Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Co mieści się w podziemiach cerkwi za zbezczeszczenie której siedzi zespół Pussy Riot?

28 marca 2012, | Kategorie: Kurioza | Możliwość komentowania Co mieści się w podziemiach cerkwi za zbezczeszczenie której siedzi zespół Pussy Riot? została wyłączona

Rosjanie po upadku ZSRR mają, jak wiadomo, smykałkę do biznesu. Mają ją również osoby zarządzające – o ile tak to można nazwać – cerkwią Chrystusa Zbawiciela, największą świątynią prawosławną na świecie i jedną z głównych katedr Rosji.

O cerkwi, przypomnijmy, zrobiło się ostatnio głośno za sprawą zespołu anarcho-feministycznego zespołu Pussy Riot, który wdarł się na nabożeństwo i odprawił tam własną „punkową modlitwę” w intencji szybkiego ustąpienia Putina i oświecenia moskiewskich cerkiewnych hierarchów. Rajotki poszły siedzieć i grożą im poważne wyroki.

W każdym razie – w podziemiach cerkwi mieści się myjnia samochodowa. „Nowoczesna, oparta na amerykańskich wzorach, można w niej umyć samochód w pięć minut”, jak można przeczytać na stronach „Funduszu Cerkwi Chrystusa Zbawiciela”.

No ale co tam, że sobie cerkiew dorabia. Pecunia non olet, mawiali Rzymianie, a Moskwa to przecież trzeci Rzym. Najzabawniejsze w tym wydaje się to, że uznająca Zachód za zło wcielone prawosławna Cerkiew rosyjska, przy której konserwatyzmie, nacjonalizmie retoryce polski Kościół „toruński” to oaza tolerancji i otwartości – reklamuje swoją „awtomyjkę” jako „amerykańską”! Słowem – Stany to piekło, ale musi się w nim żyć całkiem wygodnie, skoro mają takie świetne awtomyjki.

Ale co się dziwić. W końcu trumny Kimów koreańskich też na pogrzebach wożą amerykańskimi limuzynami…


Comments are closed.