Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Europa ma problem z Romami

29 września 2011, | Kategorie: Fotofelietony i filmy | 95 komentarzy

Słowacki polityk chce osobnego państwa dla Romów. W Bułgarii i w Czechach antyromskie protesty. Dopiero co wyrzucono ich z Francji. We Włoszech niszczono ich dzielnice. Dlaczego Europa ma tak duży problem z Romami, a Romowie – z Europą? Dlaczego upierają się przy swojej niekompatybilności z europejskim społeczeństwem?/Zdjęcia: AFP

Romska flaga: koło Dharmy, które ma symbolizować indyjskie korzenie Romów, a także koczowniczy tryb ich życia. Kolory zielony i niebieski to kolory ziemi i nieba/AFP

Przede wszystkim – nie wszyscy Romowie. Część z nich asymiluje się całkiem sprawnie.

Asymilacja ta jednak nie jest łatwa. Z dwóch powodów: pierwszy to niechęć nieromskich mieszkańców krajów, w których Romowie żyją. Pracodawcy najnormalniej w świecie boją się zatrudniać Romów z powodu reputacji, jaką mają członkowie tego narodu.

Jest też inny powód: ta reputacja nie bierze się znikąd. Romska kultura posiada pewną specyfikę, która od zawsze sprawiała, że Cyganie stali na uboczu europejskich społeczeństw. A niektóre romskie tradycje – jak na przykład małżeństwa dzieci – po prostu nie przeszły weryfikacji nowoczesnego społeczeństwa i są tak barbarzyńskie, jak niektóre dawno już wygasłe obyczaje w Europie.

Z powodu swojego niedopasowania wielu Romów klepie biedę. Bieda – jak wszędzie – często rodzi patologię. Tutaj jednak zaczyna się błędne koło: Cyganie są tym mniej chętni do asymilacji, im wyraźniej widzą, że społeczeństwo „gadziów” ich nie akceptuje. Zamykają się więc w swoich bieda-gettach i wbijają się jeszcze głębiej w zamkniętą „romskość”, nakierowując ją do wewnątrz, a nie na zewnątrz.

Porównać to można do mocnego nacjonalizmu, który nie jest gotów podejmować dialogu z resztą świata, tylko zamyka się w swoich wartościach, głosząc ich wyższość nad „złym, złym światem”.

A społeczeństwo „gadziów” nie akceptuje ich tym bardziej, im mocniej w swoich bieda-gettach tkwią. Jedni i drudzy zamykają się na siebie.

Słowacja

AFP

Jan Slota, szef Słowackiej Partii Narodowej, ogłosił, że Romowie powinni żyć we własnym państwie. Dlaczego? Bo „nie mają nic wspólnego z wartościami społeczeństwa słowackiego”.

Nad kompatybilnością samego nacjonalisty Sloty (który chciał kiedyś radzić sobie z Cyganami „za pomocą małego podwórka i bata”) z wartościami jakiegokolwiek cywilizowanego społeczeństwa zastanowić by się można swoją drogą – ale pojawia się też inna kwestia. Cyganie żyją na terenach na których leży obecna republika Słowacka od setek lat. Ich styl życia i wartości – idąc za rozumowaniem Sloty – są równie lokalne, jak zwyczaje Słowaków.

Michal Barsony, romski burmistrz Kunovej Teplicy/AFP

Sprawa jednak nie jest taka prosta, i wie to każdy, kto przez Słowację przejeżdżał. Romskie osiedla to padające slumsy. Można je, oczywiście, tolerować jako manifestację „odrębnej kultury”. Ale to, co się w nich często dzieje jest – najnormalniej w świecie – nie do zaakceptowania.

Wnętrze romskiego domu w Ostrovanach/AFP

Bieda, ubóstwo, brak perspektyw i – cóż – pojawiające się czasem patologie znaczą to samo we wszystkich kulturach.

Cygański chłopiec palący papierosa/AFP

Nie wiadomo dokładnie, ilu Romów mieszka na Słowacji.

Wahnięcia statystyk są większe, niż różnice w polskich obecnych sondażach przedwyborczych: od 1,7 procenta do 10 procent.

Młoda – bardzo młoda – romska matka w jednym z słowackich szpitali/AFP

Słowacy tymczasem odgradzają się od Romów. W miejscowości Ostrovany powstał mur dzielący obie społeczności.

Romskie osiedle w Ostrovanach/AFP.

Można zrozumieć obie strony: Romów, którzy skarżą się na to, że są traktowani jak zwierzęta w ZOO. A także Słowaków, którzy odgradzają się nie tyle od Romów jako takich, tylko od społeczności, której sposób życia jest drastycznie różny od sposobu życia ich słowackich sąsiadów.

Ostrovany: romski dom z gliny/AFP

Nie zmienia to faktu, że wznoszenie murów nigdy jeszcze nie przyczyniło się do integracji jakiegokolwiek społeczeństwa.

Lipany. Romscy uczniowie bawią się na karuzeli/AFP

Dodać też trzeba, że Cyganie znajdują się obecnie w stosunkowo nowej sytuacji społecznej. Rządy krajów dawnej ‚demokracji ludowej” zakazywały im tradycyjnego koczowniczego trybu życia. Do nowego nie wszyscy Romowie zdołali (i chcieli się dostosować). Obecnie – gdy upadło większość socjalistycznych projektów – Cyganie pozostali społecznie „niezagospodarowani”: tradycje koczownicze upadły, pracy nie ma. Co więcej – tradycyjne rzemiosła wykonywane przez Romów – jak choćby kowalstwo – są już przestarzałe. Kto w XXI wieku potrzebuje kowali? Niektórzy – jak dawniej – muzykują. Ale trudno wyobrazić sobie, by była to droga dla całego społeczeństwa.

Na Słowacji działa sporo romskich zespołów muzycznych/AFP

Czechy

Również w Czechach, podobnie, jak na Słowacji silne są antycygańskie nastroje. W 2007 ankieta ośrodka badań opinii publicznej STEM wykazała, że Romów nie lubi prawie 70 procent Czechów. Przez kraj przetaczają się antyromskie demonstracje. Populiści wykorzystują antyromską kartę.

Antyromskie demonstracje/AFP

W 2007 roku wyciekło nagranie jednej z czeskich pań senator, na którym przyznawała się ona publicznie do rasizmu i twierdziła, że Cyganów „trzeba wysadzić w powietrze dynamitem”.

Czasem demonstranci natykają na się na cygańskie antydemonstrację. Zdarza się, że Romów wspierają działacze Antify.

Jedną z szans wybicia się dla czeskich Romów jest show-business. Nie jest to, oczywiście, szeroko dostępny kierunek awansu społecznego, jednak Cyganie mają swoich reprezentantów w medialnym raiku.

Miroslav Banga, romski muzyk, który reprezentował Czechy na Eurowizji. Wybór ten wzbudził liczne protesty czeskich nacjonalistów/AFP

Vera Bila zwana jest „królową cygańskiego jazzu”/AFP

Vlasta Horvath, zwycięzca czeskiej wersji „Idola”, wykonujący partię Judasza z „Jesus Christ Superstar”. Brawurowo wykonuje, trzeba dodać.

W Brnie działa centrum romskiej kultury.

Od 2007 roku w Usti nad Łabą działa stowarzyszenie, które powołało do życia ośrodek „Nowy Świat”. Ma on pomóc w integracji romskich dzieci z czeskim społeczeństwem.

W tym samym Usti nad Łabą jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych budowano mur, za pomocą którego Czesi odgrodzili się od swoich cygańskich sąsiadów. O murze głośno było w całej Europie.

Romska rodzina w domu w romskim osiedlu Bedriszka pod Ostrawą/AFP

AFP

Europa wówczas potępiła ten czyn. Gdy jednak Zachodowi przyszło samemu stawić czoła romskiemu problemowi – sam zareagował histerycznie. I to w sposób, przy którym mur to małe piwo.

Francja

W lipcu 2010 roku administracja Sarkozy’ego zaczęła niszczyć romskie osiedla i wysyłać Romów do Bułgarii i Rumunii, skąd masowo przybyli do Francji po rozszerzeniu Unii Europejskiej.

Romowie opuszczają Francję/AFP

Całą akcję nazwano „repatriacją” – o ile można mówić o przywiązaniu Romów do „patrii” w znaczeniu obecnych państw etnicznych, na których bazie nadal funkcjonuje Europa. Wielu specjalistów zwraca jednak uwagę, że Romowie naprawdę czują się związani z państwami macierzystymi.

AFP

Francuzi w każdym razie uznali problem za nie swój. Romowie zostali wydaleni z kraju, choć teoretycznie – jako obywatele Unii Europejskiej – mają prawo do nieograniczonego poruszania się po krajach Wspólnoty.

Romskie obozowisko w Aix-en-Provanse/AFP

Wykorzystano jednak przepis mówiący, że obywatele UE chcący przebywać na terenie Francji dłużej, niż 3 miesiące potrzebują pozwolenia na pobyt, zaświadczenia o pracy bądź nauce na terytorium republiki, bądź świadectwa, że posiadają środki wystarczające do utrzymania się w tym kraju.

AFP

Władze każdemu wyjeżdżającemu dorosłemu Romowi podarowały 300 euro. Plus po 100 euro za każdego małoletniego pozostającemu pod jego opieką.

AFP

AFP

AFP

Ruch ten wzbudził gigantyczne protesty. Rząd Sarkozy’ego nazywano rasistowskim.

AFP

Cyganie we Francji stereotypowo nazywani są „złodziejami kur”. Ten protestujący przeciw wydaleniem Romów z Francji trzyma w rękach dwie – jak najbardziej legalnie zakupione – kurczaki/AFP

Niemcy

Stosunkowo mało mówi się o wydaleniach Cyganów z Niemiec – a przecież po 2005 roku z tego kraju wysiedlono ich tysiące. W dużym stopniu do Kosowa, z którego uciekli przed prześladowaniami, głównie ze strony Albańczyków.

AFPDawniej jugosłowiańscy, później niemieccy Romowie wracają. Do Kosowa, które raczej nie jest ich krajem/AFP

Kosowo

Po powrocie wielu z nich przeniosło się na serbską stronę Ibaru, do Kosowa Północnego, pozostającego teoretycznie w granicach albańskiego Kosowa, jednak faktycznie pozostającego poza władzą Prisztiny.

AFP

Największe kontrowersje wzbudził fakt, że wiele romskich dzieci odebrało już w Niemczech podstawową edukację i wyjazd na Bałkany był już dla nich w gruncie rzeczy wyjazdem w obce strony.

AFP

Romowie, którzy wrócili do Kosowa żyją m. in. w Zitkovacu pod Kosowską Mitrowicą. Bieda panuje tam potworna.

AFP

AFP

Włochy

Wielu rumuńskich Romów wyjechało do Włoch w nadziei lepszego życia. Na miejscu jednak odbudowali oni swoje struktury w podobny sposób, w jaki budowali je w Europie Wschodniej. Bardzo wielu nie przejawiało chęci do integracji w ramach włoskiego państwa, tylko funkcjonowało w bieda-gettach.

AFP

Sąsiadujący z nimi Włosi zaczęli oskarżać ich o kradzieże i inne drobne przestępstwa. Napięcie rosło aż nastąpiła eksplozja: jednego z mieszkających pod Rzymem Romów oskarżono o zabójstwo kobiety.

AFP

W 2008 roku zaczęły się we Włoszech antyromskie protesty, a nawet ataki na cygańskie obozowiska.

Spalone romskie osiedle pod Neapolem/AFP

Rząd wprowadził nakaz pobierania odcisków palców od wszystkich Romów, co uznano za prześladowania na gruncie etnicznym.

AFPProtesty przeciw zarządzeniu o pobieraniu odcisków palców od Romów/AFP

Faktycznie: założono bowiem, że każda jednostka o romskim pochodzeniu jest potencjalnym złodziejem. To trochę tak, jakby niemiecka policja oficjalnie (nie faktycznie, bo to żadna nowość choć sytuacja się zmienia) założyła, że każdy Polak jest potencjalnym złodziejem samochodów.

Na zarządzenie włoskich władz wściekli się cygańscy krewniacy wschodnioeuropejskich Romów – Sinti. Przypominali oni, że są częścią włoskiego społeczeństwa, i że wymóg pobierania odcisków palców uważają za krzywdzący dla siebie/AFP

Zarządzenie potępiła Unia Europejska. Antyromskie hasła podchwycili jednak populiści z Berlusconim na czele.

Węgry

Wnętrze cygańskiego domu w miejscowości Alsovadasz w północnych Węgrzech/AFP

Około 20 procent noworodków na Węgrzech to mali Romowie.

Ich sytuacja na Węgrzech ulega stopniowej poprawie. Edukację na poziomie podstawowym kończy już około 90 procent romskich dzieci. Średni jej poziom nadal kończy tylko kilkanaście procent.

Antycygańskie nastawienie jest na Węgrzech szerokie. Utożsamia się ich z kradzieżami i drobną przestępczością. Negatywny stereotyp jest gigantyczny, co sprawia, że integracja węgierskich Romów staje się jeszcze trudniejsza.

Węgierska debata publiczna jest specyficzna jak na państwo europejskie. Jej środek, kosztem lewicy, która sama strzeliła sobie na Węgrzech w głowę, przesunął się daleko w prawą stronę. Na scenę weszły więc – na przykład – takie partie, jak ultraprawicowy Jobbik i jego zbrojne ramię Magyar Garda, które mają swój własny pogląd na „problem romski”. Poprzez takie rozszerzenie debaty publicznej na Węgrzech znalazło się miejsce dla różnych oddolnych organizacji, które „biorą sprawy w swoje ręce”.

Sytuacja jest tym groźniejsza, że organizacje te są umundurowane, często dysponujące bronią i potencjalnie niebezpieczne.

2009 rok: Cygan pali ognisko niedaleko swojego spalonego domu w miejscowości Tatarszentgyorgy/AFP

Na przykład taka Véderő (obrona), która – celowo, czy nie – nawiązuje nazwą do międzywojennego faszystowskiego ugrupowania Magyar Országos Véderő Egylet.

Ćwiczenia „dziarskich chłopców” z Véderő

Gdy Véderő zorganizowało sobie demonstracyjne ćwiczenia pod miasteczkiem Győngyőspata, z miejscowości uciekli przed nimi lokalni Cyganie. Ewakuował ich Czerwony Krzyż pięcioma autokarami.

Cyganie uciekają z miejscowości Győngyőspata. Policja ich osłania. Pięknie, ale czy przypadkiem nie powinna raczej zrobić porządku z paramilitarnymi bojówkami?/AFP

W ten sposób rośnie napięcie, i tak podkręcone wysoko. Węgrzy często kontrują zarzuty o prześladowania Cyganów przywołując przypadki, w których to Cyganie byli sprawcami pobić bądź nawet zabójstw. W ten sposób spirala się nakręca i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało ją przerwać.

Tym bardziej – jak narzekają socjologowie – debata na temat Romów jest najzwyczajniej w świecie zwulgaryzowana. Intelektualny dyskurs w tym temacie jest zakrzyczany. A dobierane rozwiązania problemu są określane przez przeciwników radykalnej polityki wobec Romów jako doraźne, efekciarskie i prostackie.

Angela Korcze, węgierska socjolożka romskiego pochodzenia/AFP

Trzeba, oczywiście, pamiętać, że również sami Romowie nie ułatwiają sprawy. Chęć integracji ze strony wielu Romów nie jest imponująca. A przykład choćby Polaków w Wielkiej Brytanii świadczy o tym, że również negatywny stereotyp można powoli zwalczać za pomocą ciężkiej i rzetelnej pracy. Inna sprawa, że Polacy w Wielkiej Brytanii nigdy nie startowali z tak niskiej społecznie pozycji, jak Romowie w jakimkolwiek kraju.

Romska dzielnica w miejscowości Alsovadasz/AFP

Rząd Viktora Orbana ruszył z systemem „prac społecznych”, do których próbuje zaprząc Cyganów. Krytycy oskarżają Orbana, że tworzenie takich miejsc pracy nie ma zbyt wiele wspólnego z zasadami gospodarki rynkowej i nie przynosi zysków, a raczej straty. Ergo: prace te nie są specjalnie społecznie przydatne. Z drugiej jednak strony – odpowiadają zwolennicy – Romowie „uczą” się w ten sposób pracy. Z trzeciej strony z kolei – by zacytować Tewjego Mleczarza ze „Skrzypka na dachu”, który każdy włos na czworo dzielił – może to spowodować większą postawę roszczeniową węgierskich Romów, którzy będą się spodziewać, że państwo zawsze powinno zagwarantować ogólnie dostępną pracę. A zatem wcale nie rozwiąże podstawowego problemu społecznego.

Coś się jednak dzieje.

Zobacz część drugą fotoeseju


95 komentarzy do “Europa ma problem z Romami”

 1. 1 ju, 30 września:

  Dlaczego Cyganów nazywacie jakimiś tam Romami

 2. 2 specjalista, 30 września:

  Należy brać przykład z Węgrów.

 3. 3 Zbyszek, 30 września:

  jeśli będą zachowywać się reszta społeczności to tak a jeśli ich życie opierać się będzie na kradzieżach żebraniu itp. patologiach wtedy twarde NIE

 4. 4 andyg, 30 września:

  to pokazuje całą hipokryzje Europy. Zadęta poprawność polityczna została obnażona…

  Zakłamane „elyty” zachodniej Europy pokazały prawdziwą, ksenofobiczna twarz.
  Dokładnie to, co wmawiali nam.

 5. 5 MK, 30 września:

  Oto scenka z życia, którą miałam okazję poobserwować będąc w te wakacje na Słowacji.
  Pękła rura kanalizacyjna w jednej w podgórskich słowackich miejscowości. Przyjechało „pogotowie kanalizacyjne” – grupa panów w roboczych uniformach. Panowie stali, rozmawiali i palili papierosy – a dół kopali za ni dwaj romscy chłopcy…

 6. 6 ja, 30 września:

  bo to są Romowie ,Pacanie !

 7. 7 gość, 30 września:

  Dlaczego artykuł jest ograniczony tylko i wyłącznie do biedujących Romów? A co z tymi wznoszącymi pałace w Polsce, niedaleko biedujących Polaków? Dlaczego robicie z nich uciskany naród skoro wielu po prostu nie chce legalnie pracować, woli kraść i żyje w dobrobycie jeżdżąc najnowszymi autami i mieszkając, bynajmniej nie w gettach a w pałacach właśnie! To jest spostrzeżenie z Polski, czym powinniśmy się w głównej mierze zajmować, nieprawdaż?!

 8. 8 krylu, 30 września:

  Taaak… jak tym wszystkim „obrońcom praw wszelakich” przyszło samym pomieszkać w sąsiedztwie Cyganów to szybko im przeszło. Moim zdaniem należy zostawić ich w spokoju i pozwolić swobodnie wędrować po Europie, jak to czynią od wieków.
  Tylko za kradzież ucinać ręce.

 9. 9 antycygan!, 30 września:

  Biedni ci cyganie…..ale np. w Limanowej to wieczorem nie idzie wyjść z psem na spacer bo koczują tam cyganie ……czyżby mieszkańcy Limanowej bali się ciemności??

 10. 10 ali, 30 września:

  bo cygan to po polsku a rom po cygańsku 🙂

 11. 11 JJS, 30 września:

  Co jest tragedią Romów? Oni sami! Nie można być bezsensownie poprawnym politycznie i mówić z uporem maniaka, że opinia jaką Romowie wyrobili sobie w Europie jest fałszywa i obarcza stygmą ten naród. Romowie sami, przez wieki, bardzo ciężko pracowali na swoją reputację i mają taką na jaką zasługują. Nic ująć, nic dodać. Wyjątki stanowią tylko potwierdzenie reguły.

 12. 12 Zbigniew, 30 września:

  Napewno jest to problem bardzo złożony,ci ludzie trochę chćą być takimi jakimi są,celowo izolują się od nas,chcą utrzymać swoją kulturę za wszelką cenę,edukacja jest u nich na bakier osobiście jak czasem z nimi rozmawiam bardzo się temu dziwię ale pamiętajmy że to są ludzie i rozwiązania siłą problemu niczego nie zmienią Uważam,że dla narodów cywilizowanych jest to nie do zaakceptowania a wręcz podłe żeby tak traktować ludzi-szczególnie kobiety i dzieci,które niczemu nie są winne.

 13. 13 agees Gliwice, 30 września:

  To wina Słowacji!!! ja mieszkam obok romów większośc chodziła do szkoły,maja wykształcenia,owszem zdażają się wyjątki,ale nikt ich tutaj nie potępia,normalni ludzie!!! mój syn w klasie ma troje kolegów z tej populacji,dla mnie te zdjęcia są szokujące!!! Ci ludzie chcą żyć a Słowacja musi im to umożliwić,a przynajmniej wyciągnąć ich z tych papierowych domów!!!

 14. 14 Pit, 30 września:

  Ja nie mam nic przeciwko tej narodowości, ale chcę, by każdy ich obywatel przebywajacy w Polsce starał sie pracować, pracował i odprowadzał podatki tak jak każdy z nas,a dzieci niech sie uczą. Niestety tego nie ma-biedni żebrzą, ida do pomocy społecznej,a bogaci romowie rozbijaja sie furami(skad ich na nie stać??) i śmieją sie nam w twarz. A Państwo Polskie traktuje ich jak „święte krowy”, nie widzi problemu, a my uczciwie pracujacy obywatele ich utrzymujemy. Postawmy sprawę jasno-chcecie mieszkać w naszym kraju-to uczcie się, płaćcie podatki i bądźcie „produktywni” dla kraju-tak jak we Francji, bo inna postawa tylko pogłębiacie kryzys.

 15. 15 Kniaź, 30 września:

  Są to takie same bandziory jak każdy drechol a nawet gorsze, bo naprawdę od urodzenia. Może i subtelniejsi, ale wystarczy dać im czas się rozbestwić; niech pozakładają bojówki, proszę. Wtedy już nie da rady ich wykorzenić. Winno się skorzystać z faktu, że są łatwi do identyfikacji; wsadzić w kontenery i wy…ładować do oceanu. Dopiero potem możnaby zająć się, już bez pozostawiania pod samym nosem czarniawych wzorców dla nowych pokoleń bantytów, bandytami konwencjonalnymi etnicznie – w identyczny sposób, bo osadzenie ich w zakładach pracy wydaje się nazbyt ryzykowne. Łapanek bandytów winno się dokonywać przede wszystkim na pozorowanych dyskotekach, „koncertach” „muzyki” RAP i pokrewnych i „wydarzeniach sportowych”. Kiedy już oczyściłoby się społeczeństwo i zniszczyło pamięć o ich wątpliwym wkładzie w kulturę i cementujących łotrowski gatunek aktywnościach, na miejscu bezużytecznych miejsc spędów śmieci, takich jak stadiony fussbalowe możnaby postawić obiekty użyteczności publicznej jak gimnazjony pod patronatem sił zbrojnych, opery, albo choćby pomniki upamiętniające kampanię przeciw zbrodni i uświadamiające, że od tego momentu należy już zawsze czuwać, by nie dopuścić do jej rozkwitu w przyszłości.

  Przemówiłem!

 16. 16 ajakze, 30 września:

  A jak mają ich nazywać ??

 17. 17 294, 30 września:

  Ważne jest jak środowisko Cyganów postrzega problem…i jakie widzi rozwiązania, jakie mają zdanie na taką i rożną rzeczywistość w poszczególnych krajach…możliwe,że przyczyną jest bieda i trudny start od nowa ( jaka jest sytuacja w krajach Skandynawskich i w Polsce w Indiach ) Zapytał bym też Kościół – jak z wiarą tego Narodu, jak poprzez Kościół można dotrzeć do ich mentalności, jak pozyskać przychylność i wiarygodność…a może darmowa w 100% edukacja…praca jeżeli ją podejmą, jakie różnice wewnątrz ich społeczności ? Artykuł robi wrażenie, szczególnie zdjęcia i zwrócił moją uwagę na duży problem o którym wielu z nas już zapomniało….poznałem dawno temu dwóch Cyganów i nie widziałem równicy w pojmowaniu wartości, owszem bywało że uciekałem przed bójką z nimi ( przewaga ) ale uciekałem też przed polakami chuliganami…mam o nich mimo wszystko dobre zdanie i życzę im jak najlepiej..Cyganie to Naród taki sam jak i my…tylko rozrzucony po świecie

 18. 18 tt, 30 września:

  Moja żona miała kiedyś sklep.
  Romowie nawet czasem coś kupowali,
  jednak Ich wizyty najczęściej kończyły się „zniknięciem” jakiegoś nieupilnowanego towaru.
  Skąd mam mieć dla Nich szacunek?

 19. 19 grzesieklato, 30 września:

  jednym słowem romowie sa wrzodami na d… współczesnej europy!!!!

 20. 20 grzesieklato, 30 września:

  to są rumuny ( nie mylić z rumunami) a nie romowie!!

 21. 21 ABAR, 30 września:

  Moim zdaniem działania Rządu Orbana są bardzo celowe. Uważam, że nie chodzi, aby wszystkich Romów zaciągnąć od razu do ciężkiej pracy, na początek wystarczy tylko ta część, która chce to robić. Dając taką możliwość społeczeństwo stopniowo samo nabierze zdolności do wyjścia z ubóstwa. Miałem okazję pracować z Romem na jednym wydziale produkcyjnym w dużym zakładzie w Polsce i przekonałem się, że są normalnymi pracownikami. Szkoda, że Unia pozostawia Węgry bez pomocy w rozwiązaniu tego społecznego przecież problemu. Zamiatanie najpierw Boga, a teraz Romów pod dywan ma krótkie nogi.

 22. 22 ja, 30 września:

  sami są sobie winni przeważająca większość z nich to nieroby tylko patrzą jak kogoś oszukać albo okraść taka jest niestety o nich prawda

 23. 23 lili, 30 września:

  Koniecznie wydzielić im oddzielne Państwo

 24. 24 jjj, 30 września:

  Dlaczego nie napiszecie wprost że ludzie ich nie lubią bo po prostu kradną???
  Że co? że nie wszyscy? tak, nie wszyscy, tylko 90% z nich :-))))
  Dzieciaki bez żadnego powodu cię oplują gdy będziesz przechodził obok i obrzucą bluzgami. Jeśli się da to wyrostki wyrwą ci w sklepie portfel z ręki. Cyganka chce ci powróżyć tak żeby wyparowała twoja kasa.
  Nie widzę w tym nic dziwnego że nikt ich nie chce. Tylko dlaczego z każdego artykułu wynika że to wina wszystkich innych że ich nie chcą???

 25. 25 boss, 30 września:

  Cyganów trzeba tępić bo to oni najczęściej na każdej imprezie wszczynają burdy to zwykłe bandziory w naszej okolicy są symbolem zgrozy i burdy. Trzeba stworzyć dla nich osobne państwo i importować ich z naszego kraju wszystkich

 26. 26 bo tak, 30 września:

  Bo Romowie to synonim słowa Cyganie.

 27. 27 monica, 30 września:

  ja uważam że romowie powinni mieć swoje panstwo a nie że są tak porozrzucani po świecie dla mnie to nienormalne.A przez to właśnie się tak dzieje.Ja im tylko współczuje jak ich ludzie traktują i jak są odbierani przecież to też normalni ludzie i zasługują na normalne traktowanie.To nie jest powiedziane że każdy rom jest zły itd przecież polacy,slowacy itd wcale tez nie sa idealni.

 28. 28 Ludmila, 30 września:

  Mieszkam we Wloszech, w Mediolanie i poròwnywanie Romòw do Polakòw jest najwiekszym bledem jaki mozna zrobic, tak jak wypowiedz: ” Antyromskie hasła podchwycili jednak populiści z Berlusconim na czele”.
  Spolecznosc wloska nie ma juz sil z walka ze zlodziejstwem, gwaltami czy zabòjstwami. Czemu nikt nie napisal w tym artykule, ze panstwo wloskie placi romom ”dniòwke”, straszym ludziom nie daje emerytury? Czemu nikt nie napisal, ze zabòcy i gwalciciele romscy nie poszli do wiezienia??Wmojej dzielnicy mam y duze problemy z Romami, a odkad prezydentem miasta zostal Pisapia (eztremalna lewica) jest jeszcze gorzej… Pisapia wyrzuca wlochòw z domòw socjalnych aby dac je cyganom, ktorzy je demoluja, pala ogniska w mieszkaniach i okradaja sasiadow a przede wszystkim deklaruja otwarcie,ze nie zamierzaja pracowac ani sie intergowac nie rozpoznajac tez panstwa wloskiego i jego praw. Moglabym godzinami opowiadac o nieròwnosci praw..ale ci zdyskriminowani sa Wlosi a nie Romowie!!!!! Doradzam, aby przed publikacja jakiegokolwiek artykulu, doinformowac sie jakie sa naprawde realia!

 29. 29 merkury, 30 września:

  Romowie sa tez ludzmi tak samo jak kazdy . Trzeba im pomoc w sposob taki zeby mogli zyc na poziomie normalnego czlowieka . Niech kazde panstwo dolozy staran , zrozumie , i otkryje prawdziwy problem jakie ma spoleczenstwo Romow

 30. 30 co za pytanie, 30 września:

  Członkowie społeczności Romskiej, już od kilkunastu lat zabiegają o upowszechnienie pojęcia Rom, a wykluczenie pojęcia Cygan. Uznano, bowiem, iż określenie Rom jest wyrazem politycznej poprawności, upowszechnienia się wśród młodzieży szkolnej. Intencją działaczy Romskich jest odseparowanie się od negatywnych stereotypów, od niekorzystnych skojarzeń, jakie łączyły się niegdyś z określeniem Cygan

 31. 31 misha, 30 września:

  Tak naprawdę sprawa jest prostsza niż by się mogło wydawać i wszystko jest w rękach samych Romów. Widziałem na Słowacji na wschód od Popradu Romskie baraki, gdzie okna nie byłe umyte NIGDY, a firanki jeśli były to były po prostu zarzucone na ramy okienne przed zamknięciem okna. Można być biednym ale schludnym. Od tego niech zaczną. Potem wystarczy przestać kraść na potęgę i zainteresować resztę społeczeństwa swoją kulturą. Kowalstwo wbrew pozorom jest obecnie bardzo intratnym zajęciem. Oczywiście nie podkuwanie koni tylko wyrabianie wszelkiego rodzaju kutych elementów budowlanych.

 32. 32 123babajagapatrzy, 30 września:

  Oni mają problem w Czechach i Słowacji a u nas jak ich pełno? zaczepiają ludzi, a żebrzący biedacy mają złote zęby :] my ich tu nie chcemy bo rujnują nasze miasto! a nikt nie potrafi się ich pozbyć………!!!!!!!!!!!!!!!

 33. 33 lutek, 30 września:

  Zapraszam wszystkich Romów do Polski – dostaniecie mieszkania i zasiłki ale pracy u nas nie ma i nie dostaniecie a ludzie Wam nic nie dadzą bo sami nic nie mają i nic nie wycyganicie od ludzi bo ludzie tu cwansi od Was 🙂

 34. 34 neueluke, 30 września:

  Romowie to jednak pewnego rodzaju problem, Unia Europejska powinna działać, wymyślać takie prawo, by nie powstawały biedne dzielnice, by Romowie mogli gdzieś żyć lub by powstało ich państwo gdzieś na mapie w którym mogliby żyć po swojemu.

 35. 35 eJan, 30 września:

  Najlepsi romowie to CD-Rom handlujący muzyką oraz DVD-Rom sprzedający filmy.

 36. 36 Andrzej, 30 września:

  Kto nie miał do czynienia z Romami ( Cyganami) ten będzie ich bronił. Ja miałem z nimi doczynienia bezpośrednio, bo zamieszkiwali Oświęcim. Jest to grupa ludzi, którzy nie chwyca się żadnej pracy. Zarabianie polega na kradzieży i wyłudzaniu. Ułamek procenta romów ( Cyganów) pracuje na swój byt. Widziałem na stacji benzynowej jak Cyganie weszli większą grupą do sklepu. Dorośli Cyganie sprowokowali awanturę z kasjerką wmawiając, że płacili banknotem 200 złotowym. A dzieci w tym czasie okradały sklep z produktów na półkach. Kto oglądał film o Romach ( Cyganach) w zachodniej Europie to już nie podważy działań zmierzających do usunięcia Romów z własnego terytoriu. Film nadawała telewizja TVN. Romowie na potęgę kradli w Hiszpani, Włoszech Francji. Dzieci romskie napadały na osoby wyciagające pieniądze z bankomatów. Pieniądze te były przekazywane szefom mafii romskiej, którzy budują pałace w Rumunii. Dlaczego z innymi grupami etnicznymi nie ma problemów tylko z Romami. Przecież takie kraje (a raczej ich mieszkańcy) jak Hiszpania, Francja, Włochy, Wegry, Słowacja, Czechy, Szwecja mają już po dziurki w nosie Romów. Romowie wykorzystują przepisy o dyskryminacji. I gdy tylko ktoś chce powiedzieć prawdę o działaniach Romów ( Cyganów) to jest oskarżany przez mafizów romskich o dyskryminację rasową. Dlaczego nikt nie ingeruje w ich zwyczaje?? Przecież są całkowicie sprzeczne z przepisami w nowoczesnym świecie. Tylko wszyscy boją się otworzyć usta, bo romska mafia natychmiast podniesie larum na cały świat. Przez wieki takiej działalności doszli do perfekcji w wyłudzaniu pieniędzy. Dlaczego ja musze pracować na codzienny chleb? Dlaczego musze pracować na emeryturę ? A Rom ( Cygan) dostanie za nic: zapomogę finansową, książki dla dzieci, mieszkanie komunalne ( lub socjalne), opał.. Nie jestem rasistą. Ale uważam, że już nadszedł czas aby zmienić podejście do Romów – w Polsce także. Aby rozliczyć ich z tego co robią i z tego co mogą zrobić. Nie ma już nic za darmo.

 37. 37 ona, 30 września:

  Pytania do Cyganów:
  – czy naprawdę nie chcecie mieć własnego państwa? wolicie zawsze być przeganiani?
  – osiedla cygańskie są bardzo ubogie, praktycznie to nędza, ale kobiety noszą mnóstwo złota, mężczyźni skóry… za co, jeśli ludzie ci, cały dzień siedzą na ławkach przed swoimi domami?

 38. 38 Michał, 30 września:

  Na Słowacji też jest dużo Cyganów jedak Słowację bez problemu wpuścili do Schengen.

 39. 39 Podpis, 30 września:

  bo to poprawna nazwa.

 40. 40 Podpis, 30 września:

  U nas też jest… . tylko w Polsce nikt nie protestuje. Za to każda łachudra, kury macająca się obłowi, a najgorszy bandzior uniknie wymiaru sprawiedliwości.

 41. 41 ja, 30 września:

  Mialem okazje pracowac z cyganami ze slowacji w uk .Po prostu bardzo duzy odsetek tych ludzi zamieszkiwal wyspy przed rozszezeniem uni europejskiej.Po wejsciu do uni ogromna liczba tych ludzi wyjechala wraz z rodzinami do uk. Sa to normalni ludzie tacy jak wszyscy .Wsrod nich byly super osoby jak rowniez lekko nerwowe ,jednak tacy sa wszedzie. Brygadzista ktory jest superwajzerem tez jest cyganskim slowakiem .Prosze mi uwiezyc ze rzadko sie zdaza aby na takim stanowisku gdzie ma sie 200 ludzi byla tak lojalna i kompetentna osoba.Traktowal wszystkich na zasadzie rownosci i nie mozna mu bylo mu nic zarzucic.

 42. 42 mika, 30 września:

  zdjęcia zdjęciami ale ta chmura smrodu jaki panuje w miejscach zamieszkałych przez bohaterów reportażu jest nie do opisania. Byłam na Słowacji i to co widziałam było dla mnie prawdziwym szokiem!!!

 43. 43 Kangurrr, 30 września:

  Jacy tam romowie?? Banda darmozjadów, złodziei i pieniaczy. W życiu to dnia nie przepracowało, a wszystko się należy – zasiłki, darmowa opieka medyczna itp.
  I jeszcze skomlą jacy to są prześladowani – skoro tak to po co tu siedzą niech wracają do Indii…!!

 44. 44 xyz, 30 września:

  Dlaczego Romów nazywasz jakimiś tam cyganami?

 45. 45 okradziony, 30 września:

  ostatnio okradli mi sklep ! i niby mamy ich nie wrzucac do jednego worka !

 46. 46 anu, 30 września:

  A niech sobie mają własne państwo! Niech się w nim mnożą na potęgę, niech płodzą dzieci- dzieciom, niech głodują i żebrzą między sobą a nie żyją na koszt podatników! Idzie taki do MOPSu, bachnie krzyżyk- bo „waćpan” niepiśmienny, wyskoczy z dziesięciorgiem malców do wykarmienia i pieniążki oraz dary płyną szerokim strumieniem. Szkoda, że na podobną pomoc nie może liczyć matka dwójki smyków, której mąż uczciwie pracuje całe życie. Romom pracować się nie chce bo po co (z resztą niektórzy ledwie się podpiszą) i żyją. Okradają społeczeństwo i jeszcze im źle?

 47. 47 Ara, 30 września:

  Cyganie nie chodzą do szkół, nie chodzą do pracy, a prawo jazdy mają i jeżdżą samochodami. Jak zdali egzamin, będąc analfabetami ? Kilka razy zostałam przez nich okradziona. Mają większe przywileje, jak matki samotnie wychowujące dziecko. Żyją z państwowych pieniędzy, dostają z MOPS-u, bo IM sie należy. Ich dzielnice miasto odremontuje, a nasze dzieci nie mają porządnych placów zabaw, bo „miasto nie ma pieniędzy”.
  Proponuje przymusić Romów do prac chociaż porządkowych, niech nie będą darmozjadami, bo my obywatele każdego państwa, gdzie Cyganie żyją, płacimy na nich i wcale mi się to nie podoba.

 48. 48 KRAV, 30 września:

  Nie lubię Ich ! Widuję ich i ich 1 dziecko w Nowym Sączu które prosiło o coś jakąś kobietę , to dziecko było grubsze ode mnie !!! A jak prosiło to ręce do tył a w rękach cukierki i batoniki ! Leżą przed blokiem pół dnia na jakimś kocu , rano idę widzę ich , po południu idę widzę ich ! Dobrze , że policja jeździ co chwilę koło PKS-u … Zdjęcia te to kabaret i przedstawienie !

 49. 49 kelian, 30 września:

  UE powinna udostępnić im wyspę zainwestować w infrastrukturę, postawić kilka fabryk wybudować szkoły zapewnić łączność ze światem i niech sobie tam żyją spokojnie w swojej kulturze

 50. 50 Maciej, 30 września:

  dlaczego policja ma rozganiać ludzi którzy urządzili sobie obóz przetrwania, a może autor artykułu to cygan ? więc wyp.. do indi

 51. 51 ja, 30 września:

  Nie nie maja zbyt łatwego życia ale tez w duzym stopniu zamykaja sie w swoim swiatku i w puszczaja do niego nikogo innego kto nie jest romem.

 52. 52 marysia, 30 września:

  W K-Koźlu jest taka sytuacja że cyganie sami wpadli na pomysł i jeden kuzyn drugiemu oddaje dzieci pod opiekę a ten staje się dla nich rodziną zastępczą i biorą z tego tytułu kasę od Państwa nie pracując, patologia straszna. Nie chcą nawet jakiejś części zaakceptować ogólnych norm społecznych, bo zwyczajnie im się nie chce i są leniwi

 53. 53 Andrychowianin, 30 września:

  Andrychow ma Wielki problem z Romami…prosimy zrobic z tym porzadek i niech chodza jak zegarki a nie cwaniakuja i mowia obelgami po romsku do ludzi tam mieszkajacych

 54. 54 fg, 30 września:

  problem nie tylko z romami, choc ten widac, a inne wciaz w ukryciu. Cala azja i wszystko co z niej przez wieki naplynelo do europy jest problemem, zwlaszcza, gdy pojawiaja sie nazistowskie motywy i proby znalezienia swego na nie swoim

 55. 55 fan, 30 września:

  To zwykli złodzieje i bandyci, których powinno się z powrotem wysłać do Indi. Tam ich miesjsce razem ze świętymi krowami.

 56. 56 XXL, 30 września:

  Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek.

 57. 57 lukasz, 30 września:

  chamstwo i rasizm a przeciez oni sa takimi samymi ludzmi jak my!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 58. 58 czlowiek, 30 września:

  Powiem ci dlaczego nazywaja romami… bo na zwa rom jest tolerancyjna nazwa dla tego narodu. a cygan jest obrazliwie i nie jest to prawidlowe okreslenie…

 59. 59 oe, 30 września:

  Cygany nie są biedni po na NK mają
  swoje strony jak się chwalą nowym sprzętami
  (Plazmy,Pc,kina domowę)To kasy mają .

 60. 60 Prawda, 30 września:

  Cygan nigdy nie będzie robił uświadomi to sobie oni nie są biedni ponieważ w Rumunii budują pałace po tu nakradną ludzi przypadkowych.Za nic nie płacą

  dostawiają zasiłki ,robią dzieci na potęgę a potem cię wymieniają cię i za adopcje dostawiają kasę i do dużą taki cygan tylko w karty gra bo jak powiedz mu że jest praca na niego to i tak nie pójdzie po woli nic nie robić tylko żonę i dzieci wysłać żeby kradli .Widzie Cyganów mieszkam w Zabrzu idzi na buchenwaldczyków

 61. 61 to widać, 30 września:

  Jacy są romowie/cyganie każdy widzi. Nasza cywilizacja jest zupełnie inna więc nie ma sensu jej łamać/nagonać żeby mieć taką jaką reprezentują romowie.

 62. 62 asd, 30 września:

  No właśnie , niech wybudują własny sejm i założom własnmy krai

 63. 63 lysc, 30 września:

  To przecież ludzie, powinno się wymagać od nich tego samego co od rodowitych mieszkańców tego kraju w którym mieszkają, czyli zaczynać od edukacji najmłodszych i to im trzeba wpajać ze mogą osiągnąć tyle samo co inni, zmieniać myślenie u dzieci i młodzieży, nie widzę przeszkód w zatrudnieniu Roma jeśli ten będzie miał do danej pracy kwalifikacje. Ale faktycznie stereotypy są i uważamy ich za gorszych, tak jak zresztą Nas uważają w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, przede wszystkim za złodziei !! W każdej nacji znajdzie się grupa ludzi która będzie „bardzo ciężko pracowała” na opinię o danej narodowości. Nie wszyscy Polacy to złodzieje podobnie u Romów. Pozdrawiam.

 64. 64 Podpis, 30 września:

  pracuje w Windsor i moim menadżerem jest Rumunka w Polsce to nie do pomyślenia a tu jest ok nawet sprawy nie zdajecie sobie ile nerwów potrafi zjesc jej ale co robic musze pracowac

 65. 65 Peterka1962, 30 września:

  Romowie są niezwykle uparci. Po co w ogóle uciekali z Indii? Małżeństwa dzieci, czy koczowniczy tryb życia to tradycje indyjskie. Z całym szacunkiem, ale Sarkozy dobrze zrobił wyrzucając ich z Francji. Gdzieś czytałam,że kilka krajów chce się umówić i wprowadzić obowiązek wykształcenia wszystkich romskich dzieci. Większość na pewno się nie posłucha. Im się po prostu nie chce. Poza tym cygańska mafia, to najgroźniejsza mafia na świecie. Szczególnie bułgarska, handlują narkotykami, bronią, nawet niekiedy własne dzieci wysyłają na ulicę, by żebrały, lub co gorsze, sprzedawały własne ciała dla ich zysku.

 66. 66 ; [, 30 września:

  bieda bieda oj bieda oni nie maja co jesc a u nas dzieci czasem narzekaja ze to nie dobre a to zle . Ciekawe co by bylo gdyby tam mieszkaly szkoda szkoda ale wladze musza cos z tym zaczac robic
  !!!

 67. 67 tyszanin, 30 września:

  tak europo zrobcie osobne pantwo dla romow i niech sami sobie wszytko buduja!!!od podstaw

 68. 68 ziom, 30 września:

  ej a dlaczego policja ma się zajmować rodzimymi bojówkami, które nigdy by nie powstały gdyby nie przestępcza natura cygan? i dlaczego nie nazwiecie ich wprost cyganami? hipokryzja bije na kilometr z tego artykułu, bo ciekawe jak wy byście reagowali mając np cygańskie getto za sąsiada…

 69. 69 kris, 30 września:

  Ja muszę ciężko pracować aby wyżywić rodzinę a każdy z tych nierobów od młodych lat pobiera rentę.Jakim prawem? Po przesiedleniu ich z centrum miasta (Istne slumsy!) i wybudowaniu im porządnych mieszkań po miesiącu je zdewastowali tak że wyglądają gorzej niż ich stare mieszkania.
  Nie chcą żyć jak ludzie to niech będą traktowani tak jak na to zasługują.

 70. 70 morgoth, 30 września:

  Ponieważ podbili etnicznie Rununie

 71. 71 rsdt, 30 września:

  Bo nie wszyscy cyganią, nie można generalizować. CI SAMI LUDZIE ŻYJĄ W INDIACH W JESZCZE GORSZYCH WARUNKACH I NIE KRADNĄ. ROMOWIE TO HINDUSI , TO JEST PIĘKNY I SZLACHETNY NARÓD, TYLKO WARUNKI KOCZOWNICZE DO TEGO DOPROWADZIŁY.

 72. 72 Rom, 30 września:

  Mozna by im dac jakas samotna wyspe na jakims oceanie daleko od ladu zeby nie mieli szansy wrocic i niech tam buduja swoje wlasne romskie szczescie

 73. 73 Cross Burn, 30 września:

  Masa świetnych zdjęć. Dobry artykuł.

 74. 74 oo., 30 września:

  Bo Cyganie to nazwa potoczna, a tak właściwie to są „jakimiś tam Romami”.
  W zasadzie temat rzeka. Nie dziwie się ludzią, że na nich bluzgają bo moja rodzina też miała przykre spotkania z ludzmi tego pokroju.
  Jak się nie zmienią to wątpie czy ulegną jakiej kolwiek akceptacji społeczeństwa.

 75. 75 normalny pogląd, 30 września:

  niestety tak jest ze romowie cieżko pracowali na swój wizerunek lecze faktem też jest to że nie wszyscy są tacy sami jeżeli chcą zyć w europejskim społeczeństwie to na początek sami muszą zrobić ze sobą porządek nikt im nie pomoże jeśli sami nie bedą chcieli sobie pomóc.

 76. 76 real, 30 września:

  szkoda ludzi, nie mozna wszystkich wrzucac do jednego worka,,wielu z nich nie ma szansy na sprobowanie normalnego zycia,chyba nie maja kogos kto by im wskazal lepsza droge. jestem Polakiem,i ze wzgledow historycznych jestem dumny ze jestem Polakiem ,ale pracuje za granica, i czasem nie moge zdzierzyc tego kiedy jakies buraki tworza negatywna opinie o Polakach,,i pozniej niektorzy sa do nas uprzedzeni,nawet nas nie znajac

 77. 77 quenton, 30 września:

  Powiem to tak wychowano mnie tak abym był tolerancyjny i stawał w obronie słabszych .Całe moje życie staram się tego trzymać i całe moje życie staram się łamać schematy i uprzedzenia ale romowie (cyganie ) mają to gdzieś jak chciałem im pomóc to mnie okradli jak byli głodni chciałem dać im jedzenie to mnie zbluzgali bo oni wolą pieniądze a tydzień temu przyszła pani z małym dzieckiem to chciała mnie oszukać i wiecie co już mi się nie chce. A jeszcze jedno nas Polaków traktują i mówią o nas tak bo sobie tak ktoś wymyślił nie bo tacy jesteśmy, to samo się tyczy wszystkich narodów .

 78. 78 Aga, 30 września:

  Bieda ma wszędzie podobne oblicza. W Polsce znam Romów dobrze wykształconych, prowadzących działalność gospodarczą, fajnych. Ale są i Romowie ze slumsów, minimaliści. Których wstydzą się ci zwykli, pracowici i schludni.
  Tak jak w Polsce – są porządni i są lumpy, którzy żyją z przestępstw i pomocy społecznej. Zawsze jest tak, że gdy źle się dzieje ekonomicznie w kraju i na świecie, zaraz piętnuje się narodowości takie jak Żydzi, Cyganie. Niestety.

 79. 79 KASIA, 30 września:

  Obejrzałam program o ślubach cygańskich. Tam był moment, że koparkami likwidowali ich „domy” – czyli przyczepy itp. Wszystko oficjalnie: dostali nakaz opuszczenia tego terenu. Nie chcieli odejść, po czym lament: nigdzie nie ma miejsca dla cyganów, nie ma placów, nie ma bloków, ani mieszkań.
  Jesteśmy traktowani jak zwierzęta. Wyganiają nas.

  Idąc tym tokiem rozumowania, ja też jestem traktowana jak zwierzę, też nie ma dla mnie mieszkania, bloku, ziemi.

  Jak sobie nie kupię, nie mogę mieszkać. Za co kupić? Za pieniądze. Idźcie do pracy zarobicie je. Ale co? Wasza kultura nakazuje wam nie pracować???

 80. 80 p, 30 września:

  są tacy przez brak konsekwentnego traktowania przez państwo Dlaczego ja nie mogę zakazać dziecku chodzenia do szkoły? Dlaczego nie mogę porwać i zgwałcić 13 letniej córki sąsiada? Dlaczego chcieli mnie wziąść do wojska? Dlaczego muszę płacić zus? Dlaczego muszę wypełniać pit? Dlaczego muszę płacić 800 zł miesięcznie czynszu? Dlaczego nie mogę kraść a z konieczności muszę chodzić codziennie do pracy? O k… p… zostaję cyganem

 81. 81 borsuk6x9, 30 września:

  państwem Romów nie jest czasem Romania ??
  czyli po naszemu Rumunia

 82. 82 putin, 30 września:

  uwazam , ze czesi słowacy , fracuzi i włosi mają racje. Nie jestem rasista , ale romom dac palec ręke biorą , jest to nadród koczowików zyja byle jak czesto z kradzierzy i nie liczą sie z nikim .Nigdy nie powino sie przyjąqc romów do uni mają swoje państwo i niech sobie tam żyją i robią co chcą. Ich sie nie da zreformować . przeciesz romskich kobiet na drogach pracujących jako p[rostytutki było za trzęsienie były to lata 90te

 83. 83 ja, 30 września:

  bo to Romowie, nie Cyganie…(?) ;p

 84. 84 ps, 30 września:

  Romowie czyli cyganie wywodzą się z Indii, a nie z Rumunii jak niektórzy myślą, w Rumunii jest dużo Romów ale to nie ich kraj.

 85. 85 picolo, 30 września:

  nie wiem czemu na nich sa takie ataki,biedni ludzie

 86. 86 milka, 30 września:

  Nie Rumunia. Romowie nie posiadają własnej ojczyzny- można to nawet wywnioskować z powyższego tekstu. Romowie są pochodzenia indyjskiego. A dlaczego Rom a nie Cygan? Bo Rom jest bardziej poprawny politycznie

 87. 87 xxx, 30 września:

  A Indianie mieszkają w Indiach.

 88. 88 jare, 30 września:

  Dałem kiedyś małej biednej umorusanej dziewczynce Romskiej bułkę ze szynką bo ciągnęła mnie za kurtkę i mówiła „daj daj pan”A ona wrzuciła ją do kosza i powiedziała Spier…aj H..ju !
  nie jestem rasistą ale Europie przydał by się ktoś taki jak Hitler ale nie zabijający tylko wysiedlający do krajów ojczystych(np Turcy z Niemiec) A z Romami tez by porządek zrobił!!!

 89. 89 mmm3, 30 września:

  Państwo Romów Rumunia. hahahahhahaha

 90. 90 the builder, 30 września:

  Nienawidzę tej nacji. Mieszkam (na nieszczęście) z tymi oszołomami 15 lat i nikt , nigdy nie namówi mnie do szacunku dla tych cymbałów i złodziei . To nie bieda ich pcha na margines…to oni sami .Są chamscy , bezczelni , bo tak im każe ich „romanipen” czyli ich „prawo”. Jesteśmy dla nich podludźmi (!) i główną zasadą jest traktowanie nas , jak kogoś gorszego. Na propozycję pracy z mojej strony , gość , który nie miał co do gara włożyć (ciawa) kazał mi się bujać (40-to latek ) i jara zielsko dalej , a jego niedorozwinięty wnuk (7-mio latek !) rysuje z szelmowskim uśmieszkiem na brudnym ryju , samochody Polaków…i wszystko qrwa jest ok. Mają gnoje zasiłki, mieszkania i mnóstwo wolnego czasu na knucie , ćpanie i chlanie , a my (włodarze miast w tym zasranym kraju ) robią głupie miny i dają im więcej. Mam nadzieję , że kiedyś będę mógł zrobić coś pożytecznego dla swojego narodu i wywalić sążnistego kopa ostatniemu ciawusowi ładowanemu na wagon do pociągu … np. do Indii. Na pohybel Cyganom !!

 91. 91 Monika, 1 października:

  Nie każdy Polak jest pijakiem…choć ma taką etykietę i nie każdy Rom jest złodziejem..

 92. 92 Lincz, 1 października:

  Bardzo dobry artykuł…fascynuje mnie kultura i obyczaje romów…niestety trochę malo o tym publikacji i książek….może coś polecicie?????

 93. 93 GIOVANI, 17 lutego:

  Witam serdecznie !!! co wy od nas chcecie sami nas uczycie tego żeby z wami normalnie nie funkcjonować !!!! temat szkuł już mamy ustalony i myślę że nasze dzieci lepiej się uczą niż niejeden jego rówieśnik !!!! pozatym z urzędów pracy w całej Polsce mamy pokończone super kursy na jakie nas wysłano i po ukończeniu tych kursów tak naprawde nie może Rom czy Romka dostać pracy , bo to jest właśnie Rom i Romka!!!! kocgani osobiście jestem Romem z ukończonym zawodem ciastkarza – cukiernika z papierami Mistrza i cała moja kariera zawodowa skończyła się tylko na praktykak oraz 2 lata przepracowane w moim zawodzie po zakończeniu szkoły!!! Wiecie dlaczego????? Bo właśnie tak nas spostrzegacie – złodzieje – nieroby – itd . Zastanówcie się co czynicie !!!! Tak naprawde nic o nas nie wiecie GADZIE

 94. 94 malika, 19 kwietnia:

  roma ( z hind. podróż) cygan to nazwa przyjęta w europie ( cigani, cyganie)
  itp

  pochodzenia się nie wybiera… nie ma o czym dyskutować, rasiści powinni zamknąć się w domach i nie wychodzić,, europa staje się coraz bardziej otwarta na różne narodowości,
  Polacy też emigrują i robią nam fajną reklamę narodu, ( kradzieże, morderstwa) ciągle się o tym słyszy

 95. 95 Staropren, 19 października:

  Droga „agees Gliwice”! Naucz się najpierw polskiego a dopiero potem PODSZYWAJ SIĘ pod Polaka.