Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Co się stało ze słynnymi czarnymi najemnikami Kadafiego?

3 września 2011, | Kategorie: Fotofelietony i filmy | 6 komentarzy

Budzili strach w Libii. Krążyły o nich legendy. Mówiło się, że mordują w wyrafinowany i okrutny sposób. Że gwałcą, rabują, palą domy, torturują, znęcają się. Budzili powszechną nienawiść. Można znaleźć filmy pokazujące, jak traktowali schwytanych rebeliantów.Wielu najemników, którzy wpadali w ręce rebeliantów często kończyło w bardzo przykry sposób.

UWAGA! DRASTYCZNE!

Ale teraz Kadafi już się nie liczy. Nie ma kto płacić, nie ma za kogo walczyć. Co się stało z najemnikami?
Niektórzy po prostu wrócili do domu. O wynagrodzeniach płaconych im przez Kadafiego krążyły legendy, być może przesadzone. Wielu z nich to Tuaregowie. Sulejman Ablaka, na zdjęciu pokazujący legitymację wydawaną przez kadafijskie siły zbrojne, mieszka w Nigrze, w mieście Agadez.

Stamtąd pochodzi wielu tuareskich prokadafijskich bojowników. Agadez to Niger, nie Libia, ale dla Tuaregów granice polityczne na Saharze to rzecz niespecjalnie mocno wryta w mentalność. Domy niektórych kadafijskich najemników w Agadezie można poznać choćby z tego powodu:

Tuaregowie przybywali do Libii także z Mali, Algierii i Burkiny Faso. Ale nie tylko oni. U Kadafiego służyli mieszkańcy krajów czarnej, subsaharyjskiej Afryki, a także Europejczycy. Mówiło się o Serbach (którzy mieli być wykwalifikowanymi żołnierzami: snajperami, pilotami helikopterów itd.), Białorusinach, Ukraińcach, Białorusinach a nawet Polakach (choć wiadomości te są niczym pewnym).

Wielu zostało schwytanych przez siły antykadafowskie. Ci, którzy zostali po prostu aresztowani i czeka ich proces, jak ci dwaj złapani w Bengazi

mają wiele szczęścia. Na tym filmie (i widocznych obok) można mniej więcej zorientować się co do losu walczących po stronie Kadafiego najemników, którym nie udało się uciec za granicę.


6 komentarzy do “Co się stało ze słynnymi czarnymi najemnikami Kadafiego?”

 1. 1 marras, 3 września:

  buahahaha, dwa kopy i to mają być tortury? Rebeliańci to pewnie są święci. Parszywa propaganda usprawiedliwiająca skok na ropę. Każdy kto myśli że francja robi to bezinteresownie jest albo bardzo młody albo kompletnym debilem albo jedno i drugie. Zwykła ruchawka o zasoby naturalne. A Libijczykom jeszcze ta „wolność” w postaci dyktatury motłochu wyborczego wyjdzie bokiem. Będzie tak pięknie jak w Polszczy, na Ukrainie a może i Iraku. Malwersacje złodziejstwo i powszechna głupota wyborczej gawiedzi.

 2. 2 asd, 3 września:

  nie chce sie tej propagandy komentowac…, tfu!

 3. 3 JacekPlacek, 3 września:

  Może pokażcie jak rebelianci żołnierzą kadafiego na żywca ucinają główy i wyciągają serca dostępne na youtube tak samo jak morderstwa rebeliantów na czarnoskórch cywilach i ładnie pokazane jak sątraktowani wszyscy którzy nie popieraja rebeli to wszystko jest na necie czemu pokazujecie tylko jedną strone medalu. Pamiętajmy też że żołnierze Kadafie aresztowali rebeliantówm, rebelianci nie aresztowali nikogo bo nie biora jeńców i wszystkich zabijają. Taka prawda.

 4. 4 mike, 3 września:

  Ciekaw jestem czemu blog ma w naglowku inne widzenie swiata, to co pokazuje to najczystszy jednostronny punkt widzenia tzw. mainstreamu. Jak zly to je i dzieci a miesza w ciezarowkach bron chemiczna, jak dobry to nic zlego o nim nie napisza i gdyby co dzien mordowal setki ludzi.

 5. 5 jurrrek1, 4 września:

  Pacany.Czy nie widzicie nic oprócz ropy w tym kraju.A pomyślcie jak żyli ci ludzie pod jego dyktatórą.Po tacie już synkowie się szykowali do rządów.Fajnie ci było głąbie jeden z drugim za komuny? Co?Jak byliśmy trzymani za mordę i nikt nie mógł nawet słowem pisnąć.A tam było jeszcze gorzej.Kula włeb a przedtem TORTURY. Zamknij więc jadaczkę jeden z drugim. Z resztą nie wiem czy wogóle coś rozumiecie i dotrze do was z tego co napisałem.

 6. 6 X, 28 września:

  Nic nie wierzę tej NATO-wskiej propagandzie, natomiast libijscy rebelianci mieli państwowych najemników z USA, Francji i UK. Co tu jest powtórzone, że cenzura nie chce puścić, czytałem wszystkie nie ma podobieństwa.