Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Kraik, który upokarza Rosję, czyli czeczeński ogon, który macha rosyjskim psem

17 maja 2012, | Kategorie: Artykuły | 49 komentarzy

Podobno to Rosja wygrała wojnę z Czeczenią, ale sytuacja wygląda tak, jakby było dokładnie odwrotnie. Poznajcie Ramzana Kadyrowa. Człowieka, który upokarza Moskwę. I niezłego zbója przy okazji. (Zdjęcia: AFP)

Rosjanie płacą Czeczeńcom grube pieniądze za to, by ci nadal byli częścią Federacji. I żeby na Kaukazie północnym panował spokój. Władza Moskwy jednak nad Czeczenią jest wyłącznie teoretyczna, a etniczni Rosjanie w wyniku prześladowań prawie zupełnie już zniknęli z tego „rosyjskiego” terytorium. Kreml toleruje Ramzana Kadyrowa, który rządzi Czeczenią jak Kaligula Rzymem. I posłusznie mu płaci, mimo, że Kadyrow bez specjalnych wyrzutów sumienia narusza rosyjską konstytucję. A gdy mu się zachce, to i wprowadza swoje porządki również poza terytorium Czeczenii.

Tak było na przykład w 2005 roku, kiedy to milicja w sąsiednim Dagestanie zatrzymała jego siostrę. Kadyrow najechał posterunek na czele 150 uzbrojonych po zęby facetów. Dagestańczycy posłusznie wydali kobietę, a kolumna kadyrowowych samochodów wróciła do Czeczenii, gęsto prując w powietrze z kałachów.

Kadyrow to nie tylko niebezpieczny watażka, ale i szpaner z gustem nie tyle dobrym, co drogim. Jest szczęśliwym właścicielem lwa i tygrysa, kolekcji najlepszych koni wyścigowych i drogich samochodów. Na wesele w rodzinie dagestańskiego magnata paliwowego wybrał się w dżinsach i podkoszulku, ale za to w obstawie rozrośniętych ochroniarzy z pozłacanymi pistoletami za paskami. Jako prezent ślubny podarował młodożeńcom sztabę złota ważącą 5 kilo.

Kadyrowa stać. Ktokolwiek bowiem myślał, że wojna o Czeczenię była wojną o ropę, niech wie, że to Kadyrow kontroluje cały naftowy przemysł republiki. A dodatkowo bajońskie kwoty wypłaca Kadyrowowi Moskwa, oficjalnie w celu zasilenia budżetu. Kwoty te mają tendencję do znikania bez śladu. Kadyrow jest na tyle rozbisurmaniony, że czasem domaga się ekstra dodatków: rok temu na przykład poprosił o marne 17 miliardów dolarów na rozwój czeczeńskiej infrastruktury. Te pieniądze również nie są specjalnie drobiazgowo rozliczane.

Ale, przyznać trzeba, Grozny wygląda teraz inaczej, niż wyglądał.

Nie zmienia to faktu, że Czeczenia nadal jest biedna jak mysz kościelna. Zaraz obok wypasionego centrum dominują poradzieckie beton i błocko, a pomiędzy poprowadzonymi nad ziemią rurami gazowymi tłuką się stare żiguli na przemian z wypasionymi furami lokalnych bonzów.

Budynek jednego z czeczeńskich ministerstw.

Podczas pierwszej wojny czeczeńskiej Kadyrowowie – Ramzan i jego ojciec Achmed – walczyli przeciwko Rosjanom. Podczas drugiej stary Kadyrow zmienił front i w ten sposób stał się „dobrym Czeczenem” Moskwy. Został czeczeńskim prezydentem, a młody Ramzan (nie miał jeszcze trzydziestki) – szefem czeczeńskiej milicji. Po śmierci Achmeda w zamachu, Władimir Putin namaścił Ramzana na prezydenta.

Teraz Rosja płaci mu de facto trybut, by zapewnić sobie jego lojalność. Kadyrow jest wygodny, stanowi bowiem gwarancję, że dopóki żyje (i dostaje regularne przelewy na konto) w Czeczenii nie leje się krew.

Można zaryzykować tezę, że Rosja płaci za utrzymywanie fikcji mówiącej, że to ona zwyciężyła w tej wojnie i że Czeczenia nadal podlega Kremlowi. Ramzan jest obłaskawiany, został kawalerem wielu rosyjskich odznaczeń, w tym orderu Bohatera Ferderacji Rosyjskiej. Prawda jest jednak taka, że Czeczenia, utrzymując pozory poddaństwa wobec Moskwy, jest de facto niepodległa. Efektywna władza Rosji tam nie sięga, a znakomita większość Rosjan już dawno się z Czeczenii wyniosła. Bo etniczni Rosjanie nie są już w Czeczenii mile widziani.

Rosjanie zresztą mają Kadyrowa serdecznie dość, a trybut mu płacony uważają za upokarzający. Ponad połowa Rosjan chce wyrzucenia Czeczenii z Federacji i zalutowania granicy. W ten sposób kraj, którego Rosja nie chciała od siebie wypuścić przez tak długo, został jej dokumentnie obrzydzony przez jednego człowieka i jego porządki. Pod tym względem, przyznać trzeba, Kadyrow okazał się skuteczniejszy od tysięcy bojowników.

Kadyrow zapewnia jednak Czeczenom jaką-taką stabilizację. Mieszkańcy republiki – pomimo jego wyskoków – wolą taką sytuację, niż nie kończącą się wojnę.

A wyskoki zdarzają się nad wyraz często. Kraj jest na łasce i niełasce Kadyrowa i jego ludzi, którzy wożą się po nim jak chcą. Organizacje praw człowieka alarmują, że tortury, porwania, wymuszenia i mordy są na porządku dziennym. Wokół izb tortur Kadyrowa narastają legendy. Podobno w piwnicach jednej z willi urządził katownię, gdzie osobiście nadzoruje oprawców, doradzając jak nalepiej zrywać skórę z pleców nieszczęśnikom, którzy wpadli im w ręce. Podobno uprawianie seksu na oczach torturowanych sprawia mu erotyczną satysfakcję.

Prawa człowieka w Czeczenii – w każdym razie – to czysta teoria. Mówi się o „liście śmierci”, na którą Kadyrow wpisuje tych, którzy mu podpadli. Wielu wspomina również o „czeczeńskim śladzie” w zabójstwie niezbyt pochlebnie piszącej o Kadyrowie dziennikarki Anny Politkowskiej. Jako, że Politkowska pisała niepochlebnie również o Putinie, a Putin i Kadyrow odgrywają dobrych kumpli, wspomina się również o tym, że śmierć Politkowskiej (która miała miejsce akurat w urodziny Putina) mogła być specyficznym prezentem Ramzana dla Władimira.

Dawni towarzysze broni Kadyrowa twierdzą, ze Kadyrow rządzi Czeczenią jak średniowieczny monarcha. Jego słowo jest prawem, a prawo ulega jego słowom i woli. Może wszystko. I faktycznie, stosowane w Czeczenii rozwiązania czasem przypominają średniowieczne. Odcięta głowa jednego z antykadyrowowskich partyzantów tkwiła kiedyś zatknięta na tyczce w jednej ze wsi przez cały boży dzień. Z papierosem w ustach. Stowarzyszenie Memoriał, zajmujace się ochroną praw człowieka w poradzieckich krajach twierdzi, że większość mordów w Czeczenii to robota kadyrowców.

Kadyrow jest bogobojnym muzułmaninem. Przynajmniej teoretycznie.

Wprowadził w Czeczenii niektóre przepisy szariatu, za nic mając świecką rosyjską konstytucję.

Prawo szariatu wykłada się w szkołach. Ramzan otwarcie opowiada się za poligamią, a w 2009 roku usankcjonował zabójstwa honorowe. Kadyrowcy, w przypływie ułańskiej fantazji, potrafią jeździć po Groznym z karabinami do paintballa i strzelać kulkami z farbą do do kobiet, które nie spełniają ich wyobrażeń o muzułmańskiej skromności w ubiorze.

Ten obraz dobrego muzułmanina zaburza nieco nagranie, które swego czasu wyciekło do internetu. Jest na nim ktoś bardzo do Kadyrowa podobny. Ten ktoś obłapia w saunie półnagie kobiety. Sprawa jednak nie stała się skandalem. Wystarczyło bowiem, by Kadyrow nagranie wyśmiał.

Kadyrow szasta kasą na lewo i prawo. By uświetnić swoje urodziny pościągał takie tuzy Jean-Claude van Damme, Hillary Swank, Vanessa Mae, Seal. Gwiazdy Hollywoodu, na co dzień po uszy zaangażowane w obronę praw człowieka, rozpływały się na scenie nad Kadyrowem, który oglądał ten spektakl z pierwszego rzędu, z uśmieszkiem satysfakcji.

Swank zresztą, gdy w końcu poczytała, komu publicznie robiła wspaniałą prasę, przeprosiła i ogłosiła, że udziału w urodzinach Ramzana bardzo żałuje. Cóż, lepiej późno, niż wcale. Nie bardzo wiadomo natomiast, czy odesłała Kadyrowowi honorarium. Nie wiadomo, ile dostała akurat Swank, ale honorarium Vanessy Mae wyniosło podobno pół miliona dolarów.

Ramzan lubi pochwalić się kumplami. Niektórym do takich celów wystarcza wall na Facebooku. Innym nie wystarcza.

Ruud Gullit. Trener drużyny Terek Grozny.

Gwiazdom nic raczej u Kadyrowa nie groziło. Ale zwykłym zjadaczom chlebe zdecydowanie odradza się odwiedzanie Czeczenii, jako jednego z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Pociąg z Moskwy do Groznego pilnowany jest przez uzbrojoną po zęby obstawę. Zdarzają się porwania obcokrajowców dla okupu. Przyjezdni nękani są przez lokalną policję. W celu wymuszenia pieniędzy, albo po prostu dla zabawy. Można nadziać się na zapomnianą minę albo bombę. Albo pojawić się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie i – na przykład – zobaczyć coś, czego oglądać się nie powinno.

Tak wygląda królestwo Ramzana. Ogon, który macha rosyjskim psem. I to macha jak chce.

Zdjęcia: AFP


49 komentarzy do “Kraik, który upokarza Rosję, czyli czeczeński ogon, który macha rosyjskim psem”

 1. 1 Decal, 19 maja:

  Dlaczego nikt o tym głośno nie mówi? Takie rzeczy powinny być nagłaśniane.

 2. 2 Czytelnik, 19 maja:

  Jakoś nie chce mi się wierzyć w tę bajkę o dobrych ruskich. Nijak nie pasuje mi do rzeczywistości.
  Ten watażka finansowany jest przez ruskich za pieniądze, które sami z tego kraju pompują. Ot, taka symbioza po rosyjsku.

 3. 3 Podpis, 20 maja:

  nawet jeśli to prawda to lepiej niech ruskie płacą jak by mieli ginąć ludzie a co do Wanesy to jest do kupienie tylko nie mam drobnych

 4. 4 zainteresowany, 20 maja:

  Jakoś nic nowego się nie dowiedzialem, prócz tego, że ma fetysz uprawiania …. na oczach torturo… ale oki nieistotne 🙂 od siebie dodam, że miał lub ma nadal jeszcze w planach ? włączyć Inguszetię do Czeczenii …

 5. 5 Cytrus, 20 maja:

  Głośno może i się mówi ale nie u nas, tu jest ważniejsze czy Rydzyk ma sraczkę czy też może w końcu dobry nastrój

 6. 6 DR, 20 maja:

  DIVIDE ET IMPERA!!!

 7. 7 59 latek, 20 maja:

  sranie w banie

 8. 8 Lewandowski, 20 maja:

  Świat ,Europa jest mocno ze sobą powiązana i zakłamana .
  Każdy ma swoje interesy i broni swojego podwórka .Tylko w Polsce żadna władza nie jest w wstanie zaprotestować ,przeciwko lichwiarskiej polityce Unii czy USA wobec Polski.
  Państwo nas okrada ze wszystkiego za przyzwoleniem świata ,i dąży do tego aby w kraju nad Wisłą żyło 30 milionów ludzi w tym ma pracować za granicą połowa z nich ….
  Dopóki nie będziemy się szanować ,zawsze będziemy w szponach wielkich mocarstw (Rosji,Niemiec,Anglii )

 9. 9 Ślązok z Katowic, 20 maja:

  czytam ten artykuł i dochodzę do wniosku- jak bardzo Polska mentalnie jest w tej samej strefie co Rosja i Czeczenia.
  Stosunki panujące w Polsce są bliżniaczo podobne do tych w Czeczeni. My mamy stolyce w Warszawie. Tyle że watażka jest u nas organem kolegialnym. Są nim elyty warszawskie.
  Elyty warszawskie mają podobną fantazję jak Kadyrow. Przekręty które tu przez te 23 lata porobiły są na miarę Kadyrowa.
  Przykład prosto z brzegu: szef UOP Gromosłwa c. brał łapówki od prywatyzacji które jego urząd miał nadzorować. Jest to oczywiście przykład tylko z brzegu. Inne takie nawet nigdy nie ujrzą światła dziennego…
  Polska była podzielona na 3 zabory, między 3 imperia. I ten jedyniesłuszny przejął centralną władzę absolutną nad wszystkimi pozostałymi. rządzi tym krajem jak Kadyrow Czeczenią…
  Dzięki temu Polska ma więcej wspólnego z Rosją i Czeczenią niż z cywilizowanym światem. Choć jest niby członkiem UE i NATO…
  Oni mają mafijnego Kadyrowa. A my mafijną stolyce…

 10. 10 tower, 20 maja:

  Ten Kadyrow będzie rządził, dopóki będzie to na rękę Putinowi. Jak za wysoko podskoczy, dostanie kulkę albo inaczej się go przywoła do porządku.
  Tak na marginesie- to w Polsce jest kilka tysięcy Czeczenów, i nikt nie wie, ilu ich jest dokładnie, i czym się zajmują. Choć już rozbito pierwszy gang czeczeński, to prawdziwe problemy z tymi dzikusami dopiero nas czekają

 11. 11 Telewidz, 20 maja:

  Niedługo dojdziemy do wniosku że bycie podległą republiką radziecką jest lepsze niż bycie niepodległym państwem 😉

 12. 12 prw, 20 maja:

  Czyżby Rosja planowała kolejny atak, że być może jej agenci taką propagandę sieją?

 13. 13 Olo, 20 maja:

  Cóż. Ruska polityczna patologia w pełnej krasie. Rosjanie powinni domagać się wyodrębnienia Czeczenii z Federacji Rosyjskiej, a zatem zaprzestania finansowania. I cały ten herszt Kadyrow zdechłby z głodu z cała swoją familią. jak widać, polityka to działalność przestępcza ludzi przy korycie kosztem wyzyskiwanych biednych szarych obywateli.

 14. 14 Leon Zawodowiec, 20 maja:

  Polska głupia propaganda! Rosjanie wygrali wojnę nie z Czeczenią a z terrorystami czeczeńskimi i ich islamskim radykalizmem. Odbudowali Grozny ale też i inne miasta. W przeciwieństwie do usa nie chcą od innych milionów dolarów aby to oni utrzymywali reżym narzucony innemu krajowi przez wojska usa i ich przydupasów w tym Polski patrz Afganistan.

 15. 15 Fred, 20 maja:

  To zdrajca swojego narodu .
  Z naszej historii również tacy byli , i są

 16. 16 Ślązak Opolski, 20 maja:

  Bjez wodki nie rozbieriosz.

 17. 17 Iwo, 20 maja:

  Ale bzdury. Kadyrow to piesek Putina i każdy to wie. Rosjanie rządzą i kontrolują Czecenie a Kadyrowa nie uznaje 70 % Czeczenów.

 18. 18 Vandal, 20 maja:

  Ciekawe, co by było w tej „krainie”, gdyby odciąć źródło finansowania z Rosji… Jak zwykli obywatele by to odebrali? Właśnie, dla wszystkich lepiej, że ten facet dalej żyje, dla Rosji, ONZ, organizacji międzynarodowych, które normalnie robią dużo krzyku o demokrację i prawa człowieka…

 19. 19 PL, 20 maja:

  NATO też ma swoją Czeczenię – nazywa się KOSOWO.

 20. 20 valdi, 20 maja:

  …kolor sierści prawie jak u „naszego” prem.don.tuska…
  …spoufalenie z „nieznanymi sprawcami”(wowka p. i dimka m.) z kremla takież samo…
  …chrani Boh Polszu ot takoj drużby i obszczestwa…
  scorpion valdi

 21. 21 PaVeN, 20 maja:

  Może to i ściema ale jak już tak naprawdę jest to Kadyrow ma boskie życie, nikt mu nie podskoczy a dodatkowo ta kasa od Rosji. Dlaczego Tusk nie może być takim koksem 😉

 22. 22 Ja, 20 maja:

  Im bardziej Rosja koncentruje swoje siły militarne oraz środki finansowe na Kaukazie tym więcej spokoju mają takie kraje jak Łotwa, Estonia, Litwa i w dalszej kolejności oczywiście Polska. Rosjanie machają szabelką (Obwód Kaliningradzki) ale zdają sobie sprawie z której strony płynie zagrożenie.
  W czerwcu 2010 roku, rosyjski sztab generalny przeprowadził ćwiczenia wojskowe „Wostok 2010”, publiczny pokaz manewrów służących nie tylko po to, by przetestować armię, ale przede wszystkim po to, by wywrzeć duże wrażenie na obecnych tam wojskowych przedstawicieli Chin. Gry wojenne roku 2010 zakładały szybkie przegrupowanie wojsk z Europy na Syberię i Daleki Wschód. Rosjanie chcieli pokazać Chińczykom że Syberia nie jest łatwym kąskiem.
  Ironią losu jest to że na Syberii są silne tendencje separatystyczne których twórcami są potomkowie……….Polaków wywiezionych na Syberię podczas IIWŚ. Rosjanie w wielu regionach są mniejszością, tylko dolary z sprzedaży gazu trzymają to imprerium na nogach.
  W Europie takie kraje jak Węgry, Czechy czy Polska z własnej nieprzymuszonej woli chcą być w niemieckiej strefie wpływów. Oprócz Białorusinów i Serbów już nikt niechce trzymać z tą dziczą azjatycką jak Patton nazwał Rosjan.

 23. 23 KOLI, 20 maja:

  nie ma dnia bez informacji o dopier….ruskim.Ta wasza nienawiść do Rosji zaowocuje kiedyś II Katyniem, a zsyłać nie będzie kogo, bo żółta rasa…..
  My zaś wolimy naginać prawo dla uciekinierów z Czeczenii, przyjmujemy ich i tolerujemy ich organizacje, które są piaskiem w trybach kontaktów polsko – rosyjskich. Czeczeniec dostaje w Polsce wszystko, imigranci z innych krajów szlaban, nawet, jeśli mają zawody które wzbogacą Polskę. Czeczenia jest częścią Federacji Rosyjskiej i tyle. Jeśli poparliśmy ich, Kosova-na złość „ruskim” pozwolić trzeba na prawo autonomii Śląska.
  Czeczenia to terroryzm, na wezwanie al-kaidy poderżną wam gardła, nawet nie wiecie kiedy.
  Ps: o stosunku ich dziadków do polskich zesłańców popytajcie swoich w rodzinach, ale to temat „zamiatany pod dywan” , jak zbrodnie ukraińskie.

 24. 24 ja, 20 maja:

  ten koleś mi się podoba ,to mój typ ( wizualnie)

 25. 25 Sprawiedliwy, 20 maja:

  Może napiszcie jeszcze o tym jak ochotnicy czeczeńscy lali Gruzinów po gruzińskiej agresji na Osetię Płd.

 26. 26 bolek, 20 maja:

  nic nie jest wieczne

 27. 27 Dobrze, 20 maja:

  Tylko ile z tego co znika wraca na Kreml??

 28. 28 harcerz, 20 maja:

  Przyjdzie czas i na niego.
  Widocznie teraz ruskim niewygodnie sprowadzić go na ziemię.

 29. 29 Olek, 20 maja:

  IMO. Niektóre zdjęcia wyglądają jak całkiem dobre prace grafika z photoshopem. Kto sprawdzi czy tak jest naprawdę? Przecież jest tak niebezpiecznie, że lepiej tam nie jechać… Nie wierze żeby Rosja dała sobą tak manipulować. Kasa idzie z rąk do rąk, ktoś poza Kadyrowem na tym zarabia i widać jest to w jakiś sposób na rękę Rosji.

 30. 30 Don, 20 maja:

  wsadzili se tyrana ktorego latwiej kontrolowac niz narod kztory dalej umiera.na pokaz daja pieniadze zeby pokazac ze fajnie sie zyje z rosja.dlaczego nie naglosnic ile zginelo czeczenow przez ruskich i kadirowa

 31. 31 Adam, 20 maja:

  Artykuł ciekawy, ale dlaczego tyle literówek??

 32. 32 Podpis, 20 maja:

  dopuki,doputy putin bedzie zadzil u ruskich tacy goscie niestety beda,a swiat bedzie slepy,

 33. 33 ryszard, 20 maja:

  Komu my udzielamy azylu,dobrym Czeczeńcom, czy złym Czeczencom?

 34. 34 BARI, 20 maja:

  JAKOŚ TE WASZE KOMENTARZE NIE TRZYMAJĄ SIĘ KUPY!!PUTIN ZŁY OBAMA ZŁY WWŁADCA CZECZENI ZŁY KACZOR ZŁY NAPIERALSKI ZŁY!!!TYLKO NASZ DONEK KRYSZTAŁOWY!!!!!!!!!LUDZIE SKOŃCZCIE Z TYM BO TO STAJE SIĘ JUŻ NUDNE!!!!!!!!!

 35. 35 Ayman, 20 maja:

  Mam nadzieje ze mudzahedini dopadną go tak jak jego ojczulka. Na zdjeciach widac tylko w Grozny jest pakowana kasa,a reszta kraju klepie niewyobrazalna biede, zapieprzajac na polach czosnkowych. I ten idiota chce szariat wprowadzac, on pewnie nawet Koranu do 1/4 nie doczytal. To tylko kwestia czasu jak najedzie na jakąś bombe…

 36. 36 cynick, 20 maja:

  A UE robi wielkie halo, bo Tymoszenko nabiła sobie parę siniaków.
  Niestety Czeczenie wszyscy mają w poważaniu.

 37. 37 Podpis, 20 maja:

  Straszne to, iz mamy do czynienia z mafijnymi rozgrywkami na sklale swiatowa i to w bialy dzien Tyle ze na takim poziomie problemow ,ich rozwiazanie moze nastapic jedynie uzywajac broni przeciwnika.

 38. 38 SF01, 20 maja:

  Ja się pytam, dlaczego nasi nie potrafią się tak ustawić?

 39. 39 DLA MERKOZICH ZAWSZE WAŻNIEJSZY BYŁ MERCEDES, WIEŚWAGEN, CITROEN I REMAULT., 20 maja:

  DLA MERKOZICH ZAWSZE WAŻNIEJSZY BYŁ MERCEDES, WIEŚWAGEN, CITROEN I REMAULT, A NIE LUDZIE.

 40. 40 Juke, 20 maja:

  Pobozny muzułmanin w stroju św. Mikołaja?

 41. 41 Podpis, 20 maja:

  Rosja dziś ma widocznie inne problemy. Gdy z nimi skończy i zechce skończyć z Kadyrowem, to z nim skończy. Bo on im nie da rady. Jest za mały. Mechanizm przerzucania kasy prosty i znany. Kadyrow nawet gdyby chciał coś ukraść, to by szybko tę kasę znaleziono i prócz Japonii nie ma dziś banków, które by nie ujawniły kont na życzenie Żydów czy Rosjan. Ale odsetki bierze i widać, małe nie są:)

 42. 42 Obserwator, 20 maja:

  Rosja dziś ma widocznie inne problemy. Gdy z nimi skończy i zechce skończyć z Kadyrowem, to z nim skończy. Bo on im nie da rady. Jest za mały. Mechanizm przerzucania kasy prosty i znany. Kadyrow nawet gdyby chciał coś ukraść, to by szybko tę kasę znaleziono i prócz Japonii nie ma dziś banków, które by nie ujawniły kont na życzenie Żydów czy Rosjan. Ale odsetki bierze i widać, małe nie są:)

 43. 43 olgierd, 20 maja:

  Bzdura. To tak samo jak ta niby przegrana amerykanów w Wietnamie. żaden z tych krajów (czy Rosja w stosunku do Czeczeni czy USA w stosunku do Wietnamu) nie użyli wszystkich środków jaki mogliby użyć. Więc jakie ustawianie po kątach? gdyby Rosjanie chcieli to w Czeczeni nie zostałby kamień na kamieniu a kraj byłby pustynia bez możliwości życia tam. Ale widocznie nie chcieli używać całego dostępnego arsenału środków.

 44. 44 Krystian, 20 maja:

  Moim zdaniem jeśli Rosja płaci za utrzymanie pokoju to właśnie jest przykład dla innych narodów takich jak np: Stany Zjednoczone. Daję głowę sobie uciąć że USA nie interesował by pokój tylko zrzuciły by bombę atomową i nie przejęli by się tam nikim. Ten artykuł powinno przeczytać jak najwięcej osób i w końcu może by otworzyli ludzie oczy że to nie Rosja nam zagraża tylko inne Kraje a gdybyśmy mieli leprze stosunki z Rosją to też byłyby Pieniądze. A tak to nas inni doją.

 45. 45 Mario, 20 maja:

  Kurde i tak sie ludzie bawia, a inni na takich krolow tyraja.

 46. 46 Podpis, 26 maja:

  podobno ma złote pistolety i złoty kibel – chce w ten sposób przebić elvisa !

 47. 47 krzysiek, 5 lipca:

  no niezły z niego element.

 48. 48 padre, 30 października:

  Już byliśmy z Rosją w przyjażni i jakoś nam nie nadawali,albo tu dzieci piszą,albo ludzie mają krótką pamięć

 49. 49 doliwaq, 8 lutego:

  Ależ on nie robi nic nadzwyczajnego! Czeczeni i inni górale zawsze się tak zachowywali. Tak wygląda wolność kaukaska. Tyle, że kiedyś było więcej takich Kadyrowów, przez co było trochę więcej swobody. Kiedyś każdy mógł być na Kaukazie watażką. Teraz trzeba mieć na to pozwolenie Moskwy 🙂

  A Moskwa po prostu realizuje swoją starą politykę! Opłaca władcę państwa, które chce wchłonąć, uniezależnia go od siebie gospodarczo i ekonomicznie. Choć może tym razem nie chodzi o wchłanianie, ale o uspokojenie kraju.