Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Arabia Saudyjska: kraj z seksualną obsesją

16 października 2011, | Kategorie: Artykuły | 84 komentarze

Saudyjka prowadziła samochód. Skazano ją na baty, bo Saudyjkom nie wolno prowadzić samochodów. I w ogóle robić wielu innych rzeczy. A dlaczego kobietom w Arabii Saudyjskiej nie wolno prowadzić? Powodów jest mnóstwo. I wszystkie mądrze uzasadnione.Dlaczego kobiety nie mogą prowadzić samochodu? Uczeni w Koranie podają wiele istotnych powodów.
Na przykład kobieta może mieć stłuczkę. Sama stłuczka to nic, ale po takiej stłuczce wypada wyjść z samochodu i pogadać z drugą stroną wypadku.

A co, jeśli to będzie mężczyzna? Strach pomyśleć. Rozmowa z mężczyzną to przecież haram i absolutnie zakazane. Bo mogą pojawić się żądze i zgorszenie publiczne gotowe.

Są też inne poważne powody dla których dama za kierownicą to obraza samego Boga. Taka prowadząca samochód kobieta może na przykład wpaść na pomysł poprawienia sobie widoczności i zdjąć z twarzy zasłonę.

A jeśli jakiś mężczyzna zobaczy taką kobietę z twarzą na wierzchu, to mogą pojawić się żądze itd.
Poza tym dostęp kobiet do samochodu może mieć zły wpływ na strukturę społeczną jako taką: panie, zamiast siedzieć w domu, mogą zacząć częściej wychodzić. I co wtedy?

Niektóre kobiety mają na ten temat inne zdanie, niż uczeni w Koranie.

W 1990 roku kilkadziesiąt pań wyjechało samochodami na ulice Rijadu. Zaaresztowano je wszystkie. Potrzymano dzień w więzieniu, odebrano paszporty. Potraciły prace.

Po pojawieniu się kanału „Youtube” saudyjskie działaczki na rzecz równouprawnienia zaczęły zamieszczać tam swoje samochodowe eskapady. Saudyjska policja też ma dostęp do internetu (choć nie całego. Gołe panie i bezeceństwa są haram i zablokowane) i panie kolejno wyłapywała. Ostatnio głośno było o złapaną w maju 2011 i oskarżoną o jeżdżenie samochodem Manar al-Szarif. Wsadzono ją do aresztu z którego wyszła za kaucją i z zakazem kontaktu z mediami.

Po tym wydarzeniu policja saudyjska i sądy stały się nerwowe, bo akcja pani Manar była częścią większej akcji: Women2Drive.
Poza tym – w krajach arabskich trwała tak zwana „wiosna”. I każdą akcję nieposłuszeństwa poddanych służby króla Abdullaha – reformatora czy nie – traktować zaczęły z buta.

W lipcu 2011 za jazdę samochodem skazano na baty kobietę z miasta Dżedda. Podniosły się protesty. Król reformator publicznie ogłosił, że on sam to nawet popiera rewolucyjny i kontrowersyjny pomysł, by kobiety mogły jeździć samochodami. Ale w tej sprawie trzeba być cierpliwym, bo takie jeżdżenie samochodem to rzecz delikatna i nie od razu. A cierpliwość – pouczył naród monarcha – jest cnotą.

Kobiety nie tylko nie mogą prowadzić samochodów. Nawet podróżować nie mogą bez zgody męskiego opiekuna. Bo pożądanie itp. Wiekową granicę występowanie pożądania uczeni w Koranie ustalają na 45 lat. Nie jest to prawo pisane, jak większość innych praw saudyjskich, jednak – jako zwyczajowe – egzekwowane na szczeblu urzędowym. Po przekroczeniu tego wieku podróżować już można. W miarę swobodnie.
W miarę.

Bo na przykład dokumenty uprawniające kobiety do wyjazdu za granicę (wąsko, bo wąsko pojętą ale zawsze zagranicę – Kuwejt, Bahrajn, Katar, ZEA, Oman) wyposażone są w czipy pozwalające całkiem dokładnie określić miejsce przebywania danej kobiety. Innymi słowy – są elektroniczną smyczą, na której saudyjski system społeczno-religijny pozwala się wyprowadzać kobietom.

Ale to i tak jest postęp. Bo wcześniej w ogóle nie wydawano kobietom dowodów. Dla urzędnika ważny był dowód opiekuna kobiety. Zresztą – w gruncie rzeczy nadal jest, bo bez zgody opiekuna kobieta nie jest w stanie wejść w żaden poważniejszy prawny stosunek. Mowa nie tylko o tak oczywistych rzeczach, jak rozwody czy śluby, ale także np. otworzenie kredytu bankowego, czy podjęcie pracy albo studiów.

Bez opiekuna kobieta jest dla saudyjskich instytucji równie kompetentna, co nieletnie dziecko.

Opiekunem jest najbliższy żyjący krewny: ojciec, potem mąż, a dla wdowy własny syn czy brat. Czy ktoś inny z kręgu „mahram” – pokrewieństwa.

W Arabii Saudyjskiej panuje seksualny apartheid.

Jeśli kobieta już musi gdzieś pojechać transportem publicznym, to tylko takim środkiem komunikacji, w którym jest osobne wejście i pomieszczenie dla jej podobnych istot, które należy chować przed światem zewnętrznym. Bo może pojawić się żądza itd.

Osobne wejścia i pomieszczenia są w zasadzie we wszystkich instytucjach publicznych. Takich, oczywiście, w których władze uznały, że konieczne jest w ogóle branie pod uwagę kobiet.
Problem jest na przykład z restauracjami, bo tylko niewiele z nich uznaje za stosowne stworzyć osobną salę kobiecą. Usługi przeznaczone tylko dla kobiet są gorszej jakości – rzecz po prostu w mniejszej konkurencji i mniejszym popycie.

Edukacja jest też podzielona ze względu na płeć. Dziewczynki i chłopcy nie chodzą do tych samych szkół. Jakość edukacji jest gorsza dla kobiet – po prostu nauczycieli i szkół dla kobiet jest mniej. Dopiero niedawno król-reformator otworzył pierwszą wyższą szkołę dla kobiet. Również od niedawna kobiety mogą studiować prawo i zostawać inżynierami, architektami.

Rola społeczna kobiety jednak to matka i gospodyni domowa i to raczej tyle.

Czasem zdarza się, że którejś uda się coś więcej i wtedy jej przykład jest pokazywany jako dowód na wolność. I przykład na to, jak tolerancyjne i otwarte jest muzułmańskie prawo.

Nie da się jednak wszystkiego kontrolować. Co bardziej nieżyciowe zasady islamskie są po prostu ignorowane tam, gdzie trzeba. Bo czasem trzeba wybrać się do sklepu czy do lekarza. Kobiety zatem – pozbawione w teorii możliwości wychodzenia w ogóle z domu na własną rękę – robią to i tak. Nie mogąc prowadzić – biorą taksówki, a to przecież Bogu wrogie przebywanie z nieznanym mężczyzną na – było nie było – niewielkiej przestrzeni.

Ale żeby od razu obalać system?

Najlepsze jest bowiem w tym wszystkim to, że kobiety to popierają i szczerze wierzą, że te wszystkie zakazy to w gruncie rzeczy ich prawa. Swego czasu pojawiła się w Arabii Saudyjskiej kobieca petycja, która głosiła: „mój opiekun wie, co dla mnie dobre”. Podpisały ją panie chcące ukarania „sufrażystek”, burzycielek społecznego ładu.

Jak wiele innych religii, islam wykształcił w sobie zdolność pararacjonalnej argumentacji, która – choć absolutnie nie przystająca do rzeczywistości jako takiej – uzasadnić może każdą bzdurę. I uzasadnia. Większość kobiet w Arabii Saudyjskiej uważa, że nie tylko nie dzieje im się żadna krzywda, ale że obecnego porządku trzeba bronić. I że Bóg naprawdę wymaga od nich noszenia pokrowców na całe ciało.

Zdjęcia: AFP
Tekst: Ziemowit Szczerek


84 komentarze do “Arabia Saudyjska: kraj z seksualną obsesją”

 1. 1 K., 16 października:

  Najdroższy Przywódca Ziemowit Szczerek na miejscu rozwiązuje problemy całego świata.

  Bo najlepiej wie, co dla kogo jest dobre, a co nie. Lepiej nawet od samych zainteresowanych.

 2. 2 Kazim..., 17 października:

  Tylko słabi mężczyżni /fiutki/ wprowadzaja zakazy i nakazy kobietom . Prawdziwi mężczyżni kobiety traktuja partnersko….. Powinno sie skończyć z debilną dominacja fiutków/bezjajecznych facetów/….

 3. 3 leshUK, 17 października:

  Kocham ten kraj. Kobieta za kierownica to wielkie zagrozenie zycia i zdrowia innych uzytkownikow drog.

 4. 4 Marcin, 17 października:

  Wszelkie religie noszą w sobie pierwiastek opętania i zniewolenia człowieka.

 5. 5 capoeira, 17 października:

  @K.
  Toć artykuł nie ocenia, tylko opisuje pewien stan rzeczy ocenę pozostawiając czytelnikowi.
  Nie bardzo więc rozumiem o co Ci chodzi.

 6. 6 Myśłenie nie boli, 17 października:

  poczytaj na arbil.pl jaki klimat panuje w Arabii Saudyjskiej i pomyśl dlaczego w gruncie rzeczy czadory są KONIECZNOŚCIĄ w tamtym klimacie.
  Poza tym poromawiaj SZCZERZE w POLSKIMI umęczonymi kobietami – wolą mieć MĘŻA opiekuna niż tzw. wolność płacenia POdatków – w Arabii Saudyjskiej 1 mężczyna utrzymuje ze swej pracy żonę (2 osoby) Czy to w POlsce możliwe?

 7. 7 laura, 18 października:

  czekam na wyzwolenie tych kobiet spod panowania ich wlascicieli(fiutow) spod pregieza glupoty i ciemnoty.
  Powodzenia w nadchodzacych zmianach bo te wczesniej czy pozniej musza nadejsc!

 8. 8 docent, 18 października:

  Brak kobiet za kierownicą ? rany! jadę do Arabii Saudyjskiej.

 9. 9 smok, 18 października:

  wasze komentarze mają tu takie samo znaczenie jak niedawna zawartość klopa w mojej łazience..

 10. 10 Kezsezro, 18 października:

  Przydał by się tam Palikot 🙂

 11. 11 Q, 18 października:

  Ludzie po to wymyślili sobie religie, żeby innych ludzi trzymać za mordy.

 12. 12 Zdegustowana, 18 października:

  Zawsze strasznie denerwują mnie takie artykuły. Pewnie będąc tak uczona od małego sama wierzyłabym, że to dla mnie dobre, ale teraz jest to dla mnie nie do pomyślenia! A jeszcze bardziej drażnią mnie komentarze mężczyzn w stylu ‚tak być powinno’. Mieliście 50% szans urodzenia się kobietą- chcielibyście być na miejscu takiej Sudanki ?

 13. 13 Aleksandra, 18 października:

  E, skoro nawet kobiety popierają tę patologię, to można bez bólu pomyśleć, jak fajnie byłoby zrzucić na ten kraj kilka atomówek. Bo po co pozwalać, by ta patologia się rozprzestrzeniała? Wytłuc ich wszystkich i tyle. Stamtąd pochodzi duża część ciemnoty i zabobonu na świecie (inna część to chrześcijaństwo i, niereligijnie, USA) więc nie należy pozwalać, by przechodziło to na trzeźwomyslących, prawda? Tych ludzi już się nie uratuje, wieki ciemnoty zrobiły swoje. Poza tym, tworzenie idiotycznych zakazów świadczy o słabości tych, co je tworzą.

 14. 14 Myslenie boli, 19 października:

  Oj normanie brak słów (odnośnie komentarza „myslenie nie boli”) Polecam zapoznac się z tym jaki panuje klimat w AS i dlaczego czador oraz abaja może być wielkim balastem dla kobiety. Chciałabym tez zauważyć, że abaje muszą być czarne, bardzo często są z róznego rodzaju tkanin (nie każdą kobietę tfu opiekuna stać aby zakupić najdroższe i najlżejsze materiały) Polecam pobiegać w takiej abaji w słoneczny dzień w upale około 40 stopniowym. A dlaczego abaje sa czarne? Bo to kolor skromności! A tak chciał Allah zapewne. Meskie galabije są białe- jaka ulga w takim klimacie. I polecam nie bazować na portalu arabia bo niestety ale jest mało wiarygodny i pełen zachwytów arabesek.
  Inna kwestia- mała uwaga do transportu publicznego. Jako taki nie istnieje w Arabii Saudyjskiej. Kobiety są skazane albo na męża albo na taksówkarza (a tam czai się pożądanie) To sprytne rozwiązanie bo kobiety są jeszcze bardziej uwiązane i zależne od mężczyzn.

 15. 15 kub, 19 października:

  @capoeira
  „Jak wiele innych religii, islam wykształcił w sobie zdolność pararacjonalnej argumentacji, która – choć absolutnie nie przystająca do rzeczywistości jako takiej – uzasadnić może każdą bzdurę. I uzasadnia.”

  To jest opis pozbawiony oceny? Z naszej perspektywy, z perspektywy naszej kultury, to jest ciemnogród. Nasze granice i tabu są gdzie indziej. Dla wielu arabskich kobiet nasze wolności, zwyczaje są równie barbarzyńskie, jak dla nas zakaz jazdy samochodem. Niestety globalizacja, internet i media prowadzą do kulturowej unifikacji i jeśli nie wydarzy się coś nieoczekiwanego czy to Polska czy Francja, czy RPA nie będzie żadnych różnic, regionalizmów. Co najwyżej kultura zachodu i arabska.

 16. 16 xxx, 20 października:

  Fajna sprawa w tym kraju 🙂

 17. 17 Ciupajda, 20 października:

  Bialo-czarny swiat – biali to faceci, czarne to kobiety … wszystkie wygladaja jak zakonnice habitowe … Wyslac tam Anie na ambasadora i po klopocie …

 18. 18 blondyn, 20 października:

  Mnie bynajmniej kobiety całe w czerni nie rażą. Kobieta w czerni budzi we mnie pożądanie.

 19. 19 ADAM, 20 października:

  RELIGIE TO NAJWIEKSZE UWSTECZNIENIE SWIATA. TO OZNAKA CIEMNOTY , ZACOFANIA I BRAK MOZGU DO SAMODZIELNEGO MYSLENIA !!. SZKODA, ZE NA SWIECIE I U NAS NA WIEJSKIEJ JEST ICH TAK DUZO.

 20. 20 +sztof, 20 października:

  tradycja a może dewiacia

 21. 21 ja, 20 października:

  tak to bywa jak za religia ma za duzy wplyw na to co sie dzieje w kraju. w Polsce tez byloby lepiej gdyby kk wywalic

 22. 22 zys, 20 października:

  Eurpejczycy i azjaci tworzą i odkrywają technologię, a oni tylko wygrzebują ropę, czego i tak my ich nauczyliśmy. Potem za kasę z ropy stawiają nawiększe budynki świata (rękami amerykańskich inżynierów) i chwalą się, że taki dobrobyt zbudowali bez udziału kobiet…

 23. 23 yanso, 20 października:

  Od roku mieszkam w kraju, w ktorym religia dominujaca jest islam (w wydaniu umiarkowanym). Mam kilka spostrzezen, ktore raczej nie sa przychylne. Koran sam w sobie nie wpaja zlych zasad, ale jego nadinterpretacja w polaczeniu z polityka dala mezszczyznie olbrzymie mozliwosci ubezwlasnowolnienia kobiet i tak na prawde pozwolila jemu na stworzenie sobie prywatnego haremu, w ktorym jest Panem i Wladca. Najbardziej jest mi zal Europejek, ktore zakochane uwierzyly w bajki o milosci, a teraz sa niewolnicami bez paszportow niejednokrotnie przykutymi lancuchami do scian w ich wlasnych domach.
  Duzo by o tym mowic, ale najpiekniejsze jest to jak poznymi wieczorami slysze placz kobiety i odglosy bicia. I to nie tylko z jednej strony mojego apartamentu. Ktos mi dal kiedys dobra rade: Nie wtracaj sie zona jest wlasnoscia meza. Jak sprobujesz sie wtracic, to on oskarzy ja i ciebie o zdrade, a wtedy spotkanie z twoim Panem Bogiem bedzie nieuniknione.
  Jak slysze madrego Komorowskiego, ktory mowi o poarciu Turcji w dazeniu dp integracji z UE, to mnie w dolku sciska. Ten czlowiek powinien najpierw poczytac sobie troche o historii tego kraju, o jego obyczajach, pomyslec, a potem wyrazac swoke opinie.
  Czy byliscie kiedys w prawdziwej Turcji, nie w Istambule, tylko prawdziwej Turcji?
  Notabene ja w Turcji (tej gleboko prowincjonalnej) bylem kilkanascie razy. Oprocz tego kilkanascie razy w Maroko, kilka razy w Algierii, a obecnie …(niestety tego Wam drodzy czytelnicy powiedziec nie moge).
  Przy czym chcialbym zaznaczyc, ze znawca kultury „islamu” nie jestem, ale moge powiedziec, ze pewna wiedze na ten temat mam.
  Powiem jeszcze jedno na koniec, to jaki stosunek oni maja do nas to gleboko zakorzenione mniemanie tego, ze jestesmy zli i nie mamy zadnego kregoslupa moralnego. Jest to prawda, to chrzescijanizm spowodowal, ze islam jako religia dobroci (bo to tak byl wpajany) w VII wieku stala sie alternatywa dla naszej religii. A wine ponosza za to glowy kosciola w Europie.
  yanso@wp.pl

 24. 24 Adam, 20 października:

  Uchpdzca z krajow arabskich, muzulmanin moze w Szwecji miec 1 zone i musi rozwiesc sie z z zona numer 2, 3 itp, Jednak bedac ojcem dzieci z tymi kobieami ma prawo sciagnac dziecis woich zon do Szwecji. Jego zona numer 1 co ma obywatelstwo szwedzkie musi pogodzic sie z decyzja meza i przyjac jego 2, 3 ,4 dzieci . zasilek leci sobie na kazde dziecko. Do tego uchodzva polityczny dostawal 5 lat temu an 4 osobowa rodzine 30 000 koron, pierwszenstwo dzieci do przedszkola i to na cale 5 dni. jelsi Szwed jest bezrobotny, matka, ojciec uczy sie czyli jedno nie pracuje to przysluguje Szwedowi tylko 15 godzin wtygodniu dla jego dzieci w przedszkolu. Arab ma bezplatna opieke lekarska, dentystyczna itp.

 25. 25 palikot, 20 października:

  treba tam wysłać palikota i słoneczko peru

 26. 26 Ibrahim, 20 października:

  Słuchajcie, wy pogańskie psy – islam to nie chrześcijaństwo. Tu się nie krytykuje ani nie podważa. Albo się islamu słucha i go zachowuje, albo..

 27. 27 Niki, 20 października:

  Kobieta nie jest inną istotą niż mężczyzna. Nic co posiadają mężczyźni nie czyni ich mądrzejszymi, lepiej poinformowanymi, nie rodzą się oni również z „darem” widzenia, co jest lepsze dla innych (kobiet). Wiedza, umiejętność jej przyswajania i wykorzystywania w praktyce to nic innego jak inteligencja, a ta rozpoznawana jest za równo u pań jak i u panów. Komentarze pt. brak kobiet za kierownicą – jadę tam, świadczą o Twoim poziomie hehe a raczej jego braku!
  Może po prostu powinniście się w końcu z tym pogodzić – PANOWIE, że kobiety oprócz tego że są tym ładniejszym ogniwem w naszym łańcuchu genetycznym (ewolucyjnym) mają mózgi i potrafią z nich doskonale korzystać.
  Pozdrawiam wszystkich – bez względu na płeć 🙂

 28. 28 BB, 20 października:

  Zboczeńcy i frustraci.

 29. 29 mroowa, 20 października:

  mysle,ze ciezko jest patrzec na temat z naszej perspektywy.jesli opiekun kocha i szanuje,to na pewno nic zlego sie takiej kobiecie nie dzieje,gorzej jak to cwany swinia,ktory szukal niewolnika.prawda jest taka,ze ten caly feministyczny ruch doprowadzil do tego,ze kazda kura domowa uznawana jest za pasozyta,a piekny okres bycia matka spychany na rzecz stresujacej kariery i dziecka w przedszkolu-no powiedzicie szczerze-czy to ma sens?co bylo zlego w standartowym modelu rodziny??

 30. 30 Kandahar, 20 października:

  Mam nadzieje ze tacy bojownicy o wolnosc jak pan Szczerek nagną łeb Saudyjek do jarzma demokracji.

 31. 31 nollet, 20 października:

  Kobiety traktowane jak samice zwierząt! Nie wiem, czy wyznawcy allacha wiedzą, że ich prorok Mahomet uciekał z mekki do Medyny już jako kastrat! Konkurenci do wladzy odcieli mu genitalia! I Allach mu nei pomógł! Modlić sie do Allach za posrednictwem kastrata, to wstyd!

 32. 32 asia, 20 października:

  co kraj to obyczaj

 33. 33 wertu, 20 października:

  islam w takiej formie to ewidentny objaw choroby psychicznej i kamuflowania meskich kompleksow i fobii, inaczej mówiąc powyzsze zasady są niczym innym jak tresurą kobiet i sprowadzania ich do roli bezwolnej marionetki i sluzki swemu panu….Dramat i wyrazy wspolczucia.
  apel do Polek na wakacjach- zanim zakochacie sie p o15 minutach pobytu w machoniowym chlopcu obiecujacym gruszki na wierzbie zastanówcie sie jaki was los czeka…

 34. 34 ona, 20 października:

  dziekuje Bogu ze sie tam nieurodzilam,a cala ta ‚psychoreligia’ pokazuje jak kobiety sa tam traktowane-sprane mozgi maja i tyle

 35. 35 Ines, 20 października:

  Wybór
  Nie bądźmy aż tak jednostronni! Moim zdaniem wolność, to możność dokonania wyboru. Nie wolno Nam narzucać cy kobieta powinna czy też nie powinna nosić zasłony na twarzy, jeśli ma świadomość, że może nie, a jednak to wybiera to jest właśnie wolność.

 36. 36 Kobieta, 20 października:

  Co lepsze mąż nieroba czy opiekun utrzymujący rodzinę.

 37. 37 kobieta, 20 października:

  Skoro jest taki zakaz to dlaczego na kanałach arabskich pełno nagich kobiet w niedwuznacznych pozach i wideo z ofertami i nemerami telefonów. wszystkie to arabki. Dziwne.

 38. 38 if, 20 października:

  Patologia, nienormalne… A może dla Nich nasze „otwarte” podejście do wszystkiego to patologia? Roznegliżowane ciała, swobodne zachowanie to ma być norma? Dla kogo? Nie wiem, czy w Arabii Saudyjskiej kobiety są szczęśliwsze czy nie niż w naszym kraju. Chciałabym, aby mamy mogły zostać z dziećmi z wyboru a nie żaby po 4miesiącach z maleństwem musiały je oddawać komu popadnie bo do pracy wracać muszą. I to jest norma? W której kobieta czy chce, czy nie musi godzić obowiązki mamy, pracownika, żony i pani domu w jednym?
  ech…. jeszcze jedno- artykuł może i opisuje rzeczywistość, tylko dlaczego tak tendencyjnie? Pewnie żeby wywołać sensację. Bo przecież głównie o to chodzi w naszym pełnym normy zakątku demokratycznego świata 🙁

 39. 39 cichy, 20 października:

  do capoeira:
  owszem ocenia „islam wykształcił w sobie zdolność pararacjonalnej argumentacji, która – choć absolutnie nie przystająca do rzeczywistości jako takiej – uzasadnić może każdą bzdurę”.

 40. 40 mary, 20 października:

  Współczuję tym kobietom powinno się wszystkich tych przywódców powysyłać do dzikich plemion a w świecie cywilizowanym powinni być ludzie normalni. W terenach gdzie panuje islam kobiety są gorzej traktowane jak zwierzęta

 41. 41 pep, 20 października:

  taką mają tradycję i to ich sprawa, dla nich to normalne jak dla polaków np. zalany facet śpiący na poboczu ruchliwej drogi

 42. 42 Grzech, 20 października:

  Czytam Wasze komentarze i zastanawiam się czy kiedykolwiek mieliście okazję rozmawiać z takimi kobietami?? Zakładam, że nie.. Ja też nie bo nie wolno im rozmawiać z obcymi mężczyznami. Moja Żona ma taką okazję dosyć często ucząc się języka w college’u. Kobiety te mogą podróżować z „opiekunem” więc można je spotkać poza Arabią Saudyjską, a one wciąż powtarzają innym kobietom, że im zazdroszczą bardzo wielu rzeczy jakie te mogą robić. Mimo to oddają się całkowicie swojemu „opiekunowi” i religii. I nie ma u sprzeczności gdyż życie doczesne to jedno a niespełnione chęci i pragnienia to drugie. Co mają powiedzieć innego kobiety opisane w artykule? Zgrzeszyły by a to źle, więc chwalą system.

 43. 43 jula, 20 października:

  argumentacja o pozadaniu to najbardziej prymitywna i glupia argumentacja jaka moze byc, uwlacza ludzkiej godnosci. przeciez ludzie maja rozum, mysla, maja tez wydaje mi sie SAMOKATROLE….

 44. 44 tylko pytam, 20 października:

  @myślenie nie boli
  Innymi słowy uważasz że traktowanie dorosłych ludzi jak upośledzonych umysłowo albo jak zwierzęta (konie np też muszą miec czipa) to taki lokalny folklor i koloryt. Gratuluję. Myślenie nie boli ale mimo wszystko niektórzy powinni sobie z nim dac spokój.

 45. 45 urbanito, 20 października:

  myślę, że gdyby arabskie kobiety dowiedziały się, że od nowego roku będą musiały naginać do roboty na 12 godzin za 1200,- zł. miesięcznie, zrobić zakupy dla 4osobowej rodziny za 20 zł na dzień, potem zapłacić rachunki za wodę gaz i energię elektryczną, zatankowały 40 litrów za 200 zł, potem wróciły do domku niańczyć 2 dzieci, zrobić obiadokolację, pranie, pozmywać, posprzątać, odrobic lekcje potem kolację mężowi który wraca z pracy za 2000 zł. po 18 godzinach uciekłyby piechota do swoich katów szejków do Arabii saudyjskiej

 46. 46 gość serwisu, 20 października:

  zadziwiające, że motorem tych wszystkich zakazów, nakazów i ograniczeń dla kobiet są mężczyźni. A gdyby podobne przepisy zastosować dla mężczyzn?

 47. 47 Podpis, 20 października:

  @kub
  To jest opis islamskiej argumentacji, która NIE JEST oparta na racjonalnych argumentach. W przedmiocie barbarzyństwa i cywilizacji to wystarczy porównać osiągnięcia obu kultur.

 48. 48 oka, 20 października:

  a mnie sie bardzo podobają ich zasady, to że w coś wierzą i czegoś przestrzegają, nasza cywilizacja upada…nie wierzymy w nic i nie mamy żadnyc zasad. dlatego upadniemy

 49. 49 kicioa, 20 października:

  mój mąż po przeczytaniu tego artykułu stwierdził ze musi mi założyć czipa hahaha

 50. 50 Patrycja, 20 października:

  Artykuł trochę prześmiewczy, ale na pewno nic nie zostało wymyślone- kobiety w Arabii Saudyjskiej mają przechlapane, zwłaszcza biedne służące-emigrantki, które często są maltretowane przez bogate sfrustrowane damy i pozbawione jakichkolwiek praw publicznych.
  Jedynym pocieszeniem jest to, że mężczyźni tez mają mnóstwo ograniczeń (np. nie mogą nosić się po europejsku, nie mogą pozwolić, aby żona odkryła twarz, zostaną potepieni, gdy ich żona zacznie odbiegac od stereotypowej roli kobiety), a najgorsz w tym wszystkim jest to, że Saudyjczycy koszmarnie wypatrzyli przykazania płynące z Koranu- tak jak np. Katolicy w czasach Inkwizycji wypaczyli Biblię- dlatego radzę wszsytkim, od wszelkich religii z dala się trzymajcie, a Boga noście w sercu

 51. 51 szymborek, 20 października:

  Kiedyś przeczytałam wypowiedż kobiety mułzumanki, że w krajach islamskich szczęśliwe są te kobiety i dziewczynki, które nie urodziły się jeszcze. Popieram to w pełni.
  Zastanawiam się nad tym, czy Allach jest
  zadowolony widząc sponiewierane, ubezwłasnowolnione kobiety. Tak ich mężczyznom jest wygodniej. W tych krajach kobiety w ogóle nie powinny się rodzić.

 52. 52 Angee, 20 października:

  My nie zrozumiemy ich, a oni nie zrozumieją nas. Każdy myśli, że jego własna kultura jest najlepsza.

 53. 53 holbach, 20 października:

  To jest kultura na poziomie nastolatków, którzy nie potrafią jeszcze okiełznać swoich żądz i zmysłów; dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn w krajach islamu

 54. 54 Arn, 20 października:

  @Aleksandra :

  „Bo po co pozwalać, by ta patologia się rozprzestrzeniała?”

  Na Warszawskiej Ochocie rekonesans wahhabizmu (obligatorsko za petrodolary z AS i soczyste łapówki) stawia – wbrew protestom – swoją warownie o charakterze czambułowym i centrum indoktrynacji.

  p.s. Nigdy wcześniej w historii ludzkości nie został cały kontynent za zgodą przekupionych elit, przekazany na pastwę losu swoim odwiecznym wrogom. A podpieczętowane zostało to anno 1995 traktatem barcelońskim.

 55. 55 Podpis Żwirek, 20 października:

  Piękne kobiety, nic dziwnego że tak je ukrywają, bo żądze się pojawiają… Ale też szybko dosyć tracą urodę – ciepły klimat robi swoje. Bariera 45 lat dosyć trafiona.

 56. 56 Puma, 20 października:

  rubbish!!!!Polska jest rasistowskim krajem ktory nienawidzi wszystkich ktorzy nie sa podli jak sami polacy.

 57. 57 Wyzwolenie, 20 października:

  To wymyślili silniejsze samce, żeby zniewolić słabsze istoty. Myślę jednak, że ruch kobiet na całym świecie da należyty odwet. W większości mężczyźni to śmierdzące lenie i ” mlony”, którym nawet myśleć się nie chce.

 58. 58 mario_tattoo, 20 października:

  zdegustowana pomysl zanim cos napiszesz „sudanka” a „saudyjka” to co innego… czador na £eb homato na szyje i pole orac!

 59. 59 psiakpolak, 20 października:

  nie ma boga jest taca i zabobon;)

 60. 60 SongGoQ, 20 października:

  Kobiety w islamie sa jak socjalisci w Europie – wierza w pararacjonalne bzdury typu,ze sluzba zdrowia jest za darmo.

 61. 61 igibz, 20 października:

  Kobieto polska…Nie chodzi o szczegoly…chodzi o zasade…nie widziesz tego? Ty masz WYBOR w co sie ubrac,albo nie…czym pojechac,albo nie…(o ile masz rozumnego partnera/partnerke?…tu tez masz wybor…).Kobieta w Arabii Saudyjskiej tego nie ma.Wszedzie oprocz prawa wyboru sa rowniez zakazy,a rzecz w tym,ze w Arabii Saudyjskiej w odniesieniu do kobiet sa wylacznie zakazy (nakazy).Rzeczywiscie akceptujesz to???

 62. 62 mika, 20 października:

  Ta religia jest interpretowana tak jak tylko mezczyznom sie podoba to oni ja przetworzyli na swoj uzytek. Niesomowite ze te idiotki tak w to wierza calkiem podporzadkowanie i ch tyranii .

 63. 63 Arn, 20 października:

  „Większość kobiet w Arabii Saudyjskiej uważa, że nie tylko nie dzieje im się żadna krzywda, ale że obecnego porządku trzeba bronić. I że Bóg naprawdę wymaga od nich noszenia pokrowców na całe ciało.”

  Czytając to przypomina mi się fabula filmu z Jet Li – „Człowiek Pies” (ang. Danny the Dog, znany również jako Unleashed) A to iż Muzułmanki przekazują ten koszmar swoim córkom, wnuczkom – z pokolenia na pokolenie – jest stokroc perfidniejszy od „Diedowszczyny czy Fali”, gdyż żolnierze starszych roczników doskonale zdają sobię sprawę z tego drastycznego znęcania się nad rekrutami.

 64. 64 motyl, 20 października:

  Do Zdegustowanej – Saudyjki, nie Sudanki… A do Ziemowita – nie uogólniaj, islam, czy prawa muzułmańskie, jak to nazywasz, nie są wszędzie takie, jak w Arabii Saudyjskiej. Skoro taki z Ciebie Świtowidz, to popatrz na inne kraje, w których obowiązuje islam, a które mają całkowicie inne prawo niż opisywany przez Ciebie kraj. Wówczas zobaczysz, że ogólnikowe konkluzje, zawarte w artykule, nijak się mają do „muzułmańskiej” rzeczywistości…

 65. 65 Lio, 20 października:

  Problem kobiet można rozwiązać bardzo szybko. To nie one są winne tylko faceci. Wykastrować co drugiego i nie będzie pożądania.

 66. 66 Normalny, 20 października:

  A mnie wcale nie podnieca golizna. Podniecaja mnie te Saudyjki w nikabach. Ile piekna w oslonie tajemnicy…

 67. 67 joj15, 20 października:

  a wszystko po to by mezczyzna zylo sie lepiej

 68. 68 BBDKK !!, 20 października:

  SWIETNY ARTYKOL- I W NASZYM PANSTWIE KOSCIELNO -REZIMOWYM TAK POWINNO BYC NA CODZIEN.SZKODA ZE TO TYLKO SEN…?!?!

 69. 69 Ola, 20 października:

  wygląda na to że tam faceci myślą tylko swoim interesem

 70. 70 Liliana, 20 października:

  Bardzo szkoda mi kobiet w krajach muzulmanskich bo sa tlamszone zniewolone nie maja zadnych praw a sa naprawde piekne i godne tego zeby mogly swobodnie zyc studiowac podrozowac poznawac fajnych ludzi i zeby same mogly decydowac za kogo wyjda za maz a nie byly zmuszane przez rodzine do spelnienia obowiazku .ciesze sie ze nie urodzilam sie w takim kraju bo mysle ze zycie moje byloby krotkie
  .

 71. 71 asdfff, 20 października:

  a moim zdaniem bardzo dobrze ze maja pewne zakazy podkreslam pewne bo w niektorych to przesada ale np kobiety z dala od samochodow podoba mi sie,podjecie jakiejs pracy czy podrozy za zgoda tez.i smiesza mnie te feministyczne komentarze o tym jakie to bydlaki,faceci to nieroby wykastrowac itd ha ha ha co ta feministyczna beznadziejna EU zrobila wam z mozgow to poprostu rece opadaja.meszczyzna i kobieta powinni byc dla siebie jednoscia a fakt ze nie wszystkie prace,rzeczy sa dla kobiet przyznaja nawet one same bo spotkalem sie z czyms takim,dlaczego tak koniecznie musicie sie wszedzie pchac? co wam to da? kiedys jakos np kobiety do wojska i na wojne sie nie pchaly i nie narzekaly. tego tez bym zabronil gdybym mogl

 72. 72 basia, 20 października:

  co jak w wyniku wypadku zginie lub straci przytomnosc jej mąz przecież ona nie może z nikim miec kontaktu?

 73. 73 Podpis, 20 października:

  Przede wszystkim ci mężczyźni mają problem ze sobą, a nie z kobietami. Sami powinni siedzieć w domach i nie wychylać się na światło dzienne, skoro tak reagują na kobiety, że te muszą przypominać chodzące mumie. Masakra!

 74. 74 Swojak, 20 października:

  W naszym kraju przydałoby się naszym kobietom takie „usprawnienia” w życiu. Może wtedy doceniłyby to co mają i dostają od nas facetów.

 75. 75 Agnieszka, 20 października:

  Mam nadzieje .że w kolejnym życiu też będe Polką 🙂

 76. 76 miro, 20 października:

  piekne oczy

 77. 77 imho, 20 października:

  Wydaje mi się, że pogląd prezentowany przez autora jest za bardzo nasączony europejskim sposobem myślenia. Myślę, że innej kultury nie należy oceniać poprzez nasz pryzmat wartości, ale po prostu zaakceptować ją taką, jaką ona jest. Chyba, że chce nas zniszczyć, oczywiście.

 78. 78 Anna, 20 października:

  Tam mężczyźni to świry. Straszny los kobiet. Normalnie więzienie.

 79. 79 Waldek, 20 października:

  Islam jest obecnie tam, gdzie chrześcijaństwo europejskie było w czasie wczesnego średniowiecza. Nam jest trudno ich zrozumieć, oni są niereformowalni. Do tego trzeba czasu i wybitnych ludzi, a tych nie ma w czasach promujących miernotę. I pomyśleć, że to od nich przejęliśmy podwaliny współczesnej nauki…

 80. 80 pp.pp, 21 października:

  ostatnie wyliczenia:
  od 200 000 do 300 000 jest zmuszanych do prostytucji w DEMOKRATYCZNYCH i niby rozwiniętych krajach.
  w Europie jest ponad 1 mln gwałtów rocznie.

  za gwałt na kobiecie w kraju arabskim można gościa zabić, u nas przestępca się głupio uśmiechnie.

  mini, dekolt aby dostać pracę i dawanie d..y szefowi – tego chcecie dla całego świata.

  NIECH ŻYJE WOLNOŚĆ KOBIET
  znowu – autor się naczytał i napisał stronniczy artykuł. W stanach (chyba Luizjana) prawnie jest zabronione jedzenie lodów w samochodzie. WOLNOŚĆ? żarty chyba.

  Jest to po prostu inna kultura i oni sami muszą się zmienić i co ważne ewolucyjnie się zmienić. Chyba że te „cywilizowane” kraje chcą za pomocą F16, Grippenów i Mirage wprowadzać „kulturę kowboyów”.

 81. 81 china doll, 4 lutego:

  Polecałabym zarówno autorowi jak i komentatorom lekturę bardzo krótkiego i dużo wyjaśniającego tekstu:

  http://www.cracked.com/article_18911_5-ridiculous-things-you-probably-believe-about-islam.html

  oraz nie wrzucanie wszystkich muzułmanów do jednego worka.

  A poza tą jedną, aczkolwiek dość sporą, uwagą, tekst bardzo interesujący.

 82. 82 ja!, 7 lutego:

  to jedyny kraj na swiecie gdzie kobiety nie mogą prowadzić autem jest to jeden z najgorszych krajów na świecie dla kobiet ale najgorszy jest AFGANISTAN!!!brr kobiety nie jedźcie tam!!

 83. 83 Precz z islamem, 21 listopada:

  @ibrahim

  nie obrażaj talibie jeden mądrzejszych od ciebie nazywając ich pogardliwie „pogańskimi psami” ! Inne religie są o wiele bardziej cywilizowane od islamu a psy są o wiele mądrzejsze niż jesteś to w stanie zrozumieć! Tylko prymitywne kultury poniżają kobiety

 84. 84 wq, 19 lutego:

  „za gwałt na kobiecie w kraju arabskim można gościa zabić”

  Bzdura. Za gwałt na kobiecie w kraju islamskim zazwyczaj zabijana jest kobieta, mężczyzna zaś najczęściej płaci grzywnę (w najgorszym razie – dostaje ileś tam batów).

  Dokształć się, bo aż żal czytać te bzdury.