Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Wódka z głową Tymoszenko, czyli stereotypy rosyjsko – ukraińskie

22 lutego 2012, | Kategorie: Artykuły | Jeden komentarz

„Chochłuszka”, czyli „Chochołka”: tak się nazywa wódka, bo dla Rosjan Ukraińcy to „chochoły”. Dla Ukraińców, z kolei, Rosjanie to „kacapy”.

„Chochołkę” reprezentuje gumowa głowa Julii Tymoszenko (choć bardziej przypomina He-Mana ucharakteryzowanego na Julię Tymoszenko). Była ukraińska premier robi w Rosji za ukraiński symbol, Ukrainki kojarzą się tam bowiem z krzepkimi dziewojami, ze złotymi włosami zaplecionymi – po ludowemu – w warkocz. Ukraińskość to dla Rosjanina ludowość, dość – dodajmy – sympatyczna i radosna. Kojarzy się z sielską błogością, a Ukraińcy – z „braćmi mniejszymi”, narodkiem spokojnym i poczciwym, lubiącym wypić i potańczyć, lecz nieco tępawym, przy którym można demonstrować wielkoruską wyższość i wdrażać misję cywilizacyjną.

Dla Ukraińców, szczególnie tych z zachodu Ukrainy (bo tożsamość ukraińskiego wschodu w pewnym stopniu jest podobna do rosyjskiej), Rosjanie to zacofani barbarzyńcy, „Moskale”, którzy nie dość, że sami nie umieją żyć inaczej, niż pod batem, to do tego przymuszają do rzeczonego bata wszystkich swoich sąsiadów. Jest to, jak widać, stereotyp prawie identyczny z tym, który żywią wobec Rosjan Polacy. Pomiędzy Ukraińcami krążą również podobne stereotypowe miejskie mity na temat Rosjan, jak w Polsce- wielu z nas słyszało pewnie opowieść o tym, jak Rosjanie piją herbatę wkładając sobie saszetkę w usta i zapijając gorącą wodą.

Wódka jednak nie jest rosyjska. Bo i na samym terytorium Rosji nie kończy się rosyjska przestrzeń kulturowa, i, co za tym idzie, nie kończą się kulturowe kody. Wódka jest kazachska – jak widać również tam istnieją rosyjskie stereotypy Ukraińca: spadek zarówno ZSRR, jak i – w mniejszym, zapewne, stopniu – carskiej Rosji.


Jeden komentarz do “Wódka z głową Tymoszenko, czyli stereotypy rosyjsko – ukraińskie”

  1. 1 Emeryt, 26 lutego:

    Kiedys Polacy na Ruskich mowili Kacapy