pod Poitiers nad muzułmanami , czy też zwyciestwo koalicji antytureckiej(polsko-austryjacko-niemiecka) w 1683 r. zastopowało ekspansje arabów na tereny Europy!!! konfrontacje muzułmańsko-chrześcijańskie miały różne efekty, jednak często religia była główną barierą i granicą w kontaktach pomiedzy obiema kulturami./

 17. 17 adas, 15 lipca:

  Obrzezanie niby jest Higieniczne , Ale wystarczy się myć żeby było higienicznie 🙂 widziałem jak większość chłopców płakało przed tym , kiedyś artykuł o tym był. dla mnie to jest chore ,rozumiem jeśli ktoś chce:) ale ja tam wolę mieć wszystko tak jak od urodzenia:D

 18. 18 Miecznik, 15 lipca:

  Religia to opium dla uważających się za nieśmiertelnych i sposób na dobry zarobek w życiu doczesnym dla jej propagatorów!
  Reszta ludzi wierzy na wszelki wypadek!

 19. 19 OSAMA, 15 lipca:

  AYMAN MYĆ SIĘ TRZEBA A NIE WYCINAĆ SKÓRE NA PAŁCE.NATURY NIE POPRAWISZ A HIGIENA OSOBISTA TO PODSTAWA.CO Z TEGO ŻE SER POD SKÓRĄ SIĘ NIE ZROBI JAK CAŁY BĘDZIESZ ŚMIERDZIAŁ POTEM GDY NIE BĘDZIESZ SIĘ REGULARNIE KOMPAŁ?POTRZEBNE TO OBRZEZANIE JAK PIĄTE KOŁO U WOZU,TYLKO BÓL DZIECKU ZADAJESZ ZAMIAST WYSILIĆ SIĘ I NAUCZYĆ GO DBAŁOŚCI O WŁASNE CIAŁO.

 20. 20 Korpio, 15 lipca:

  W odpowiedzi do Jolka smile. Chyba nie słyszałaś o takiej postaci jak Sobieski, że gdyby nie on to w Europie mielibyśmy islam

 21. 21 Adrian, 15 lipca:

  Wypowiadają się tu Matoły nie mające pojęcia o obrzezaniu Chłopiec traci bezpowrotnie 1000 nerwów na zawsze pozostaje Dildo do robienia Dzieci zrobiłem ten zabieg mając 40lat dziś przeklinam ten dzień i tego lekarza Ci co nigdy nie mieli stosunku z Napletkiem niewiedzą ile tracą samo wejście do Pochwy jest dla Kobiety delikatniejsze z napletkiem kiedy jest ciasna te rozwalone nie czują nic !! Tyle ba cymbałów opowiadających o Higienie .

 22. 22 kopol, 15 lipca:

  obudzili się rychło wczas, islam już jest
  i to dzięki głupocie Unii rośnie w siłę

 23. 23 zachwyt, 15 lipca:

  Jaki śliczny chłopczyk i jaki majętny; całe 500 euro za pazuchą 🙂

 24. 24 ANVERS, 15 lipca:

  KAZDY MESZCZYZNA POWINIEN BYC OBRZEZANY JEST TO NIE TYLKO BARDZO HIGIENICZNE ALE ROWNIEZ SEX DAJE DUZE MOZLIWOSCI I OTWIERA NIE JEDNE ZAKAZANE DRZWI

 25. 25 Jarum, 15 lipca:

  Do ayman.
  Obrzezanie zeczywiscie sluzylo zydom do utrzymania higieny.Zyli na pustyniach ,w goracym klimacie bez mydla i z mala iloscia wody.Zabieg ten z latami stal sie tradycja ,a nastepnie przejety zostal przez religie jako znak przynaleznosci.Jest propagowany w zudowskim usa jako zabieg pomagajacy utrzymac higiene.
  W cywilizowanym swiecie nie odcinamy kawalkow siebie .My uzywamy wody i mydla!

 26. 26 fan Tomka, 15 lipca:

  poseł Tomek czeka na rozkaz ministra Siko. Minister Siko jest fanem Tomka

 27. 27 yzzo, 15 lipca:

  Obrzezanie ma sens tylko i WYŁĄCZNIE w sytuacji braku dostępu do podstawowej higieny, czyli mała ilość wody, brak środków czyszczących i ubrań na zmianę oraz wysokie ryzyko zachorowań na typowe choroby narządów rozrodczych u młodych chłopców. Z tego co wiem Bułgaria nie uchodzi za kraj przeraźliwie biedny mimo to z higieną jest tam za pewne ciężej niż np w takiej biednej Polsce.

  Obrzezać się dla satysfakcji bez konkretnych przyczyn sytuacyjnych jest pewnego rodzaju „zboczeniem” albo po prostu WYNATURZENIEM (gdyby TAK MIAŁO BYĆ to natura dałaby nam o tym znać tysiące lat temu) a jakichś tam ichni bóg ma tyle do natury co wariat do filozofa w tych kwestiach.

  Oczywiście „zabieg” obrzezania kobiet to ohydna ZBRODNIA która nie ma kompletnie żadnego uzasadnienia w żadnym aspekcie życia kobiety. Powinno być to ścigane karane tak samo jak za ciężkie okaleczenie ciała. Wiara niech się dostosuje lepiej do praw kraju w którym chce zabłysnąć.

  PRECZ Z RADYKAŁAMI!!!

 28. 28 kasza, 15 lipca:

  Mr/Lord , ujeles sedno sprawy. Jak ludzie beda mieli na okraglo co do garka wlozyc, to wszelakie wojtyly, dalajlamy i inne mohamety pojda w zabobony.

 29. 29 Janek, 15 lipca:

  Ayman chłopie nie wiesz co tracisz 🙂 doznania są dużo uboższe skoro twój ucięty na co dzień szorowany jest przez slipki i zmieniła mu się czułość.. a chorób i zakażeń unika każdy normalny człowiek najnormalniej na świecie myjąc się.

 30. 30 Chris, 16 lipca:

  Bardzo ciekawe zdjecie z ta 500-eurowka… W niezbyt bogatej Bulgarii dzieciaczek trzyma banknot uzywany glownie w OBROCIE MIEDZYBANKOWYM… . No, no, no… Setke mialem w dloniach z 10 razy, a dwusetke raz, a maluch dzierzy piecsetke. No, no, no. Chyba czas emigrowac do Bulgarii.
  p.s.: co nie zmienia faktu, ze muslimow powinno sie wywalic z Europy.

 31. 31 Krzyhoo london, 16 lipca:

  Islam juz jest w europie i t bardzo duzo u mnie w white city w dzielnicy londynu jest ich ja szczorow zaden z nich niepracuje a zyja z zasilkow bo uk to glupi i bogaty kraj poza tym anglicy tak naprawde boja sie ich

 32. 32 jsas, 16 lipca:

  jon, Rumuni mają wielkiego sprzymierzeńca jakim jest Francja, my natomiast nie mamy żadnego i dlatego w Polsce jest jak jest czyli jest nijak. Dla przeciętnego Rumuna to właśnie Polska jest krajem pastuchów, krajem zacofanym gospodarczo i kulturalnie. Poznałem niedawno kilku Rumunów i gdy opowiadałem im o Polsce to nie chcieli mi wierzyć, że cokolwiek potrafimy zrobić z sensem…

 33. 33 Lam Antyis, 18 lipca:

  @Jsas

  Juz za komuny … Rumunia, Albania byly dla kazdego kogo znalem „Wąchockiem” Ukladu Warszawskiego

 34. 34 Podpis, 18 lipca:

  @Genewa

  22 lipca 1456

  „Jan Hunyady był poważany i ceniony w średniowieczu jako genialny strateg. W pełni zasłużył sobie na swą sławę w czasie oblężenia Belgradu. Gdy król Węgier wraz z magnatami zostawili kraj na pewną klęskę wobec wielkiej przewagi armii tureckiej liczącej ok. 150 tys. ludzi, Jan Hunyadi posiadając jedynie elitarne oddziały jazdy utrzymywane z własnej kiesy, powołał pod broń mieszczan i chłopów stawiając do gotowości bojowej ok. 50-60 tys. ludzi. Śmiałym atakiem zniszczył blokującą Belgrad flotę turecką na Dunaju i przedarł sie do miasta. Sułtan turecki Mehmed II Zdobywca rozkazał do skutku prowadzić ciągły ostrzał miasta.”

  Bitwa pod Lepanto (1571)

  Wiki – Piraci berberyjscy

  „Napadali na statki i osady nadbrzeżne zarówno na Morzu Śródziemnym, jak i na Atlantyku wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki, a nawet daleko na północy, docierając aż do Islandii. Głównym celem tych rejz było chwytanie chrześcijan obojga płci, celem sprzedania ich na targach niewolników w Algierii i Maroku”

  „W 1786 Thomas Jefferson, wówczas ambasador we Francji i John Adams, ambasador w Wielkiej Brytanii, spotkali się w Londynie z Sidim Haji Abdulem Rahmanem Adżą, posłem Trypolisu. Amerykanie zapytali Adżę dlaczego jego rząd jest tak wrogo nastawiony do amerykańskiej żeglugi, skoro nie był niczym sprowokowany. Donieśli w liście do Kongresu Kontynentalnego, że poseł odpowiedział im: „zostało zapisane w Koranie, że wszystkie narody, które nie uznają Proroka, są grzesznikami, zaś prawem i obowiązkiem wiernych jest rabować je i brać w niewolę”, ale dodał jednocześnie, że w zamian za sumę, którą oni uznali za wygórowaną, można by zawrzeć pokój”

 35. 35 Thorian, 18 lipca:

  @genewa:

  22 lipca 1456

  Jan Hunyady był poważany i ceniony w średniowieczu jako genialny strateg. W pełni zasłużył sobie na swą sławę w czasie oblężenia Belgradu. Gdy król Węgier wraz z magnatami zostawili kraj na pewną klęskę wobec wielkiej przewagi armii tureckiej liczącej ok. 150 tys. ludzi, Jan Hunyadi posiadając jedynie elitarne oddziały jazdy utrzymywane z własnej kiesy, powołał pod broń mieszczan i chłopów stawiając do gotowości bojowej ok. 50-60 tys. ludzi. Śmiałym atakiem zniszczył blokującą Belgrad flotę turecką na Dunaju i przedarł sie do miasta. Sułtan turecki Mehmed II Zdobywca rozkazał do skutku prowadzić ciągły ostrzał miasta. Podczas jednego ze szturmów doborowa piechota turecka – janczarzy – pokonała fortyfikacje i wtargnęła do doliny rozdzielającej Belgrad na dwie części. Jednak wkrótce cała dolina stanęła w ogniu, bowiem obrońcy zawczasu wyścielili ją smoła i polali olejem. Podpalone wiechcie zmieniły się w wielki piec, w którym zginęło kilkanaście tysięcy janczarów. Decydujące starcie odbyło sie 21 i 22 lipca 1456 roku. Hunyandiemu udało sie opanować turecki obóz i zająć stanowiska artylerii. Co ważniejsze w zamieszaniu został ranny sułtan. Na wieść o tym w szeregach tureckich wybuchła panika. Bitwa zamieniła się w rzeź. Na polu bitwy zostało 50 tys, ciał Turków, a dalsze 25 tys. zginęło z rąk bałkańskich chłopów. To świetne zwycięstwo, które odepchnęło Turków od granic Węgier, zostało okupione dotkliwymi stratami. Jedną z nich była śmierć Jana Hunyadiego na tyfus

 36. 36 Thorian, 18 lipca:

  @genewa:

  Bitwa pod Lepanto – 7 października 1571

  Wiki – Piraci berberyjscy

  „W 1786 Thomas Jefferson, wówczas ambasador we Francji i John Adams, ambasador w Wielkiej Brytanii, spotkali się w Londynie z Sidim Haji Abdulem Rahmanem Adżą, posłem Trypolisu. Amerykanie zapytali Adżę dlaczego jego rząd jest tak wrogo nastawiony do amerykańskiej żeglugi, skoro nie był niczym sprowokowany. Donieśli w liście do Kongresu Kontynentalnego, że poseł odpowiedział im: „zostało zapisane w Koranie, że wszystkie narody, które nie uznają Proroka, są grzesznikami, zaś prawem i obowiązkiem wiernych jest rabować je i brać w niewolę”, ale dodał jednocześnie, że w zamian za sumę, którą oni uznali za wygórowaną, można by zawrzeć pokój. Okup za uwięzionych i haracz dla państw berberyjskich pochłonąłby 20% budżetu Stanów Zjednoczonych w roku 1800.

  Amerikanisch-Tripolitanischer Krieg (1801-1805)

  II wojna berberyjska (1815-1816)

 37. 37 Thorian, 18 lipca:

  A dla kochanej lewicy która się tu z pewnością pojawi, oddaję teraz głos nikomu innemu jak :

  Karl Marx:

  „Der Koran und die auf ihm fußende muselmanische Gesetzgebung reduzieren Geographie und Ethnographie der verschiedenen Völker auf die einfache und bequeme Zweiteilung in Gläubige und Ungläubige. Der Ungläubige ist „harby”, d. h. der Feind. Der Islam ächtet die Nation der Ungläubigen und schafft einen Zustand permanenter Feindschaft zwischen Muselmanen und Ungläubigen. In diesem Sinne waren die Seeräuberschiffe der Berberstaaten die heilige Flotte des Islam.”

  w wolnym tłumaczeniu :

  „Koran i prawo muzułmańskie (szaria) redukowały geografie i etnografie różnych narodów na prosty i wygodny podział na wierzących i niewierzących. Niewierzący jest „Harby”, znaczy że jest wrogiem. Islam pogardza krajem niewiernych, tworząc stan permanentnej wrogości pomiędzy muzułmanami i niewiernych. W tym sensie, statki pirackie Berberów, były świętą flotą islamu”

  (Marx-Engels-Werke, Band 10, S. 170)

 38. 38 Poza życiem, 18 lipca:

  Karol Marks przewidział rewolucję, wojnę, a jak się teraz okazuje również i zagrożenie islamskie 😉

  Ale czy wiedział kiedy upadnie jego doktryna? Czy wiedział kiedy on sam przeniesie się na łono Abrahama…, oh, przepraszam – zmieni się w materię, z której powstał? Co by powiedział na to: http://smierc.org ?

  Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom. Lewicującym, czy prawicowym – bez różnicy.

 39. 39 kodzak, 19 lipca:

  cuda

 40. 40 pewnie, 21 lipca:

  pewnie ze wszystko przewidział