Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Skandal w Chorwacji, Maryja jako lesbijka. Czyli jak po raz kolejny Kościół dał się wykorzystać i zatańczył, jak mu zagrają

21 stycznia 2013, | Kategorie: Kurioza | Możliwość komentowania Skandal w Chorwacji, Maryja jako lesbijka. Czyli jak po raz kolejny Kościół dał się wykorzystać i zatańczył, jak mu zagrają została wyłączona

Sztuka pod tytułem „Ładne martwe dziewczyny” („Fine mrtve djevojke”) narobiła w katolickiej Chorwacji sporo zamieszania. Zresztą taka pewnie była intencja. W końcu nie ma pewniejszego sposobu na nagłośnienie tego, co chcemy nagłośnić, niż wkurzyć Kościół.

les mb

A Kościół wkurza się dziecinnie łatwo, bo nie jest w stanie pojąć, że z krytyką należy polemizować, a nie skamleć o „ataku na Kościół”, a wolność artystyczna w Europie to nie sztuka religjna. I że czasy, gdy doklejało się nagim rzeźbom listki na genitalia już minęły.

Już same plakaty, jak widać, są prowokacyjne: przedstawiają dwie lesbijki przebrane w stroje, w które katolicy zazwyczaj ubierają Matkę Boską. Sztuka jest teatralną adaptacją filmu sprzed 10 lat, dlatego trzeba odświeżyć Chorwatom pamięć. No i zrobiono to w sposób gwarantujący odświeżenie.

Autorem sztuki jest Dalibor Matanic, który wystawił ją w teatrze Gavella w Zagrzebiu.


Comments are closed.