Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Dawni najemnicy Kadafiego założyli własne państwo

19 kwietnia 2012, | Kategorie: Artykuły | 14 komentarzy

Azawad to kraj, który dołączył do długiej listy krajów de facto istniejących, lecz przez nikogo nie uznanych. Jest krajem o tyle nietypowym, że leży w całości na pustyni.

Jego niepodległość deklarowali Turaegowie z Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (NRWA). Oficjalna stolica to legendarne Timbuktu, jednak w praktyce rolę tę pełni większe Gao.

Można powiedzieć, że ojcami chrzestnymi niepodległego Azawadu są tuarescy najemnicy, którzy w czasie wojny w Libii stali po stronie Kadafiego. Po przegranej swojego patrona i jego strasznej śmierci – powrócili do kraju. Do Mali. Gdzie powołali Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu. I rozpętali rebelię Tuaregów.

Rząd centralny z rebelią sobie nie radził, wojsko dokonało więc zamachu stanu w malijskiej stolicy – Bamako. Wykorzystali to Tuaregowie. Przejęli władzę nad prawie całym północnym wschodem kraju. 6 kwietnia ogłosili niepodległość, której nikt nie uznał.

Tuaregowie to muzułmanie. Oskarżani są o współpracę z Al Kaidą. Prawie wszyscy chrześcijanie, którzy żyli na terenach opanowanych przez NRWA uciekli do Bamako.

AFP/Chrześcijanie wyjeżdżają z Azawadu

Co dalej? Azawad to kraj leżący na chyba najbardziej niegościnnym obszarze świata: na granicy Sahary i Sahelu. Wyhodować tutaj cokolwiek graniczy z cudem. Głód jest jednym z największych problemów regionu. Trudno raczej zakładać, by odcięcie go od świata – a to oznacza jednostronne ogłoszenie niepodległości – było szczególnie dobrym pomysłem.

Tym bardziej, że na nowe państwo coraz bardziej niechętnie patrzą bojownicy z Ansar Dine, „obrońcy wiary” muzułmańskiej. Bardziej bowiem, niż na niepodległym Azawadzie zależy im na wprowadzeniu szariatu w całym Mali. Póki co pokazali już co potrafią, plądrując miejsca w których nie przestrzegano wyśrubowanych wymogów islamu. I odpowiednio traktując „odstępców”.

Mapa Azawadu przytowana przez OBWE. Zakreskowany terytorium to teren, na którym żyją Tuaregowie. Najważniejsze złoża pozostają poza Azawadem. Mimo, że NRWA deklaruje, że zamierza szanować integralność terytorialną sąsiadów, ci nie bardzo chcą w to wierzyć.


14 komentarzy do “Dawni najemnicy Kadafiego założyli własne państwo”

 1. 1 17WBZ, 19 kwietnia:

  Troche to bez sensu… Po co im ten kraj…? Najemnicy rządzący państwem. Pewnie wprowadzą podatki żeby nazbierać na sprzęt do pracy ; )

 2. 2 leszek, 19 kwietnia:

  Dla czego Polska jeszcze tego kraju nie uznala? Bez tego nie bedzie mozna skorzystac z chojnej reki rzadu i poslac kilkanascie miliardow euro na pomoc.

 3. 3 bucek, 19 kwietnia:

  I wielu nam się wydaje, że można olać jakieś fanaberie dzikusów na pustyni. Że to daleko, bida, żadnych interesujących warunków rolniczych, żadnych surowców, więc nie nasz problem. Za chwilę się okaże, że Al kaida lub Chińczyki nie zasypywali gruszek w popiele. Tak samo było w Afganistanie.

 4. 4 Zmora3, 19 kwietnia:

  Czy ten tytul komentarza to juz pisanie usprawiedliwienia na najblizsza interwencje
  USA lub NATO. Przeciez oni tam byli i sa to ich ziemia , i maja prawo do samostanowienia. Proponuje zamknac wszystkie szkoly , wtedy wciskanie takiego kitu bedzie mialo sens bo to kupia

 5. 5 j23, 19 kwietnia:

  do 17wbz – po co ten kraj? a po co tamten? afryka to w wiekszości hybrydy – połączenia i dzielenie różnych narodów, ras i religii – granice w poprzek -efekt taki że jedni gnebią drugich. wystarczy spojrzeć na mapę i widać że mali to zlepek co najmniej dwóch krajów nie mających ze sobą nic wspólnego.

 6. 6 Pilot Prix, 19 kwietnia:

  Oni są wolnymi, błękitnymi ludźmi pustyni, a nie najemnikami Gadaffiego. Mają prawo do samostanowienia. Nie może o ich prawach rozpisywać się niedouczony poplecznik USA.

 7. 7 QRPiS, 19 kwietnia:

  A co na to Antoni M. i jego wodzu?

 8. 8 Jacek, 19 kwietnia:

  Moze polskie sily zbrojne beda mialy nowa wojne w imie wartości jedynych, za wartości podatnkików polskich

 9. 9 rychub, 19 kwietnia:

  Czy piasek podrozeje ?

 10. 10 kupa, 19 kwietnia:

  a tuaregowie ci slyni tubylcy z pustyni ktorzy tam ieszkali od tysiecy lat niewadząc nikomu teraz zostali oznakowani jak bydl przez obame jako wspolnicy alkaidy ? ciekawe czy obama tam wysle polaczkow w kontyngecie aby ich mordowac?

 11. 11 Errator, 19 kwietnia:

  A czy najemnicy G.W.Busha i B. Obamy tez zamierzaja zalozyc wlasne panstwo na pustyni? Jesli tak, to najlepiej z dala od wszelkiej cywilizacji.

 12. 12 rolnik, 20 kwietnia:

  Spryskać ich „Owadofosem” i będzie po sprawie.

 13. 13 Podpis, 20 kwietnia:

  @Zmora3: czyja to ziemia? Muzułmanów, czy wyganianych i mordowanych chrześcijan? A może zaproszonych na czas pacyfikacji wojowników proroka?

 14. 14 janik, 4 stycznia:

  księstwa Styr to by połączy by mogli za pomocz dosiad ces ziemi za pomocz naprawie i odbudowie kraju tego to by polska miała poza krajem terytorium czy to możliwe myślę ze tak bo Iraku i Afganistanie dlaczego za pomocz nic niema tylko straty to nie kraje kozy stajom a my nie dlaczego to doszyty tego powinni lepszemu metodę miedz Niegocinie bo pewien polak niezależny sam próbuje to robi cały czasz.