Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Putin może wszystko, czyli prezydent dla dzieci

24 lutego 2012, | Kategorie: Publicystyka | 9 komentarzy

Putin może wyłączyć gaz Janukowyczowi. Zostać kosmonautą. Jeździć na motocyklu bez trzymanki. Skakać na snowboardzie. Tańczyć breaka. Dyrygować chórem, w którym jest Obama, Schwarzenegger i kto wie, czy nie Tusk, bo stoi tam ktoś podobny (sam początek klipu, prawy dolny róg).Tak przynajmniej wynika z groteskowego klipu wyborczego, w którym Putin jest niczym spełnienie dziecięcych marzeń. Spot ten pokazuje, jak dalece – wbrew opiniom niektóych – odmienna jest gra polityczna w Rosji od tej w Polsce. Spróbujcie wyobrazić sobie podobne przedsięwzięcie firmowane przez sztab wyborczy Donalda Tuska: szyderstwom nie byłoby końca, sam podmiot liryczny okrzyknięty zostałby błaznem, a efekt byłby zapewne taki, że słupki poparcia – zamiast rosnąć – poleciałyby w dół.

Rosja jednak, jak się wydaje (przynajmniej sztabowi Putina), nadal czeka na „ojca”, na przywódcę o cechach nieco nadludzkich – a przynajmniej przerastającego przeciętnego „russkago” człowieka.

Czy „pełzająca rewolucja”, zwana też „rewolucją hipsterów”, „rewolucją białych wstążek” (od symbolu, który nosi wielu protestujących), czy „rewolucją kondomów” (od sposobu, w jaki Putin określił kiedyś rzeczone wstążki) – to symbol, że ta „niedorosła” mentalność Rosji (którą zapewne wyśmiałby Gombrowicz) odchodzi do lamusa? „Jesteś zwyczajnym urzędnikiem, nie carem ani bogiem” – usłyszeć można w popularnej ostatnio w opozycyjnych kręgach piosence śpiewanej przez zespół złożony z byłych żołnierzy desantu.

Piosenkę byłych desantowców przesłuchać (i obejrzeć) można tutaj

Tekst piosenki w spocie śpiewany jest przez dziecko. To ono zachwyca się Władimirem Władimirowiczem. Nawet, jeśli nie jest to podświadome zidentyfikowanie targetu przez sztab Putina, to jest w tym na pewno głęboka symbolika.

Putin: człowiek-orkiestra.


9 komentarzy do “Putin może wszystko, czyli prezydent dla dzieci”

 1. 1 Maras, 24 lutego:

  No comment.
  Nie warto.

 2. 2 Piotr, 24 lutego:

  Putin to zwykly wspolczesny blazen.

 3. 3 eh, 24 lutego:

  żałość

 4. 4 Terra, 24 lutego:

  Każdy w rodzinie ma takiego wujka.żeby się było z kogo śmiać.

 5. 5 janek, 24 lutego:

  fajne ze kompromituje i ośmiesza demokrację

 6. 6 paulo, 24 lutego:

  Wstydze sie za niego przed Bogiem. Nie obejrzalem do konca nie dalem rady. Ludzie sa coraz bardziej prymitywni

 7. 7 aga, 25 lutego:

  Tylko Chuck Noris jest lepszy od Putina

 8. 8 Podpis, 25 lutego:

  To nie Tusk przy telewizorze na początku – też Putin

 9. 9 Andrzej, 8 maja:

  Putin możet być Hitlerem XXI wieku!
  Pójdźcie na film 5 dni wojny, zobaczcie jego dzieła.
  Wygląda na to, że historia lubi się powtarzać.