Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Wróciliście właśnie z Czech i widzieliście mnóstwo flag, których nie potrafiliście zidentyfikować? To morawskie

5 lipca 2012, | Kategorie: Artykuły | 16 komentarzy

Dziś w Republice Czeskiej dzień świętych Cyryla i Metodego, misjonarzy, którzy przynieśli chrześcijaństwo do państwa Wielkomoroawskiego. Okazję tę wykorzystują Morawianie, by zamanifestować swoją lokalną tożsamość.

Facebook

Republika Czeska nie składa się wyłącznie z Czech. Poza Czechami w Republice Czeskiej znajdują się Śląsk i Morawy. Jest to wyraźnie odbite w godle Republiki, gdzie obok czeskiego lwa widnieją dwa orły: czarny śląski i morawski, dość dziwny, bo w biało-czerwoną kratkę (czy – jak mówią heraldycy – w szachownicę).

Ruch niepodległościowy na Morawach jest słabiutenki, tak więc trudno traktować te flagi jako przejaw separatyzmu. Morawy posiadają jednak silne poczucie odrębności od Czech jako regionu historyczno-kulturowego, jak – na przykład Śląsk od Zagłębia, czy Wielkopolska od Mazowsza. I rzeczywiście – dziś cała wschodnia część Republiki Czeskiej jest nie tyle biało-czerwono-niebieska, co żółto-czerwona. Jak warszawskie autobusy.

Ze strony „zamoravu.com”

CZYTAJ TEŻ: Historyczna zmiana polskiego stereotypu w Czechach?

Co naprawdę sądzą Czesi o Polakach?


16 komentarzy do “Wróciliście właśnie z Czech i widzieliście mnóstwo flag, których nie potrafiliście zidentyfikować? To morawskie”

 1. 1 Sil., 5 lipca:

  Dlaczego, tam, gdzie winno się mówić o poczuciu odrębności, zaraz padają stwierdzenia o tendencjach niepodległościowych etc? Ten sam bełkot w RPsłyszymy w odniesieniu do Śląska i Ślązaków, którzy mówiąc o tradycjach swego regionu i bezprawnej likwidacji po 1945 r. statusu Woj. Śląskiego belkoczą o oderwaniu tej części Śląska od RP. Bełkoczą tak zresztą i politycy…. Czy to, że Bawarczycy chołubią swoje tradycji oznacza, że są secesjonistami? Ech, to moskiewsko-bolszewickie myślenie („myślenie”).

 2. 2 joker, 5 lipca:

  tylko mam takie pytanie do heraldyków ceskich,skąd na terenie Czech pojawiły się lwy, i skąd czesi o nich się dowiedzieli, że mają je w swoim godle.

 3. 3 gość, 5 lipca:

  śpiewamy- hey porubali go morawiany za łowiecki za barany- historycznie coś w tekście popularnej piosenki góralskiej jest na rzeczy

 4. 4 AQQ, 5 lipca:

  Nie Morawiany a Orawiany

 5. 5 Slązok z Katowic, 5 lipca:

  Sil, jesteś naiwny jak dziecko. Pojedź do Warszawy i zobacz jej przepych. Te pałacyki wokół stolycy, te beemwice. Jeszcze 20 lat temu było to prowincjonalne ruskie miasteczko. Skąd oni wzięli ocean kasy na to wszystko? A potem przyjedź na Śląsk. Jeszcze 70 lat temu najbogatszy i największy po wojnie niezniszczony okręg przemysłowy Europy. Region gdzie rozpoczęła się rewolucja przemysłowa w jej kontynentalnej części. Dziś wygląda jak kawałek Afryki w Europie. Bogate niegdyś śląskie miasta leżą w ruinie. Rozumiesz już o co tu chodzi? Śląsk zrujnowany i zwulcowany ale nadal dostarcza 30% wpływów do budżetu Polski. Ty myślisz że oni z tego zrezygnują? To Śląsk jest głownym donatorem ich luksusu. Dla nich każda próba restytucji tego co nam się prawnie należy (konstytucja RP z 1920 gwarantowała statut organiczny po wsze czasy i tylko Sejm Śląski mógł to zmienić) będzie totalnym zagrożeniem. Tam przemysłu nie ma żadnego a żyją najlepiej w Polsce. Czy ty myślisz że oni bez walki zrezygnują z tego? Tu nie może być mowy o żadnej odrębności, bo tylko ONI są jedyniesłuszni i prawdziwi. Tylko im należy się wszystko. Nie udało się przed wojną w Liberii gdzie Liga Morska i Kolonialna chciała drogą zbrojnego przewrotu ustanowić swoją kolonię. Murzyni się wqoorwili i ich stamtąd wygonili. Z pomocą Stalina udało się na Śląsku. Warszawa ma tutaj swoją kolonię. I nie zrezygnuje z tego dobrowolnie…

 6. 6 nakura, 5 lipca:

  Cyryl i Metody to Grecy,ktorzy z malych liter alfabetu stworzyli pismo cyrulice w ktorym powstaly pierwsze zapiski w jezyku slowianskim.Swieto jest na czesc nie chrzescijanstwa ale powstania alfabetu i swietuje sie go na Balkanach i Rosji.W tym czasie nie bylo jeszcze podzialu na kosciol zachodni i wschodni , u nas z tego okresu pozostalo ‚kirie erejson ; co znaczy po grecku panie zmiluj sie.

 7. 7 morowiak, 5 lipca:

  Baran to Ty jesteś bo chodzi o orawian -orawiany- górali ze Spiszu i Orawy na Słowacji.Pa.

 8. 8 do gościa, 5 lipca:

  Górole śpiewają o Orawianach (mieszkańcach Orawy, regionu leżącego w większości na Słowacji, a w części w Polsce – na zachód od Podhala). Morawy i Orawa to nie to samo.

 9. 9 Karlus, 5 lipca:

  Kolego Sil – może ty słyszysz jakiś bełkot, albo też sam bełkoczesz. Na Śląsku rozważa się problem autonomii, ale w granicach Polski, a nie oderwania się od Polski. Jestem Ślązakiem, ale nigdy nie pozwoliłbym sobie na takie kretyńskie myślenie. Pozdrawiam

 10. 10 DRK, 5 lipca:

  Do Joker.Z lwami jest związana pewna historia.Czesi w średniowieczu słynęli jako znakomici najemnicy.Po jednej z bitew, cesarz, za okazane męstwo obdarował ich herbem -dwuogoniastym(!) lwem.Co do szczegółów- można poszukać w internecie…

 11. 11 Jotko, 5 lipca:

  A widzieliście Ukraińców z żółto niebieskimi flagami? To barwy śląskiego możnowładcy,który tamte tereny posiadał.
  Niedowiarkowie niech poszukają choćby w Google.

 12. 12 jan, 5 lipca:

  ORAWIANY – W ODRÓŻNIENIU OD LIPTAKÓW.
  ALE TO SŁOWACJA.
  OCH POLACY, JACY WY NIEDOUCZENI…

 13. 13 ja, 6 lipca:

  „śpiewamy- hey porubali go morawiany za łowiecki za barany- historycznie coś w tekście popularnej piosenki góralskiej jest na rzeczy”

  Orawiany a nie Morawiany ^^

 14. 14 ali, 6 lipca:

  taką wielką grupą nasi sąsiedzi byli u nas w czasie wojen husyckich dlatego mają o nas takie dziwne zdanie.

 15. 15 real, 6 lipca:

  nie ma nic przeciw, żeby te tereny żółtoczerwone przyłączyć do W-wy. Byłoby to fajne dominium,

 16. 16 Obserwator, 16 lipca:

  To jest morawska orlica i śląski orzeł.