Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Ubrania, które bardzo brzydko się kojarzą

13 czerwca 2012, | Kategorie: Fotofelietony i filmy | 3 komentarze

Posłowie skrajnie prawicowej niemieckiej NPD zostali wyproszenie z saksońskiego parlamentu. Dlaczego? Bo założyli ubrania firmy „Thor Steinar” uznawanej za nazistowską. Cóż to za ciuchy?


Niby nic, nie ma się czego czepić. Podobnie, jak „salutu rzymskiego”, który „nie ma nic wspólnego” z nazistowskim, tak samo, jak litery T i S w logo Thora Steinera na tych torbach nie mają nic wspólnego z SS.

Nazwa tego sklepu handlującego ciuchami marki Thor Steiner w miejscowości Chemnitz również nie ma nic wspólnego z niejakim Andersem Behrinigiem Breivikiem.

AFP

Oficjalnie firma twierdzi, że nic strasznego się nie dzieje. Ich logo to kombinacja nordyckich runów i nic więcej. Nordyckość firmy jest zresztą podkreślana bardzo mocno: na stronie internetowej firma Thor Steinar opisana jest jako „Nordic Company”.

Ale nie dizajn jest najważniejszy, ale to, kto je nosi. A ciuchy firmy „Thor Steinar” kojarzą się z neonazistami, oni to bowiem osobliwie sobie je upodobali. Dlatego noszenia tej marki zabronione jest w niemieckim Bundestagu i Landtagach kilku krajów związkowych. Zakazano jej także na niektórych stadionach.

W odpowiedzi na kontekst, w którym osadzana jest marka „Thor Steinar” Młodzi Socjaliści z SPD założyli własną linię odzieży: „Storch Heinar” (bocian Heinar). Nadruki na ubraniach „bociana” obśmiewają nosicieli „Steinara” i robią się coraz bardziej popularne.


3 komentarze do “Ubrania, które bardzo brzydko się kojarzą”

  1. 1 Gonzo, 24 czerwca:

    Na tej samej zasadzie w Polsce powinno się zabronić jeżdżenia czarnym Golfem, z wiadomych powodów. A może także czarną Wołgą?

  2. 2 rafał_kulczycki, 22 sierpnia:

    inne widzenie świata? rozumiem, że poprawne politycznie (lewackie) aż do granic absurdu? gratulacje, niedługo dołączycie do klasycznej już dziś poprawności politycznej a la wielka Brytania, gdzie zbytnie skupianie się na epoce wiktoriańskiej w programach nauczania to przejaw ksenofobii (wg władz), a śmieszny uczniowski epitet może stać się podstawą do oskarżeń o rasizm..

  3. 3 gut, 19 lutego:

    Beka jest taka że sklep Brevik w Chemnitz powstał w tym mieście zanim Norweg dokonał swoich zamachów. Ale to nie przekonuje lewicowców. Brevik to nazwa niewielkiej miejscowości w Norwegii w prowincji Telemark.