Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Świat się cofa

20 listopada 2012, | Kategorie: Artykuły | 4 komentarze

Wydawałoby się, że racjonalizm postępuje wraz z postępami nauki. Można jednak odnieść wrażenie, że coś, co socjologowie określają mianem myślenia magicznego (i jego efekty) przeżywa renesans.


4 komentarze do “Świat się cofa”

 1. 1 ppaatt1, 20 listopada:

  Straszne generalizowanie, tępa propaganda. W latach 60/70 w Iranie poglądy religijne były bardzo silne, jedno zdjęcie przyrównane do drugiego zdjęcia nic nie zmienia. Tak samo w USA. Niby twórca tego obrazka sądzi, że w latach 60 w USA nie było fanatyków religijnych? A niech służy za przykład chociażby Ku Klux Klan.

  Owszem, dzisiejsze czasy są inne, ale tego typu obrazki są bardzo infantylne i przedstawiają jedną stronę medalu.

 2. 2 gniewko_syn_ryba, 23 listopada:

  Poprzez tendencyjny dobór obrazków można udowodnić każdą tezę, równie dobrze odwrotną. A traktując hipisiarstwo jako ruch racjonalny autor całkowicie się ośmieszył

 3. 3 Mjama, 28 listopada:

  kretyństwo się szerzy…autor ma racje, na BW przed rządami islamistów, nawet muzułmanki nie musiały nosić burek,czadorów…ludzie byli bardziej ufni, mniej cyniczni,skłonni do refleksjii a teraz co?? banda frustratów,nienawistników.

 4. 4 Refleksja, 28 listopada:

  Te zestawienia nie mogą potwierdzić tezy, że świat staje się coraz mniej racjonalny. Poza tym obrazki „sprzed”, te po lewej wydają się być wyidealizowane, propagandowe, jak obraz Polski na targach turystycznych 😉 , no może z wyjątkiem zdjęć z USA, gdzie jest dokładnie odwrotnie.
  Mimo wszystko – świat staje się coraz bardziej racjonalny. Przykład? Chociażby nasz kraj. Społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte, rozwinięte, nonkonformistyczne, myślące. I to dotyczy całej Europy Środkowo Wschodniej, a także w mniejszym stopniu części krajów Czarnej Afryki, Ameryki Pd i Azji . Tendencja jest progresywna. Twierdzenia socjologów wręcz potwierdzają racjonalizację świata. W krajach rozwiniętych, gdzie tradycyjna religia stała się nieracjonalna, niepasująca do rzeczywistości, ludzie zaczęli zapełniać tą lukę, która po niej pozostała myśleniem magicznym. Jednia po prostu wybierają jakąś filozofię, inni Daleki Wschód, a jeszcze inni praktykują łańcuszki esemesowe w obawie przed „czymś złym”. Różnica pomiędzy tym co było kiedyś, a pomiędzy tym co jest dziś jest taka, że kiedyś dominowała religia, która nie jest, nie wiedzieć czemu uznawana za myślenie magiczne, a teraz dominują inne formy zaspokojenia irracjonalnych potrzeb, które już są w pełni uznawane za takowe.