Wszystkie Artykuły Publicystyka Kurioza Zdjęcia i filmy W trasie

Jak naprawdę wygląda mapa Chin?

21 października 2013, | Kategorie: Artykuły | 2 komentarze

Jesteśmy przyzwyczajeni do postrzegania Chin jako lądowego molocha, graniczącego z Rosją, Azją Środkową i Indiami z jednej strony, a z Azją Płd. Wsch. z drugiej. To prawda, ale tylko na mapie. Prawdziwą sytuację, w której znajdują się Chiny przedstawia, jak się wydaje, tam mapa przygotowana przez Stratfor.

chiny wyspa 600

Chiny bowiem właściwe, to nie cały obszar państwa chińskiego, który jest w większości bezludny i niedostępny: górzysty lub pustynny. Żeby realnie ocenić wagę geopolityczną Chin i nie przesadzić z ich znaczeniem, dobrze jest popatrzeć na mapę Stratforu. Zmienia ona nieco perspektywę. I nagle okazuje się, że Chiny – często postrzegane z racji swoje wielkości i ułudnego nieco położenia jako kandydat na światowego hegemona – są w gruncie rzeczy kolejnym państwem Płd.-Wschodniej Azji z gigantycznym, lecz pustym zapleczem.


2 komentarze do “Jak naprawdę wygląda mapa Chin?”

  1. 1 doliwaq, 21 października:

    Co ciekawe, większość tych mało zaludnionych obszarów jest zamieszkiwana przez nie-Chińczyków takich jak Mongołowie, Ujgurzy, Tybetańczycy, Mandżurowie, Koreańczycy, Hui, Salarowie, Bai, Kazachowie. Inna sprawa, że Chińczycy stanowią większość ludności na ziemiach autochtonów…

  2. 2 afho@OHia.ag, 8 listopada:

    Moim zdaniem powinniśmy tam wysłać krucjatę pod sządarem Jana Pawła II i podbić te pustynie. Będziemy mieć góry im. Jana Pawła II.